Fantome, strigoi si chestii dinastea...

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Fantome, strigoi si chestii dinastea...

Mesajde Hades » Vin Sep 19, 2003 1:20 am

credetzi in asa ceva??? am vazut acu 10 min la stiri pe unii care alergau un strigoi... cica nevasta lu ala i-a infipt o andrea in inima inainte sa moara si cica satu ala nu mai doarme... de frica logic... eu de mult timp cred in fantome si spirite... da nu prea cred in strigoi... asta e prea de tot... voi ce zicetzi???
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

Mesajde catharsis » Vin Sep 19, 2003 11:09 pm

eu sunt sigur ca nici strigoiul nu crede in tine...
pe bune, ce e ala strigoi si ce poa`sa faca? eu am auzit ca e un fel de foca daca nu mananca nimic 66.6 ore.
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde punct » Sâm Sep 20, 2003 12:41 am

am vazut si eu stirile. pe strigoiu'-n cauza il cheama nea marin si se pare ca nu ii mai sperie pe locuitorii acelui sat, deja oamenii se amuza cand sunt vizitati de nea marin.
in fine, parca as crede si parca nu in chestiile astea. la bunicii mei in sat strigoii erau numiti moroi. daca in timpul celor trei zile de priveghi mortul nu este pazit cum trebuie si trece o pisica peste el cica se transforma in moroi, care s-ar intoarce sa-si ia cu el in lumea de dincolo si familia. ;S
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Dum Sep 21, 2003 1:04 pm

Cred in strigoi , fantome , si chestti de genul asta .. daca o sa ii vad .. altfel nu cred ... poate s-a intamplat altora , mie nu , asa ca nu am motive sa cred ..
Moroi stiam ca sunt copiii care au murit fara a fi botezati .. acum , fiecare cu ideile lui ...
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Cruela » Dum Oct 05, 2003 3:29 pm

Eu personal de foarte mult timp cred in fantome, strigoi, spirite, chiar si vampiri. "Daca este aici amprenta trebuie sa fie ceva care a lasat-o..." (Umberto Eco), nu cred ca toate acestea sunt doar produsul imaginatiei oamenilor... Cat despre fantome, strigoi, spirite si diferentele dintre acestea, aceste diferente sunt foarte mici... Nu sunt sinonime totale, dar nu putem spune despre ele ca nu au nici o legatura...
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gabuba » Dum Oct 05, 2003 7:52 pm

faptul ca tu imi citezi mie anumiti cititori, nu-mi spune nimic despre tine, pt ca aia este gandirea unui scriitor si poate fi eronata.
si foca se poate apuca de scris carti. :rolleyes:

eu cred doar in spirite, nu in vampiri si alte prostii. si cred in spirite pt ca am citit f multe despre credinta budista. . . si am urmarit oameni cu capacitati paranormale (care lucreaza cu spiritele) si care au rezolvat cazuri incredibile.
se stie ca acesti clavazatori lucreaza cu spiritele, iar ei au credit in rezolvarea problemelor grave de la institutii guvernamentale cum ar fi FBI, etc.
dar mi-e teama ca astia de se gandesc prea tare la strigoi, vampiroi &co. sa nu o dea in paranoism. :D
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Shaki » Mar Oct 07, 2003 3:25 pm

Chiar o dai in paranoia. De exemplu, mie mi-e frica sa stau singura in casa, de teama sa nu ma atace un strigoi nemilos....
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Abaddon » Vin Oct 10, 2003 11:37 pm

toti stim asta de ce tzie mai frica in viata nu scapi... acu sa speram ca nu se intampla nika.... Si apropo de subiect nu cred in chestii dastea da cred in OZN-uri :P
Noma Flactis Xombuxer
Avatar utilizator
Abaddon
Junior Member
 
Mesaje: 70
Membru din: Sâm Sep 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Lucky Luchiano » Lun Oct 13, 2003 9:57 am

mda... sa zicem ca ar exista si asa numitii "strigoi".... dar ma tot intreb de ce in orase nu apar... probabil sa le placa viata la tarí£ ?... sau poate cí£ apa din fantana fermecatí£?... sau poate cí£ Ileana Cosanzeana le-a furat mintile ....
Lucky Luchiano
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Oct 12, 2003 8:39 pm
Localitate: deacolo de unde tu nici nu gândesti...

Mesajde darkness » Lun Oct 13, 2003 11:08 pm

Cred ca la cum se pleaca din tzara la momentu' actual ,pana shi Dracula e acum la cules de capsuni prin Spania...cat despre strigoi...mi-ash dori sa existe, mai bine sa te "abordeze" un strigoi decat un manelist caruia ii pute gura shi iti vrea nr de telefon..(in chase iou're a girl);a
darkness
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Sep 17, 2003 11:17 pm
Localitate: dracu'-n praznic

Mesajde Weet-weet » Vin Oct 31, 2003 11:23 pm

Tocmai am vazut o parte dintr-o emisiune tv , care vorbea de chestii de genul asta .. unele erau chiar aberante ( o tanti care fotografia "fantome" .. nu erau decat particule de praf .. dar ea era forte convinsa de existenta fantomelor , si a zis ca daca vorbesti cu ele si le ordoni sa plece , ele o sa plece ... altceva .. o tanti din Franta , Paris , zicea ca in casa ei sunt fantome .. si ca simte noaptea cum corpul ei pleaca in calatorii in spartiu .. vraja ! si a chemat un nene care a inceput sa cadelnitzeze toata casa si sa spuna nush ce , ca sa plece fantomele de acolo ... unde am oprit sa urmaresc , era vorb de un tip care si-a ucis familia , cica ar fi fost indemnat de niste voci , care veneau din peretii casei lor ... dar tipul se droga .. asa ca e clar ce era cu vocile alea ) .
Ce mi s-a parut mai real a fost cazul unui orasel din Franta , de unde s-a inspirat Spilberg atunci cand a facut Poltergeist . E cazul adevarat al unei fetite de 7 ani care era terorizata de niste lumini , imagini .. cutremure ... Ea impreuna cu familia ei au plecat din acel oras imediat dupa ce toate alea s-au intamplat , dar o alta familie locuieste acolo si ei au o nepoata , tot de 7 ani , care are cam aceleasi probleme .. cosmaruri etc .. Casa a fost construita peste un mormant celt ..
In fine , pare mai adevarat decat celelalte chestii , dar tot aberatie mi se pare ... poate ca nu e vorba decat de imaginatia unei pustoaice de 7 ani ... sau poate nu .. Pana nu vad , pana nu sunt in situatia respectiva , nu am de ce crede ..
;S
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

...

Mesajde Hades » Vin Oct 31, 2003 11:32 pm

pe discovery da f des documentare despre fantome... ma baga in sperietzi... daca exista sau nu... tre sa simt pe pielea mea ca sa fiu sigur ca exista, nu?

PacE
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

Mesajde Wild Rose » Sâm Noi 01, 2003 12:06 am

i`m not the kind of person to believe something without seeing it... sa va spun sincer, deocamdata n`am dat ochii cu strigoi, vampiri & co. Nici nu le`am acordat prea multa atentie .. desigur ca am auzit multe povesti , dar pentru mine nu au ramas decat atat ... niste basme soptite in jurul unui foc imens , cu un pahar de vin fiert in mana ...
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde Sunny Morning » Mar Noi 04, 2003 10:54 am

Imi sint simpatice fantomele, mai ales dupa ce am vazut filmuletele cu Casper. Saptamina trecuta am vazut si "dansul vampirilor" al lui Polanski si pe cuvint ca am compatimit bietele creaturi ca pe niste prieteni bolnavi- care-ti sint dragi dar nu prea ai cum sa-i ajuti. Acum daca stam sa ne gindim, pina si "Poltergeist" se termina cu bine- ei cu treaba lor, noi cu a noastra. Oricum, as avea o gramada sa-l intreb pe unul de-asta pina sa-i permit sa ma traga in jos pe canal, sau sa-mi suga singele, sau ce le mai trece lor prin chestia aia transparenta de pe umerii aia transparenti. Poate am timp sa dau chiar si un telefon- who're you gonna call?-Ghostbusters!- sau sa fredonez un cintec- oh, myyyy love, my daaarling....
I'm singing and dancing in the rain...
Avatar utilizator
Sunny Morning
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Invincible » Sâm Ian 31, 2009 7:27 pm

Shaki scrie:Chiar o dai in paranoia. De exemplu, mie mi-e frica sa stau singura in casa, de teama sa nu ma atace un strigoi nemilos....
Bau! ] gabuba:
am urmarit oameni cu capacitati paranormale (care lucreaza cu spiritele) si care au rezolvat cazuri incredibile.[/QUOTE]
Gabubo, ia povesteste-ne si noua un caz din ala.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm


Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

cron