Cum puii mei sa nu te oftici pe situatia asta, mah?

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Mesajde tester » Lun Apr 19, 2004 11:46 pm

Bun gasit
Citeam postul lui bad bad Annie si ma minunam, de multe ori am vazut acelasi lucru petrecandu-se cu prieteni de ai mei, liceu si facultate.

Ma intrebam si eu care poate fi motivul , si ca sa ating si ceva din subiectul lui Love2Fly de ce fascinatia asta cel putin dubioasa pentru cineva mult sub standardul tau si daca se poate cat mai tuciuriu.

Poate raspunsul e ceva foarte simplu ca : eh asa fac toti- moda, sau poate o fac pentru ca e simplu si convenabil, sau si mai bine, materialism pur si simplu.

Mi se pare deplorabila starea de spirit in care o fata sa se uite chiorash la un trandafir, preferand un lantisor sau ma rog ceva material.

Nu este oare evident ca situatie economica joaca un rol major in aceasta abordare a lucrurilor?

Nu cred ca ar trebui sa ne oprim la tziganii sau pakistanezi nah, riscam sa parem rasisti si lasam sa scape totzi acei tzarani ,badarani cu 2 clase, sau cate-un liceu la ff, dar cu piele alba,care culmea culmilor pun mana pe cela mai dragutze, destepte si gingase fete.
Eu as zice ca pare interesant si excitant la inceput, chiar un pic primejdios, si cu totii stim ce excitant si incitant e pericolul amestecat cu sex, dupa care ajung intr-o faza de unde este prea tarziu sa se intoarca, asa ca raman , cu plozii si la cratita.
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde Heavystone » Mar Apr 20, 2004 5:32 am

Doar cateva chestii la obiect...

In primul rand, ceea ce pute mult mai mult decat pielea de orice culoare este mentalitatea unor oameni, si acest topic, care pute a rasism indoctrinat...

tester scrie:Nu cred ca ar trebui sa ne oprim la tziganii sau pakistanezi nah, riscam sa parem rasisti...

Nu cred ca e cazul sa riscatzi sa pareti rasisti, e cam tarziu... paretzi de-a dreptul nazishti, unii dintre cei care au postat aici (aviz Mark1)...

Si daca ati fi de generatie veche, ca bunica-mio de ex., care a trecut prin razboi &alea si pana in prezent inventeaza teorii care ar fi dus la victoria Germaniei, etc... nu v-as sari in cap, insa as vrea sa va reamintesc ca suntem in mileniul trei si aspiram la civilizatie si intelegere... sau nu?

Pe de alta parte cred ca frustrarea celor care si-au exprimat-o are cu totul alta justificare decat cea redata si anume se cheama frustrare sexuala...

Doar pentru ca unii dintre noi nu au masculinitatea necesara pentru a concura in latura sexuala a mediului social darwinist din ziua de azi... nu suporta faptul ca o persoana de alta rasa a stiut mai bine cum sa cucereasca femeia la care ei doar viseaza pierduti intr-un romanticism disperat si patetic...

...si nu suporta faptul ca persoana de alta rasa a fost mai competenta d.p.d.v. sexual, etc.. si de aceea se manifesta exact ca ceea ce sunt: niste lashi... apeland la termeni de derogare rasiala, si motive exterioare ale esecului lor in dragoste, precum ca femeile sunt nebune, proaste, etc... in loc sa-si dea seama de si sa accepte realitatea... si anume ca au pierdut competitia si ca ar trebui sa se maturizeze si sa fie barbati adevarati... ceea ce, din pacate, pentru unii nu este posibil, dar asa-i viata, e nedreapta, si cei care n-au aflat inca, mai aveti de invatat multe pana ajungeti la maturitate psihica...

Adica, daca la 30 de ani inca mai ai o relatie conjugala cu... palmele si degetzelele si te enerveaza ca pakistanezu' s-a insurat cu dragutica, asta in nici un caz nu cred ca e vina femeii care e nebuna... si pe de-asupra, nu uita ca in Europa de Vest... roman sau pakistanez... e aceeashi mancare de peshte.. Arianule! :U


De partea femeilor, e interesant ceea ce afirma Nanuka: pe timpul cand erai cuplata cu respectivu' nu te gandeai deloc la rasa lui, dar dupa ce te-a lasat... iti permiti sa folosesti derogative precum "cioara borata"... dar de fapt pe tine te injoseshti cand spui asa ceva... mie mi-ar fi rusine sa folosesc asemenea cuvinte pt. ca numai persoanele cu o imagine de sine foarte proasta folosesc aceasta tehnica pentru a-si ridica propriul moral catushi de putin... think about it ]necivilizate[/U]... doar ganditziva putin la ce-am spus... faceti o mica psihanaliza ;)

In SUA, 99% din membrii Klu Klux Klan sunt tzarani(rednecks..) prosti, needucati, fara dintzi in gura... si pe de-asupra cu complex de superioritate... vb. aia, prostu' nu e prost destul daca nu e si fudul... ;)

Pace si prosperitate!
"Konna koroshkada dekiryno wa samurai dakeda... Oma e dakeda! "
Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am

Mesajde Dany_S » Mar Apr 20, 2004 8:38 am

KKK sunt prea haiosi (see inceput Bad Boys 2)

revenind la subiect..........eu cred ca inteleg multe din punctele expuse, si chiar daca e voirba de putin racism, cred ca toti dintre noi avem o doza de racism in noi (mai mare sau mai mica)

Intr-un fel il inteleg pe Love2Fly si pot spune ca si aici se intampla asta, dar in loc de tzigani, sunt negrii. Vezi o gramada de fete superbe, cu clasa, educate, destepte cu ultimele rebuturi alea societatii si asta e valabil pt orice rasa, dar de multe ori, acestia sunt de culoare, nu e vorba de racism, e vorba de o realitate. Tot respectul meu pt cei care sunt educati, stiu sa se poarte si sunt "normali", am prieteni din toate natiile pamantului, dar niciodatat n-am intles acesta atractie a fetelor pt looseri, oameni fara viitor, fara cultura(nici macar mediocra) ,c are nu stiu sa se poarte , sa se imbrace, care tot ce le pot oferi sunt niste futaiuri mai mult sau mai putin bune (de multe ori, fetele astea sunt la primele experiente sexuale,deci nu pot spune ca-s prea experimentate in domeniu) si in rest.....tipete, injuraturi etc, ba chiar mai mult , de multe ori ele sunt cele care "fac cinste" cam peste tot

Oricum, ce se intampla e ca majoritatea fetelor astea, trec printro faza trecatoare (vezi Nanuk) si revin la realitate, din fericire, dar cum au dat mai sus cativa exemple, ajung sa ramana cu masculii lor feroce.
Avatar utilizator
Dany_S
Junior Member
 
Mesaje: 1165
Membru din: Mar Apr 13, 2004 11:00 pm

Mesajde Yellow Pinkie » Mar Apr 20, 2004 9:41 am

Cunosc si eu un caz si mai de targa. Fata finuta, 18 ani, liceu, a asteptat sa isi ia bac-ul si a disparut de acasa a doua zi. Au gasit-o parintii la tara (in satul bunicilor), acasa la un balaoaches puscarias, cu vreo 15 ani mai mare, dragostea vietii ei. Asta se intimpla acum 2 ani. De atunci e cu ala, locuieste cu el, iar cu ma-sa si ta-su nu mai are nici o relatie (bine, nici nu stiu cit de mult se chinuie parintii sa reia relatiile, sau ea sa-i bage in seama). Sunt si io curios cit de trecatoare (sau nu) e faza asta. Daca aflu deznodamintul in timp util (cit o mai exista forumul si noi prin preajma) vi-l impartasesc.

Despre concurenta sexuala intre rase, nu stiu daca exista un determinism direct, de genul: scandinavicii sunt mai impotenti, negrii mai coiosi etc... Dar in ce priveste rasismul, Dany zice bine: nu cred ca cineva poate spune, cu mina pe inima, ca nu face discriminari, macar in gind, bazate pe rasa sau considerente similare. Face parte din caracteristicile omului.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mar Apr 20, 2004 10:03 am

Dar in ce priveste rasismul, Dany zice bine: nu cred ca cineva poate spune, cu mina pe inima, ca nu face discriminari, macar in gind, bazate pe rasa sau considerente similare. Face parte din caracteristicile omului.

S-ar putea sa ai dreptate. Insa discriminarile astea ar trebui sa si le tina fiecare pt. el, macar de rusine, daca nu din alte motive.
On topic: vad ca datzi exemple numai cu tzigani; io am vazut o gramada de tipe super faine cu manelisti umflatzi cu pompa si gelatzi; concluzia: is proaste, materialiste sau amandoo la un loc.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Yellow Pinkie » Mar Apr 20, 2004 10:46 am

Si inca o concluzie: nu mai e vorba doar de rasa. Pina la urma, daca ducem la extrem 'fuga' de discriminari, n'avem ce vorbi de rau de manelisti sau batausi sau alte categorii care poate merita vorbite de rau! Dar asta ar fi chiar o 'ducere la extrem', pentru ca rasa sau nationalitatea nu ti-o alegi, pe cind comportamentul ar trebui...

Fetele de care zici tu cred ca's mai degraba proaste, pentru ca nu obligatoriu toti aia au bani. Unii au doar imagine pe la ei prin cartier si normal ca mamasitele dau pe spate.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde Nicholas_Alex » Mar Apr 20, 2004 11:37 am

Multi spun: "nu generaliza". Dar eu zic ca in jur de 90% din fetele intilnite de mine, sint materialiste. Inainte era de ajuns sa arati bine. Acum trebuie sa mai ai si bani. De multe ori ma dau drept macaragiu in port, numai sa le vad cum dau din ochi si incearca sa se eschiveze de linga mine.

Ale dracu femei! Cred ca ma fac homosexual. Stiu o gramada de tipi in spate la fantasio, gata sa ma satisfaca sexual pe gratis. :)
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde Dany_S » Mar Apr 20, 2004 4:03 pm

Yellow Pinkie scrie: Sunt si io curios cit de trecatoare (sau nu) e faza asta. Daca aflu deznodamintul in timp util (cit o mai exista forumul si noi prin preajma) vi-l impartasesc.

.


depinde, unele isi dau semaa mai repede, altele ajunag la 40 ani sa traiasca cu un astfel de caracter si deabea dupa ce trec prin batai, betzii zilnice etc se mai trezesc.......iar altele, se rezesc, dar prea tarziu, nu mai scapa de sub mana omului (si cunosc cateva cazuri triste de genul asta)
Avatar utilizator
Dany_S
Junior Member
 
Mesaje: 1165
Membru din: Mar Apr 13, 2004 11:00 pm

Mesajde 7vies » Mar Apr 20, 2004 4:34 pm

-am gasit un fragment f. interesant pe threadul de jurnale, si anume la chrysilla (scris azi-20 aprilie)...se preteaza f. bine pe subiectul de aici... va rog sa cititi cu MARE ATENTIE...
[quote]Innebunesc, Doamne, innebunesc!!!

Oricum cand vine acasa mananca o bataie de la mine de nu se vede. Ce draq are Simona aia si n`am eu? Ca-i o neterminata de 1, 50 si-i si grasa. Pe cand pe mine m-ar dori juma` din populatia masculina a Botosaniului, sunt super-buna la pat, inteligenta, cu un liceu bun si cu perspective frumoase in viata. Sa mor eu daca mai inteleg ce-i in capul barbatilor astora! Eu ii dau tot ce si-ar putea dori si el... Ma cert cu ai mei, ii imprumut o gramada de bani, mobilul mi l-a amanetat, era sa fiu data in judecata de Oriflame pentru datoria pe care mi-a facut-o, tata m-a renegat din cauza lui si acum... Mai merita el oare altceva decat sa fie batut pana la sange si dup-aia castrat??

Dar lasa ca vine el acasa.
........................................................................
..........................................................................
...tin sa subliniez ,,mi-a amanetat mobilul,,-,,l-am imprumutat cu o gramada de bani,,-,,era sa fiu data in judecata pt. datoria pe care mi-a facut-o,,-,,m-a renegat tata din cauza lui,,.................
...cu alte cuvinte, tipul se foloseste de ea in cel mai grosolan mod cu putinta, ea e constienta de asta , se enerveaza la fiecare porcarie a lui, dar inca se mai gindeste cum sa-l recucereasca si sa continue relatia cu el...
........prostie?...............masochism?.................
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde Dany_S » Mar Apr 20, 2004 4:48 pm

votez cu prima varianta, nu de alta dar vazand mesajele ei de pe forum de pana acum, nu prea reiese altceva
Avatar utilizator
Dany_S
Junior Member
 
Mesaje: 1165
Membru din: Mar Apr 13, 2004 11:00 pm

mai Annie..

Mesajde pupu cel voinic » Mar Apr 20, 2004 6:46 pm

bad bad Annie scrie:De fapt, si Gabizzu are dreptate, ar trebui sa lasam oamenii sa se combine cu cine vor ei, ca pin-la urma fiecare se alege cu partenerul pe care si-l merita. Dar, nu stiu cum, mi-e ciuda ca nu mi-e intarita deloc increderea in oameni in felul asta. Prietenele mele mi-au devenit cele mai bune prietene tocmai pentru calitatile lor speciale si o inteligenta si cultura iesita din comun. Nu e drept sa se piarda asa ceva intr-un mod atit de stupid, cum nu e drept ca eu sa-mi pierd prietenii in felul asta, fara sa pot face nimic.
Caci, daca pe ea n-o deranjeaza ca banii ei pentru romane filozofice se duc pe berile lui cu "baietii", pe mine ma deranjeaza sa vad cum se strimteaza cercul persoanelor cu care sa pot purta o discutie interesanta si decenta.
Asa cum Love2Fly ajunge sa se intrebe daca mai are vreun rost sa fii sensibil.
Adica, stii, ajungi sa te simti o minoritate inadaptata si incepi sa-ti pui problema daca nu e mai bine sa te prostesti si tu la fel ca ceilalti, pentru a fi acceptat si recompensat.

Tu ai un prieten sau esti genul ala care sta numai in casa si studiaza reviste si prostii de genul asta cu tenta sexuala si paranormala?
Parerea mea este ca nu ai facut demult chestia asta si din acest motiv te obosesti scriind atat de mult filozofia prietenelor tale..
Scuze daca te-a afectat ceea ce ti-am scris dar nu ma pot abtine.. :sal:
pupu cel voinic
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Apr 02, 2004 7:31 am
Localitate: craiova

Mesajde tester » Mar Apr 20, 2004 7:31 pm

Pai asta zic si eu HeavyStone, exact aia era ideea , prea multe accente de rasism.
Ori vorbim de starea generala de materialism si de prostie care nu trebuie raportata numai la tzigani, pakistanezi sau mai stiu eu ce, ci la conceptul general de barbat mult sub standardul unor fete inteligente, ori ii dam inainte cu rasismul de pe forum.
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde Heavystone » Mie Apr 21, 2004 12:26 am

[quote="piskeshu"]... io am vazut o gramada de tipe super faine cu manelisti umflatzi cu pompa si gelatzi]

Pai daca-s proaste si materialiste de ce tanjitzi dupa ele? Asta-i intrebarea de baza... Doar de dragu' curu'lui si-a mamelelor? Pai vedetzi, aici este buba masculilor in cauza (Love2Fly, etc....), in loc sa-si aleaga femeile dupa criterii mai importante (inteligenta, suflet, etc..) ei pun accent pe aspect... si asta e OK, in cazul in care: (1) Arati la randul tau super-bine (2) Ai materialu'.... ... daca tu nu ai ce vor tipele alea "super faine", degeaba incerci sa te bagi la ele... multzumeste-te cu alea care vin la tine si iti zambesc, te invita la o cafea, la ea acasa ;-), etc....

Din punctul meu de vedere o tipa proasta si materialista e DEPARTE de a fi "super faina"...

Pentru love2fly:

Lectie de masculinitate:


Teorema Fundamentala a Masculinitatii:

"SENSIBILITATE = SLABICIUNE"


.... Ia-ti un caietzel de dictando :D si noteaza-ti... :B
Femei sunt cati peshti in ocean, fratilor.... maturizati-va!!!!
"Konna koroshkada dekiryno wa samurai dakeda... Oma e dakeda! "
Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am

Pentru Love2Fly....

Mesajde Heavystone » Mie Apr 21, 2004 12:42 am

Lectie de masculinitate:


Teorema Fundamentala a Masculinitatii:

"SENSIBILITATE = SLABICIUNE"


.... Ia-ti un caietzel de dictando :D si noteaza-ti... :B
"Konna koroshkada dekiryno wa samurai dakeda... Oma e dakeda! "
Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Mie Apr 21, 2004 1:03 am

Ai dat-o excesiv de mult in diverse bai Heavystone. Daca o sa citesti mai bine post-it-urile de mai sus o sa observi ca nu s-a afirmat deloc ca ne e ciuda ca femeile ies cu tigani (pardon: rromi), africani, pakistanez, etc ci ca ies in primul rand cu OAMENI PROSTI ca si cultura, ca si nivel de intelegere, ca si statut social. Nu o sa auzi pe nimeni: "domne, tipa aia e proasta ca iese cu africanul ala super inteligent si cult". Aici se vorbeste despre legaturi anormale d.p.d.v al celor doi parteneri.
Te dai om cu o larga intelegere, un om al mileniului III, un clarvazator insa te intreb: Ai putea lega o relatie de prietenie cu o fata care a terminat 2 clase iar munca ce o presteaza zi de zi e caratul baligarului din grajduri in gradina?". (presupunand ca tu ai studii superioare). Nu? atunci de ce tipul de fete despre care discutam aici poate? Cred ca asta nu ai inteles tu. Incercam sa ne explicam pe acest subiect ATRACTIA fetelor (nu neaparat proaste) pt BARBATII de o calitate indoielnica in ceea ce priveste, cum spuneam mai sus, inteligentza, cultura si felul de a fi. Tipa pe care am prezentat-o in exemplul de inceput este doar un sablon, ca sa-i zicem asha. In realizate sunt sute, mii sau chiar sute de mii care procedeaza ca ea. Numai cand ma gandesc la fostele colege de gimnaziu care umbla cu tigani ce la iau orice banutz si le manipuleaza cum vor ei fara ca ele nici macar sa-si dea seama de asta. Exemplul dat de 7vies mai sus e destul de concludent. Repet, nu e o frustrare de-a mea. Nu ies EU cu tiganii aia ca sa ma oftic. Ele sunt cele care platesc greu pt prostie. Tot ce vrem sa discutam e "de ce" ? get it?
LATER EDIT:
"SENSIBILITATE = SLABICIUNE"
Aha...deci conform axiomei tale ar trebui sa le mai f@#$ cateva capace iubitelor noastre ca sa ne aprecieze pt ceea ce suntem si pt cat de PUTERNICI suntem. Nu e chiar asha....
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Heavystone » Mie Apr 21, 2004 2:28 am

Love2Fly scrie: ...nu s-a afirmat deloc ca ne e ciuda ca femeile ies cu tigani (pardon: rromi), africani, pakistanez,...

Poate nu asta a fost intentia, dar daca revizuiesti primul post al tau, a se observa accentul pus pe cuvantul tigan, plus posturile celorlati(Mark1, Nanuka, etc..) in care apar sintagme de genu' "pielea colorata pute", "cioara borata", "tigan negru ca fundu' ceaunului", etc.... deci, te rog frumos... ]..Incercam sa ne explicam pe acest subiect ATRACTIA fetelor (nu neaparat proaste) pt BARBATII de o calitate indoielnica in ceea ce priveste, cum spuneam mai sus, inteligentza, cultura si felul de a fi...[/QUOTE]
Poate ca femeile respective nu cauta calitatile mentionate de tine mai sus... poate ca tu nu intelegi ce inseamna barbat de calitate pentru femeile respective... cert este ca exista si altfel de femei...


Love2Fly scrie: ..Repet, nu e o frustrare de-a mea.

:D LMAO!!!... Pai daca nu e frustrare de-a ta de ce te ingrijorezi atat si faci atata valva cu topicu' asta?... cel putin primul tau post reda un sentiment mult peste frustrare... nu te supara.. ] ..Nu ies EU cu tiganii aia ca sa ma oftic. Ele sunt cele care platesc greu pt prostie... [/QUOTE]
:D Acceasi treaba... pai daca NU IESI TU? Ce-ti pasa? Care este felia ta de interes in viata fetelor respective?...



Love2Fly scrie:"SENSIBILITATE = SLABICIUNE"
Aha...deci conform axiomei tale ar trebui sa le mai f@#$ cateva capace iubitelor noastre ca sa ne aprecieze pt ceea ce suntem si pt cat de PUTERNICI suntem. Nu e chiar asha....

Nu, conform teoremei mele ar trebui sa ai putin orgoliu masculin si sa nu postezi topic-uri de genu' asta... ;-) eu cel putin' nu as posta asa ceva chiar daca as impartasi aceleasi sentimente cu tine, daca n-as vrea sa ma fac de kko..


Pace si prosperitate!
"Konna koroshkada dekiryno wa samurai dakeda... Oma e dakeda! "
Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am

Mesajde Nanuka » Mie Apr 21, 2004 5:02 am

Care-i faza cu cioara borata ca nu-mi mai aduc aminte:yD...????????

Aaaaaaaaa in caz ca vorbiti de ex boifrendu meu sa stiti ca nu era chiar asa...umm cam ciocolatiu el da mergea si mergeaaaaaaa bineeeeeeeee hahahahaha....*p....era un borat misthooo..lol..ya know what I mean.... ;b
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Nanuko...

Mesajde Heavystone » Mie Apr 21, 2004 7:25 am

Nanuka scrie:...Gaseste iar locuintza de-agata..si nu mai trebuie sa fie atinsa nici de o cioara borata...think about it..nu vreauuuuuuuu sa fiu rea....dar ti-am redat cateva aspecte ...cum vad eu..si poate sa-ti dai seama si tu de alte chestii...sa-ti fac o idee...


Na, ti-am amintit!... :rolleyes:
"Konna koroshkada dekiryno wa samurai dakeda... Oma e dakeda! "
Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am

Parerea mea

Mesajde Odin » Mie Apr 21, 2004 11:30 pm

Hali halo people,
Nu am citit toate mesajele, dar cateva dintre ele (postate de mirificii bad bad Annie si Heavystone) m-au incitat destul incat sa-mi postez si eu parerea despre "de ce indivizii inteligenti, de treaba si sensibili ain't get that hot pussy?". eh?

Am observat si eu in trecut consternat cum perlele sexului frumos "se iroseau" cu indivizi de 2 bani. Am incercat sa gasesc o explicatie logica: bani, elementul gros si lung, atragatori dpdv fizic, etc. Da nu, n-a tinut. Pentru ca am plecat de la o premiza gresita: logica, sau ratiunea, are o pondere mult mai mica in determinarea actiunilor persoanelor de sex feminin in comparatie cu cele de sex masculin. In schimb intuitia si emotiile imediate joaca aici un rol mult mai mare. Bineinteles ca mai sunt si exceptii, si nu putine. Vezi bad bad Annie, sau ma insel? :D.
Ok, un prieten imi spunea cum o individa de nota 10 statea de multa vreme cu un "porc" (o sa ii numesc "porci" in continuare pe indivizii care la prima vedere nu ofera mai nimic dar la care trag the hotties) si era tratata ca ultima curva. Adica rapid ii trantea doua injuraturi si o trimetea sa faca curat in timp ce el mai tragea o bere cu baietii in fata tv-ului. Nu mi-a venit sa cred, am zis ca individa nu-i normala, oricum cel putin o doaga tot ii lipsea da nu as baga mana in foc :D. In timp, din proprie experienta, si din alte surse, am ajuns la concluzia ca majoritatea individelor sunt atrase de "porci" pentru ca "porcul" isi manifesta fara ocolisuri atitudinea de mascul dominant. Intr-un post anterior, bad bad Annie daca nu ma insel, zicea cum o prietena de-a ei era de-a dreptul extaziata cum "porcul" ei l-a bruscat la telefon pe alt individ.

Atitudinea unui "porc" intr-o relatie: conduce directia relatiei, el ia majoritatea deciziilor, isi manifesta sexualitatea cu succes in mod direct sau indirect chiar de la prima intalnire si nu in ultimul rand da dovada de o doza de sensibilitate.
In schimb, individul inteligent si de treaba ia calea bunelor maniere, nu face aluzii sexuale (nici macar indirecte) la prima inalnire, incearca sa poarte o discutie inteligenta despre cariera sau scoala, o aproba intelegator chiar daca nu e 100% de-acord cu ea.

Deci, "porc-ul" stie, constient sau nu, sa trezeasca interesul individei, stie sa trezeasca in ea emotii imediate, o conduce. Pe cand cel de treaba si inteligent se rezuma aproape numai la fapte, am facut asta si aia si aia, imi place asta aia aia, dar mai nimic care sa o incite pe individa d-apoi sa mai si conduca.

Bineinteles, combinatia ideala, e inteligenta plus atitudinea "porc-ului" in relatiile cu femeile :D.

Nu stiu care e explicatia, dar ce stiu e ca de cand e lumea si pamantul femeile au fost conduse de barbat. Chiar si printre animale masculul dominant si-a perpetuat genele tot timpul, de ce sa fie la noi diferit?
O explicatie ar fi ca in ultimul secol atitudinea femeilor s-a schimbat, declara ca vor aceleasi drepturi ca si barbatul, aceleasi job-uri, aceleasi salarii. Si intelighentia barbateasca o ia de buna, e de datoria lui sa fie corect, si considera femeia egalul lui atat pe plan sentimental. Doar ca nu e asa, uitati-va la filmele de prin anii 40 sa vedeti care era atitudinea ambilor intr-o relatie, femeia era _constienta_ ca barbatul conduce, si el conducea cu bun simt. Ii deschidea usa la intrare intr-un restaurant ia ea se intorcea catre el zambea, si zicea "thank you". S-au schimbat vremurile. Acum vreo doua saptamani, la mine la firma eram la o tigara cu un coleg si stateam pe singurele doua scaune din incapere. O colega a intrat si ea sa fumeze, iar colegul meu s-a ridicat sa-i ofere scaunul; reactia colegei a fost: "auzi, stai jos ca iti trag si doua", bineteles urmata de un zambet. Sugestia? Nu-s mai slaba ca tine, is egalul tau. Probabil femeile si-au schimbat atitudinea fata de societate dar nu si instinctul de a fi dominate.

Love2Fly, dupa mine Heavystone are dreptate (din pacate?) in cea mai mare parte cu ""SENSIBILITATE = SLABICIUNE". Doar ca eu zic ca o doza rezonabila de sensibilitate compensata de o doza mai mare de "leadership" nu poate sa faca rau intr-o relatie care se doreste sa fie de lunga durata.

Concluzia: In momentul in care o individa stie ca isi poate manipula partenerul nici daca se da dumnezo jos din cer nu mai face sa fie ce o fost inainte. Reformulare: Daca individul nu domina relatia nu o sa mearga.
Beware of the light, it may take you away, to where no evil dwells.
It will take you away, for all eternity.
Night is so beautiful (we need her as much as we need Day).
Odin
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Aug 17, 2003 2:18 am
Localitate: cluj-napoca

Odin!

Mesajde Heavystone » Joi Apr 22, 2004 1:48 am

Excellent raspuns Odin... cam asta era si directia mea, cu exceptia contracararii rasismului... dar mai bine decat tine nu cred ca as fi putut sa despic firu' de par... good job! :U
"Konna koroshkada dekiryno wa samurai dakeda... Oma e dakeda! "
Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am

Mesajde Yellow Pinkie » Joi Apr 22, 2004 12:46 pm

Foarte buna analiza lui Odin! Primul post care vine si cu o explicatie, pina acum s-au prezentat numai fapte si ginduri...

Despre rasism: alta rasa/natie inseamna si altceva decit simpla 'repulsie', pe care unii o au si altii nu, fata de pielea de alta culoare. Alta rasa/natie inseamna si alte obiceiuri. Io unu nu m-as combina, daca as gindi la rece, cu o tiganca, din simpla teama de a ma inrudi cu tigani, care se stie ca au altfel de a vedea si trai viata.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Joi Apr 22, 2004 10:24 pm

Mda, intr-adevar Odin a pus asteptatul punct pe "i". Nu mai e nimic de zis :D doar...un raspuns am sa dau:
Poate nu asta a fost intentia, dar daca revizuiesti primul post al tau, a se observa accentul pus pe cuvantul tigan, plus posturile celorlati(Mark1, Nanuka, etc..) in care apar sintagme de genu' "pielea colorata pute", "cioara borata", "tigan negru ca fundu' ceaunului", etc.... deci, te rog frumos... eu stiu ce-am citit...

Nu vad ce e rau in a pune accentul pe tigan. Nu am zis nimic rau de rasa in sine iar atitudinile rasiste cred ca era evident ca vor aparea. Ele exista peste tot, cu atat mai mult in Romania.
Numai bine!
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Heavystone » Joi Apr 22, 2004 10:29 pm

Deci , sa inteleg ca te-ai lamurit, Love2Fly? Nu mai ai dubii? Acum intelegi de ce se duc tipele alea cu tipii aia?

:U
"Konna koroshkada dekiryno wa samurai dakeda... Oma e dakeda! "
Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am

Mesajde Nanuka » Joi Apr 22, 2004 10:32 pm

Bai da acum care-i faza cu rasismu pe-aici????

Toata lumea stie ca tiganii sunt nesuferiti, borfashi, rai, violatori, pushacriashi s.a.m.d.
In viata sociala daca intrebi orice om de pe strada ce parere are despre un tigan..sigur ar incepe sa-l faca ca pe o albie de porci....ai nostrii nu se feresc sa-si spuna punctu de vedere.

Numai aici prin occident se vb de rasism, de egalitatile si drepturile omului.


Romanii nu sufera tiganii si invers si cu asta basta, , ciorile si-au facut-o cu mana lor si bine le-a facut Antonescu, daca nebunu de Vadim ar veni la putere praf i-ar face, foarte bineeeeeeeee.
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Heavystone » Joi Apr 22, 2004 10:36 pm

Gata, lasa rasismu' s-a inchis subiectu' asta, Love2Fly s-a lamurit de nu'l plac fetele.. :lol:
"Konna koroshkada dekiryno wa samurai dakeda... Oma e dakeda! "
Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Joi Apr 22, 2004 10:47 pm

Da domne' sunt lamurit. Acum viata mea a capatat un nou sens. In sfarsit cineva a reusit sa-mi dea un raspuns la intrebare. Acum stiu cum sa abordez o relatie. Inca de la prima intalnire ma bag tare cu faze de genu: "sa moara mama de te mint, deci cand mergem la mine acasa? ai un fund fenomenal" :lol: daca merge va anunt eu...:)) daca nu....ne reintalnim aici cu un nou subiect :de ce puii mei partea a doua pe care NU o sa fiu jenat sa-l fac... :p
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde tre » Vin Apr 23, 2004 4:18 am

ma, deci hai sa fim seriosi sa nu ne-ascundem dupa deget. e offtopic ce urmeaza dar consider ca trebuie zis. omu normal, educat, oricat de open-minded ar fi la ce se gandeste prima oara cand zici 'tigan'? se gandeste la un individ nasol, dubios, abia dupa aia trecand prin filtru mintii reactia. prejudecata veti zice. probabil, dar daca-i asa, de unde provine prejudecata asta? sigur sunt atatia indivizi de alte rase ce fac o groaza de chestii rele dar parca tiganu ca rasa are o predilectie catre asta. poate ca din cauza mediului in care isi incepe existenta sau poate instinctiv. o parte isi depasesc conditia dar altii nu. e normal sa n-avem nimic cu tiganii dar e la fel de normal sa-i privim cu un oarecare scepticism, pana la proba contrarie evident. am vazut si tigani muncitori sau care intr-adevar voiau sa faca ceva dar am vazut si mai multi ce se incadreaza in acea prejudecata. apropo, ati observat ca atunci cand dati un ban, o tigara sau o paine unui tigan foarte, foarte rar puteti auzi un 'multumesc' sau ceva asemanator?

heavystone in vest sunt niste chestii atat de artificiale incat nu-mi dau seama uneori cum pot trai oamenii aia. totusi nu uita ca toleranta nu-nseamna si acceptare.

si acum legat de subiect.
din cate-am constat eu o mare parte din fete merg ori pe un individ cu bani/smecher, ori pe unul mult mai in varsta decat ele. eu zic ca treburile astea provin de la faptul ca in general ele cauta sa aiba o viata mondena cat mai activa, ele fiind mult mai sociabile decat barbatii, sau considera ca indivizii de varsta lor nu-s destul de maturi si vor altceva. de regula alegerile astea le fac cand inca sunt pe bancile liceului, sau chiar gimnaziului, cand, evident experienta sexuala e redusa. o alta cauza pentru alegerile pripite (de cele mai multe ori) pe care le fac ar fi educatia primita, fetele 'de casa buna' si cu ceva pretentii fiind in general crescute mai strict, de unde si nevoia de refulare cu primul venit, sau in orice caz fara o cautare ca lumea. binenteles sunt si exceptii destul de numeroase de la regulile - tendintele mai bine zis - astea insa, fiind exceptii, n-are sens si nici nu avem cum sa discutam despre ele, eventual emitand o noua regula, de la care vor fi exceptii... mda, ma scuzati, filosofia asta.

dracul nu-i chiar asa negru precum pare, sunt mult mai multe cupluri care se potrivesc decat cupluri bestie/frumoasa (sau echivalent). chestia e ca cele ce nu se potrivesc ies in evidenta, e ca la serviciu - daca faci treaba e ok, nimeni nu zice nimic dar daca gresesti imediat esti remarcat. binenteles ca n-ai de unde sti cum merge cuplul respectiv, fie ca la prima vedere se potriveste fie ca nu, tot ce poti face e sa presupui. asadar, cum zicea cineva, viata e complexa, nu exista alb si negru, exista doar nuante de gri.

sigur e normala oftica atunci cand vezi ca don'shoara x, dulce, inalta, blonda, poate si desteapta, s-a combinat cu y care e la seral si lucreaza ca sofer, desi tu ai incercat de nenumarate ori s-o vrajesti. totusi asta e tot ce poti face, sa te oftici, n-ai cum sa-ntelegi, nici macar ele nu inteleg cateodata.

de treaba cu barbatu dominant nu stiu ce sa zic. sigur, el e capu-la familie, el tre sa decida dar pana la un punct. care punct, nimeni nu stie. eu personal am avut de-a face cu specimene ce nu prea se impacau cu dominatia. dimpotriva chiar. exista fel si fel de barbati si exista fel si fel de femei. e un joc al hazardului toata combinatorica asta la uameni, n-are legatura cu culoarea pielii, starea materiala, performantele sexuale sau mai stiu eu ce. astea-s doar variabile ce pot avea ponderi atat de diferite in functie de fiecare individ in parte.

asadar, nu exista reguli clare, exista doar tendinte sau capricii sau... 'chemistry' vorba saxonului.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Apr 23, 2004 9:20 am

daca nebunu de Vadim ar veni la putere


doamne iarta-ma si pazeste-ma de ce se poate debita! draga useritza, daca matale stii cine trebuie votat si mai ales de ce, cum pana lu' el-sbaa de nu esti tu in tarisoara asta, sa-ti depui shtampilutza pe buletinul de vot?

ps: nu ie atac la nici o persuana da' io atata va zic ... duamne fereshte de atatea ineptzii debitate pe milimetru. cub :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde tester » Vin Apr 23, 2004 12:26 pm

De aia o si primit atatea voturi , pentru ca multi s-au saturat si au crezut ca o solutie radicala venita de la un nebun ar putea salva tzara de la ceva.
Reactii de genul vine vadim si curata tzara de tzigani, lenesi, corupti, samd au facut ca sute de mii sa-l voteze. Sa fie sanatosi acuma.
Un rasist si xenofob mai mare rar, credeti ca s-ar fi oprit la tzigani?
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde tre » Vin Apr 23, 2004 10:40 pm

da tester ai dreptate.

crysilla sau cum ti-o zice, am uitat sa te-ntreb tu parca erai lesbiana desi am citit (datorita unui user binevoitor, nu tin minte numele) ca chiar pe forum erai in limba dupa nu stiu ce baiat. poi cum vine asta?

iar tu cruela la fel. pe threadu asta zici ca esti cu tziganu iar pe alt thread zici ca esti lesbiana. eo nu mai intzeleg nimic.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori