religie + sex = haos?(str8 & gay's)

de strans in brate, de pupat cu foc, de bagat in pat

o sa accepte biserica ortodoxa vreodata minoritatile sexuale?

Chestionarul s-a închis pe data de Mar Aug 31, 2004 12:36 am

DA
0
Niciun vot
NU
11
100%
 
Voturi totale : 11

scuze pt moderator!

Mesajde valbog » Mie Iul 21, 2004 3:47 pm

:z hmmm credeam ca este un subiect destul de interesant! de ce oare nu mai posteaza nimeni?
sa inteleg ca majoritatea celor care vad subiectul nu vor sa posteze pt ca sunt impotriova bisericii si ca aceasta nu are nici o treaba cu sexul?


scuze moderatorului ca am postat doua mesaje unul dupa altul dar nu mai stiu cum sa fac sa modific mesajul anterior!:z
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Mie Iul 21, 2004 6:11 pm

Tu chiar ai citit regulamentul ? *p Poti sa postezi doua mesaje consecutive , dar nu in mai putin de 3 ore , atat . Si lasa , oamenii o sa posteze , ai rabdare , au si ei altele de facut .. Dar vezi , ca pe alte subiecte ai toate sansele sa primesti un avert , nu e site de chat aici ( aviz amtorilor ! ) si eu nu pot sa stau toata ziua cu ochii pe voi sa sterg mesajele , 'tzeles ? E valabil si pentru rap_t_one si nu mai stiu cine .
On-topic , nu cred ca Biserica o sa accepte vreodata minoritatile sexuale ..
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde valbog » Mie Iul 21, 2004 11:37 pm

mdea si ce te iei de mine? mi-am cerut scuze!
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

Mesajde supermouse » Mie Iul 21, 2004 11:55 pm

weet weet- biserica catolica se pare ca accepta pedofilii asha ca de ce nu shi homosexualii?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde valbog » Joi Iul 22, 2004 12:01 am

nu cred ca accepta doar nu are ce sa faca, fenomenul exista! vezi episodul red hot catholic love din south park si o sa vezi cata caterinca se face pe tema pedofililor preoti! E crud dar adevarat!
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

Mesajde supermouse » Joi Iul 22, 2004 12:39 am

caterinca se face, dar faptul exista shi biserica il acopera
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde valbog » Joi Iul 22, 2004 12:43 am

ce de kkt e biserica! si mai are tupeul sa zica ca propovaduieste cuvantul lui D-zeu si se scuza prin sintagma : " sa nu te iei dupa ce face preotul...ci dupa ce spune"
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

Mesajde valbog » Vin Iul 23, 2004 6:37 pm

oare cum poate biserica sa promoveze iubirea intre oameni atata timp cat este impotriva sexului intre 2 oameni? In genere barbat si femeie cat despre celalalte orientari sexuale nu mai vorbesc!
In general...biserica poate sa accepte sexul ca simbol al iubirii sau nu?
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

Mesajde theOffender » Sâm Iul 24, 2004 7:49 am

valbog scrie:oare cum poate biserica sa promoveze iubirea intre oameni


biserica promoveaza iubirea de D-ZEU, nu iubirea de oameni. singurul lucru pe care oamenii trebuie sa-l faca in interactziunea cu biserica este sa-l worship pe d-zeu

valbog scrie:biserica poate sa accepte sexul ca simbol al iubirii sau nu?


sexul ca shi simbol al iubirii? pai e vorba de iubirea de d-zeu in cazul bisericii iar sexul intre un barbat shi o femeie este acceptat numai ca shi mijloc de reproducere sau ca o necesitate so far as you don't take pleasure from it.

biserica intoteauna a privit sexul shi actul conceptzional ca pacate. de aia te duci sa te spovedeschti: "parinte, iar pacatui in ale taine carnale". shi parintele te iarta dupa ce zici 10 "hail mary" etc. dar nu te iarta pentru ca ai avut sex, te iarta pentru ca tzi-a placut, pentru ca in acele momente s-ar putea sa-l fii uitat pe d-zeu.

homosexualitatea nu este vazuta ca o necesitate ci ca pe o placere carnala. shi daca in 2000 de ani n-a acceptat-o, n-o va accepta nici de-acum inainte.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde valbog » Sâm Iul 24, 2004 8:09 am

fain raspuns..dar la faza cu iubirea cred ca te inseli..daca biserica promoveaza iubirea pt D-zeu atunci implicit o promoveaza si pe cea intre oameni dar nu in modul carnal.....


cat deste homosexualitate sunt de acord cu tine ...cu toate ca biserica are destule elemente naspa ...exeple negative sa zic asa...episcopii si pastorii care molesteaza etc...de ce oare biserica inchide ochii la asa ceva?
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

Mesajde theOffender » Sâm Iul 24, 2004 9:23 am

valborg, nu cred ca ma inshel... shi sa-tzi explic dice

oamenii prin definitzie sunt selfish. pentru ca asha ne-am nascut (according to the bible): din pacatul original, dintre adam shi eva. atunci cind il iubeshti pe dumnezeu, iubirea este este selfless, iubeshti invatzatura care decurge din ea: iubeshte-tzi aproapele, etc. shi atunci iubirea de dumnezeu poate fi adusa la extrapolarea urmatoare: iubirea de dumnezeu implica iubirea de oameni. ii iubeshti asha cum sunt ei, albi, violetzi, roshii shi tuciurii. buni shi rai, frumoshi shi prea frumoshi.

insa in timpul unui act sexual, iubirea este selfish, pentru ca nu il shtiu eu pe ala care in timpul orgasmului se gineshte la citzi copii mor in iraq, pace mondiala shi alte cele. eu cel putzin sunt intr-un paradis al meu, propriu shi prsonal in secundele acelea.

in cazul relatziei barbat/ femeie, lucrul este tolerat shi acceptat pentru ca genereaza perpetuarea speciei umane... in cazul homosexualitatzii nu genereaza absolut nimic, este un viciu. shi o biserica (adevarata) te va iubi ca shi om, in ciua homosexualitatzii tale, insa itzi va spune ca (virgula) calea spre paradis presupune renuntzarea la pacatele lumeshti shi acceptarea lui dumnezeu.

iar in cea ce priveshte bishopii shi altzi degeneratzi pedofili din biserica, trebuie sa intzelegi ca, fiind o institutzie seculara shi bazindu-se pe un cod de legi vechi de mii de ani, biserica se va adapta schimbarilor actuale intr-o proportzie mai mica shi mai incet decit eu sau tu am vrea. in multe din scandalurile din biserica, s-a pastrat regula de no comment din partea bisericii. pentru a evita polemica shi discutziile in contradictoriu. sodomishti shi pedofili au existat in biserica de mii de ani. ce n-a existat a fost media care sa le faca cunoscute la amploarea din ziua de azi.

biserica este sfinta shi curata datorita relatziei pe care o are cu d-zeu. insa nu uita ca este servita de oameni, care nu sunt "sfintzi"...

dar ma intreb de ce homosexualii vor neaparat binecuvintarea bisericii? suntetzi oare voi in dubiu ca ceea ce facetzi e impotriva lui d-zeu? vretzi un fel de semn divin ca sa shtitzi ca d-zeu va da binecuvintarea? pentru ca daca suntetzi convinshi ca suntetzi indreptatzitzi a fi homosexuali, atunci nu trebuie sa va fie frica: "a voastra va fi imparatzia domnului" cum zice biserica...

pentru ca n-am auzit de cazuri (in zilele noastre) in care biserica sa arda pe rug homosexuali shi lesbience. pentru ca daca intri intr-o biserica ca shi homosexual, popa nu te va da afara (numai in cazul in care incepi sa faci prozelitism).
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde valbog » Sâm Iul 24, 2004 7:28 pm

Fain spus....sunt de acord cu tine...pe bune! Imi place super mult cum ai abordat problema si asta denota ca ai citit ceva la viatza ta si ca nu ti-ai dat cu parerea ca prostiu ci si ti-ai sustinut-o...nu am ce zice, mi se pare impecabil! BRAVO!
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Sex

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron