Bisexualitatea avantaje si dezavantaje

de strans in brate, de pupat cu foc, de bagat in pat

Este bisexualitatea un avantaj?

Chestionarul s-a închis pe data de Dum Oct 03, 2004 11:08 pm

DA
6
32%
NU
13
68%
 
Voturi totale : 19

Mesajde Lemmy » Mar Aug 03, 2004 11:51 am

theOffender scrie:un individ nu se poate raporta la normalitatea lui ci mai degraba la normalitatea pe care societatea o accepta


Ba tocmai individul este cel care se poate raporta la propria normalitate, si actiona in consecinta, iar atata vreme cat nu face rau nimanui, este chiar indicat sa actioneze conform propriei table de valori.
Grupul de indivizi in schimb este obligat sa raporteze la normalitatea pe care societatea o accepta.
Tu personal actionezi dupa cum iti dicteaza majoritatea sau cumva sa intampla sa ai ideea ta despre normalitate si sa actionezi ca atare ?
Daca normalitatea ar fi unanim acceptata si ar actiona ca atare toata lumea, ar insemna atunci ca pe Pamant ar trebui sa fie ori numai crestini, ori numai musulmani, ori numai budisti, in timp ce legile ar fi fost facute, doar ca sa fie puse in rama, pentru ca oricum nimeni nu le-ar fi incalcat. Imi e teama ca ceva atat de fad si lipsit de culoare putem gasi doar in cartile SF.
Tocmai pentru ca la nivel de individ exista propria normalitate avem pe lumea astea si bune si rele !
Lemmy
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Iun 05, 2003 10:48 am
Localitate: bucuresti

Mesajde ianix_boy » Joi Aug 05, 2004 6:20 pm

theOffender scrie:ianix, de obicei cei nascutzi intr-o societate de canibali sunt canibalii insushi (asta in cazul in care au resushit sa creasca) iar pt. ei ma indoiesc ca exista notziunile de bun shi rau. mai degraba gustos shi the opposite.

ca am vrut sa zic este faptul ca degeaba te vezi pe tine normal, daca societatea nu te vede la fel atunci te va considera un paria shi va avea grija sa-tzi limiteze optziunile.


ca in mitul pesterii, nu? si in cazul asta? trebuie sa schimb societatea sau trebuie sa ma schimbe ea pe mine? sau ne putem tolera reciproc si ameliora limitele de "normalitate"? unde mai pui ca din cauza ca nu ne toleram, apar extremistii, mai ales din partea gay-lor care arata societatii....:fuck: si... :moon: apai astia ca noi(ca mine ssi supermouse) mai incercam sa pastram echilibrul... si cautam si dintre voi, people "normal", sa ajungem la o intelegere. de fapt nici nu ar trebuie sa se faca vreo diferenta, pt ca la ura urmei suntem toti oameni. NUUUUU?


supermouse, taticule, te pup. esti un destept. nu numai ca sunt de acord cu tine, dar le zici lucrurilor pe nume mai bine decat mine si cred ca decat multi de prin preajma...:B (la un loc)

theOffender scrie:sa-ntzeleg ca femeia a fost "subjugata de-a lungul timpului" este cauza (directa sau indirecta) pentru care sunt homosexuali / bisexuali? ce are tantza cu leantza?
ce parere ai atunci de global warming? poate fi o cauza?


alooooooooooooo. citeste do'le tot. Vorbeam de faptul ca lesbienele sunt privite altfel ;e decat hoosexualii. si incercam sa dau o explicatie.... ;M
"undefined"? ca sa traiesti trebuie sa fii stapan pe visele tale
Avatar utilizator
ianix_boy
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Vin Iun 18, 2004 11:00 pm

hooooo

Mesajde ianix_boy » Joi Aug 05, 2004 6:26 pm

theOffender scrie:sa-ntzeleg ca femeia a fost "subjugata de-a lungul timpului" este cauza (directa sau indirecta) pentru care sunt homosexuali / bisexuali? ce are tantza cu leantza?
ce parere ai atunci de global warming? poate fi o cauza?


alooooooooooooo. citeste do'le tot. Vorbeam de faptul ca lesbienele sunt privite altfel ;e decat hoosexualii. si incercam sa dau o explicatie.... ;M
"undefined"? ca sa traiesti trebuie sa fii stapan pe visele tale
Avatar utilizator
ianix_boy
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Vin Iun 18, 2004 11:00 pm

Mesajde theOffender » Vin Aug 06, 2004 12:39 pm

ianix boy de tolerat nu te pot tolera pentru ca nu-tzi sunt superior. de acceptat insa te pot accepta (chiar shi-atunci cind huidui); pentru ceea ce eshti, ce faci, cum faci shi de ce faci. nici macar nu itzi zic ca faci bine sau rau. e normalitatea ta shi ai dreptul de a o trai dupa bunul tau plac.
fii atent atunci cind spui ca te ashteptzi ca societatea sa te tolereze caci te pui intr-o pozitzie de inferioritate. shi pe urma societatea e mult prea vasta shi diversa, compusa din oameni cu diferite pareri shi conceptzii, crescutzi shi educatzi diferit, cu diferite notziuni de bun shi rau. iar societatea in romania este toleranta (nu acceptanta) in ceea ce priveshte cazul tau. nu te persecuta politic sau legal.
dar tu vrei sa stirneshti aceasta societate, vrei s-o provoci la un meci de arm wrestling ashteptind ca lumea sa-tzi zica: ceea ce faci tu e bine, bravo!... shi mergi pina acolo unde chiar vrei sa faci pariu ca vei ieshi cishtigator... ei bine sunt foarte confident atunci cind itzi spun ca vei ieshi in pierdere.
o societate se regleaza cu o majoritate simpla (50% +1). shi cu un astfel de vot te trezeshti ca ai un preshedinte pe care nu-l doreshti iar in cea ce te priveshte, cu legi care te vor pune in inferioritate.

asha ca lasa-ne pe noi ashtia "normalii" sa fim doar ceea ce vrem sa fim: normali. accepta-ne normalitatea noastra asha cum este ea, perfecta (cu lesbience) sau imperfecta (well, nu toate fantaziile se transforma in realitate). pentru ca orice incercare de provocare va fi tratata ca shi prozelitism shi vei descoperi ca noi ashtia "normalii" suntem destul de convinshi ca 'normalul' e bun! nu incerca sa "echilibrezi situatzia" pentru ca este foarte echilibrata ea asha cum este.

shi ia ghici cine va avea de cishtigat? tu! sigur ca da. pentru ca vei descoperi (uimitor) ca majoritate oamenilor care nu sunt provocatzi, nu sunt pushi sa ia decizii de genul bun sau rau, sunt foarte acceptantzi.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

lol

Mesajde ianix_boy » Sâm Aug 07, 2004 8:15 am

uite cum te joci tu taticule, cu parerea mea despre tine... iar ai schimbat-o in bine, DAR tot as avea vreo 2 obiectii la ceea ce ai spus, de altfel foarte foarte corect:
1.
theOffender scrie:fii atent atunci cind spui ca te ashteptzi ca societatea sa te tolereze caci te pui intr-o pozitzie de inferioritate..


cand am spus "a tolera" m-am referit la actul de a tolera diferentele si oamenii diferiti dintr-o societate, grup, comunitate, etc... A tolera nu inseamna sa treci cu vederea "inferioritatile" (parerea mea)

2. nu incerc sa fac nici un fel de prozelitism si nu incerc sa provoc pe nimeni. ceea ce fac eu aici este sa incerc sa schimb parerea (de altfel comunista in general) pe care o are Romania si romanii despre tot ceea ce inseamna homosexualitate/bisexualitate. Tu te numeri printre cei care au deschis ochii ca sa spun asa, si nu ne mai condamna ca pe niste criminali sau freaks, nu ne mai injura (macar in gand) si nu mai intorc capul cand un prieten apropiat le spune adevarul despre inclinatiile lor sexuale. Te felicit pentru asta, dar cred ca mai sunt multi altii pentru care trebuie sa ma agit sa ne priveasca altfel decat au facut-o pana acum...
That's all!!!!
"undefined"? ca sa traiesti trebuie sa fii stapan pe visele tale
Avatar utilizator
ianix_boy
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Vin Iun 18, 2004 11:00 pm

Mesajde Lemmy » Sâm Aug 07, 2004 9:50 am

shi ia ghici cine va avea de cishtigat? tu! sigur ca da. pentru ca vei descoperi (uimitor) ca majoritate oamenilor care nu sunt provocatzi, nu sunt pushi sa ia decizii de genul bun sau rau, sunt foarte acceptantzi.[/QUOTE]


Nici in State, daca negrii nu ridicau capul prea mult, erau acceptati de societate, dar in conditiile in care adoptau :"capul plecat sabia nu-l taie". Nu provocau pe nimeni si deci nimeni nu lua decizii de genul "bun" sau "rau".
Ceea ce ceri tu in acest post se numeste obedienta, ceea ce pentru orice om cu scaun la cap este inacceptabil. Nu faci altceva decat sa oferi acea solutie magnifica : "Azi voi rezolva probleme omenirii ! Hai sa ne prefacem ca nu exista"
Ei vor doar sa schimbe o mentalitate, pentru ca dpdv legal sunt foarte aparati si mai mult decat acceptati.
Daca exista accese de homofobie, nu ti se pare indreptatit ca ei sa aiba accese de heterofobie ? (lucru la care sper sa nu se ajunga)
Lemmy
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Iun 05, 2003 10:48 am
Localitate: bucuresti

Mesajde theOffender » Lun Aug 09, 2004 2:08 pm

e uimitor cit de mult se pot imbata oamenii cu apa rece. ashtept global warming printre exemple!...

negrii in statele unite? rasism? africa de sud a incheiat apartheid-ul acum 10 ani (practic)... shi rasismul a disparut? crezi tu!... negrii ii urasc pe albi shi albii ii urasc pe negri. numai ca nu-i mai zice rasism, ii zice tensiune sociala. e deajuns ca ceva sa mearga rau shi-atunci problemele vechi apar imediat.

in california, (cel mai liberal loc de pe pamint) n-a fost scandalul legat de casatoriile homosexuale? shi ce bun a ieshit? nimic bun, i-a facut pe totzi sa-shi exprime parerea in public. s-au legalizat casatoriile intre gays? nu! mr. arnold care nu este un homophob (shi banuiesc ca in cariera lui de mr. universe shi de actor a intilnit destui, probabil are sute de prieteni homosexuali) cind a fost intrebat, cind a fost pus sa-shi declare pozitzia lui, ce-a zis? NU! pentru ca atunci cind cineva este pus sa voteze shi sa se declare pro sau contra ceva, acel cineva va sta de partea lucrului pe care-l cunoaste, cu care este familiar shi in cele din urma il considera bun!

Lemmy scrie:Ei vor doar sa schimbe o mentalitate, pentru ca dpdv legal sunt foarte aparati si mai mult decat acceptati. Daca exista accese de homofobie, nu ti se pare indreptatit ca ei sa aiba accese de heterofobie ?


HOMOSEXUALII SUNT O MINORITATE! incearca sa patrunzi intzelesul cuvintului MINORITATE! (shi sper sa ramina asha!) ce mentalitate vor ei sa schimbe? vor sa ma faca sa declar: homosexualitatea este un lucru bun, cred ca totzi ar trebui sa devenim homosexuali? sau: o, astazi ai devenit homosexual? bravo tzie, ce accomplishment!
homosexualii care au accese de heterophobie? oamenii in general au tot felul de accese, deci nu mi se par ieshite din comun. insa de acceptat nu le voi accepta. pentru ca daca exista accese de homofobie, le voi pune pe lipsa de cultura, pe imposibilitatea unor persoane de a accepta "diferit". insa atunci cind vine din partea unei minoritatzi pentru mine nu este altceva decit rea vointza. pentru ca dintre noi totzi, cei care au avut de suferit din partea unei discriminari (oricare ar fi ea) ar trebui sa shtie cum este sa fi discriminat!...

ianix_boy scrie:sa incerc sa schimb parerea (de altfel comunista in general) pe care o are Romania si romanii despre tot ceea ce inseamna homosexualitate/bisexualitate


tu shtii ca in Africa (46 de tzari) homoexualitatea e ilegala (mai putzin in Africa de Sud) shi eshti arestat, condamnat shi pedepsit? sunt tzari in care se practica pedeapsa capitala chiar (Sudan). tu shtii ca in Bangkok in Tailanda sunt cei mai multzi travesti din intreaga lume? atunci cind incerci sa agatzi pe cineva in bar e indicat sa 'verifici' ce fel de organe genitate are tipa caci s-ar putea sa ai SURPRIZE!... dar in acelashi timp shtii ca in Tailanda este legal sa maninci carne de ciine, shi ca urmare exista ferme de ciini pentru aprovizionarea restaurantelor cu carne proaspata... (de ciine!)

vrei sa schimbi parerea? OK, uite parerea mea: e greshit, e nenatural insa n-am probleme cu cine crede altfel! care parte vrei s-o schimbi? partea cu 'e greshit, e nenatural'? adica vrei sa ma convingi ca homosexualitatea e un lucru bun, natural, folositor? sau partea cu 'n-am probleme cu cine crede altfel'?

societatea romaneasca a acceptat faptul de a nu condamna oamenii pentru convingerile lor religioase, politice sau sexuale. cred ca e destul de mult pentru timpurile pe care le traim. generatziile viitoare vor avea grija de eliminarea extremismului. shi itzi spun ca educarea societatzii (majoritare) cade in sarcina celor care fac parte din aceasta majoritate.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde Lemmy » Mar Aug 10, 2004 4:47 am

[quote="theOffender"]e uimitor cit de mult se pot imbata oamenii cu apa rece. ashtept global warming printre exemple!...

negrii in statele unite? rasism? africa de sud a incheiat apartheid-ul acum 10 ani (practic)... shi rasismul a disparut? crezi tu!... negrii ii urasc pe albi shi albii ii urasc pe negri. numai ca nu-i mai zice rasism, ii zice tensiune sociala. e deajuns ca ceva sa mearga rau shi-atunci problemele vechi apar imediat.

in california, (cel mai liberal loc de pe pamint) n-a fost scandalul legat de casatoriile homosexuale? shi ce bun a ieshit? nimic bun, i-a facut pe totzi sa-shi exprime parerea in public. s-au legalizat casatoriile intre gays? nu! mr. arnold care nu este un homophob (shi banuiesc ca in cariera lui de mr. universe shi de actor a intilnit destui, probabil are sute de prieteni homosexuali) cind a fost intrebat, cind a fost pus sa-shi declare pozitzia lui, ce-a zis? NU! pentru ca atunci cind cineva este pus sa voteze shi sa se declare pro sau contra ceva, acel cineva va sta de partea lucrului pe care-l cunoaste, cu care este familiar shi in cele din urma il considera bun!



Incep sa cred ca ori nu vrei sa intelegi un exemplu, ori iti place sa te trezesti scriind pentru a fi cel care are ultimul cuvant. Ceea ce am spus despre negrii, era UN EXEMPLU, o analogie daca vrei..Si nu ma refeream la ceea ce se intampla acum, ci la ceea ce a inceput pe la sfarsitul anilor '50.
Ca sa se ajunga la "tensiuni" au curs valuri de sange. Sa nu uitam de minunatiile pe care le facea KKK.
Intr-adevar homosexualii si bisexualii sunt o minoritate, si cum bine ziceai asa ar trebui sa ramana, insa paradoxal sunt doua chestii pe care le intalnim in istorie la capitole nobiliare. Vezi de pilda Roma anitca, ori Grecia sau Egiptul (presupun ca stii care erau mercenarii cei mai cautati...) . Ma intreb de ce la vremea respectiva aceste lucruri erau privite cu normalitate (ba chiar superioritate), in timp ce acum, cand suntem "civilizati", acest lucru pare de domeniul fanteziei ?
Pana la casatoriile intre gay, cred si eu ca este drum cat se poate de lung. In State, ca la noi nu cred ca are cineva curajul sa puna aceasta problema.
Cat despre ce a spus Arnold, personal nu stiu care ii este parerea cand ajunge la el acasa, insa ar trebui sa te fi gandit ceva mai adanc - e vorba de politica si de castigul unui numar de voturi. Acest lucru nu trebuia nici macar amintit.
Nu te-ai saturat de incrancenarea cu care este tratat acest subiect pe la noi ?
Eu da !
Insa daca ma gandesc bine, ca inca exista femei care divorteaza pentru ca sotul i-a cerut sa faca sex oral....
Lemmy
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Iun 05, 2003 10:48 am
Localitate: bucuresti

Mesajde valbog » Joi Aug 12, 2004 5:36 pm

am revenit! problema este ca multi nu pot concepe asa ceva pentru ca nu este ceva care sa fie facut public si sa se vorbeasca toata ziua peste tot sau in mass media! Dar cred ca daca cineva vrea sa faca asa ceva e dreptul lui si nu trebuie judecat sau pus la coltz asa ca ar fi bine sa nu se mai intervina asupra subiectului , fara sa se stie despre ce este vorba intr-adevar, tot ce am cerut este sa mi se spuna parerea. Este avantaj sau dezavantaj?
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

Mesajde Lemmy » Vin Aug 13, 2004 6:13 am

Citeste si tu pe-aici si trage concluziile. Vad ca esti baiat mare, vaccinat....
Lemmy
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Iun 05, 2003 10:48 am
Localitate: bucuresti

Mesajde valbog » Lun Noi 22, 2004 6:16 am

Citind prin forum de curand diferite teme am ajuns la o concluzie. Si anume ca nu se poate discuta o tema k lumea pt ca oricare ar fi subiectul tot trebuie sa fie luat la misto de o gasca de .... ( adaugati voi ) care se cred mari si tari pe forum dar care probabil in viatza nu sunt decat niste ratati sau complexati! Nicholas Alex, care este seful nu are cum sa zica ceva pt ca sa zicem acele personaje sunt sarea si piperul forumurilor,dar prea multa sare si piper strica!
Am incercat sa deschid un subiect de discutie destul de actual, care se pare ca a fost luat in batjocura si deturnat de la tinta pe care si-a propus-o sa o atinga!
Sa zicem ca este un forum liber...dar nu este asa, este plin de homofobi, perversi si desteptati peste noapte ( inteligentza de carton ) care nu fac altceva decat sa-si bata joc unii de altii!! Este de-a dreptul patetic, pacat ca este cunoscut forumul asta!
Nicholas Alex si restul moderatorilor, imi cer scuze, cu voi nu am nimik, dar cred ca ar trebui sa luati atitudine!
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

Mesajde theOffender » Lun Noi 22, 2004 7:03 am

care se pare ca a fost luat in batjocura si deturnat de la tinta pe care si-a propus-o sa o atinga!

shi care era ma rog acea TZINT� din cate vad titlul este bisexualitatea: avantaje sau dezavantaje shi un poll in care banuiesc ca vroiai sa obtzii o majoritate absoluta in favoarea ta. deci tzinta ta este sa converteshti pe toata lumea la bisexualitate? shi daca nu ne convertim atunci neaparat suntem homofobi. nu shtiu daca pervershi ni se potriveshte ca deocamdata conform dictzionarelor matalutza eshti cel pervers in tot threadul acesta.

plus ca avand o comportare de troll nu shtiu daca vei starni prea multe simpatii. in viatza. pentru ca tzi se va spune: uita la asta, dupa ce ca e homosexual mai e shi prost crescut.

shi nu uita, daca e asha de mare "pacat ca este cunoscut forumul asta" shi nu potzi accepta o opinie contrara, sunt destule forumuri pentru gay people unde probabil ca toata lumea o sa-tzi cante in struna.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde Bboy-SBt » Lun Noi 22, 2004 10:00 am

gabuba scrie:bisexualitatea e un avantaj pentru bisexuali. nu are cum sa fie un avantaj bisexualitatea atat timp cat nu esti bisexual.

ba se poate sa fie un avantaj si pentru cei care nu sunt bisexuali...de exemplu un barbat normal (ca mine...lol... :ham: ) poate sa se bucure de 2 femei bisexuale...ma intelegi...?? :-X :N
Bboyin' rulzz...!!!...Hip Hop 4 'eva...!!!
Avatar utilizator
Bboy-SBt
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Mie Apr 28, 2004 11:00 pm

Mesajde live » Mie Noi 24, 2004 5:36 pm

In sensul ca poti sa f... tot ce merge pe 2 picioare?
Da, privind asa este intr-adevar un avantaj, pentru ca, in lipsa de o femeie iti iei prietenul la o tavaleala. Dar altfel nu vad care ar fi avantajul vietii de bisexual. Ma refer strict la barbati. La femei este cu totul altceva, ele sunt sexul frumos. Si ele se plac una pe alta si stiu sa se aprecieze, cum ar fi privite de barbati adica.
Ar mai fi totusi un mic si marunt avantaj: Acela de cunoastere. Vedeti voi, un bisexual stie o chestie in plus fata de heterosexuali sau femeia normala si are, repet mai multe optiuni in satisfacerea nevoilor sau fanteziilor sexuale.
De ce am folosit cuvantul normal mai sus? Pentru ca bisexualii sunt o anormalitate. Ar fi culmea sa vedem 2 caini de acelasi sex sa o faca pe strada. Nu? Iar noi suntem la fel de animale in momentul actului in sine.
Problema se pune acum in felul urmator:
Ce sa votez? Pentru ca daca omului ii si place ceea ce face e un lucru bun, insa mai ramane un singur lucru: Societatea!
Societatea nu cred ca ii priveste pe bi prea bine, mai ales oamenii de moda veche.
Asa ca voi vota contra.
Bisexualitatea nu mi se pare un avantaj!
As face o clinica mare in care sa pun toti prostii, dar stiti care e problema? Ca fara ei, noi ce am mai manca fratilor?
Avatar utilizator
live
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Noi 22, 2004 12:00 am

Mesajde oxyburn » Vin Noi 26, 2004 7:14 am

Salut, am trecut mai mult in graba peste thread si am simtit nevoia sa completez..

In legatura cu felul in care a fost pusa problema "avantaje sau dezavantaje" cred ca nu mai trebuie discutat... nu vad ce avantaje sa existe in faptul ca "normalitatea" ta nu e acceptata de societate. In ce priveste surplusul de placere al celor bi.. hai sa fim seriosi; placerea actului sexual, implinirea de dupa e aceeasi ca o faci cu o femeie sau cu un barbat (or fi diferente la zoofili )

In timpul sexului, vorba cuiva de mai sus, suntem animale si atunci totul devine o lupta pt. dominare/supunere. Un om fara un exemplu masculin adevarat* in adolescenta e mult mai predispus spre o pseudo-supunere sexuala pentru ca doar asa i se implineste sexualitatea. La fel se-ntampla cu cei carora le-a lipsit modelul feminin.

Personal am ars multi neuroni pe tema asta pt ca este un lucru foarte greu de acceptat dar important e ca am aflat DE CE mi-am inceput viata sexuala cu un tip chiar daca pana atunci nu ma atrageau decat fustitele.

Ca si homosexual niciodata n-o sa pot sa fiu o femeie, indiferent cat de mult imi place p..a, cum niciodata n-o sa fiu mai barbat chiar daca imi place sa "dau" in baieti (care chipurile sunt mai puternici decat femeile si dominatia este cu atat mai puternica - deci implinirea mea ca si animal satisfacuta)

Partea cea mai frumoasa e ca poti sa "te vindeci" daca vrei si DACA vrei o viata normala dpdv biologic. Totul e in creier si depinde de capacitatile si vointa fiecaruia sa-si refaca orientarea sexuala. Daca gasesti si o partenera care sa te ajute e cu atat mai simplu, pt ca doar femeia poate sa te intregeasca ca si mascul (si invers) chiar daca societatea a micsorat diferentele dintre sexe atat de mult.

Eu nu ma mandresc ca sunt bi si nici n-as putea sa vad in asta avantaje pt ca nu sunt. O accept ca pe o normalitatea temporara, deja sunt foarte rare momentele in care ma mai gandesc la tipi. In rest ma bucur de femeie si ma simt din ce in ce mai bine cu mine ca si OM (cu toate cele care mi le-a dat Dumnezeu).

Asa ca baieti daca voi vreti sa fiti gay trebuie sa constientizati ca asta nu are avantaje si societatea cat de libertina ar fi ea n-o s-o vada ca pe o normalitate din simplul motiv ca va sustrageti de la perpetuarea speciei. Cat despre bisexualitate cred ca-i mai mult un complex decat o orientare sexuala si deci trebuie luat ca atare

Sper sa nu se simta nimeni ofensat de tonul 'categoric' cu care am dat verdicte si solutii :sal:

* barbat adevarat = acela care respecta femeia pt ceea ce este si care nu are nevoie sa-si demonstreze/impuna barbatia in fata ei.
Gandesc prea mult, prea des si prea departe. Fac prea putin, prea rar si am doar 1.80m.
oxyburn
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 26, 2004 6:07 am
Localitate: New York

ca sa shtitzi

Mesajde heartandmind » Lun Dec 06, 2004 5:22 am

homosexualitatea este o deviatzie de la calea normala,shi chiar shi relatziile sexuale <normale>,adica dintre un barbat shi o femeie,daca sunt lipsite de iubire,te duc catre starile animalice......a face doar sex,este prea putzin......sexualitatea trebuie sa fie insotzita de iubire,doar iubirea este cea care te ridica de la conditzia de om,pana la conditzia de supraom......istoria a aratat ca homosexualitatea a dus la decaderea civilizatziilor care au avut parte de ea.......a mai ramas ceva din roma antica,din grecia antica sau din egipt?prea putzine........shi cei care au tendintze homosexule,ar fi foarte bine daca s-ar trata de aceasta boala,shi sa-shi ia viatza in serios,sa devina barbatzi.........pt ca doar langa o femeie se vede ca eshti barbat,shi cat de barbat eshti........
heartandmind
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 29, 2004 4:54 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde eyewitness » Lun Dec 06, 2004 8:31 am

shi cei care au tendintze homosexule,ar fi foarte bine daca s-ar trata de aceasta boala,shi sa-shi ia viatza in serios,sa devina barbatzi


bre esti demential, de unde le scoti nene ?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Daimon » Lun Dec 06, 2004 9:21 pm

haioase multe din posturile de pe-aici. choar si titlul treadului e de groaza.
bine ca nu e "nu-i asa ca bisexualitatea e un avantaj?"
bineinteles ca e un avantaj, acuma ce implica emotional si "practic" asta e o alta problema, al care nu sunt in masura sa raspund... sau n-as putea da decat un raspuns de genul.. da e mijto daca ai doua tipe langa tine...dar e simplist.

si ca sa nu fiu chiar off topic. da, e un avantaj sa fi bi:)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Super!!!

Mesajde valbog » Joi Iun 23, 2005 9:50 pm

interesante parerile voastre, dar uite ca nu ma intereseaza! Ceea ce am vrut sa obtin prin acest threat am obtinut..si chiar mi-a placut! ;e
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

Mesajde valbog » Vin Oct 28, 2005 10:11 pm

Offf ....Lemmy barem s-a referit exact la ce spuneam...barem el /ea e o/un tip ( a ) care intelege ce am vrut sa spun... oricum a bucur ca se posteaza...parerea mea e ca nu trebuie privit ca un subiect de groaza ..pt ca nu este! E posibil ca aceeia care s-au atacat sa fie intr-adevar foarte hotarati in ceea ce spun , ori sa fie complexati si simt nevoia fireasca de a ataca ceva ce-i depaseste! Oricum e bine ca s-a postat..chiar am stat si am citit tot! Peace!
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

Nota Bene

Mesajde Bucky » Sâm Oct 29, 2005 12:27 pm

Dupa cum s-a mai spus (si se spune), sexualitatea este determinata atat de materialul genetic mostenit (nu neaparat de la parinti, ci se poate chiar si de la bunici etc) cat si de mediul in care ai crescut....
S-a demonstrat spre exemplu ca homosexualitatea este mostenita in doar 2 - 4% din totalul cazurilor.
In ceea ce privesc avantaje/ devantaje...nu pot sa ma pronunt....daca tesimti bine si cu ...si cu ...., bravo tie, la o nevoie te-ai scos...
Cu toate acestea...un psiholog ne-a spus ca bisexualii au un comportament social dublu, ceea ce avantajeaza partenerul de sex opus, in cazul unei casatorii....ganditzi-va si voi de ce...?!
Bucky
Junior Member
 
Mesaje: 66
Membru din: Dum Iul 31, 2005 1:30 pm
Localitate: Akolo

Mesajde valbog » Mie Dec 14, 2005 10:55 am

Cred si eu ca este mostenita dar mai mult cred ca provine si din mediul in care ai crescut! Mai este si partea cu modelul masculin din familie care in unele familii lipseste sau este pre accentuat! Cunosc cazuri cand tatal era prea dur si asta a determinat o anumita orientare a fiului...dar si cazuri in care tatal a lipsit iar modelul cel mai apropiat a fost al mamei! In cazul meu nu cred ca este nici una din cele doua variante legate de model...cred ca este mostenit faptul ca imi plac si fetele si baietzii...i-am tras pe ai mei de limba si am aflat despre un bunic, apoi despre un unchi care s-a insurat suspect de tarziu..de gura familiei...etc....deci, ar exdista un precedent! Normal ca asta nu ma face sa ma culc pe o ureche ... dar e singura expilcatie pe care am gasit-o....
Sunt curios sa vad ce mai atacti acum...abia astept sa vad postarile viitoare! Si Da, pt mine este un avantaj...
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

Mesajde Bucky » Sâm Dec 17, 2005 4:56 pm

Explicatzia pentru comportamentul nostru sexual (orientarea sexuala, in stadiul final) trebuie cautata nu numai in materialul genetic al bunicilor, parintzilor, neamurilor....cui kiar in noi inshine. Comportamentul sexual este determinat in mod direct de comportamentul parintzilor nostri (rellatziile dintre membrii familie, in special dintre parintzi), tipul familiei din care provenim (spre ex. monoparentala), numarul de membri din familie (preponderentza sexului feminin/ masculin), impunerea unuia dintre membri ai familiei (mama/ tata).... si multe altele....Este o "afectziune" (deshi nu o consider) ce depinde de prea multzi factori...
Mai tre mentzionata o kestie... crek un foarte mare rol joak varsta la care itzi incepi viatza sexuala si imprejurarile, persoana cu care ti-o incepi si satisfactzia pe care o ai din primele raporturi...
Ink ceva....autosugestia... Are capacitatzi surprinzatoare... dak stii sa-tzi impui ceva (dar sa fii convins de acel ceva) potzi obtzine rezultate uimitoare. este o tehnica aplicata de psihoterapeutzi in tratarea homosexualitatzii...
Astept corectari (dak e cazul) si completari...
Bucky
Junior Member
 
Mesaje: 66
Membru din: Dum Iul 31, 2005 1:30 pm
Localitate: Akolo

Mesajde PeerGynt » Lun Dec 19, 2005 9:39 am

Da, e adevarat in mare ce spui, dar tot materialul genetic are cel mai greu cuvant de spus. Chestia cu autosugestia... desigur ca da rezultate, dar atunci cand intra in joc ceva dictat organic, ma indoiesc ca mai are vreun efect. Nu cred ca pot fi astfel tratate cazurile autentice de homosexualism. Mai mult, daca ne gandim si la persoanele care desi fiziologic poseda un sex, au centrul dimorfismului sexual (aflat in creier) de la celalalt sex, lucrurile se complica si simpla psihoterapie n-are nici nu rost.
Fii insuti tu. Asta e de-ajuns
Avatar utilizator
PeerGynt
Junior Member
 
Mesaje: 325
Membru din: Vin Iun 18, 2004 11:00 pm

Mesajde Bucky » Lun Dec 19, 2005 6:42 pm

Ai dreptate, de ce sa mint.... Dar totusi, cred in faptul ca puterea mintzii e mult mai mare decat credem, ar trebui doar sa invatzam sa o folosim, ca practic habar n-avem. Materialul genetic zici? da, n-am nimic impotriva, dar gandeste-te ca materialul genetic nu itzi da decat predispunere la aparitzia anumitor boli/ comportamente (in cazul nostru - al thread-ului - al orientarii sexuale), iar conditziile din jurul nostru daca sunt favorabile aparitziei acestora, atunci va aparea (este valabila si in cazul cancerelor - demonstrat stiintzific: exista oncogene care, avand in jur factori favorabili aparitziei incep sa se manifeste...!!!)
Oricum...Poate intr-adevar 2sexualitatea are avantaje...cine stie?!
Bucky
Junior Member
 
Mesaje: 66
Membru din: Dum Iul 31, 2005 1:30 pm
Localitate: Akolo

Mesajde valbog » Lun Dec 19, 2005 8:54 pm

in sfarsit vad si eu niste dscutii interesante pe threat-ul meu! Bravo....!!! Dar dupa cum spuneati despre predispozitia genetica...e de ajuns un mic impuls, o atingere si totul se poate declansha...asa ca nu cred neaparat ca tine numai de mediu l in care traiesti...poti avea gena asta in tine si sa provii dintr-o familie cu concepte morale foarte solide .. ma rog..se deviaza de la subiect mult! oricum eu nu consider homosexualitatea sau bisexualitatea o boala decat daca ar deveni o problema pt cei din jur...de obicei homosexualii sunt oameni pashnici si foarte dezinvolti dar exista si exceptii in care homosexualitatea este provocata de unele foprme de schizofrenie sau apare la oligrofeni sau persoane care s-au dezvoltat dpdv psihic ( nush cum sa ma exprim) nearmonios...cred ca mai putin ar trebui condamnata homosexualitate si sa se spuna ca este vorba de o boala psihica cum este de condamnat pedofilia, zoofilia, necrofilia etc..... cat despre gerontofile care este si ea o deviatzie comportamentala..vedem destul de des in media batrane violate sau batute...asa ca eu consider ca nu are rost sa punem la zid homosexualii sau bisexualii caci exista alte "specii" de oameni de care trebuie avut in vedere ca sunt intr-adevar periculosi. Homosexualii si bisexualii traiesc in comunitatea lor, practic nu deranjeaza cu absolut nimik pe nimeni si incearca sa treaca neobservati daca se poate! Nu consider normal sa intereseze pe cineva ce face x in dormitor si cu cine atata timp cat in societate este util si nu deranjeaza pe nimeni...
Da, consider ca are avantaje bisexualitatea , explicatiile mele referitoare la acest subiect se gasesc mai pe la inceput!
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

Mesajde Bucky » Lun Dec 19, 2005 10:21 pm

Cand m-am referit la mediu, nu m-am referit strict la "soare", "poluare" si alte prostii de genul asta... ci la mediul social, adik la totalitatea factorilor externi corpului (vizuali, acustici, poate kiar si olfactivi) care ar provoca aparitzia unor dorintze erotice de alt gen decat cel heterosexual... Gandeste-te ca multzi habar n-au avut ca sunt bi-/ homo- (mai putzin ultimul) pana intr-o buna zi, asa din senin, li s-a ivit ideea:"Ce-ar fi dak...".
In ceea ce priveste modul in care sunt privitzi de cei din jur, ai dreptate: Atata timp cat nu-i deranjeaza pe cei din jur ... au dreptul sa-si aduca in dormitor pe cinea vor, de cate ori vor si cand vor, nu intzeleg a cui ar fi problema....?
Kestia e alta...traim intr-o societate "postcomunista" cu puternice resemtziri (din pacate), fapt ce determina aparitzia reactziilor pe care le putem vedea zilnic in ceea ce privesc: homosexualii si bisexaulii. Krek ne mai trebuie ceva timp pana vom ajunge la momentul in care nimanui n-o sa-i pese ce face ala de langa... Adik n-avem de asteptat mult.....doar pana mor totzi bosorogii din perioada comunista. Poate ar trebui sa comandam sicrie...cat sunt la reducere...?!
In concluzie (la adresa bi-/homosexualilor): daca va simtzitzi bine, va place ce facetzi si vretzi sa o factzi....facetzi-o, nimeni nu are dreptul la nici o replica. Conteaza sa te simtzi bine in pielea ta si impacat cu tine insutzi.
Bucky
Junior Member
 
Mesaje: 66
Membru din: Dum Iul 31, 2005 1:30 pm
Localitate: Akolo

Mesajde eyewitness » Lun Dec 19, 2005 11:24 pm

Adik n-avem de asteptat mult.....doar pana mor totzi bosorogii din perioada comunista. Poate ar trebui sa comandam sicrie...cat sunt la reducere...?!


ce-ar fi sa incepi cu proprii parinti si bunici? ai incropi de-o afacere daca sicriile sunt la superoferta, nu?

cu puternice resemtziri


chiar fuarte puternice resemtzirile astea, fereasca Al de Sus sa te loveasca fruna ca uomosecsual ajunji

Explicatzia pentru comportamentul nostru sexual (orientarea sexuala, in stadiul final) trebuie cautata nu numai in materialul genetic al bunicilor, parintzilor, neamurilor....cui kiar in noi inshine


iote un motiv in plus sa faci o comanda seriuasa la sicrie da sa nu-l uiti pe-al tau, da?



auzi bre bucica, esti dus nene...
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde PeerGynt » Mar Dec 20, 2005 11:10 am

Poate ca voi fi usor off-topic, dar mi-am adus aminte de ceva interesant: Thomas Mann. Omul, aparent, era perfect normal si heterosexual. Atata doar ca unele studii recente arata ca nuvele precum "Moarte la Venetia" si "Neamul Wí¤lsungilor" (parca asa se numea, sau confund?) sunt de fapt expresia unui homosexualism inhibat. Va reamintesc ca in "Moartea la Venetia" personajul principal, scriitorul Aschenbach, se indragosteste de un efeb (un tanar de o frumusete nepamanteana). Daca n-ati vazut si filmul, merita s-o faceti. In "Neamul Wí¤lsungilor", o superba metafora la Tetralogia wagneriana, e vorba de dragostea intre doi frati gemeni... Evident, aici nu e vorba de homosexualism, dar nici de normalitate sexuala nu poate fi vorba...
Fii insuti tu. Asta e de-ajuns
Avatar utilizator
PeerGynt
Junior Member
 
Mesaje: 325
Membru din: Vin Iun 18, 2004 11:00 pm

Mesajde valbog » Mar Dec 20, 2005 1:29 pm

Mda...vad ca iar a inceput sa se faca analiza pe text si sa o ia lumea razna...de ce trebuie sa apara tot felul de jigniri? eyewitness asta a fost pararea lui bucky, de ce trebuie sa te legi de ceea ce spune..am citit mai multe postari de-0ale tale pe mai mulyte teme si am observat ca esti super recalcitrant...ma rog..fiecare cu caracterul lui..dar e ciudat modul in care te ataci...Pace!
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sex

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron