Cat de sigur este Postinor 2 ???? HELP

de strans in brate, de pupat cu foc, de bagat in pat

Cat de sigur este Postinor 2 ???? HELP

Mesajde Ionutz_C » Joi Feb 17, 2005 7:23 pm

am facut sex neprotejat si la 5 ore a luat prima pastila de postinor 2 apoi la 12h pe cea de a dupa, dar intre aceste 2 pastile am mai facut de cateva ori sex neprotejat, si apoi speriati am mai luat inca o data a doua zi o alta pastila de postinor 2 (a 2-a doza) si..la fel, dupa 12h cea de a doua.

Stiu ca nu am facut bine ca nu trebuia sa luam atat de des, dar as vrea sa stiu sigur daca este vreo sansa ca ea sa fi ramas insarcinata in conditiile astea. Nu cred ca ar putea dar as vrea sa mai aud si de la altcineva ...ca innebunesc.

Si inca ceva, pana acum (au trecut 2 zile de cand a luat prima doza si ~ 1 zi de la a doua doza) nu a avut nici o reacti adversa....nici una. De ce ?

Va multumesc!


P.S.
Vroiam sa va mai intreb ceva legat de aceiasi problema... era tocmai in perioada de fertilitate a iei adica cand era la ovulatie, credeti ca cele 2 doze de postinor isi fac efectul? sau faptul ca e la ovulatie creste riscul aparitiei sarcinii.

Le-am luat cum trebuie prima la cateva ore dupa... si a doua la 12h, la fel si cu a 2-a doza, chiar daca dupa prima doza nu mai facusem nimic...pfa...hai ca am lungit-o rau... sorry
Avatar utilizator
Ionutz_C
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Feb 17, 2005 12:00 am

Mesajde goni_q » Joi Feb 17, 2005 8:03 pm

1. 100% nu e nimic! (te-am linistit huh?) dar are un procent destul de mare de protectie impotriva sarcinii sa zicem un 80/90%..
2. nu se administreaza acest tip de anticonceptional mai mult de 1 data intre 2 cicluri.
3. nu este indicat, pentru fff multe reactii adverse ce poate avea!
4. nu la toate organismele aceasta pilula anti va provoca menstruatia.
Solutia: asteptati si dupa 1-2 sapt daca nu ii vine "perioada" bagati un test de sarcina , dar ar fi bine sa folositi o alta metoda contraceptiva "just in case"!!
ce naiba doar esti baiat mare nu?
goni_q
Junior Member
 
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iun 14, 2004 3:04 pm
Localitate: far far away... promisse land...

Mesajde the_curse » Joi Feb 17, 2005 9:11 pm

mamiiiiii mamiiiiiiiiiiiiiii nu mai am prezervative :((
Avatar utilizator
the_curse
Junior Member
 
Mesaje: 181
Membru din: Dum Mar 28, 2004 12:00 am

Mesajde Amaterasu » Joi Feb 17, 2005 9:20 pm

sunt sanse ff mici sa ramana gravida.
In orice caz, daca a vomitat imediat dupa ce a luat pastilele indicat ar fi fost sa mai ia. daca nu, atunci nu aveti decat sa asteptati 7 zile si daca in acest timp nu ii vine menstruatia, ar fi bine sa faceti un test just in case.
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Wild Rose » Joi Feb 17, 2005 11:05 pm

Daca a vomitat la 3 ore dupa ce a luat pastila ;)

In mod normal, nu ar trebui sa ramana insarcinata. Atentie insa, caci pastila nu poate fi luata la nesfarsit. Intervin anumite "complicatii".

P.S. Prostamol... :hehe:
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde Ionutz_C » Vin Feb 18, 2005 1:51 pm

Nu a avut nici o reactie adversa pana acum, trebuie neaparat sa aiba menstruatie la ~ 7 zile dupa administrarea postinorului ? daca nu ii vine dupa 7 zile inseamna ca este insarcinata ? poate sa-i vina normal cand ii venea de obicei ????
ni o doza dubla credeti ca nu isi face efectul 100 % ???????/

Avatar utilizator
Ionutz_C
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Feb 17, 2005 12:00 am

Mesajde Ionutz_C » Vin Feb 18, 2005 1:58 pm

raspunde-mi si mie aici te rog frumos, in legatura cu raspunsul pe care mi l-ai dat pe forum despre Postinor!! Dar ce daca nu ii vine menstruatia in 7 zile de la adinistrarea postinorului inseamna ca este insarcinata ? nu poate sa-i vina normal cand trebuia sa ii vina (la sf lunii) sau Postinorul ca sa isi faca efectul trebuie sa grabesca menstruatia ????
Avatar utilizator
Ionutz_C
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Feb 17, 2005 12:00 am

Mesajde cometa » Vin Feb 18, 2005 3:04 pm

ionutz, nu mai facetz secs fara cap.ala de pe umeri. parerea mea.
postinoru e ok, is mici sansele sa ramana insarcinata. oricum, eu sugerez sa nu dublatz doza aiurea. ceretz parerea si farmacistei.
...ceea ce va dorim si dumneavoastra :D
Avatar utilizator
cometa
Junior Member
 
Mesaje: 326
Membru din: Lun Ian 17, 2005 12:00 am

Mesajde Wild Rose » Sâm Feb 19, 2005 12:49 am

nu poate sa-i vina normal cand trebuia sa ii vina (la sf lunii) sau Postinorul ca sa isi faca efectul trebuie sa grabesca menstruatia ????


Da, se poate. In mod normal, ar trebui sa-i vina in aceste 7 zile dar evident, exista si exceptii.
Calmeaza-te. Nu e sfarsitul lumii :p
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde h0va » Sâm Feb 19, 2005 1:07 am

ie indicat sa iei postinor cel mult odata la 6 luni..din cate shtiu eu are o doza de hormoni echivalenta cu cea a unei intregi folii de anticonceptzionale..normal ar fi sa ii vina ciclul menstrual in 5 zile dupa administrarea pastilei..roaga'te sa fie asha..in alta ordine de idei cum plm tzi'a trecut prin cap sa i'o tragi iar, fara cauciuc, dupa ce tocma luase postinor?? scrie clar pe ambalaj ca dak faci secs neprotejat dupa ce ai luat pastila ie ca shi cum ai lua'o degeaba..

bre..din prostie in prostie se arunca un"i"

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Sâm Feb 19, 2005 2:48 am

y0ung_h0va scrie:
bre..din prostie in prostie se arunca un"i"

asta nu mai e subtilitate.
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Ionutz_C » Sâm Feb 19, 2005 7:21 am

[B]Mai...nu mai inteleg nimic, daca dupa ce a luat prima pastila am facut sex, apoi a luat a 2-a pstila la 12h dupa prima, iar apoi la o zi a luat din nou o doza de postinor, ce sanse ar fi sa nu isi faca efectul ????
Raspundeti-mi si mie doar cei care stiti cate ceva despre subuectul asta!!!
Ctiti mai sus cum s-a intamplat, va rog.
Avatar utilizator
Ionutz_C
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Feb 17, 2005 12:00 am

nu inteleg

Mesajde Ionutz_C » Sâm Feb 19, 2005 7:22 am

crazy_felina scrie:asta nu mai e subtilitate.



nu inteleg ...ce vrei sa zici ???
Avatar utilizator
Ionutz_C
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Feb 17, 2005 12:00 am

Mesajde goni_q » Sâm Feb 19, 2005 12:56 pm

ma!!!! sezi oleaca' pe un scaun , trage aer in pept' si ceteshte!

Deci calm down what the f'''.....
Oricum nu mai potzi face nimic decat sa ashteptzi!o luna sa zicem, desi o sarcina se vede parca la 2-3 saptamani , la un simplu test de sarcina facut dimineata la prima urina (45-50'jdemii bucata)! Daca si-a facut testul de sarcina sa zicem dupa ce ar fi trebuit sa ii vina perioada in timp normal , l a28 de zile sau la cat l-o fi avand pe"ciclu" ala... si iese "not pregnant" si totusi intarzie ciclul, inseamna ca si-a dat sistemul peste cap, cel hormonal ma refer, atunci ori mai asteapta pana vine ori best consulta un ginecolog! GOT IT?
APoi fratjiuk' decidetzi ce o sa facetzi.

NU ESTE OBLIGATORIU SA II VINA CICLU IN 7 ZILE!! DUPA POSTINOR.
YOUNG_HOVA ZICE bine asa ca asculta! Asta ai vrut pareri nu?Deci nu te mai agita atat, ai primti deja toate raspunsurile posibile, la faptul cu rabdarea stai mai prost! Ce puii mei esti barbat sau muiere?!

si ar fi bine sa folosesti "CONDOMUL" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
goni_q
Junior Member
 
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iun 14, 2004 3:04 pm
Localitate: far far away... promisse land...

Mesajde h0va » Sâm Feb 19, 2005 3:28 pm

felina, mi se pare mie sau am fost prost intzeles?

deci mie mi se pare o idiotzenie sa iei un anticonceptzinonal de urgentza pt ca tzi'a scapat inauntru fara protectie ca mai apoi sa repetzi isprava..deci despre asta ierea vb bre

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde Amaterasu » Sâm Feb 19, 2005 3:57 pm

y0ung_h0va scrie:felina, mi se pare mie sau am fost prost intzeles?

deci mie mi se pare o idiotzenie sa iei un anticonceptzinonal de urgentza pt ca tzi'a scapat inauntru fara protectie ca mai apoi sa repetzi isprava..deci despre asta ierea vb bre

scuze. am inteles gresit.

intr-adevar, nu este indicat sa iei Postinor de doua ori la un timp atat de scurt. (decat daca, repet, ai/a vomitat prima oara la putin timp dupa ce a/ai luat...)
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Ionutz_C » Lun Feb 21, 2005 10:46 am

[B]Mai am si eu o intrebare... aseara i-a curs putin sange, dar f putin pentru ca pna trebuia sa-i vina ei normal mai este o saptamana, este bine sau nu este bine ca i-a venit atat de putin? (la o saptamana fix dupa Postinor)
Avatar utilizator
Ionutz_C
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Feb 17, 2005 12:00 am

Daca a sangerat putin dupa7 zile de cand a luat postinor 2, ce inseamna ?

Mesajde ataraxie » Mar Feb 22, 2005 11:04 am

Am luat postinor 2 si la 7 zile mi-a curs putin sange, dar doar putin, mie ciclul trebuie sa imi vine la sfarsitul lunii, dar parca nu mai am rabdare ca am auzit ca postinorul provoaca o menstruatie in toata regula, mie de ce mi-a curs doar f putin sange dupa 7 zile, si acum nu mai am nimic, crede-ti ca o sa imi mai vina la sfarsitul lunii asa cum trebuia sa imi vina sau .... offf,

Va rog raspundeti-mi si mie.Multumesc
ataraxie
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 22, 2005 10:54 am
Localitate: Oltenita

Mesajde Marian_82 » Joi Feb 24, 2005 1:14 am

salut... avea probleme ceva de sanatate.. eu stiu.... ?
Marian_82
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 24, 2005 1:10 am
Localitate: Iasi

Mesajde Akyta » Joi Feb 24, 2005 6:40 pm

Ionutz draga, ca "i-a curs putin sange " ii spune spotting si e normal dupa ce se ia postinor. Inseamna ca e ok, zic eu care la viata mea am luat ceva postinor 2... asta pt ca cereai sfaturi numai de la cei ce stiu cate ceva...
Like the naked leads the blind.
I know I'm selfish, I'm unkind.
Sucker love I always find,
Someone to bruise and leave behind.
Avatar utilizator
Akyta
Junior Member
 
Mesaje: 96
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde no_name » Vin Feb 25, 2005 1:14 am

Akyta ai doar 20 de ani si ai luat " ceva postinor 2" la viatza ta? E grav ... ar trebui ca tineretul din ziua de azi sa se gandeasca mai mult la consecintze inainte de actul sexual si nu dupa...
Eu una nu m-as fii mandrit cu asa ceva...
Avatar utilizator
no_name
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Joi Ian 13, 2005 12:00 am

Mesajde Akyta » Mar Mar 01, 2005 7:00 pm

lasa, draguta sau dragut, ce-i fi, ca nu e mandrie...a cerut sfat, i-am dat, atat...zici ca a vorbit o pensionara din troleu..."tineretul din ziua de azi"...
Like the naked leads the blind.
I know I'm selfish, I'm unkind.
Sucker love I always find,
Someone to bruise and leave behind.
Avatar utilizator
Akyta
Junior Member
 
Mesaje: 96
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde no_name » Joi Mar 03, 2005 1:26 am

Bine, dragutzo, sa fie cum zici tu!!! Lasa ca pensionarele din troleu stiu ele ce stiu !!!
Avatar utilizator
no_name
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Joi Ian 13, 2005 12:00 am

Mesajde Dee`` » Joi Mai 12, 2005 4:35 pm

buna, ca tot e vb de postinor, am si o intrebare. pretena mea a luat postinor 2 si dupa 5 zile(6 zile cred) i-a venit ciclul care a tinut 3 zile si s-a oprit. dupa vreo alte 3 zile ia venit iar cilcu si nu i s-a mai oprt de vreo 5/6 zile. e normal??? :confused:
Dee``
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mai 12, 2005 4:23 pm
Localitate: Arad

Mesajde sandrine » Mie Iul 12, 2006 1:30 pm

Buna.
Am nevoie de ajutor din partea voastra.
La sfarsitul lunii mai (20 mai) am avut un contact sexual neprotejat. A doua zi, am luat Postinor 2 (l-am administrat corect). In 2 iunie mi-a venit ciclul (atunci trebuia sa imi vina; deci a venit regulat). DAR, in 25 iunie mi-a venit iar ciclul, ceea ce m-a ingrijorat putin. E din cauza ca am luat Postinor 2? Mentionez ca, in 3 iulie.. (dupa cateva zile de la terminarea ciclului), mi-a venit iar ciclul, doar ca de data asta m-a tinut doar 3 zile (avand in vedere ca pe mine de obicei ma tine pana la 7 zile), si nu a fost in cantitate mare.
Se poate sa fi ramas insarcinata? va rog raspundeti-mi..sunt ingrijorata.
sandrine
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 12, 2006 1:18 pm
Localitate: arad

Mesajde nbm » Mie Iul 12, 2006 1:49 pm

sandrine,
postinor contine o mare cantitate de hormoni, care ar putea sa-ti deregleze ciclul menstrual. cred ca astfel de informatii se gasesc si pe prospect ;)
pe de alta parte, crezi ca este posibil sa-ti fi aparut si o singerare care sa nu aibe neaparat legatura cu menstruatia?
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde sandrine » Joi Iul 13, 2006 11:39 am

Tot ce vreau eu sa stiu este daca e posibil sa fi ramas insarcinata de atunci.. :|
sandrine
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 12, 2006 1:18 pm
Localitate: arad

Mesajde PeerGynt » Joi Iul 13, 2006 11:52 am

De ce nu-ti faci un test de sarcina? Doar asa poti afla sigur... Si dupa cum nici un medic de specialitate nu frecventeaza pagina asta, cum am putea noi sa-ti dam un raspuns definitiv?
Fii insuti tu. Asta e de-ajuns
Avatar utilizator
PeerGynt
Junior Member
 
Mesaje: 325
Membru din: Vin Iun 18, 2004 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Joi Iul 13, 2006 12:30 pm

Exista teste de sarcina care costa cam 7 ron, deci e f. ieftin.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Sică » Joi Iul 13, 2006 12:38 pm

daca ti-a venit ciclul e foarte putin probabil sa fii insarcinata, pana acum nu am auzit de fete care sa fie insarcinate si sa le vina cilul, dar ca sa fii mai sigura ia un test din ala de sarcina.
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Sex

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron