iubirea exista

de strans in brate, de pupat cu foc, de bagat in pat

Mesajde Shaki » Joi Noi 17, 2005 12:17 am

Love2Fly scrie: Cand o sa citesc la tine in jurnal doua file consecutive in care povestesti cum iubirea te-a facut sa radiezi din cap pana in picioare, cum iubirea te-a trezit din amortzire, in care sa elogiezi dragostea si pt. asta sa folosesti termeni numai la superlativ, atunci o sa prezint si eu punctele BUNE alte iubirii/inamorarii :D
prostii, jurnalul meu arata cel mult faptu k sunt eu o fire oscilanta, shi n-are de-a face cu faptu k iubirea ar avea numai aspecte negative, uite de-aia nu-mi plac mie generalizarile...
eu intzeleg, tu sustzii punctu de vedere clasic, conform caruia indragosteala e o stare care caracterizeaza faza de inceput, iar iubirea e un sentiment mai complex, matur, etc. nu-s prea de acord dar in fine. cand o sa trec de adolescentza, vb cuiva, mai vb... :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Joi Noi 17, 2005 12:22 am

nu-s prea de acord dar in fine.

Clasic tie, nici un fel de argument pt. a-ti sustine "teza". La revedere Shaki, interventia ta a dat subiectului un puternic avant :)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Shaki » Joi Noi 17, 2005 12:56 am

ironiile cu pretentzii shi impresiile k daca scrii cuvinte multe sunt shi bune, sa le lashi te rog pentru kterinci
nuapte buna
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde StarTrek » Dum Dec 04, 2005 1:53 pm

[quote="consiler sexual"]Sexul poate aduce mulţ]

Sexul exagerat duce la pierzare !!!! nu vreau sa ajung in iad !! Cu cat fac mai mult sex cu atat sansele de a junge in iad sunt mai mari ! Eu de ex am 26 de ani si sunt virgin. Vreau sa imi pastrez inocenta !!! De aceea lumea ma vede ca un copil de 17-18 ani. Eu ma simt ca la 14 ani. E bine sau nu ?

Testandu-ma pe http://www.purescore.com sunt declarat inger !.

Viata aici e scurta, placerile sexuale dureaza cateva ore, cateva zile, cateva luni sau ani; Fericirea de dupa moarte este eterna. Eu vreau sa fiu fericit pentru o eternitate.
StarTrek
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Feb 25, 2003 12:00 am

Mesajde Arthemis » Dum Dec 04, 2005 3:48 pm

Cine te-a mintit pe tine ca sexul duce la pierzanie si ca ajungi in Iad daca faci sex????
Fii serios!
Sexul nu duce decat la placere, copii si daca esti mai ghinionist si cu capul in nori duce si la ceva boli venerice, dar la Iad clar nu te duce!
I've got PMS and a gun, don't push it!
Avatar utilizator
Arthemis
 
Mesaje: 689
Membru din: Mar Feb 01, 2005 12:00 am

Mesajde StarTrek » Dum Dec 04, 2005 4:53 pm

Arthemis scrie:Cine te-a mintit pe tine ca sexul duce la pierzanie si ca ajungi in Iad daca faci sex????
Fii serios!
Sexul nu duce decat la placere, copii si daca esti mai ghinionist si cu capul in nori duce si la ceva boli venerice, dar la Iad clar nu te duce!


Ar fi bine a fie asa !! Dar nu e. M-am documentat tot de pe Net, despre ce zic sfintii parinti. Sexul este "un pacat dulce" daca e facut inainte de casatorie; Dupa casatorie sexul nu mai inseamna placere, inseamna necesitate. Si tot dupa casatorie sexul nu contravine canoanelor sfintilor parinti cu exceptia sexului oral.
E groaznica viata !!! Trebuie sa alegi din doua: ori placere aici, dar limitata in timp si, teroare vesnica dupa moarte, ori teroare limitata aici, si fericire vesnica dupa moarte !.
StarTrek
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Feb 25, 2003 12:00 am

Mesajde Arthemis » Dum Dec 04, 2005 4:59 pm

Internetul dauneaza grav sanatatii, sa nu mai zic de unele idei ale bisericii, daca asta e dorinta ta, sa ramai pur pana la casatorie, atunci asa sa fie.
Oricum deja de departam de subiect, asa ca te rog frumos stai on topic!
I've got PMS and a gun, don't push it!
Avatar utilizator
Arthemis
 
Mesaje: 689
Membru din: Mar Feb 01, 2005 12:00 am

Mesajde bismark » Dum Dec 04, 2005 5:08 pm

iubirea exista dar te face sa suferi cel mai mult!!! la fel cat de frumoasa e la fel de dureroasa este!!!
Avatar utilizator
bismark
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Noi 30, 2005 12:00 am

Mesajde Necko » Dum Dec 04, 2005 5:39 pm

[quote="StarTrek"]... M-am documentat tot de pe Net, despre ce zic sfintii parinti. Sexul este "un pacat dulce" daca e facut inainte de casatorie]

star trek, tu vorbesti serios sau glumesti? suntem pe katerinci? nop. pe sex. deci glumesti sau ce?

edit. am citit din urma. baiatu asta chiar vorbeste serios. pacat de el.

pina acum am tot citit parerile unor "tineri" sub 35 de ani despre "indragosteala", iubire, divinitate, pasiune... chiar sunt curioasa ce parere are pacha, de exemplu, despre toate astea. "indragosteala" asta poate veni numa in adolescenta? daca cumva apare dupa 30 de ani, sa zicem, e mai putin periculoasa? e o "indragosteala" echilibrata? sau e altceva?

eu zic ca, oricind apare, e cu adevarat un dar de la Dumnezeu, indiferent ce procese chimice au loc in organism si e tare, tare frumoasa. merita traita ! :)

si mai cred ca Dumnezeu o sa-l pedepseasca pe star trek cu virginitatea vesnica pentru ca respinge asa un dar frumos de la Dumnezeu :D
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde bismark » Dum Dec 04, 2005 7:14 pm

Necko nu stiu ce nu vede el frumos in arta sexului fierbinte dar e al dracului de frumos cand auzi ca femeia gemete de placere:)nu stie ce pierde luatil voi ca sunteti mai coptii in arta asta si educatil dar nu prea mult sa nu se ajung ala "elevu invata profesorul"
Avatar utilizator
bismark
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Noi 30, 2005 12:00 am

Mesajde StarTrek » Dum Dec 04, 2005 7:17 pm

ca sa nu fie off topic cititi continuarea aici:

http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=15960

Eu oricum, cred in iubire, doar Dumnezeu zice: "Sa ne iubim unii pe altii" fara sa specifice detaliii. De aici se pot intelege multe.
StarTrek
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Feb 25, 2003 12:00 am

Mesajde Necko » Dum Dec 04, 2005 8:33 pm

bizmarc puiule, pina sa ajung sa dau lectii de sex fierbinte neinitiatilor, prefer sa dau ceva lectii de topica si gramatica romaneasca unora care fac greseli catastrofale, asa ca tine

bismark scrie:Necko (lipsa virgula) nu stiu ce nu vede el frumos in arta sexului fierbinte (lipsa virgula) dar e al dracului de frumos cand auzi ca femeia gemete (substantiv in loc de verb) de placere (lipsa punct) :) nu stie ce pierde (lipsa punct) (majuscula) luatil (lipsa cratima) voi (lipsa virgula) ca sunteti mai coptii (un i in plus) in arta asta si educatil (lipsa cratima si virgula) dar nu prea mult sa nu se ajung (dezacord intre subiect si predicat) ala "elevu (lipsa articol hotarit) invata profesorul" (lipsa punct)


probabil ai vrut sa spui cam asa:

Necko, nu stiu ce nu vede el frumos in arta sexului fierbinte, dar e al dracului de frumos cand auzi ca femeia geme de placere. Nu stie ce pierde. Luati-l voi, ca sunteti mai copti in arta asta si educati-l, dar nu prea mult sa nu se ajunga la (situatia in care) "elevul invata profesorul".
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde StarTrek » Dum Dec 04, 2005 9:14 pm

Necko scrie:
eu zic ca, oricind apare, e cu adevarat un dar de la Dumnezeu, indiferent ce procese chimice au loc in organism si e tare, tare frumoasa. merita traita ! :)

si mai cred ca Dumnezeu o sa-l pedepseasca pe star trek cu virginitatea vesnica pentru ca respinge asa un dar frumos de la Dumnezeu :D



de ce sa ma pedepseasca ? nu ai dreptate. Crezi ca mie nu mi-ar place sa beneficiez de placerile vietii ?

citeste aici:

[mai nou]
http://www.sfaturiortodoxe.ro/sfintelecanoane.htm

[mai veche]
http://biblia.razboiulnevazut.org/carte.php?id=12&cap=7

Avand in vedere ca Dumnezeu nu mi-a dat o copilarie fericita, deci am fost discriminat fata de ceilalti, mi-as permite sa incalc regulile din link-urile de mai sus. Trebuie sa fac [fapte bune] - [pacate] >0
StarTrek
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Feb 25, 2003 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Dum Dec 04, 2005 9:42 pm

Necko scrie:eu zic ca, oricind apare, e cu adevarat un dar de la Dumnezeu, indiferent ce procese chimice au loc in organism si e tare, tare frumoasa. merita traita ! :)


Teorema de mai sus are si niste restrictii.
Merita traita atunci cand e reciproca (mai putin de 1% din cazurile de "indragosteala") si dar de la Dumnezeu e numai cand ea se concretizeaza prin "ceva divin" care ceva divin ia valori intre a aduce pe lume un copil (produs al dorintzei parintzilor si nu o eroare de procedura) pana la a planta un copac impreuna. Intervalul are o multitudine de posibilitati incat mintea umana nu l-ar concepe.
In rest, dragostea (asha cum se dezvolta la "omul nou") e o marfa de schimb, un mijloc de a profita, un mod superficial de a te considera "alaturi de cineva".

Eu oricum, cred in iubire, doar Dumnezeu zice: "Sa ne iubim unii pe altii" fara sa specifice detaliii. De aici se pot intelege multe.


Deci homosexualii sunt acoperiti. E bine ca am rezolvat-o si pe asta! :D

de ce sa ma pedepseasca ? nu ai dreptate. Crezi ca mie nu mi-ar place sa beneficiez de placerile vietii ?


Dragul meu credincios, dupa cum ar trebui sa cunosti, postul nu e post cand il "petreci" cu chin maxim si ravnind la o bucata de carne prajita la fel cum "abstinentza" in numele Domnului e un fasssss daca in minte ai tot felul de ganduri "perverse". Tu nu faci decat sa-ti ratezi viata daca o sa speri ca "abstinentza" e un tichet pt. Rai. Gandeste-te ca stai "pe uscat" o viata intreaga si pe la 55 de ani, intr-un moment de inconstientza, omori pe cineva "din culpa" cu mashina. Ce te faci? ai luat viata unui om, ai comis pacatul capital. Cu alte cuvinte, ai belit-o pe doamna p***. Ajungi in Iad si o sa stai in smoala pana la gat.
Sa recuperezi f***ul nu mai ai cum, ai 55 de ani, nu te mai tine "toiagul". Pai nu-ti vine sa-ti dai cu tesla in c**e ca n-ai f** pana la 55 de ani?
Sa fim serioshi zic, e imposibil sa nu comitzi un pacat impotriva Domnului (daca tot crezi in El) in timpul vietzii. Chit ca e vorba de "un furt" sau de un "luat numele Domnului in desert" :)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Necko » Dum Dec 04, 2005 10:18 pm

Love2Fly scrie:Teorema de mai sus are si niste restrictii.
Merita traita atunci cand e reciproca (mai putin de 1% din cazurile de "indragosteala") si dar de la Dumnezeu e numai cand ea se concretizeaza prin "ceva divin" care ceva divin ia valori intre a aduce pe lume un copil (produs al dorintzei parintzilor si nu o eroare de procedura) pana la a planta un copac impreuna.


spanac. Love2, nu faci decit sa bagi strimbe. merita traita si daca nu e reciproca, iar eu consider dar de la Dumnezeu minunea de a o trai pur si simplu. momentul acela cind simti fluturasii si capul ti-e total in nori, cind nu stii pe unde calci, cu cine vorbesti si despre ce, chiar daca cel care se face "vinovat" de starea ta este in totala necunostinta de cauza de ceea ce ti se intimpla, macar momentul acela sa-l traiesti si tot mi se pare o minune Dumnezeiasca. tu n-ai trecut prin asa ceva? si daca da, nu ti-e dor de o asemenea minune?

acuma daca tu vrei sa despici firu-n 4, sa dai definitii si sa ne explici ce se intimpla d.p.d.v. fizic, chimic, dialectic, etic, social, gramatical, juridic, etc, eu n-am nimic impotriva, dar mi se pare pierdere de timp.

cit despre abstinentul nostru, exact asta voiam sa-i spun si eu. startrek draga, numa simplul fapt ca stai si citesti ce scriem noi si deja esti condamnat. ori te duci la minastire ori intri si tu in rindul oamenilor. parerea mea.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Dum Dec 04, 2005 10:35 pm

Necko scrie:spanac. Love2, nu faci decit sa bagi strimbe.


Nu sunt "strambe". Strambele sunt chestii "inventate" ca sa dezbini ...si sa cuceresti ~p
Sunt chestii mult prea des intalnite pt. a fi ignorate. La fel cum dintr-un punct de vedere dragostea e ideala, la fel e si....imperfecta.

nu ti-e dor de o asemenea minune?

Nu, pt. ca oricat de frumos ar fi sa iubesti (si e minunat!), dezamagirea de dupa si revenirea la realitate iti dezvaluie toate greshelile si momentele de umilintza din timpul "drogului". Atunci e marea durere care din pacate nu e compensata de "frumusetzea" dragostei.
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Necko » Dum Dec 04, 2005 10:46 pm

Love2Fly scrie:...nu ti-e dor de o asemenea minune?

Nu. Pt. ca oricat de frumos ar fi sa iubesti (si e minunat!), dezamagirea de dupa si revenirea la realitate iti dezvaluie toate greshelile si momentele de umilintza din timpul "drogului". Atunci e marea durere care din pacate nu e compensata de "frumusetzea" dragostei.


:(

ce spui tu e mai trist chiar si decit ce i se intimpla ultimului roman virgin de pe forumul asta. imi pare rau pentru tine.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

hmmm

Mesajde bismark » Lun Dec 05, 2005 2:41 am

probabil ai vrut sa spui cam asa:[/QUOTE]ca esti profesor dar pana mea de corb am terminat scoala nu cred ca trebui sa scriu obligatoriu corect ca doar nu mi se da note dar daca tie iti face placere nu ma impotrivesc!!!
Avatar utilizator
bismark
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Noi 30, 2005 12:00 am

Mesajde StarTrek » Lun Dec 05, 2005 6:38 pm

Love2Fly scrie:
Dragul meu credincios, dupa cum ar trebui sa cunosti, postul nu e post cand il "petreci" cu chin maxim si ravnind la o bucata de carne prajita la fel cum "abstinentza" in numele Domnului e un fasssss daca in minte ai tot felul de ganduri "perverse". Tu nu faci decat sa-ti ratezi viata daca o sa speri ca "abstinentza" e un tichet pt. Rai. Gandeste-te ca stai "pe uscat" o viata intreaga si pe la 55 de ani, intr-un moment de inconstientza, omori pe cineva "din culpa" cu mashina. Ce te faci? ai luat viata unui om, ai comis pacatul capital. Cu alte cuvinte, ai belit-o pe doamna p***. Ajungi in Iad si o sa stai in smoala pana la gat.
Sa recuperezi f***ul nu mai ai cum, ai 55 de ani, nu te mai tine "toiagul". Pai nu-ti vine sa-ti dai cu tesla in c**e ca n-ai f** pana la 55 de ani?
Sa fim serioshi zic, e imposibil sa nu comitzi un pacat impotriva Domnului (daca tot crezi in El) in timpul vietzii. Chit ca e vorba de "un furt" sau de un "luat numele Domnului in desert" :)


Sincer sa zic, nu sunt virgin acum. din motive religioase; Pana anul acesta eu stiam ca doar preacurvia e pacat; Nu stiam ca e pacat sa faci sex inafara casatoriei. Curand a, descoperit ca nu e grav sa fii virgin la 26 de ani. Eu imi doresc de mult timp sa fiu fericit. Nu pot sa zic ca nu am iubit pe nimeni, dar nu a fost nimic serios. Totul a fost mult o joaca de copii. Eu nu pot sa concep ca am mai mult de 18 ani. Ma consider inca adolescent, si chiar am fata de adolescent.
Cat despre masina,.. nu is interesat sa imi iau masina ca sa fac accidente.
Daca ar fi asa cum ai zis tu, sa zicem ca esti credincios toata viata ,si la 65 de ani comiti din greseala o crima, si ajungi in iad, atunci ar insemna, ca daca respect cel putin una din fericiri, eu sa ajung in rai.
De ex. "Fericiti cei ce plang, ca aceia se vor mangaia. " deci e de ajuns sa plangi si esti mantuit. Adica poti sa pacatuiesti toata viata, si la urma plangi o saptamana si pe urma mori. Nu inseamna ca ajungi in rai.

Revenind la topic, dragostea, nu e un pacat. Mi de ex mi-ar place sa tin o fata in brate 24 de ore, fara pauza, un sarut lung de 24 de ore, o joaca suprema care sa dureze 24 de ore non stop, insa, sex, mai mult de o ora nu poti face. Sau poate nu stiu eu ca nu am experienta.

Prin definitie, iubirea este "dragoste exagerata" sau dragostea este "iubire exagerata" ?
StarTrek
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Feb 25, 2003 12:00 am

Mesajde StarTrek » Lun Dec 05, 2005 6:46 pm

Love2Fly scrie:Nu, pt. ca oricat de frumos ar fi sa iubesti (si e minunat!), dezamagirea de dupa si revenirea la realitate iti dezvaluie toate greshelile si momentele de umilintza din timpul "drogului". Atunci e marea durere care din pacate nu e compensata de "frumusetzea" dragostei.


Nu e adevarat, de ex eu, daca iubesc pe cineva, indiferent ca sunt cu ea in brate, sau ca sunt la servici departe de dansa, nu regret nici o clipa ca am comis greseli sau am fost umilit. Dimpotriva, regret ca nu am exagerat mai mult; Fiintei iubite ii permit orice, indiferent ce mi-ar face. Dar limitat, adica doar din punct de vedere social ii permit orice;. Insa nu suport ca persoana iubita sa se lege de cariera mea profesionala, sa imi puna piedici etc.
StarTrek
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Feb 25, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Dec 05, 2005 7:04 pm

trecule lu star, n-ai inteles nici macar o iota din ce-a zis lavtuflai
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde StarTrek » Lun Dec 05, 2005 8:46 pm

eyewitness scrie:trecule lu star, n-ai inteles nici macar o iota din ce-a zis lavtuflai


ba nu-i adevarat, eu m-am legat doar de partea a II-a a mesajului. Ce nu am inteles ?
StarTrek
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Feb 25, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Dec 05, 2005 8:50 pm

ba ie adevarat

asta n-ai inteles :

dezamagirea de dupa si revenirea la realitate
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde cr3tz » Mar Dec 06, 2005 1:41 am

StarTrek scrie:Eu de ex am 26 de ani si sunt virgin. Vreau sa imi pastrez inocenta !!! De aceea lumea ma vede ca un copil de 17-18 ani. Eu ma simt ca la 14 ani. E bine sau nu ?


in general e bine,doar cand e frig afara e rau. :calm:

esti cumva fan lotr sau lost?sau bei cumva numai bere delalaltii? :D

si da domne,iubire exista,asa zice un sondaj facut de celebrii cercetatori americani :P
ma scot cu: pe forumu de caterinca nu exista offtopice.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Mar Dec 06, 2005 9:57 am

StarTrek scrie:Nu e adevarat, de ex eu, daca iubesc pe cineva, indiferent ca sunt cu ea in brate, sau ca sunt la servici departe de dansa, nu regret nici o clipa ca am comis greseli sau am fost umilit. Dimpotriva, regret ca nu am exagerat mai mult]
bah StaTrekule, o sa facem un concurs de coierentza ecstrema intro buna ziulica si atunci te chemam; da pana atunci (zic si io) nu faci un efortuletz sa devii inteligibil? adica:
daca iubesc pe cineva... nu regret nici o clipa ca am comis greseli sau am fost umilit
asta merge, se puate intelege ceva; dar daca tu mai zici si:
Dimpotriva, regret ca nu am exagerat mai mult
io stau in dosu cetzii; sau asta cu permisu lu orice, indiferent de...blabla, da' cu limite, ca de fabt numa dpdv social, ca profesionalu ie mai svant:
Fiintei iubite ii permit orice, indiferent ce mi-ar face. Dar limitat, adica doar din punct de vedere social ii permit orice;. Insa nu suport ca persoana iubita sa se lege de cariera mea profesionala, sa imi puna piedici etc.

ei? se puate reformula? ca satz poci raspunde si tzie, dupe cum io-i raspunde lu love:
zice love:
Nu, pt. ca oricat de frumos ar fi sa iubesti (si e minunat!), dezamagirea de dupa si revenirea la realitate iti dezvaluie toate greshelile si momentele de umilintza din timpul "drogului". Atunci e marea durere care din pacate nu e compensata de "frumusetzea" dragostei.

ce treaba are dezamagirea de dupa cu ce a fost frumos? io zic asa (si aplic asta la tuate aspectele vetzii, nu numa la eubireaduareubirea): ce mai conteaza ce simtzi cand ie gata, consumat, baut, fumat, digerat etc? nemultzumirea (cauzele, justificarile nu inporta frumpic) ulterioara nu mai poate schimba nimic din bucuriile trecute, ce-ai trait e bun trait, nutz mai ia nimeni inapoi (egzenplu: ai castigat la loterie, tzau eshit si tzie nejte numere si ai de incasat o suma frumusica: te bucuri, te imbeti - si pe tine si pe altzii, toata lume ie a ta, necazurile s-au facut mititele si s-au dus pe pustie; constatzi ca orasul ie mai frumusel, suacra mai suportabila, etcetc - o seara de dumini caca ncopilarie, simti ca e sarbatoare, ca esti viu si vioi. Numa ca ajungi acasa, cautz biletu, intri pe net, sau pe teletecst si vesca de fabt ie o mica problema, nu-s toate numerele asea, cum ar fi trebuit - de fabt n-ai nica denca sat, ie o mare tzapa! ce faci, te spanzuri, te ataci? se puate, ie plina lumea de asemenea fiintze patimashe, numa ca io as zice asea: "pana mea si masancur, aia ie! m-am inselat, m-am bucurat degeaba-degebutza, da m-am bucurat! ce pana mea aghein? cateva ceasuri am trait o bucurie pe care nu mi-o mai ia nimeni inapoi, no?)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Mar Dec 06, 2005 8:56 pm

kant emir scrie:ce treaba are dezamagirea de dupa cu ce a fost frumos?

Are, pt. ca asha cum se observa mai sus, am facut o anumita comparatie intre dragoste si deziluzia, dezamagirea, regretul de dupa. Ca sa faci o "investitie" (deshi termenul nu e tocmai fericit ales atunci cand vorbim despre dragoste) trebuie cel putin sa-ti amortizezi investitia aia. Eh, asta presupune ca frumusetea verbului "a iubi" sa balanseze durerea verbului "a regreta".
Eh, tocmai lucrul asta nu se intampla. Poate nu la mine si poate nici la tine ci la o mare parte a oamenilor care la sfarshitul unei relatii raman marcati/impresionati/blocati tocmai in acest aspect final. Nimeni nu mai rememoreaza momentele frumoase ci traieste cu regretul unei relatii sfarshite inainte de a fi inceputa sau terminata intr-un mod trist.
Ai putea spune: "bine, dar mereu omul retine ultimele intamplari" si-ti voi spune: "nu!" aducand ca argument oamenii care pierd prietenii (ca notiune) si care totushi raman cu amintiri in primul rand frumoase si apoi cu regrete. E un alt aspect, sensibil diferit de cel la care ne referim.
Cu alte cuvinte, concret, atunci cand ai iubit o fata/baiat cu care ai petrecut totushi clipe frumoase iar "relatia" se sfarsheste tragic, vei ramane in primul rand cu regretul lucrurilor pe care nu le-ati fi facut impreuna, cu regretul cuvintelor pe care nu le-ai spus sau pe care trebuia sa le spui si in al doilea rand cu sentimentul de "acum ma simt prost gandindu-ma" ca, in stupida si egoista mea dragoste, am creat unele momente "jenibile" pt. ea sau ca am intins uneori coarda prea mult. Toate astea nu le vezi atunci cand trebuie ci atunci cand nu mai e nimic si de aia afirm si voi afirma ca ocazia si privilegiul de a iubi o persoana minunata va fi eclipsata de amarul final, ca sa o zic intr-un mod poetic... :P
kant emir scrie:ce mai conteaza ce simtzi cand ie gata, consumat, baut, fumat, digerat etc? nemultzumirea (cauzele, justificarile nu inporta frumpic) ulterioara nu mai poate schimba nimic din bucuriile trecute, ce-ai trait e bun trait, nutz mai ia nimeni inapoi

Poate ca ar fi cu adevarat asha in momentul in care ai avea o relatie superficiala. Se intampla sa "crezi" ca ai o relatie, o relatie in care dragostea este reprezentata 100% de futai si de limbile pe gat pe care i le mai dai in vreun bar, la o pizza. Atunci poti intr-adevar sa spui: "ce a fost a fost, nu regret nimic, mergem mai departe". Cand iubesti si pierzi o persoana pierzi in primul rand sperantze, vise, poate chiar un viitor pe care ti l-ai fi vazut alaturi de ea/el. Nu cred ca poti sa treci ushor peste aspectul asta si nu cred ca starea de beatitudine de la inceput poate sa balanseze pierderile astea care, deshi banale, sunt poate cele mai importante pt. un om.
kant emir scrie:(egzenplu: ai castigat la loterie, [...]cateva ceasuri am trait o bucurie pe care nu mi-o mai ia nimeni inapoi, no?)

Comparatia e prost facuta pt. ca lucrurile sunt mult mai delicate (dpdv sufleteste) decat in cazul unui eventual castig la loterie.
Cum spuneam mai sus. Exemplul cu loteria il "atashez" unei relatii bazate strict pe "investitie-profit". "Timp/bani/efort fizic - futai/placere/am cu cine sa ies".

Sigur, comparatia e potrivita pt. zilele noastre unde dragostea s-a algoritmizat, optimizat sau mai ushor spus...s-a pragmatizat.
Ar trebui sa nu mai simtzim nimic unii pt. altzii pt ca, intr-un final, sa fim...fericiti ... cu totii.
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde StarTrek » Mie Dec 07, 2005 8:12 pm

"Dimpotriva, regret ca nu am exagerat mai mult "

deci regret ca nu ma exagerat mai mult in timp ce eram cu fiinta respectiva in brate (ca nu am sarutat-o mai cu pasiune, ca nuam tinut-o in brate mai mult etc.) iar daca e vorba de act sexual, regret ca nu am profitat mai multe de placerea maxima.... aici nu ma idau detalii..

Cu alte cuvinte nu ma consider vinovat ca am fost umilit, ca am exagerat etc..

Ce nu e clar ?
StarTrek
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Mar Feb 25, 2003 12:00 am

Anterior

Înapoi la Sex

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori