iubirea exista

de strans in brate, de pupat cu foc, de bagat in pat

Mesajde Arthemis » Mie Oct 19, 2005 12:33 pm

Te inseli amarnic! Multe femei nu au orgasm la fiecare partida de sex, dar asta nu ne impiedica sa nu ne bucuram de acea partida de sex, sa traim acel moment la aceiasi intensitate, asa ca daca tu ai avut senzatia ca femeia de langa tine a avut orgasm de fiecare data...think again, s-ar futea sa-ti dai seama ca nu a avut si asta nu din cazua ca nu esti tu bun la pat, ci pentru ca noi spre deosebire de voi nu puteam avea orgasm de fiecare data, dar puteam avea orgasme multiple care sa compenseze lipsa lor in trecut :D
I've got PMS and a gun, don't push it!
Avatar utilizator
Arthemis
 
Mesaje: 689
Membru din: Mar Feb 01, 2005 12:00 am

Mesajde cip07 » Mie Oct 19, 2005 12:40 pm

Iubirea apare ca un fior la inceput, te rasfeti in acest sentiment apoi daca se implineste si ramai cu persoana respectiva se transforma incet, incet intr-o serie de mici obisnuinte. Cred ca depinde de imaginatie ca rutina sa fie "piperata" din cand in cand. Si uneori se mai intampla sa fii in imprejurari cand ai senzatia de odinioara dar persoana sa fie alta. Probabil e dorul de iubire proaspata...
cip07
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Mie Oct 19, 2005 12:25 pm
Localitate: Gl

Mesajde Sică » Joi Oct 20, 2005 7:29 am

exista cel putin eu asa cred fiindca am simtit-o pe propria piele, nu puteam sa imi iau gandul de la persoana respectiva in fiecare minut ma gandeam la ea si vroiam sa fiu cu ea dar acum mi-a trecut :)
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

iubesc un tip...dar,

Mesajde mykydutz`a » Joi Oct 20, 2005 10:37 am

Am vb timp de 3 an si ceva p net..cu un tip..este din orasul meu......eu il stiam din vedere..pe el..dar el pe mine nu...a urmat..timp..de un an jumate sa vb p net..el ma vazuse p web prin poze...imi tot zicea ...ca sa indragostit..de mine...sincera sa fiu eu de cand il vazusem o data mi-a placut...ma gandeam numai la el...ajunsesem sa ne cunoaste foarte bine..si..ne intelegeam super...au mai urmat..cateva saptamani si ne-am dat o intalnire...ne-am plimbat...am mai vb.....de cand ma vazut imi tot facea tot felu de complimente..si ca ma place...nu stiu ce a fost in capul meu in seara aia...k..l-am refuzat...nu am vrut sa arat ce simt pt el..dar..dintr-o prostie..asha...imi placea sa ma jok..cu el...ashea..sa-l amagesc..dupa ce l-am refuzat asa prosteste...el tot insista...da luni bune..eu ma prefaceam ca nu-mi place...iar...dupa un timp..m-am intalnit cu el..p strada..mai eram cu o prietena de-a mea..si vb ceva de urmatorul coltz..cand ma uit la urmatorul coltz...cine..era.....decat..el...statea rezemat ..ma obsevat imediat..nici bine nu ajunsesem..in fata lui k deja el se uita la mine..cand l-am vazut..nu mai stiam de mine..ne uitam..unu la altu..si nu mai ziceam nimic...ne priveam insistent...dupa ce am trecut..de el..devenisem agitata..bucuroasa..si putin cam trista..ca nu mai vb cu el...da asa nu stiu cum a intors prietena mea capu..si sa uitat..in urma..da ea..cik...si acum se uita tipu ala..dupa tine..mereu mi se intampla..cand trec p langa el..sa..ma priveasca..ashea...si culmea...imi mai si zice..k nu ii mai pasa de mine..nush ce sa ma fak...acum...cand ma luat vacanta de vara..l-am vazut din intamplare..la scoala..la mine....imediat...mi-a sarit in ochi...numai la el..ma uitam..nu mai stiam de mine....chiar atunci in ziua aia cand am ajuns acasa...am vb cu el p net...i-am zis..ca m-am indragostit..de el..si nu-i venea sa creada..credea ca fak misto de el..dar eu chiar il iubesc..cu adevarat...ia mai zis si prietena mea..ca-l..iubesc..si cand a auzit..a zis..sa vezi ce-i fak...din seara aia iar incepuse sa ma caute.....iar incepusem...sa...ne intelegem..bine...si mi-a zis..ca ma iubeste..si el...dar ...nu stiu ce sa intamplat..ca de cand a cunoscut niste tipi...a inceput sa se schimbe...nu mai este el...acum..este influientzat...de aia...si face numa rau..nu face nimic..bine...o sa fie prea tarziu cand isi va da seama..cate a pierdut...nu stiu ce sa mai fak...as face orice..sa fiu cu el...de 3 luni sufar..k o fraiera..plang zi si noapte...iart cand il mai vad si p net..imi vine foarte greu...as vrea sa vb cu el..dar..nu intr...pt..k nu ma intelege...sau eu sthiu..ce mai are prin minte..acum...sincera sa fiu...acum..o luna am incercat sa ma sinucid..ma saturasem sa sufar...eram distrusa..ca si acum...dar...nu ma lasat sa ma sinucid..o prietena pt k a dat peste mine..cand incercam..sa..iau nijthe pastile...acum..cred ca faceam o mare prostie..daca ma sinucideam pt un baiat...nu ma laud....nu-s mandra..de mine...dati-mi sfaturi ce sa fak..cum sa-l..am din nou?cum sa-l fak sa-si dea seama ca-l iubesc...si sa dovedeasca si el..daca mai ma iubeste....nu mai pot..sunt complet...distrusa......nu mai am nici somn..numa la el..ma gandesc...kre k el a fost singuru`..baiat la kre am tzinut si tzin ashea de mult...ce sa fak?spunetzi orice credetzi voi k ar fi bine....incerc..de ceva vreme sa-l..uit dar nu pot...ma chinui..si tot nu reusesc..am incercat sa ma bag p un alt baiat..dar..tot nu l-am uitat..p el...nu pot...va multumesc...foarte..mult..daca mi-atzi da nijthe sfaturi...
mykydutz`a
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 20, 2005 10:10 am
Localitate: aks`

Mesajde piskeshu » Joi Oct 20, 2005 10:54 am

Io zic sa-i dai un link la mesaju asta al tau sa citeasca.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Shaki » Joi Oct 20, 2005 11:23 am

io zic k daca reusheshte sa citeasca mesaju asta haotic shi intzesat de ... chiar o iubeshte
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Sică » Vin Oct 21, 2005 8:01 am

mai sunt baieti destuli, mai buni ca el nu iti fa griji si faza cu sinucisul ce ai esti nebuna te sinucizi pt un baiat ? presupun ca esti la liceu deci mai ai timp destul in viata ta cunosti baieti mult mai buni ca el
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

cand iubirea apare sexul dispare pt unii

Mesajde consiler sexual » Sâm Oct 22, 2005 7:44 pm

alice scrie:Marchizul: Dar daca ce am spus mai sus e adevarat, ca iubirea pt partener scade valoarea sexului...

Da , iubirea scade valoarea sexului obisnuit , animalic , care oricum e mult sub valoarea celui facut cu dragoste , dar...daca tu preferi doar sex, faci ce
vrei...desi banuiesc ca n-ai cum sa sti ce preferi , nu cred c-ai trecut prin ambele experiente ...
Legat de sub.asta v-as sugera un film " dangerous beauty"( frumoasa venetiana) (Coloana sonora e superba mai ales la inceput si f sugestiva , zic eu...)


cand unii ajung sa simta iubire pt ei sexul dispare chiar pt ca emotia este prea mare
consiler sexual
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Oct 09, 2005 7:40 pm
Localitate: bucuresti

revino la realitate

Mesajde consiler sexual » Sâm Oct 22, 2005 7:52 pm

nu mai suferi ca o fraiera
sunt miliarde de barbati
lasa obsesiile
iti urez succes in gasirea unui barbat care sa te iubeasca


pt mikidutza
consiler sexual
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Oct 09, 2005 7:40 pm
Localitate: bucuresti

mda

Mesajde consiler sexual » Sâm Oct 22, 2005 8:00 pm

dragul meu

se pare ca folosim cuvinte diferite pt iubire
tu intelegi una prin iubire si eu se pare ca inteleg altceva
totusi cred ca nu prea ai trait acest sentiment inaltator
daca l-ai trait spune-ne sa stim si noi
ce inseamna iubirea pt tine?
pt marchizul
consiler sexual
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Dum Oct 09, 2005 7:40 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde eyewitness » Sâm Oct 22, 2005 8:14 pm

consilier sexual

avertisment pentru posturi consecutive in mai putin de 3 ore. conform regulamentului fanclub.ro posturile consecutive in mai putin de 3 ore sunt interzise si atrag dupa sine un avertisment. in coltzu din dreapta jos ezista butonu edit cu care se poate edita, modifica, corecta un post. pe viitor te rog sa-l folosesti.

multumesc

continuati
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Marchizul » Vin Noi 11, 2005 8:47 pm

PeerGynt scrie:O intrebare pentru Marchiz: daca incerci sa construiesti o lume pur materiala, cu ce vei ramane in final?


Nu pur materiala, caci am recomandat indragostirea de diverse domenii care insa pe langa senzatii placute, ofera si castiguri practice.
Lumea ar fi mai buna, caci iubirea erotica nu aduce nimic bun, in schimb poate aduce neplaceri destule, ajungandu-se pana la sinucideri, ca sa nu mai vorbesc de risipa de timp si energie ale indivizilor. Singurul ei efect palpabil sunt copiii, dar nici aici nu se intampla asta de fiecare data. Plus ca daca progeniturile se fac exclusiv sub impulsul iubirii, asta nu le va asigura un inceput promitator, din moment ce se stie ca, in medie, iubirea erotica intre parteneri nu dureaza mai mult de 1-2 ani maxim. Cu atat mai putin daca femeia naste.
Mai mult, se poate procreea si fara impulsul iubirii erotice. Daca analizezi chestiunea copiilor si ajungi la concluzia ca iti doresti un copil, o poti face si fara sa iubesti. E chiar mai bine asa decat sa o faci sub impulsuri emotionale si instinctive.

Dar daca iubesti un sport sau un domeniu intelectual, vei face un bine indirect si lumii, caci un individ mai sanatos sau mai capabil intelectual este intotdeauna de folos.

In toata istoria omenirii au exista idei sau chiar si societati in care s-a implementat sexul liber. Culmea e ca toate au disparut.


Poate, dar intrebarea este: au disparut pt ca nu ar fi putut sta singure pe picioare, sau din cauza influentelor exterioare (religioase, conservatoare etc.)? Nu vad de ce o persoana libertina sexual ar da mai putin randament la munca, de ex, deci ca ar fi mai putin util social.

cand unii ajung sa simta iubire pt ei sexul dispare chiar pt ca emotia este prea mare


Un nou motiv sa credem ca cele doua sunt incompatibile.

totusi cred ca nu prea ai trait acest sentiment inaltator
daca l-ai trait spune-ne sa stim si noi
ce inseamna iubirea pt tine?


Da l-am trait si o fac in continuare.
Iubirea inseamna "Sentiment de afecţiune (şi admiraţie) pentru cineva sau ceva". DEX-ul o spune.
Ideea de dumnezeu este singura crima pe care nu i-o pot ierta umanitatii.
Marchizul de Sade
Avatar utilizator
Marchizul
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Joi Oct 06, 2005 11:00 pm

Mesajde alice » Sâm Noi 12, 2005 8:43 pm

Da l-am trait si o fac in continuare.
Iubirea inseamna "Sentiment de afecţiune (şi admiraţie) pentru cineva sau ceva". DEX-ul o spune.[/QUOTE]

Intrebarea este...acest sentiment l-ai trait pentru cineva sau pentru ceva?
"Look after your body , you have nowhere else to live" :)
Avatar utilizator
alice
Junior Member
 
Mesaje: 56
Membru din: Vin Iul 22, 2005 11:00 pm

Mesajde Marchizul » Sâm Noi 12, 2005 8:54 pm

alice scrie:Intrebarea este...acest sentiment l-ai trait pentru cineva sau pentru ceva?


L-am trait inclusiv pentru cineva. Dar omul se mai si maturizeaza.
Ideea de dumnezeu este singura crima pe care nu i-o pot ierta umanitatii.
Marchizul de Sade
Avatar utilizator
Marchizul
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Joi Oct 06, 2005 11:00 pm

Mesajde alice » Sâm Noi 12, 2005 9:14 pm

Marchizul scrie:L-am trait inclusiv pentru cineva. Dar omul se mai si maturizeaza.


Omul se maturizeaza , si felul in care iubeste se schimba , asta nu inseamna ca daca nu mai e ca la inceput sentimentul nu exista.
"Look after your body , you have nowhere else to live" :)
Avatar utilizator
alice
Junior Member
 
Mesaje: 56
Membru din: Vin Iul 22, 2005 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Sâm Noi 12, 2005 9:20 pm

consiler sexual scrie:barbatii care nu se implica emotional sunt tristi blazati agresivi si jalnici
un barbat care iubeste cu adevarat nu este slab nici la pat si nici in alte privinte, iubirea iti da putere si te ajuta sa te autodepasesti


Noah, sa-mi bag poola! ~p
Inteleg, phooti=happy, nu phootzi = nashpa da' de aici pana la implicarea emotionala care iti da puterea de a razbate in viata e un pas destul de mare.
Era un text pe care il am si acum in minte, "sloiul de gheatza izbeste pamantul iar fulgul de nea cade lin" de unde trag concluzia cum ca ideile celor care "nu au iubit/au suferit din cauza implicarii emotionale" au fost mai patrunzatore, mai ascutite, mai profunde.
Sa ne gandim doar la oamenii luminatzi din istorie si sa-i numaram pe cei care au razbatut, inventat, descoperit, SCHIMBAT istoria, datorita faptului ca s-au implicat emotional intr-o relatie si s-au autodepashit. Cred ca degetele de la maini ne ajung :P
In plus, cunosc destui oameni "neimplicati emotional" care o duc bine mersi, se dezvolta de la zi la zi la fel cum cativa fosti colegi de liceu - oameni "implicati emotional" - au si acum urme la incheieturile mainilor. Urme cauzate de implicarea emotionala de care vorbesti. :D

consiler sexual scrie:fara iubire nu este nimic


Dar si cu iubire sunt destule. Enumar doar crimele din dragoste/gelozie si razboaiele incepute "din dragoste bre" (direct sau indirect)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde cometa » Lun Noi 14, 2005 11:06 am

oftopic : ce impuls are si omu', sa dea definitii, sa moara bibi!
ontopic : bre, am si eu o intrebare : la 70 de ani, cand sexu' deja e o chestiune de domeniul SF-ului, cum mai pot spune doi oameni ca se iubesc ? sau, si mai bine, cum de nu s-au despartit pana acum? nu zicetz ca s-au obisnuit, ca e rutina, ca e prea tarziu sa schimbi ceva, pt ca toti stim ca niciodata nu-i prea tarziu, iar omu' este, prin definitie, o fiinta egoista. daca ceva nu merge/nu-i place/nu-i MAI place, pleaca/schimba/incearca altceva. doua persoane care, insa, au share-uit niste chestii, in timp, perfecta devarat, nu creca pot sterge cu buretele atat de usor pe cat facetz voi sa para. si marchizule, daca, urmand logica ta, la maturitate, omu' ajunge sa nu iubeasca, sa nu simta nimic altceva decat "pure lust", doamne fere sa ajung eu vreodata la maturitate. prefer sa fiu copilu' etern :D
parerea mea.
...ceea ce va dorim si dumneavoastra :D
Avatar utilizator
cometa
Junior Member
 
Mesaje: 326
Membru din: Lun Ian 17, 2005 12:00 am

Mesajde PeerGynt » Lun Noi 14, 2005 11:34 am

Marchizule, evident ca daca o iei pur obiectiv, e o prostie sa te indragostesti... Dar uite ca se intampla si fara voia ta. Si nu mai cita intr-una DEX-ul, ca el nu ofera raspuns la toate dilemele omului...

In plus, stiinta, cu toate ca a facut niste pasi extraordinari, inclusiv in domeniul sexologiei (chiar ma uitam aseara la Body Spectacular pe Discovery, era chiar despre problema sexualitatii dpdv stiintific), n-are raspuns la toate. Cand te indragostesti si o iei razna, nu mai ai scapare...
Fii insuti tu. Asta e de-ajuns
Avatar utilizator
PeerGynt
Junior Member
 
Mesaje: 325
Membru din: Vin Iun 18, 2004 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Lun Noi 14, 2005 7:30 pm

cometa scrie:bre, am si eu o intrebare : la 70 de ani, cand sexu' deja e o chestiune de domeniul SF-ului, cum mai pot spune doi oameni ca se iubesc ?


Sexul nu tine neaparat de iubire. Din contra, noile teorii incearca sa separe absolut aceste doua elemente pe care multzi le vad ca unite in majoritatea cazurilor.
"Sa iubesti" inseamna in primul rand ceea ce ramane dintr-o relatzie (a unor oameni ajunshi la 70 de ani si nu numai) dupa ce s-a trecut de etapa pasiunii aprinse, dupa ce "focul" si atractia carnala s-au stins intr-o mare proportie.
Vorbim aici despre RESPECT, OBISNUINTZA cu obiceiurile si caracterul partenerului, RECUNOSTINTZA fatza de partener pt. ca ti-a fost alaturi la bine si la rau, INCREDEREA deplina in cel de langa tine, ATASHAMENT, DEVOTAMENT. Asta inseamna iubire.
In timp ce pasiunea (dupa ce aceasta s-a stins) nu reuseste sa tina un cuplu unit, iubirea (caracterizata prin atributele de mai sus) reuseste!
In fond, despre astfel de iubire se vorbeste ca fiind trimisa de Providentza ca sa lumineze sufletele muritorilor.
Te intrebi atunci, iubirea nu e tot una cu actul de "a te indragosti"? Ei bine nu! in timp ce iubirea e un dar de-al Divinitatii, "indragosteala" reprezinta sentimentul/actul prin care D-zeu tradeaza omul intr-un mod f. grav impingandu-l in acest calvar al "aprinderii focului".
Un act de altfel fara nimic divin in el. Un act perfect explicabil dpdv chimic. (mai toti am auzit de acea alchimie murdara a hormonilor: feromonii, feniletilamina, endomorfine, etc care dau o senzatie asemanatoare drogurilor), un act care intuneca gandirea si anuleaza ratiunea, un act care ne face sa alegem total aiurea partenera si care ne aduce in final decat un gust amar.
Sigur, exista si oameni fericiti care au trecut de prima etapa profana si au cunoscut iubirea divina dar cu pretzul a cata suferintza?:x

cometa scrie:nu zicetz ca s-au obisnuit, ca e rutina, ca e prea tarziu sa schimbi ceva, pt ca toti stim ca niciodata nu-i prea tarziu, iar omu' este, prin definitie, o fiinta egoista. daca ceva nu merge/nu-i place/nu-i MAI place, pleaca/schimba/incearca altceva


Nu stiu de unde pana unde ai tu conceptia asta da' "din auzite" fetele tocmai din cauza IUBIRII raman intr-o relatie deplorabila (deshi ele prefera sa nu o numeasca iubire ci afectiune, atashament, obisnuintza)
Barbatzii in schimb sunt mai pragmatici adica cum ai descris tu mai sus. Nu-mi convine, Bye-bye! :D

cometa scrie:la maturitate, omu' ajunge sa nu iubeasca, sa nu simta nimic altceva decat "pure lust", doamne fere sa ajung eu vreodata la maturitate. prefer sa fiu copilu' etern :D


Fara sa-ti dai seama ai spus un mare adevar. "Indragostelile" inocente adolescentine nu vor mai ajunge niciodata sa fie traite la maturitate :D

evident ca daca o iei pur obiectiv, e o prostie sa te indragostesti... Dar uite ca se intampla si fara voia ta


Perfect adevarat! :n:
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde cometa » Mar Noi 15, 2005 11:17 am

zice Love2fly :
"Sexul nu tine neaparat de iubire." - din pacate, unele femei nu prea vad in directia asta. si nici celelalte, care zic ele ca e adevarat, deep down, nu cred ca e asa.
"Din contra, noile teorii incearca sa separe absolut aceste doua elemente pe care multzi le vad ca unite in majoritatea cazurilor." - care teorii, evident, au fost initiate de barbati, nu?:)
"in timp ce iubirea e un dar de-al Divinitatii" - am mai auzit treaba asta si prin alte parti. definiti, va rog.
"Sigur, exista si oameni fericiti care au trecut de prima etapa profana si au cunoscut iubirea divina dar cu pretzul a cata suferintza?" - din nou rog, definiti/demonstrati/point out.care sunt aceia? cum se manifesta iubirea asta divina? si daca Divinitatea ne-o face dar, Divinitatea asta o daruieste selectiv? pe ce criterii se aleg "cei divini"?
"Nu stiu de unde pana unde ai tu conceptia asta da' "din auzite" fetele tocmai din cauza IUBIRII raman intr-o relatie deplorabila (deshi ele prefera sa nu o numeasca iubire ci afectiune, atashament, obisnuintza)" - eu iti pot da cel putin doua exemple in care fetele au fo pragmatice, ca voi, barbatii, si au ales sa termine genul de relatie care nu le "coafeaza".
"Nu-mi convine, Bye-bye! " - aici ar fi o alta discutie de deschis, din pacate, timpu', sau lipsa lui, nu-m permite sa aprofundez :)
concluzionand, eu cred ca exista, iubirea, ma refer, si nu sunt de acord cu tine, cans sustii ca Divinitatea ne-o face cadou. Eu creca, de fapt, totul se rezuma la om, la trairile lui, ca totu' se-ntampla IN el, nu-i pica in cap. Iar iubirea divina...cum spuneam, arata-mi oameni care se iubesc divin, arata-mi cum se manifesta. altfel, eu raman sa cred ca-i un cuvant "mare" , folosit la epatare :P
parerea mea:D

si editez, ca ma pierd :) nu-s de acord nici cu sintagma "indragosteala e o prostie". mi se pare ca mai alunga din monotonie :) mai un fior, mai un fluturas, mai o caldura...d-astea :D
...ceea ce va dorim si dumneavoastra :D
Avatar utilizator
cometa
Junior Member
 
Mesaje: 326
Membru din: Lun Ian 17, 2005 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Mar Noi 15, 2005 8:47 pm

cometa scrie:am mai auzit treaba asta si prin alte parti. definiti, va rog.

Corinteni 13 din Biblie este primul argument care imi vine in minte. Apoi mai sunt cateva locuri (nu stiu sa-ti dau locatia lor exacta pe versete din Biblie) unde se pomeneste de "cadoul" facut de D-zeu oamenilor. Daca ai avut curiozitatea sa te duci la o slujba ai constatat ca preotul are o fixatzie legata de sacralitatea iubirii.
Eh, acest "cadou" nu e primit "mura in gura" ca sa zic asha. Zici:
nu sunt de acord cu tine, cans sustii ca Divinitatea ne-o face cadou. Eu creca, de fapt, totul se rezuma la om, la trairile lui, ca totu' se-ntampla IN el, nu-i pica in cap. Iar iubirea divina...cum spuneam, arata-mi oameni care se iubesc divin, arata-mi cum se manifesta.

pt. ca te gandesti la "iubirea divina" ca fiind ceva palpabil, vizibil, deosebit de iubirile "celorlaltzi". Ei bine nu, nu e chiar asha. Cadoul adevarat legat de iubire e ca (bazandu-ne strict pe teoria creationista) D-zeu ne-a inzestrat cu capacitatea de a simtzi dragostea (descrisa prin atributele inshirate mai devreme), de a o trai caci doar asha viata ti se poate parea frumoasa (dar ne-a lasat noua posibilitatea de-a alege)
Cred ca iadul este suferinta de a fi incapabil de iubire. spunea Dostoievski in "Fratzii Karamazov"

Cadoul divin e capacitatea de a trai si a simtzi iubirea. Acum ca unii nu o simt, asta e!

Eh, toate astea din perspectiva Creatzionista, din perspectiva frumoasa, onirica, ca sa zic asha :D

Daca o luam pe partea evolutzionista deja intram in chimie si sincer am avut cateva corigentze la chimie in liceu :D (totusi cunosc o persoana care ti-ar putea explica de la A la Z procesul chimic care are loc in corpul uman atunci cand te indragostesti)

cometa scrie:eu iti pot da cel putin doua exemple in care fetele au fo pragmatice, ca voi, barbatii, si au ales sa termine genul de relatie care nu le "coafeaza".

Ma bucur :D

cometa scrie:si editez, ca ma pierd nu-s de acord nici cu sintagma "indragosteala e o prostie". mi se pare ca mai alunga din monotonie :) mai un fior, mai un fluturas, mai o caldura...d-astea

Dar nu mai esti deloc sigura pe tine in momentele alea. Orice se poate intampla :D
Imi amintesc doar de fostele mele colege de gimnaziu care, indragostite pana peste cap, erau manipulate de "iubitzi" facandu-le sa "scoata" bani de la parintzi spre "binele relatziei lor". Cand omul ishi pierde ratiunea devine foarte vulnerabil.
Si ele se conformau caci "indragosteala" e oarba :D

Ai dreptate, "un fior", "un fluturash" dar uneori fluturashii sunt prinshi in plasa si pushi in insectar si-n momentul ala apar oamenii care cad in dizgratzie si trag si pe altzii cu ei. Asta ca sa dau exemple ushoare. Pt. exemple grele sondeaza netul dupa "why/love/bad/thing" ~p
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde pacha » Mie Noi 16, 2005 12:00 pm

" la 70 de ani, cand sexu' deja e o chestiune de domeniul SF-ului,"

Boierule,Chaplin facu un copil la 80 de ani
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde PeerGynt » Mie Noi 16, 2005 12:10 pm

Au scris altii zeci de mii de pagini despre iubire si tot n-au ajuns la nici o concluzie... Nici noi nu vom ajunge, asta e sigur. In fond, concluzia e atunci cand incetezi sa mai gandesti.

N-o sa ma bag in teoria chibritului cuantic, asa ca ii raspund lui Pacha cel Batran: pai ala e exceptie, taica... :n:
Fii insuti tu. Asta e de-ajuns
Avatar utilizator
PeerGynt
Junior Member
 
Mesaje: 325
Membru din: Vin Iun 18, 2004 11:00 pm

Mesajde cometa » Mie Noi 16, 2005 12:24 pm

pacha, me-a loat domnu peer vorba din gura :) pe de alta parte, avetz un point. si acu-m vine si domnu' Anthony Quinn in minte, care a facut copii tot pe la o varsta usor inaintata :)
lovetofly, eu nu creca oamenii cand se-ndragostesc nu mai sunt siguri pe ei. din contra :) iar domnisoarele despre care adusesi vb, cele care sunt manipulate de iubitzi...nu creca sunt, de fapt, indragostite. dar asta e cu totu' alta poveste, si o dam in diverse :)
...ceea ce va dorim si dumneavoastra :D
Avatar utilizator
cometa
Junior Member
 
Mesaje: 326
Membru din: Lun Ian 17, 2005 12:00 am

Mesajde pacha » Mie Noi 16, 2005 1:05 pm

" asa ca ii raspund lui Pacha cel Batran: pai ala e exceptie, taica... "

Sper sa nu ai dreptate
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde PeerGynt » Mie Noi 16, 2005 1:54 pm

Daca oi apuca eu 80 de ani, numai de facut copii n-o sa-mi mai arda mie (eu ma refer la facut copii, nu la futut :n: ). E o absurdidate morala si biologica sa faci copii la 80 de ani!... :nop:
Fii insuti tu. Asta e de-ajuns
Avatar utilizator
PeerGynt
Junior Member
 
Mesaje: 325
Membru din: Vin Iun 18, 2004 11:00 pm

Mesajde Arthemis » Mie Noi 16, 2005 4:55 pm

si daca mama, respectiv sotia ta de la 80 de ani, are doar 25 de primaveri, si tine mortish sa aibe copilul, ca amintire de la tine pentru cand nu vei mai face parte din decorul cuibusorului vostru de nebunii, ce faci???????
I've got PMS and a gun, don't push it!
Avatar utilizator
Arthemis
 
Mesaje: 689
Membru din: Mar Feb 01, 2005 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Mie Noi 16, 2005 10:04 pm

cometa scrie:lovetofly, eu nu creca oamenii cand se-ndragostesc nu mai sunt siguri pe ei. din contra :)


Probabil ca te referi la faptul ca atunci cand esti indragostit ai f. multa incredere in tine si te simtzi ca si cum ai avea "aripi" da' nu-i nimic mai inshelator decat "senzatia" asta.
Dopamina, serotonina si norepinefrina secretate atat in timpul actului sexual cat si in etapa de "inamorare" anuleaza puterea de concentrare (o data cu relaxarea totala a organismului) si micsoreaza capacitatea de asimilare (prin slabirea memoriei)
Spune-mi tu mie ca puteai sa invetzi atunci cand il iubeai pe Dl. X in scoala :D
Personal am pierdut cateva examene din cauza "dragostei" :P

Noah, uite si un articol gasit pe net:

Experimentele facute au demonstrat faptul ca nivelul de dopamina din creier incepe sa creasca atunci cand ne indragostim. Acesta creste si mai mult in timpul fazei de "protest", atunci cand iubitul parasit pur si simplu "iubeste mai mult".

Circuitele care se formeaza in partea creierului responsabila cu razbunarea si mania incep sa intervina incetul cu incetul. Atunci cand devine evident faptul ca dragostea nu mai este reciproca, sau nu se poate concretiza creierul "transforma pasiunea in furie".

De cele mai multe ori, nivelul dopaminei incepe sa intre in declin si ajunge la punctul in care letargia, depresia si disperarea se instaleaza. Noi, fiintele umane, devenim firave din cauza suferintei teribile pe care o traim atunci cand suntem respinse de o persoana pe care o adoram.


Eh, si pe langa efectele enumerate mai sus, in cazul (nefericit de altfel) in care esti respins sau parasit, dragostea se transforma in furie (mai sunt cazuri in care dragostea se transforma in resemnare).
Eh, din furia asta cred ca au ieshit atatea lucruri rele direct si indirect incat lucrurile bune ieshite "din dragoste bre" sunt undeva langa pragul insesizabilului.

ar domnisoarele despre care adusesi vb, cele care sunt manipulate de iubitzi...nu creca sunt, de fapt, indragostite. dar asta e cu totu' alta poveste, si o dam in diverse

Este adevarat, am exclus posibilitatea ca ele sa faca ce li se cerea din "dragoste" pt. ciocan :D crezand, la varsta aia primavaratica, ca "ciocan ca al iubitzelului nu mai gasesc eu prea curand" :D
E bine asha? :a:
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Shaki » Mie Noi 16, 2005 11:57 pm

love, de ce luatzi voi numai aspectele shi cazurile negative in discutzie shi nu shi pe cele bune?
de ce credetzi k o persoana nu se poate schimba datorita iubirii, k nu se poate imbunatatzi, evolua?...
iar faza cu examenele, scuza-ma, dar e un mare bulshit care sa scuze lenea. tuate necazurile sentimentale shi tuata indragosteala nu m-au impiedicat sa iau doo examene de licentza shi sa trec prin 5 ani de facultate fara restantze.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Love2Fly » Joi Noi 17, 2005 12:10 am

tuate necazurile sentimentale shi tuata indragosteala nu m-au impiedicat sa iau doo examene de licentza shi sa trec prin 5 ani de facultate fara restantze.

... da' tu ai fost intr-o continua indragosteala timp de cinci ani? Noah, si n-ai obosit? :D
Daca citeai altfel decat in diagonala vedeai ca vorbim despre "inamorare" adica de perioada aia cand iti vine sa te urci pe peretzi daca nu o/il vezi in urmatoarea ora.
Tu poate "iubeai" asha:
Vorbim aici despre RESPECT, OBISNUINTZA cu obiceiurile si caracterul partenerului, RECUNOSTINTZA fatza de partener pt. ca ti-a fost alaturi la bine si la rau, INCREDEREA deplina in cel de langa tine, ATASHAMENT, DEVOTAMENT


"love, de ce luatzi voi numai aspectele shi cazurile negative in discutzie shi nu shi pe cele bune?


Cand o sa citesc la tine in jurnal doua file consecutive in care povestesti cum iubirea te-a facut sa radiezi din cap pana in picioare, cum iubirea te-a trezit din amortzire, in care sa elogiezi dragostea si pt. asta sa folosesti termeni numai la superlativ, atunci o sa prezint si eu punctele BUNE alte iubirii/inamorarii :D
Io astept... :P
p.s: cand vine vorba de scoala, lenea nu ma caracterizeaza ci absentza :D
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sex

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron