Dragoste sau obisnuinta?

de strans in brate, de pupat cu foc, de bagat in pat

Dragoste sau obisnuinta?

Mesajde carleta » Lun Ian 18, 2010 8:43 pm

Dragoste sau obisnuinta?

de Nicoleta Tarantus


Nu stiu altii cum sunt, dar eu cand aud cuvantul "obisnuinta" - atunci cand vine vorba despre o relatie de dragoste, ma revolt. Poate sunt mai visatoare, idealista sau infantila, dar refuz sa cred ca intr-o relatie, in care dragostea primeaza, isi face loc obisnuinta. De ce? Pentru ca asociez obisnuinta cu rutina, care este "moartea pasiuni" intr-un cuplu. Exista, intr-adevar, aceleasi comportamente, replici, chestiuni care tin de intimitate, pe care adori sa le auzi sau sa le vezi in fiecare zi la iubitul tau, fie si dupa 10 ani de convietuire, dar conteaza foarte mult cum sunt facute sau spuse.

Pentru unele cupluri, dragostea dureaza tot restul vietii, dar exista si cazuri pentru care, in timp, dragostea sa isi piarda din intensitate si sa se transforme in obisnuinta. Daca stam sa ne gandim, fiecare dintre noi cunoaste cazuri in care dragostea s-a transformat in obisnuinta, blazare...
Imi amintesc, din istorisirile unor prieteni, de o piesa de teatru "Te iubesc! Te iubesc?", o comedie - de fapt o "bucata de viata", dupa cum mi-au descris-o - in care el ii spunea ei: "Te iubesc ca un nebun!"; Ea: "Nebunia trece"; El: "Dar dragostea ramane", iar ea replica: "Ce mai ramane din dragoste dupa ce a trecut nebunia? Obisnuinta"... Si tot ea spune "Nu exista dragoste infinita. Ne amagim. Legile poeziei sunt altele decat legile vietii". Dar de ce legile poeziei ar fi altfel decat legile vietii? Multe poezii au fost inspirate din dragoste, suferinta, delir si angoasa, iar daca dragostea ar fi o amagire, ce rost ar mai avea?
Consider ca obisnuinta apare in momentul in care cei doi uita sa-si mai dedice timp unul altuia, uita sa se mai alinte, sa se iubeasca, relatia transformandu-se in rutina. La un moment dat, multe cupluri trec prin acest stadiu, dar important este sa realizeze cand ceva nu mai este in regula si sa ia masuri. Dragostea trebuie intretinuta, iar problemele care apar nu trebuie ignorate niciodata.
Iubirea pentru care amandoi lupta, se "asaza" in fiecare zi, putin cate putin, si ajuta la cladirea ei ca relatie. Daca este adevarata, iubirea nu se pierde niciodata. Insa, pentru asta, este nevoie de efortul si de implicarea ambilor parteneri, de dorinta lor de a-l face pe cel de langa fericit. Trebuie sa existe dorinta de a rezolva problemele impreuna, de a coopera.
"Iubirea are mai multe componente", dupa cum ne spune Lena Rusti, psihoterapeut. "Ele se ajusteaza in timp, unele se aseaza, altele se intensifica si toate impreuna dau consistenta relatiei. Insa, daca iubirea se bazeaza doar pe pasiune, de exemplu, se poate ajunge la sentimentul ca iubirea a scazut in intensitate la un moment dat, pentru ca pasiunea isi schimba coordonatele pe masura ce partenerii se cunosc mai bine, devin mai familiari unul cu celalalt", declara Rusti.
Fiecare ne dorim sa retraim momentele de inceput ale relatiei de dragoste, chiar daca de cele mai multe ori ne este greu, dar putem "experimenta" alte sentimente, poate mai intense. In dragoste, niciodata nu este la fel, acesta este si farmecul...
In romanul "Dragostea dureaza trei ani", Frederic Beigbeder spunea ca in primul an spui: "daca ma parasesti, ma omor", in al doilea - "daca ma parasesti, o sa sufar, dar o sa imi treaca", iar in al treilea an spui "daca ma parasesti, desfac o sticla de sampanie".
"Sincer, nu m-am gandit niciodata cat a durat dragostea si unde sau cand a intervenit sau daca a intervenit obisnuinta", imi spune Raluca. "Din fiecare relatie am avut de invatat si nu am avut timp sa ma obisnuiesc si asta nu pentru ca ar fi fost scurte relatiile, ci pentru ca mereu faceam lucruri care nu ne permitea 'obisnuinta'. Am experimentat emotii si tot felul de situatii.
Acum sunt impreuna cu Mihai de 4 ani si nu pot vorbi de obisnuinta, pentru ca mereu este altfel; chiar si modul in care ma trezeste in fiecare dimineata difera, chiar si felul in care ma saruta apasat. Daca la ora 10 noaptea vrem sa simtim nisipul sub talpi, fugim la mare, facem o baie si ne intoarcem... Cred ca secretul este sa faci exact ceea ce iti doresti in momentul respectiv, iar daca nu poti, improvizezi... incerci orice ca sa va fie bine amandurora. Sa stai sa analizezi prea mult situatia, pierzi timp si nu rezolvi mare lucru. Nu conteaza unde sunt si ce fac, atat timp cat sunt cu el. Important e sa fim amandoi fericiti si sa ne simtim bine", conchide Raluca.
Ana-Maria, in schimb, este de parere ca intr-o relatie de lunga durata dragostea se transforma in obisnuinta si obisnuinta in dragoste. "Atunci cand am inceput relatia actuala, am crezut ca voi simti fiorii in stomac si peste 20 de ani. Insa, treptat am ajuns sa inteleg ca dragostea vulcanica de la inceput se transforma treptat intr-o dragoste profunda, de o cu totul si cu totul alta calitate, net superioara. Important este ca fiecare dintre noi sa realizam si sa intelegem acest lucru si sa nu ne speriem si sa dam bir cu fugitii atunci cand dispare pasiunea".
Florin este de parere ca dragostea se transforma in obisnuinta... obisnuinta de a iubi. "Eu nu pot sa cred ca doi oameni pot sta impreuna fara sa se iubeasca. Pur si simplu s-au obisnuit sa se iubeasca. E adevarat, nu mai e aceeasi dragoste ca la inceput, dar ceva tot e".
Pana la urma, important este felul in care se inteleg, se simt cei doi, se respecta unul pe celalalt si se iubesc. Fiecare percepe iubirea si obisnuinta in felul lui, iar daca pentru amandoi fericirea inseamna si obisnuinta, nimic nu mai conteaza.

Tu ce parere ai?
sursa:ele.ro
Imagine
Avatar utilizator
carleta
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Mar 12, 2009 12:00 am
Localitate: bacau

Re: Dragoste sau obisnuinta?

Mesajde Dariusel » Vin Feb 05, 2010 3:33 pm

daca nare altcineva curaj sa deschida discutia ..o deschid eu :P
Ce pot sa-ti spun decat ca adevarul e undeva la mijloc. Fiecare traim intr-un mod diferit,ceea ce ne defineste ca indivizi unici si nu se poate spune acelasi lucru despre oricine. Ce pot sa-ti spun e ca eu sunt de parere ca dragostea e ca un foc ....Barbatul este flacara,iar femeia este combustibilul, nici unul dintre ei nu are ce face pe lumea asta fara celalat , insa cand combustibilul incepe sa fie mai putin sau chiar deloc dispare iubirea. Nu spun ca femeia ar fi de vina ,dar eu(cum spuneam mai devreme fiecare persoana e diferita) daca as vedea ca fata aceea tzine la mine si imi da "combustibilul" acela neccesar sa zambesc zilnic cand sunt cu ea voi intretzine si eu flacara accea care o face pe ea sa zambeasca. :P Sper ca ai inteles ce am zis ....ca eu nu :)) ..am multe ideei si iese din minte ce-o fi:P
Avatar utilizator
Dariusel
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Mie Dec 02, 2009 12:00 am

Re: Dragoste sau obisnuinta?

Mesajde carleta » Mar Feb 09, 2010 9:18 am

incerc sa inteleg ce ai zis :convers
Imagine
Avatar utilizator
carleta
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Mar 12, 2009 12:00 am
Localitate: bacau


Înapoi la Sex

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron