metoda calendarului

de strans in brate, de pupat cu foc, de bagat in pat

Mesajde R.IORDAN » Sâm Iul 09, 2005 7:22 pm

hmmmm....pai e groaznic...eu cand a vazut pozele alea si metodele prin care poti face avort mi-au dat lacrimile...groaznic...oricum...am avut odata contact sexual neprotejat cu pretenul meu si mi-a intarziat ciclul foarte mult...eram amandoi convinsi ca am ramas insarcinata si ca trebuie sa fac avort...el era absolut terminat si nu mi-a venit sa cred cat de mult putea sa sufere/...ii era frica si se ura pt chestia asta...pt ca toata lumea stie ca exista riscul de a nju mai putea face copii apoi...da...e groaznic...intr-adevar...n-am trecut prin asta dar nici nu mi-as dori vreodata...numai gandul ca ai putea ramane insarcinata sau ai putea face avort e groaznic...nu stiu...eu nu prea recomand pe nimeni sa foloseasca metoda asta a calendarului...ma rog...fiecare pe propriul risc...cunosc fete care au ramas in sarcinate si nu au facut avort pt ca in functie de rh(care poate fi pozitiv sau negativ)....sau ceva de genu asta...poti stii daca mai poti avea copii in viitor sau nu...ma rog..altceva voiam sa zic...cunosc doua tipe care au ramas insarcinate la varsta de 16 ani...una la pastrat pt ca nu mai putea avea apoi copii....cred ca a mancat aia o bataie de la parintii ei de nu sa vazut..si a renuntat si la liceu...si-a distrus toata viata din punctul meu de vedere...
R.IORDAN
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mie Iul 06, 2005 3:27 am
Localitate: CANADA

Mesajde SpecialGuest » Lun Iul 11, 2005 5:20 pm

Am o prietena care de la 18 ani pana acum la 23 jumate are la activ 5 avorturi din care 4 pana la 20 de ani (deci in medie 2/an). Si toate s-au intamplat chiar daca s-a protejat ca lumea.
@PeerGynt Pe de o parte ai dreptate, eu daca povestesc ceva povestesc din experienta proprie sau din experienata oamenilor apropiati mie dar cei de pe aici sunt prea mici sa-si dea seama ca ar trebui sa filtreze toate datele inainte de a le pune in aplicare.
@R.Iordan "in timpul contactului si atunci era sa raman insarcinata...numai ca nush cum..da n-am ramas..." Chiar m-ai pierdut pe unde prin ceata asta deasa. Poti explica ce ai vrut sa spui? De unde stii ca era sa ramai?
SpecialGuest
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Iul 01, 2005 2:04 pm
Localitate: Acasa

Mesajde R.IORDAN » Lun Iul 11, 2005 7:59 pm

da....pai...m-am exprimat un pic cam ambiguu....pai ma refeream la momentul in care am facut sex protejat si s-a rupt prezervativul....atunci eram sa raman insarcinata...pt ca eram si in perioada fertila...in legatura cu prietena aia a ta care afcaut atatea avorturi...pot sa zic ca se tine bine...deocamdata nu se vad repercusiunile...o sa le simta mai tarziu...iti zic...sigur....am exemplu de neurmat in familie...
R.IORDAN
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mie Iul 06, 2005 3:27 am
Localitate: CANADA

Mesajde PeerGynt » Mar Iul 12, 2005 10:16 am

Special Guest, ma cam indoiesc ca amica ta s-a proteja asa cum ar trebui. Poti fi sigura ca a existat o conjunctura nefericita care a dus la un asemenea dezastru repetat de atatea ori...

In orice caz, dupa un avort mi se pare firesc sa ai mai multa grija si sa iei de exemplu anticonceptionale (rata de succes 99%). Daca le iei si pe astea si tot ramai insarcinata, atunci fie ai gresit undeva la administrare, fie nu erau compatibile cu tine (si atunci si medicul isi are o parte din vina). Dupa al doilea avort, iei si anticonceptionale si mai folosesti eventual si prezervativul. Acum, daca inmultim rata de esec a pilulelor (1%) cu rata de esec a prezervativului (15%), obtinem o rata de esec 0.15%, care zic eu ca inseamna siguranta deplina... Evident, ceea ce am facut aici este o discutie teoretica, cine stie ce o fi facut in practica prietena ta.

Oricum insa, daca te protejezi ca la carte nu se poate intampla sa faci 5 avorturi in 5 ani... doar n-o fi cea mai ghinionista fata din galaxie?!
Fii insuti tu. Asta e de-ajuns
Avatar utilizator
PeerGynt
Junior Member
 
Mesaje: 325
Membru din: Vin Iun 18, 2004 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Sex

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron