metoda calendarului

de strans in brate, de pupat cu foc, de bagat in pat

metoda calendarului

Mesajde Lorena18 » Sâm Aug 23, 2003 2:55 pm

Buna tuturor, ash dori daca poate cineva sa explice mai amanuntzit care e treaba cu metoda calendarului,ca am auzit tot felul de versiuni..cum ca zilele cele mai fertile incep na in a 9-a..a 10-a sau a 11-a zi shi tot felul..va multzumesc
Lorena18
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Aug 13, 2003 1:13 pm
Localitate: romania

...

Mesajde Hades » Dum Aug 24, 2003 6:25 am

in primul rand tre` sa sti ca este una din cele mai nesigure metode contraceptive(sau cum se scrie)... in primu` rand tre` sa-tzi vina ciclul in aceeasi zi din luna de fiecaredata... mai multe nu stiu... sper ca am fost de ajutor cat de cat...

PS: chiar daca folosesti metoda calendarului sunt sanse sa ramai insarcinata... asa ca... vezi ce faci...

PacE
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

Re: ...

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Aug 24, 2003 9:21 am

Initial trimis de Hades
in primu` rand tre` sa-tzi vina ciclul in aceeasi zi din luna de fiecaredata


he,he...aici ai gresit flagrant. mai intereseaza-te ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

...

Mesajde Hades » Mar Aug 26, 2003 1:14 am

m-am interesat mai mult, citez:
-'Consta in evitarea contactului sexual in perioada ovulatiei, cuprinsa intre prima din cele 4 zile care preced ovulatia si cele 4 zile care urmeaza dupa ovulatie'
-'Utilizarea metodei este precedata de urmarirea si notarea pe un calendar a primei zile de menstruatie (care sunt totuna cu prima zi de ciclu menstrual) timp de 6 luni consecutiv'
-'Se noteaza durata ciclurilor menstruale (in medie, de 28 de zile).'
-'Pentru persoane care au cicluri menstruale egale, de 27 – 28 zile, ovulatia se produce cu 12 - 16 zile, in medie 14 zile, INAINTE de declansarea urmatorului ciclu menstrual (numai daca nu apare intre timp sarcina)'
-'Din ciclul cel mai scurt se scad 18 zile, obtinind astfel numarul zilei din ciclul menstrual de incepere a perioadei fertile; din ciclul cel mai lung se scad 11 zile, obtinind numarul zilei in care perioada fertila se incheie'
toate astea le-am luat cu copy-paste de la http://www.sexdex.ro/sd/det_articole.jsp?id_articol=99&id_subteme=55 , intra si citeste...

PacE
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

Mesajde memetshot » Lun Sep 08, 2003 2:05 pm

pai cum sa-i vina in aceeasi zi a luni cand un ciclu normal are 27-28 de zile? mister Hades cum vine asta? luna are 28 de zile? sau 27?


cat despre metoda: un banc micut (sper sa nu fie considerat offtopic) :
cum denumesti un cuplu de adolescenti care folosesc drept metoda contraceptiva metoda calendarului? R: Parinti.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

...

Mesajde Hades » Mar Sep 09, 2003 1:51 am

ma nustiu` nici eu prea multe... e foarte riscanta 'metoda' asta... potzi sa te trezesti cu unu mic care itzi zice tata(referitor la bancu` ala)... daca nu suportzi prezervativele... exista anticonceptzionale...

PacE
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

Mesajde Nanuka » Mar Sep 09, 2003 4:00 am

heyy people..long time no see..:))))


faza cu calendaru este riscanta...da tot ce pot sa va spun este ca ...cel mai sigur dar nu 100%...e sa faci sex fara sa te temi de vreo sarcina imediat dupa ce fetei i-a trecut ciclul...zilele de dupa ciclu cam 5 zile ...este aproape sigura...vb din propria-mi experintza..n-am avut niciodata probleme de a face vreun avort ..sau ceva de genu asta...


la fel de sigure dar nu 100% sunt zilele din- naintea ciclului ..cam tot vreo 5 zile...da eu ca sa fiu sigura ..il las pe barbatimiu sa ejaculeze in ultima zi din-naintea ciclului..in rest fitziii foarte atentzi..e periculos...

PS:..sorry daca ma exprim nasol ..da sunt f obosita la ora asta..oricum va pupic..

Nanuka
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Cruela » Mie Sep 10, 2003 6:04 pm

Metoda calendarului este cea mai eronata metoda de contraceptie care exista... In primul rand pentru ca perioada in care tu esti la ovulatie depinde de foarte multi factori interni si externi si in al doilea rand pentru ca spermatozoizii raman activi in vagin timp de 7-8 zile. Sfatul meu sincer, daca vrei sa te protejezi,este sa folosesti prezervativ, sau, daca nu va place, sa il rogi sa ejaculeze in afara...
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Sep 10, 2003 6:16 pm

Buna ziua ! Ma numesc Gabriel si sunt asistentul sef in probleme de sexologie. Domnul doctor Nicholas nu este in cabinet...asa ca voi raspunde eu la problema ce s-a ivit.

Cruela ne da urmatorul sfat : "..sa il rogi sa ejaculeze in afara" ca pe o metoda contraceptiva. Aceasta metoda care se mai numeste si metoda coitului intrerupt este o metoda total ineficienta.
Si am sa va dau un exemplu, ca sa va evidentiez cat mai bine acest caz. Eu am observat ca atunci cand bat maimutza...pana sa ajunga maimutza la starea de fatalitate...mai se scurge din ea ... :sperm: . Vai si amar daca acea :sperm: ajunge in vagin.

Deci sa nu folositi metoda Cruelei. In nici un caz !

asa , tata ! :o

Nanuk a descris foarte bine metoda calendarului. Ea si-a facut bine temele si probabil este si o buna practicanta...de aceea propun sa primeasca premiul nostru saptamanal..."cel mai desavarsit forumist in problemele sexuale". =D
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Nanuka » Joi Sep 11, 2003 11:37 pm

Moshule..lichidu care ti se scurge cand iti batzi maimutzica:D..se numeste lichid seminal...eu nu zic ca tu nu stii....stiu ca stii...da sa dam mai multe informatzii persoanei care a deschis acest subiect

Lichidul seminal se produce si se elimina atunci cand persoana este foarte excitata..ma refer la baiat....si la femeie...fluide , lichide cum vretzi sa le spunetzi ....sau secretzii vaginale..sincer nu stiu atat de bine si nu vreau sa vb prostii...acum nu stiu daca poti vb de secretzie in cazul actului sexual...ci numai in caz de o boala prin transitere sexuala sau despre o femeie care are.pur si simplu sercretzie vaginala ..dunnoooo....

Despre lichidul seminal ce pot sa zic este ca ...contzine ..spermatozoizi intr-un numar mic..dar care pot duce la o sarcina nedorita...noroc ca spermatozoizii mor repede...si probabil cei din lichidul seminal nu sunt atat de puternici sa fecundeze ovulul....parerea mea...va datzi seama ca daca ar fii asa toate femeile ar ramane insarcinate....

va pupicc,
Nanuka
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Sep 12, 2003 8:14 am

maimuta moshului nu se incadreaza in sfera de cercetare a regnului animal. pana sa atinga apogeul si sa scuipe de furie ca este maltratata , maimuta moshului saliveaza, adica i se scurg balele. daca tu substantei respective vrei sa-i zici lichid seminal e treaba ta....
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Chrysilla » Lun Sep 15, 2003 7:37 pm

Sa va spun eu ceva: timp de 7 luni,am folosit prezervativ de 4 ori si am luat pilule 2 luni.In fiecare luna am facut dragoste cam in fiecare zi,cu exceptia a 3 zile menstruatie.In rest,dupa cum se intelege,am facut sex neprotejat - sau protejat prin "metoda calendarului" :) - si inca nu am ramas insarcinata...:) Sau poate sunt doar norocoasa??
Chrysilla
Junior Member
 
Mesaje: 170
Membru din: Dum Aug 24, 2003 11:00 am
Localitate: Romania - Botosani

interesant treaba :P

Mesajde proXtu » Joi Oct 09, 2003 12:05 pm

din cate shtiu shi io, daca sa presupunem ca batzi maimutza 15 minute pana i se face rau shi da afara (nu va luatzi de perioada, am zis shi io asha, la intamplare, la mine dureaza sub un minut :D) in timpul asta de 15 minute maimutzei ii mai curg balele, shi e bine shi normal, ca altfel ar tot trebui sa o scuipi tu pe ea, sa nu te usture de la atata frekat :p iar likidul ala nu e seminal in nici un caz, e doar un fel de "ulei de motor", adica likid de lubrefiere. ca poate shi ala sa contzina ceva spermatozoizi mai mult morzti decat vii (ramashi prin zona de la precedenta bataie a maimutzei :D) asta e altceva. shi se mai poate, daca incerci kestii de alea periculoase gen kamasutra, sa itzi tot opreshti ejacularea, sa faci pauze shi s'o iei iara la bataie, dar daca exagerezi sau nu te opreshti cand trebe atunci da, likidul seminal se curge cate putzin afara, fara sa ai tu nici o senzatzie de ejaculare shi tu sa continui sa itzi batzi maimtza crezand ca ea inca mai are nevoie de multa bataie pana sa leshine de "durere" :D

deci in concluzie coitus interruptus nu e o solutzie, shi calendarul nici atata... da' potzi avea noroc sa nu se intample nimic (din experientza shi 1 an de zile, fara calendar). daca va bazatzi ca suntetzi norocoshi, datzi bataie la biatza maimutza pana va tzin puterile :p

parerea lui... shi a maimutzei lui :D
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde vyolinus » Mar Mar 08, 2005 1:22 pm

_totate bune si la locul lor atata timp cat exista un ciclu regulat_
vyolinus
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 08, 2005 12:47 pm
Localitate: PITESTI

Mesajde marian jan » Mie Mar 09, 2005 9:25 pm

nefiind prea multumit de salariul pe care mi-l ofera firma la care lucrez,ma gandesc sa ma lansez intr-o afacere.voi,tot batandu-va capu' cu metode calendaristice,eu ma ofer sa vand calendare.de orice tip vreti voi:de birou,de perete,cu cipandelshi,chiar si calendare ortodoxe.nu raspund la bip sau sms.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde SOD » Mie Mar 09, 2005 10:58 pm

metoda ie buna, atata timp cat e vorba de calendaru crestin - ortodox. stiu persoane care au folosit calendaru iulian si s-a dus dracu tot. gemeni au facut !
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Akyta » Sâm Mar 12, 2005 3:07 pm

stiti de ce am postat aici? pt ca o prietene buna de-a mea, a zic ca Vyolinus : "totate bune si la locul lor atata timp cat exista un ciclu regulat_", decat ca, poosim in curand inmagazine, la cumparat botosei! Ea e super credinciosa, si pt ca biserica intrezice prezervativul, pastilele & alte cele, a folosit calendarul, decat ca... oricum, aveti grija mare! Dar asa e cum zice Nanuk, 4 zile inainte de ciclu si vreo 4 dupa e ok, sau cel putin pana acum s-a dovedit ok.
Like the naked leads the blind.
I know I'm selfish, I'm unkind.
Sucker love I always find,
Someone to bruise and leave behind.
Avatar utilizator
Akyta
Junior Member
 
Mesaje: 96
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde delly-angeleyes » Mie Mar 23, 2005 5:51 pm

Metoda calendarului nu este deloc o metoda sigura...dupa parerea mea...asa ca daca nu ai in plan un copil...foloseste totusi o metoda mai sigura....pilule,prezervativ,sterilet,sau alte lucruri...sau chiar coitus intreruptus care nu este nici asta o metoda prea sigura si totusi mai sigura decat cea a calendarului.Din pacate folosin-o pe aceasta partenerul tau nu va avea aceeasi satisfacti ca atunci cand s-ar termina in mod normal.Take carre ce alegeti!!! :)
delly-angeleyes
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Mar 22, 2005 1:58 pm
Localitate: Iasi

Mesajde lovin'iris » Mar Iun 28, 2005 8:40 pm

noi o folosim de 4 ani si nu am rams gravida..e drept, am ciclu extrem de regulat, fix de 29 de zile si lasam 4-5 zile inainte si tot atatea dupa ziua 14-15..plus ca eu am la ovulatie simptome f specifice...folosita corect e o metoda sigura..totul e sa nu te joci cu contraceptia..in plus eu sunt casatorita asa ca daca apare bebe e binevenit, deic nici nu ma stresez prea rau la capitolul asta
lovin'iris
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Iul 02, 2003 1:16 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde PeerGynt » Vin Iul 01, 2005 5:37 pm

Ce s-a uitat aici la metoda calendarului este si indicatia ca femeia trebuie sa-si masoare temperatura in fiecare dimineata, imediat dupa ce se trezeste, si s-o noteze cu grija. La ovulatie are loc o crestere de 0.5 grd C peste tempeatura normala. Avand in vedere ca oricum temperatura poate avea fluctuatii si din alte cauze, pragul de 0.5 grd poate fi considerat comparabil cu nivelul de zgomot, deci... E FOARTE NESIGUR!!!

In concluzie: nu folositi nici metoda calendarului, nici coitus intreruptus. Daca aveti probleme din cauza credintelor religioase, atunci mai bine faceti ce spune popa: evitati viata sexuala inainte de casatorie...
Fii insuti tu. Asta e de-ajuns
Avatar utilizator
PeerGynt
Junior Member
 
Mesaje: 325
Membru din: Vin Iun 18, 2004 11:00 pm

Mesajde SpecialGuest » Lun Iul 04, 2005 12:45 pm

In primul rand lichid seminal se cheama sperma iar e spuneti voi ca apare inainte de sperma se numeste "picatura placerii" si poate contine spermatozoizi.
Metoda calendarului nu trebuie neaparat asociata cu masurarea temperaturii si cu observarea mucusului dar e indicat deoarece astfel se mareste rata de succes. Se poate combina cu succes si cu coitul intrerupt. De fapt toate acestea sunt metode naturale si au avantajele si dezavantajele lor. Mai e o chestie...in teorie se spune ca rata de esec a acestei/acestor metode este destul de mare. In practica se observa insa o rata de esec destul de mica. Am multe prietene care folosesc cu succes metoda calendarului (4-5 zile inainte, 2-3 zile dupa, plus pe perioada menstruatiei, exceptand zilele1 si 2 cand e mai abundenta) si metoda coitului intrerupt. De asemeni si eu folosesc aceste metode si totul e ok. Conteaza mult insa intelegerea si comunicarea intre parteneri si o oarecare experienta a barbatului.
SpecialGuest
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Iul 01, 2005 2:04 pm
Localitate: Acasa

Mesajde R.IORDAN » Mie Iul 06, 2005 10:12 pm

mai cruela...tin sa te informez ca chestia cu "spermatozoizii ramani activi 7-8 zile in vagin" e o informatie tare eronata...nu stiu cine ti-a zis-o dar..sa stii ca spermatozoizii nu raman activi decat 48 de ore maxim..vreau sa-ti zic ca eu merg la doua luni la ginecolog...pt ca era sa raman de doua ori insarcinata cu asa zisa metoda a calendarului...bine...n-am ramas insarcinata...dar nici nu tre sa te increzi in ea decat cum au zis si fetele 3 zile inainte 3 zile dupa....eu n-am incredere in ea...am trecut prin niste chestii groaznice din cauza asta...a trebuit sa fac injectii ca sami vina ciclul fortat si alte alea...si chestia cu ejaculatul e o problema...daca ejaculezi pe vagin poti ramane insarcinata....pt ca aia nu mor imediat...iar lichidul ala pe care il secretam noi ii ajuta pe spermatozoizi sa se deplaseze...asa ca fetelor feriti-va...sa nu treaca nici una din voi prin ce frica am trecut eu..o sa vedeti ca atunci cand dai de gust la sexul neprotejat e super belea...dar cel mai bine luati anticonceptionale...va zic eu ca iau de un an.si nu stiu de ce zice lumea ca nu e o metoda sigura ...eu o consider 100%sigura..si faci si sex neprotejat la greu si pe deasupra mai sunt si dinalea care te infrumuseteaza daca vrei si alte cele...adica iti dispar cosurile...la la la...dar intai tre sa mergeti la control pt ca nu poti sa iei asa de capul tau...fiecare organism cu anticonceptionalele care i se potrivesc
R.IORDAN
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mie Iul 06, 2005 3:27 am
Localitate: CANADA

Mesajde R.IORDAN » Mie Iul 06, 2005 10:14 pm

special guest are dreptate...daca vreti sex neprotejat fara pastile si fara probleme tre sa aiba si baiatul experienta
R.IORDAN
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mie Iul 06, 2005 3:27 am
Localitate: CANADA

Mesajde SpecialGuest » Joi Iul 07, 2005 6:57 pm

Anticonceptionalele sunt tare nesigure, nu ma refer la protectia oferita ci la efectele asupra organismului. La noi nu sunt doctori care sa-ti faca un control extrem de amanuntit si sa afli exact doza de hormoni care o suporta organismul. Stiu persoane care au luat pastile recomandate de medic si s-au ingrasat excesiv asa cum stiu si fete care au luat anumite pastile pentru ca au auzit ca sunt bune si acestea au avut efecte pozitive asupra organismului. La un moment dat devine chestiune de noroc daca organismul tau le tolereaza sau nu si e pacat pentru ca de-aia exista medici.
SpecialGuest
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Iul 01, 2005 2:04 pm
Localitate: Acasa

Mesajde R.IORDAN » Joi Iul 07, 2005 8:32 pm

da...pai...special guest...sa stii in primul rand ca sunt foarte rare cazurile in care anticonceptionalele dau reactii adverse...eu iti zic ca le iau de un an si ma simt super bine...arat la fel...bine...cu imbunatatiri ale aspectului tenului...am un ten de invidiat..in nici unj caz astea nu trebuie luate de capul tau...trebuie sati faci control...intradevar..astea contin hormoni..tocmai deasta tre sati faci control sa vezi care ti se potrivesc...eu iti zic din proprie experienta...la mine...doctora la care am mers sa rugat de mine cam juma de an sa iau anticonceptionale ca sa nu mai am probleme de genul sarcinii...nu am auzit de fete care sa se fi ingrasat luand anticonceptionale..asta in cazul in care nu leau luat de capul lor...
R.IORDAN
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mie Iul 06, 2005 3:27 am
Localitate: CANADA

Mesajde SpecialGuest » Vin Iul 08, 2005 3:11 pm

Esti o norocoasa. Am o prietena care cu 2 luni inainte de nunta s-a dus la medic, a facut analize si i s-au recomandat anumite anticonceptionale. Pana la nunta avea 6 kg in plus si era efect al pastilelor in mod sigur. Pur si simplu plangea ca nu-i sta bine rochia de mireasa. Acum, dupa 2 ani, le-a lasat dar nu reuseste sa slabeasca. Stiu fete care au luat pastile "dupa ureche" si le-a mers foarte bine, ten curatat, sani usor mariti...etc. Asa cum stiu fete care au avut iritatii pe fata si pe sani de la anticonceptionalele luate tot din auzite.
Si eu nu inteleg ceva: de cand se roaga medicii de tine sa iei ceva ce-ti face bine? Oare tu nu te gandesti la tine?
SpecialGuest
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Iul 01, 2005 2:04 pm
Localitate: Acasa

Mesajde R.IORDAN » Vin Iul 08, 2005 3:29 pm

pai....hai sa-ti zic...cand eu si prietenul meu am dat de gustul sexului neprotejat...nu prea ne mai ardea de prezervativ...si sincer...noi nu tineam deloc cont de metoda calendarului....si drept sati zic pe atunci nu eram nici asa de bine informata in legatura cu asta...asa ca faceam sex neprotejat cand ne apuca...bine..pretenul meu avea intotdeauna erectie in afara...dar nu te poti baza pe chestia asta niciodata...si o data pe vremea cand o faceam protejat s-a rupt przervativul....si mai era si durex...in timpul contactului si atunci era sa raman insarcinata...numai ca nush cum..da n-am ramas...spre fericirea mea...si iti dai seama ca s-a rugat de mine(sa nu-ti inchipui insa ca se milogea) ca in definitiv ea nu iesea cu nik din chestia asta pt ca orikum anticonceptionalele le cumparam de la farmacie...da eu sincer eram cam speriata de bombe...de cand cu intampolarea aia aveam tot timpul senzatia....chiar si cu prezervativ ca pot ramane insarcinata...si mi s-a intamplat si a doua oara aceeasi faza...si am lasat-o balta...sincer...ca nici eu nu voiam sa iau pt k stiam ca tot ce tine de pastile nu e bun pt organismul tau dar vreau sati zic ca astea pe care le iau eu sunt super marfa...adica mie imi fac foarte bine....orikum...chestia cu ingrasatu si nu stiu ce..parerea mea...si recomandarea medicului cand vezi o schimbare oricat de mica trebuie sa consulti medicul...nu sa stai sa te ingrasi cu 100kg...totusi...oricum...ai drepatete...s-ar putea sa existe...dar cred ca 90% poate si mai mult din fetele care le folosesc nu cred ca au avut nimic...bine tre sa te duci si la un doctor bun ca mai sunt si dinastia care vor doar bani de la tine si atat...
R.IORDAN
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mie Iul 06, 2005 3:27 am
Localitate: CANADA

Mesajde PeerGynt » Sâm Iul 09, 2005 3:54 pm

R.IORDAN scrie:pretenul meu avea intotdeauna erectie in afara...dar nu te poti baza pe chestia asta niciodata...


Aoleu, R.Iordan, cum e aia erectie in afara?!?!?!? :wow: Adica vrei de fapt sa spui ca ejacula afara, nu?

E adevarat, pilulele pot avea tot soiul de contraindicatii si efecte averse. Exista inclusiv acele studii care arata ca pot favoriza aparitia cancerului de san... dar care nu sunt confirmate cu certitudine. Lasand la o parte toate astea, atunci cand sunt recomandate de doctor, sunt cea mai buna metoda contraceptiva!!! Asa ca folositi-o cu incredere!

Special Guest: "De fapt toate acestea sunt metode naturale si au avantajele si dezavantajele lor. Mai e o chestie...in teorie se spune ca rata de esec a acestei/acestor metode este destul de mare. In practica se observa insa o rata de esec destul de mica. Am multe prietene care folosesc cu succes metoda calendarului (4-5 zile inainte, 2-3 zile dupa, plus pe perioada menstruatiei, exceptand zilele1 si 2 cand e mai abundenta) si metoda coitului intrerupt. De asemeni si eu folosesc aceste metode si totul e ok."

Nu mai baga in cap la copiii astia idei de genul asta... Si-asa vezi bine ca sunt destui care fac sex neprotejat, din inconstienta, din placere, sau pur si simplu pentru ca sunt beti turta, si dupa aia ajung pe la avorturi. Si cand te gandesti ca aici pe forum cele care povestesc aventuri horror cu sarcini sunt totusi fete de la oras, presupus a fi educate. Iti dai seama ce e la tzara?! Nici nu vreau sa-mi imaginez...

Mai bine sa povesteasca cineva care stie, dpdv medical, cum se face un avort. Poate ca atunci unii isi vor mai baga putin mintile in cap, dupa o astfel de poveste horror!... Oricum, tineti minte: siguranta in munca inainte de toate! ;)
Fii insuti tu. Asta e de-ajuns
Avatar utilizator
PeerGynt
Junior Member
 
Mesaje: 325
Membru din: Vin Iun 18, 2004 11:00 pm

Mesajde R.IORDAN » Sâm Iul 09, 2005 4:19 pm

aia am vrut sa spun...dar nu trebuie sa faci "aoleu" ca se mai intampla...pai nu trebuie neaparat sa povesteasca cineva...sa dea numai un search pe net la avorturi si sunt si poze cu copii avortati si tot si e si povestit in detaliu cum se face un avort...numai cand citesti chestiile alea te lecuiesti sa mai faci sex fara sa te protejezi
R.IORDAN
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mie Iul 06, 2005 3:27 am
Localitate: CANADA

Mesajde PeerGynt » Sâm Iul 09, 2005 4:26 pm

;) ok, te iert de data asta! :P

Sunt convins ca pe net gasesti tot ce vrei, totul e sa-ti treaca prin cap sa cauti. Slava Domnului, eu poze n-am vazut, dar am citit astfel de proceduri descrise in carti de specialitate si in nici un caz nu mi-as dori ca prietena mea sa treaca prin asa ceva... Ideea e alta, ca daca cineva povesteste aici, poate ca le sare in ochi vizitatorilor amatori de astfel de sporturi extreme!...
Fii insuti tu. Asta e de-ajuns
Avatar utilizator
PeerGynt
Junior Member
 
Mesaje: 325
Membru din: Vin Iun 18, 2004 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Sex

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron