A face un copil la o varsta frageda

de strans in brate, de pupat cu foc, de bagat in pat

Re: 3187

Mesajde Cruela » Lun Sep 15, 2003 4:50 pm

Initial trimis de baixinho ©

pai in cazul asta, scuza-ma ca iti spun, dar prietena ta are probleme sus mari de tot.

In cazul de fata nu pot decat sa iti pun o intrebare si anume: ai iubit vreodata? Ai simtit vreodata ca ai risca totul, ca ai pune totul in pericol, pentru ca intreaga ta lume graviteaza in jurul unei singure persoane si ca daca ea ar disparea lumea ta s-ar prabusi... Stii si tu cred ca nu e bine sa iti construiesti un castel di carti de joc pentru ca la primul vanticel, castelul de va prabusi, dar un copil reprezinta ceva foarte solid care poate lega doi oameni pentru eternitate.

hades: diferenta de varsta este irelevanta. important in cazul de fata este ca fata are 16 ani. iti spun eu: daca ea avea 25 iar el 35 nu cred ca o mai trimeteai la un test psihologic. :D


Intr-adevar ai dreptate cand spui ca diferenta de varsta este irelevanta, dar nu inteleg de ce conteaza asa de mult faptul ca ea are 16 ani. Poate numai din punct de vedere legal pentru ca ea e minora si el poate avea probleme sin cauza asta, dar altfel nu inteleg de ce...
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alds|hc_ » Lun Sep 15, 2003 5:00 pm

Initial trimis de Cruela
... Noi suntem in primul rand prietene foarte bune si in al doilea rand suntem iubite (adica o mai facem din cand in cand, DOAR NOI 2)


mama la 16 ani si bisexuala, io zic avort daca nu ii prea tarziu..
threadu ii de vreo 5 zile deci banuiesc ca tot pe atunci o aflat ca ii insarcinata.

fatuca nu stie ce vrea. sfauieste-ti iubita sa faca un avort si sa treaca peste...
*** Blessed is the end user who expects nothing, for he/she will not be disappointed.
Avatar utilizator
Alds|hc_
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Dum Sep 07, 2003 11:00 pm

Mesajde Cruela » Lun Sep 15, 2003 5:08 pm

Cam atunci a aflat si ea si atunci am deschis si eu threadul ca sa vad in general parerea lumii. Se pare ca aici, in Romania, lumea este inca extrem de conformista.... Daca asa ceva s-ar fi intamplat in strainatate, lucrurile ar fi fost total diferite. Oricum, asta pentru toata lumea, scoala sprijina elevele gravide, le ajuta din punct de vedere financiare si le sustine in asa fel incat ele sa isi poata termina scoala (astazi ni s-a citit regulamentul pentru ca astazi a inceput scoala)!!! Asa ca eu nu o voi sfatui sa faca ceva ce stiu ca eu, daca as fi in locul ei nu as face, si ma refer acum la avort. Nu atat timp cat toata lumea o sustine...
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Mar Sep 16, 2003 7:39 am

Initial trimis de Cruela
Se pare ca aici, in Romania, lumea este inca extrem de conformista.... Daca asa ceva s-ar fi intamplat in strainatate, lucrurile ar fi fost total diferite.


sa mori tu...

bati campii fetito...habar nu ai cum ie in strainatate. in primul rand o fata la 16 ani nu ajunge sa ramana gravida (au alta educatie sexuala) si in al doilea rand spre informarea ta occidentalii sunt mai "conformisti" decat noi.

poate doar la unele triburi din africa de pe malu de rasarit al congoului chestia e uzuala si daca le-ai atribuit lor termenul de "strainatate" atunci poti avea si dreptate.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Cruela » Mar Sep 16, 2003 4:39 pm

Te rog frumos ca in posturile tale sa nu ma mai tratezi ca pe ultima proasta... In primul rand, pentru buna ta stiinta, daca ai citi anumite statistici la care am acces fff des ai vedea ca sarcinile nedorite si abandonurile copiilor de catre fete cu varste sub 18 ani sunt mult mai des intalnite in strainatate (si ma refer la Statele Unite ale Americii) decat la noi. In al doilea rand te rog sa te abtii de la injuriile pe care mi le aduci pe forum, pentru ca nu ai voie sa faci chestia asta...
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Mar Sep 16, 2003 4:45 pm

mii de scuze . departe de mine intentia de a te trata ca pe ultima proasta si-mi pare rau ca asa a reiesit din context. eram convins ca va fi evident ca te tratez ca pe penultima. imi cer inca o data mii de scuze...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Mar Sep 16, 2003 8:30 pm

I took my time .. si am citit tot , absolut toate mesajele .
Parerea mea ? La 16 ani neimpliniti , e inca o copila fraiera , care nu stie ce riscuri asuma , nu stie ce e aia iubire si NU e destul de matura pentru a lua o decizie ! Nu sunt batrana .. am 20 neimpliniti , dar mi se pare ca sunt destul de matura pentru a realiza ca si la aceasta varsta e prea devreme pentru un copil , pentru ca vreau sa am si eu o baza , nu vreau sa fiu ca bunica .. sa stau la cratita toata ziua , pentru ca de altceva nu am avut vreme , deci cred ca la 16 ani , e o prostie sa ai un copil .
10 ani diferenta e relevant , la varsta asta , el la 26 , stie ce vrea , ea la 16 , crede ... La 16 ani iubeam cu patima nebuna , eram sigura ca nu o sa mai iubesc pe altcineva si uite ca au mai fost atatia !
Avortul .. eu stiu ce e , stiu ce inseamna , sunt constienta , dar pentru asta nu pot sa zic ca ea nu ar trebui sa avorteze .. Ar fi o trauma pentru ea , dar se gandeste la ce va face cu viata ei ? Cand ea va fi majora , copilul ei va incepe sa vorbeasca ... ce poate ea sa il invete pe acel copil ?
Si aici nu e loc de cum ar reactiona cei din occident ; ei au stilul lor de viata , conditiile lor , dar ea e in Romania noastra iubita unde inca se tine cont de ce zice lumea si .. la naiba ! e un COPIL !
Sa ma scuze stimabilii/stimabilele care nu sunt de acord cu mine .. e parerea mea ... poate oi fi si eu un copil .. dar nu am de gand sa am unul , chiar daca imi doresc , sunt constienta de faptul ca vreau sa am o viata normala si vreau sa ii dau copilului meu dreptul la o viata normala . Seara buna !
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Love2Fly » Mie Sep 17, 2003 12:11 am

Initial trimis de Cruela
Se pare ca aici, in Romania, lumea este inca extrem de conformista.... Daca asa ceva s-ar fi intamplat in strainatate, lucrurile ar fi fost total diferite. Oricum, asta pentru toata lumea, scoala sprijina elevele gravide, le ajuta din punct de vedere financiare si le sustine in asa fel incat ele sa isi poata termina scoala (astazi ni s-a citit regulamentul pentru ca astazi a inceput scoala)!!! Asa ca eu nu o voi sfatui sa faca ceva ce stiu ca eu, daca as fi in locul ei nu as face, si ma refer acum la avort. Nu atat timp cat toata lumea o sustine...


Scumpa Cruela, se pare ca tu ca si alte mii, zeci de mii de fete din Romania, ati inteles aceasta democratie de rahat ca o libertate absoluta a tinerilor. Ei bine....for the record, nu e chiar asha...trebuie sa inveti sa-ti vezi limitele decentzei, limitele tale ca fata de 16 ani. Spui ca daca ai fi fost si tu in situatia prietenei tale ai fi pastrat copilul. Te-ai gandit vreodata daca esti pregatita sa-ti pierzi noptile langa copilul care plange, plange si are nevoie de ingrijire? noapte de noapte, zi de zi, an de an....Te-ai gandit vreodata ca, copilul ala are nevoie de o ingrijire adecvata? Tu , chiar daca probabil nu vei recunoaste (pentru ca nu te simti) esti o copila pana la urma urmei, oricat de sokanta ar parea aceasta afirmatie pentru tine. Am cateva cazuri pe aici pe langa mine in care tot asha, fete de 16-17 ani au nascut si dupa o luna nu au mai suportat sa stea langa copil si au inceput sa umble iarasi prin discoteci si baruri(asha cum faceau inainte) iar copii....copii stau si umbla jegosi si neingrijiti pe strada sau, in cele mai bune cazuri, sunt ingrijiti de bunici. De ce? pentru ca fetele "au crezut ca pot fi mame" ei bine...li s-a dovedit ca nu e asha. Si uite asha Romania prospera de la an la an...
In alta ordine de idei, colega ta (sau tu) puteti fi mame excelente chiar si la 16 ani desi....din experientza proprie....lucrul asta e mai putin probabil decat probabilitatea ca Romania sa intre in U.E in 2007.
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Abaddon » Joi Sep 18, 2003 12:31 am

cred ca e cea mai mare aberatie pe care am auzit-o ..................




cum ma la 16 ani... ba si io care credeam ca sunt cretin...
Noma Flactis Xombuxer
Avatar utilizator
Abaddon
Junior Member
 
Mesaje: 70
Membru din: Sâm Sep 13, 2003 11:00 pm

Mesajde Cruela » Joi Sep 18, 2003 11:41 am

Initial trimis de Love2Fly


Scumpa Cruela, se pare ca tu ca si alte mii, zeci de mii de fete din Romania, ati inteles aceasta democratie de rahat ca o libertate absoluta a tinerilor. Ei bine....for the record, nu e chiar asha...trebuie sa inveti sa-ti vezi limitele decentzei, limitele tale ca fata de 16 ani. Spui ca daca ai fi fost si tu in situatia prietenei tale ai fi pastrat copilul. Te-ai gandit vreodata daca esti pregatita sa-ti pierzi noptile langa copilul care plange, plange si are nevoie de ingrijire? noapte de noapte, zi de zi, an de an....Te-ai gandit vreodata ca, copilul ala are nevoie de o ingrijire adecvata? Tu , chiar daca probabil nu vei recunoaste (pentru ca nu te simti) esti o copila pana la urma urmei, oricat de sokanta ar parea aceasta afirmatie pentru tine. Am cateva cazuri pe aici pe langa mine in care tot asha, fete de 16-17 ani au nascut si dupa o luna nu au mai suportat sa stea langa copil si au inceput sa umble iarasi prin discoteci si baruri(asha cum faceau inainte) iar copii....copii stau si umbla jegosi si neingrijiti pe strada sau, in cele mai bune cazuri, sunt ingrijiti de bunici. De ce? pentru ca fetele "au crezut ca pot fi mame" ei bine...li s-a dovedit ca nu e asha. Si uite asha Romania prospera de la an la an...
In alta ordine de idei, colega ta (sau tu) puteti fi mame excelente chiar si la 16 ani desi....din experientza proprie....lucrul asta e mai putin probabil decat probabilitatea ca Romania sa intre in U.E in 2007.



Intr-un fel ai si tu dreptate pentru ca e foarte tanara si e posibil sa nu stie ce vrea, desi din cate spune si face ea este mai mult decat pregatita. Oricum problema asta nu depinde decat de ea si decizia o va lua ea impreuna cu el... A citit si ea tot ceea ce s-a scris si este foarte intrigata de parerile tuturor.
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde alias_free » Mie Sep 24, 2003 4:45 pm

De ce sa nu il nasca/ Are mama, tata........ il va cunoaste mult mai tarziu....... la orfelinat se maninca bine, ba chiar si din cersit se castiga bine! Si unde mai pui ca are o mama cu o experientza bogata!

Daca si tatal e tot atat de matur,(curios cum de a lasat sa se ajunga in situatia asta) si are si el aceeasi "bogata experientza", inca mai au timp sa-si faureze un viitor, atat lor cat si copilului

Eu, nu o sfatui sa faca avort....... dar cel putin data viitoare sa se foloseasca macar de prezervative acolo unde este necesar si nu sa le umfle la zile onomastice ca ornament!

of.romanie!
alias_free
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Sep 24, 2003 11:43 am
Localitate: romania

Mesajde Cruela » Mie Oct 01, 2003 6:00 pm

Initial trimis de alias_free
De ce sa nu il nasca/ Are mama, tata........ il va cunoaste mult mai tarziu....... la orfelinat se maninca bine, ba chiar si din cersit se castiga bine! Si unde mai pui ca are o mama cu o experientza bogata!

Daca si tatal e tot atat de matur,(curios cum de a lasat sa se ajunga in situatia asta) si are si el aceeasi "bogata experientza", inca mai au timp sa-si faureze un viitor, atat lor cat si copilului

Eu, nu o sfatui sa faca avort....... dar cel putin data viitoare sa se foloseasca macar de prezervative acolo unde este necesar si nu sa le umfle la zile onomastice ca ornament!

of.romanie!



In locul tau mi-as permite sa trimit mesajele astea la caterinca daca as fi in cunostinta de cauza. Ai lasat vreodata gravida o fata la care tineai? Intamplarea face ca matusa mea a nascut acum trei zile si am fost la maternitate impreuna cu fata care e gravida si cu prietenul ei. Vreau sa iti spun ca in momentul in care au vazut-o pe cea mica, asa nevinovata si vulnerabila cum era, au luat amandoi, de comun acord hotarirea ca nu pot omori un copil nevinovat care ar putea ajunge ca cea mica.
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Spider Girl » Vin Oct 03, 2003 11:08 pm

Sunt tare curioasa sa aflu daca baietii/barbatii ar accepta o relatie cu o femeie care are aceasta responsabilitate:un copil.

Sa zicem ca e o femeie superba si tanara(ex.Alexandra Mutu)care a divortat de sotul ei si e in cautare de pasiuni.Problema e ca respectiva frumusete are un copil mic de 2-3 ani.Ati accepta sa cresteti copilul altuia sau preferati o femeie libera de obligatii?

Eu cred ca in Romania nu poate fi vorba de mamici tinere.
What You See Is What You Get
Spider Girl
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Sep 26, 2003 5:16 pm
Localitate: home alone

Mesajde Cruela » Dum Oct 05, 2003 3:21 pm

De ce sa nu poata fi vorba in Romania de mamici tinere? Si daca placi cu adevaat o persoana, cred ca nu are nici o importanta daca ea are un copil cu altcineva. Eu personal am avut o relatie de cateva luni cu un tip care avea un copil de doi ani si copilul nu a reprezentat niciodata pentru mine o piedica in relatia noastra. Pur si simplu tineam la copilul respectiv ca si cum ar fi fost copilul meu!!!

Un copil la o varsta frageda...cam nasol...depinde de baiat ...desi nu prea cred ca o relatie se poate consolida printr-un copil...
Mi-a trecut si mie prin cap odata gandul asta..dar nu cred ca merita sa renunti la scoala,la viata ta ,la adolescenta pentru o responsabilitate asa de mare...mai ales nestiind reactia lui si a parintilor...
Daca iubesti,fa-l sa tina la tine in alt fel,nu iti garanteaza nimeni ca el o sa tina la tine chiar daca o sa tina la copil!!!
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

3473

Mesajde baixinho© » Dum Oct 05, 2003 3:58 pm

iubita, tu incurci paiele cu fanul. una e sa traiesti cu un nene care are deja un copil si alta este sa ramai grea la 16 ani. pai nu?
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

delicata treaba

Mesajde proXtu » Joi Oct 09, 2003 9:57 am

unii e prea vehementzi, ca e o nebuna daca vrea sa pastreze copilul, etc, altzii sunt prea visatori shi zic ca daca iubirea e mare atunci sa'l creasca shi sa se iubeasca pana la adanci batranetzi :p io zic ca sunt mai multe aspecte aici.
in primul rand e greu de spus despre o fata de 16 ani ca e matura shi shtie ce vrea de la viatza pe termen lung ... ea shtie ce vrea acuma doar, shi ce simte acuma. nici kiar tipul de 26 de ani nu cred sa fie pe deplin matur, deshi se poate shi asta, da' mai rar (de exemplu io, care am 29 shi is in ceatza totata :D). e drept ca fetele se maturizeaza mai repede decat baietzii, dar nici kiar la 16 ani :p
o alta problema ar fi parerea parintzilor ei despre copil, casatorie shi restul. daca parzintzii ishi asuma rolul de bunici-parintzi fatza de ala micu' atunci ar putea fi ok, daca au shi timp shi posibilitatzi materiale sa il creasca, astfel incat ea sa ishi poata vedea de viatza ei, intr'adevar ar putea ieshi ceva de basm (dar basmele e cam greu de implinit in real-life :D). suna frumos sa ajungi la 25 de ani, cu o situatzie stabila shi un copil deja marishor, de 8-9 ani, cunosc o fata exact in situatzia asta, dar nu e ushor deloc, rolul cel mai greu shi important il au parintzii fetei.
in plus fata trebe sa se gandeasca ca poate iubirea asta nu e atat de eterna pe cat pare acum, shi cam cum ar face fatza situatziei daca el se satura shi dispare din viatza lor (kestii de astea se intampla shi la case mai mari :D).
deci daca am intzeles bine pana acuma, parintzii ei nici macar nu banuiesc care e situatzia :D ceea ce e periculos, ca oricat de bine zici ca itzi cunoshti parintzii, pana nu ii pui in situatzia cu pricina nu vei shti care e reactzia lor. cred ca ei ishi doresc ca fata lor sa aiba o viatza implinita, nu sa renuntze la tot pentru un copil shi o familie mult prea devreme intemeiata. aici intervine shi ideea ca daca el are posibilitatzi shi cashtiga bine totul e ok, o tzine pe ea in palme, shi tot ce are ea de facut e sa'l iubeasca pe el shi sa creasca copilul (vekea poveste a femeilor americane care faceau copii in tineretze, ii creshteau iar barbatul muncea shi aducea banii, iar dupa ce copii creshteau cat de cat femeia ishi dadea seama ca viatza ei putea fi alta, putea invatza ceva, putea lucra, putea fi independenta, shi de aici drame peste drame :D).
daca fata e genul casnic shi devreme-acasa atunci poate ca o sa'i convina situatzia. daca parintzii e liberi shi cu posibilitatzi (ceea ce nu prea cred, ca sunt shi ei tineri, banuiesc) shi ishi asuma responsibilitatea creshterii copilului in mare parte, atunci poate shi fata sa ishi continue viatza in mod firesc, ca sa nu regrete mai tarziu... dar toate astea is doar sperantze greu de indeplinit ... asha ca primul lucru pe care il consider necesar este o discutzie fff serioasa cu parintzii. Ashteptam urmatorul episod :D

parerea lui...
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Cruela » Mar Oct 14, 2003 10:13 am

Mesajul tau e cel mai analitic si mai realist dintre toate mesajele trimise pana acum. Ai dreptate cu mai multe lucruri si sunt de aceeasi parere cu tine.
Ea a discutat cu mama ei si ea este foarte derutata. Acum urmeaza o discutie in trei: ea, el si mama ei. Promit ca o sa va tin la curent.
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde proXtu » Mie Oct 15, 2003 4:31 pm

ashteptam cu nerabdare urmarea :p
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Cruela » Sâm Noi 22, 2003 6:26 pm

URmarea este urmatoare: ea este foarte indecisa inca, timpul trece, in cateva luni va fi mamica, bea in prostie, nestiind ce sa faca si ce viitor va avea copilul ei, etc.
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Cruela » Sâm Noi 22, 2003 6:31 pm

Initial trimis de Cristinna
Un copil la o varsta frageda...cam nasol...depinde de baiat ...desi nu prea cred ca o relatie se poate consolida printr-un copil...
Mi-a trecut si mie prin cap odata gandul asta..dar nu cred ca merita sa renunti la scoala,la viata ta ,la adolescenta pentru o responsabilitate asa de mare...mai ales nestiind reactia lui si a parintilor...
Daca iubesti,fa-l sa tina la tine in alt fel,nu iti garanteaza nimeni ca el o sa tina la tine chiar daca o sa tina la copil!!!


Intr-un fel ai si tu dreptate, insa mai exista o fiinta nevinovata la mijloc, parte din tine si parte din el, care va muri in curand (va fi omorita). Exista sansa de a regreta in ambele cazuri.
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Parerea mea

Mesajde Nanuka » Dum Noi 23, 2003 8:18 pm

Cruela,
Stim cu totzii ca avortul nu este un lucru usor..este dureros..dar cu timpul trece....tu crezi ca femeile care fac avort..in inima lor nu ar vrea cu advarat sa-l pastreze??...dar a avea un copil iti asuma responsabilitatzi foarte mari...

Mama a ramas insarcinata cu mine la 23 de ani...tatal meu lucreaza in telviziune..multe delegatzii ..partyuri..in ciuda dragostei pe care au avut-o unu fata de celalalt..s-au desparztit...

Au intervenit femeile in viatza lui...se plictisise de postul tatic si a vrut sa fie liber...
Au divortat...mama a suferit foarte mult..numai pe mine ma avea..si era singura..muncea de dim pana seara....

Am petrecut chiar marea majoritate a copilariei mele la tara...am bunici extraordinari...care mi-au acordat dragostea de care am si am avut nevoie....

Dar sa nu crezi Cruela ca eu nu sufar acum..ca n-am avut un tata langa mine...sau o mama fericita acum..implinita sentimental....

Stii foarte bine ca un barbat ...nu se baga peste o femeie cu copil..e clara treaba....si asa ajunge ca aceea femeia sa fie singura si cu sechele in suflet....

Timpul schimba multe lucruri in viata unui om..este atat de schimbator.....
Uita-te la cupluri care s-au casatorit din dragoste...s-au iubit enorm.si acum se urasc..divorteaza...

Uita-te la barbatzii care o data isi iubeau nevestele..si-acum sunt batute si maltratate...totullll e frumos la inceput....
Relatzia dintre prietena ta si baiatul de 26 de ani e frumoasa...dar parerea mea e sa mai astepte....roag-o sa se gandeasca mult inainte de a face pasul asta..toti iubim taree la 16 ani....dar asta nu inseamna sa ne periclitam viitorul cu un copil
care mai tarziu plange si sufera...

E teribilism ce face ea....el la 26 de ani ar trebui sa se gandeasca mai bine....spune-i ca timp are toata viata sa faca copii....dar acum e adolescentza ei..baza pe care si-o pune in viata.....

Sa se concetreze mai mult la invatat...vezi si tu ve greu e in Romania de trait...chiar daca el are un salariu si o poate intretine pe ea si pe copil..o data si-odata unu dintre ei se vor satura...vor ceva nou..vor o escapare..o distractie..sa fie freeeee...fara probleme....

Parintzii ei de-altfel vor avea un soc.....de ce sa faci oamenii sa sufere in juru tau..cand totul ar putea sa fie asa de bine si frumos??...
Sa iti vezi de tineretze...sa invetzi..sa te distrezi...sa stai langa omul pe care-l iubesti..si sa va ajutatzi recirpoc..si-atunci cand vine momentul si te simti CU ADEVARAT pregatita sa ai un copil..atunci o faci....
Babeutzu o sa fie foarte fericit si o sa zambeasca..la fiecare jucarie cumparata..la armonia din casa..la faptul cand va vedea un lucru si i se va lua..nu va tanjii la atzi copiii...
Eu nu stiu daca tu ma intzelegi Cruela....dar prietena ta este singura care va lua o decizie dreapta...si nu oamenii de pe forum...

Eu am spus ceva real de care te lovesti la orice pas...nu este un vis urat...sunt cazuri si cazuri....

Ea e inca tanara..atat de tanaraaaaa...ahhh este like a free bird ....ar putea avea atatea vise cum nu si-ar imaginaa.....totul depinde de ea si numai de ea...

Te pup,
Nanuka
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Nanuka » Dum Noi 23, 2003 8:50 pm

Cruela fara suparare,

chiar si faptul cum tu te joci cu vorbele si spui ca prietena ta iti este amanta si facetzi drgoaste..da nota ca pt ea totul este un fel de joc...o femeie insarcinata ...o femeie care-si doreste copil...nu se joaca...nu are amantzi..sau mai mult amante...

Cum il iubeste cu adevarat pe baiatul de 26 de ani ...din moment ce face dragoste si cu tine...cum isi poate imagina ideea de a avea un copil ...cand ea are fanetzii erotice si vii le punetzi in practica ..va jucatzi de-a mama si de-a tata....?

In locul ei m-as gandii..in caz ca sunt hotarata sa fac copilul....sa cumpar patutz.la copil .sa-i cumpar hainutze...sa ma ocup de faptu cum mi-as putea creste copilul..cumparand reviste...cum as putea face rost de bani sa-i fac un botez frumos...cat de grea o sa-mi fie sarcina...si ce e mai bine sa fac sa ameliorez durerile....la ce sa ma abztin si la ce nu..ca sa nu-i fac rau copilului.....cat ma va costa cresa copilului...pt ca normal considerand prietena ta nu si-ar dorii sa renuntze la scoala....
Chestii de genu care implica o mama adevarata....

Ii urez mult noroc prietenei tale in caz ca e decisa sa pastreze copilul...dar niciodata sa nu indrazneasca sa-i spuna ..ca din cauza ta sunt eu nefericita...din cauza ta se intampla toate....sa nu indrazneasca unu sa-l loveasca chiar si in gluma....pt ca nu e deloc corect....il doritzi...avetzi cum se cuvine grija de el..nu va batetzi joc...

Respect si te pup,

Raluca
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde el MaLeFiCo » Dum Noi 23, 2003 10:29 pm

Am avut doua colege in liceu care si-au dat bacul cu burta la gura.Amandoua erau cu barbatul vietzii lor.Pt. prima dintre ele taticul s-a facut ca ploua si nu a avut nici macar bunul simt sa-si recunosca progenitura iar a doua a ramas cu el in bratze dupa 2 ani pt ca vajnicul tatic a plecat cu una care avea si altceva de facut decat sa schimbe scutece si sa incalzeasca biberonul.

Poate tanara domnisoara va avea alta soarta,dar sincer sa fiu cred ca se inseala amarnic.Un copil nu este o jucarie sau un bibelou pe care sa-l pui in vitrina si pe care sa-l admiri ori de cate ori ti se scoala.Eu cred ca trebuie sa-i oferi un viitor,o educatie si mai mult decat orice o familie,si un tata.Sper din tot sufletul sa faca cea mai buna alegere posibila si sa se gandeasca foarte bine inainte de a face pasul acesta, sper de fapt ca a ei mama sa o poata indruma cum se cuvine pt ca apoi ii va fi foarte greu sa aiba o relatie serioasa pt ca nu cunosc prea multi tineri care ar fi gata sa se angajeze intr-o relatzie seriuasa cu o tanara mamica care la 22 de ani are deja un puisor de 6 anisori si ar fi pacat sa astepte pana la 35 sa poata intemeia o familie.
Oricum daca se decide sa faca pasul are interes ca bunicii sa fie oameni seriosi si capabili care sa-si asume rolul de parintzi pt ca o pustoaica de 16 ani nu stie ce e aia viata si nu a vazut nici macar 10 la suta din ceea ce este poate cea mai frumoasa perioada din viata unui om si anume adolescenta,studentzia,viata de azi pe maine lipsita de griji si de probleme. te trezesti dimineatza te uiti in portofel ai 50 de mii iti cumperi 10 eugenia si un kil de lapte si ti-ai rezolvat problema.Ti se scoal sa pleci mai stiu eu unde te urci in tren si pleci.Cand ai un puradel mai poti face toate astea?Nu cred! Sau il lasi dreq de copil in fata blocului sa se descurce cum o sti el mai bine in timp ce tu ti-o tragi cu postasu si cu baietzii de la gunoi.

Cruela

Daca-ti place sa va zbenguiti si sa va facetzi de cap fa in asa fel incat sa fie posibil si peste 1 an
el MaLeFiCo
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Mie Noi 19, 2003 9:39 pm
Localitate: am sa ma-ntorc....

huh!

Mesajde proXtu » Mie Noi 26, 2003 12:51 am

sa nu exageram, totushi... a avea un copil nu implica doar kestii nasoale, sunt plusuri shi minusuri, totu'i sa fii destul de responsabil sa apreciezi realist toate aspectele ;-)
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Nanuka » Joi Noi 27, 2003 12:38 am

Sunt de acord cu tine proxtu ..dar in situatzia fetei de 15 ani ar fii mai bine sa-si vada interesele vietzii..

Sa isi cladeasca o cariera..sa aiba o baza...masa ..casa ..banii si-apoi sa toarne copii ...

Parerea mea

Respect,
Nanuka.
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Mark1 » Joi Noi 27, 2003 8:45 am

Subscriu la ideea ca fata trebuia sa aiba mare grija in a face copilul la 16 ani. E pacat ca a sarit peste o treapta importanta in viata ei. Adolescenta. Sugestia cu 10 eugenii si un kil de lapte mi se pare mai mult decat de firreasca ptr varsta ei.

Ii recomand vizita la un psiholog care sigur ii va recomanda un ginecolog... ptr avort.

Daca nu, va avea o viata total pe dos. In loc sa se zbenguiasca la majorat, va schimba scutece, in loc sa invete in disperare in sesiuni va cauta o gradi' potrivita. De parinti nu mai vorbim, ca in loc sa-si vada de treaba lor tre' sa aiba grija de un nepot fara ca macar sa se fi bucurat mai intai de prezenta unui ginere.
:a
Mark
Constanta/Romania
London/UK
1906
Avatar utilizator
Mark1
Junior Member
 
Mesaje: 97
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

corect

Mesajde proXtu » Joi Noi 27, 2003 8:47 am

io ziceam la modu' general ... in cazul de fatza shi io ash merge pe varianta ta ... acuma depinde pe ce varianta va merge fata :p
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde memetshot » Joi Noi 27, 2003 9:14 am

cruela...si cum s-a terminat telenovela?

parerea mea e ca pretena ta face greseala vietii ei. si in plus de asta bea? si inca nu e decisa ce sa faca? cand o sa se decida? dupa ce il are?


pese: chestia cu bautu e cam najpa ca il cel mai fericit caz copchilu ajunge ca mine: incoerent :)
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Jasmine » Joi Noi 27, 2003 9:41 am

respectiva a facut avort ..

quod me nutrit me destruit
Avatar utilizator
Jasmine
Junior Member
 
Mesaje: 2272
Membru din: Dum Mai 19, 2002 11:00 pm

mda...

Mesajde proXtu » Joi Noi 27, 2003 9:43 pm

avand in vedere shi beutura ... cre' ca o fost alegerea cea mai putzin rea ... daca avea ceva stabilitate psihica nu ajungea la beutura, dar asha a demonstrat ca nu prea era stapana pe situatzie ... :(
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sex

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron