Muzica clasica

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Muzica clasica

Mesajde Faded Existence » Lun Mai 27, 2002 4:06 pm

Mai asculta cineva in zilele noastre muzica clasica?

Eu cred ca este cea mai de calitate muzica. Dupa atatia ani inca traieste, chiar daca are un public mai restrans. Toate genurile de muzica apar, trec, revin la moda, dar muzica clasica niciodata n-a fost out. Din pacate in zilele noastre nu mai exista compozitori straluciti ca Bach, Beethoven...
"The distance grows
I'm sinking down
And what I lost, it can't be found
Although I try, can't find my way
Avatar utilizator
Faded Existence
Junior Member
 
Mesaje: 251
Membru din: Dum Mai 26, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Lun Mai 27, 2002 4:43 pm

ai ascultat kronos quartet? interpreteaza multzi compozitori contemporani (intr-adevar nu sunt atat de stralucitzi ca bach shi beethoven)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde MiG29 » Lun Mai 27, 2002 7:14 pm

Mai incearca shi Stravinsky....omu asta a facut o muzica clasica moderna ,dak pot sa zci asa...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Zgubilici » Lun Mai 27, 2002 8:17 pm

Tchaicowsky e semnata muzica clasica pe gustul meu. ciudat ca acest topic a fost deschis de "cel mai mare fan non-stop", but where there's a will, there's a way.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde bhuttu » Lun Mai 27, 2002 9:05 pm

Muzica clasica nu mai e la fel de populara, dar eu zic ca se asculta. Eu ascult din cand in cand. Iar preferinte... "Fur Elise" si "Oda bucuriei" de Beethoven, "Lacul lebedelor" "Romeo si Julieta" si "Simfonia no.1 pt. pian si orchestra" de la Tchaicovski, "Marsul lui Radetzki"(cre'ca Strauss), "Primavara"(Vivaldi), "Bolero"(Ravel) si mult Verdi. Cam astea. Aa, si de curand l-am descoperit pe Gershwin.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Faded Existence » Mar Mai 28, 2002 3:03 pm

Eu am "cunoscut" muzica clasica acum 3 ani cand am inceput sa studiez pianul. Compozitorii mei preferati: Beethoven (probabil fiindca s-a ocupat mai mult cu muzica pt. pian decat ceilalti), Mozart, Bach, Tchaicowski si Vivaldi. Ma fascineaza in special muzica clasica fiindca este cea mai expresiva. Nu are versuri, dar o melodie clasica dezvaluie sentimentele compozitorului. N-am avut placerea sa aud de kronos quartet... mai multe informatii, ma intereseaza. Si Zgubilici, Non Stop nu au nici o legatura cu subiectul meu. Daca vrei sa stii motivul care-mi plac, am scris 2 mesaje lungi pe "Non Stop sunt cool?", in care explic de ce. Ascult toate tipurile de muzica... Numai asa iti poti crea stilul tau. Oricum, daca imi place muzica clasica, nu inseamna ca mi-am schimbat parerea despre Non Stop. Ascultam muzica clasica cu mult de aparatia trupei.
"The distance grows
I'm sinking down
And what I lost, it can't be found
Although I try, can't find my way
Avatar utilizator
Faded Existence
Junior Member
 
Mesaje: 251
Membru din: Dum Mai 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Faded Existence » Mar Mai 28, 2002 3:10 pm

Sorry ca am trimis acelasi mesaj de 3 ori. Am dat din greseala un triple click pe mouse. Sorry again...

Daca tineretul de azi, adica viitori cetateni de maine, nu sunt interesati de muzica clasica, nu credeti ca incet incet s-ar putea sa dispara? Ce putem face? Exista si o alta opinie. Adolescentii nu asculta acest gen de muzica fiindca la varsta lor nu o inteleg. Dar cand cresc unii dintre ei invata sa o aprecieze. Voi ce credeti?
"The distance grows
I'm sinking down
And what I lost, it can't be found
Although I try, can't find my way
Avatar utilizator
Faded Existence
Junior Member
 
Mesaje: 251
Membru din: Dum Mai 26, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Mar Mai 28, 2002 4:38 pm

kronos quartet interpreteaza diverse stiluri de muzica, printre care shi muzica clasica contemporana (mai precis minimalista) a unor compozitori precum philip glass shi terry riley.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Faded Existence » Mie Mai 29, 2002 3:11 pm

Nu a raspuns nimeni la mesajul meu cu opiniile. What's happening? Simfonia nr. 5 Beethoven e beton. O ascult acum de pe cd. E o lume moderna, ce sa facem si noi
"The distance grows
I'm sinking down
And what I lost, it can't be found
Although I try, can't find my way
Avatar utilizator
Faded Existence
Junior Member
 
Mesaje: 251
Membru din: Dum Mai 26, 2002 11:00 pm

Re: Muzica clasica

Mesajde mausy2000 » Vin Iul 05, 2002 9:09 am

Initial trimis de Shori obez
Mai asculta cineva in zilele noastre muzica clasica?

Eu cred ca este cea mai de calitate muzica. Dupa atatia ani inca traieste, chiar daca are un public mai restrans. Toate genurile de muzica apar, trec, revin la moda, dar muzica clasica niciodata n-a fost out. Din pacate in zilele noastre nu mai exista compozitori straluciti ca Bach, Beethoven...

DA!!
mausy2000
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Iul 01, 2002 1:46 pm
Localitate: zimnicea/romania

Muzica simfonica

Mesajde Mr Hyde » Joi Oct 03, 2002 2:36 am

Mi se pare ciudat ca pe un forum axat in special pe muzica nu exista astfel de threaduri. Chiar nu mai asculta nimeni muzica simfonica? Imi vine greu de crezut, asa ca cei care au ceva de spus ( compozitori preferati, simfonii, opere etc.) sunt invitati
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Joi Oct 03, 2002 2:54 am

Eh uite ca exista. Trebuia doar sa cauti putin...

....dar in nici un caz pe Generalitati ;)
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Joi Oct 03, 2002 3:22 am

Da, scuze, nu-l gasisem. Si-l cautasem, da' sub forma "muzica AND simfonica". Si l-am pus pe Generalitati pt. ca mi s-a parut mai special (initial ma gandisem sa-l pun pe Scoala Veche). Inc-odata scuze, stiu ce enervant e sa stai sa muti si sa stergi threaduri.
Oricum , cam putine pareri. Hai sa spun si eu ceva: una din "lucrarile muzicale" care m-au impresionat in special este Simfonia a 7-a ( "a dansului") de Beethoven, in special partea a 3-a.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Hera » Joi Oct 03, 2002 5:05 am

Nu stiu de ce ,dar eu ascult muzica clasica mai mult cand sunt trista . cred ca muzica clasica indeamna catre meditare, la mine acest efect il are . si devin mult mai nostagica , cu exceptia "primaverii " lui vivaldi, care mereu m-a inveselit. imi plac cam toti compozitorii mentionati deja de ceilalti useri, insa mai imi place si schubert
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde tre » Vin Oct 04, 2002 2:36 am

Initial trimis de Zgubilici
Tchaicowsky e semnata muzica clasica pe gustul meu. ciudat ca acest topic a fost deschis de "cel mai mare fan non-stop", but where there's a will, there's a way.

ceaikovski ca doar a fost rus nu englez.

imi plac mozart, bach, poate si schubert sau enescu. beethoven e un fel de 'muzica gotica' ;) in aria muzicii clasice, tre' sa ai o stare anume de spirit pt a-i asculta operele.
nu prea ascult muzica simfonica pt ca n-am vinilurile in casa, is in alta parte. nici inainte nu prea ascultam dar acum am un pretext ;).
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Mar Oct 08, 2002 12:58 am

Hmm, thread-ul se scufunda incet, dar sigur. Ce sa spun, sunt oarecum dezamagit, ma asteptam la mai multe reply-uri. Hai sa mai spun si eu ceva, pentru cunoscatori: Dmitri Shostakovich, unul dintre cei mai mari compozitori moderni, creatia lui suprema IMO - Concertul nr. 1 pentru pian si orchestra de camera
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Faded Existence » Dum Noi 17, 2002 4:41 pm

Initial trimis de Hera
Nu stiu de ce ,dar eu ascult muzica clasica mai mult cand sunt trista . cred ca muzica clasica indeamna catre meditare, la mine acest efect il are . si devin mult mai nostagica , cu exceptia "primaverii " lui vivaldi, care mereu m-a inveselit. imi plac cam toti compozitorii mentionati deja de ceilalti useri, insa mai imi place si schubert


E adevarat. Muzica clasica indeamna catre meditare. Mie intotdeauna imi aminteste trecutul, amintirile placute.... Mai
mult cant la pian decat ascult muzica clasica. Trebuie sa ai o
anumita dispozitie ca sa asculti muzica clasica....trebuie s-o
asculti cu sufletul ca s-o intelegi!
"The distance grows
I'm sinking down
And what I lost, it can't be found
Although I try, can't find my way
Avatar utilizator
Faded Existence
Junior Member
 
Mesaje: 251
Membru din: Dum Mai 26, 2002 11:00 pm

Re: Muzica clasica

Mesajde Rolo Tomasi » Dum Dec 01, 2002 3:25 am

Initial trimis de Shori obez


... Din pacate in zilele noastre nu mai exista compozitori straluciti ca Bach, Beethoven... [/B]


Ce zici de Juaquin Rodrigo ? Eu zic ca-i un compozitor contemporan misto'.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm


Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator