Franz Liszt

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Franz Liszt

Mesajde colegu » Mar Mai 24, 2005 7:53 pm

simteam nevoia sa fac un topic despre maestrul de mai sus...
multi l-au criticat pentru compozitiile sale cum ca ar fi doar un banal "show off" al virtuozitatii..dar culmea,chiar cu atata virtuozitate pe metru patrat de partitura risti sa gasesti tot atat de des melodii faine..
dar i-as face un deserviciu major componistului liszt daca ma refer numa la muzica pentru pian..care dupa parerea mea e neegalata printre contemporanii lui..
liszt a scris 2 simfonii,una la divina comedie a lui dante si una la faustul lui goethe,amandoua cu un final vocal.
simfoniile astea aduc mai mult a poem simfonic.
totusi simfonia la divina comedie este superba,inferno-ul incepe lent dar brutal,continuat cu o dezlantuire rapida a stihiilor,oarecum fugat,apoi din nou lent,taraganat dar apasat.sunetele joase folosite sunt excelente pentru coloana sonora a unui film de groaza..purgatoriul pe la jumatate.cand violoncelele isi incep lamentarea,timp in care suflatorii parca intentesc focul constituie punctul culminant..apoi totul se stinge si pregateste intrarea lina a magnificat-ului,sustinut de un cor de femei....
partea asta e dificila intrucat are momente deprimante,si il inteleg pe liszt cand n-a vrut sa intituleze muvmentul "raiul"...

o simfonie romantica pe de-a-ntregul!superba!
simfonia la faust e mai stearsa,poate doar evocarea lui mefistofele si corul final,unde tenorul are ultimul cuvant!

de la simfonistul liszt trec la compozitorul de lucrari bisericesti!
cea mai importanta(in viziunea mea bineinteles) - christus oratorio,searle 3...
o lucrare ampla, in 3 parti,care este un soi de hibrid intre un oratoriu,o simfonie a la mahler,sau muzica incidentala....
oratoriul incepe cu noaptea de craciun,de cand cei 3 magi ghidati de o stea il zaresc pe prunc in staul,pana cand,in urma unui monolog de o tristete covarsitoare,asistam auditiv la crucificare,si la glorioasa cantare a invierii!
starile pe care le traiesti ascultand aceasta magnifica lucrare vocal simfonica,in care un rol deosebit il are baritonul ..variaza de la tristete(pur si simplu sunt catea momente in care iti vine firesc sa plangi),pana la exaltare frenetica,glorie suprema...un fel de avant militaresc..si aceste parti extreme se impletesc atat de bine incat nici nu-ti dai seama cand se termina o tema si incepe alta...de multe ori te trec fiori pe sirea spinarii atunci cand asculti extrem de atent lucrarea!
nici cel mai convins ateu nu poate sa ramana impasibil la audierea acestei sublime compozitii.

liszt ca si compozitor de lieduri...
cu adevarat impresionant! de la schubert incoace credeam ca doar mahler a mai fost in stare sa exceleze...si ce m-am mai inselat..
cel mai cunoscut e oh,quand je dors,searle 282...mai ales pentru reportoriul sopranistic :)..insa suna cu mult mai placut pe voce de bariton..poate si pentru ca imi sunt mai la inima sunetele mai joase.
la capitolul acesta se remarca clar die vatergruft,searle 281,die lorelei,vergiftet sind meine lieder,sonetele de petrarca,s270 si multe altele...


eu ma mir cum acest pianist desavarsit a putut excela in atatea domenii muzicale..da pentru incheiere(ca deja am scris o gramada) trebuie sa-l "slavesc" pe liszt pianistul...
anii de pelerinaj,cu superba tarantela,sau valea obermanului,jocurile de apa,sau sonata dupa o lectura de dante...
studiile transcendentale,a trebuit sa le revizuiasca ca sa le poata interpreta si altii..nu-i de mirare ca brahms nu l-a avut la inima si nu l-a inghitit...era o ofensa adusa calitatilor lui mediocre de pianist...celebra sonata pentru pian in si minor,sau studiile dupa paganini...
ca sa nu mai pun transcrierile dupa wagner,verdi,schumann,schubert,bach,berlioz,chopin,meyerbeer,saint-saens,beethove...mai putin brahms :D

la capitolul muzica pt pian,liszt a fost cu adevarat prolific..
si ca tot era vorba de variatiuni va recomand totentanz-ul,ambele versiuni s 126a si b!!

un compozitor cu adevarat interesant,pacat ca inca necunoscut...
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Mai 25, 2005 8:31 am

Degeaba deschizi thread nou dedicat lui Liszt Ferenc si umpli 3 ecrane TFT de 17 inci daca nu pomenesti nimic de poemele simfonice. Liszt este unul dintre acei foarte putini care inventeaza forme muzicale noi. Si chiar daca altii dupa el au dus poemul simfonic spre perfectiune (Richard Strauss), nu se poate sa trecem cu vederea poemele simfonice ale lui Liszt. Preludiile, Tasso, Orfeu, Zvon de sarbatoare sunt lucrari de referinta ale genului. Fiind lucrari programatice cu substrat literar, cred ca intelegerea lor este ajutata de cunoasterea acestui substrat, de regula un motto pe care Liszt il pune in capul partiturii. De exemplu stiu ca la Preludiile acest motto este creat chiar de Liszt, un fel de cugetare pe marginea "Meditations poetiques" de Lamartine.

In ce priveste incompatibilitatea Liszt - Brahms nu mai are nici un rost sa ne pronuntam azi. Cu atat mai putin mai are vreun rost sa bag in seama comentariile rautacioase si la fel de deplasate ca de obicei ale colegului ;b

As mai mentiona si Rapsodiile maghiare pentru pian, care, desi fac parte dintre acele lucrari datorita carora Liszt a fost considerat de multi drept un simplu virtuoz al claviaturii, sunt absolut remarcabile prin imbinarea virtuozitatii cu stiinta savanta a prelucrarii aproape simfonice a unor teme folclorice excelent alese.

In incheiere sa mai spun doar ca marele compozitor ungur Liszt Ferenc, al carui nume il poarta astazi Academia de muzica din Budapesta, nu stia ungureste... ~p
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Mai 25, 2005 10:14 am

de ce Liszt Ferenc?e Liszt Franz,numele acesta il folosea Liszt..la fel ca la Jean Sibelius...din respect pentru compozitor am sa spun Jean si nu Johann,Franz si nu Ferenc!
la Mendelssohn-Bartholdy e alta treaba,si chiar sunt impotriva folosirii lui Bartholdy!
de fapt,Felix era chiar impotriva folosirii lui...si nu-i gasesc lui Mendelssohn nici o vina pentru rasismul altora...dar asta ca divagatie..deci Franz si nu Ferenc..

de ce nu am spus nimic de poemele simfonice?pt ca sunt de acord cu alberic magnard :D...serios vorbind,le gasesc mult prea in stadiu de schita si cam repetitive..
nu se putea ca liszt sa vina cu ideea noua si tot el s-o duca la perfectiune,eu le consider lucrari imature!

totusi nu pot sa nu remarc frumusetea lui "von der wiege bis zum grabe"
tot la capitolul lucrari simfonice,excelent este si primul vals al lui mefisto!!

apropo de rapsodii,superba cadenza lui marc andre hamelin de la rapsodia a 2-a...o virtuozitate extraordinara!!
referitor la concertele pt pian,mie mi se par mult prea progresiste pentru perioada in care le-a compus...
dar,intreg reperotriul pianistic al lui liszt poarta o originalitate extraordinara,exceptie fac cazurile explicite in care titlul compozitiilor sugereaza altceva.dar si acele preluari sunt facute in unicul si inconfundabilul stil al lui liszt - virtuozitate la extrem fara a sacrifica melodia sau compozitia in sine.nu-i de mirare ca(aghen :D) nu prea il avea brahms la inima mwahahahaa.
nu ma refer la compozitorul brahms,ci la interpretul brahms...
va dati seama ce l-ar mai desfiinta criticii pe un violonist ce e incapabil sa interpreteze capriciile lui paganini,sau pe un pianist ce e incapabil sa-l interpreteze pe scriabin
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Mai 25, 2005 10:59 am

Da, am uitat sa zic de concertele pentru pian, aceasta reusita hibridizare intre forma concertanta si poemul simfonic...
Nu stiu interpretul brahms cat de tare era, ca n-am avut ocazia sa-l ascult. Oricum, dpdv al dificultatii tehnice a partiturilor sale pianistice, pianistii cu care am discutat pe aceasta tema mi-au confirmat ca acestea sunt de o dificultate tehnica apreciabila.
Mi se pare prea putin important daca e Franz sau Ferenc. Franz e larg acceptat, asa ca e OK, dar ma bucur ca am avut ocazia sa te calc pe bombeu \:/

Apropo, stiati ca Liszt inseamna faina in ungureste ? :yD
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Mai 25, 2005 11:25 am

faina adica flour? sau adica pretty?
lipsesc diacriticile :D
de fapt si bach inseamna parau...
pianistii cu care am discutat pe aceasta tema mi-au confirmat ca acestea sunt de o dificultate tehnica apreciabila.

ma indoiesc ca pianistii cu care ai discutat erau de talia lui gyorgy cziffra
la pian sa ma pui si pe mine sa cant brahms si-am sa-ti spun ca e infernal..da aici nu vorbim de interpreti de cartier :D

brahms e un soi de mihaita plesan,i sa inoculat ca e bun si valoros da cand colo e un vax albina :D cel putin pentru mine cam asa e...
si n-am nevoie sa ascult toate operele sale ca sa ma contrazic,am ascultat arhisuficient..
la liszt in schimb cu orice noua compozitie pe care pun mana ma simt mai indeplinit spiritual(mama ce de 3 lei suna)
mie nu mi s-a parut ca concertele lui liszt sunt poeme simfonice...sunt prea scurte pt asa ceva.sunt un soi de sonata mai degraba,un show off al pianistului,un fel de muzica de camera,sunt chiar ciudate..cu variatiuni duse la extrem.

acum ascultam compozitiile tarzii ale lui liszt la lugubre gondola si am grabe richard wagners....nu pot sa cred ca in timpul acesta brahms compunea simfonia a 4-a...
lucrari din aceeasi perioada se aseamana ca shoenberg cu vivaldi!..e ceva de necrezut!!
da eu nu stiu de ce mai raportez totul la brahms,ii fac un deserviciu marelui liszt sa-l compar cu toti gigeii :))
pe de alta parte,simt ca brahms nu a fost criticat de nici un contemporan asa cum a fost wagner,desi nu l-am vazut,filmul despre wagner il arata pe acesta drept cea mai mizera fiinta(nu ca nu era)dar e vorba de compozitor nu de persoana,iar filmul "va place brahms" ii construieste o aura burtosului pianist de n-ati vazut...

mai dau un exemplu despre inovatiile lui liszt - cvartetul kronos,recunoscut pentru promovarea lucrarilor moderniste ale componistilor contemporani,nu o data au ajuns la concluzia ca tre sa-l interpreteze si pe liszt alaturi de glass,piazzolla,berg,sostakovici samd...
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde colegu » Mie Mai 25, 2005 11:32 am

apropo de "am grabe rw" ..extraordinare motivele din parsifal imbinate intr-o compozitie de 3 minute...superb!!
iar referitor la "tristis est anima mea" din oratoriul Christus,parca apare acolo motivul lui tristan din opera wagneriana...
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Mai 25, 2005 12:18 pm

Liszt means flour, not fine, now I hope it's clearer :p
Bah, ma leshi cu "Va place Brahms" ? In afara ca, printre doua reprize de jeluit "Of, viata mea" ale lui Ingrid Bergman, se mai duc astia la un concert de doi lei care imediat dupa pauza incepe cu partea a 3-a din Simfonia a 3-a :rolleyes: , filmul n-are nici o legatura cu burtosul si barbosul de taica Brahms.

colegu scrie:nu pot sa cred ca in timpul acesta brahms compunea simfonia a 4-a...

pai se ocupa de lucruri serioase, nu-si pierdea vremea cu fleacuri de 3 minute :yD

colegu scrie:brahms e un soi de mihaita plesan,i sa inoculat ca e bun si valoros da cand colo e un vax albina cel putin pentru mine cam asa e...

Cu precizarea de la sfarsit te-ai mai scos... Oricum esti cam singurul ]da eu nu stiu de ce mai raportez totul la brahms[/QUOTE]
Sincer, nici eu. O fi din cauza ca virgula cateii simt mereu nevoia sa latre la cai ? :-?
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Mai 25, 2005 1:32 pm

hehe,pai tocmai compozitiile acelea de 3 minute,extrem de originale si progresive au permis evolutia muzicala..dupa altii ne reintorceam la redespicarea firului in stilul beethoven ,si ramaneam cramponati intr-o perioada de la 1750 la 1825....si nimic mai mult ;)
aa,cainii nu latrau la cai ci la caravana care trece...si adevarul ca spre bucuria mea caravana a trecut...cati il citeaza pe brahms ca figura importanta,determinanta in muzica secolului ce-a urmat sa vina? evolutia si-a spus cuvantul,conservatorismul lui brahms a fost aruncat la gunoi,fara sa fiu eu nevoit sa intervin :D hehehe
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Mai 25, 2005 3:06 pm

colegu scrie:cati il citeaza pe brahms ca figura importanta,determinanta in muzica secolului ce-a urmat sa vina?

Mi se pare mie, sau cumva faci referire la mult hulitii critici muzicali care ne invata ce sa ne placa si ce nu ? ]evolutia si-a spus cuvantul,conservatorismul lui brahms a fost aruncat la gunoi,fara sa fiu eu nevoit sa intervin :D hehehe[/QUOTE]
Vaaaai, superb si magnific ! Triumful total al tehnologiei, nimeni nu mai compune astazi in forma de sonata ! :rolleyes:
Bre, nu oricine e inovator si revolutionar e si retinut de istoria muzicii. Si nu oricine e conservator e automat desuet si reciclabil ecologic. Brahms a dovedit ca se poate face muzica noua si de cea mai buna calitate (ceea ce tu nu accepti, sau cel putin nu in public, dar asta-i problema ta si nu schimba cu nimic realitatea) cu aceleasi forme stravechi de la Bach si Haydn. Nici nu cred ca Brahms si-a propus vreun moment sa fie precursorul muzicii secolului icsics, de care i se falfaia la fel de tare ca de poemele lui Liszt sau dramele lui Wagner. El a fost un traditionalist, un clasicist in forma, dar un romantic tarziu in continut. Conservatorismul lui Brahms nu a fost aruncat la gunoi decat in imaginatia ta bolnava, din fericire pentru iubitorii de muzica normali la cap. ;h

Ah, ce ma bucur ca am deturnat discutia de la Liszt la Brahms ! Nu ca am ceva cu Liszt, il gasesc fascinant, dar ca sa-i fac mizerie in casa lu' dom' coleg :t
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Mai 25, 2005 3:37 pm

Mi se pare mie, sau cumva faci referire la mult hulitii critici muzicali care ne invata ce sa ne placa si ce nu ?

nicidecum,de obicei sunt consecvent ;)
si n-am facut exceptie in cazul acesta... ma refer la compozitori,nicidecum la critici!
El a fost un traditionalist, un clasicist in forma


cu asta sunt de acord,cu imaginatia bolnava nu... pt ca majoritatea compozitorilor contemporani chiar nu se mai agata cu inversunare de un clasic al romantismului,sau serialismului samd..
exemplul cel mai elocvent este neoclasicismul lui prokofiev,stravinski,miaskovski etcetera...
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Mai 25, 2005 4:10 pm

Experienta ne invata ca parerile compozitorilor unii despre altii sunt chiar si mai putin credibile decat cele ale criticilor.
Daca ar fi sa ma iau dupa Brahms, ar trebui sa ies din fanclubul Wagner. Potrivit lui Wagner, Ceaikovski e de 2 bani vechi. Berlioz zice ca Mozart si Bach sunt plicticosi, iar Verdi nu da o ceapa degerata pe toata muzica germana la un loc. Mai bine imi iau lumea in cap si ascult 3 Sudest si Eminem, nu ?
Nu pot sa nu remarc avantajul folosit cu lipsa de fairplay al compozitorilor mai noi, care (unii dintre ei, nu vreau sa generalizez) ii fac de caterinca pe cei mai vechi, care sunt demult oale si ulcele, in timp ce bietii Mozart si Bach nu-si mai pot da cu parerea despre ilustri precum Meshnikovski ala al tau sau Charles Yves Cousteau.
Asa ca mi se falfaie ca in bancul cu Stefan cel Mare de ce au astia de zis despre clasici si romantici.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Joi Mai 26, 2005 1:43 pm

nu stiu ce parere avea wagner despre homo-ul ceaikovski,dar ceaikovski nu cred ca avea nimic cu compozitorul,altfel nu venea alaturi de alti compozitori la premiera inelului...in orice caz,wagner cred ca avea ceva cu omul ceaikovski,de fapt insusi ceaikovski avea ceva cu el,nu putea sa-si suporte orientarea sexuala!
si totusi muzica lui e sublima,si n-are de-a face cu orientarea sexuala..

Experienta ne invata ca parerile compozitorilor unii despre altii sunt chiar si mai putin credibile decat cele ale criticilor.

pt ca tu consideri numai parerile negativiste..
dar prin compozitori influenti eu inteleg cam ce-a fost wagner pt bruckner si bruckner pt mahler,wagner pt grieg,liszt,beethoven si berlioz(culmea) pt wagner etc...

muzica contemporana aduce foarte mult cu extrem de progresistul cvartet al 15-lea al lui sostakovici!
au fost si compozitori post romantici care l-au citat pe brahms drept model,dar aceia sunt putini..stravinski l-a negat pe wagner dar nu a abordat stilul lui brahms..
multi l-au negat pe wagner dar foarte putini au continuat conservatorismul patetic al lui brahms..
brahms a ramas uitat,wagner in schimb mai e sursa de inspiratie si in prezent chiar si pentru formatii de metal!

wagner a schimbat enorm in modul de gandire al compozitorilor de dupa el...
cati il citeaza pe wagner de influenta si cati pe brahms?
lumea progreseaza nu ramane pe loc,muzica la fel..orice incercare de cramponare in trecut e sortita esecului!
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Joi Mai 26, 2005 2:13 pm

colegu scrie:brahms a ramas uitat,

~p BWAHAHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAA !!! ~p
...si esti cu atat mai hilar cu cat vorbesti si serios...

colegu scrie:wagner in schimb mai e sursa de inspiratie si in prezent chiar si pentru formatii de metal!

Asta am mai auzit-o. Asa am inceput sa ascult Metallica si Manowar. N-am gasit nici o asemanare cu Wagner, asta nu inseamna ca nu mi-au placut tipii.

colegu scrie:cati il citeaza pe wagner de influenta si cati pe brahms?

Am mai spus-o: MI SE FALFAIE ! Eu ascult muzica, nu adun citate. Pentru asta te am pe tine sa ma ajuti :yD

colegu scrie:,muzica la fel..orice incercare de cramponare in trecut e sortita esecului!

Aici nu ma pot abtine sa nu-i dau dreptate lui AlexN, care zicea ca momentul de maxima stralucire a muzicii universale a cam trecut demult, care va sa zica e profund ancorat in trecut. Ghinion ! :D
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Vin Mai 27, 2005 8:52 am

Asa am inceput sa ascult Metallica si Manowar.

am spus metal, nu pop rock!
ascult? ni?el vintersorg ?i dac? nu auzi grieg ?i wagner in instrumenta?ie black ghionoiul t?u..
Aici nu ma pot abtine sa nu-i dau dreptate lui AlexN, care zicea ca momentul de maxima stralucire a muzicii universale a cam trecut demult, care va sa zica e profund ancorat in trecut. Ghinion !

asta-i p?rerea ta ?i a lui alexn,nu-i un adev?r absolut universal..
v? pot spune ca ?i mie mi se "falfaie".
bag sam? c? nu prea picepi unde bat eu da nu-i bai.barocul e specific secolului 15-16,mai vezi compozitori baroc acum?de fapt nu-i vezi,da de auzit ii auzi?
mecanica clasic? e fumat? demult,teoriile moderne,mult mai abstracte nu-s inghi?ite de tot prostu'..pe de alt? parte e musai s? treci prin clasicism ca s? ajungi la aprofundare.chit c? vrem chit c? nu vrem suntem in epoca industrial? ;)

.si esti cu atat mai hilar cu cat vorbesti si serios...

te asigur inc? o dat? c? vorbesc serios,dac? m? g?se?ti amuzant bravo ?ie!

da asta n-are nici o leg?tur? cu franz liszt...p?cat de topicul adresat lui!
acu m? delectam cu poemul simfonic orfeu interpretat pe org?...
mai bine facem un topic separat brahms e de tot cacaua ?i m? la?i pe mine s? postez singur in el :D ?i tu po?i face un thread cum c? eu sunt de toat? jena..:D

numai bine!
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Vin Mai 27, 2005 9:46 am

Colegule, se pare ca te-am suparat rau, ca iar ai inceput sa ma asasinezi cu michimausi pe post de diacritice, sa ma doara capul dupa ce-ti citesc posturile ;b

E cazul sa mai revenim si la Liszt. Inexplicabil cum pana acum nici unul din noi n-a zis o vorba despre sonata in si minor, una din cele mai puternice scrieri pentru pian solo din cate exista. Aproape la fel de buna ca variatiunile pe o tema de Handel ale lui Brahms :yD
Feri bacsi era obsedat de poemul simfonic - normal, doar era copilul lui -, si asta se vede si in sonata in si minor.
Desi nu stiu daca, obiectiv vorbind, interpretarea lui Li Mingqiang e cea mai reusita din toate, totusi, fiind interpretarea in care am ascultat pentru prima data aceasta sonata, mi-a ramas si cea mai draga. Oricum, este una de exceptie.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Vin Mai 27, 2005 2:15 pm

Cat sange, cat sange!!! E mai ceva ca intr-o arena romana aici!

Ca fapt divers, in germana toata numele de familie inseamna ceva. Daca vreti sa va distrati, puteti sa cautati intr-un dictionar. De exemplu, Wagner inseamna "rotar".

Nu stiu de ce se spune la un moment dat ca Liszt este necunoscut (dpdv componistic?!) Eu as spune ca el este deosebit de cunoscut si apreciat, este unul dintre numele de referinta ale istoriei muzicii. Nu stiu cum se face de a scapat neatins din razboiul wangerian, cu atat mai mult cu cat Liszt ii era socru lui Richard si, mai mult, a fost si tatal multor nuclee din leit-motivele dramelor muzicale. Nu de putine ori Wagner a preluat teme de la Liszt, iar acesta ii spunea "ia-le, le vei face celebre!" Asa a fost... mai rar un om sa creada atat in puterea creatoare a altui om...

Concertele pentru pian mi se par extraordinare, efectiv rasarite din alta lume! N-as putea discuta despre forma lor tehnica (ma depaseste, n-am cunostintele necesare), dar adevarul e ca sunt ciudate rau de tot. Ciudate si atat de frumoase!!! Concertul nr. 1 e o adevarata explozie! Iar concertul 2 are atatea straluciri tainice, stranii, o experienta unica.

Poemele simfonice sunt intr-adevar magnifice, desi n-au nici pe departe stralucirea lui R. Strauss. Iar cele doua simfonii, de indata ce le ascult, o sa-mi dau cu parerea! Karadar-ul merge atat de greu azi...
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Vin Mai 27, 2005 2:54 pm

Alex, sangele curge aici pentru o cauza nobila. Si, ca sa nu existe vreo neintelegere pe undeva, declar ca colegu este un adversar demn in sangeroasa lupta de idei si pe care il respect, desi e un snob de numa-numa, si-o cam cauta cu lumanarea si de cele mai multe ori ma enerveaza de-mi vine sa-l iau la palme ;j

Cine a spus ca Liszt e necunoscut, ca eu n-am bagat de seama ? Daca n-as sti ca colegu e fan Liszt, as spune ca ii recunosc stilul inconfundabil ~p
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Alienor » Vin Mai 27, 2005 3:04 pm

Daca tot e cu sanje si conflicte, uite si o anecdota mica, a propos de felul cum se 'apreciaza' compozitorii intre ei ... se pare ca prin 1853 Joachim l'a prezentat pe Liszt lui Brahms.. Liszt a cantat la pian si lui Brahms i-a 'placut' atat de mult incat a adormit :sleep:
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde ghionoiul » Vin Mai 27, 2005 3:37 pm

Hehe, dragutza faza, totusi am unele dubii, pentru ca in 1853 Liszt avea 42 de ani, iar Brahms 20. Mai normal mi s-ar fi parut ca Joachim sa-l fi prezentat pe tanarul Brahms maestrului Liszt. Asa ca poate ca cel care a adormit a fost Liszt pe muzica lui Brahms. Nu-i deloc exclus, poate i-o fi cantat Wiegenlied :yD
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Alienor » Vin Mai 27, 2005 3:41 pm

ghionoiule, :T sau am retinut gresit anu, sau nu mi-am luat lecitina :con: nu mi mai aduc aminte..
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde Alienor » Vin Mai 27, 2005 3:50 pm

Nu mai stiu unde am citit faza. Am cautat insa si-am gasit o relatare asemanatoare, uite-aici:

http://membres.lycos.fr/magnier/composit/brahms.html

si aici zice tot de '53..
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde ghionoiul » Vin Mai 27, 2005 5:12 pm

Alienor, am citit si eu, se pare ca amandoi am avut dreptate :)
Pe de alta parte, scurta biografie e foarte interesanta, am aflat chiar unele lucruri noi.
Pazea insa, ca daca citeste colegu ca Liszt si Schonberg l-au apreciat pe Brahms, mai ales Schonberg i-a apreciat noutatea muzicii in forme clasice, iese cu scantei ! ;-)
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Dum Mai 29, 2005 2:43 pm

aa,ma scuzi pt diacritice,a mers provaideru de 3 lei(rateuri din 2 in 2 ore) si am scris riplaiul in vim,si am uitat de diacritice,apoi am dat copy /paste :D

e imposibil ca brahms sa fi adormit pe muzica lui liszt!basca faptu ca ghionoiul are dreptate!
mai degraba adormea pe cantatul lui wagner la pian :D :D :D :D...cert e ca era un interpret putin mai bun ca berlioz hahahaha...
apropo de berlioz!desi nu-s de acord cu el in ce-l priveste pe bach il stimez numai pentru tupeul lui!
sonata pentru pian a lui liszt?
pai hmm...sviatoslav richter,claudio arrau,gyorgy cziffra,martha argerich,alfred brendel,leslie howard,vladimir ashkenazy...and za winner is...martha argerich cu tempourile ei rapide!!de fapt,argerich asta are o manie pentru rapiditate,s-o ascultati in concertele pt pian de prokofiev!!tempo-ul e demential!
dar la concertele lui prokofiev parca mai mult imi plac cele dirijate de jí¤rvi cu gutierez la pian...

apropo de rapsodia romana a lui liszt - am ascultat-o da nu m-a dat pe spate :)...o s-o mai ascult mai cu atentie!
pana una alta,primul poem simfonic mi se pare muuul muuult muuuuuuuuuuuuuult prea plictisitor :D..
ce parere aveti de anii de pelerinaj?
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Mie Iun 15, 2005 2:03 pm

Am reusit, dupa indelungi lupte cu Karadar-ul, sa descarc Simfonia Faust de Liszt. Din pacate, tare am fost dezamagit... cum spunea si Colegu, partea de cor e intr-adevar frumoasa, o dezvoltare grandioasa. Dar restul... recunosc ca nu inteleg ce a vrut sa exprime / sugereze Liszt. In medie muzica n-a reusit sa-mi spuna mai nimic.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde sol » Dum Iun 26, 2005 3:21 pm

Liszt, Cosima si Wagner intr-un film despre care stiu doar ca se cheama Lisztomania, am vazut de la dupa inceput si pana spre final, tuse apasate, gen Brecht-50 years after si chiar mai... l-a mai vazut cineva? Tulburatoare insistenta corelarii politic-narcisim-impotenta-misticism in jurul axei asceza-extravaganta.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde colegu » Dum Iun 26, 2005 8:52 pm

impotenta? hmm...la wagner asa ceva?mi-e tare greu sa cred :))...sau poate ca la liszt..
oricum n-am vazut filmu..
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka


Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori