Precocitatea in muzica clasica

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Precocitatea in muzica clasica

Mesajde eliz » Lun Sep 04, 2006 10:17 pm

asta seara am mai descoperit ceva. citind pt prima data biografia lui saint-saens am descoperit cu stupoare ca a inceput sa compuna la 3 ani jumate.

cred ca am uitat sa specific ca la 3 ani stia deja sa scrie si sa citeasca. la 7 ani a invatat latina si la 10 ani intr-un concert a invitat publicul sa faca o cerere pt oricare din cele 31 sonate a lui beethoven, pt ca o va canta din memorie.

am deschis acest thread pt ca ma gandeam ca ar fi interesant sa povestim despre cand (si cum) si-au inceput anumiti compozitorii compozitia.
eliz
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 12:00 am

Mesajde colegu » Mar Sep 05, 2006 12:10 pm

eu staim ca nemtalalul a compus 32 de sonate,dar cu nu ma omor cu clasicismul partea a 2-a.
doi la mana,saint saens e romantic nu clasic.
si 3, daca simfonia a 3-a data din perioada 3-4 ani atunci celelalte simfonii datau din stadiul de nimfa,pupa,sau mai stiu eu ce.
deci, ce-a compus gigel la 3 ani poate ca am compus si eu si nu mi-am dat seama.
una peste alta tot respectul pt saint saens.
da la faza cu invatatul latrinei e alta poveste,noroc ca subiectul e mort,asa putem spune ca a invatat si numere complexe, reproducerea la amfibieni sau teoria benzilor energetice la alkani :))
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde eliz » Joi Sep 07, 2006 11:12 pm

colegu scrie:eu staim ca nemtalalul a compus 32 de sonate,dar cu nu ma omor cu clasicismul partea a 2-a.
doi la mana,saint saens e romantic nu clasic.


yep. se pare ca ai dreptate. am uitat de a 32-a :n:
pai o fi romatic, dar tu despre rautavaara tau nu tot pe threadul "FanClub Forum > Muzica > Muzica > Muzica clasica > " scrii ?

ca tot am povestit despre nemtalau, el nu prea s-a incadrat in categoria "precocilor" incepand sa compuna de pe la 24-25 ani (primele lucrari cu opus)
eliz
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 12:00 am

Mesajde AlexN » Vin Sep 08, 2006 9:45 am

Lasa Colegu in pace, el o ia pe aratura ca de obicei, i se pare lui ceva si se agata de ideea aia ca s-o desfiinteze. ~p

Tot la capitolul neprecoci intra desigur si Wagner si mai ales Bruckner. Wagner nici macar n-a primit lectii de muzica in copilarie, asa cum primisera surorile lui. Iar despre Bruckner putem chiar spune ca s-a apucat la batranete de meserie. A-)
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Vin Sep 08, 2006 12:53 pm

da,si la wagner se vede ca n-a primit lectii,si aici sunt doua puncte unul pozitiv si unul negativ.
partea buna e ca nu avem de-a face cu un compozitor de opera la kil si partea proasta e ca de multe ori ne lovim de incoerente si bineinteles de banalitatea miturilor rasuflate ale romantismului.
din tot gezamtkunsverkul pe langa doua 3 versuri mai rasarite numai muzica se ridica la nivel de mare arta.subiectiv vorbind.

corect,pe "muzica clasica" scriu,dar nu vezi ca scriu offtopic?
ce vrei,ma chinui si eu sa corup lumea pe calea cea buna :))
alexn,eu daca nu desfiintez mi se pare ca nu-s obiectiv,imi place wagner dar asta nu ma opreste sa-l mai fac cu ou si cu otet.
sunt putini compozitori de care nu prea pot sa ma iau.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde eliz » Vin Sep 08, 2006 9:11 pm

colegu scrie:sunt putini compozitori de care nu prea pot sa ma iau.


liszt si mai care ?
eliz
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 12:00 am

Mesajde colegu » Lun Sep 11, 2006 12:18 pm

nu,liszt nu se afla pe liszta aia :)

si cum nu e vorba de copii precoci n-am sa ma obosesc sa-i numesc
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka


Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator