Mozart no. 1

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 22, 2006 3:40 pm

[quote="ghionoiul"]Hehehe, a asculta Mozart de la KV 1 la 626, inclusiv a-uri, b-uri ş]

Daca nu ma-nsel, amicul Eliz pretindea c-ar fi trecut prin aceasta experienta.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 22, 2006 4:05 pm

Omul spune multe la supărare, nu e cazul acuma să il iei la intrebări.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Oct 02, 2006 8:32 am

Mare concert mare miercuri 4 octombrie la sala Radio.

Dirijor HORIA ANDREESCU
Solist DAN GRIGORE - pian
W.A.Mozart - Simfonia nr.28 in do major, K 200
- Concertul nr. 23 in la major pentru pian si orchestra, K 488
- Simfonia nr. 35 in re major "Haffner", K 385
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Lun Oct 02, 2006 8:50 am

"Miercuri 4 octombrie"... Bine-bine, dar nu crezi că ar trebui să menţionezi şi ora ? Nu de alta, dar ca să ştie exact colegu cu ce tren să vină...
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Oct 02, 2006 8:56 am

[quote="ghionoiul"]"Miercuri 4 octombrie"... Bine-bine, dar nu crezi că]

:)

Ora 19.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ploiesteanu » Mar Oct 10, 2006 9:06 pm

Mozart nu poate fi numarul 1 pentru ca nimeni nu poate fi numarul unu in muzica clasica.
Muzica evolueaza, ce este acum muzica asa zis clasica ?! Ce a ramas si a avut norocul sa nu se rataceasca, si , mai ales, ce a durat din punct de vedere al valorii. Sunt cativa compozitori contemporani care imi plac. Imi place noul si culeg cu mare placere impresiile celorlalti despre compozitorii noi. Ascult bucata muzicala de cel putin 2 ori. Apoi decid,imi place , e interesant, e plat, e plauzibil..e plictisitor...
Ce parere aveti de muzica de film? Face tranzitia intre simfonism si viata trepidanta in care ne miscam. Am 25 - 30 de compozitori care imi plac in mod deosebit, Brahms Ceaikovski, Mahler, Grieg, Frank, Elgar, Berlioz, Vila Lobos, Haciaturian, Dvorak, Stravinski, Gluck, Mendelsson, Shuman, Rossini, Beethoven, Vivaldi, Alberto Ginastera, Dukas,Chopin, Puccini, Shostakovici (simph 5,9,11) Prokofiev, Sibelius, Purccel, Glinka, Bruch, Wagner dar imi place si Vangelis si Enia.Cred ca olandezii au compozitori contemporani talentati.
Mozart, cu parere de rau, nu imi place in mod deosebit. Lacrimosa e alceva, o exceptie, pe patul mortii. Oare a scris-o el? Ingerul? Demonul? Faimoasa simph 40 si un concert de vioara mai reusit. Din Nunta lui Figaro imi place uvertura (mai putin decat Barbierul din Sevilla de Rossini). John Williams va place?

Scuze la Mozart un concert de pian mai reusit, ma refeream la do majorul 25 Kv 503.
ploiesteanu
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Oct 09, 2006 6:22 pm
Localitate: ploiesti

Mesajde ploiesteanu » Mar Oct 10, 2006 9:11 pm

Scuze la Mozart un concert de pian mai reusit, ma refeream la do majorul 25 Kv 503
ploiesteanu
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Oct 09, 2006 6:22 pm
Localitate: ploiesti

Mesajde Ciuhandru » Mie Oct 11, 2006 8:18 am

ploiesteanu scrie:Mozart nu poate fi numarul 1 pentru ca nimeni nu poate fi numarul unu in muzica clasica.

De acord.


ploiesteanu scrie:Cred ca olandezii au compozitori contemporani talentati.

Da-ne si noua cateva nume, recomandari de lucrari, interpretari favorite... nu lansa o bomba fara sa-i aprinzi fitilul!


ploiesteanu scrie:Mozart, cu parere de rau, nu imi place in mod deosebit.

Iti pare rau pentru el sau pentru tine? :D

PS Bun-venit pe forum!
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ploiesteanu » Joi Oct 12, 2006 6:26 pm

Pentru mine, bineinteles. In afara de: Vivaldi, Purccel , putin Bach, putin Haydn nu inteleg nimic preclasic. E , poate, un handicap. La fel si cu Mozart. Poate ca gresesc ,eu il consider preclasic. Pentru mine clasicismul se rupe, se desprinde de preclasicism odata cu Eroica.
In ceea ce priveste compozitorii contemporani olandezi, am avut sansa sa ascult mai multe discuri de vinil aflate in colectia Palatului Culturii, donatie 1991 sau 1992 din partea olandezilor. Mi-au placut. O sa trec zilele astea daca o mai exista colectia, sa notez cateva nume. Va trebuie multa rabdare si ascultari succesive pana sa vi se dezvaluie.
In alta ordine de idei, cineva spunea ca prefera manelistul sincer si impresionat de muzica pe care o canta, infatuatului, care isi recomanda "muzica buna".Sincer sa fiu, mie mi se face frica cand ma intampina doi, trei tigani, incalziti, de manele. Poate este o tara. Eu il consider un gen muzical cu influente arabe, importat din Turcia incepand din 90, si adaptat la inima tiganeasca. Sa fie la ei. Nu merita sa insist.
ploiesteanu
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Oct 09, 2006 6:22 pm
Localitate: ploiesti

Mesajde ghionoiul » Vin Oct 20, 2006 10:45 am

Ciuhandru scrie:Nea Ghionoiule, care o fi concertul 7, ca nu ma lamuresc nicicum? Mozart a compus 5: KV 207, 211, 216, 218, 219. Pentru altele doua, KV 268 si KV 271a, atributia e nesigura si in Koechel si inregistrari figureaza cu indicatia "doubtful".
Da, nr 7 se referă] concertele 3-4-5 sunt niste bijuterii, iar 4 poate figura oricand in topul celor mai frumoase - in sensul cel mai propriu al cuvantului - concerte pentru vioara, alaturi de Mendelssohn si "Simfonia spaniola" de Lalo.[/QUOTE]Eu am cantat cu manuţa mea 3, 5 şi 7, dar numai 5 şi 7 m-au impresionat (mai ales 5). De acord că şi 3 şi 4 sunt OK, poate chiar le poţi pune langă patetica (in sensul bun) Simfonie spaniolă, dar in nici un caz nu le poţi pune langă Beethoven, cu atat mai puţin langă Brahms şi Sibelius. íŽl las pe coleg să adauge Haciaturian şi Şostakovici, plus incă vreo 2-3 de la Rosenborg Trondheim :D
Hai să recunoaştem - punctul forte al lui Mozart-concertistic nu este vioara, ci pianul. Iar dacă e să numesc totuşi cel mai reuşit concert pentru vioară de Mozart, spun fără ezitare Simfonia concertantă vioară+violă ;)
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Oct 20, 2006 10:53 am

[quote="ghionoiul"]
Eu am cantat cu manuţ]
N-am nici cea mai vaga intentie sa le pun acolo. Am mai spus-o si o repet: comparatiile intre compozitori ma las complet indiferent.


[quote="ghionoiul"]
Hai să]
De acord.


[quote="ghionoiul"]
Iar dacă]

Nici serenada Haffner nu e departe :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Vin Oct 20, 2006 1:14 pm

Ciuhandru scrie:N-am nici cea mai vaga intentie sa le pun acolo. Am mai spus-o si o repet: comparatiile intre compozitori ma las complet indiferent.
Pă]Nici serenada Haffner nu e departe :D[/QUOTE]Stimabile, să fim solemni ! E o mare distanţă intre serenada asta comandată ca o vestă la croitor şi vioară+violă.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Joi Dec 21, 2006 6:07 pm

Am bagat aseara niste Recviem marca Mozart. Bucatile pur coral-orchestrale sunt bune, desi sentimentul religios care se degaja mie mi se pare putin cam banal... Partile cu solisti sunt durere de urechi.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Joi Dec 21, 2006 9:17 pm

AlexN scrie:Partile cu solisti sunt durere de urechi.


Depinde de solisti :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Joi Dec 21, 2006 10:33 pm

să fim cinstiţi, unul dintre cele mai frumoase dies irae
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Vin Dec 22, 2006 10:08 am

Pai nici n-am zis ceva rau de Dires Irae, e intr-adevar minunat.
Eu ma refeream la partile cu solisti si acolo lasand la o parte calitatea lor, cand spun ca nu-mi place ma refer la partitura in primul rand.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Vin Dec 22, 2006 11:10 am

Nu se poate contesta că părţile solistice se supun in mare parte schematismului tradiţional al acestui tip de compoziţii, chiar şi aici, in mirobolantul Requiem. Dar totuşi aş remarca cel puţin 2 momente remarcabile: Tuba mirum - austerul solo de bas cu acompaniament de trombon (oare ciudăţenia să fie a lui Mozart sau e ideea lui Süssmayer ?) şi cvartetul vocal din Benedictus - curat schematism, dar de o inspiraţie debordantă.
Altfel, Requiemul nu poate decat să ne intristeze că Mozart a mierlit-o atat de devreme. Vorba unui comentator de ocazie: "dacă Răducioiu nu s-ar fi grăbit să stabilească scorul final incă din minutul 56, poate mai vedeam şi noi nişte goluri..."
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Anterior

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron