Mozart no. 1

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde Ciuhandru » Mie Iul 05, 2006 2:16 pm

Colegule, pan' la urma... te obliga cineva sa te duci la festivalul asta? Iar daca laurii lui Mozart nu te lasa sa dormi, sau ai colici din cauza faptului ca Petterson nu e promovat, n-ai decat sa iei intiativa si sa organizezi un festival dedicat muzicii contemporane... sau tu, ca bun roman ce te afli si te declari, astepti intotdeauna ca altii (eventual statul) sa faca treaba?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mie Iul 05, 2006 2:28 pm

uau,daca e prima manifestare de tip mozartfest de la noi in tara atunci merita stiut,stiu ca acelasi tip de manifestare a mai fost si anu trecut nu-s cu ce ocazie,da stiu ca pe reclamele de la filarmonica din cta au stat vreo 5 satpamani numa capodopere(genul pervertimentului,si muzicii de noapte) e afis :D

din cate stiu anu trecut a fost anu enescu,degeaba,eu ma uit destul de rar la tv si mai rar ascutl radioul ,dar culmea ca tot de mozart dadei..
acuma de,sunt eu carcotas :D

Nici n-a zis cineva că istoria ar trebui să aibă vreo legătură cu logica matematică.

si daca n-are la ce mai e buna atunci?

dispretul meu este fata de istoria autohtona predata prost,cu accentul pe date si evenimente memorate pe motiv ca "asa trebui".
acelasi dispret il am si pt limba si lit romana unde se promoveaza toceala parerilor unor mari gigei care-si dau cu presupusu desrpe opera unor alti mari gigei..
asta s-ar traduce ca nu pot sa-mi spun parerea despre wagner daca nu-l citez si pe hans lick :))

mie nu-mi foloseste istoria,da vad ca nici alora carora ar trebui sa le foloseasca nu le foloseste,si asta pentru ca daca le-ar folosi nu s-ar mai comporta ca atare.


n-am absolut nici o problema cu cei carora le place mozart,bach,bethoven si restul compozitorilor care-au razbatut in main stream.

pe mine ma oftica ca vine d-alde basescu sau videanu(hai sa fim seriosi,ce treaba au astia cu mozart) sa castige capital electoral pe motiv ca vezi doamne ce culti este ei.
ca sa vezi,nu mai poate primaria de cultura bucurestenilor,si de cultura in general.

banii pentru cultura in alte tari se duc la oameni de cultura vii,nu la primari morti!
ca deh,daca faci manifestare in care compozitorul e viu mai tre sa-i dai un ban si aluia..da cand tatuca mozart e mort impusti doi iepuri dintr-o lovitura
bagi bani in buzunar si fericesti majoritatea melomanilor(pt care mozart este un compozitor notabil)

pe de alta parte,prefer ca primariile sa-si verse banii pentru scopuri nobile cum este mozartfestul,si nu pe sleampetele de dambovita care-si etaleaza subfustitele cu orice prilej...
nu de putine ori a platit cu bani buni primaria trupe precum candy bamby sexy sau mai stiu eu ce trupa de 3-4 sezoane cu y in coada :D

campania de asflatare incepe an de an cu cate vreun concert in care se mai da si cate-un mic s-o bere moca :D
asta pe langa trupele de succes care nici nu-ti urca pe scena fara 2 mii de coco in buzunar.

edit:
eu nu primesc un sfant din fondurile destinate culturii asa ca tre sa fiu tampit ca sa fac festivalul muzicii contemporane unde sa vina (pe langa mine) alti 3 distrusi ca sa ne lamentam ca iete domne marea arta nu-i promovata.
asta ar fi fix culmea.

si,da ,ca bun roman ce sunt ma astept ca statu sa-si faca treaba.
ma astept sa am drumuri decente pt ca platesc rovinieta,acciza in benzina.

am auzit acum cateva luni la teve ca 2 vamesi au fost recompensati ca au descoperit un transport de droguri si lau tras pe dreapta..

asa-mi place si mie,sa fiu si io recompensat ca merg zi de zi la servici si-mi fac treaba..ca sa vezi ;)
nu ma deranjaza catusi de putin festivalul mozart,ma enerveaza ca imediat s-apuca sa se afiseze si base si videanu p-acolo prin preajma..de parca o fi meritul lor..
baremi stalin era fan mozart declarat,dar pe base mai mult de fan gigi vijelie nu-l vad..
si cu toate astea tot pe el o sa pun stampila si cand o fi de pus...

romanul de multumeste cu raul mai putin,si din pacate numai incompetenta ma mai tine in tara asta,ca de mult plecam eu de aveam ocazia :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Iul 05, 2006 2:50 pm

Bun, deci n-ai nimic cu Mozart şi nici cu melomanii limitaţi care nu văd muzica dincolo de el, tu ai ce ai cu Băsescu... Păi zi nene aşa de la inceput, nu mă lăsa să-mi răcesc gura in ditirambe despre muzică, istorie, cultură şi civilizaţie, care n-au nici una dintre ele de-a face cu marinelu'...
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Iul 05, 2006 3:13 pm

nu frate,nu-i vorba de nicio limita cand vine vorba de gusturi,asta n-o sa mi-o scoata nimeni din cap.fiecare asculta ce-i place si n-asculta ca nu-i place.

asa deci,am ajuns la un punct comun,ca marinelu n-are de-a face nici cu istoria nici cu cultura si nici cu civilizatia - o conncluzie justa zic eu :D

dar eu am un stil mai ciudat,se vede ca nu-s as la exprimare,ca am detestat metodele de toceala promovate.
asa ca,de ce nu se afiseaza figurile publice din mediul politic decat la mozartfest,enescufest sau mai stiu eu ce festival?
numai si numai ca,vezi dom'le da bine..
ce cata iliescu in sala la a 3-a de mahler daca de-abi se tinea sa nu caste.

eu cand l-am votat pe base l-am votat ca e taran d-ala din popor,care-a mai si dat cu gura la secu(nu ca bombo totusi)
da acum sa-l vad ca el si cu acolitul marmosim se duc la mzoartfest, asta pune capac..
pe domnul marmosim vreau sa-l vad asfaltand bucurestiul cu borduri pe care sa fie stantate figura lu mozart.
austreitii cu ciucalata noi cu borduriel.
hai s-o vad si p-asta..
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Iul 05, 2006 3:57 pm

Da, şi eu detest afişarea ostentativă la spectacole "de ţinută" doar ca să dea bine la imagine. Dar totuşi imi pun intrebarea: oare cat capital electoral poţi strange la un concert Mahler sau Mozart ? Că la Viţa de Vie pricep...

O persoană suficient de educată cat să-i inghită pe Mahler sau chiar Mozart nu cred că se lasă păcălită de asemenea tertipuri ieftine. Asta nu inseamnă că nu-l va vota tot pe Băsescu in 2009, cum l-am votat şi eu in 2004, dacă politichia romană e atat de handicapată incat să nu producă ceva mai de soi.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Iul 05, 2006 4:32 pm

pai vezi,eu nu ma las pacalit,dar sunt convins ca tot pe astia o sa-i votez...
ceea ce ma erveaza e ca astia n-au priceput ca nu are nici un rost sa se afiseze in halul asta pentru ca nu castiga nimic..
nu de bun ce e basescu l-a votat lumea,ci pentru ca romanilor nu le-a suras ideea unui bombonel presedinte.

din punctul asta de vedere il stimez pe becali(desi mi-e lehamite de el pana peste cap) omul asta e prea nerod ca sa se afiseze la mozart sau mahler.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Iul 05, 2006 4:35 pm

Păi nu se duce că e prea nerod, cum ai spus, nu pentru că ar avea bunul simţ care-i lipseşte lui băse de a se abţine de la gesturi populiste (cum ar fi casele pentru sinistraţi :D )
Deci n-ai nici un motiv de stimă pentru el. Afară de cazul in care eşti stelist...
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Iul 05, 2006 4:50 pm

Ba s-avem pardon, eu unul nu-l mai votez pe Basescu. Nu mai votez deloc, pentru ca clasa politica romaneasca, de la stanga la dreapta si de sus in jos, este o adunatura abjecta de escroci, incompetenti si imbecili. Sunt un veteran al Pietei Universitatii, al marilor greve studentesti din anii '92-'95, al marilor entuziasme numite Constantinescu si CDR sau Basescu si Alianta... dar eniough is enough! S-au ras pe bot de votul meu :zambet:
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde eyewitness » Mie Iul 05, 2006 5:58 pm

mai uameni buni, ce-aveti? v-am urmarit discutia cu viu interes pana cand ati dat-o pe politica. ce daca merge basescu sau videanu sau chiar becali la festivalu mozart ? treaba lor, asculta si ei o muzica fie c-ontzeleg sau nu, simpli spectatori la un act de cultura. puteti fi chiar atat de naivi incat sa credeti ca astfel isi dobandesc ei capitalu politic? hai sa fim seriosi, poate dimpotriva, si-l pierd.

hai mai bine vorbiti numa de mozart, sincer e mult mai interesant si chiar va pricepeti iar daca insa va rod dejetelele sa tastati si de politica, va asteptam pe forumu de dezbateri politice si sociale :D

multumesc
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mie Iul 05, 2006 7:19 pm

Eyewitness, nu inteleg care e problema ta daca noi amestecam muzica, politica si istoria. Daca ai ceva de spus, coboara in arena si da-ti drumul! Te-asteptam cu placere (si cu replici acide) :zambet:
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde eyewitness » Mie Iul 05, 2006 7:50 pm

coboara in arena si da-ti drumul


nu, mersi, v-as face tredu varza :D

ideea mea era sa citesc tredu din scaunul spectatorului fara sa particip efectiv pe scena, era un spectacol frumos, placut si interesant pana cand au intrat in scena politicienii, voturile, stirile protv si analizele politice pe care le urmaresc oriunde m-as duce, fie ca vreau sau nu vreau. e nedrept nu pentru mine ci mai mult pentru...mozart
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mie Iul 05, 2006 8:57 pm

Cred că aiuitnes are dreptate. Totuşi e un thread despre Mozart şi muzică, Băsescu&co nu merită mai mult de 1-2 menţionări tangenţiale. Hai să ne rezumăm la Mozart, şi in felul ăsta eye ne va scuti şi de alte intervenţii :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde eliz » Sâm Iul 08, 2006 12:14 pm

colegu scrie:in franta din pacate toti banii se duc pentru boulez si a lui gasca de neocacofonisti aspiranti.

chiar ieri am ascultat sonata 1 si 2 de boulez ... este "ceva" (ca muzica nu o pot numi) a naibi de enervanta. dar totusi am hotarat sa nu mai sterg astfel de compozitori de cand am dato in bara ca stravinski caruia pe la inceputurile mele cu muzica clasica ii downloadasem "Sony's complete Stravinsky" ca a doua zi sa o sterg. apoi dupa 2 ani dupa ce am inceput sa ii gust muzica sa ma apuc cu greu sa il adun piesa cu piesa pt ca nu am mai gasit colectia completa.

colegu scrie:din cate stiu anu trecut a fost anu enescu,degeaba,eu ma uit destul de rar la tv si mai rar ascutl radioul ,dar culmea ca tot de mozart dadei..

asta chiar asa este. rareori scapi de mozart cand este vb de emisiuni de muzica clasica.

colegu scrie:ori labelurile noastre sunt ocupate cu adi de vito si salam de soia.

intotdeauna romania a fost in urma fata de restul europei la capitolul arta. atat la capitolul apreciere cat si la capitolul artisti. noroc cu literatura (eminescu si eliade) si sculptura (brancusi) ca la pictura si muzica suntem pe nicaieri (eu il apreciez destul de putin pe enescu). probabil ca lipsa de mari artisti (artisti care sa fie cunoscuti universal) provine din lipsa de apreciere a artei. iar lipsa de apreciere a artei provine si din nivelul de trai mai redus pe care romania la avut cam dintotdeauna fata de restul europei. asa ca intram intr-un cerc vicios. nu prea iti mai bine sa te gandesti la cultura cand dupa ce scazi cheltuielile de intretinere din salariu (eu stau in chirie) te mai trezesti cu 1,5 mil in buzunar. asta este cazul meu dar sunt altii si mult mai rau. mai bine asculti un manelist care sa iti cante cat de grea este viata , da lasa ca pana la urma totul o sa fie bine si sa te mai "unga" putin la suflet.
apropo stiti care este cel mai tradus roman ? ... nici eliade nici eminescu ci petre ispirescu. si nu as spune ca nu merita asta. basmele lui sunt superbe.

Problema pana la urma e simpla. Nu Mozart este cauza pentru care Petterson sau Horatiu Radulescu nu sunt cunoscuti si promovati. Nu Mozart e de vina ca muzica contemporana nu spune nimic majoritatii publicului cultivat (ca de celalalt nici n-are rost sa vorbim). Nu Mozart e responsabil pentru vulgarizarea si comercializarea muzicii sale.

ba mozart este de vina pt ca petterson este mai putin promovat pt ca emisiunile si festivalurile sunt contra timp si categoric cand se introduce mozart in program se scoate alcineva.
in legatura cu mozart si faptul ca muzica clasica nu spune nimic publicului contemporan sunt total de acord ... ba chiar din contra , cred ca mozart a facut cativa oameni care in mod normal nu le-ar fi placut muzica clasica sa le-o placa ... la fel ca chopin si strauss. ei au compus linii melodice simple dar de o incredibila frumusete. nu prea exista multi compozitori carora sa le asculti intr-o zi o piesa iar a doua zi fredonando, fara sa sti ce canti. mozart este unul dintre ei. zilele trecute am patit exact aceeasi chestie cu Gottschalk, Louis Moreau (1829-1869) ... un compozitor de care nu auzisem niciodata caruia i-am ascultat vreo 40 de melodii (o singura data) ca a doua zi sa ma trezesc ca fredonez perfect o melodie de el care apoi am descoperit ca este "Souvenirs d'Andalousie Op 22"

nu frate,nu-i vorba de nicio limita cand vine vorba de gusturi,asta n-o sa mi-o scoata nimeni din cap.fiecare asculta ce-i place si n-asculta ca nu-i place.

nu este vorba de limita da cand unu vine si trage un thread cu titlul asta parca nu ma pot sa il iau putin la suturi pe mozart. fiecare cu gustul lui dar nu pot sa respect gustul unui om cand a ascultat 5 compozitori in viata lui (maxim) apoi vine si il pune pe mozart nr. 1 ... nr 1 pt mine este doar la sonate pe pian. la simfonii nu se poate comparara cu un beethoven, la concerte de pian nu se poate compara cu rachmaninov, la muzica corala nu se poate compara cu brukner, la opera este destul de bun dar totusi sub verdi, la requieme este cel mai bun dar eu il scot din top din moment ce nu stiu cat a compus el de acolo, la concerte de vioara nu se poate compara cu paganini, etc . si nici ca cea mai completa opera nu il pot pune pt ca la clasamentul facut cu beetoven in preferintele mele clar il bate beethoven.
altfel respect gustul unui om care a ascultat peste 200 de compozitori si care vine si spune ca mozart este nr 1 ... insa pana acum nu am prea intalnit asta. din cate am observat eu mozart este nr 1 pentru majoritatea celor care doar zgarie suprafata muzicii clasice.

acum ascult si vizionez Mozart - pianoconcerto E flat major K271 - (Uchida, Tate) ... si m-am trezit ca Uchida pianistul meu preferat pt mozart (ma refer la sonate de pian) este defapt o ea. ciudat ... nu imi plac femeile pianist (nici macar celebra marta argerich) dar asta m-a pacalit. de plecam cu ideea din start ca sonatele acelea sunt cantate de catre o femeie nu cred ca ar mai fi fost interpretul nr 1 :n: dar acum n-am incotro decat sa o sustin. oricum si concertul asta il "simte" extraordinar.

@ghionoiul
da cunostintele mele se intind mai mult decat filmul Amadeus care recunosc ca mi-a starnit interesul pt cunoasterea vietii lui Mozart si am sapat mai adanc sa stiu daca povestea este adevarata (dovada ca am spus ca mozart a fost platit de un conte sa compuna requiemul nu de Salieri), dar muzica lui o cunosteam inainte de a viziona acest film si aveam o parere formata.

Flautul Fermecat
"Aware of this obligation, Mozart certainly intended for the opera to be seen by the widest possible audience. The theater itself was tax-exempt and was located in a downtown collection of tenements built around six courtyards outside Vienna. It is recognized that Papageno's first audience was somewhat proletarian, but the opera was seen by a large cross-section of society."
http://freemasonry.bcy.ca/biography/mozart_a/mozarts_magic_flute.html

asadar nu vorbesc tocmai prosti ! cu ocazia aceasta googalind sa iti demonstrez ca am avut dreptate am mai aflat ceva interesant: "Beethoven is said to have considered this Mozart’s greatest opera, because in it were to be found nearly every species of music from the lied to the chorale and fugue. "
eliz
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Sâm Iul 08, 2006 1:37 pm

eliz scrie:intotdeauna romania a fost in urma fata de restul europei la capitolul arta. atat la capitolul apreciere cat si la capitolul artisti.

Elizule, ar trebui sa-ti schimbi numele in Eliz-Scoica, pentru ca scoti numai perle, zau asa!


eliz scrie:ba mozart este de vina pt ca petterson este mai putin promovat pt ca emisiunile si festivalurile sunt contra timp si categoric cand se introduce mozart in program se scoate alcineva.

Logica rafinata si profunda a acestei fraze este prea subtila pentru un barbar ca mine, astfel ca imi scapa total.


eliz scrie:in legatura cu mozart si faptul ca muzica clasica nu spune nimic publicului contemporan sunt total de acord ... ba chiar din contra , cred ca mozart a facut cativa oameni care in mod normal nu le-ar fi placut muzica clasica sa le-o placa fugue.

Cat despre formularea "sunt total de acord... ba chiar din contra", cred ca l-ar face invidios pana si pe Ilie Dobre!

Elizule, ramai cu noi cat mai mult timp, scrie mai des si mai mult, ca ne creezi o stare de buna-dispozitie extraordinara!

PS Il doare pe Mozart de suturile tale exact acolo unde i le aplici: in cur!
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde eliz » Sâm Iul 08, 2006 11:19 pm

nu ar fi mai bine sa te rezumi la comentarii muzicale decat sa bati campii ? ... ia vezi ca este daca nu este thread in alta parte pt atacuri la persoana, barfe sau are vreun spital de nebuni vreun forum. poate cu aia ai reusi sa fi pe aceeasi lungime de unda
eliz
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 12:00 am

Mesajde colegu » Dum Iul 09, 2006 9:51 am

ba mozart este de vina pt ca petterson este mai putin promovat pt ca emisiunile si festivalurile sunt contra timp si categoric cand se introduce mozart in program se scoate alcineva.

nu,e vina aluia de-l baga in program pe mozart...si nu-i vina lui ca-l baga in program da e vina cand il baga excesiv :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Dum Iul 09, 2006 10:36 am

eliz scrie:intotdeauna romania a fost in urma fata de restul europei la capitolul arta. atat la capitolul apreciere cat si la capitolul artisti. noroc cu literatura (eminescu si eliade) si sculptura (brancusi) ca la pictura si muzica suntem pe nicaieri (eu il apreciez destul de putin pe enescu). probabil ca lipsa de mari artisti (artisti care sa fie cunoscuti universal) provine din lipsa de apreciere a artei. iar lipsa de apreciere a artei provine si din nivelul de trai mai redus pe care romania la avut cam dintotdeauna fata de restul europei. asa ca intram intr-un cerc vicios.

ba mozart este de vina pt ca petterson este mai putin promovat pt ca emisiunile si festivalurile sunt contra timp si categoric cand se introduce mozart in program se scoate alcineva.


Da, sunt de acord ca Romania este in general in urma la capitolul arte si da, acest fapt se datoreaza si conditiilor istorice total nefavorabile. Sa comparam cati bani au cheltuit Principatele Romane in sec. 19 (de exemplu) pentru arta comparativ cu Austria, Germania, Franta? Cred ca o astfel de comparatie ar da eroare...

Nu sunt insa de acord ca romanii nu apreciaza (sau nu au apreciat) arta... e adevarat insa ca astazi sunt putini cei care stau cu gandul la ea. Dar chestia asta se poate vedea la fel de bine si in West-ul Europei, chiar daca procentajul de analfabeti culturali este un pic mai mic.

Ei, nu saracul Mozart e de vina, asa cum spunea si Colegu... De vina sunt aia care il baga in program in detrimentul lui Wagner!!! :shoot:

eliz scrie:in legatura cu mozart si faptul ca muzica clasica nu spune nimic publicului contemporan sunt total de acord ... ba chiar din contra , cred ca mozart a facut cativa oameni care in mod normal nu le-ar fi placut muzica clasica sa le-o placa ... la fel ca chopin si strauss. ei au compus linii melodice simple dar de o incredibila frumusete. nu prea exista multi compozitori carora sa le asculti intr-o zi o piesa iar a doua zi fredonando, fara sa sti ce canti. mozart este unul dintre ei. [...] fiecare cu gustul lui dar nu pot sa respect gustul unui om cand a ascultat 5 compozitori in viata lui (maxim) apoi vine si il pune pe mozart nr. 1


Sarind peste erorile de logica si de gramatica :n:, Mozart este intr-adevar nr. 1 pentru categoria aceea de oameni pe care eu mai demult am denumit-o "pseudo-melomani". A, si sa nu uitam, tot alaturi de austriac il gasim si pe "maestrul" Verdi. Daca in cazul macaronarului misterul este pentru mine rezolvat, deoarece el este un circar incredibil (iar prostimea are nevoie de paine si circ, asa cum bine au remarcat stramosii nostri, romanii), in cazul lui Mozart am inceput sa-mi pun niste intrebari foarte serioase, si asta din pricina mai multor studii pe care le-am vazut si care aratau ce efecte miraculoase are muzica lui asupra psihicului uman. Daca este adevarat, mi-e greu sa spun, pentru ca in cazul meu n-are nici un efect pozitiv... dar daca mai multe grupuri independente de cercetatori au aratat asta, nu pot decat sa cred si sa nu cercetez (ca in orice domeniu stiintific modern, mai putin cel in care activez eu direct :n:).
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde mrwolf » Dum Iul 09, 2006 1:28 pm

AlexN scrie:Mozart este intr-adevar nr. 1 pentru categoria aceea de oameni pe care eu mai demult am denumit-o "pseudo-melomani".


The most tremendous genius raised Mozart above all masters, in all centuries and in all the arts. (Richard Wagner)
mrwolf
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Dec 05, 2003 2:15 am

Mesajde colegu » Dum Iul 09, 2006 3:07 pm

ma indoiesc ca richard wagner stapanea asa de bine limba engleza..
nu de alta dar mai degraba invata sa cante la pian decat sa vorbeasca in limba lui shecspir
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Dum Iul 09, 2006 4:17 pm

Da, Herr Wolf are dreptate, acum imi dau seama ca n-am fost complet in exprimare. Asa ca rectific :)

"Mozart este intr-adevar nr. 1 pentru categoria aceea de oameni pe care eu mai demult am denumit-o "pseudo-melomani"

cu:

"Mozart este intr-adevar nr. 1 in special pentru categoria aceea de oameni pe care eu mai demult am denumit-o "pseudo-melomani".

Intr-adevar, exista melomani adevarati care il au pe Mozart nr. 1 in top din motive foarte intemeiate si pentru ca inteleg cu adevarat muzica lui. Daca ma gandesc doar la membrii activi si cei din trecut ai acestui Forum, imi vin deja in minte 3 nume care il plaseaza pe Amadeus foarte sus in top A-)
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Dum Iul 09, 2006 5:28 pm

Ideea de "top al compozitorilor" mi se pare inutila. Arta nu este un campionat mondial, in care contabilizam sonate si simfonii si facem concertaveraje de tipul celor cu care, in lipsa unor preocupari mai serioase, isi omoara vremea Elizake. Eu unul ascult cu egala placere un concert pentru pian de Mozart, unul de Rahmaninov sau concertul lui Haciaturian si nu vad de ce ar trebui sa aleg dintre ele pe "cel mai bun". Fiecare este bun in felul sau, iar o opera de arta trebuie judecata in functie de meritele proprii si nu prin comparatie cu altele.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Dum Iul 09, 2006 5:39 pm

Sunt de acord ca topul absolut al compozitorilor este inutil, pentru ca fiecare isi are compozitorii preferati (aici nu poti sa zici ca nu e asa...) Dar pe de alta parte, comparatiile exista. Sau poate ca nici capodoperele manelistilor n-ar trebui asa aruncate la cos?...
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Dum Iul 09, 2006 6:56 pm

AlexN scrie:Sau poate ca nici capodoperele manelistilor n-ar trebui asa aruncate la cos?...


Forumul e dedicat muzicii clasice. Pentru manele exista altul. Eu personal cand ma refer la muzica subinteleg "muzica clasica", desi termenul e impropriu.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Dum Iul 09, 2006 8:51 pm

apropo ce concertaveraje,am ascultat simfonia a 5-a de beethoven cu mici modificari de pdq bach(schikele),plus un comentariu ca la fotbal
este absolut superba simfonia..
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Iul 10, 2006 9:05 am

eliz scrie:intotdeauna romania a fost in urma fata de restul europei la capitolul arta. atat la capitolul apreciere cat si la capitolul artisti.
Categoric... Pe de-o parte ţările cu tradiţie culturală solidă - Germania, Franţa, Albania, Bulgaria, Malta, Belarus şi toate celelalte, pe de altă parte grupul ţărilor bananiere, format numai din Romania...

Cum zicea şi Ciuhandru, viaţa noastră ar fi ceva mai săracă fără tine, eliz !
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde eliz » Mar Iul 11, 2006 2:04 pm

mrwolf scrie:The most tremendous genius raised Mozart above all masters, in all centuries and in all the arts. (Richard Wagner)

socant citatul tau. nu stiam chestia asta dar totusi wagner are doua probleme de credibilitate cand afirma ca mozart este cel mai mare geniu care a existat vreodata:
1. compunea si el muzica clasica
2. germanii cu austriecii se mai "ajuta" din cand in cand

@Ciuhandru
intodeuna perfectionarea in orice domeniu a fost sustinuta de competitie. ca sa ai competitie tre sa compari. ca sa compari tre sa faci reguli. asta este parerea mea. ati mai discutat voi despre asta si nu vreau sa incepem iarasi filozofareala , doar imi spuneam si eu parerea.

AlexN scrie:Sunt de acord ca topul absolut al compozitorilor este inutil, pentru ca fiecare isi are compozitorii preferati (aici nu poti sa zici ca nu e asa...)

cu toata inutilitatea lui inainte sa faci un astfel de top pot sa bagi mana in foc ca pe primele locuri vor fi: Mozart, Wagner. si asa a reiese si din topul de pe siteul acesta.
ei reprezinta mai mult decat nume si este o batalie intre muzica clasica "usoara" si muzica clasica "grea".
eu sunt din a treia categorie (de dimensiuni mai mici) , prefer muzica pt instrumente solo.
dar daca acest tot s-ar face nu doar cu cine este nr 1 ... favoritul si s-ar lua primii 20 de favoriti de exemplu, sunt sigur ca ar fi altul care ar bate detasat. si nu este nici unul din cei doi (si nici beethoven pe care l-am tot laudat), este un compozitor care a placut tutror: de la mozart, la wagner, chopin , strauss si cu cati melomani am discutat eu fie ca era intr-o tabara sau alta intotdeuna era un compozitor care facea parte din preferinte. nu are rost sa spun cine este ca sigur stiti deja raspunsul.

[quote="ghionoiul"]Categoric... Pe de-o parte ţ]
cu cat dai kilu de banane ? pline de informatie posturile tale. nici nu te miri ca nu mai poti "gresi" si tu ca altii cand nu ai nimic de spus.
iti dedic aceasta strofa:

Critici voi, cu flori desarte,
Care roade n-ati adus –
E usor a scrie versuri (inlocuieste versuri cu threaduri sau posturi)
Cand nimic nu ai de spus.

:n:
eliz
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mar Iul 11, 2006 2:14 pm

eliz scrie:socant citatul tau. nu stiam chestia asta


Da' pe-asta-l stii?

"Intre pamant si cer, Horatio, sunt atatea lucruri la care filozofia ta nici nu viseaza".

Apropos de instrumente solo: ce parere ai de Adagio pentru armonica de sticla KV 617a?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde maxu » Mar Iul 11, 2006 2:37 pm

:calm: Se poate da split la certurile astea, ca e din ce in ce mai greu de urmarit subiectul?
Inca nu am apucat sa vad ce e cu MozartFEST asta, desi nu mi-ar fi greu. Fiind bombardat zilnic la micul dejun (Radio Romania Muzical - Perpetuum Mozart ~08:10 -08:40) mi s-a cam luat. Sper ca la festival sa cante si altele decat d'ale lui Amadeus. Exista un program disponibil online?
Apropo de Blondy, Mozart e doar cel mai cunoscut, au mai existat Marius Moga d'astia in diverse perioade. Telemann, Chopin, Strauss va aduc aminte de ceva?
Avatar utilizator
maxu
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 10, 2005 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mar Iul 11, 2006 2:53 pm

Ce program online, maxule? te duci acolo, comanzi o bere sau un suc, te asezi si asculti inregistrarea unei castratiuni sau a unui pervertiment. Intre timp te mai uiti dupa f'o cucoana-doua, arunci ocheade Zerlinelor care se fataie pe-acolo si la ora 11, gata, vin jandarmii si te trimit acasa.

Si nu spera, ca speri degeaba... se da numai Amadeus :zambet:
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Mar Iul 11, 2006 2:55 pm

@Eliz: in vremea lui Wagner (si nu numai atunci) a existat rivalitate intre Austria si Bayern. Acum in fine, Wagner nu era bavarez de origine, dar si-a trait o buna parte din viata in Bayern. Au existat razboaie intre cele doua tari (sa nu uitam ca in acea perioada Bayern-ul era regat, asta pana sa-l piarda Ludwig al II-lea). Dupa aia iarasi sa nu uitam aerul de superioritate cu care austriecii ii trateaza pe germani (chiar si astazi!!!), desi economic n-au nici un drept sa faca asta. Deci nu stiu cat de adevarata ar fi fratia asta... Dar pe de alta parte, este notoriu faptul ca Wagner ii aprecia mai mult decat pe oricine pe Mozart austriacul si pe Beethoven germanul, iar asta trece in mod sigur de orice granita economico-politica.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator