Mozart no. 1

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde ghionoiul » Mar Iul 11, 2006 5:02 pm

maxu scrie: Se poate da split la certurile astea, ca e din ce in ce mai greu de urmarit subiectul?
Da' cine se ceartă, bre maxule ? Mai avem şi noi divergenţe de opinii pe teme presante, dar in rest suntem ca fraţii... :grup:

Dacă stai să asculţi cu religiozitate de-a fir'a păr toate pervertismentele şi castraţiunile lui Mozart, pe care RRM le ia gospodăreşte la rand, cred şi eu că te apucă damblaua. Dar dacă această muzică este intrebuinţată in scopul pentru care a fost produsă, şi anume de ambianţă sonoră pentru un loc unde oamenii să se simtă bine, e OK. E drept că Piaţa Palatului nu e castelul arhiducelui din Salzburg (sau ce dreq grad avea şi ăla, că precis mă pune eliz la punct cu un citat din uichipedia...), iar bucureştenii care vin obosiţi de la muncă nu-s aristocraţi subţiri cu peruci pomădate, dar parcă un oraş in care se aude Mozart nu mai e aşa antipatic precum il face de obicei vacarmul traficului. Chit că 99% din ăia care sunt in ţarcul festivalului nu dau două parale pe concertul pentru tulumbă in vax major.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde eliz » Vin Iul 14, 2006 8:18 pm

Ciuhandru scrie:Da' pe-asta-l stii?

"Intre pamant si cer, Horatio, sunt atatea lucruri la care filozofia ta nici nu viseaza".

Apropos de instrumente solo: ce parere ai de Adagio pentru armonica de sticla KV 617a?


da ... de citatul ala am auzit.
am ascultat azi adagio kv617a si adagio & rondo kv617 pt armonica de sticla. mi-a placut mai mult rondo kv 617. pot sa zic ca mozart avea imaginatie , este o lucrare deosebita. suna deosebit ca instrumentaj piesa insa ca linie melodica nu "exceleaza". de exemplu daca incerci sa o fredonezi nu este cine stie ce.
ce imi mai place la melodie sunt partile de liniste. multe pauze.

cum se canta la instumentul acesta ... se sufla in el ? pt ca uneori da impresia de xilofon

@maxu
iti spun eu sigur ca chopin nu a fost tocmai un marius moga. era cam umbrit de liszt. chiar era suparat si spunea ironic la un momendat cand a auzit ca la laudat liszt: "liszt imi da si mie un regat din imparatia lui". se referea ca liszt s-a cam "autoproclamat" imparatul pianului.
eliz
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Sâm Iul 15, 2006 12:28 pm

eliz scrie:da ... de citatul ala am auzit.
am ascultat azi adagio kv617a si adagio & rondo kv617 pt armonica de sticla. mi-a placut mai mult rondo kv 617. pot sa zic ca mozart avea imaginatie , este o lucrare deosebita. suna deosebit ca instrumentaj piesa insa ca linie melodica nu "exceleaza". de exemplu daca incerci sa o fredonezi nu este cine stie ce.
ce imi mai place la melodie sunt partile de liniste. multe pauze.

cum se canta la instumentul acesta ... se sufla in el ? pt ca uneori da impresia de xilofon



Ia-ncearca sa fredonezi Scherzo din Beethoven 7... sau Adagietto din Mahler 5... sau uvertura la Tannhauser... sau Moartea Isoldei... sau marsul din Sostakovici 7... sau "melodia" flexatonului din concertul pentru pian de Haciaturian... asa-i ca nu-i cine stie ce? Pai daca pentru tine criteriul de calitate la o bucata muzicala este fredonabilitatea, ce cauta Alkan in topul tau? :zambet:

Despre armonica, v. aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Glass_harmonica
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mie Iul 19, 2006 8:15 pm

marsul din sosta 7 e chiar extrem de fredonabil :)
nu ca asta ar fi un criteriu valabil...
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde eliz » Mie Iul 26, 2006 10:08 pm

sa zicem ca nu neaparat fredonabilitatea ci poate m-ai bine zis retinerea unei compozitii pt mine reprezinta un criteriu. si DA: fredonez Tannhauser adeseori. restul din cele enumerate de tine nu prea le-am incercat. si cateva piese de alkan sunt chiar usor de fredonat. ma refer la piese rapide,chiar daca alkan a compus si piese incredibil de lente: Esquisses No. 1 La Vision, Esquisses No. 11 Le Soupirs, Esquisses No. 48 En Songe, Esquisses No. 49 Laus Deo, preludiile, etc
a fredona nu inseamna a reproduce perfect toate notele. ( de exemplu la Tannhauser fredonez partea suflatorilor si rareori corzile). daca iti iese din gura doar o nota din 10 pe celelate 9 le ai in minte. uitat-te la glenn gould cum il fredoneaza pe bach.
poate nu ma intelegi dar faptul ca retii fara sa te straduiesti o anumita compozitie pt mine inseamna ca mi-a placut si reprezinta un criteriu de apreciere a unei piese.
eliz
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 12:00 am

Mesajde colegu » Joi Iul 27, 2006 8:01 pm

ia incercati sa fredonati ceva compus dupa 1950 :)
poate ca tocmai de asta imi place mie muzica respectiva...e abstracta e ideala pt creer,nu pentru inima :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Vladik » Vin Aug 04, 2006 5:32 pm

Am fost la un concert de Mozart in aer liber aseara (Orchestra Filarmonica din Montreal); o vreme complet execrabila (de fapt a plouat cea mai mare parte a timpului, lucru care insa a dat intregului eveniment un aer majestuos (mai ales norii negri)).
Au interpretat cateva "hit-uri" (Simf. 41, o arie din Don Giovanni etc.) dar si chestii mai putin cunoscute (Simf. 1)
every morn' and every night
some are born to sweet delight

every morn' and every day
some are born to endless pain
Avatar utilizator
Vladik
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Mie Mai 19, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 08, 2006 3:00 pm

Că tot era colegu exasperat de un amărat de festival Mozart la Bucureşti, care ţinea o săptămană...
Am fost la Viena şi m-a apucat pe mine disperarea. Vienezii au luat-o razna cu ocazia anului Mozart, pur şi simplu işi rebrenduiesc oraşul cu chipul lui Mozart, parcă ar vrea să scoată Salzburgul din peisaj. Mă mir că nu il şi redenumesc Mozartstadt...
Pe toţi stalpii, prin toate tramvaiele şi metrourile sunt afişe cu evenimente Mozart, variind de la Flautul fermentat la Teatrul de păpuşi pană la manifestări intitulate I Hate Mozart. Pe aeroport, avioanele Austrian Airlines sunt şi ele inscripţionate cu emblema anului Mozart.
La intrarea in Staatsoper, pe care vroiam să o vizitez, am fost agăţat de un stagiar (străin, după toate aparenţele) imbrăcat intr-un chinuit costum de epocă, care incerca să-mi explice că un turist venit la Viena n-are ce căuta la Operă pană nu experimentează mai intai cele 3 "senzaţii vieneze": şniţelul vienez, ştrudelul cu mere şi un concert Mozart. Aşa că vroia să-mi vandă cu 40 de euroi un bilet la un concert turistic de la nuş ce castel, unde unii imbrăcaţi la fel de obosit ca şi ăsta urmau să cante celebre şlagăre de genul partea a 3-a din simfonia a 48-a, măsurile 168-211, aria fluturelui de noapte precum şi, in partea a doua, valsuri de Johann Strauss Tatăl&Fiii (de fapt pe program era o varză totală, că scria pur şi simplu Johann Strauss, iar lucrările erau şi de ăla micu' şi de ăl bătran, culminand, bineinţeles, cu celebrul Marş cu solo de aplauze Radeţchi).
Aşa, revenind la Mozart...
Am vizitat şi casa lui Mozart, astăzi muzeu pe 3 etaje (deşi Mozart a ocupat doar un etaj şi doar pentru 3 ani). Intrarea e 7 euro, garderoba 1 euro. Ţi se dă un dispozitiv vorbitor care iţi dă explicaţii amănunţite in germană, engleză, franceză, japoneză etc., etc. pentru fiecare sală pe care o vizitezi. In stilul ăsta turul ar dura cam 2 ore, dar n-am avut atata răbdare. La ieşire am trecut pe la shopul muzeului, foarte bine aprovizionat cu ce vrei şi ce nu vrei.
Apoi am vizitat şi casa lui Beethoven. Nu există nici un indicator care să te indrume intracolo, dacă nu ştii dinainte unde e (mă documentasem !), n-ai nici o şansă să o găseşti. Casa e locuită şi-n ziua de azi, iar "muzeul" e de fapt apartamentul de la ultimul etaj, unde a stat Beethoven. Urci tiptil scările abrupte şi incerci să nu gafai, ca să nu deranjezi vecinii. Exponatele sunt puţine, explicaţiile aproape inexistente şi doar in germană. O tanti care nu vorbeşte decat austriaca iţi vinde un bilet de 2 euro. Un nene plictisit proptit in dreptul ferestrei, la fel de virtuoz in ale englezei ca şi doamna, completează personalul muzeului. Ca orice muzeu, şi acesta are un shop propriu, numai că e inchis...
Bietul Strauss e şi el deja căzut in uitare cu an der şonen blauen Donaul lui cu tot (nu că ar fi cine ştie ce pagubă, dar aşa ca chestie...)
Una peste alta, moţartmania vieneză m-a exasperat pană şi pe mine. Cu toate astea, dintre suvenirurile şi cadourile pe care le-am cumpărat din Viena nu lipsesc celebrele bomboane Mozart şi un tricou cu Mozart-Viena. Nu de alta, dar dacă aş fi cumpărat ceva cu Strauss, probabil că nu mă credea nimeni că am fost la Viena... :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 08, 2006 7:11 pm

Evident ca situatia descrisa de Ghionoiul este un exemplu perfect de kitschosenie impinsa pana la ultima limita a bunului-simt. Ceea ce ma reconforteaza e faptul ca sunt convins ca Mozart insusi ar fi respins in termeni categorici aceasta idolatrie care frizeaza ridicolul si chiar dementa .
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Lun Sep 11, 2006 8:41 am

Nu e idolatrie, e demenţă pur şi simplu. Idolatrie ar fi dacă cei care se complac in chestia asta chiar ar fi fani incrancenaţi Mozart. Insă părerea mea intimă e că proporţia de amatori de muzică clasică in general şi Mozart in special nu e cu mult mai mare decat la Bucureşti.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Lun Sep 11, 2006 11:51 am

Da, Bayreuth-ul e un loc mult mai linistit, acolo nu ti-l baga nimeni pe Wagner pe gat, desi nu pot spune ca mi-ar fi displacut asta :n:

Dar in fond o afacere e o afacere. Daca se pot scoate bani de pe urma lui Mozart, atunci in mod sigur o vor face. Si pe cine altcineva sa promoveze, pe Beethoven, cel care tulbura spirite si indeamna la revolutie? Ca sa controlezi oamenii trebuie sa le dai ceva sa-i tampeasca, sa-i faca sa nu-si puna prea multe intrebari. Prezentat in lumina in care trebuie, Mozart si muzica lui poate servi si acestui scop (atentie, n-am zis ca muzica lui e in mod normal asa, am subliniat ca poate fi deturnata si utilizata in acest scop!!!). Altfel de unde aceasta Mozart-manie world-wide, inclusiv in America, de unde toate aceste studii care arata ce bine face muzica lui la creier?! Luati Mozart, mancati Mozart, Mozart face bine la sanatate! Ma indoiesc ca toate aceste strategii de promovare nu sunt cumva corelate intre ele.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Lun Sep 11, 2006 12:59 pm

da fratilor,luati mozart,face bine la sanatate,d-aia a crapat gigel nitel mai tarziu de pubertatea componistica :)

lasa ca si in jurul lui wagner exista un cult de soiul asta,poate mai dement decat la mozart...nici cel mai odios kave mai mic de 300 nu se compara cu preludiu la camera de gazare,sau uvertura de la dusuri,sau celebra arie,avem zyklon-b pentru toata lumea,nu va-ngramaditi

ma mir ca n-au facut pana acum berea mozart,sau crenvustiul wolfgang,aa snitel sau ce-o fi.
cat am fost si eu prin viena am vazut prin buticuri bombonele cu marsul ala turca pe ele,postere,maculatura,benere cu mozart etc.. bine ca n-am fost in toiul vreunui mozartfest :)
in orice caz,nu m-am simtit agasat ca la praga si venetia,unde orice bagator de seama iti vara-n nas un afis cu cocnerte de muzica medievala,baroc & shit,l-am luat pe un gigel d-asta si l-am intrebat daca muzica contemporana n-are,ce-o fi inteles ce n-o fi inteles,mi-a dat alt afis cu o trupa gen bamby,blondy,3 studenti de pe la noi.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Lun Sep 11, 2006 3:51 pm

AlexN scrie:Si pe cine altcineva sa promoveze, pe Beethoven, cel care tulbura spirite si indeamna la revolutie?


Nene Alexule, de acord cu ce ai spus despre manipularea si distorsionarea muzicii lui Mozart. Nu cred ca exista in istoria muzicii un exemplu mai frapant de confiscare a unui compozitor in scop comercial. Din toata aceasta potlogarie facuta pentru a scoate banii fraierilor din buzunar cel mai mult are de suferit muzica insasi. Adevaratii mozartieni insa nu se vor lasa niciodata atrasi in aceasta capcana si nu-l vor considera niciodata pe Mozart un compozitor de cantece de leagan sau muzica de relaxare; nu cred ca veti gasi in colectia unui mozartian junk-uri de genul "Mozart for babies vol. 3411" sau "Romantic Mozart" sau inca "Turkish Marsh Death Metal Remix".

Dar de unde pana unde Beethoven agitator si revolutionar ASTAZI? Crezi cumva ca dupa un concert cu "Eroica" si "Imperialul" publicul, intaratat si cu spiritele tulburate, ar purcede in mars fortat la asaltul cladirilor guvernamentale?:)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Lun Sep 11, 2006 4:28 pm

Ciuhandru scrie:Dar de unde pana unde Beethoven agitator si revolutionar ASTAZI? Crezi cumva ca dupa un concert cu "Eroica" si "Imperialul" publicul, intaratat si cu spiritele tulburate, ar purcede in mars fortat la asaltul cladirilor guvernamentale?:)


Da, super tare imaginea pe care ai construit-o! ~p Pai n-o lua si tu literal, pentru ca, intr-adevar, Beethoven astazi nu mai poate fi sinonim cu revolutia. Dar, totusi, oricat ai incerca s-o distorsionezi, muzica lui nu se preteaza la scopuri comerciale si nici nu poate fi recomandata pe post de adormitor pentru bebelusi. Motivul e simplu: Beethoven n-a fost Mozart, nici ca om, nici ca compozitor. Iar la vremea lui a fost un revolutionar.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Lun Sep 11, 2006 5:37 pm

din ciclul iarna nu-i ca vara avem "beethoven n-a fost mozart"
nimic mai adevarat,totusi, slagare precum für elize,munlait sonata(compozitorul nu i-a dat numele asta - mai corect este sonata quasi una fantasia,este aceeasi treaba cu simfonia celor o mie de mahler unde comercialul primeaza,si nu din vina compozitorului) partea I din simfonia a 5-a,oda bucuriei le gasesti cu prisosinta pe sidiuri "best of crap".
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Lun Sep 11, 2006 5:52 pm

Pe CD-uri "Best of crap" gasesti majoritatea compozitorilor, poate mai putin pe Rautavaara. Nu despre asta era vorba.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Lun Sep 11, 2006 7:41 pm

nuuu,muzica lui beethoven nu se preteaza la scopuri comerciale,d'aia gasesti pe toate drumurile sidiuri cu vreo duzina de compozitori si atat.
bach,beethoven,hí¤ndel,mozart,brahms,vivaldi,verdi,wagner,dvorak,chopin,ceaikovski,grieg - astia sunt compozitori care apar extrem de des pe piata.(cam multi nemtalai este?)

bineinteles ca beethoven nu mai are nicio treaba cu revolutia,e obsolete de nitica vreme,si nici pe timpu lui n-a facut cine stie ce "descoperiri",l-a clonat multa vreme pe d'alde mozart.o fi fost vreun revolutionar,nu zic nu,dar dpdv comercial are un avantaj - e un romantic(discutabil tare) si asta ajuta mult - vezi sidiuri best of romantics.

bine,nu-i de talia lui mozart,nu vezi nici acadele beethoven,nici pixuri si nici sepcute care sa-l popularizeze.
si in orice caz,nimeni nu cred ca-l va taia vreodata pe wagner la capitolul asta.

apropo ciuhandrule,chiar sunt interesat de turkish mars death metal remix,am ascultat für elise black metal cover si chiar mi-a placut(mai mult decat originalul in orice caz)
ca sa nu mai spun ca bach pe chitara electrica deja e clasic :))
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Mar Sep 12, 2006 9:27 am

colegu scrie:bine,nu-i de talia lui mozart,nu vezi nici acadele beethoven,nici pixuri si nici sepcute care sa-l popularizeze.


Bun, ma bucur ca ai ajuns si la subiect, intr-un final!... :doh:

Da, Bach pe chitara electrica e intr-adevar bestial ;)
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mar Sep 12, 2006 10:59 am

Sunt convins ca publicul-tinta al comercializarii lui Mozart cunoaste din Beethoven fix Fuer Elise, primele 4 masuri din a 5-a si tema bucuriei din a 9-a. Asa ca daca unui gigel i-ar da prin cap sa-l utilizeze ca pe Mozart ar avea acelasi succes.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Mar Sep 12, 2006 11:38 am

Ma indoiesc de asta, pentru ca in timp ce Mozart arata ca un om simpatic, Beethoven arata ca un ursuz. Asa ca nu prea cred ca poate fi la fel de usor popularizat. Chiar si acele masuri din S5 si S9 de care ai pomenit, desi sunt foarte cunoscute, te pun putin pe ganduri intr-un mod in care Mozart n-o face la nivel superficial.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mar Sep 12, 2006 11:50 am

O, sunt foarte multe lucrari de-ale lui Mozart care te pun pe ganduri... dar asa cum spui, trebuie sa vezi dincolo de aparente... ceea ce pana la urma e in avantajul lui Wofgang :) Ludwig ia omul de guler in mod direct si-i da un pumn in piept... Mozart e mai discret si il lasa in voia capacitatii sale de discernamant...iar daca n-o are, cu atat mai rau pt el :) Oricine poate vedea revolutia in "Eroica", dar foarte putini o gasesc in "Rapirea din serai" si totusi ea este acolo.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mar Sep 12, 2006 1:05 pm

eu nu vad nici revolutia din eroica nici din rapirea din serai...asta inseamna ca nu-s oricine nu?
si ma indoiesc sincer ca o sa vad acadele cu masuri din concertul 20 de mozart sau din hamerklavieru lui ludwig van :))
cu ocazia anului mozart eu o sa caut si hartie igineica imprimata cu mecla respectivului,ca sa ma simt si eu bine =))

draga alexule,si sidiurile "best of crap" sunt la fel de "beton" ca si acadelele,guma de mestecat,sau mai stiu eu ce mic "rahatel".

si ca sa vezi,pe bancnota de 5 parale(d-asea noi) avem mecla lui enescu..asta asa de dragul rapsodiilor..
tot o "acadea" e si asta ;)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Vin Sep 15, 2006 1:35 pm

Avand in vedere ca marea stiinta si tehnica ma cheama si are nevoie de mine ( ~p - vezi sa nu), n-am timp sa caut exemplele in tot ce-ai scris tu pana acum. Dar uite un post recent:

"Colegu: ciuhandrule,in general toata opera zdrangane si urla.

Ciuhandru: In general, da. In particular (Monteverdi, Haendel, Mozart) nu."

Inteleg ca si Siegfried intra la cazul particular? Ciudat, nu-l vad pomenit pe Wagner sau vreo lucrare de-a lui intre paranteze...

Oricum, fii pe pace, n-am de gand sa continui razboiul de transee cu tine pe tema asta, pentru ca n-are sens pentru nici unul dintre noi. Iar intr-o instanta superioara, nici unul dintre noi nu are dreptate.

Dar, pe de alta parte, nu sunt de acord ca "arta este elitista". Daca plecam de la premiza asta, atunci omul este oricum condamnat. Refuz sa cred asa ceva.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 15, 2006 1:59 pm

AlexN scrie:Dar, pe de alta parte, nu sunt de acord ca "arta este elitista". Daca plecam de la premiza asta, atunci omul este oricum condamnat. Refuz sa cred asa ceva.


Omul care refuza sa accepte ca arta cere efort pentru a fi inteleasa si ca exista lucruri care il depasesc si oameni care ii sunt superiori este condamnat oricum... la ignoranta, la stupiditate si la vulgaritate.

[quote="ghionoiul"]
Mai veniţ]

Pai tocmai asta incerc si eu sa spun, dar cu sanse de reusita nule.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde bruno » Vin Sep 15, 2006 1:59 pm

Artele, arta sunt precum muntele. Sau cu vorba lui Nietzsche, pentru toti si nici unul.
Music is not related to anything. It is a spontaneous process of creation. The performer creates. What has the composer done? Shown you the way: "Look, if you go over those stages, those conflicts, you might come to this point."
Avatar utilizator
bruno
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mar Feb 15, 2005 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 22, 2006 9:37 am

Azi dimineaţă am ascultat la RRM Cvintetul cu clanaret, intr-o inregistrare din 1938 cu Benny Goodman şi cvartetul Budapesta. Ştiu, colegul o să spună că nu dă 2 bani pe inregistrările dinainte de 1960, il rog să nu se mai deranjeze (ca fapt divers, nu se auzea mai prost decat se aude de obicei RRM pe radioul de cacao din dotarea Golanului de 1.4). Alex o să spună şi el că lui nu-i place Mozart şi nici muzica de cameră, de asemenea poate să facă economie de efort.

Ce vreau să spun este că am ascultat cu mare interes şi atenţie, datorită prezenţei insolite a celebrului jazzman american, atunci in varstă de 29 de ani. Diferenţa intre interpretarea riguroasă şi clasică a "cordarilor" şi stilul mai liber al jazzistului este clară. Deşi Goodman se integrează bine măcar dpdv al tempoului, fără tendinţe de variaţii de ritm specifice muzicii de jazz, frazarea e cat se poate de neglijentă, practic nu există. Goodman cantă plat, cu blazarea muzicantului dintr-un club din New Orleans. N-are nici o treabă cu frazarea ingrijită cerută de muzica lui Mozart.

Nu am povestit asta ca să-l fac de cacao pe Goodman, care rămane un mare artist in domeniul lui, ci doar ca element de pitoresc. Orice artist care caută să treacă de graniţele domeniului in care este as merită apreciat pentru bunăvoinţă, chiar dacă rezultatul nu e intotdeauna grozav.

Asta imi aduce aminte de o altă tentativă a lui Goodman de a se apropia de muzica clasică, cand Aaron Copland a compus concertul pentru clarinet şi coarde pe care i l-a dedicat lui Goodman şi i-a acordat exclusivitate in interpretarea lui pentru nu mai ştiu caţi ani. Deşi Goodman a fost măgulit, a declinat ani in şir oferta lui Copland de a interpreta concertul, care i se părea mult prea greu. In cele din urmă, aproape de expirarea termenului de exclusivitate, Goodman a reuşit să interpreteze concertul in public, ba chiar l-a şi inregistrat, cu Copland la pupitru, insă, din cate cunosc, versiunea lui nu este considerată una de referinţă (ce-i drept eu am ascultat doar versiunea lui Goodman, deci nu mă pot pronunţa).
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Vin Sep 22, 2006 9:45 am

depinde de inregistrare ghionoiule,am fost plăcut surprins de calitatea unor inregistrări din anii 40,absolut superbe.
Orice artist care caută să treacă de graniţele domeniului in care este as merită apreciat pentru bunăvoinţă, chiar dacă rezultatul nu e intotdeauna grozav.

corect,dar cand rezultatul este magnific atunci cum mai e?
jazzistul keith jarett este sublim in preludiile şi fugile de şostakovici.asta logic,e părerea mea.
da cum să spun,pe mine chiar m-ai făcut curios cu cvintetul ăla,şi asta pentru că nu e o interpretare ca la carte,care ştiu că m-ar fi plictisit..
poţi da detalii in ceea ce priveşte kaveul,ca să-mi restrang domeniul de căutare.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 22, 2006 10:24 am

Tot ce-i posibil cu Keith Jarett, la urma urmei distanţa intre dsch şi jazz nu se măsoară in parseci, ca in cazul lui Mozart ;)
E vorba de KV581, nu mi s-a părut necesar să mai precizez de vreme ce am zis "cvintetul cu clanaret". E un templu pentru filo-mozartieni şi un "must" pentru oricine vrea să afirme in cunoştinţă de cauză că l-a fumat pe Mozart şi nu mai are ce aştepta de la acesta :D
Ai şi tu dreptate, interpretările neconvenţionale au farmecul lor. Cvintetul ăsta l-am ascultat in zeci de interpretări care de care mai profesioniste, nici n-aş fi in stare să fac diferenţa intre ele, dar cu atata atenţie nu l-am mai ascultat demult. Singura condiţie e ca farmecul să se datoreze ingenuităţii naive a unui Goodman, şi nu spectacularului ieftin al unui Nigel Kennedy sau Edvin Marton.

Edit: felicitări, văd că ai reuşit să faci in aşa fel incat să pupi Linuxul cu codificarea default de pe Fanclub, astfel că vedem şi noi diacritice RO din prima şi nu michimauşi. Acuma chiar că nu mai avem nevoie de muştar...
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Vin Sep 22, 2006 2:30 pm

codificare default de pe fanclub n-a fost utf-8 decat de ceva vreme incoa.
ca să spun că "l-am fumat" pe mozart trebuie ca mai intai să-i fi ascultat toate compoziţiile,lucru pe care nu prea intenţionez să-l pun in aplicare.
insă cvintetul ăsta e pe lista "wanted". bineinţeles cu goodman in rolul principal.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 22, 2006 2:42 pm

Hehehe, a asculta Mozart de la KV 1 la 626, inclusiv a-uri, b-uri şi Anh.-uri e o tortură pe care ar merita-o doar teroriştii arabi de la Guantanamo :shoot:Precis s-ar cere singuri la creştinism după primele motete KV 100 şi ceva (sper ca aceste afirmaţii să nu fie prost traduse şi inţelese şi să aud de manifestaţii anti-ghionoiul la Islamabad, aş fi profund dezolat...)
Succes cu KV 581 !
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori