compozitori nordici

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde bruno » Mar Oct 17, 2006 11:53 am

Nu stiu cum suna Langgaard(cred ca asa se scrie) nici Misterium-ul de Scriabin. Celelalte simfonii de Scriabin le-am ascultat de curand dar eu unul nu stiu cum sa le iau. Au momente in care sunt cu adevarat inspirate dar si momente in care muzica devine banala si oarecum conventionala. Le mai dau inca tarcoale. Sunt curios in ce priveste Misteriumul pe care inteleg ca l-ar fi terminat un tip pe nume Nemtin dupa schitele lui Scriabin.
Am auzit ca Celi ar fi avut cuvinte de lauda despre un compozitor suedez pe nume Anders Eliasson a carui muzica ar semana cu cea lui Pettersson dupa unii. Eu unul n-am auzit nimic de el;poate o stii mai mule Colegu'.
Music is not related to anything. It is a spontaneous process of creation. The performer creates. What has the composer done? Shown you the way: "Look, if you go over those stages, those conflicts, you might come to this point."
Avatar utilizator
bruno
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mar Feb 15, 2005 12:00 am

Mesajde colegu » Mar Oct 17, 2006 12:51 pm

da, respectivul nemetin a terminat lucrarea, dar se vede cu ochiul liber că n-a cam băgat nimic de la el.
adică, lucrarea e cat se poate de scriabinescă, exact in stilul ultimelor simfonii plus prometeus(pe care unii o consideră a 5-a simfonie).

pe de altă parte, lucrarea tinde să devină prea repetitivă, dar mie unul imi place :)
de fiul lui elias aud acum pentru prima dată
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Lun Noi 06, 2006 4:12 pm

Rugam Colegul sa ne vorbeasca despre Knudí¥ge Riisager, compozitor danez de seama, despre care se zice ca ar avea o muzica interesanta de balet.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Vin Noi 10, 2006 9:56 am

Colegu nu dă semne că va răspunde prea curand, cred că tocmai l-ai prins in offside, n-a auzit de nenea ăsta şi acuma gugăleşte febril ;w
Intre timp mai aduc şi eu vorba de Siberius, de ale cărui simfonii de la 3 in sus nu m-am putut dezlipi in ultimele zile. In special 6 şi 7 le-am ascultat şi răs-ascultat, intrand de fiecare dată tot mai bine in atmosfera lor misterioasă şi austeră. Incă o dată se dovedeşte că, oricat ai fi ascultat ceva ce-ţi place, mereu e loc de noi descoperiri.
Există cumva simfoniile lui Sibelius interpretate de Osmo Vanska ? Din ce-am mai ascultat pană acum, Vanska mi se pare unul din cei mai buni interpreţi de Sibelius. Cu "celebra" orchestră din Kuusysi Lahti dă clasă la toţi karaianii, ormanzii şi filarmonicile lu peşte prăjit.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde bruno » Vin Noi 10, 2006 10:50 am

Da, si imprimarile lui trec ca referinta in discografia simfoniilor lui Sibelius.
Se pot asculta si on-line(partial pe moca si integral daca platesti) la http://www.bis.se ;nu e nu stiu ce calitate dar totusi merita incercat.
Eu sunt mai mult decat multumit cu Colin Davis si Boston Symphony Orchestra.
A 4-a, a 2-a si a 7-a imi plac cel mai mult. Da, si sa nu uit: Tapiola. Ce inceput. Iti taie de-a dreptul respiratia.

Eu unul as vrea sa-l intreb pe Colegu daca se merita cumva a 5-a de Pettersson cu Andreas Kahler si Berliner Sibelius Orchester.
Music is not related to anything. It is a spontaneous process of creation. The performer creates. What has the composer done? Shown you the way: "Look, if you go over those stages, those conflicts, you might come to this point."
Avatar utilizator
bruno
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mar Feb 15, 2005 12:00 am

Mesajde AlexN » Vin Noi 10, 2006 11:01 am

Eu unul sunt fan total al simfoniilor 1, 6 si 7. Daca 1 e inca de influenta clara romantica (si asta imi place - in special ultima parte, total dementiala!), 6 si 7 sunt intr-adevar altceva, ma transpun cu totul intr-o alta lume.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Vin Noi 10, 2006 12:27 pm

s-o luăm pe rand, nu-i ştiu eu pe toţi danezii, suedezii şi mai ştiu eu ce neam nordic, cu siguranţă n-am auzit de knudage şi nici pe gugăl nu l-am intrebat decat aşa in treacăt.

mai degrabă am intrebat pe dc dac-a auzit de respectivul, şi in afară de 2-3 rezultate n-am găsit, insuficient pentru o impresie pertinentă.

da, a 5-a de petterson se merită cu respectivul, versiunea cu kí¤hler imi place cel mai mult, in detrimentul lui alun francis sau al lui moşe aţmon.

şi dacă am ajuns la sibelius, aici e mult prea mult de discutat.
in general şi mie imi place cum sună sub bagheta lui osmo ví¤nskí¤, insă nu in toate lucrările.
de exemplu in leminkí¤inen, n-am ascultat ceva mai frumos ca la gibson, care are o prestaţie excelentă şi in poemele simfonice. ca şi aşkenazi de altfel, care-i maestru in finlandia.
in ultimul timp am inceput să-l prefer pe paavo berglund, a 7-a sub bagheta lui este excelentă, nici maazel nu stă rău in simfonia a 5-a, prima simfonie este total a lui simon rattle.
una peste alta am descărcat deja setul cu jí¤rvi şi orechestra din ioteborie, aşa că setul cu ví¤nskí¤ mai poate să aştepte :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Vin Noi 10, 2006 1:37 pm

Colegule si cine-o mai citi pagina asta, ca este din pacate o greseala comuna astazi... si nu stiu unde isi are originile:

verbele a merita si a risca NU sunt reflexive! Ceva NU se merita, iar tu NU te risti!
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Vin Noi 10, 2006 2:27 pm

Alex, dacă tot ai inventat threadul cu ciondăneli, ciomăgeşte-l acolo pe coleg pentru greşelile gramaticale. Promit să-ţi dau tot sprijinul :D
Pană la o eventuală integrală cu Vanska, am inceput să descarc setul cu Jarvi şi orchestra din Iote, bre ! - dacă am inţeles eu bine cum se pronunţă.
Referitor la Lemmmmmmmmmminkainen, sunt entuziasmat de versiunea lui Leif Segerstam (a.k.a. Brahms in mizerie). Cel mai mult imi place ultima parte, Intoarcerea acasă a lui Lemminkainen. Discursul e perfect dozat, atat de Sibelius, cat şi de Segerstam. Parcă şi vezi nerăbdarea cu care Lemy merge iute pe drumul spre casă, dornic să ajungă mai repede după toate pocinoagele prin care a trecut. Pe măsură ce merge, nerăbdarea e tot mai mare. Lemmi işi trece uratul fluierand o melodie săltăreaţă, dar de o ritmică ciudată. In cele din urmă ajunge acasă, iar bucuria e nestăvilită şi sălbatică in acelaşi timp. Aşa mi se pare mie.
Ce dă cu virgulă e că scena cantată de Sibelius nu pare deloc să o conţină şi pe mămuca lui Lemmi, care, in Kalevala, il insoţeşte pe fi-su, după ce tocmai l-a adunat pe făraş din Pohjola şi l-a lipit cu scuipinol. Dar astea-s detalii.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Vin Noi 10, 2006 2:37 pm

e bine de ştiut, insă la cate poceli a văzut gramatica de la mine ce mai contează incă una, şi cred că bruno a fost tartorul in privinţa cu reflexivul lui merită.

insă forma cu se merită e deja incetăţenită.
ca să nu spun că de multe ori acordul dintre subiect şi predicat are ca efect o "dureroasă cacofonie"
exemple:
"majoritatea pădurilor au fost tăiate", şi nu "majoritatea pădurilor a fost tăiată"

dpdv gramatical ultima variantă ar trebui să fie corectă, dar nu e, aşa e şi cu se merită, sună mai normal, chiar dacă e cam caş

edit: exact aşa se pronunţă ioteborie(gí¶teborg), ní¶rşí¶pinie(cvasi g)(norrkopping), sverie(sverige), mai puţin g-ul din gotland care se pronunţă exact aşa.

apropo de intoarcerea lui lemi, parcă o interpretare mai coerentă avem la segerstam, dar gibson oferă o versiune mai aprigă, mai in forţă.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Vin Noi 10, 2006 2:49 pm

Iote bre, că colegu ştie şi pronunţia in suedeză, nu numa' că ii visează pe compozitorii suedezi ! ==D
Tot de pronunţie ştiu şi eu referitor la limba finlandeză că consoanele duble se citesc mai lung, ba chiar exagerat de lung. De aia am şi scris Lemmmmmminkainen, pentru că ii uită Dumnezeu pe finlandezi lungind consoanele. Şi mai hazliu e cu Kimmmmmmmi Raikkkkkkkkonen.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde bruno » Vin Noi 10, 2006 3:01 pm

Da, Alex formularea mea nu-i corecta;postam si noi cand putem, s-apoi stilul e mai mult colocvial, asa ca scapari de genul "se merita" "te risti" sunt inerente. ~a
Colegule, mersi mult de informatii;prompt ca intotdeauna :)
Music is not related to anything. It is a spontaneous process of creation. The performer creates. What has the composer done? Shown you the way: "Look, if you go over those stages, those conflicts, you might come to this point."
Avatar utilizator
bruno
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mar Feb 15, 2005 12:00 am

Mesajde AlexN » Vin Noi 10, 2006 3:04 pm

Mai, eu n-am nimic cu nimeni, dar am remarcat ca in ultimii ani a devenit din ce in ce mai frecventa si nu pricep de ce. Mai ales ca n-are nici macar logica semantica... :a:
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Vin Noi 10, 2006 3:13 pm

măcar atat să fac şi eu pentru suedezi, să le pronunţ numele corect - cat de cat.
oricum ciudate limbi - parcă ar fi infecţii ale gatului nu alta :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Anterior

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron