compozitori nordici

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

compozitori nordici

Mesajde colegu » Mie Mai 11, 2005 6:20 pm

wagner avem,compozitori rusi avem...
dar sa nu-i omitem pe grieg,sibelius,nielsen,atterberg,alfven,stenhammar,sinding,rautavaara,norgard,nordheim,salonen etc...
personal,cu cateva axceptii ma simt cel mai atasat de muzica celor de mai sus.
si desi lucrarile lor sunt oarecum obscure este un fapt pozitiv ca greu gasesti ceva prin colectii de genul "best of crap","classical masterpieces" sau mai stiu eu ce sidiuri de duzina.

si este pacat pe de alta parte ca sa ramanem cu impresia ca grieg inseamna peer gynt iar sibelius finlandia...iar restul sa-l omitem total!

celebrul dirijor neeme jí¤rvi a avut o mare contributie la popularizarea acestor compozitori(cu precadere grieg,nielsen,stenhammar,alfven)
o contributie la fel de semnificativa(dar din partea unor dirijori mai necunoscuti) cea a lui leif segerstam,paavo berglund,herbert blomstedt,esa pekka salonen,interpreti precum leif ove andsnes,truls mork,havard gimse,erik thomas tawastjerna etc..
insa rezonana nordica a acestor nume da de gandit...

de ce nu sunt acesti compozitori populari?macar o zecime de mozart..
noi ar trebui sa ne simtim la fel,pt ca enescu-al nostru e interpretat exclusiv de autohtoni..cu mici exceptii - ashkenazi,foster(o adevarata contributie prin oedipul cu jose van dam - amfortas-ul lui karajan :) ),rozhdestvensky dar poate cel mai notabil violonistul gidon kremer!

totusi este putin,si este pacat.
muzica aceasta,desi nepopulara,este totusi de o reala valoare...

cred ca mai corect era sa numesc topicul compozitori nepopulari,dar iesea o varza,il bagam pe piazzolla,villa-lobos,takemitsu si nu mai intelegea nimeni nimic :D

acum ascultam cvartetul lui nielsen opus 44.....interpreti oslo string quartet..
de ce nu amadeus sau borodin quartet?(intrebare retorica,nu-mi raspundeti)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

de ce e mai bine cunoscuta muzica nordica

Mesajde sol » Joi Mai 12, 2005 5:21 am

Muzica nordica este si ea solara, obsesiv solara. Finlandia si mai ales Grieg vin din peisajele solare ale noptilor scandinave albe. Dar marea parte a muzicii nordice vine din soarele echinoctiilor, al incredibilelor marine cu soarele difuz printre nori de abur, de ceata, de bumbac... transformand marea pe suprafata care il oglindeste, adica pe un larg siaj pe apa spre el, in aur lichid, argint, mercur... Am locuit la malul marii printului Hamlet si daca nu e ceva chiar putred acolo, cum zicea el, totusi lupta cu mucegaiul este un eroism cotidian. Muzica nordicilor, desi atasanta, mi s-a parut mereu stranie... pana intr-o zi de primavara timpurie cand am fost la Constanta in vacanta de primavara, socul vietii mele: in oras pescarusii rascolind pubelele, la malul marii peisajul nordic. Muzica e a locului, noi suntem ai locului, cunosti Paideuma lui Frobenius? Am avut o colega care s-a mutat din Constanta cu explicatia "iernile si verile sunt infernale, nu merg niciodata la plaja". Cred, sigur, pot sa ma insel, ca trairea marinelor echinoctiilor i-ar putea apropia de oameni de muzica nordului.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Joi Mai 12, 2005 7:29 am

Am mai spus-o odata pe unul din threaduri, nu-mi mai aduc aminte care, dar acum o spun si aici: muzica lui Sibelius - si de data asta nu ma mai refer atat la Concertul pentru vioara sau la Simfonii, cat mai ales la muzica programatica gen Karelia, Lebada din Tuonela, Lemminkainen etc. - este foarte bine servita de lectura din Kalevala. Cine nu a citit Kalevala e bine sa o faca. Nu atat pentru Sibelius, cat pentru valoarea intrinseca a acestei capodopere. Insa dupa aceea muzica nordica capata dintr-odata mai mult sens (pentru cei ce inca nu l-au dibuit). Desi majoritatea numelor insirate de colegu nu imi suna nici un clopotel (asta-i o expresie faina, sa nu uit sa o bag pe thread-ul "Traductions") - si asta spre rusinea mea, bineinteles - cred ca ce am spus despre Kalevala se aplica si muzicii lor. Colegule, confirmi ?
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Joi Mai 12, 2005 10:13 am

ghionoiule,lebada din tuonela face parte din suita leminkí¤inen,desi de foarte multe ori e interpretata separat de suita.
sigur,sibelius a avut ce-a avut cu kalevala,si cu toate ca sunt un mare fan al muzicii acestuia nu m-am ostenit catusi de putin sa caut sau chiar sa citesc kalevala,dupa cum n-am citit nici peer gynt de ibsen.
gasesc acesata muzica extraordinara si fara sa fi citit acele legende.

simfonia a 9-a de atterberg,visionara - este singura simfonie care face referiri la legendele nordice..apoi a 6-a(cea mai cunoscuta) simfonia dolarului nu are nici o treaba cu peisajul si legendele nordice..apoi suita aladin a lui nielsen contine multe teme orientale,si se detaseaza extraodrinar de regiunea nordica.ca sa nu mai spun ca simfoniile,si mai ales cele 4 temperamente(a 2-a) n-au absolut nici o treaba cu kalevala,sau cu orice legenda nordica.
sigur,sunt si lucrari specifice zonei - rapsodiile suedeze ale lui alfven de exemplu.
dar iarasi,nu gasesc esentiala studierea unui personaj ca viní¤mí¶inen - un soi de siegfried,suicidarul kullervo,sagile clasice precum ví¶luspa,ori scrierile lui sturluson,ori orice altceva...

aceasta muzica sta in picioare singura si nu are nevoie de introduceri sau materiale ajutatoare!bineinteles,cu atat mai bine daca ai idee despre vreun odin ori donner :)
dar muzica este frumoasa si asa..
ca sa nu mai spun ca la contemporanii rautavaara,norgard,salonen etc.. orice cunostinte despre mitologia nordica sunt de prisos!

solaris>n-am prea inteles ce vrei sa spui cu postul tau si cu constanta lu mazare.
ca mananca pescarusii din ghene nu-i vina lor...traim in romania si n-as dori nimanui sa faca o plimbare de-a lungul caii ferate ,dar pe jos...suntem necivilizati.
si nu cred ca peisaje similare ca la noi poti gasi in nord...vapoare trantite pe uscat si transformate in obiecte de arta sunt o inventie mazareasca de prost gust,si incep sa-mi pierd identitatea nationala cand ma gandesc ca a fost vorba de un vot uninominal...
da poate ca interpretez eu gresit postul tau,oarecum ciudat avand in vedere tema.
eu nu-mi pun problema de unde afinitatea pentru aceasta muzica,si nici nu incerc sa o caracterizez cum ca ar fi solara....ba chiar din contra,albumul lui leif ove andsnes intitulat the long long winter night ma face sa te contrazic.

imi place muzica nordicilor pt ca imi place!nu pot gasi alte cauze,nici legate de geografie,rasa,sex,culaorea ochilor sau a parului,varsta sau mai stiu eu ce altceva...
cum nici nu incerc sa-mi explic afinitatea pentru wagner a unui barenboim!!!
ce-i frumos este frumos si atat!

acum ascultam simfonia a 6-a de atterberg dirijata de rasilainen!! superba!!
la ora actuala simfonia mea preferata...
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Joi Mai 12, 2005 1:53 pm

Colega, daca citesti cu atentie postul meu, vei vedea ca eu nu am sustinut lecturarea Kalevalei ca o conditie sine qua non pentru intelegerea lui Sibelius. Am spus doar ca ii poate ajuta foarte mult pe cei care inca nu l-au patruns pe Sibelius. Daca l-au patruns si fara, cu atat mai bine - cazul tau sau al meu.
Asocierea pe care am facut-o cu alti compozitori nordici insirati de tine a fost - si am precizat - o simpla supozitie, deoarece nu am ascultat muzica lor, deci e posibil sa fie asa cum zici tu.
Dealtfel, as propune lansarea unui thread special de muzica moderna, intrucat vad ca s-a adus destul de mult vorba despre aceasta.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Joi Mai 12, 2005 3:17 pm

pai de ce nu faci topicul respectiv?:D
eu nu l-as baga pe grieg sau sibelius la capitolul muzica moderna..grieg in nici un caz..la sibelius e mai dificil...
ghionoiule,am inteles perfect ce vrei sa spui,eu daca as vrea ca cineva sa-l indrageasca pe sibelius,l-as trimite sa-l asculte, nu sa lectureze legende.
muzica e de sine statatoare,eu unul asa o vad.
oricum asocierea lui sibelius cu kalevala e reusita,dar din simpla lecturare nu poti sa anticipezi notele pe care le-a asezat pe portativ maestrul.
si-apoi eu sunt convins ca nu vreau sa patrund nici un compozitor.
de treaba asta se ocupa criticii,si-apoi sunt suficienti critici care cred ca sibelius e un nimeni,cu toate astea totusi muzica lui imi place de fiecare data - de la banalele bucati pentru pian,violoncel + pian pana la poeme si simfonii.

acum ma intorc la atterberg,daca r strauss i-a dirijat compozitiile eu cred ca respectivul compozitor chiar a avut ceva de zis...iar in afara suediei putini sunt cei ce stiu cum suna...
topicul asta e mai mult propagandistic.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Joi Mai 12, 2005 3:53 pm

Colega, astept sa faci tu onorurile cu topicul despre compozitorii moderni, pentru ca e clar ca ai mult mai multe de spus in aceasta privinta decat ceilalti care ne imbulzim pe aici.
Cred ca ai inteles gresit, nu l-am bagat pe sibelius si cu atat mai putin pe grieg in oala cu modernisti. Grieg e romantic, sibelius mai putin, amandoi sunt din scoli nationale. Cel putin asta e clasificarea oficiala, si personal n-am nimic impotriva ei.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Vin Mai 13, 2005 10:15 am

Imi plac Sibelius, Grieg, Nielsen. Despre ceilalti recunosc ca nici n-am auzit. Acum vine intrebarea cea mare: de unde faci rost, Colegule, de aceste lucrari ca sa le asculti? Din cate mi-aduc aminte, prin magazinele din Bucuresti nu prea le-am vazut.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Vin Mai 13, 2005 1:09 pm

Am inceput sa-mi fac temele. Dintre compozitorii insiruiti de coleg, am gasit pe karadar Nielsen si Sinding (aici doar o suita pt vioara si orch.). Am inceput cu Nielsen, cu ceva usor (de downloadat) - uvertura Maskarade. Apoi Simfonia a 4-a, De Nestinsa.
Prima surpriza, si inca placuta: o viteza de download ce n-am mai vazut in viata mea de pe serverul karadar ! Cred ca la astia nu se imbulzeste lumea ~p
Maskarade e, evident, ceva de incalzire, destul de agreabil. Am ascultat a 4-a. Desigur, nu pot exprima o opinie competenta dupa o prima auditie a unei lucrari a unui compozitor pe care nu l-am mai ascultat niciodata. Nu se poate face asa ceva nici in cazul unora ca Mendelssohn sau Schumann, daramite... Prima impresie e oricum pozitiva, deci voi reasculta cu interes lucrarea (precum si altele noi) pana voi patrunde mai bine mesajul.
Am o observatie: cand ne referim la termenul de "compozitori NORDICI" eu ma gandesc la "nordic" ca spirit, nu ca latitudine geografica la care s-a nascut individul. Grieg si Sibelius sunt clar "nordici". La Nielsen inca nu am sesizat chestia asta, in caz ca exista. Poate e vina mea, si la urmatoarele auditii o sa am revelatia Cercului Polar in muzica nielseniana :)
Ca asa, daca e sa ne luam dupa latitudine, cred ca-i putem baga si pe toti rusii la "nordici".
Apropo, Delius se pune nordic ? Pentru ca au fost momente cand Nielsen m-a dus cu gandul la Delius, desi mi-am propus ferm sa nu ma las tentat de nici un fel de comparatie cu nimeni, ci sa-l apreciez pe Nielsen ca atare - cum trebuie facut, dealtfel, cu orice artist.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Vin Mai 13, 2005 2:38 pm

Esti norocos azi, Ghionoiule. Mie nu vrea sa-mi mearga Karadarul azi nici de-al naibii... si mai aveam atatea de download-at...
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Vin Mai 13, 2005 9:46 pm

ehe,mi-am luat ceva sidiuri din bucuresti,unele le-am luat prin cunostinte de-afara,dar marea majoritate a muzicii o iau de pe net! si n-am nici o mustrare de constiinta ca incalc vreo licenta sau bla bla..in fond muzica (partitura) e domeniu public..:D
mai precis o iau de pe huburi de direct connect.

nu prea am eu latime de banda ca as lua tot netul :) oricum,in limita a 64kbps pot sa fac un ftp cu tot ce-am eu...
ghionoiule,un inceput bun cu simfonia a 4-a,probabil ca e cea mai cunoscuta..si cea mai romantica in acelasi timp!

presupun ca am voie sa postez adresele huburilor
dchub://classic.serveftp.com:411
dchub://musiqueclassique.no-ip.org:411
ambele huburi presupun inregistrare in prealabil
la hubul al doilea operatorii sunt mai sevrei in privinta share-ului! - trebuie sortat si etichetat.
ca sa va conectati aveti nevoie de un client direct connect
pt windows - dcplusplus (gugal pt adresa)
pt linux/unix/windows
valknut - dcgui.berlios.de(eu pe asta il folosesc - e marfa ;) )
pe amandoua huburile ma gasiti cu nickuri derivate din colegu :D - imposibil sa nu dati de mine!

nümai bine!si sper sa ne vedem pe DC
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

compozitorii nordici

Mesajde sol » Sâm Mai 14, 2005 5:09 am

In afara de obsesia soarelui absent, ascultand foarte atent blocurile sonore mi se pare(desigur, pot sa ma insel) ca diferenta specifica a muzicii nordice sta in compunerea de secunde si septime, in jocul maririi si diminuarii lor, simultan cu salturile de terte, ceea ce evoca sisteme subheptatonice... si de aici pana la arhetipurile orientului indepartat mai e un pas atat de mic pentru om. Campiile albe ale Finlandiei aduc la inaintare nostalgia ideogramelor! Va multumesc pentru acest brainstorming - pentru mine muzica cea mai intim nordica de pana acum (in afara de suitele pentru pian ale lui Grieg si Primavara lui Sinding cu care te-ntalnesti in toate antcariatele) a fost cea a imnurilor religoase cantate in bisericile daneze. Fiul scriitorului Victor Frunza este organist intr-una dintre ele.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde AlexN » Dum Mai 15, 2005 4:23 pm

Eu greu de spus daca muzica nordica este solara sau nu. Fiecare simte muzica altfel: Solaris prefera soarele, deci cauta sa-l "vada" de cate ori are ocazia. Mie imi plac insa fiordurile inghetate si ninsorile fara de sfarsit. Ce "vad" eu, de exemplu, atunci cand ascult primele miscari din Simfonia a 7-a de Sibelius? "Vad" un zbor lin deasupra fiordurilor si a marii inghetate... Si ce este gheata, daca nu o forma de eternitate? Unde e soarele? Habar n-am... eu nu ma gandesc prea des la el...
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Lun Mai 16, 2005 1:11 pm

Am reascultat cele doua simfonii de Nielsen descarcate vineri. Mi-am reconfirmat lipsa acelui "fior nordic" de la Grieg si Sibelius. Din nou mintea mi-a jucat feste, si impotriva vointei mele a facut o noua asociere comparativa, de data asta cu Copland. Oricum, Nielsen e anterior lui Copland, asa ca nici vorba de vreo influenta.
Cum spuneam, o sa insist, ca-i lumina aprinsa. Per ansamblu, ma bucur ca l-am cunoscut pe dl. Nielsen si sunt convins ca partiturile dumisale imi vor mai rezerva momente placute, dar totusi intuiesc deja ca Nielsen nu ma va surprinde cu profunzimile vecinului sau Sibelius.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Lun Mai 16, 2005 1:26 pm

esti inca la inceput ghionoiule,ar fi pacat sa-l abandonezi pe nielsen dupa doar 2 simfonii....
cat despre fiorul nordic,mai degraba il gasesc la nielsen decat la grieg...
la compozitorii contemporani(cei de mai sus),in contextul lui xenakis,stokhausen,lutoslawski,takemitsu,avram,vieru etc.. e imposibil sa nu simti influenta scandinava.

si dap,prin nordic nu inteleg latitudinea ci mai mult peninsula scandinava.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Mai 16, 2005 2:58 pm

Deocamdata atat am gasit din Nielsen. Daca te oferi sa-mi pui la dispozitie si altceva, cu cea mai mare placere. Dar nu prin DC++.
Probabil ca avem perceptii diferite despre "fiorul nordic", dar nu asta e important. Important e ca l-am gasit pe Nielsen demn de a fi ascultat si ca are ceva sa-mi transmita, in rest pot sa-l cataloghez si polinezian.
In aceste conditii nu stiu dupa ce fel de "influenta scandinava" sa ma uit la domnii Vieru si Xenakis, care, din cat am avut ocazia sa ascult, nu m-au impresionat cu nimic. O fi vina mea, si Wagner ma lasa complet rece acum vreo 25 de ani...


A, si vezi ca Danemarca nu prea e in Peninsula Scandinava... :yD
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Lun Mai 16, 2005 3:41 pm

hehe,stiu bine unde-i danemarca pe harta,dar sa nu-mi spui ca muzica din burkina faso ii influenteaza mai mult decat fratii lor scandinavi.

n-am spus ca musai tre sa folosesti dc++(un client),dc(direct connect) e un protocol,daca nu-ti place dc++ sunt o gramada de alti clienti.dar daca ai tu ceva impotriva acestui protocol e decizia ta..personal il gasesc cel mai fain protocol de share-ing p2p.

daca nu-ti place dc ca protocol,pot sa fac un server de ftp,dar va fi limitat la 64kbps upload.si alt inconvenient e ca vei putea downloada numai muzica pe care o am eu pe hard(cam 80 de giga),si apoi eu nu tin permanent calculatorul deschis...

deci anunta-ma daca vrei sa fac un serv de ftp/sftp ...cum preferi!
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Mai 16, 2005 3:44 pm

Chestia e ca sunt pe calculatorul de la munca, si tre' sa respect niste lucruri. Ftp suna mai bine, nu ma deranjeaza o viteza mai mica de download. Am destula rabdare. Daca ai dat jos ceva de pe Karadar, o sa intelegi ;-)
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mar Mai 17, 2005 10:29 pm

ok,fac ftp-ul atunci
pana una alta nu ma pot abtine sa nu amintesc de marsul funeral in memoria lui nordraak al lui grieg! seamana oarecum cu stilul lui mahler
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde colegu » Mie Mai 18, 2005 1:20 pm

ftp://colegu.no-ip.org:9991

p.s.desi sunt in spatele unui firewall si am adresa nerutabila(192.168..) serverul merge.am incercat de pe 2 shell-uri din afara...ideea e ca am facut un port forward si internet exploiteru o sa se planga ca nu merge comanda PORT,daca nu merge port IE-ul nu incearca conectarea cu PASV pt ca e prea bine scris..
incercati un client decent!daca nici asa nu merge ghinion :D

engioi!
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Mai 18, 2005 1:45 pm

Colegule, eu am Mozilla, si a mers struna din prima. Evident, in cautarea compozitorilor nordici pe care mi i-ai recomandat atat de calduros, m-am impiedicat de compozitorul nordic Brahms :yD Dar nu voi pierde prea mult timp cu el, deoarece din tot ce ai tu acolo numai Sextetul de coarde imi lipseste. Ba parca si Serenada 2.
In rest am navigat oleaca si am gasit multe lucruri pe care mi le doream, plus ceea ce mi-ai recomandat. Daca oi fi binedispus intr-o zi, poate o sa mai incerc ceva Schonberg, numai asa ca sa ma mai enervez un pic pe tine ;b
Cam care sunt perioadele in care serverul e online ?
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

penta plus fa

Mesajde sol » Mie Mai 18, 2005 2:00 pm

Am incercat, mai mult in gluma, sa-mi cant o piesa nordica de solstitiu - anume finlandeza - si degetele s-au asezat, singure, asa: clape negre plus fa, e un nesperat centru de greutate, incercati si doar un minut, iese un fel de lochrean cu gauri de vizitare.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde colegu » Mie Mai 18, 2005 2:03 pm

acu merge naspa pt ca mai uploadeaza 2 de la mine.
din pacate nu e server ci e desktopu meu...
de obicei il tin deschis non stop,dar mai pica provaideru meu din cand in cand.

edit:in legatura cu compozitorul nordic brahms..scuze ca-i cam varza in directorul ala..
la piesele pt pian mi-e lene sa ma uit pe sidiuri si sa pun interpretii..la serenada a 2-a chiar nu stiu nici eu cine canta,am downloadat-o..
si mai sunt cateva chestii incomplete,dar dat fiind vorba ca e brahms nu prea ma sinchisesc sa le completez :D ..1.1giga sunt suficienti
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Joi Mai 19, 2005 2:49 pm

Ascult, ascult, ascult si reascult The Swan of Tuonela de Sibelius!... De cand oare n-am mai auzit ceva atat de frumos si de simplu?!

Poate cineva sa-mi dea mai multe detalii despre ce e vorba?
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Joi Mai 19, 2005 3:01 pm

Din cate am retinut, Tuonela e taramul mortilor - un fel de tinut al lui Hades, mai degraba decat o Wallhala. Daca amintirile lecturii din Kalevala nu ma inseala, acest taram este cumva pazit de o lebada. Parca lui Lemminkainen sau Ilmarinen i s-a cerut sa o omoare de catre stapana Pohjolei, pe care nu-mi mai amintesc cum o cheama. (Pohjola este tinutul din Nord, figurat ca un tinut al raului). Nu mai stiu daca respectivul erou a purces catre aceasta incercare.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Joi Mai 19, 2005 3:34 pm

Daca o sa reusesc sa ajung cu lectura Kalevalei atat de departe, o sa te informez! :) Oricum, multumesc!
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde AlexN » Mar Mai 24, 2005 10:37 am

Ca sa incep cu Kalevala, as avea o mica nelamurire. In versiunea pe care o lecturez, am impresia ca se face o oarecare confuzie intre niste tinuturi, caci ambele sunt denumite Pohjola. Pe de o parte, desi Aino vine din tinutul Lapland (sa fie cumva Laponia in romaneste?), la un moment dat, in runa V, Wainamoinen pomeneste de "Aino of Pohyola". Cu toate astea, in runa VII, desi ne gasim in cu totul alta parte (sau cel putin asa mi se pare mie firesc), se tot spune ca Wainamoinen ar fi ajuns in Pohyola. De unde vine confuzia asta?

Acum, revenind la compozitorii propriu-zisi, am bagat niste Nielsen. Tare tipul, cel mai mult imi place Simfonia I, e extraordinara. Inceputul se regasea intr-un generic de pe Romania Muzical, nu stiam insa de unde este.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mar Mai 24, 2005 11:05 am

Lapland = Laponia, intr-adevar, dar eu nu-mi amintesc ca in Kalevala sa se vorbeasca de Lapland ! O fi o chestie de traducere, sa priceapa si yankeul de rand, care a auzit de Lapland la documentarele despre Santa Claus de pe Fox Kids :yD Oricum, daca nu uit, o sa incerc sa verific diseara, la umbra veiozei si in fosnetul Simfoniei 1. De Sibelius, evident.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Mar Mai 24, 2005 12:30 pm

Mai, in versiunea asta astia o tot dau in sus si in jos cu Laponia. Nu stiu ce sa mai zic, in fine, probabil e chestie de traducere.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mar Mai 24, 2005 1:05 pm

Asculta suita Lemminkainen, sa-ti mai treaca supararea ~p Oricum Pohjola nu se refera la un tinut geografic clar identificabil, ci e mai mult o idee, este "tinutul din Nord", caci nord se zice in finlandeza pohi sau pohja, ceva de genul asta. Deci e clar ca Laponia si Pohjola pot fi vazute ca fiind acelasi lucru, cu deosebirea ca Laponia se refera la un loc bine definit geografic, pe cand Pohjola e mai mult o metafora, vorba lu' ala din reclama la Fanta Bamboocha.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Următorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron