compozitori nordici

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 02, 2005 10:16 am

colegule, de-as avea io oleaca de timp, da n-am, as gugali la greu pana as gasi compozitori nordici, vestici sau sud-estici de care n-a auzit neam de neamul tau, as da un copy-paste din 2 miscari, dupa care mi-as da talente pe primul forum de muzica ce-mi iese in cale, indiferent de limba.
Dar mi se pare mai inteligent sa zic ceva de la mine, nu crezi ?
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Vin Sep 02, 2005 10:35 am

ba da,cum sa nu cred,da faza e ca neam de neamu meu n-a auzit de mahler sau bruckner(pt retarzii de la realitatea teve NU se citeste brückner cretinilor)

sii fii fara grija,de gugalit am gugalit eu suficient,iar in ce priveste compozitorii nordici ti-i pot spune si pe aia care nici nu s-au nascut inca :))

insa corect,ce spui tu pe final e mai mult decat just.si chiar daca pe net gasesc o pagina care exprima in cuvinte mai frumoase ceea ce simt eu despre un compozitor sau altu tot n-am sa dau c/p si nici n-am sa recurg la incercarea calitatatilor de traducator.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 02, 2005 10:54 am

si ca sa revenim in sfarsit la subiect, o sa mai spun si aici pe scurt ce i-am povestit in particular colegului.
Am ascultat a 3-a simfonie de Atterberg. Tipul se incadreaza intr-adevar la categoria post-romantici. Personal l-am gasit foarte apropiat ca sound de englezul de origine germana Frederick Delius, dar parca nu se ridica la inaltimea acestuia.
Una peste alta suedezul nu m-a impresionat atat de tare cat pare sa-l impresioneze pe coleg, dar oricum, o simfonie-doua acolo nu poate face rau nimanui. La urma urmei nu putem asculta toata ziua numai Brahms si Ceaikovski (si Rautavaara, hihihi...), mai trebuie si cate o variatie...
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde bruno » Vin Sep 02, 2005 10:58 am

Poti sa faci pe desteptu' si sa te apuci sa postezi in alta limba dar ce te faci cu astia ca mine a caror germana e de mlastina (a colegului era cel putin de balta) si vor sa se initieze in muzica compozitorilor nordici. Cred ca acest forum functioneaza pe principiul schimbului de opinii personale. Treaba cu copy/paste mi se pare complet neserioasa. Poti sa dai link-ul si daca vrea omul il acceseaza.
Music is not related to anything. It is a spontaneous process of creation. The performer creates. What has the composer done? Shown you the way: "Look, if you go over those stages, those conflicts, you might come to this point."
Avatar utilizator
bruno
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mar Feb 15, 2005 12:00 am

Mesajde AlexN » Vin Sep 02, 2005 3:09 pm

Colegule, ca sa fiu off-topic, numele de orase, daca exista o traducere, se scriu in limba tarii vorbitorului. De aia spui tu la Wien "Viena", sau la Beograd "Belgrad". Asa ca... in germana Bucuresti se spune Bukarest si asa e trecut in toate actele oficiale emise de Germania (pardon, Deutschland...) Nu amesteca dublarea filmelor cu o realitate lingvistica acceptata peste tot in lume.

Numele de persoane, intr-adevar, nu se traduc. Asa ca n-o sa auzi Ion Sebastian Parau sau Riciard Rotaru.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Vin Sep 02, 2005 9:21 pm

da,numele de persoane nu se traduc,dar se scriu altfel
de exemplu in franta avem chostakovici(nu c-as vrea sa fie scris cu litere chirilice - parca) si jean sebastien bache ori georges enesco.
in germania avem tschaicovski iar in norvegia se mai adauga un j la coada ca la stravinskij..
toate ca toate da francezii pocesc numele cel mai tare.
in mod normal un englez scrie chausson exact asa,ori nu shausson.

bai da ce divagatie....eram la compozitori nordici.
tocmai am facut rost de un set de lucrari d-ale lui magnus lindberg in speranta ca se apropie ca stil de esa-pekka salonen si cele 3 simfonii ale lui leevi madetoja..
va spun cum suna dupa ce le ascult ;)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Ian 30, 2006 11:00 am

ciuhandru scrie:Las'ca Colegu e baiat bun, nu se supara el din atata. Apropos, ai ascultat ceva nordici de-ai lui? Mie Rautavaara mi se pare ca suna foarte romantic si tonal, ceea ce nu poate decat sa ma bucure. Daca toti or fi asa, pe mine unul m-a convins
Depinde ce-ai ascultat de dansul. Eu m-am luat după coleg şi am ascultat simfonia a 7-a, care in cel mai bun caz poate fi numită o muzică ambientală reuşită, care ar merge cu jocuri de lumini şi tapete 3-D. Apoi am ascultat o făcătură cu sunete de păsări inregistrate şi mixate cu orchestră, numai bună să sperie toţi starcii de pe Herăstrău intr-o zi liniştită.
Pană acum singurul scandinav de pe Lista lui Colegu de care sunt realmente incantat e Nielsen, un post-romantic care chiar are ceva de spus. Atterberg gadilă plăcut urechea, dar n-are cine ştie ce valenţe. Langard nu ştie nici el ce vrea, pendulează intre a-l pastişa pe Schumann şi a-i face concurenţă neloială lui Schí¶nberg. Holmboe mă lasă rece ca piftia, Leifs are nişte dansuri islandeze remarcabile şi nişte variaţiuni pastorale drăguţe, insă iţi trebuie nervi de oţel ca să asculţi pană la capăt Hafis sau Detifos. Pentru Hovhanes sunt pe cale să obţin un ordin judecătoresc de interdicţie ca muzica lui să se apropie la mai puţin de 250 metri de urechea mea.
Subiectul nu e inchis, o să mai insist şi cu alţii, dar deocamdată ăsta e rezultatul intermediar.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Lun Ian 30, 2006 12:40 pm

In urma contactului cu Simfonia a 7-a de Rautavaara (recunosc ca Ghionoiul m-a facut fff curios), fac urmatorul raport de auditie:

Partea 1: un adagio groaznic de rece, suna prea metalic. Am muzica electronica care este mai calda si mai relaxanta decat asta...

Partea 2: muzica de circ. Nu stiu daca mai pot s-o ascult a doua oara...

Partea 3: un fel de partea 1. Daca n-ar fi partea 2, nu ti-ai da seama ca s-a schimbat track-ul.

Partea 4: a gresit orchestra partitura, nu poate fi vorba de aceeasi lucrare!!! Absolut sublim. Nu e nicidecum muzica ambientala asa cum spune Ghionoiul, are toate atuurile pentru a produce un catharsis :n: Par a fi zorii dinaintea sfarsitului lumii (sau cel putin asta imi evoca mie, parere subiectiva ;) )

Ultima parte este (dpdv calitativ) mult peste restul simfoniei. Din pacate, daca facem media, scorul este cam mic pentru Rautavaara. Propun sa separam ultima parte. E pacat s-o strice primele 3...
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Lun Ian 30, 2006 3:02 pm

hovhanes e un compozitor americano-armean ,sub haciaturian zic eu,dar cu o simfonie a 2-a de zile mari + alte lucrari,intr-o tenta oarecum minimalista foarte frumoase.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Ian 30, 2006 3:42 pm

íŽmi cer scuze d-lui Hovhaness că l-am băgat din greşeală la compozitori nordici !
Hmm, pe un al doilea gand (on a second thought)... imi cer scuze compozitorilor nordici !
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Lun Ian 30, 2006 5:48 pm

cateva precizari,dintre tarile nordice(scandinave) modernismul a patruns cel mai greu in suedia...
deci daca vreti sa ascultati ceva si aveti niscai reticente incepeti cu vreun suedez :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Ian 30, 2006 6:01 pm

Da, da, corect, de exemplu cu Hugo Alfven şi cu Rapsodia lui suedeză nr. 1, o lucrare atat de simpatică că-l face invidios şi pe Enescu, cu Rapsodia intai cu tot :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Lun Ian 30, 2006 7:12 pm

hehe,numai titlul midsommarvaka,ceea ce in romana s-ar traduce(bineinteles gresit) vaca din miezul verii este suficient de explicit :))
oricum lucrarea e meseriasa..pe cat poate fi de meseriasa o rapsodie,un dans slav, maghiar sau romanesc...da bine,daca ultimele-s de bartok atunci se schimba treaba :D
cel mai modern suedez e allan pettersson,care deja l-ai gasit ca fiind total aiurea.
tare as fi vrut sa am o simfonie a 7-a cu sergiu comissiona da deh,am numai a 8-a :)
si ala e un vinil DG..
pt cei ce nu cunosc stilul lui pettersson le zic eu ca e un mahler modern.
recomandate simfoniile 6,7,8 - pentru inceput..a 7-a e cea mai accesibila
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Mie Feb 22, 2006 11:27 am

Raport de audiţie Kurt Atterberg, Concertul pentru violoncel şi orchestră:
-impresie pozitiva, mai ales primele doua parti. In mod straniu mi-a adus aminte de sonoritatile austere ale Concertului pentru vioara de Sibelius;
-il recomand calduros.

Raport de auditie Hugo Alfven, Simfonia a 5-a:
-impresie pozitiva. Nu pot spune insa ca mi s-a parut a se remarca prin ceva deosebit, sau ca ramane cumva intiparit in minte dupa doar o auditie. Este greu de presupus ca o astfel de lucrare este capabila de a starni sentimente complexe (asa cum o face Mahler de exemplu), dar este totusi o auditie interesanta si poate fi folosita cu succes si ca muzica ambientala A-)
-o recomand.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mie Feb 22, 2006 11:38 am

Ok, o să le ascult :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Feb 22, 2006 12:12 pm

io auch(frate,deci mesajul meu e prea scurt.)

extind nií¾el.
domnul langgaard ne aratí£ pe finalul muzicii sferelor ce inseamní£ influení¾a domnului giusepe verdi!
ºi anume - dintru inceput,corul dí£ dovadí£ de o virtuozitate nemaipomenití£ - í¾ine o notí£ preí¾ de un minut ºi 9 secunde. timp in care nu respiri cí£ se duce de rapí£ tot efortul..
bine cí£ la pupitru era rojdestvenski ºi nu celibidache.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Feb 22, 2006 12:30 pm

Domnu' langard ăsta in afară să ne arate ce influenţe a invăţat mai ştie şi altceva ?
Iar de la Verdi, dacă chiar ţinea musai să ia ceva, trebuia să caute mai bine, sigur găsea ceva mai de soi decat virtuozitatea corală.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Feb 22, 2006 1:49 pm

pí£i la verdi putem vorbi de virtuozitate coralí£?
verdi bagí£ note imense la tenori ºi soprane,langard a bí£gat la cor.
dací£ í¾ine in plí£man pavaroti 2 minute e vax,dací£ lucru í£sta il face un cor atunci e o chestie ;)
pí£i paní£ acu langard e cloní£ Ã‚Âºuman,e cloní£ Ã‚Âºtraus,ºi mai nou e cloní£ verdi!
da intrebarea mea e,de cand a inceput sí£ conteze originalitatea asta?

acuma de,nici mahler n-a fost cine ºtie ce original,da modul cum a cosmetizat temele l-a lí£sat rece ºi pe celibidache,care,culmea,a interpretat o carcí£ din panoplia compozitorilor nordici..
mai puí¾in langard,cí£ nu era la modí£.

da dací£ muzica sferelor nu-i originalí£,apí£i langard í£sta e cea mai odioasí£ cloní£ existentí£.e total in plus atunci.ºi ar trebui sí£ Ã‚Âºtie ligeti cí£ nu pe langard il copiazí£ ci pe verdi!!
cred cí£ o sí£ fac o partií¾ie separatí£ cu _clone.ºi-l mut vant pe langard alí£turi de alí¾i iluºtri.. :P

edit:totuºi chiar pentru o cloní£,sí£ faci la 15 ani ce va face ºtraus la peste 50 de ani mi se pare o chestie.nu cine ºtie ce, da o chestie totuºi!
ºi chiar ºi pentru o cloní£, a realiza cí£ o simfonie copilí£reascí£ tre sí£ copieze pe cineva anume,iarí£Ã‚ºi nu-i cine ºtie ce...da tot o chestie :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Feb 22, 2006 2:24 pm

Pe mine m-ai băgat in ceaţă. Pană la urmă n-am priceput: iţi plac clonele au ba ?! Din postul de mai sus ar reieşi că da, şi atunci nu inţeleg ce ai cu Brahms, admiţand că ar fi clona lui Schubert.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Feb 22, 2006 2:37 pm

cu brahms n-am absolut nimic,imi place! da atata tot,eu cred cí£ in simfonii e lipsit total de originalitate(excepí¾ie a 4-a - da parí¾ial)
baremi prima simfonie nu-i cloní£ Ã‚Âºubert cí£-i cloní£ betoven.
dar in rest imi place.cat am ascultat ºi eu.

nu de alta,dar acum cred cí£-l redescopí£r pe verdi :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Feb 22, 2006 2:51 pm

Pe Verdi ? Uau, nu-i rău deloc ! ==D Pe cand Haydn ? :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Feb 22, 2006 3:05 pm

nici chiar aºa.una-i verdi ºi alta-i haydn.
mai degrabí£ mai ascult incí£ o datí£ vampiru de marºner decat sí£-mi pierd vremea cu haydn
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Joi Feb 23, 2006 7:02 pm

Prima simfonie de Pe Langă Gard a inceput plăcut şi a sfarşit prin a mă seca de nervi. Muzica e plăcută de la un cap la altul, că deh, un puştan de 15 ani nu putea fi prea abscons, dar n-are cap şi, mai ales, n-are coadă. Ultima parte putea lipsi cu desăvarşire, iar dacă tot a pus-o, putea s-o taie mai din scurt. Deşi n-are nici o legătură cu valsurile lui Strauss tatăl&fiul, mi-a amintit de celebrele potpuriuri de valsuri vieneze, care iţi incantă auzul cand incep, dar după vreo 3-4 minute te rogi să se termine. Dar nu, tortura continuă şi continuă şi continuă...
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Joi Feb 23, 2006 8:53 pm

sincer te compatimesc,stiu si eu ce inseamna tortura provocata de maestrii muzici spectrale - avram si dumitrescu! cred ca te inteleg!
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Vin Feb 24, 2006 10:26 am

Pot si eu sa intreb ce e aia muzica spectrala? :n:
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Vin Feb 24, 2006 11:50 am

pí£i sincer sí£ fiu nu ºtiu ce-i aia..
pt cí£ muzica e o chestie ºi analiza spectralí£ e altí£ chestie..
atunci cand vorbim de muzicí£ spectralí£ ne imaginí£m niºte pocnituri,niºte harºaieli,cuie pe sticlí£,percuí¾ie aleatoare..
http://meltingpot.fortunecity.com/utah/549/dumitrescu.iancu.html

sincer sí£ fiu nu vreau sí£ aprofundez acest domeniu,deºi indrí£gesc modernismul.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Vin Feb 24, 2006 1:04 pm

Pai vad ca nea Iancu asta zice ca e fan Schoenberg, Webern si Lutoslawski :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Vin Feb 24, 2006 4:42 pm

sí£ fie sí£ní£tos!
da muzica lui n-are nici o treabí£ cu a í£lora de mai sus
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Vin Feb 24, 2006 5:27 pm

Oricum, are o vrajeala de te-ndoaie :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Vin Feb 24, 2006 8:30 pm

la cate aere are in el mí£ mir cí£ compune ºi nu beasí£ :D
de fapt cam asta face.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori