compozitori nordici

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde ghionoiul » Vin Iun 10, 2005 2:03 pm

Neavand cu ce ocupa conexiunea de net, mi-am zis ca hai sa incerc si eu sa vad ce-i cu finlandezul ala cu o palarie de a-uri. Asa ca am descarcat a 7-a de Rautavaara, numai de dragul de a-l combate pe coleg :t
Iarasi spun ca prima impresie dupa prima auditie nu e cea mai relevanta, dar e tot ce am in acest moment. Are doua parti lente exceptionale, o muzica serena, ceva cam ca in finalul simfoniei a 3-a de Enescu, dar in cu totul alt stil (si nici pe departe la fel de frumos :yD )
In schimb celelalte doua parti nu se ridica la aceeasi inaltime. Eu inteleg ca se poate face muzica si cu disonante, da' chiar sa pui doua instrumente sa cante acelasi lucru decalat cu un semiton pana le uita Dumnezeu...
Pe ansamblu simfonia a 7-a poate fi incadrata cu succes la categoria "muzica ambientala". Cred ca ar putea face fata cu brio si ca coloana sonora intr-un film adecvat.
Bineinteles, o sa o reascult de mai multe ori, probabil ca mai sunt si alte lucruri de descoperit.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Vin Iun 17, 2005 3:53 pm

Da, a venit timpul pentru un concurs cu premii. Intrebarea este: care este cea mai cunoscuta lucrare muzicala finlandeza ? Atentie: nu care CREDETI ca este, ci care este ! Raspunsul e unul singur, si nu tine de opinii sau gusturi, e o realitate obiectiva. Nu cea mai frumoasa, cea mai profunda, ci cea mai cunoscuta, da ?
Astept raspunsurile participantilor, dupa care juriul le va evalua.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Vin Iun 17, 2005 4:26 pm

Sibelius - Finlandia

De ce jucam jocul asta? Nu-i da idei Colegului, sa intrebe mai stiu e ce despre cine-stie-ce compozitor obscur de-al lui...
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Vin Iun 17, 2005 4:32 pm

Hahahaha, buna poanta cu colegu :)
Oricum raspunsul nu e Finlandia. Astept si pe altii.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde marlin » Vin Iun 17, 2005 5:06 pm

am incercat, dar de vreo 20 minute au adus un picamer imens in fata, aproape imposibil de raspuns, am cautat mici fragmente pe internet, oricum, succes celorlalti
marlin
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Iun 15, 2005 4:38 pm
Localitate: nord

Mesajde AlexN » Vin Iun 17, 2005 5:06 pm

Nu e Finlandia??? Hm.... nu-mi trece prin cap alta lucrare care sa fie mai cunoscuta... Chiar astept cu nerabdare sa ne dea "juriul" raspunsul corect.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde basso noble » Vin Iun 17, 2005 7:09 pm

Dupa parerea mea cea mai faimoasa lucrare muzicala finlandeza este Maamme de Friedrich Pacius (care s-ar parea ca era de fapt neamtz :hades: ). N-am ce face dar nu-mi pot permite sa afirm sus si tare ca asta e cea mai faimoasa compozitzie pentru ca n-am facut un sondaj la nivel mondial in acest sens :rau: si ca atare nu-s eu in posesia adevarului absolut (ca de fapt nimeni nu-i).
Avatar utilizator
basso noble
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Iun 13, 2005 11:00 pm

Mesajde colegu » Sâm Iun 18, 2005 12:36 pm

lebada din tuonela ...cred..
aa ba nu,valsul trist din kuolema..
sibelius amandoua.

p.s. ba nu,e opera aleksis kivi de einojuhani rautavaara :hehehehe:
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Iun 20, 2005 9:00 am

Da, sunteti total pe dinafara cu totii... :)
Cea mai cunoscuta creatie muzicala finlandeza sper sa fiti cu totii de acord cu mine ca este NOKIA TUNE !!!
~p
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Lun Iun 20, 2005 9:35 am

Bravo, Ghionoiule taica, esti bun! ~p Dar acum serios, care ar fi cea mai cunoscuta lucrare finlandeza in afara de Nokia Tune (si despre care oricum nu stim sigur ca a fost compusa in Finlanda)?
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Lun Iun 20, 2005 10:02 am

Probabil ca Finlandia, dar pentru asta nu bagam intrebare cu premii :P
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Lun Iun 20, 2005 11:12 am

da ce-i aia nokia tune fratilor?
si pluralul de la tun e tunuri nu tune..
parerea mea...
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Iun 20, 2005 11:30 am

Dejaba va ofticati, v-am avut la faza asta \:/
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde basso noble » Lun Iun 20, 2005 5:22 pm

Aha, ai dreptate asta e chiar mai cunoscuta ca imnul Suediei :)) .
Avatar utilizator
basso noble
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Iun 13, 2005 11:00 pm

Nokia Tune???

Mesajde cocobolo » Joi Aug 11, 2005 11:08 pm

Oups... ati plecat cu totii in vacanta si acum este liniste in galerie...

"Du gamla, du fria" nu prea are nimic de aface cu Suomi-Finland...

...iar pe COLEGU' trebuie sa-l dezamagesc!!! NOKIA TUNE este defapt o lucrare pentru chitara scrisa pe la 1900 de Francisco Tarrega, stiuta sub numele de Gran Valse!!! deci nici asta nu prea are nimic de aface cu Suomi-Finland... :dir:

http://www.cduniverse.com/soundsample.asp?PID=1038496&cart=264080417&se=18&P=W&ram=us%2Fuswm2%2F385%2F380385%5F1%5F03%2Easx%3Fobj%3Dv40412

un link ca sa va convingeti! cantat ca o cizma de unu...


basso noble scrie:Aha, ai dreptate asta e chiar mai cunoscuta ca imnul Suediei :)) .
cocobolo
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 11, 2005 6:30 pm
Localitate: acasa

Mesajde colegu » Dum Aug 28, 2005 5:37 pm

da care e nokia tune?
am ascultat tarrega gran vals si nu-mi suna a nokia de nici o culoare
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Faune » Lun Aug 29, 2005 12:57 pm

colegu scrie:wagner avem,compozitori rusi avem...
dar sa nu-i omitem pe grieg,sibelius,nielsen,atterberg,alfven,stenhammar,sinding,rautavaara,norgard,nordheim,salonen etc...


>>> Jon Leifs
(exempla gratia: Saga Symphony)

"Jón Leifs is to Iceland as Sibelius is to Finland "
"the individual movements are fascinating, especially "í¾ormóí°r Kolbrúnarskáld," with its braying "lúrs" toward the end. It's definitely in the category of "offbeat repertory," but belongs in the library of anyone interested in the larger phenomenon of Scandinavian music. "

http://inkpot.com/classical/leifsaga.html
http://www.jonleifs.is/english/life.html

>>> + (Norvegia) Johan Halvorsen, Alf Hurum, Fartein Valen, Ole Bull, Saeverud...

>>> + (Islandia)
Vers 1870 Pétur Gudjohnson devient organiste de la cathédrale et renouvelle la musique religieuse et chorale, suivi par Jonas Helgason qui compose le premier air populaire islandais "Andvarp" (Soupir). Le plus célí¨bre des compositeurs est probablement Sveinbjí¶rn Sveinbjí¶rnsson, puisqu'il a composé l'hymne national et des chansons í  caractí¨re folklorique, en plus de sa musique de chambre et vocale dans le style de Mendelssohn. En 1900 il n'y avait aucun débouché pour un musicien professionnel. Pourtant de nombreux amateurs, paysans, médecins, marchands, pasteurs et professeurs écrivirent des mélodies selon les modí¨les danois et allemand, trí¨s populaires í  l'époque.
Au moment de la Grande Guerre, Pall Isolfsson, Jon Thorleifsson et Sigurdur Thordarson jettent les bases d'une musique professionnelle en Islande. Le premier, organiste virtuose, ne se considérait pas comme compositeur, malgré sa Cantate de l'Althing, ses pií¨ces pour orgue et musique de scí¨ne. Il écrit dans la tradition de Brahms et Reger, et míªme si l'on trouve des échos de la musique folklorique islandaise, il est essentiellement un musicien internationaliste. Le nationaliste Jon Leifs est aux antipodes, avec une exploitation savante - et parfois contestée - des éléments musicaux islandais dans d'importantes oeuvres orchestrales (Saga Symphonie) et chorales ((Edda Oratorio, Requiem). Chef d'orchestre formé en Allemagne il dirigera le premier concert symphonique en Islande en 1926. Aprí¨s la deuxií¨me guerre il fondera la société des compositeurs islandais (STEF). L'an 2000, lorsque Reykjavik était capitale culturelle, a vu la premií¨re mondiale de "Baldur" de Jon Leifs, drame musical en deux actes, monté ensuite í  Bergen et Helsinki. Quant í  Sigurdur Thordarson, il a surtout exercé une grande influence en qualité d'administrateur. Il composa aussi la premií¨re opérette islandaise.
Avatar utilizator
Faune
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Aug 25, 2005 11:00 pm

Mesajde colegu » Lun Aug 29, 2005 1:28 pm

ich habe nichts verstanden,übersetz Sie bitte.(frantzuza numai)

asta ca s-arat ca si jermana mea tot de balta e :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Aug 29, 2005 1:29 pm

Apreciem cu totii vasta si enciclopedica cultura a lui Faune, in care se simte vana sanatoasa a scolii Google, sectia Copy-Paste. Insa as fi curios daca noul nostru prieten are ceva de zis si de la el, fara sa citeasca de pe prompter ca Stoiceasca.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Lun Aug 29, 2005 1:41 pm

Colegule, e foarte simplu: daca n-ai telefon Nokia, mergi la un prieten care are. In meniul de tonuri de apel, o sa gasesti unul care se cheama "Nokia tune". Si iata, descoperisi America! ;)
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Faune » Lun Aug 29, 2005 6:44 pm

colegu scrie:ich habe nichts verstanden,übersetz Sie bitte.(frantzuza numai)
asta ca s-arat ca si jermana mea tot de balta e :)


Von den Norwegern kenne ich Bull und Halvorsen. Bull war ein Vorgí¤nger von Grieg (den ich für viel mehr halte, als den Provinzkomponisten, als er dargestellt wird, Grieg ist sogar in meinen Augen DER grí¶sste skandinavische Komponist neben Sibelius, wenn man Sibelius als Skandinavier ansieht) und hat ihm ein biíŸchen die Richtung gezeigt: Nationale Inspiration, geschulte (i.W. aus Deutschland) Komposition. Halvorsen kam spí¤ter. Ich halte beide für recht interessant, und die verdienen ihren Platz, wenn man von nordischen Komponisten spricht. Sie fehlten aber in der Liste.
Die anderen habe ich über eine Musikseite aus Norwegen.

íœbrigens, die "moderne" norwegische Musik, also Folk, Jazz, Rock etc. ist sicherlich eine der besten in Europa. Jan Garbarek macht zwar zuviel "Crossover" aber einige der Artisten des Kirkelig Verlages sind Weltspitze.
Schauen Sie auf
http://www.kkv.no/
Blí¤ttern Sie dort im Katalog, Sie kí¶nnen bei einigen Titel kurz reinhí¶ren: Ich empfehle besonders Kari BREMNES!

Von Jon Leifs habe ich einige CD. Der Verlag BIS macht viel, um nordische Komponisten bekannt zu machen. Ich empfehle besonders die Saga Symphonie. Es hat Anlehnungen an Wagner, aber der Hammer von Siegfried ist aus Gummi im Vergleich zum Hammer von Leifs!
Die anderen Namen (franzí¶sischer Text) kenne ich nicht, sie kommen aus einer Mitteilung der islí¤ndischen Botschaft in Paris. Sie werden í¤hnliches von der Botschaft in Bucuresti kriegen. Einfach hingehen, eine(n) Kulturattaché müssten sie haben.
Avatar utilizator
Faune
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Aug 25, 2005 11:00 pm

Mesajde AlexN » Mar Aug 30, 2005 8:50 am

Si vezi ca ai uitat sa pui "CDs" in loc de "CD", ca doar te lauzi ca ai mai multe... Iar in loc de "Bucuresti" eu stiu ca se spune "Bukarest".

Acum, ca tot ti-ai batut joc de unii si de altii prin vastele tale cunostinte in materie de limbi straine, de ce Sibelius n-ar fi scandinav? ("wenn man Sibelius als Skandinavier ansieht")
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mar Aug 30, 2005 9:41 am

Na mi lenne ha mindenki beszélni kezdene minden Fí¶ld nyelvén ? í‰n is sokat irhatok Bartók Béláról vagy Kodaly Zoltánról, de szerencsére a butaságom nincs olyan óriási mint a fauné.
Van egy szep román mondás, ami lefordithatatlan németre, angolra, franciára vagy magyarra, tehát eredetiben ábrázolom:

"Prostul pană nu-i fudul, parcă nu e prost destul"

Minden jót '
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Faune » Mar Aug 30, 2005 11:07 am

AlexN scrie: Acum, ca tot ti-ai batut joc de unii si de altii prin vastele tale cunostinte in materie de limbi straine, de ce Sibelius n-ar fi scandinav? ("wenn man Sibelius als Skandinavier ansieht")


Die Geographen sind sich nicht einig, ob man Finnland als Bestandteil Skandinaviens betrachten soll (das kí¶nnen Sie Im Cambridge oder im "Trésor de la langue franí§aise" nachlesen). Von der "physischen Geographie" kann man Finnland (mit Karelien) einbeziehen, liegt es doch nur "auf der anderen Seite der Bucht". Ethnologisch, und insbesondere sprachlich, sind jedoch die Unterschiede bedeutsam. Auch kulturell wí¤re Finnland getrennt zu betrachten.
Deshalb die Einschrí¤nkung für Sibelius, nicht deshalb, weil er geboren wurde, als Finnland zu Russland gehí¶rte.
Island dagegen wird manchmal aufgrund der physischen Geographie nicht als Teil Skandinaviens betrachtet, wí¤hrend Sprache und Kultur "Ur-skandinavisch" sind, seit tausend Jahren ohne EinfluíŸ von drauíŸen.
Avatar utilizator
Faune
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Aug 25, 2005 11:00 pm

Mesajde donna mobile » Mar Aug 30, 2005 11:57 pm

[quote="ghionoiul"]Na mi lenne ha mindenki beszélni kezdene minden Fí¶ld nyelvén ? í‰n is sokat irhatok Bartók Béláról vagy Kodaly Zoltánról, de szerencsére a butaságom nincs olyan óriási mint a fauné.
Van egy szep román mondás, ami lefordithatatlan németre, angolra, franciára vagy magyarra, tehát eredetiben ábrázolom:

"Prostul pană]

Dar tu esti in stare sa vorbesti vreo limba corect, ghionoi fudul ce esti?
M-ai fi impresionat cu ungureasca ta daca nu faceai si niscai greseli elementare: cum adica "minden Fí¶ld nyelvén" - ai vrut sa spui "limba tuturor
Pamanturilor", sau cumva "toate limbile Pamintului", ceea ce, corect in ungureste, ar fi "a Fí¶ld minden nyelvén"?
Nici despre prostia ta, uriasa sau nu, nu prea reusesti sa te exprimi corect:

zici tu cam aiurea "a butaságom nincs olyan óriási mint a fauné", cind, corect, in loc de "nincs" trebuia pus "nem". Ma rog, probabil ca doreai sa dovedesti ca totusi frumosul proverb romanesc pe care l-ai pomenit e perfect traductibil in ungureste si ti se potriveste ca o manusa:

"Ha a hülye nem gí¶gí¶s is, mintha nem lenne eléggé hülye"
donna mobile
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Aug 21, 2005 11:35 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde ghionoiul » Mie Aug 31, 2005 8:00 am

Doamnă mobilă din lemn de dud, eu n-am pretenţia că vorbesc corect limba in care au compus Bartok sau Kodaly, care nu e limba mea maternă, şi nici n-am vreo intenţie să te impresionez pe tine, care mă laşi perfect rece.
Insă te avertizez că dacă te mai bagi in seamă fără să te intrebe nimeni de sănătate şi mai proferezi injurii gratuite la adresa mea sau a oricui altcuiva de pe acest forum (care, iţi reamintesc, este un forum de muzică şi nu unul de mahala), vei zbura de aici cu tot cu aerele tale. Astfel de comportament o fi acceptabil la tine in bătătură, nu aici.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde donna mobile » Mie Aug 31, 2005 4:30 pm

[quote="ghionoiul"]Doamnă]

Nu am proferat injurii nici gratuite, nici cu plata. N-am facut decit sa raspund la mesajul tau in ungureste, care nu era nici pe departe pe teme muzicale, ci o mahala la adresa unui participant la forum, care, chiar daca nu cunoaste limba romana, a dorit sa dialogheze pe teme muzicale in limbile pe care le cunoaste - toate de circulatie internationala. As fi urmarit cu interes un dialog in oricare din limbile pe care le inteleg, si cred ca nu as fi fost singura. Am constatat din pacate ca nu poate fi purtat un dialog cu un ghionoi clontos ca tine. Daca recitesti mesajele anterioare vei vedea ca cel care s-a repezit primul, deviind de la subiect, vorbind despre un prost fudul, ai fost chiar tu. La fel de rautacios ai intervenit si in subiectul deschis de colegu', romanticii necunoscuti. Probabil ca dupa parerea ta, daca au ramas necunoscuti, trebuie si interzisi.
Nu e nevoie sa ma ameninti, continua-ti monologurile sau cearta-te cu cine vrei. Simpla ta prezenta mi-a taiat orice chef sa mai accesez acest forum.
donna mobile
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Aug 21, 2005 11:35 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde ghionoiul » Mie Aug 31, 2005 4:40 pm

madam, ai putea face carieră ca avocat, de ce nu incerci ? Iar dacă prezenţa mea iţi e prea antipatică pentru ca să te mai bagi in seamă pe aici, nu pot decat să mă bucur.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Joi Sep 01, 2005 9:08 am

Uite ce este, Donna Mobile. Faune nu cred sa fie nicidecum un strain care, bietul de el, vrea sa scrie pe un forum romanesc. Daca eu vreau sa scriu pe un forum german de muzica, voi scrie in germana, nu in spaniola (ca doar si spaniola e limba de circulatie mondiala, nu?) Faune intelege foarte bine ce se scrie in romana pe forumul asta, dar face pe nebunu'. Eu nu intru aici ca sa citesc mesaje si sa raspund in engleza, franceza, germana. Daca ai chef de astfel de conversatii, discuta in particular cu Faune. Aici vorbim in ROMANA!

In rest, cu exceptia unor ciondaneli cu Ghionoliul, nu mi s-a parut ca ai adus vreo contributie semnificativa la subiectele forumului. Asa ca nu-i mai lua apararea lui Faune, ci scrie ceva on-topic si in romaneste.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Joi Sep 01, 2005 5:23 pm

bai bai,da mai lasati-o cu certurile astea...
poa sa scrie faune si-n patagoneza,e de-al meu,daca a pomenit de jon leifs si saga simfonia atunci e d-al meu!!
Iar in loc de "Bucuresti" eu stiu ca se spune "Bukarest".

iar eu stiam ca numele proprii nu se traduc..
dar ce sa le ceri nemtilor care nu-s in stare sa citeasca subtitrarea de la un film si vor musai dublaj de 3 lei(d-aia vechi si rapciugosi,vai de capu lor)

dar daca se traduc,ce-ati spune de frantz faina sau ion sebastian parau,sau mai stiu eu ce altceva.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron