brahms vs schubert

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde ghionoiul » Lun Oct 23, 2006 9:47 am

In postul lui e vorba de Brahms, Schubert, Franck, Sibelius, manele, dar nicidecum de Beethoven, nu ştiu de unde ai tras concluzia asta. Mai bine il aşteptăm pe el să ne lumineze ;) Şi nici nu ai putea aduce vorba de a 5-a şi a 9-a de Beethoven fără să sufli un cuvant despre a 7-a, deci nu poate fi vorba de Beethoven :D Ca să nu mai zic că oricum Pastorala le dă clasă la celelalte :)
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Oct 23, 2006 9:55 am

[quote="ghionoiul"]In postul lui e vorba de Brahms, Schubert, Franck, Sibelius, manele, dar nicidecum de Beethoven, nu ş]

Pai tocmai: nu e vorba de Brahms, asta rezulta clar. Nici Schubert nu poate fi, ca asa cum zici 5 nu e cine stie ce. Franck iarasi nu este, ca n-are decat una. Sibelius are 5 dar n-are 9. Si atunci, ce compozitor are simfoniile 5 si 9 foarte bune? Surprise, surprise :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Lun Oct 23, 2006 9:58 am

Bruckner :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Oct 23, 2006 10:03 am

ghionoiul scrie:Bruckner :D


Si Mahler... dar contextul nu-mi permitea astfel de extrapolari :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Max Him » Lun Oct 23, 2006 10:13 am

5 si 9 mi se par oricum REPREZENTATIVE pentru Betthoven!...Ma refer la simfoniile sale. A 7-a este de asemenea una dintre capodoperele sale care mie imi place mult...nu insa mai mult ca Pastorala.
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Lun Oct 23, 2006 10:35 am

5 şi 9,categoric fără indoială şi putinţă de tăgadă este vorba de pettersson.

in altă ordine de idei, eu nu depun efort ca să ascult muzica, şi n-am să depun efort nici de acum incolo.
şi parcă am spus mai devreme, a 4-a de brahms mi se pare cea mai originală.cred că este singura simfonie bramsiană. restul după mine sunt incercări.
dar ce să mai, să-i lăsăm pe fani să se bucure de brams :).
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Oct 23, 2006 1:15 pm

[quote="colegu"]eu nu depun efort ca să]Colegule, e drept că forumul ăsta nu are cine ştie ce audienţă, totuşi eu in locul tău m-aş abţine să rostesc in public afirmaţii ca cea de mai sus :D Mai ales că răman şi scrise... Dăunează la imagine, nu de alta ;)
Mai mult decat atat. Atitudinea asta cu "nu mă obosesc să fac efort intelectual", inainte de a fi o chestie trendy, fancy, cool sau nu ştiu cum, de persoană originală care sparge tipare, iţi dăunează ţie, nu-mi face in ciudă mie. Tu ai de pierdut, nu alţii. Eu, dacă aş fi adoptat aceeaşi atitudine, mă limitam demult la Mozart, Beethoven şi Enescu - rapsodiile :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Lun Oct 23, 2006 7:42 pm

stai să ne inţelegem, n-oi fi fost eu prea concis in exprimare, şi probabil că termenul "efort" nu prea se potriveşte.
e drept că imi place muzica care mă stimulează intelectual, ca şi un joc de şah, ca şi o problemă interesantă sau o teorie ingenioasă.

dar prin efort am vrut să se inţeleag efortul necesar mutării unui morman de pietre de aci la 5 metri distanţă - la soiul ăsta de efort mă refer.
cine ştie poate pe viitor o să inceapă să-mi placă şi după ce mă "chinui" niţel cu o anumită lucrare.
eu nu o iau ca pe o pierdere, ascult ce-mi place şi nu răman cu impresia că aş pierde ceva absolut deloc.
dacă acum 2 ani ascultam o simfonie de englund sau vreun concert de bartók mai mult ca sigur nu-mi plăceau de nicio culoare. la mine cel puţin totul vine de la sine, şi sunt convins că peste caţiva ani n-am să mai fiu atat de "obsedat" de muzica asta contemporană, şi o să revin(probabil) la clasicism, romantism etc..
cine ştie, poate o să-l descopăr pe brahms mai tarziu, dar acum nu simt deloc că aş pierde ceva.

oricum exprimarea clară nu-i punctul meu forte, şi asta e şi bine, pt că in funcţie de asta văd cum o dau la cotit :))

dar eu zic să revenim la subiect, brahms versus şubert domnilor(au fost cateva cucoane dar au plecat, aşa că-mi permit) :P
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mar Oct 24, 2006 7:55 am

Din pedeveul meu subiectul "Brahms vs Schubert" nici nu există. Există două subiecte: "Brahms" şi "Schubert", comasate pe un singur thread :P
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mar Oct 24, 2006 8:18 am

[quote="ghionoiul"]Din pedeveul meu subiectul "Brahms vs Schubert" nici nu există]

Corect. Seamana cu panarama numita "Mari romani", unde puteai vedea ineptii de genul "Mihai Viteazul vs. Carol I", "Eliade vs. Brancusi" sau "Antonescu vs. Nadia Comaneci".
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Vin Dec 08, 2006 3:20 pm

după multă vreme am băgat simfoniile lui mendelson, toate bune şi frumoase pană la a 3-a unde după primele măsuri am zis că-l aud pe dvorak in persoană(vezi poemul simfonic cocoşelu dă munte sau cum s-o traduce)

cum este puţin probabil ca conul felix să-l fi plagiat pe antonică, eu zic că fix pe dos a fost.
acuma noroc că felix schimbă tema dar fiţi fără grijă, ea reapare şi mai tarziu.

poate că sunt eu cam caş, dar cam multă lumea s-a inspirat din izvorul nesecat felix mendelson, trecand pe la wagner şi mahler şi mai nou dvorak.
este remarcabil cum un om cu o pasiune evidentă pentru bach a putut compune atat de revoluţionar incat să fii citat de sus numiţii.

acum sunt la a 3-a simfonie, la 3 bucăţi distanţă de a 4-a, şi incă mai am in minte bucăţi din supereba simfonie I, interpretată absolut remarcabil de caraiani fon herbert. şi filarmonica berlineză.

ieri, sătul de cacofonici m-am mai dezmorţit puţin cu brahms, insă spre seară tot am cotit-o cu salonen. dar acuma felix m-a prins cu totul.
da frate, se poate şi clasicism de soi, chiar şi pentru un obsedat de modernism ca mine!

respectele mele coane felix.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Vin Dec 08, 2006 5:23 pm

colegu scrie:respectele mele coane felix.

Incearca si cvartetele. Nici concertele pentru pian nu-s de lepadat, cu toate ca unii (inclusiv Dan Grigore) le fac de trei parale. Dar eu zic ca sunt ca si simfoniile lui Schumann: e de bon-ton sa le denigrezi, in schimb cand le asculti te prind si, vorba ta, o dai naibii de critica muzicala:) Concertul pentru vioara are la orice ora din zi si din noapte un loc in Top 3 All Times.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Vin Dec 08, 2006 6:27 pm

exact, şi simfoniile lui şuman la fel de "catchy" sunt.
oricum nu-mi amintesc să-i fi denigrat nici pe robert şi nici pe felix.
de obicei la betoven nu pot să stau să ascult o simfonie cap coadă.in schimb mendelson şi şuman te acaparează de la inceput la sfarşit.
acu se "derulează" concertul pentru violocel de şuman, meserie curată.

de fapt dacă e să fim cinstiţi, sunt cateva segmente unde felix stă in frunte indiscutabil.
octetul - e practic clasic, oricine descoperă muzica pentru un ansamblu de 2 cvartete tre să inceapă cu lucrarea lu felix.
concertul pentru vioară - e deja din repertoriul clasic, aproape orice orchestră din valea dealului are cate o inregistrare cu sus numitu concert :)
lidurile fără cuvinte - taica felix e inventator de formă aici.
muzica pentru orgă - se vede că bach şi-a pus amprenta, felix e doar un bach romantic(in sensul de profunzime), dar fără a intra la categoria clonă(aşa cum intră brams :P)
visul unei nopţi de vară - e clasic şi punct, scherzourile fac toţi banii.
marşu nupţial - există 2 astfel de marşuri - al lui felix şi-al lui wagner, ambele la fel de populare.

părerea mea, altfel il guşti pe felix după ce comuţi de la şostakovici şi salonen.
e tipul clasic de compozitor de demult fără a fi invechit.

cert e că pe ordinea de zi a downloadurilor e o ediţie completă a operei lui felix.(dacă există )
edit: acu mi-am amintit, acu ceva vreme voiam să ascult pentru ultima oară scenele din faustul lui gí¶te de şuman, spre a-l şterge după ce se termină audiţia. e de prisos să spun că n-am reuşit să şterg de pe hard lucrarea.
de curand acelaşi lucru s-a intamplat, acelaşi rezultat :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Vin Dec 08, 2006 7:51 pm

[quote="colegu"]nu-mi amintesc să]
Pai nici nu era vorba de tine. Imi aduc aminte ca intr-un interviu Dan Grigore a afirmat ca al doilea concert pentru pian de Mendelssohn e complet idiot. Cine zice, ala e, coane Griguta! :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Sâm Dec 09, 2006 2:13 pm

n-am inţeles, grigorică ăsta după ce-a afirmat ce-a afirmat s-a apucat să le şi cante?
mă rog. fiecare cu treaba lui :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde colegu » Joi Dec 21, 2006 10:32 pm

http://video.google.com/videoplay?docid=7846307932335539852&q=gxg
http://video.google.com/videoplay?docid=7077226097340119843&q=gxg
http://video.google.com/videoplay?docid=1820967091099715036&q=carteleanu
http://video.google.com/videoplay?docid=7482716380472345175&q=rosiu
http://video.google.com/videoplay?docid=-5149644518063719889&q=gxg

băgaţ' un ochi şi juma de ureche la orăcăielile de mai sus.
ce este? simplu moţart brahms şi bach interpretaţi de orchestra din brăila plus vreo 3-4 agarici la chitare electrice.

n-am mai ras aşa de la pdq bach incoace, merită incercat ;)
incepeţi cu brams, o să vedeţi cel mai original dans ungar (oistrakh e mic copil pe langă ce se intamplă acilea)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Vin Dec 22, 2006 9:20 am

Fragmentul ăla din concertul de Bach sună relativ acceptabil. Presupun că in locul chitării e un al doilea clavecin, sau un oboi, sau totuna, pentru că la Bach instrumentele soliste sunt interşanjabile, ca obiectivele EF la aparatele Canon :D Iar chitaristul chiar cantă onest, notă cu notă, şi in plus nici nu are faţa aia de ulceros in mijlocul unei crize.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Vin Dec 22, 2006 11:06 am

chitara in bach sună omeneşte, dar "primul" clavecin e din altă lume.
eu cant acel preludiu pe clasică(mă rog, mai dau skip la note pentru că tehnica nu-mi permite mai mult),ar fi fost mult mai interesantă o a doua chitară electrică, nu pseudo claviatura aia prăpădită cu sunetul ei de 5 parale.

chiar, apropo de interschimbabilitate . am ascultat preludiul respectiv pe marimbă sună sublim.
edit: de fapt preludiul de bach sună a ave maria de gounod ;)
ceea ce cantă chitaristul e partitura sopranei/tenorului.
şi să fim cinstiţi mai dă chixuri.
a doua chestie e mult mai reuşită.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Vin Dec 22, 2006 11:26 am

Ave Maria de Gounod-Bach intr-adevăr sună aiurea, pentru că sunetul chitarei electrice, prin natura sa eminamente inexpresivă, nu poate inlocui o soprană care cantă o rugăciune. Marimba da, ar putea suna chiar interesant. Ăsta e unul din punctele tari ale lui Bach - muzica lui e destul de neutră in raport cu instrumentul. De aceea se poate canta muzica lui cam pe orice instrument care are posibilităţi tehnice şi expresive de o minimă adecvare. Bach se pretează mai bine la transcripţii pe instrumente "moderne" decat orice alt compozitor - chiar şi decat cei ai secolului ics ics (ia incearcă concertul pentru vioară de Şostakovici la chitară electrică...).
Pe cand concertul pentru vioară de Beethoven sună aiurea la pian chiar şi in transcripţia făcută de Beethoven cu manuţa proprie şi personală.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Vin Dec 22, 2006 11:27 am

http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Mie Feb 14, 2007 1:47 pm

Ascultand o simfonie de Schubert (nu mai stiu care, sa fi fost a IV-a?!), nu puteam sa nu ma gandesc la legendarul thread al Colegului... Ca sa dezgrop caii morti, cum ti s-o parea tie ca Brahms e clona a lui Schubert?! Eu am avut neincetat senzatia ca Schubert e o clona obosita a inaintasilor sai! Pus langa el, Brahms e un miracol de prospetime si inovatie!!! Muzica lui Schubert e obosita, plictisita, expirata si nu mi s-a parut sa exprime nimic altceva decat o insiruire de frecvente la scara logartimica... :bolnav: Brahms n-are nimic in comun cu "mosul", poate doar linia clasica (de care amintea si Ciuhandru in alta discutie). Mai departe insa, Brahms e o magie curata (desigur, nu de natura wagneriana :n: )!
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mie Feb 14, 2007 3:59 pm

AlexN scrie: Brahms n-are nimic in comun cu "mosul", poate doar linia clasica (de care amintea si Ciuhandru in alta discutie).


"Mosul" e Schubert? Pai daca mori "mos" la 31 de ani, inseamna ca Sibelius la peste 90 era un cadavru viu :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Mie Feb 14, 2007 5:44 pm

De asta am pus "mos" cu ghilimele... ;) Mos in sens de "stramos". :n:
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mie Feb 14, 2007 6:08 pm

[quote="AlexN"]De asta am pus "mos" cu ghilimele... ]

Daca vrei un Schubert profund si original, incearca muzica de camera sau marile cicluri de lied-uri.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Mie Feb 14, 2007 6:10 pm

Stii bine ca eu am o problema cu muzica de camera si cu liedurile (daca nu scrie G. Mahler la autor)... dar nu se stie niciodata, candva, in negurile viitorului....
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mie Feb 14, 2007 6:15 pm

AlexN scrie:Stii bine ca eu am o problema cu muzica de camera si cu liedurile (daca nu scrie G. Mahler la autor)... dar nu se stie niciodata, candva, in negurile viitorului....



Stiu, dar din cand in cand nu strica sa incerci ceva nou... :)

Apropos: nu-ti plac nici "Vier letzte Lieder" ale lui R. Strauss?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Mie Feb 14, 2007 6:20 pm

Ei, imi plac super-mult, dar le-am uitat... Asa se mai gaseste pe ici pe colo cate o lucrare camerala care sa-mi sune bine. Pana la urma si "Tablourile" lui Mussorgski nu suna deloc rau in varianta originala (la pian).

Acum "Vier letzte Lieder" si lucrarile lui Mahler nu cred ca intra in definita "Schubert" a liedului, avand in vedere ca sunt interpretate cu super-orchestre...
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mie Feb 14, 2007 6:22 pm

AlexN scrie:Acum "Vier letzte Lieder" si lucrarile lui Mahler nu cred ca intra in definita "Schubert" a liedului, avand in vedere ca sunt interpretate cu super-orchestre...


Fireste ca nu, dar principiul fundamental e acelasi.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mie Feb 14, 2007 9:11 pm

şubert in muzica de cameră şi lieduri e tătic, asta in mare, că mai sunt şi simfonii in care-i meşter mare.

apropo alexn, incearcă liedurile lui sibelius - şi cu orchestră şi cu pian, ai să ai o surpriză, chiar şi lidurile reorchestrate de şosta de mussorgski.

in rest tot ce-i posibil ca şubert să fi fost la randul lui o clonă obosită :P
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Joi Feb 15, 2007 10:33 am

Le ai? :n:
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori