brahms vs schubert

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde Ciuhandru » Lun Mar 26, 2007 11:13 am

[quote="AlexN"]Apropo de Mussorgski, si Chovanscina a ramas complet neorchestrata la data mortii lui. Noroc ca Korsakoff si mai tarziu Sostakovici au facut fiecare cate o versiune de orchestratie. Drama populara este comparabila cu Boris Godunov, poate chiar mai mareata la partile de cor, dar per ansamblu totusi mai slaba decat Boris]
Adevarul e ca fara Rimski-Korsakov Musorgski ramanea un anonim in materie de opera.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Lun Mar 26, 2007 11:19 am

Ciuhandru scrie:Adevarul e ca fara Rimski-Korsakov Musorgski ramanea un anonim in materie de opera.
De fapt Mussorgski e un mic geniu, dar era cat pe ce să fie singurul care să ştie asta :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Mar 26, 2007 11:21 am

[quote="ghionoiul"]De fapt Mussorgski e un mic geniu, dar era cat pe ce să]
Se poate spune si asa. :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Lun Mar 26, 2007 3:11 pm

mussorgski ăsta cred că e cam singurul compozitor romantic care poate sta liniştit langă wagner fără să se eclipseze reciproc(la capitolul operă). asta după părerea mea, logic.

ca să nu mai spun de tablouri, care sună excelent pană şi la acordeon :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Lun Mar 26, 2007 3:18 pm

[quote="colegu"]mussorgski ă]
Vrei sa spui cuplul Musorgski-Rimski Korsakov, adica Modest cu linia melodica si Nikolai cu orchestratia.

Musorgski personal n-a orchestrat nimic, pentru ca n-avea timp si nici chef (era prea ocupat cu golitul sticlelor de vodca pentru a se ocupa cu asemenea fleacuri).
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Lun Mar 26, 2007 3:26 pm

Eşti oarecum in eroare, coane Ciuhandrule ! Mussorgski a mai orchestrat şi el cate ceva, inclusiv Boris Godunov. Dar din motive care imi scapă, toată lumea de la Rimski incolo s-a simţit datoare să presteze o orchestraţie proprie pentru Boris. Şi intrucat Rimski şi Şosta stăteau ceva mai bine la capitolul marketing decat deadea Modest, versiunile lor sunt cele care s-au impus (ca o părere personală a priori, sunt şi mult mai multe şanse ca orchestraţiile lor să fie mai de soi decat cea a lui Modest).
Alcoolic-alcoolic, dar acuma să nu-l denigrăm chiar de tot :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Mar 26, 2007 4:19 pm

[quote="ghionoiul"]Eş]
N-ar fi exclus si nici prima data! :)

Oricum, ideea este ca R-K a avut o contributie substantiala la ceea ce noi ascultam astazi sub numele "Boris Godunov". Asta nu scade cu nimic meritele lui M.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Buddha » Lun Mar 26, 2007 5:22 pm

[quote="colegu"]cu siguranţ]

N-a numit-o Schubert asa. El a trimis-o la o Academie ca sa i se cante dar i-a fost returnata cu explicatia:"Nu executam lucrari neterminate"
De aici i-a ramas numele.
Buddha
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Mar 25, 2007 9:13 pm
Localitate: Oriunde in alta parte

Mesajde ghionoiul » Lun Mar 26, 2007 5:25 pm

Buddha scrie:"Nu executam lucrari neterminate"
Wow ! Mişto răspuns ! După părerea mea ar putea fi scos la imprimantă pe un A4 şi afişat pe uşă la vreo filarmonică, după modelul "nu servim copii sub 18 ani".
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Lun Mar 26, 2007 6:12 pm

păi tot ce trebuia să facă şubert in cazu ăsta era floare la ureche -
compunea şi partea a 3-a, eventual a 4-a şamd după modelu john cage 4'33''

nu-i vorbă, cică sunt interpretări cu respectiva piesă la pian, orchestră, saxofon, balalaikă etc..
cre că's o grămadă care-au luat-o razna, inclusiv cage - ce nume predestinat .
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Buddha » Sâm Mar 31, 2007 9:57 am

[quote="colegu"]pă]

Inteleg ce vrei sa zici tu, Colegule, ai zis-o la misto, dar pe un compozitor care se respecta il doare undeva de formele muzicale, le respecta si el cand poate.
Si daca ne uitam la simfoniile lui Schubert, vedem ca nici o miscare de la alta simfonie nu s-ar fi potrivit ca sa faca din Neterminata, Simfonia Terminata.
Chiar, poate scrie cineva Simfonia Terminata.
Un compozitor cunoscut (parca dodecafonist, oare ? nu mai tin minte) a scris o miscare la Neterminata de Schubert dar nu a placut nimanui, nici criticii si nici publicului. Sunt curios daca scrie pe net despre chestia asta, nu mai stiu unde am auzit.
Buddha
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Mar 25, 2007 9:13 pm
Localitate: Oriunde in alta parte

Mesajde ghionoiul » Lun Apr 02, 2007 10:01 am

In primul rand felicitări pentru Buddha, care a avut ambiţia să marcheze in toate topicurile (mai puţin ăla cu fotbal...)
In al doilea rand am avut ocazia de a merge săptămana trecută la 2 concerte la Musikverein la Viena - ambele cu Brahms pe afiş.
Primul concert a fost al "echipei a 2-a" a Vienei, Wiener Symphoniker. Echipă bună, nimic de zis, dar departe de valoarea "galacticilor". In plus, concertul pentru vioară de Brahms a avut ghinion de solist tare slab - unul Renaud Capucon, dacă dai un google scurt pare destul de en vogue, dar degeaba. De fapt pe afiş era iniţial Frank Peter Zimmerman, dar se pare că s-a accidentat, ăstălalt era rezervă şi a intrat neincălzit. Fără nerv, fără inspiraţie, departe de cum ar trebui să sune concertul de Brahms. Băieţii s-au mai scos cu a 5-a de Sibelius, cantată cu simţ de răspundere şi dirijată de un finlandez de la mama lui (Juha-Pekka Saraste).
Sambătă, fără ţinută de seară la 15.30 - la ei amănuntele astea chiar contează, cel puţin jos la parter, unde-s biletele alea scumpe -, Recviemul nemţesc, cu Wiener Philarmoniker (a.k.a. Orchestra de Anul Nou) dirijată de alt franţuz, Philippe Jordan, never heard of him da' tare bun. Corul Wiener Singverein de mare clasă, a luat cele mai aprige aplauze. Au mai jucat Soile Isokoski - soprană şi prietenul nostru Roman Trekel (Wolfram, Amfortas...). De data asta chiar a fost un spectacol de calitate corespunzătoare cu renumele stabilimentului şi cu preţul biletului.
Am putut constata elevatul şi scorţosul public vienez are manifestări de o elasticitate destul de scăzută. Adică intre concertul relativ mediocru (cel puţin la nivel de Viena) cu Berlioz/Brahms/Sibelius şi cel excepţional cu Recviemul, diferenţa a fost in principal de durată a aplauzelor, nu de intensitate (cu excepţia corului). Şi asta mai ales pentru că erau mulţi de aplaudat - cor, orchestră, solişti, dirijor, dirijorul corului. Nici vorbă de ovaţii, bătăi din picioare ca la noi după un concert cu adevărat reuşit (ba chiar mai puţin decat atat). Deh, aşa e cand iţi vin in bătătură toată ziua-bună ziua de-alde Abbado, Muti, Harnoncourt, Gherghiev, Vengherov, Pretre... te blazezi la un moment dat. Probabil e şi faptul că Recviemul de Brahms e mai puţin fotogenic decat, să zicem, Fantastica lui Berlioz, dar, oricum, mă aşteptam la manifestări mai entuziaste avand in vedere calitatea producţiei.
Am avut şi mulţumirea de a putea admira din interior splendida sală de la Musikverein. Splendidă-splendidă, nimic de zis, dar pană la urmă totul in Viena e splendid - palate, muzee, catedrale, hoteluri, primării, opere, săli de concert, teatre, sedii de bănci - totul e de o splendoare supra-dozată, in ideea să vadă ţărănoii cine-i şăf in imperiu :D Aşa că e explicabilă blazarea vienezilor. Păi noi dacă am avea in Bucureşti 3-4 clădiri ca alea de rangul 3 din Viena, le-am băga pe coperţi alături de Casa Poporului, iar dacă am avea 2-3 concerte pe an ca ăla cu măcelarul lui Brahms, am zice că l-am apucat pe Dumnezeu de un picior.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Buddha » Lun Apr 02, 2007 6:02 pm

Ghionoiule, superba si plastica descriere. M-ai facut sa ma simt ca si cum am fost acolo la ambele concerte. Ar trebui sa te faci muzicolog, critic muzical, sa faci emisiuni.
Si ceilalti la fel. Mai putin Colegu cu toate ca postarile lui sunt foarte comice(ma face mereu sa rid)
Si el e foarte talentat si ar putea dar nu e indicat fiindca sigur l-ar critica pe Brahms si criticandu-l pe Brahms isi poate pierde fotogenia...telegenia... ~p
Buddha
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Mar 25, 2007 9:13 pm
Localitate: Oriunde in alta parte

Mesajde colegu » Mar Apr 03, 2007 9:53 am

şi nu mai pot eu că pierd ce nici măcar n-am :)

ş-aşa ghionoiule, să ne zgariem noi pe ochi.
pfaaii auzi, saraste cu sibelius 5 şi soile isokoski(super soprană) şi alţii...
tare-aş vrea s-o văd(vorba vine - s-o ascult) pe duduie live la noi prin ţărişoară.

eu nu prea mă omor cu sopranele - prea ascuţită vocea, dar duduia e demenţială. mă rog, părerea mea.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mar Apr 03, 2007 10:00 am

Mda, demenţiali şi cucoana şi Roman, dar partitura Requiemului de Brahms nu-i lasă să se desfăşoare prea mult. Corul ia partea leului.
Intr-adevăr, Sibelius 5 a fost singura parte care şi-a meritat banii in concertul cu Symphoniker.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mar Apr 03, 2007 11:17 am

n-aş zice că corul ia toată partea leului, desigur ia mai mult decat iau soliştii, dar cel puţin după mine e pe aceeaşi poziţie cu orchestra.
am ascultat o inregistrare cu klemperer parcă, unde corul era superb dar orchestra era cam leşinată, iar impresia generală nu era ok.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mar Apr 03, 2007 1:11 pm

Evident, ziceam de partea leului comparativ cu soliştii. Sigur că e pe picior de egalitate cu orchestra. In Recviemul nemţesc s-ar mai trece cu vederea o soprană de operetă sau un bariton beat, dar nu şi un cor de regională CFR sau o orchestră in vacanţă cu un dirijor amator. Din fericire am avut noroc de un lanţ format numai din verigi tari.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde tedexy » Dum Mai 20, 2007 8:58 pm

Salut, UIMIRE!! asta m-a determinat sa-mi fac un cont si sa scriu si eu pe aici....Sunt uimit de dl. Colegu parca..... care face comparatii intre doi mari compozitori. Chiar si topicul se numeste "VS" , parca ar fi un meci de box.Nu stiu cat de in masura sunt unii sau altii sa faca astfel de comentarii, insa parerea fiecaruia conteaza pana la urma. Oricum mi se pare exagerat si nefondat sa afirmi ca simfoniile Brahmsiene ar fi mediocre , simfoniile lui Brahms desi doar 4 la numar reprezinta varful genului, prin densitatea de idei si expresivitatea fenomenala, de originalitate nu mai vorbim... eu nu inteleg cum poate zice cineva ca o muzica atat de profunda poate fi copia unei muzici aproape camerale prin continut. Poate ne explica domnul coleg de ce simfoniile lui Brahms nu lipsesc din programul nici unei filarmonici din lumea asta, poate ca ne explica de ce toti marii dirijori ai lumii fara exceptii si nu numai au inregistrat integrale ale acestor simfonii, poate ne explica de ce Brahms este intre cei trei mari "B" ai muzicii germane; sau poate istoria muzicii ar trebui rescrisa......de catre domnul Coleg.
Oricum o lucrare mai greu de inteles, nu ar trebui denigrata in favoarea uneia mai facile doar pentru ca este mai adanca.
Cam atat... nu vreau sa va plictisesc , si intr-adevar Dan Grigore este mediocru.:P
Bafta multa.
tedexy
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Mai 19, 2007 4:40 pm
Localitate: Buc

Mesajde colegu » Mar Mai 22, 2007 4:39 pm

in primul rand ne găseşti pe http://www.merluc.ro :D

doi la mană, iţi răspund acilea, coane.

simfoniile lui brahms reprezintă varful de gamă in opinia matale, pentru mine, dacă tot e musai să fie ceva cu varf, le-aş compara cu nişte scobitori cu care scoţi resturile dintre măsele. adică - ceva bun, util, care iţi e folositor pe alocuri dar nicidecum indispensabil.
curios, aşa e, că filarmonicile celebre scot la kil şi cu duiumul simfoniile marelui baştan(na, tot cu B incepe şi ăsta) - că deh - asta cere publicul şi asta vinde. că doar nu o cere acelaşi public, fără număr, simfoniile lui ib ní¸rholm sau p-ale lui avet terterian.

istoria muzicii o scrie fiecare pentru sine, orice om e capabil să discearnă ce e bun şi frumos, şi ce e naşpa şi de 3 lei. iar in artă, adevărul e atat de subiectiv incat n-aş ieşi de loc pe arătură dacă mi-aş publica eu marele volum enciclopedic referitor la istoria muzicii.
pană una alta, vezi că brahms e la promoţie pe merluc. te aştept acolo
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde tedexy » Mie Mai 23, 2007 1:49 pm

Sal, nu stiu daca are rost sa mai postez si pe alt forum, din pacate observ ca nu prea se poate discuta...... Pana la urma e parerea ta si o respect, dar eu unul n-am zis ca simfoniile altor compozitori sunt bune de hartie igienica, si nici nu as putea , pentru ca genul simfonic reprezinta implinirea unui compozitor, fiind lucrarile de marca ale fiecaruia.Nici nu ma mai agit pentru ca oricum esti singurul care sustine asemenea ineptii, si iti mai permiti sa mai faci si aprecieri acide.Oricum , eu ma simt foarte bine in aceeasi oala cu "masele" care il apreciaza pe Brahms "pentru ca se vinde" , parca am vorbi de cantareti de manele, si imi pare sincer rau ca nu ma pot ridica la nivelul tau elevat si prefer sa ma scobesc intre masele ascultand simfonia a-3-a.
Cu stima
tedexy
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Mai 19, 2007 4:40 pm
Localitate: Buc

Mesajde colegu » Mie Mai 23, 2007 4:58 pm

ok, să ne facem inţeleşi. se poate discuta, sunt cat se poate de deschis in privinţa asta, spuneam doar, că de ceva vreme găşculiţa de aici s-a mutat pe alt forum, mă rog, acolo cam dormitează, deci eu am să continui să răspund şi pe acest forum.

recunosc că in postul respectiv am fost niţel acid, imi cer scuze!

doi, asta nu inseamnă că susţin nişte inepţii, in fond, e părerea mea, şi nu văd cum ar putea cinvea să mi-o demonteze prin argumente pur obiective.
a da, că nu-s simfoniile brahmsiene copie la indigo după ce-a scris şubert e partea a 2-a, daru eu vorbeam de filingul unei lucrări.

trei, nu o lua şi tu stricto sensu la tot ce spun eu pe forum, pt că de multe ori mai scriu şi dude doar pentru a revitaliza forumul, cu mai mult sau mai puţin succes , ce-i drept :D , insă, de la o mică făramă de adevăr tot plec in ceea ce zic :)

numai bine!
p.s. sper să treci cu bine peste acest dat cu stangu-n dreptul de care's vinovat, şi să continui să postezi (aici sau pe merluc) şi de asemenea, eşti invitat să descarci şi din muzica pe care o dau la promoţie pe situl http://colegu.no-ip.org/merluc/

numai bine din nou
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde tedexy » Joi Mai 24, 2007 10:33 am

Sal,
Asta e altceva...:D . o sa-mi fac si eu cont pe forumul celalalt , chiar cred ca astfel de muzica nu asculta oricie, deci putem avea conversatii interesante.... chiar daca in contradictoriu.
Bafta.
tedexy
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Mai 19, 2007 4:40 pm
Localitate: Buc

Mesajde colegu » Joi Mai 24, 2007 1:33 pm

fii binevenit pe forumul celălalt, chiar dacă discuţia lancezeşte, am să reiau tema topicului actual :)
te poţi uita şi la adresa din semnătură (user - colegu, parola - pettersson)

numai bine! şi te-aşteptăm pe merluc!

edit:
http://www.merluc.ro/showthread.php?p=40887
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde colegu » Mie Oct 21, 2009 12:16 pm

din moment ce-am rămas dator cu niţcai explicaţii, profit de ocazie să revitalizez niţeluş tredul, aşa cum i-am promis ghionoiului (sanchi, ii mai promisesem şi elianei cum că vin, aşa că n-ar fi prima dată cand incalc promisiunea, spre ruşinea mea :dap: )
aşadar, ca o scurtă introducere, vioara intai(recte moa :D) a cvartetului de pă clasice, concertează, cu normă intreagă la filarmonica marea neagră, in decursul zilelor săptămanii (alea de luni pană cand incepe we-ul, cam aşa, maxim ora 17 după masa, ca să ne ţinem de convenţii, dar nelimitandu-se la asta - atribuţiunile de violonist principal implicand de asemenea şi recitaluri pe durata we-urilor, d-asemenea, la malu mării, dar nu e vorba de asta aicişa)
de asemenea, acelaşi violonist (sanchi, sunt la fel de violonist ca şi mutu), participă la cursuri de perfectare profesională şi la filarmonica george enescu de prin cătunul măgurele, pe durata fiecărui we, ceea ce face ca timpul petrecut pe meleagurile damboviţene să nu se rezume propriu zis la perioada convenţională a we-ului ci să se intindă pană luni, marţi etc..
avand in vedere tipul de contract după care-mi primesc şi eu garla de bani pe şaptişpe ale lunii, trebuia să mă conformez telefonului ş-anume s-ajung in cţa nainte de vreme, cu intarzierea de rigoare :D.
trebuie să menţionez, in vraiştea asta de idei fără cap şi coadă, că deşi ziua de muncă implică 8 ore pe zi (reduntantă exprimare) şefu nu-mi cere explicit prezenţă cat eficienţă. ceea ce se cheamă că pot lucra şi sambăta şi duminica - asta din convingeri pur personale că nu mă obligă nimeni, şi la fel de bine se cheamă că pot să imi iau liber marţea, joia, lunea, miercurea sau cine ştie cand. numai că, in curand tre să plec să concertez pentru vreo paişpe zile pe meleagurile petterssoniene ceea ce se cheamă că niţcai trebi devin oareşcum presante acilişa, (la mare adică bre), iar şefu acu deja e plecat pe plaiurile lui şevşcenko deci intrevederea trebuia să aibă loc luni.

gata, că mă intind la vorbă, să trec la brams.
prinsoarea cu ghionoiu fu următoarea: deoareşce dorinţa mea de-a mă revanşa c-o bere nu fu suficientă (adică ce, ghionoiu e om de-o bere? - sau ce? poate e vorba de bürger sau de noroc la sticlă d-aia fără număr )se pusă problema "băgatului sub masă" care implică următoarele. dacă bag pe ghionoiul sub masă acesta din urmă va admite că brams e o clonă şubert, iar eu voi incuviinţa, dacă in schimb (ceea ce este evident) voi fi eu primul intrat sub masă, voi declara sub incuviinţarea ghionoiulu, ş'anume că şuber e de fapt clonă brams!! lucru cu care apriori nu pot fi decat de acord. adică, orice om ştie că in fapt şubert a trăit naintea lui brams, iar din moment ce l-a clonat pe acesta, implicaţiile logice sunt cat se poate de evidente ~a

gata, acu tre să recuperez cu cititu, că un rezumat cum că filarmonica bucşaru, după un rateu de zile mari semnat in proprie poartă, a reuşit să dovedească orchestra glasgowiană pe propriul teren :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Mie Oct 21, 2009 2:02 pm

dar fa mata , colegule, cu noi o prinsoare si pariaza pe o zi, si care zi va fi numita, aia sa ramana. nu ne mai imbata si aburi cu vorbe. :D
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Mie Oct 21, 2009 3:08 pm

Da, și nici cu bomboane !
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde eliana » Mie Oct 21, 2009 3:42 pm

ba pardon, bomboanele au fost bune :D
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde ghionoiul » Mie Oct 21, 2009 3:48 pm

Or fi fost, dar bomboanele nu sunt colegu, ci doar o clonă colegu.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Oct 21, 2009 7:18 pm

deci săptămana asta pot respectiv joi seara , vineri seara, şi deci şi-n uichend.
bomboane nu mai am, in schimb mi-au rămas 3 litri ulei de motor prin portbagaj :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Mie Oct 21, 2009 7:21 pm

joi seara nu poci io, vineri da. supunem la vot, iar locul il aleg tot io, fara comentarii, mai precis fix aista http://www.festival39.com/indexframes.html
rezervarea trebe facuta din timp, deci, hotarati-va.

btw: pt uleiul ala am facut eu foamea o ora, in sala de asteptare a onorabilei firme, si tu-l dai asa usor. in portbagaj il lasi. :D
si cand ti-au apartinut tie bomboanele alea, ai?
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron