Muzica secolului Ics Ics

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde colegu » Lun Feb 05, 2007 12:41 pm

foarte recomandat - a doua simfonie de eduard tubin. suficient de romantică incat să placă şi neobişnuiţilor cu modernismul :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde bruno » Lun Feb 12, 2007 11:33 am

Salutare la toata lumea.
As vrea sa va intreb daca aveti sau stiti daca e de gasit pe undeva libretul tradus(in engleza sau franceza) la Wozzeck de Berg. Germana mea e cam de balta si e destul de incomod la ascultare.
Music is not related to anything. It is a spontaneous process of creation. The performer creates. What has the composer done? Shown you the way: "Look, if you go over those stages, those conflicts, you might come to this point."
Avatar utilizator
bruno
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mar Feb 15, 2005 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Feb 12, 2007 2:33 pm

bruno scrie:Salutare la toata lumea.
As vrea sa va intreb daca aveti sau stiti daca e de gasit pe undeva libretul tradus(in engleza sau franceza) la Wozzeck de Berg. Germana mea e cam de balta si e destul de incomod la ascultare.


Descrierea actiunii o gasesti aici:

http://www.geocities.com/al6an6erg/wsynopsis.html
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde bruno » Lun Feb 12, 2007 2:50 pm

Mersi mult de link. Foarte fain. Aveam si eu o sinopsa a actiunii dar nu asa de amanuntita. Cred ca o sa incerc sa ma mai pun la punct cu germana.
Music is not related to anything. It is a spontaneous process of creation. The performer creates. What has the composer done? Shown you the way: "Look, if you go over those stages, those conflicts, you might come to this point."
Avatar utilizator
bruno
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mar Feb 15, 2005 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Feb 12, 2007 2:54 pm

bruno scrie:Mersi mult de link. Foarte fain. Aveam si eu o sinopsa a actiunii dar nu asa de amanuntita. Cred ca o sa incerc sa ma mai pun la punct cu germana.


Cu placere. Libret tradus n-am gasit pe nicaieri, numai originalul.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Mar Feb 13, 2007 7:16 pm

Traduceri integrale de librete inca n-am ajuns sa fac (si probabil n-o sa ajung niciodata), dar daca ai vreo intrebare punctuala, poate te-as putea ajuta (desi germana mea literara e cam fragila).
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Mie Mar 07, 2007 11:33 am

am o recomandare să vă fac
cred că am mai făcut-o pană acu, dar e prea frumoasă bucata ca să n-o ascultaţi(părerea mea)
şi anume
harald sí¦verud - kjempeviseslí¥tten, sau in traducere cantec(popular sau ceva de genul) de luptă, răzvrătire etc..scris in timpul ocupaţiei naziste.

aştept impresii. calea e [url]http://colegu.no-ip.org/muzica/_on_cd/Sí¦verud/[/url]

şi d-acolo vă descurcaţi voi.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Mie Mar 07, 2007 3:02 pm

Am ascultat, finalul e chiar interesant!
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mie Mar 07, 2007 3:28 pm

Aş spune că toată bucata e interesantă, nu doar finalul. Dar, ca intotdeauna, ridic o spranceană a mirare faţă de criteriile de gust ale colegului - adică Kjempefsteppetelltten asta e "prea frumoasă ca să n-o asculţi", dar altele (nu dau nume) nu prezintă interes...
Mă rog, fiind noi deja familiarizaţi cu domnu' coleg, nici spranceana mea nu se ridică prea tare :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde irina8082 » Mie Mar 07, 2007 5:16 pm

uite ca iar ma bag ca musca in lapte in agora initiatilor.

intr-adevar, lucrarea pare destul de interesanta, e mai greu cu ultimile 2 parti, dar de obicei nu ma pronunt dupa o prima auditie. insa , prima, e frumoasa.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Mie Mar 07, 2007 5:44 pm

Dom'le, staţi aşa: deci vorbim de bucăţica aia de 6 minute cu nume de nepronunţat, da ? Cum Doamne iartă-mă aţi reuşit s-o impărţiţi in 2 şi chiar 3 părţi, că nu mă prind ?!
Apropo, chiar aseară am citit o povestioară de 3-4 pagini (format mic, font mare) "Cantec de război", de Dino Buzatti (cartea se cheamă Cele mai frumoase povestiri, editura Polirom), iar ciozvarta asta a colegului tare mi-a amintit de povestioara aia tristă şi cam absurdă, ca toate poveştile marca Buzatti. Mai intai am zis că e din cauza asemănării de titluri, dar la a doua audiţie mi-am dat seama că e mai mult decat atat.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde irina8082 » Mie Mar 07, 2007 6:09 pm

eu vazusem 3. da poate ca nu-i aceeasi pieca. mea culpa.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Mar 07, 2007 6:11 pm

bucăţica asta chiar că nu pricep cum o puteţi impărţi in părţi - e o singură parte care se metamorfozează pe măsură ce trece timpu.
practic motivul e un cantec de leagăn norvegian, sau in orice caz, ceva popular foarte uşurel.
insă ce face sí¦verud din şempeviseslootten e chiar foarte interesant.
la fel de interesantă e şi simfonia dolorosa precum şi următoarea, adică a 7-a - psalm.

o să le pun cat de curand.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Joi Mar 08, 2007 11:28 pm

Am ascultat prima parte a Simfoniei a 6-a de Saulescu (sau Saligny?). Nu suna rau, dar as vrea sa stiu ce susoteste un gigel din cand in cand.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Joi Mar 15, 2007 12:31 pm

Am cunoscut odată un prof. univ. care spunea "dom'le, atat de bine le-am explicat studenţilor, că am priceput şi eu !". Pe principiul ăsta, cu ocazia faptului că m-a rugat Alex să-i pasez nişte Copland, am reascultat Simfonia a 3-a. Nu incetez să fiu surprins la fiecare nouă audiţie a acestei lucrări - mereu găsesc ceva nou de descoperit. Bunăoară, de data asta am fost răpit de frumuseţea cu care revine liniştitoarea temă iniţială in finalul părţii I, după ceva "ciondăneli", ca să folosesc un termen la modă ;)
Dacă mă gandesc la Rodeo sau Appalachian Spring, lucrări de o cu totul altă factură, se naşte o analogie cu Enescu-Rapsodii vs. Enescu-Simfonii (chit că "rapsodiile" lui rabi Aaron sunt cu mult mai evoluate decat cele ale lui badea Gheorghiţă ).
Recomand cu toată căldura (ba chiar şi cu lucrul mecanic) Simfonia a 3-a de Copland.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Joi Mar 15, 2007 12:38 pm

Are cineva o parere avizata despre Sonata op. 1 de Alban Berg si Microcosmos de Bartok?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Vin Mar 16, 2007 4:27 pm

[quote="colegu"]deci eu am să]Cer iertare Irinei că m-am infruptat din bunătăţile puse pe masă special pentru ea, dar eram oarecum restanţier la cvartete :D Pană acum am ascultat deja 1 şi 2 şi mă declar mulţumit.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Vin Mar 16, 2007 4:55 pm

plecand după principiul FIFO, adică primul venit primul servit, după ce le termini pe astea 5 ghionoiule, dă cu mesaju ca să le bag pe următoarele :)
o să urmez şi eu sfatul tău in ceea ce-l priveşte pe copland.
chiar aveam impresia(greşită) că simfonia cu orgă e a 3-a(ca la saint-saí«ns)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Vin Mar 16, 2007 5:10 pm

ba nu! ca poate eu n-am timp sa le copiez. mai asteptati un pic pana dau de cap serverului.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Vin Mar 16, 2007 5:11 pm

Ca să-ţi spun drept, habar n-am dacă Copland are vreo simfonie cu orgă au ba, a 3-a sigur nu, nici n-am ascultat in viaţa mea primele 2 simfonii, şi nici măcar nu ştiu dacă după a 3-a mai urmează vreuna :D Insă a 3-a o am in 2 variante - CD-uri audio cumpărate de la magazin. Ceea ce mă face să cred că e cel puţin cea mai vehiculată, dacă nu cea mai valoroasă.
Al 5-lea cvartet de Şosta il am de mai multă vreme, dar nu m-a dat pe spate, ca şi al 15-lea dealtfel. Pană acum singurul de care eram satisfăcut era nr 8 - ăla cu DSCH.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Lun Mar 26, 2007 7:08 pm

am ascultat cinstita simfonie de 2 ori, incă nu m-a dat pe spate ca alte lucrări marca copland(vezi concertu pt clarinet) dar asta pt că n-am putut să-l ascult foarte atent, fiind ocupat in principal cu altceva :)

cu acelaşi prilej am ascultat şi concertele pt pian şi harpă de rodrigo. romantice dar foarte faine!
mai ales ultima parte din cel pt harpă.

edit: am uitat să precizez că nici concertul pt clarinet nu m-a impresionat după o primă audiţie, ci am inceput să-l "inţeleg" d-abia după ce i-am acordat interesul pe care-l merita.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mar Mar 27, 2007 8:42 am

Pe de o parte, dacă m-a dat pe mine pe spate, nu e musai să te dea şi pe tine. Pe de altă parte, după primele 2-3 audiţii (asta se intampla acum vreo 12 ani) imi era şi mie incă perfect indiferentă.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Buddha » Sâm Mar 31, 2007 10:04 am

[quote="ghionoiul"]Pe de o parte, dacă]

A propos de muzica americana, ati ascultat opereta Girl Crazy de Gershwin?
Dupa mine e cea mai frumoasa opereta din cate exista. Are o profunzime mai mare decat alte operete. Si multa ingeniozitate orchestrala, ca la mai toate lucrarile lui Gershwin.
Dar e diferita de opera Porgy si Bess care e mai dramatica.

Copland are ceva interesant dar nu mai tin minte exact lucrarea respectiva.
In rest, tot ce am mai ascultat nu m-a impresionat. Ce sa-i faci, nu e Brahms...nu-i asa Colegule ? :aplauze1:

Daca ar aparea un neoclasic in zilele noastre, sa scrie ca Mozart sau Brahms,
ce-ai face Colegule? Ar "pacatui" mai grav decat Brahms, in ochii tai ?
Macar Brahms a fost mai aproape de Beethoven ca epoca.
Ce i-ai face ?
Buddha
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Mar 25, 2007 9:13 pm
Localitate: Oriunde in alta parte

Mesajde colegu » Sâm Mar 31, 2007 10:53 am

nu i-aş face nimic, după mine nu păcătuieşte nimeni.
fiecare-i liber să compună ce vrea.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Buddha » Sâm Mar 31, 2007 4:21 pm

[quote="colegu"]nu i-aş]

OK, inseamna ca intr-o zi o sa-l iubesti si pe Brahms, macar ca pe un frate vitreg...tot ar fi ceva. :)
Buddha
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Mar 25, 2007 9:13 pm
Localitate: Oriunde in alta parte

Anterior

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator