Muzica secolului Ics Ics

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde DSCH » Vin Iun 16, 2006 1:04 am

Va salut Gionoiu si AlexN
Imi pare bine daca m-am inselat in privinta parerii lui Ghionoiu despre "Şosta" (promit
ca-mi schimb ID-ul daca mai postez pe aici), si ma bucur foarte mult de existenta acestiu forum si a discutiilor sale. Nu stiu daca chiar am subapreciat tonul discutiilor de pe acest forum dar intr-adevar nu am citit toate comentariile si recunosc ca am ajuns aici printr-o cautare superficiala.
Observ destul de usor asemanarile chiar si orchestrale dintre Şosta si Mahler mai ales pe cele din perioada studentiei si de dinainte de razboi dar prefer sa le ignor
amagindu-ma.Lucru subiectiv de altfel. Ele dupa cum stiti sunt datorate "obsesiei" sale
fata de muzica lui Mahler, dar care spre multumirea mea s-au estompat pana la sfarsitul minunatei sale vieti. Sostakovici mi se pare original in primul rand prin orchestratie pe care la Malher o vad de cele mai multe ori "multa si cam degeaba", defect pe care la avut si Sostakovici o vreme (ex Simf. a IV-a),dar cu o "grandomanie" mai putin obositoare. Pe mine (cu exagerare) ma oboseste la Mahler pana si Adagietto din Simfonia a V-a. Muzica sa nu de putine ori o gasesc pevizibila si construita uneori prin mijloace de expresii gratuite. Pe Sostakovici din punctul asta de vedere il consider un Bach al secolului XX cu toate ca si la el (la Şosta) intalnim gratuitati, dar din motive bine cunoscute, si rareori greu de explicat (ex sfarsitul simfoniei a XII-a). Il consider un compozitor absolut exceptional numai prin diversitatea stilurilor in care a compus. De la Baroc pana la Jazz si muzica de film. De unde si orchestratia sa de aur pe care din pacate AlexN o vede mai putin magnifica decat la Mahler. Diferente de gust si de stil.
Sa stii Ghionoiu ca acea colectie DSCH pe care ti-o ofer e 95% cumparata de prin magazine din strainatate cu ocaziile pe care le-am avut. Deci nu provine aproape deloc de pe huburi publice de pe care nu am putut gasi decat slagare. Daca gasesti ceva mai mult decat "Schostakovich-Eyes Wide Shut" atunci probabil ca e de la mine. Dar m-as mira sa se gaseasca. Nici eu nu prea frecventez huburile publice decat pentru a oferi DSCH cat mai multora. Dar degeaba. Sunt ca un "baptist" disperat care incerca sa converteasca oamenii la Sostakovici.
Deci oferta mea de Sostakovici cu 100% calitate tehnica ramane valabila.
Pe de alta parte m-ai facut curios de materia prima in care nu ar mai incapea DSCH.

Nu ratati peste o saptamana incheierea stagiunii simfonice a Filarmonicii George Enescu cu simfonia a XIII-a "Babi Yar" de Sostakovici dirijata de Cristian Mandeal!
DSCH
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 14, 2006 7:56 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde ghionoiul » Vin Iun 16, 2006 8:25 am

Ei fas, stai liniştit, de ce să-ţi schimbi ID-ul ? Măcar aşa să avem şi un intelectual printre noi... :zambet:
Eu n-am spus că nu mai incape dsch la mine (deşi incep să am probleme cu spaţiul de pe hard...), ci doar că, pană acum, nu am avut probleme in a-mi procura şosta. Sunt unii colegi care pot da cu semnătura că e aşa ;)
In ce priveşte concertul cu a 13-a, pe care il remarcasem deja pe afiş, motivaţia oficială pentru care nu merg este că această simfonie, de fapt o cantată rebranduită, este după părerea mea inferioară simfoniilor "adevărate", deoarece aici muzica e o simplă unealtă pusă doar in slujba textului, exact ca la muzica uşoară gen 5inci Sud-Vest. Menirea principală a acestei simfonii cu text este de a face de cacao in clar regimul stalinist şi pogromurile anti-evreieşti, nu de a produce muzică.
Neoficial, motivul e că nevastă-mea a făcut rost de bilete la Depeche Mode, şi i-am promis demult că merg cu ea :bash: In compensaţie, am luat bilete pentru marţi seară la Belcea Quartet, tot la Ateneu, cu un program de cvartete de Bartok, şi doamna n-a comentat nimic :zambet:
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Vin Iun 16, 2006 9:31 am

cristian mandeal e in stare sa-l strice si pe enescu,si cum foarte multi dirijori dau chix in a 13-a de dsch nu prea m-as ingramadi sa merg la concert.chit ca pana atunci scap de sesiune :D

una peste alta etalonul ramane tot live-ul din 62 cu kondrasin,si parca si barsai cu kí¶lnul are ceva de spus.

cat despre dsch pe huburile publice,hmm..
poate ca mai gasesti si prin magazine caderea berlinului,5 zile si 5 nopti,concertul pt violoncel de sumann,poemul simfonic octombrie,ori marsul militiei sovietice.

corect,in pare parte pe huburi se gasesc doar "slagare" de genul best of crap,cu ageamii precum barsai,rojdestvenski,kondrasin,mravinski sau askenazi la pupitru,ca sa nu mai vorbesc de orchestre de mana a 3-a din valea dealului sau din nordul sudvestului germaniei.

ca sa nu ma pun ca celebrele waltz suites si jazz suites,vorba lui alex,constituie pe drept cuvant muzica de circ de prima mana!!

apropo,bun venit DSCH!
ia spune-mi,a 15-a de dsch iti place?
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Vin Iun 16, 2006 12:11 pm

DSCH scrie:De unde si orchestratia sa de aur pe care din pacate AlexN o vede mai putin magnifica decat la Mahler. Diferente de gust si de stil.


Da, exact, probabil sunt diferente de gust. :) Eu recunosc ca sunt orientat foarte mult spre romantici si nu sunt intotdeauna foarte entuziasmat de experientele moderne. Cred ca Mahler este singurul care bate spre modernism si-l ascult cu placere. R. Strauss sau Sibelius au de asemenea multe seminte a ceea ce va veni in muzica lor, dar totusi nu ajung nicidecum atat de departe cum o face Sostakovici sau Enescu.

As spune ca orchestra lui Mahler este supradimensionata ("multa si cam degeaba") numai in masura in care este la fel si cea a lui Wagner. Este iarasi o chestiune de gust. Si despre muzica lui Wagner se spunea ca "este prea tare pentru a putea fi auzita". Il avem (sau mai precis il aveam, ca nu stiu unde a disparut!) pe Ciuhandru care apreciaza mai mult orchestrele mici sau chiar instrumentele solo. Pe de alta parte, dpdv strict al muzicii, (atentie, nu fac comparatia aici drama muzicala - simfonie) cred ca Wagner este cu mult deasupra lui Mahler, iar scenele lui cele mai reusite (ca are si el destule balarii in opere) depasesc orice s-a scris pana in ziua de azi.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Vin Iun 16, 2006 8:32 pm

AlexN scrie: Il avem (sau mai precis il aveam, ca nu stiu unde a disparut!) pe Ciuhandru care apreciaza mai mult orchestrele mici sau chiar instrumentele solo.



Ha, ha... Nene Alexule, stai linistit ca n-am disparut, sunt cu ochii pe voi, asa ca atentie ce spuneti :))

Legat de subiect, da, apreciez faptul ca, dispunand de o orchestra redusa si de instrumente imperfecte, compozitorii baroci, clasici sau romanticii de prima generatie au creat muzica de calitate exceptionala. Dar nu sunt deloc impotriva unei orchestre mamut sau a fanfarelor de 50 de alamuri ale lui Wagner. Orchestratia tine de gustul, temperamentul si personalitatea fiecarui compozitor. Se pot face la fel de bine capodopere cu 1000 de instrumente si voci (Mahler 8) ca si cu un pian si o voce (Winterreise de Schubert) :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Sâm Iun 17, 2006 11:50 am

cantecelele pt pian si voce sunt deseori extrem de sarace la capitolul expresivitate,din punctul meu de vedere.
orchestra e mult mai expresiva.

totusi,sviridov si silvestrov il intrec de 50 de ori pe marele schubert la capitolul lieduri cu pian ;)
e si normal,pt ca-i desparte cel putin 100 de ani de evolutie.ca-n orice domeniu de altfel,nu poti compara chirurgia de acum 400 de ani cu ce se intampla acum ;)

simfonia a 8-a de mahler eu unul o vad degeaba.
e frumoasa,nu zic nu,dar degeaba compui pentru tz-spe mii de instrumente daca la un moment dat nu canta mai mult de 3 indivizi si 5 instrumentisti.
plus ca deseori se aude un amalgam ininteligibil.dar asta e si vina lui solti care,sa fim cinstiti,e unul dintre cei mai over rated mahlerieni.
tipul cred ca nu pricepe nici canci de ce-a vrut sa spuna gustavica.
ce vede lumea la solti cand exsita horenstein,bernstein,abbado sau karajan(vezi 6 si 9 - monumente)

acuma mai e o chestie in ceea ce-l priveste pe solti,pt ca se pare ca doar solti + chicago dau chix(am ambele variante a simfoniei a 4-a si cu chicago si cu koniklijk concertgebouw amsterdam)

oricum,nu luati de bun tot ce zic eu,parere proprie si personala,daca partitura contine bucati pentru timpani ,snare drum sau mai stiu eu ce,apai instrumentele astea nu tre interpretate surdissimo decat cand e scris explicit.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Sâm Iun 17, 2006 8:56 pm

[quote="colegu"]totusi,sviridov si silvestrov il intrec de 50 de ori pe marele schubert la capitolul lieduri cu pian ]

Da, sigur.... Platon e cu mult inferior lui Marx, sau Fra Angelico lui Sabin Balasa, ca-i despart pe primii doua mii, iar pe altii 700 de ani de evolutie...

Hai sa fim seriosi.... daca putem :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Dum Iun 18, 2006 8:02 am

din punctul meu de vedere si platon si marx sunt la fel de nimeni,eu unul nu dau doi bani pe filozofie,politica,flecareala & other shit.


eu zic ca sa lasam aura "clasicilor" la o parte,apreciez ca nu-l suportam pe wagner da asta nu inseamna ca sa-i ridicam la rang de cult pe altii.
o fi subert super mese,sa fie sanatos.e atat de multa muzica out there,ar fi total aiurea sa ascultam ce ni se pare naspa.

ca sa nu mai pun ca asta-i totpic dedicat sexolului xxx si nu-mi prea place sa-l vad infestat cu subert & co.
exista topicul subert vs brams.
maxim de bafta.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Dum Iun 18, 2006 4:01 pm

Topicul asta e deschis de Ghionoiul. Cand el imi va cere sa nu mai postez aici, o voi face. Pana atunci, va trebui sa ma suporti :)

Iar cel cu Brahms vs. Schubert n-are nici o noima.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Dum Iun 18, 2006 6:15 pm

asa,ma bucur ca brahms si subert n-au nici o noima =))
da destul despre indivizii astia uei tu maci ovar reitid.

va recomand calduros cvartetul nr 2 de vagn holmboe.
suna teribil a enescu,nu stiu care dupa care-i clona,poate ca prin vizita lui prin romania danezul o fi ascultat in treacat si ceva din repertoriul enescian.

dupa mine,cvartetul asta e mai enescian decat cvartetele lui enescu.
adica e legat de simfonia a 3-a,de poemul simfonic.acelasi "sange" cum ar veni.

si desi nu-i in tonul muzici secolului xxx,va mai recomand si concertul lui suman reorchestrat de dsch.la o prima auditie suna de 50 de ori mai fain decat originalul(nu stiu cat de original o fi ca doar e interpretat de karajan).
parerea mea.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Lun Iun 19, 2006 9:47 am

In primul rand, bine te-am regasit, Ciuhandrule! :) Credeam ca ai disparut si tu, asa cum au mai facut si altii destul de activi la un moment dat... si ca ramasesem iarasi in 3 oameni + ceva oaspeti ocazionali...

Ciuhandru scrie:Topicul asta e deschis de Ghionoiul. Cand el imi va cere sa nu mai postez aici, o voi face. Pana atunci, va trebui sa ma suporti :)


Vezi ca nu Ghionoiul trebuie sa-ti dea voie sau nu. Teoretic eu ma ocup ca oamenii sa nu posteze off-topic. Dar cum aici nu avem aglomeratie si cum au loc discutii in general de nivel inalt, nu vad pana la urma nici o suparare daca mai amestecam subiectele :n:

Revenind totusi la sec 20, am ascultat S15 de Sostakovici. Hm... ce pot sa spun, un ghiveci muzical refiert in bucataria proprie... Sincer prefer originalele :n: In rest n-am inteles nimic nici din muzica, nici din intentia lui Sostakovici... :(
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Lun Iun 19, 2006 2:16 pm

si-acum intrebare capcana,ca te stiu fan wagner.
pe rossini m-am prins ca l-ai dibuit,dar ia spune-mi de unde-s luate citatele de wagner ?
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Lun Iun 19, 2006 2:26 pm

Hm, avand in vedere ca am ascultat doar o data si data aia fara mare entuziasm, mi-a sarit in urechi doar "Trauermarsch-ul" din ultima parte...
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mar Iun 20, 2006 8:23 am

La drept vorbind, in materie de muzica nu prea exista off-topic, cel putin din pucntul meu de vedere. Muzica secolului ics ics n-a aparut prin generatie spontanee, sau prin decret divin, ca Afrodita din spuma marii, ci are in spate 5 secole de istorie. Muzica (si arta in general) nu s-au nascut in 1900, pe la pranz :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Mar Iun 20, 2006 3:15 pm

In bună măsură impărtăşesc părerea lui Alex despre a 15-a de dsch. Nu-mi dau seama care-i treaba cu citatele din wilhelm tell şi trauermarsch, şi nici muzica nu prea se leagă in ansamblul ei, deşi, luată la nivel de "ţesut", are consistenţa obişnuită a lui şosta. Poate la o viitoare audiţie o să mai prind unele chestii care acum imi scapă, dar ştiu şi eu... :nesigur:
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Lun Iul 03, 2006 3:14 pm

Am ascultat si S6 si S8 de Pettersson. Si am remarcat ca ar trebui sa fac aceeasi observatie precum in cazul lui Sostakovici. Dar ramane intrebarea: de ce doar ei doi (si or mai fi si altii, dar nu i-am descoperit eu inca) reusesc sa-mi transmita o asemenea stare de neliniste si depresie? De ce Beethoven sau Mahler, in cele mai deznadajduite lucrari ale lor nu reusesc asupra mea nici macar 10% din ce reusesc astia doi? Cred ca o explicatie am gasit-o: dizarmonia. Din moment ce se renunta la liniile armonice si muzica isi pierde corelatia melodica, creierul (sau cel putin ala al meu, mai putin evoluat) devine stresat si incepe sa manifeste senzatii de profunda neplacere psihica. Dar nu contest ca asta n-ar fi arta. In fond, arta trebuie sa fie tot ce produce o impresie asupra spectatorului. Seamana oarecum cu Nichita Stanescu (el imi vine acum in minte): logic n-are nici un sens ce scrie, dar daca te lasi doar pe mana primei impresii, rezulta ceva. Asa si cu muzica asta: conteaza ce senzatii psiho-somatice iti da. Poti sa iei in fond niste semnale, sa vezi ce produse de intermodulatie iti dau, sa nu suprimi pe cele de ordinul 3 dar sa le elimini cu un filtru Butterworth pe cele de ordin cel putin 5 si acolo unde produsul amplificare-banda face o tumba, peste drum gasesti arta (glumesc, desigur...)
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mie Iul 12, 2006 2:46 pm

Un opus de exceptie: concertul pt pian de Haciaturian, in special partea a doua (Andante con anima) care contine un solo de... flexaton, instrument despre care habar n-aveam ca exista, cu un sound parca de pe alta lume. Efectul este magnific.(en.wikipedia.org/wiki/Flexatone)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Joi Iul 13, 2006 10:44 am

Da, interesant flexaton-ul asta, am ascultat mostrele de pe Wikipedia. Dar nu prea imi imaginez eu cum poate fi integrat asa ceva intr-o muzica coerenta... sunetul imi aduce aminte mai mult de parodiile la filmele cu extraterestrii si fantome. :n:
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Joi Iul 13, 2006 4:21 pm

AlexN scrie:Da, interesant flexaton-ul asta, am ascultat mostrele de pe Wikipedia. Dar nu prea imi imaginez eu cum poate fi integrat asa ceva intr-o muzica coerenta... sunetul imi aduce aminte mai mult de parodiile la filmele cu extraterestrii si fantome. :n:


Un meserias ca Haciaturian il integreaza perfect coerent si superb. Asculta concertul ala si o sa-mi dai dreptate.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Vin Iul 14, 2006 9:56 am

Bine, acuma trebuie să-l inţelegeţi pe Alex... La el tot ce nu e cu zigfrizi şi alţi super-eroi wagnerieni, sau măcar cu minim 150 de orchestranţi care fac toţi odată hei-rup intr-o simfonie de Mahler sau Bruckner, e "muzică de circ" :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Iul 14, 2006 10:42 am

Daca stam sa ne gandim bine, ce drama si ce chin sufletesc trebuie sa fie pt Alex faptul ca Wagner s-a pretat unui "circ" de tipul Meistersinger :zambet:
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Vin Iul 14, 2006 11:19 am

corect,si unde mai pui ca pe la sfarsitul actului 3 wagner chiar a compus muzica de circ :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Vin Iul 14, 2006 10:29 pm

Sfarşitul actului 3 e sfarşitul operei, cu "Ehrt eure Deutschland uber alles bla bla". "Circul" e la sfarşitul actului 2, cu Sextus solo vocal romanţe şi Sachs la percuţie, featuring paznicul de noapte al Nurnbergului. Dar din pedeveul meu, dacă ăsta-i circ, atunci iubesc circul :clovn:
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Iul 19, 2006 8:14 pm

nu,jumate din scena 5 actul 3 e muzica de circ,mai ales judecand dupa ce se intampla pe scena :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Joi Iul 20, 2006 9:05 am

colegu scrie:nu,jumate din scena 5 actul 3 e muzica de circ,mai ales judecand dupa ce se intampla pe scena :)


Dar nu si dupa muzica.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Joi Iul 20, 2006 12:21 pm

e nu,si muzica e fix la fel,ce naiba,gezamtcunstverc...

sau te pomeni ca-n actu doi din tristan muzica o fi presarate cu ropote de timpani si alamuri tiuitoare,iar in olandez fantomele alea "latra" pe ritmuri melancolice de vioara.

exact aia a compus mosiu wagner,muzica de circ,chiar acum reascult acele pasaje si nu am niciun dubiu,muzica de circ autentica!!
si este excelenta ,asta ca fapt divers.e o comedie ce naiba,si e exemplul perfect de gezamtcunstverc,e cea mai reusita opera wagneriana din punctu asta de vedere.
da, wagner si comedia,nu miturile rasuflate :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Joi Iul 20, 2006 1:12 pm

"Maestrii..." este opera cea mai reusita a lui Wagner si din alt motiv: personajele sunt oameni in carne si oase, nu abstractiuni mitologice sau eroi pomposi si grandilocventi (dealtfel la capitolul emfaza sforaitoare si retorica zdranganitoare Wagner nu e cu nimic diferit de Verdi).
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Vladik » Vin Aug 04, 2006 6:03 pm

cred ca unul din cei mai (miseleste) subapreciati compozitori ai secolului trecut e Olivier Messiaen.
a ascultat cineva Quatuor pour la fin du temps de ex?
Mie mi se pare pur si simplu genial!
every morn' and every night
some are born to sweet delight

every morn' and every day
some are born to endless pain
Avatar utilizator
Vladik
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Mie Mai 19, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Dum Aug 06, 2006 2:19 pm

da,frumos mesiaen,am ascultat si cvartetul respectiv.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde colegu » Dum Aug 06, 2006 2:59 pm

ce faina e muzica contemporana,in orice caz postromantica.
un drum obositor cu trenul basca eternul zanganit,bag castile in ureche si dau drumu la celtica lui bantock,ceva era total aiurea,nu merge dom'le percutia la o simfonie pentru corzi.
comut pe matei vermeulen si se schimba treaba,se vede asemanarea cu muzica lui honneger(ala obsedat de locomotive) ce sa mai,parca e muzica de tren,simfonia a 2-a si a 3-a,astea mai ales.
decat guta sau alti distrusi mai bine ar baga gigeii ori un poem d-al elvetianului ori simfoniile mai sus amintite ale olandezului.

ma gandesc sa scot un sidi,in genul lui rautavaara(concert pt pasari si orchestra) sau al lui stokhauzan(cvartet de elicoptere) - simfonie pentru tren si mp3 player - belea frate,va spun eu
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori