Muzica secolului Ics Ics

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde colegu » Lun Iul 25, 2005 8:55 am

ce lipatti,nu pricepi nimic,calitatea sunetului e execrabila...o fi fost lipatti mare meserias da ce hal de inregistrari ne-a lasat noua ...
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde baba.yaga » Lun Iul 25, 2005 10:57 am

no, si ce daca "calitatea sunetului e execrabila"? asta inseamna ca va trebui sa prefer o inregistrare cu idil biret (de ex.) - execrabila ca performance - numai finca e mai bine inregistrata???
OPEN YOUR MIND! But not too much, your brain might fall out...
Avatar utilizator
baba.yaga
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Iul 23, 2005 11:00 pm

Mesajde colegu » Lun Iul 25, 2005 1:37 pm

nu,da nu numa idil biret a facut inregistrarile respectivului concert(care btw,pe mine nu ma impresioneaza...il prefer pe al doilea)
apropos de biret,are niste inregistrari bunicele de rachmaninov,e drept ca sub ashkenazy da asta-i partea a doua :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Aug 29, 2005 2:25 pm

In mod inexplicabil mi-a venit cheful sa reascult a 7-a de rautavaara. E ca si cu berea: cea mai buna bere nu e nici carlsberg, nici stella sau mai stiu eu care, ci aia pe care o bei la momentul potrivit, fie ea si bergenbier.
Asa si cu Rautavaara, s-a intamplat sa pice bine. Spre deosebire de auditia precedenta, am gasit merite si partii a 4-a, in afara de prima si a 3-a. Tot nu am reusit sa ma imprietenesc cu a doua parte.
Din pacate nu pot sa percep aceasta insiruire de "parti" ca pe o simfonie. Nu e deloc unitara, partile n-au nici o legatura una cu alta. Pana si o simfonie de Schubert e mai legata :D Oricum, asa cum am mai spus, ca muzica de atmosfera e reusita. Chiar foarte reusita pe alocuri. Iar atmosfera pe care o creaza s-a intamplat sa se pupe foarte bine cu starea mea de spirit de azi.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mar Aug 30, 2005 11:54 am

inseamna ca esti pregatit pentru a 8-a :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mar Aug 30, 2005 12:32 pm

colegule, nu-ti impinge norocul prea tare... ("don't push your luck" in original :D )
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mar Noi 08, 2005 12:59 pm

pentru cine are chef,recomand simfoniile lui allan pettersson..
pentru inceput 5,6,7,8 ...de fapt orice incepator ar trebui sa inceapa cu a 8-a :)

simfonia este un soi de lupta,mesajul e neclar,adica nu stii cine invinge ?i care-s partile care se bat cap in cap..
prima parte e extrem de melodioasa.
momentan am varianta cu leif segerstam,si tempourile lui rapide.
insa cat de curand o sa am si vinilul cu sergiu comissiona si orchestra sin baltimore.
versune pe care a ascultat-o insusi compozitorul,spunand ca este ideala.

ma rog,coverul de la aceasta simfonie(BIS - segerstam) spune foarte multe despre aceasta simfonie..cei de la BIS aleg copertile excelent!
aceasta parere e intarita se de setul simfoniilor lui vagn holmboe.

secolul XX rox!!
deja l-am cam uitat pe saracul wagner ..:)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Vin Noi 11, 2005 4:32 pm

colegu scrie: simfonia este un soi de lupta,mesajul e neclar,adica nu stii cine invinge ?i care-s partile care se bat cap in cap..
Pai ce e asa greu, is numai 2 parti... :rofl:
Chestia e ca a 8-a de patterson m-a plictisit cum demult nu m-a mai plictisit vreo muzica (e drept ca a trecut ceva vreme de cand n-am mai ascultat boccherini, stamitz, hummel, bellini... da pana si astia au o melodie de 2 bani acolo). Concureaza cu succes la categoria "cea mai lunga muzica fara rost". Este jenant, dar trebuie sa recunosc: la partea a 2-a am cedat psihic si am dat un fast forward de vreo 10 minute, direct la final; dar nici aici nu era nimic de pierdut. Rautavaara ? Un maestru !

Mult mai incantator a fost Nikolai Miaskovski cu prima lui Simfonie. Tipul descinge clar din Ceaikovski, de aia e si asa usor sa te imprietenesti cu el, dar e un Ceaikovski mult evoluat. Probabil ca daca Petea ar fi apucat sa traiasca 100 de ani si sa scrie 27 de simfonii, a 27-a cam asa ar fi sunat :D
Spatiul economisit in mod neasteptat prin stergerea lui Patterson il voi aloca inca unei simfonii de Maiakovski. :dap:
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Sâm Noi 12, 2005 9:32 pm

la maiakovski ala reprezentativa(dupa mine) e a 6-a...
dar daca te puneam de la bun inceput fata-n fata cu ea ma scuipai pe loc =))...
daca la prima gasesti influente ceaikovski se prea poate,dar a 6-a e miaskovski pur. si originalitatea asta chiar se merita..daca ar fi sa recomand o simfonie de miaskovski atunci asta ar fi!
din cele 27 de simfonii(din care nu am decat vreo 25) asta mi-a impresionat cel mai pregnant timpanul...
restul le-am uitat..
asta nu inseamna ca sunt naspa,sunt chiar frumoase(altfel nu ma oboseam) dar nu le-am ascultat suficient.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Vin Noi 18, 2005 12:59 am

Cu proxima ocazie cand ma mai duc la biserica o sa dau un acatist pentru colegu, sa-i deie Dumnzeu sanatate si viata lunga. Miaskovski a fost pentru mine cea mai neasteptată descoperire de multa vreme incoace ! De fapt nici nu stiu cu ce alta descoperire as putea face o comparatie... Wagner ? Enescu ? Sostakovici ? Nu, toti cei de mai sus sunt dintre cei "mari", a descoperi ca muzica lor e babana nu e o surpriza, e mai degraba un prilej de bucurie ca in sfarsit a ajuns si dobitocul sa inteleaga despre ce-i vorba. Dar anonimul Miaskovski e chiar o surpriza !
Asta nu inseamna musai ca imi place mai mult decat Enescu, sau ca muzica lui ar avea vreun efect cat de cat comparabil cu vraja lui Wagner, sau ca il pot pune alaturi de alti mari favoriti ai mei (din care citez Brahms, sa nu i se urce colegului la cap :hades: ), insa modul impetuos in care si-a facut intrarea printre cei pe care ii accept ii asigura deja o pozitie speciala in preferintele mele.
Poate ca a contat si inspiratia colegului in recomandarea ordinii de abordare a simfoniilor... sau poate ca nu... cert este ca, dupa prima simfonie, oarecum ceaikovskiana, a 12-a m-a surprins si mai tare prin originalitate, iar a 6-a pur si simplu m-a cucerit. Poate ca o fi, intr-adevar, "varful de gama", si altele nu vor mai avea acelasi efect. Dar sunt sigur ca o sa mai gasesc multe momente memorabile si in alte simfonii, chit ca n-am de gand sa-mi umplu hardul cu toata carca de simfonii ale rusului.
By the way, Sostakovici saracu a intrat intr-un "nedrept" con de umbra :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Mar Feb 21, 2006 5:29 pm

ciuhandru scrie:Cacofonia n-o produce sistemul, ci combinatiile din sistem. Cu aceleasi 12 note au lucrat si Mozart si Webern, dar rezultatele sunt sensibil diferite :)
Corect. Dar tocmai am ascultat In Sommerwind de numitul Webern, şi pot spune că, pentru unul de la care te aştepţi la tot ce e mai rău, e chiar o piesă drăguţă :D Bănuiesc că restul nu-s la fel, căci dacă ar fi fost nu văd de ce l-am mai lua la 3 păzeşte.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mar Feb 21, 2006 7:15 pm

te rog frumos ghionoiule,piesí£ drí£guí¾í£ e trici traci polka sau vinu muierea ºi votca de struguri,trecand pe duní£rea albastrí£ Ã‚Âºi aºa mai departe...nu poí¾i spune cí£ im zomí£rvind e piesí£ drí£guí¾í£.

partea proastí£ la compozitorii cacofonici e cí£ dupí£ ce te saturi de variaí¾iuni ajungi la concluzia cí£ tema nu mai poate fi modelatí£,ºi rí£mai in paní£ de idei
aºa se intamplí£ Ã‚Âºi cu cvartetul lui webern,op 28,care deºi e o lucrare monumentalí£ e extrem de scurtí£.
dar noroc cí£ nu s-a oprit evoluí¾ia acestui curent la webern.
bine cí£ a mai fost ºi-un lutoslawski mai apoi :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Feb 22, 2006 10:53 am

Ba e o piesă drăguţă, colega, pentru că imi place, iar "unicul scop al artei e acela de a se face plăcută", nu ? :D
"Drăguţ" nu e un termen peiorativ. E mult mai puţin decat "excelent", atata tot. Deocamdată nu pot da acest calificativ unei piese care nu a intipărit in memoria mea nişte repere pe baza cărora să pot reidentifica acea piesă sau să-l individualizez cumva pe autorul ei. Şi mă tem că, din ce spui tu, Webern nu se individualizează prin această agreabilă briză de vară, ci prin nişte viscole sonore care-ţi agresează simţurile mult mai urat decat anticiclonul siberian.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Feb 22, 2006 11:52 am

e un fel de poemí£ romaní£ de enescu...adicí£ o lucrare de tinereí¾e totuºi..
atata spun,incearcí£ cvartetul opus 28!! e atat de scurt incat n-o sí£-í¾i rí£peascí£ cine ºtie ce timp.pentru un compozitor maniac ºi obsedat de formí£,lucrí£rile pe care nu le-am ºters chiar se merití£!
ºi chiar bucí£í¾ica aia de cvartet nu-i piesí£,ºi de-ar avea nií¾el mai puí¾in de 1 minut.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Feb 22, 2006 12:43 pm

Colegule, mai bine mă lăsai să mă legăn in iluzia inşelătoare a sommerwindului... Să mă ierte moderatorii, deja sunt off-topic grosolan discutand pe un thread intitulat "MUZICA secolului XX" despre producţia op. 28 de webern :D
Omul ar fi avut succes ca deschizător de drumuri in domeniul algoritmilor de randomizare.
Cvartetul are şi un aspect pozitiv: e foarte scurt.
Recycle Bin, vezi că am o treabă pentru tine !
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Feb 22, 2006 1:55 pm

pí£i ce pot sí£ spun atunci,nu mai asculta lucrí£rile unor compozitori cacofonici.

dí£ skip la í£Ã‚ºtia doi cí£ nu-i bai.
paní£ una alta maxim recomandat scherzo-ul din simfonia a 6-a de mahler!
cu mení¾iunea : skip la primele secunde cí£-ºi fac de cap timpanii
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Mie Feb 22, 2006 6:23 pm

Maxim recomandate:

- a 3-a de Mahler
- concertul pentru viola si orchestra de Bartok
- concertul pentru pian si orchestra de Ravel
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mie Feb 22, 2006 8:33 pm

a 3-a de mahler,deºi superbí£,nu prea are tangení¾e cu secolul xx,fiind o simfonie pur romanticí£,sau postromanticí£.
dar scherzo-ul din simfonia a 6-a e superb!
de fapt toatí£ simfonia.

sunt douí£ concerte pt pian de ravel,ambele compuse pe la sfarºitul vieí¾ii,care dintre ele?í£la pentru mana stangí£ sau í£la normal?

concertul de bartok e frumos,da stai nií¾el,nu-i ºi í£sta cacofonic?
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Feb 22, 2006 10:26 pm

Apreciez ironia fină :P Bartok e cel mult "abscons", in unele lucrări cum ar fi concertul 1 pentru pian. Poate şi in Clementinul mirobolant, dar aici dacă te gandeşti că ai de a face cu o muzică de balet şi incerci să-ţi inchipui nişte trupuri in mişcare deja se schimbă lucrurile.
Bartok e meseriaş de meseriaş. Atat de meseriaş incat mă face să văd clar pană şi incapacitatea mea in acest moment de a asimila cateva din creaţiile sale, ceea ce nu voi putea spune vreodată despre liliputanii de-alde Petterson sau Leifs, care pur şi simplu n-au mai nimic de spus.
In particular, concertul pentru braci e extraordinar. (Puţină etimologie şi etnologie: Bratsch in germană a dat brácsa in maghiară şi regionalismul braci in Ardeal, unde, prin influenţa ungurească, s-a generalizat formaţia muzicală supranumită "trio ardelean": vioară, violă şi contrabas. Se remarcă poziţia cu totul specială a braciului: instrumentul este ţinut intr-un plan perpendicular pe sol, şi nu paralel cu solul, cum invaţă orice şcolar că se ţine vioara sau viola. Braciul ţine hangul (hang = sunet in maghiară ) cu acorduri in contratimp, un lucru mult mai greu decat pare la prima vedere).
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Joi Feb 23, 2006 10:26 am

colegu scrie:.

sunt douí£ concerte pt pian de ravel,ambele compuse pe la sfarºitul vieí¾ii,care dintre ele?í£la pentru mana stangí£ sau í£la normal?


Ala normal, ca daca era celalalt, ziceam concertul pentru mana stanga:) Specific, deci: Concertul pentru pian in sol minor. Dar nici celalalt nu e rau.

colegu scrie:.
concertul de bartok e frumos,da stai nií¾el,nu-i ºi í£sta cacofonic?


Deloc, ca daca era cacofonic nu-l recomandam. :) Si mai recomand ceva de Bartok: concertul nr. 2 pentru pian si orchestra.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Joi Feb 23, 2006 3:33 pm

...iar eu il recomand pe nr. 3, că-mi aminteşte de Mozart :D


Hai că deja suntem ca nişte boşorogi decrepiţi, am ajuns să ne recomandăm unii altora bucăţi pe care deja le ştim de mult... ~p Că alţii nu prea se inghesuie deocamdată.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Joi Feb 23, 2006 4:08 pm

[quote="ghionoiul"]Hai că]

Daca-i p-asa, atunci va recomand niste bucati mai putin cunoscute:

-concert pentru vioara si orchestra de Schumann
-concert pentru violoncel si orchestra de acelasi
-concert pentru pian si orchestra de Dvorak

Stiu ca sunt off-topic, dar... mai conteaza? :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Joi Feb 23, 2006 4:22 pm

aia cu petterson/leifs n-are nimic de spus e total pe langa,si n-am sa ma obosesc sa raspund la asemenea gratuitisme.

nu de alta dar am tot respectul pentru domnul antal dorati si domnul sergiu comissiona,si daca ei au acceptat dedicatiile..da deja mint.

eu mai degraba as recomanda concertul pentru violoncel de dvorak si ala pt pian de shuman.
concertul pt pian de dvorak mi se pare extrem de plictisitor,pe cand cel pentru violoncel este demential.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Joi Feb 23, 2006 6:07 pm

100% rezon colegu cu concertul de pian de dvorak. Rezon şi la concertul de violoncel, intr-adevăr e foarte bun, dar mă mir de colegu că il găseşte aşa, el in general cam strambă din nas la orice e super-popularizat :D

E bine că nu răspunzi la gratuitisme, am decis să fac şi eu la fel la afirmaţii de genul "brahms clonă schubert" :P

Concertul de violoncel al lui Schumann nu e deloc necunoscut. Chiar aş spune că e printre cele mai cunoscute pagini romantice pentru cello.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Joi Feb 23, 2006 6:33 pm

[quote="ghionoiul"]Concertul de violoncel al lui Schumann nu e deloc necunoscut. Chiar aş]

N-am spus "necunoscut", ci "mai putin cunoscut". Dar fie, rectific: e "printre cele mai cunoscute", dar si printre cele mai putin cantate.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Joi Feb 23, 2006 8:51 pm

nu stramb din nas la ce-i popularizat deloc.
stramb din nas la ce nu-mi place.
de ce as stramba din nas la concertul de dvorak,este un concert extrem de reusit!

brams clona subert nu-i gratuitism,intrucat am ascultat vreo 30 - 40 opusuri de brams si cam tot atat de subert.
spre deosebire de juma de simfonie de-a lui peterson.e prea rapid spus n-are el nici o noima.
esti fan brahms si iti place si mahler,si totusi de abia acum ai descoperita legatura dintre a 3-a de mahler si prima de brahms..
sunt lucruri care nu-ti pica "de la prima intalnire"

si daca tot suntem la violoncel - jean sibelius - malinconia opus 20! eventual cu truls mí¸rk - un excelent celist!
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde DSCH » Mie Iun 14, 2006 9:23 pm

Salut Ghionoiul.
Am scris "DSCH" pe google ca sa vad din curiozitate ce discutii in limba romana exista despre Sostakovici si am gasit acest forum cu o dezbatere de a ta de anul trecut (2005) legata de originalitatea lui DSch "Hmmm... Sostakovici asta e un fel de clona Mahler..." Imi pare rau ca sunt in intarziere cu discutia dar abia acum am intrat prima oara pe forum. Sostakovici este primul compozitor pe lista mea de preferinte, Mahler aflandu-se exact la capatul opus al listei cu toate ca au existat oarecum tangente intre creatiile lor. Recunosc ca m-au socat un pic comentariile tale legate de Simfonia a V-a si a VI-a si de Sostakovici in general. Nu as vrea neaparat sa readuc in discutie tema. Vroiam sa te intreb daca te-ar interesa colectia mea de lucrari DSCH care include si integrala simfoniilor, concertelor si cvartetelor in cel putin doua interpretari pentru fiecare lucrare. Ti le ofer cadou bineinteles cu speranta de a-ti schimba parerea in foarte bine despre DSCH. Daca ti-e mai comod le poti gasi cu ODC la userul "[Ro][B][Fibernet]DSCH" dar nu prea utilizez programul respectiv asa ca astept cererea din partea si a oricui este interesat.
DSCH
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 14, 2006 7:56 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde ghionoiul » Joi Iun 15, 2006 8:30 am

Bine ai venit, DSCH, şi sper să rămai in continuare un obişnuit al locului, nu doar un musafir de ocazie !

Dacă ai citit exclusiv acel post la care te-a trimis căutarea de pe google, eşti foarte departe de a-ţi fi format o părere adecvată, atat despre cum il văd eu pe Şosta, cat şi despre tonul general al discuţiilor de pe acest forum :D

Termenul de "clonă Mahler" pe care l-am folosit la adresa lui Şosta (de-acum n-o să-i mai zic dsch, să nu se işte confuzii :) ) nu era peiorativ, ci era pe de-o parte o aluzie ironică la o celebră perlă de acest gen produsă pe forum, iar pe de altă parte o constatare a inrudirii de spirit a muzicii celor doi. Mă refer la "turmentaţia" interioară destul de asemănătoare a lui Mahler şi Şosta - lucru destul de greu de contestat, chit că nu-ţi place ţie Mahler.

Te invit să mai citeşti pe sărite din urmă şi să fii activ in continuare la furtunoasele noastre dezbateri.

Mulţumesc pentru oferta de Şosta de la A la Z, dar deocamdată nu mă pot plange de lipsă de materie primă ;) Iar in caz că eşti "gramofonist" sub acoperire, află că nu frecventez huburile publice pe unde se piratează la greu proprietăţi intelectuale :a:

Spor la postat !
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Joi Iun 15, 2006 1:31 pm

Ca tot veni vorba de Sostakovici... Pot sa zic ca imi place, dar nu sunt nicidecum fan, muzica lui situandu-se undeva mai pe la mijlocul topului meu de preferinte (la mare distanta de Mahler, care se afla in trio-ul fruntas A-) ). Desi in mod normal ascult doar muzica "suparata", Sostakovici e singurul care reuseste ceva straniu in cazul meu, si mai precis sa-mi transmita o anxietate groaznica. Muzica lui chiar ma nelinisteste intr-un fel in care Mahler n-a reusit niciodata, deoarece la Mahler ma fascineaza in primul rand orchestra. Sostakovici nu mi se pare a avea acelasi dar magnific al orchestratiei, dar se pare ca e capabil de a transmite anumite mesaje mult mai direct catre ascultatori. In fine, sau poate mi se pare doar mie asta...
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Joi Iun 15, 2006 8:15 pm

alexn,cu prima ocazie descarca simfonia 15
as vrea ca la sfarsit sa-mi spui ce citate ti-au iesit in ochi.
nu-ti spun pe cine cloneaza ca stric farmecul ;)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori