Muzica secolului Ics Ics

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde hrempe » Dum Dec 24, 2006 5:09 pm

salut!

tema med variationer opus. 40 fs 81 e curată clonă moţart

curat-murdar, coane colegule!
la asta nici sa rad nu pot!
pentru ca nu-i de ras, ci de plans. "clona mozart"? adica vrei sa spui ca nielsen in tema cu variatiuni, op. 40 e identic mozart, da' nu-i mozart? pentru numele lui dumnezeu, pana si cea mai "mozartiana" dintre micile variatiuni care compun lucrarea nu mai e "mozart"! se face cu totul altceva, mozart este unul (doar unul) dintre punctele de plecare ale lucrarii (nici un caz punctul de sosire)!

iti spun sincer, am ascultat aceasta lucrare de nu stiu cate ori (practic, nu prea am mai dat jos discul cu nielsen de pe platan), si, cu cat o ascult mai mult, cu atat imi dau seama mai tare de ce ti se pare tie o clona mozart. iti spun sincer (si crede-ma, nu-mi dau nici un fel de aer de superioritate, te rog, nu mi-o lua in nume de rau...pana la urma am luat contact cu aceasta lucrare doar de 24 de ore - dar am ascultat-o si am ras-ascultat-o), "mozart"-ul din nielsen este doar o capcana stilistica; o referinta puternica in lucrare, dar cu atat mai transformata si "ne-mozartiana".

nu stiu cum de-ai ramas taman la mozart, din noianul de stiluri prin care trece nielsen in lucrare (si mi se pare perfect normal, de-aia e tema cu variatiuni); mai mult, de multe ori le imbina foarte organic (ex: modulatii ce se intalnesc de-abia undeva prin romantismul tarziu, dar tratate dupa stilul si tipicul formei baroce; figuri ornamentale din mozart, luate drept laitmotiv si trecute prin armonii ce, la un moment dat, ii pun - lui, laitomtivului - in lumina, progresiv, functia de "sensibila" ce cere rezolvare printr-un "banal" interval de secunda (dar mult asteptat prin lipsa lui din ostinatie) in fine, lucrarea are multe "smecherii" din astea, destul de subtile.
cat despre ultima variatiune, daca si aia "e mozart", atunci io nu stiu ce sa mai zic! intrucat nu stiu, sincer, cand a lucrat mozart cu clustere si "balci" expresionist!
lucrarea poate sa para "simplista", da' numai simpla nu e!

nu stiu ce sa zic, poate daca o asculti langa brad in timp ce privesti beculetele clipocind (ca la un acvariu cu pesti), poate ca atentia iti va fi captata in alt fel!

cat despre john cage, incearca si tu lucrarile de pian preparat, 30 de piese pentru 5 orchestre, cvartetele de coarde.

numai bine!

:baby:
hrempe
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Dec 11, 2006 4:08 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde colegu » Lun Dec 25, 2006 11:28 am

păi ca să fiu cinstit nici variaţiunile pastorale de leifs nu sunt clonă betoven deşi cam asta ar fi. insă amprenta lui leifs e mult mai vizibilă decat stilul romantic betovenian.
nielsen pleacă de la o temă cat se poate de moţartiană - clasică pană-n măduva oaselor. ce face el cu ea partea a doua, n-am ascultat nici prima variaţiune pană la capăt, nici nu ştiu cate or fi. eu doar i-am dat play niţel şi-apoi am comutat la următorul şlagăr din playlist :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde hrempe » Mar Dec 26, 2006 5:21 pm

salut!

sper ca ati sarbatorit craciunul asa cum "se cuvine" voua! (adica asa cum ati dorit!)
...intrucat maine (io unul, cel putin), back to work! :/

cat despre tema din variatiunile lui nielsen, nu stiu cat de mozart-iana si "clasica pana in maduva oaselor" e. desi miscarile lente (cel putin in baroc) sunt destul de ornamentate, in acest caz se poate vorbi de o "asezare" clasica a liniei, austera, sobra, severa, contrapunctic dezvoltata (dar tehnica "naiva", ce aminteste de vechile cantece renascentiste, cand inca sistemul era modal, ci nu tonal). oricum, tema (din debutul lucrarii) io incerc sa mi-o imaginez cantata pe clavecin si, sincer, imi suna a renastere tarzie, cand inca bach nu aparuse in peisaj. de mozart nici nu poaye fi vorba. poate in variatiunea a 3-a sau a 4-a (nu sunt sigur, dar oricum, nu te lasa "influentat" de figura de motet pe care o ia mica "facatura" a lui nielsen) e mozart acolo, asa...de prasila!

...colegule, asculta dom'le lucrarea pana la capat! o sa ai surprize!...placute!

numai bine!

:baby:
1+1=1
hrempe
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Dec 11, 2006 4:08 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Ciuhandru » Sâm Dec 30, 2006 6:33 pm

Daca tot vorbim de clone, incercati primele 5 sonate pentru pian ale lui Scriabin: Chopin reloaded.

La multi ani!
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde hrempe » Dum Ian 07, 2007 9:44 pm

:party: LA MULTI ANI! UN AN NOU FERICIT! :party:

:clovn: HAPPY NEW STANDARDS! :clovn:
~p


:baby:

P.S. Sper ca topicu' n-a fost abandonat! :stresat:
1+1=1
hrempe
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Dec 11, 2006 4:08 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde colegu » Lun Ian 08, 2007 12:49 pm

aoleo ciuhandrule, mai lipsea să spui că miaskovski e clonă liszt(chiar e) şi terminai balciul :)

la mulţi ani şi ue fericit la tot poporul.
c-am intrat şi noi in europa de parcă pană acu am fost in africa, sau mai precis, datorită nouă, europa s-a pricopsit cu o altă enclavă pe continentul negru.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde hrempe » Mie Ian 10, 2007 12:07 am

am si io o intrebare:
as putea sa deschid (si daca da, ar fi cineva interesat) un topic de "muzica traditionala" (incluzand aici si formele asa-zise "clasice" - ex: muzica clasica persana sau indiana)?

:baby:
1+1=1
hrempe
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Dec 11, 2006 4:08 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde colegu » Mie Ian 10, 2007 10:30 am

păi de ce ne intrebi pe noi dacă ai putea?
adică, in sensul dacă nu te descurci pot să deschid eu topicul pentru tine :)

numai bine.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde hrempe » Mie Ian 10, 2007 4:45 pm

salut!

motivele pentru care am intrebat de postarea unui nou thread (ce se va ocupa de muzica traditionala) sunt urmatoarele:
1. forum-ul are o sectiune de "muzica clasica" si ma intreb daca un thread de muzica traditionala si-ar avea locul aici (spre exemplu, e clar ca la "hip-hop" nu isi are locul...!). pana la urma, expresia de "muzica clasica" contine o binecunoscuta ambiguitate (altii ar spune "muzica culta"), dar eu as inclina sa cred ca si ceea ce se numeste, in mod curect, "muzica clasica" este doar o traditie (ce-i drept, extrem de dezvoltata ca gen sau stil si "voluminoasa" din punct de vedere al operelor create) printre atatea altele. la o adica, de ce nu s-ar putea vorbi de compozitorii indieni thyagaraja sau muthuswamy dikshitar (ambii facand parte din asa-numita traditie "clasica" indiana, numita "carnatica"), contemporani cu un beethoven. asadar, ceea ce numesc eu (sau inteleg eu prin) "muzica clasica", se refera nu numai la traditia europeana (care este doar un caz particular - intr-adevar, cel mai "vizitat" si discutat...cel putin p-acilea pe la noi), ci si la celelalte traditii (si nu-s putine...ba din contra!)
2. as "atasa" muzica traditionala" acestor "alte traditii clasice" dintr-un motiv destul de simplu: organizarea. din cauza ca "fenomenul" nu este (in momentul de fata) deloc discutat (pe un thread separat), chiar nu ar avea rost sa deschid un thread numai pentru "alte traditii clasice" si altul pentru "muzica traditionala" (care, binenteles, au si alea traditiile lor - exemplu, traditia barzilor bakshi din khorassan (provincie iran), tadjikistan si uzbekistan - traditie care are numa' vreo 1000-1200 de ani...si asta numai din atestari). stiu ca nu este "ecologic" din punct de vedere muzicologic ("adicatalea, amestec borcanele, asa...dupa ureche!"), dar atunci cand imprejurarile o vor cere (doamne-ajuta sa clacheze serverul astora din cauza post-urilor pe subiectul muzicii traditionale!), se va face si un thread separat. asadar, si "alte muzici clasice" + "muzica traditionala".
3. nu in ultimul rand, am lansat intrebarea dintr-un stress: am vrut sa stiu daca interesul pentru astfel de muzici exista, si daca da, atunci daca el este indeajuns de crescut pentru a motiva insasi existenta unui thread de "muzica traditionala & co.". cum el nu exista, inseamna ca nici nevoia nu s-a manifestat. in aceste conditii, trebuia macar sa intreb, intrucat nu vreau sa fac un thread nou pe care "io sa postez si tot io sa-mi citesc post-urile".

multumesc colegului pentru propunerea sa de a ma ajuta (sper sa ma descurc si sa nu fac o boroboata pe-aici). in caz ca ma incurc in ate, voi apela la coleg sa ma scoata din ghem.

daca exista propuneri pentru viitorul thread (sper!), le astept cu mult interes.

numai bine!

:baby:
1+1=1
hrempe
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Dec 11, 2006 4:08 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde colegu » Joi Ian 11, 2007 10:42 am

păi să o luăm pe rand.
aici noi suntem un fel de stat in stat, avem topicuri diverse de la şoştakovici la şevşcenko, dezbateri politico-sociale, dezvoltări in serii furier şi eventual ciondăneli cu muzică. adicătelea subforumul muzică clasică ascunde mult mai multe decat muzică , şi cu siguranţă nu doar clasică, mai ales că suntem pe topicul muzicii secolului xxx :)

ca să fiu cinstit, interesul meu pentru genul ăsta de muzică tradiţională e destul de slab dezvoltat.
oricum nu sunt doar eu pe forum şi oricum mai apar vizitatori noi din cand in cand şi pe aici, aşa că cine ştie.

numai bine.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Joi Ian 11, 2007 11:18 am

Undeva mai pe la coada listei de threaduri de pe forumul Muzică clasică se află unul intitulat Folclorul in muzică, thread deschis cu multă modestie de subsemnatul acum ceva vreme (să-mi mai fac oleacă de reclamă :dir: ) Nu zic musai că merge folosit pentru muzică tradiţională (care e tot folclor la urma urmei), dar e posibil ca un astfel de topic să aibă o viaţă la fel de lungă ca şi acela, unde s-a pomenit cate ceva despre dansurile romaneşti de Bartok şi pe urmă s-a fasait.
Asta dacă discuţia nu divaghează şi se ajunge la celebrele "ciondăneli", caz in care poate avea viaţă lungă, apropiindu-se ca număr de posturi de bestsellere gen Richard Wagner (unde in general e vorba de Wagner cam 50%...)
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Joi Ian 11, 2007 12:49 pm

[quote="ghionoiul"]
Asta dacă]

Ai vreun dubiu? :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Joi Ian 11, 2007 12:51 pm

păi bineinţeles, că de restul de 50% e vorba de Richard.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Joi Ian 11, 2007 12:59 pm

Ciuhandru scrie:Ai vreun dubiu? :)
A nu se inţelege că m-ar deranja, la urma urmei ciondănelile astea au farmecul lor. De-aia s-a şi inventat threadul dedicat, unde e foarte greu să mai fii off-topic :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde hrempe » Vin Ian 12, 2007 12:51 am

salut!

stiu ca sunt off-topic la modul cel mai grosolan (de vreo 2 post-uri incoace)
asa ca al treilea nu ar strica...daca-i bal, bal sa fie!

am verificat "folclorul in muzica". in primul rand, titlul mi se pare daca nu ambiguu, cel putin eliptic. din cate am inteles io, este vorba despre "folclorul in muzica" (clasica), intrucat se vorbeste despre folclor via traditia clasica (si cam numai in aia europeana, nu si in altele). nu ca topicul nu ar fi la locul lui (...dar oricum o sa-mi iau bobarnace de la ghionoi!), in schimb el nu prea se potriveste cu intentiile mele (vezi post-ul anterior).

am mai gasit ceva: un thread (foarte rahitic) cu "starea de transa si muzica veche romaneasca". ceva-ceva mai interesant, dar prea "stramt": thread-ul se ocupa numai de spatiul romanesc. daca am mai aduna si niste posibile paralele (ex: dansurile "calusului" romanesc - ca dans cathartic, vizand extazul cu functie taumaturgica - cu dansurile si muzica barzilor din balucistan - extatice prin excelenta si...tot taumaturgice), plus alte cateva fenomene generalissime (nu. nu e stalin!) si ...cam asta ar fi thread-ul. oricum, problema, din cate am vazut, a fost abandonata.

in final, nu-mi ramane de facut decat un nou thread. daca el se va "stinge" ca un avorton, nu-mi mi-ar mai ramane de dorit decat sa nu (ne) sufere prea mult, saracu' ! de-acu incolo, sa-l consumam cu bine !

:eat:

p.s. stiu ca maine o sa-mi para rau ca am postat acest text!
1+1=1
hrempe
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Dec 11, 2006 4:08 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde ghionoiul » Vin Ian 12, 2007 9:24 am

hrempe scrie:...dar oricum o sa-mi iau bobarnace de la ghionoi!
De la mine cel mult ai putea să-ţi iei cateva ciocuri in moalele capului, nicidecum bobarnace, deci stai liniştit :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Vin Ian 12, 2007 10:20 am

Hrempe, daca vrei sa deschizi un thread nou, n-ai decat. Vedem noi dupa aia ce viata va avea. Cred ca te anunt de pe acum ca eu unul n-o sa am nimic de spus despre subiectul asta :D

De asemenea, daca cazi de acord cu Ghionoiul, pot schimba numele topicului "Folclorul in muzica" in ceva mai putin "ambiguu". Cum ar fi "Clorul in apa potabila pe care o bea Volk-ul".
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Mie Ian 17, 2007 2:47 pm

in dimineaţa asta(devreme) comut pe mezzo , un gigel la percuţie.
nu mai puteam de nerăbdare să văd care-i meşteru' componist.

să pic nu alta cand văd că tocmai xenakis compusese bucata. da frate, aia da muzică, nu şiturile electronice pe care le ascultasem eu cu ceva vreme in urmă.
asta da!
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Ian 17, 2007 3:02 pm

Hehe, mie-mi place cum le intoarce colegu'... pană adineauri xenakis era bulşit fără nici un dubiu, acuma o singură partitură, pe care n-o ascultase pană acum, schimbă toată povestea ! Ceva identic imi amintesc că s-a intamplat şi in cazul ministrului Iorgulescu. Măi colegule, tu sigur ai ascultat toate opusurile lui Brahms ? Sau măcar toate cele 4 simfonii ? :D Pe Eliz de exemplu nu l-aş intreba aşa ceva, de el ştiu sigur că a ascultat toate KV-urile lui Mozart, dar la tine e cu steluţă.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Ian 17, 2007 4:12 pm

păi eu cre că amşi specificat, in limita a ce am ascultat nu există dubiu.

dacă dădeam de nordheim in acelaşi mod in care am dat de xenakis altfel stăteau lucrurile.
contează mult prima impresie, atunci cand ai in faţă un compozitor destul de obscur.
şi de aia caut să nu mă limitez doar la 2-3 opusuri(in cazul in care sunt disponibile).
dar prima experienţă xenakis a fost prea cruntă ca să mă mai motiveze să-l descopăr.
e ca şi cand aş fi ascultat numa liduri de brahms - mi s-ar fi luat de el ca de pere acre.

insă una e brahms şi alta xenakis. una-i wagner şi alta nordheim.
nimeni n-o să se apuce să recomande uverturile naşparlii cu wwv mai mic de 35 de wagner/ rienzi sau altă incercare operistică fără să recomande iniţial parsifal sau tristan.
cu siguranţă am asculat toate simfoniile lui brahms, şi, cred eu, că sunt suficiente cele 20-25 de opusuri pe care le-am ascultat ca să-mi fac o opinie clară.
ar insemna pierdere de vreme să ascult toate kilele de liduri, intermeţi, nocturne sau mai ştiu eu ce bucăţele doar ca să-mi intăresc opinia formată.

şi in fond părerea mea nu cred că lezează pe nimeni. nu mai poate xenakis că pană nu demult il vedeam un mare bulşitolog.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Ian 17, 2007 4:24 pm

Şi imi mai amintesc de o răbufnire de entuziasm după ce ai ascultat Don Carlos de Verdi (dacă ţii musai pot să caut postul respectiv). Adică Verdi era o baligă putrezită, pană ce-ai dat de Don Carlos şi deodată Verdi se făcu mare :rofl:
Acuma eu nu vreau să zic nici că Verdi e mare, nici că-i mic, nici de Xenakis că-i bulşit sau mare artist, doar mă distram de schimbările tale bruşte de direcţie. Cred că ai avea mare succes ca instalaţie de haţanat intr-un parc de distracţii, gen montaigne russe sau moara nebună, tot aşa imprevizibile sunt şi alea. Şi mai tai şi bilet la intrare ;)
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Ian 17, 2007 8:08 pm

asta-i o inţelegere voit greşită.

să presupunem că mănanc produsele firmei x - 1, 2, 3, 4 ...etc
1 e greţos
2 e amar
3 e prea dulce
şi ajung pe la 17 care-mi place. şi zic, ia uite dom'le că firma x nu produce numai şituri. ajunsei şi io la concluzia că-i mare şi tare(in ceea ce priveşte produsul x) - cum zice toată lumea :)

şi io-mi aduc aminte de don carlos, şi ţin minte clar scena care m-a dat pe spate(pentru că ca orice operă e plină de bulşituri extrem de obositoare)

problema e aşa, dacă după produsul 1 impactul e prea negativ, sunt sigur că pe viitor o să stau cat se poate de departe de produsele firmei x. dar cand pe neaşteptate gust dintr-un produs şi văd că pe ambalaj scrie firma x, surpriza e cu atat mai mare .
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Joi Ian 18, 2007 9:18 am

Ca să sintetizez, aţi urmărit teoria chibritului despicat in 4 şi intors ca la Ploieşti :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Joi Ian 18, 2007 11:17 am

o fi coane, nu zic nu, oricum o dau tot cotită iese.
şi ca după orice program serios băgăm iute reclama ca să nu se plictisească poporu'

i-auzi acilea:
1. barber - concert pentru pian/vioară
2. copland - ză quiet sity
3. hindemith - kammermuzicile
4. lutoslawski - variaţiunile simfonice
5. ní¸rholm - umbra

cre că le-am incadrat bine la capitolul ix ix.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Joi Ian 18, 2007 11:23 am

[quote="colegu"]o fi coane, nu zic nu, oricum o dau tot cotită]

Eu la reclame schimb rapid postul. La astea ar trebui sa schimb secolul? :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Joi Ian 18, 2007 12:28 pm

păi şi aici tot postul sau mai precis topicul tre' să-l schimbi.
paremi-se că e un thread şi cu romantismu secolului 19, ceva cu mituri răsuflate :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Joi Ian 18, 2007 12:34 pm

Acum lasand bascalia la o parte, Hindemith, Barber si Copland sunt niste meseriasi. De ceilalti doi n-am ascultat nimic asa ca nu ma pronunt.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Joi Ian 18, 2007 1:14 pm

ca şi stil neamţu se potriveşte cu americanii ca nuca-n perete :)
pană nu demult pe barber il ştiam doar după adagio, de fapt majoritatea după adagioul pentru corzi(preluat din cvartet) il cunosc.
ca şi stil după mine seamănă cu copland.
iar cei din coadă sunt la fel de meseriaşi ca şi primii, doar că mai puţin cunoscuţi.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Joi Ian 18, 2007 5:11 pm

Wow, am impresia că ultima dată cand s-a mai discutat subiectul Copland, colegu era un pic refractar, deci facem progrese ! ==D
Din Copland mai recomand, pe langă pitoreştile şi relativ spectaculoasele Rodeo şi Appalachian Spring, Simfonia a 3-a şi concertul pentru clanaret (fără KV622 :D ) Şi mai sunt şi altele, dar astea la o primă strigare.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Vin Ian 19, 2007 2:44 pm

nope, la copland nu cred că am fost vreodată refractar, da nu bag mana-n foc :P
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori