compozitorul favorit?

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Compozitor favorit,preferat si ascultat cu precadere

Bach
11
20%
Handel
1
2%
Mozart
8
15%
Beethoven
5
9%
Brahms
4
7%
Wagner
6
11%
Stravinski,Sostakovici,Miaskovski,Kabalevski etc..
7
13%
Brukner,Mahler,Humperdink,Strauss etc..
6
11%
Enescu
3
5%
sunt indecis,sa crape colegu de ciuda!!
4
7%
 
Voturi totale : 55

Mesajde colegu » Dum Apr 01, 2007 6:21 pm

ce spui tu are o ratiune dar eu m-am referit la acei compozitori care au creat ceva ce a ramas in constiinta unora sau a altora,

e suficient să rămană in conştiinţa mea, atat contează, puţin imi pasă că mai e in conştiinţa unuia sau a altuia cutare sau cutare compozitor.
nu sunt fanul catalogărilor, şi nu-mi pasă care-i "adevăratul" sau "neadevăratul" curent neoclasic.
Dar sunt prea putine care merita atentie si prea putine care rezista timpului.
o fi, dar testul timpului mi se pare total irelevant.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Buddha » Lun Apr 02, 2007 5:16 am

[quote="colegu"]e suficient să]

Sunt de acord, daca-ti place tie, tu vei asculta pina la adinci batraneti o anumita opera. E treaba ta daca tu o apreciezi si altii nu.
Incearca unii azi sa cante muzica lui Salieri din cauza povestii cu Mozart.
Eu am ascultat cateva lucrari si mi se par un mare rahat!
Dar cei care le-au cantat erau foarte incantati. Nu conteaza ca nu a fost nimeni impresionat. Au vrut ei sa cante si au cantat. Asta e la alegerea fiecaruia, cum ai sugerat si tu.
Colegule draga, dimpotriva, testul timpului mi se pare foarte relevant.
Iata de ex. azi, vad pianisti si pianiste care incearca sa dezgroape lucrari mai putin cunoscute ale marilor compozitori, ca sa iasa in evidenta.
O rusoaica care traieste in SUA, a orchestrat un concert de pian scris si abandonat de Beethoven cand avea 14 ani. Si l-a cantat in Premiera. Nu cred ca Beethoven l-a abandonat degeaba si nici ca e un cine stie ce mare concert. Daca era, i-ar fi acordat chiar compozitorul lui prioritate si ar fi iesit de mult la iveala. Rusoaica l-a pus chiar si pe disc si a facut tam-tam pe chestia asta.

Sunt de acord cu tine doar daca anumite lucrari au zacut pe undeva si au iesit tirziu la iveala cum a zacut Neterminata 47 de ani in sertarul acelui tip.
In plus, daca ceva e prost acum, nu inseamna ca va fi bun mai tarziu. Dar conteaza cine asculta si cine judeca. Depinde pe mina cui nimereste opera respectiva si ce face ca s-o faca cunoscuta.
Mendelsohn l-a relansat pe Bach dupa 100 de ani dar Mozart stia de mult de Bach, ii cunostea partiturile (o parte din ele, ma rog) si il avea ca idol. Cunoscatorii adevarati isi dau seama repede de valoarea cuiva.
E suficient sa intre in contact cu o partitura.
Dar testul timpului e necesar pentru cei care nu simt valoarea imediat.


Vedem azi cati bani baga unii ca sa faca reclama unor produse si ia timp ca lumea sa aiba incredere in ele si sa ajunga sa fie cumparate.
E nevoie de testul timpului pentru toate. Din pacate...
Buddha
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Mar 25, 2007 9:13 pm
Localitate: Oriunde in alta parte

Mesajde colegu » Mar Apr 03, 2007 9:40 am

Dar testul timpului e necesar pentru cei care nu simt valoarea imediat.

n-o să accept pe nimeni să-mi spună ce-i valoare şi ce merită şi ce nu(mă refer desigur in cadrul disciplinelor strict subiective)

sunt judecător pentru mine şi atat.

puţin imi pasă că simfoniile lui sallinen vor trebui să depăşească aşa zisul test al timpului ca să se uite şi plebea la ele. eu mă bucur de ele chiar acum, la fel cum mă bucru şi de capodoperele secolului douăşunu de viaceslav artiomov , osvaldas balakauskas şamd.

faptul că lumea il recunoaşte pe bach, moţart şi alţii ca fiind mari cinstiţi, mă lasă fix rece dacă eu nu simt nimic cand ascult muzica de-au compus-o.

problema cu muzica clasică şi in general arta este că doreşte să-şi seteze nişte repere cvasi obicetive care să-i dea o anume siguranţă.
ca să nu mai spun, asta mi se pare o dovadă de prostie infinită.

ce contează ce e bun şi ce-i frumos atata timp cat iţi place/nu-ţi place?
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mar Apr 03, 2007 9:56 am

[quote="colegu"]la fel cum mă]Pe ce bază afirmi că sunt capodopere ? Parcă spuneai că nici un sistem valoric nu e valabil in artă, deci nu văd de unde ai scos-o că sunt capodopere :D Off-side mare, maestre !

faptul că lumea il recunoaşte pe bach, moţart şi alţii ca fiind mari cinstiţi, mă lasă fix rece dacă eu nu simt nimic cand ascult muzica de-au compus-o.

[quote="colegu"] problema cu muzica clasică]Fără prostia asta infinită, dacă n-ar fi fost nimeni care să zică "Wagner e cool, Meyerber sucks", poate că astăzi Wagner şi Meyerbeer s-ar fi găsit in devălmăşie unul alături de altul. Ba mai rău, poate că Wagner nu s-ar fi găsit deloc şi astăzi colegul nostru ar fi zis, in lipsă de altceva, "mi se rupe că vouă nu vă place Meyerbeer, mie-mi place şi asta e tot ce contează" :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mar Apr 03, 2007 11:15 am

capodopere

capodopere după capul meu desigur, nu vreau să impun standardu ăsta nimănui.
adicătelea n-a fost nevoie să treacă o grămadă de timp ca să capăt dezlegare la lucrări de secol douăzeşiunu.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Buddha » Mar Apr 03, 2007 9:26 pm

[quote="colegu"]capodopere după]

Mi-amintesc Colegule, citind evident, cum regele il ridica in slavi pe Salieri si-l minimaliza pe Mozart...
Daca muzica lui Salieri e o bomboana asta nu inseamna ca e si de calitate.
Tocmai aici e kikitza...Mozart a luat niste chestii de la toti, inclusiv de la Salieri (de ex. tema cu Fluturasul care nu mai are aripioare), a luat 4 masuri de 4 pe 4 de la Sonata in DoM de Clementi si a creat Uvertura la Flautul, doar ca a facut-o in Mib M...insa cand Clementi a auzit-o din sala, a ramas mut vazind ce a reusit sa faca Mozart cu o tema care s-ar fi "mucegait" pe undeva...cum obisnuia sa scrie Mozart in scrisori.

Capodopera...un cuvint greu, folosit de-a lungul timpului cam prea des si fara rost. Unele dansatoare din buric fac si ele "capodopere". Asa ca...
Buddha
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Mar 25, 2007 9:13 pm
Localitate: Oriunde in alta parte

Mesajde chircuandreea » Mie Iul 18, 2007 12:25 pm

cred ca bach...e cel mai super


lincuri, lincuri, lincuri
nu am voie sa postez lincuri, si nu am voie sa postez mesaje de bagare in seama

promit sa nu mai fac
chircuandreea
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iul 12, 2007 11:00 am
Localitate: craiova

Mesajde ploiesteanul » Lun Aug 27, 2007 9:42 pm

veniti mai incoace, spre secolul XXI cu muzica, cu preferintele...Va place muzica minimalista a lui John Adams ? De ce nu incercati si alceva ?
ploiesteanul
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Noi 14, 2006 8:57 pm
Localitate: ploiesti

Anterior

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron