compozitorul favorit?

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Compozitor favorit,preferat si ascultat cu precadere

Bach
11
20%
Handel
1
2%
Mozart
8
15%
Beethoven
5
9%
Brahms
4
7%
Wagner
6
11%
Stravinski,Sostakovici,Miaskovski,Kabalevski etc..
7
13%
Brukner,Mahler,Humperdink,Strauss etc..
6
11%
Enescu
3
5%
sunt indecis,sa crape colegu de ciuda!!
4
7%
 
Voturi totale : 55

compozitorul favorit?

Mesajde colegu » Sâm Iun 04, 2005 3:20 pm

care-i compozitorul favorit?stiu ca e greu sa dati un astfel de raspuns,si pun pariu ca nu va pot cere statistici cu lucrarile ascultate cel mai des in playerul vostru favorit...
e greu de spus ce compozitor ascultati cu precadere,eu unul pot sta si cateva saptamani fara sa aud pic de wagner(un exemplu)
o alta modalitate de a afla care e compozitorul vostru favorit e sa stim cate lucrari aveti din opera lui,dar e irelevant,haydn a compus o gramada in comparatie cu berg.pe de alta parte o simfonie de haydn are 15 minute si una de bruckner o ora juma ..

asa ca dupa mine compozitorul favorit se masoara in nr de sidiuri.
practic tot ce aveti de facut e sa vedeti dimensiunile fisierelor de pe hard(parca in windows era alt enter properties sau ceva de genul asta)
si postati aici compozitorul care are cei mai multi baiti :D
sau puteti numara sidiuri ...
aaa,prea multa polologhie...criteriul l-am stabilit.

care-i scopul?vreau sa stiu si eu cam ce asculta lumea aici.

la mine castiga detasat wagner...la polul opus e haydn pe care tocmai l-am sters :D..ocupa 2 giga de pomana :))
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Sâm Iun 04, 2005 4:56 pm

Draga Colegule, este un thread total inutil. In primul rand, cred ca ai remarcat si singur ca se "inghesuie" lumea la muzica clasica sa-si dea cu parerea! Ce rost are un astfel de sondaj? Orice statistica se face pe un esantion destul de maricel, care sa dea rezultate valide si sa permita extrapolarea rezultatelor.

Stii bine ca Wagner este compozitorul meu favorit. Probabil la fel si pentru Ghionoi. In cazul meu, mai poti adauga pe locurile 2 si 3 Mahler si Bruckner. Ok, si ce-ai rezolvat cu asta? :yD
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Sâm Iun 04, 2005 8:29 pm

nu numa ca se inghesuie da mai sta si la coada :D
iar statistica nu se face pe un esantion maricel ci pe un esantion reprezentativ,nu-i musai sa fie mare...dar nici statistica nu fac eu acum...
pana acu suntem 4 care postam mai des pe-aci.
momentan 2 voturi la wagner!ghionoi o sa spuna brahms sa ma zgarii eu pe ochi,da tot 2-1 o sa fie :D
ce-am rezolvat?nimic,nici nu mi-am propus sa rezolv nimic.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde sol » Dum Iun 05, 2005 3:15 pm

Imi place sa ascult Enescu, orice, oricand, oricat, e mereu nou, mereu surprinzator... si sa citesc Mozart, la fel, no comment.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Lun Iun 06, 2005 8:39 am

O sa dezamagesc pe toata lumea ~(
Threadul nu mi se pare chiar atat de inutil pe cat sustine AlexN, in schimb criteriile enuntate de colegu sunt jenibile rau :rolleyes:
Eu nu o sa votez nici pentru Wagner, cum se grabea Alex sa cresteze pe raboj in numele meu, nici pentru Brahms, cum se autoflagela dom' coleg.
E drept ca amandoi sunt printre favoritii mei, si as mai putea gasi vreo juma' de duzina de compozitori pe care sa-i bag in aceasta oala (Mozart, Dvorak, Enescu, Bruckner, Sibelius, Bach, Mahler...)
Atata ca nu pot sa arat spre unul dintre ei si sa zic "asta-i favoritul meu". Favoritul meu se defineste nu in mod absolut, ci in functie de starea de moment. Sunt momente cand nu as asculta altceva decat Bach, pentru ca asa simt nevoia. Nici nu vreau sa aud de Wagner. Alteori am stari similare cu Brahms, cu Mozart etc. Dar nu pot spune ca vreunul e favorit absolut.
Am si stari neutre in care pot asculta la fel de bine orice, de la Haydn la Bartok.
Pot spune altceva - si asta mi s-ar parea un criteriu mai putin hilar: dintre toti cei din oala cu favoriti, care anume imi produce starea cea mai intensa, in conditiile in care ma aflu intr-una din starile corespunzatoare ? Fara sa stau prea mult pe ganduri raspund Wagner. Daca sunt in "zi Wagner" si reusesc sa ascult muzica fara sa ma distraga altceva, mi se zbarleste parul de placere, ma infior, ma excit cum nu ma excit ascultand altceva, sunt in transa. Si Brahms ma poate aduce aproape de transa, dar nu ma excita ca Wagner.
Oricum, concluzia este: nu am un singur compozitor favorit. Votul meu: abtinere :p
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mar Iun 07, 2005 11:33 am

ei vax,criterii jenibile...nu-ti plac sa fii sanatos.
cu cat iti place mai mult un compozitor cu atat incerci sa procuri mai multe materiale cu opusurile lui.
cat mi-ar place mie enescu,tot nu pot gasi cvartetele cu pian,si nici liedurile..
decat alea pe versuri de clement marot care sunt extraordinare!
compozitorul favorit e ala pe care il asculti mai des,si probabilistic vorbind e mai degraba sa asculti dintr-un folder de 50 de giga decat dintr-unul de 3 giga.
parerea mea..
eu unul generez statistici cu tot ce ascult si de cate ori si bla bla,si pana acum cel mai mult am ascultat finalul valchiriei in varianta bí¶hm.
la polul opus,sunt lucrari de bach pe care le-am ascultat doar o data...
si nu pot spune ca nu-mi place bach,dar comparativ cu altii...
wagner,nielsen,atterberg,alfven,dvorak,liszt,sibelius,mahler,bruckner,grieg,enescu,miaskovski,prokofiev,sosatkovici ascult saptamanal.dar sunt compozitori pe care nu-i ascult cu lunile.ii ascult doar atunci cand vreau sa eliberez spatiu pe hard..
la bach,din 4 giga am ajuns la 1.acum un an,fiind mare amator de baroc...

sigur,eu pot spune ca compozitorul meu preferat e stravinski sau rautavaara,dar sunt obiectiv si ma ghidez dupa statistici...si eu ascult tot in functie de starea de moment,dar pesemne ca mai multe stari corespund lui wagner decat lui mozart.

pe de alta parte nu pot asculta aceeasi compozitie de 2 ori la rand,de fapt,singura exceptie este poemul (de l'amour et de la mer)lui chausson.absolut sublim!sau cantata alexander nevsky a lui prokofiev!...
dar sunt rare cazurile acestea..ma plictisesc repede,si imi place sa alternez..
si din toata alternanta asta tot wagner ascult cel mai mult!
eu unul sunt obsedat de statistici,fac statistici si cu logarile esuate ale ghionoiului la serveru meu de ftp :D ..ma rog,obsedat e mult spun,statisticile le face automat calculatoru.mie doar imi place sa le consult
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mar Iun 07, 2005 12:49 pm

Pai in cazul asta trebuia sa intitulezi threadul "compozitorul cu cele mai stufoase loguri generate de player", nu "compozitorul favorit".
In ce priveste logarile esuate, trag nadejdea ca rabdarea imi va fi rasplatita in cele din urma ;-)
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Mar Iun 07, 2005 1:57 pm

Ia sa vedem tov. statistician Colegu ce ai obtinut pana acum:
2 x Wagner
1 x Enescu
1 x abtinere dar care bate spre Wagner.

Felicitari! Raportat la cei 4 oameni care scriu aici in mod curent, asta inseamna:
- 50% il prefera Wagner
- 25% il prefera pe Enescu
- 25% se abtin, dar tot Wagner ii excita intelectual cel mai tare.

Ia sa te vad acum, cum vei extrapola rezultatele la marea masa a melomanilor romani? Crezi tu ca 4 oameni sunt un esantion reprezentativ? Ma cam indoiesc...

N-as putea sa spun ca trebuie neaparat ca numarul de GB ocupati de un compozitor sa reflecte preferinta muzicala a respectivului proprietar de HDD. Poate ca iti place Franck cel mai mult, iar Franck, murind tanar, nu are prea multe lucrari, deci n-ai cum sa ocupi zeci de GB cu el...

Sa ascult aceeasi lucrare consecutiv, ei bine, asta este una dintre placerile mele. Nu numai ca nu ma plictisesc, dar mi se pare o experienta deosebit de interesanta. Printre bucatile care au beneficiat de acest tratament special: "Moarte si transfiguratie", "Insula Mortilor", "Manfred", unele fragmente din Wagner.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mar Iun 07, 2005 2:23 pm

Apreciez eforturile lui Alex de a atrage din condei votul meu catre Wagner dar:
- dintre toti compozitorii care imi creaza "stari" specifice, cu Wagner se intampla cel mai rar acest lucru
- cantitativ ascult alti compozitori mai mult decat Wagner
- intervalul dintre doua ascultari ale aceleiasi lucrari de Wagner (de ex. "Siegfried") e mult mai mare decat in cazul altor lucrari de alti compozitori. Pur si simplu o opera de Wagner e mult prea coplesitoare pentru ca s-o banalizez ascultand-o prea des. Exceptie: extrasele orchestrale, pe care le ascult ca pe orice alta lucrare simfonica.

E drept ca Wagner ocupa o mare parte din spatiul meu pe HDD destinat muzicii, dar asta pentru ca:
- numai Inelul are vreo 700 de megi, cat 20 de simfonii de Beethoven.
- Mozart nu prea imi trebuie, ca am destul acasa pe CD.

Deci pana la urma dupa criteriile voastre Wagner nu are cum sa ia votul meu. Si nici nu il ia :yD

A, si inca o chestie: Alex, ai inteles gresit: Wagner nu ma excita intelectual, ci chiar aproape fizic (a nu se intelege totusi "sexual", intrucat nu ma cheama Hans von Bulow :) ). La capitolul excitatie intelectuala, ii gasesc valente superioare lui Brahms, care e mult mai cerebral, sau chiar Bruckner.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Alienor » Mar Iun 07, 2005 2:32 pm

Acceptati si pe cei care scriu mai putin "curent" aici?

Daca da, raspunsul meu e Mozart (stiti voi, ala care compune melodii simplute pentru telefonul mobil :D ).
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde ghionoiul » Mar Iun 07, 2005 2:44 pm

aha, bun, deci pana acum rezultatul votului sta asa:
- 40% Wagner, in scadere fata de ultima estimare
- 20% Enescu
- 20% Mozart, in crestere spectaculoasa de la 0
- 20% NS/NR, dar banuiti a avea simpatii pentru tabara Wagner, fara insa a putea fi convinsi bage buletinul in urna

Votarea continua !
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Mar Iun 07, 2005 2:45 pm

Nu sunt "criteriile voastre", ca eu nu am sustinut aceasta statistica. O gasesc in continuare inutila.

Am inteles ce vrei sa spui despre excitatia fizica versus cea intelectuala. Totusi, eu as spune ca Wagner exercita o excitatie in ambele sensuri, de asta arta lui se apropie mai mult de conceptul de "spectacol total". E adevarat, Brahms e mai cerebral, dar poate ca din cauza asta pierde ceva.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mar Iun 07, 2005 2:57 pm

Da, daca Brahms si Wagner ar concura la patinaj artistic, in mod clar Wagner ar puncta mai bine la impresia artistica.
Colegule, ca sa nu imi complic eu viata cu tinerea scorului, du-te si tu in "optiuni subiect" si adauga sondaj, ca noi nu putem. Propun sa pui optiunile: Bach, Vivaldi, Mozart, Beethoven, Chopin, Verdi, Ceaikovski, Wagner, Brahms, Debussy, Enescu, Altul, Ma abtin. As fi zis si Rautavaara, daca n-ai fi votat deja pentru Wagner :yD
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Mar Iun 07, 2005 3:04 pm

Mai adauga si Bruckner si Mahler. Ar fi incorect ca tocmai ei sa nu apara...
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mar Iun 07, 2005 3:58 pm

Alex, tu ai votat, eu am votat, colegul asijderea, ma intreb cati dintre ascultatorii din "esantionul reprezentativ" ii au ca favoriti pe Bruckner si pe Mahler, asa incat sa se justifice punerea lor pe lista in alta parte decat la "Altul". :-? M-am gandit mai degraba la Vivaldi, Chopin si altii la fel de "populari", nu la cat de corect ar fi sau nu.
Poate ar merge pus si Johann Strauss ? :)
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde sol » Mar Iun 07, 2005 4:41 pm

Am votat si Mozart, ce-i corect e corect. Astept si eu cu nerabdare provincia.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mar Iun 07, 2005 4:50 pm

La naiba, ca deja se complica lucrurile, iar colegu se face ca ploua. Deci:
- Mozart 33,33%
- Wagner 33,33%
- Enescu 16,67%
- NS/NR 16,67%

Am uitat sa mentionez un alt criteriu dupa care mi-as putea alege compozitorul favorit. Criteriul "prima dragoste" - Mozart. Dealtfel cred ca si in ziua de azi muzica lui Mozart continua sa ma reprezinte cel mai bine ca personalitate, poate chiar putin involuntar ~y
Cu toate astea ma incapatanez sa nu-mi dau votul nimanui ;b
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Mar Iun 07, 2005 5:05 pm

Ce inseamna "muzica lui Mozart continua sa ma reprezinte cel mai bine ca personalitate, poate chiar putin involuntar"? Adica ce fel de personalitate ai de te reprezinta bine muzica lui Mozart?

Pai daca e sa votam mai multi compozitori, nu e corect, Solaris. Ori Enescu, ori Mozart! Atunci ar trebui sa facem un clasament unde sa se ia in calcul si niste ponderi. Algoritmul de calcul ar deveni mult mai complicat... Si tot inutil ar fi. Parerea mea.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde sol » Mar Iun 07, 2005 5:18 pm

Am zis sa zicem, n-am zis sa cantarim. Se poate si pondera, matematica e muzica aplicata. Ma regasesc intr-un compozitor partial cand imi da idei, partial cand le recunosc, la el, pe ale mele, partial cand rad cu el, partial cand comunicam pe aceleasi lungimi de unda...
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde colegu » Mar Iun 07, 2005 9:08 pm

ghionoiule,nu ma fac ca ploua,ma fac ca ninge
am pus polul,si pt a-l face mai palpitant puteti alege mai multe optiuni
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Mie Iun 08, 2005 9:30 am

Solaris, eu as spune exact invers: muzica este matematica aplicata. Oricum ar fi, e frumos spus...

Recunosc ca ceea ce ma fascineaza la Wagner este, in afara de muzica propriu-zisa care am de multe ori senzatia ca a fost compusa special pentru mine, idealul sau eroic (de aici si preferinta mea clara pentru Tetralogie in detrimentul Maestrilor cantareti). Lucrul asta mi se pare senzational, nu mi-as putea dori mai mult decat o muzica epica despre eroi legendari! Si totul in atmosfera romantica, atat de draga mie...
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mie Iun 08, 2005 3:32 pm

Mda, colegul a intitulat initial threadul "compozitorUL favorit", adica unul singur, The One, dar sondajul l-a facut acuma cu optiuni multiple. In conditiile astea sigur ca am compozitori favoriti si puteam bifa linistit vreo cativa pe acolo. Dar ca sa fiu consecvent, si mai ales pentru ca mi s-a parut foarte nimerit comentariul de la ultima optiune, am votat indecis. :yD

Alex, sper ca nu iti inchipui ca o sa incep pe aici o dizertatie despre propria mea personalitate, ca sa justific de ce cred eu ca muzica lui Wolferl o reprezinta destul de bine. Pentru astfel de refulari exista threaduri speciale pe fanclub, dar nu intentionez sa le bifez :nope: Asa ca nu iti ramane alta optiune decat sa ma crezi pe cuvant :)
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Mie Iun 08, 2005 6:03 pm

Ma bucur ca nu vei folosi metode Freud-Jung ca sa-ti analizezi personalitatea :) Adevarul e ca locul nu e potrivit. Daca tot adusesei vorba, eram numai curios sa aflu si parerea altcuiva despre cum se defineste personalitatea cuiva care asculta Mozart. Atat. Oricum, te cred pe cuvant... si chiar daca nu te-as crede, tot nimic n-ai pierde :yD
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde sol » Mie Iun 08, 2005 6:09 pm

Dupa normele in uz se numeste mozartiana, se descrie ca genialoida si se defineste ca mishtokra, ceea ce inseamna exact atat, nimic mai mult.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mie Iun 08, 2005 6:15 pm

Ihhhh, nici nu stiam ca deja exista in uz norme de definire ale personalitatii de tip mozartian ! Daca e asa cum zice solaris, atunci ma dezic repede si ma duc sa votez ori cu Kabalewski, ori cu Humperdinck ! ;b
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde sol » Mie Iun 08, 2005 7:29 pm

Grabeste-te pana nu ma razgandesc! Si daca n-as avea dreptate votul ar merge la.............?
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Joi Iun 09, 2005 8:52 am

Degeaba, degeaba incercati cu totii sa ma influentati si sa-mi atrageti votul ! Votul meu ramane cel pe care l-am dat. Noroc ca lucrurile nu stau chiar asa cum pretinde solaris... auzi tu... genialoid... ;a
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde marlin » Mie Iun 15, 2005 6:01 pm

e greu de ales dar dupa atatia ani de ascultat muzica nu am putut sa nu-l votez pe Wagner.
marlin
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Iun 15, 2005 4:38 pm
Localitate: nord

Mesajde ghionoiul » Joi Iun 16, 2005 8:52 am

Faceţi loc, faceţi loc, Vagnăr ie pă primu loc ! :rulz:
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Joi Iun 16, 2005 10:14 am

Nu pot decat sa ma bucur ca lumea pe aici voteaza Wagner si nu Mozart! ==D
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron