compozitorul favorit?

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Compozitor favorit,preferat si ascultat cu precadere

Bach
11
20%
Handel
1
2%
Mozart
8
15%
Beethoven
5
9%
Brahms
4
7%
Wagner
6
11%
Stravinski,Sostakovici,Miaskovski,Kabalevski etc..
7
13%
Brukner,Mahler,Humperdink,Strauss etc..
6
11%
Enescu
3
5%
sunt indecis,sa crape colegu de ciuda!!
4
7%
 
Voturi totale : 55

Mesajde Ciuhandru » Joi Iun 29, 2006 2:46 pm

Ghionoiule, ai dreptate, ca vorba aia:

Intr-o balta neagra
Patru ochi luceste.
Ce sa fie oare?
Cred ca e doi peste.

~p
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde eliz » Vin Iun 30, 2006 1:18 am

@mrwolf
dar de ce inregistrarile live cu Celibidache cam tarzii pt ABM si nu versiunea studio din 1957 pt EMI?
pt ca aia o am in varianta video. daca as fi auzit probabil nu mi s-ar fi parut chiar asa deosebit. dar se la vezi fetele lui celibidache si michelangeli, si pe michelangeli cum atinge clapele de la pianul cu o finete de care eu nu am mai vazut-o nicaieri (nici macar la el) ... nici pe departe , desi am vizualizat sute de clipuri cu pianisti. si nu pot sa zic ca ma incanta michelangeli ca pianist, sau ravel ca , compozitor dar mi se face pielea de gaina cand vad si aud cum partea aceea lenta a concertului pt pian.

@colegu
cat despre ravel,e okei,dar eu prefer varianta cu zimerman boulez + chicago
nush exact daca am ascultat in varianta zimmerman dar oricum imi place atitudinea lui ca pianist. zimmerman e unul din castigatorii conscursului f chopin si cam toti care l-au castigat sunt buni pianisti. nu se da pe degeaba premiul acela.

@ghionoiul
Concertul in sol minor de Schubert cu Richter există
eu nu am zis ca am ascultat pollini sau richter cantand schubert ... eu am spus doar ce atitudine de pianist ar fi mai buna pt un astfel de compozitor.

@mrwolf
LEOPOLD GODOWSKY
The Four Symphonies of Johannes Brahms as arranged for the left hand alone

wow ... as vrea sa pun mana pe albumul asta.

@ghionoiul
Da' ce-a făcut, bre, Pollini de e aşa virtuos ?!
asculta studiile de chopin cantate de el. in trest eu unul nu am simtit nimic deosebit la muzica lui.

@AlexN
Faptul ca Stradivarius a construit niste viori nemaipomenite nu mi se pare ceva nereproductibil azi
mie nici macar nu mi se par asa deosebite. eu ma indoiesc ca tehnica de azi nu poate concura cu un instrument facut acum cateva sute de ani. mai mult renumele este de ele si faptul ca sunt rare. Oricum toate stradivariusurile pe care le-am auzit (mai ales sub interpretarea lui shumsky) nu mi se pare ca au nimic deosebit in afara de cea a lui Itzhak Perlman ...Soil Stradivarius creata in 1714. la un momendat ma tot apucam sa compar anumite piese cantate pe perlman cu aceleai piese cantate de alti violonisti ca sa imi dau seama de ce il prefer pe el si am ajuns la concluzia ca vioara il ajuta f mult. suna altfel ca a celorlalti. parca da mult mai mult efect notelor joase ... este aproape ca o viola. Lebada de Saint-Saens suna superb cantata de Perlman.
http://en.wikipedia.org/wiki/Stradivarius
http://www.orpheusviolinhouse.com/
aici puteti asculta cum suna SOILul
apropo ati vazut filmul Red Violin ?
vremea lui Alkan a trecut de mult si muzica lui tot de necantat a ramas nu chiar ... uita ca o data la cativa zeci de ani mai apare si cate un pianist (hamelin) care este capabil sa cante vreo cateva zeci de mii de note din memorie concentrate intr-un concert solo pian de jumate de ora.

@Ciuhandru
Muzica asa cum o inteleg eu presupune 3 termeni: compozitorul, interpretii si publicul --- si toti acestia trebuie sa fie persoane umane
nu sunt de acord, nici macar la timpul prezent nu sunt de acord dapoi in viitor cand robotii vor fi capabili sa aiba logica umana (ca doar la partea de logica mai tre sa ne intreaca ca la memorie si viteza de calcul ne-au intrecut deja).

@colegu
facea figuri de balet pe muzica lui gorecki - simfonia a 3-a!!superba muzica
==D simfonia mea preferata. apropo ... cunoasteti voi daca s-a mai compus ceva asemanator in muzica clasica ? ca eu am cautat si nu am gasit.

@Ciuhandru
Muribunzi, raniti grav, femei carora tocmai le-a fost ucis tatal, tati carora tocmai le-a fost violata fiica, condamnati la moarte
un fel de telenovele de pe vremea cand nu era televizor :n:
eliz
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Vin Iun 30, 2006 8:56 am

eliz scrie:@ghionoiul
[i]Da' ce-a fă]
asculta studiile de chopin cantate de el. in trest eu unul nu am simtit nimic deosebit la muzica lui.
Ptiu, bine că n-am pus pariu că s-a retras la manăstire, pierdeam naibii banii...
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Iun 30, 2006 8:57 am

Nici acum, nici in viitor si nici in vecii vecilor nu va fi in stare vreun robot sa compuna ceva fie si de departe asemmanator cu "Lied von der Erde", sau "Tristan si Isolda" sau Concertul nr. 3 pentru pian si orchestra de Rahmaninov, ca sa nu dau decat exemple asupra carora putem cadea cu totii de acord.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Vin Iun 30, 2006 9:10 am

Dom' Ciuhandru, aş putea să vă-ntreb ce v-a făcut să vă schimbaţi mintea in legătură cu produsul Wagner in care rănitul Tristan cantă de mama focului jumate din actul 3 ? :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Iun 30, 2006 9:21 am

Pai, repet: abstractie facand de ridicolul situatiei, muzica e frumoasa.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Vin Iun 30, 2006 12:23 pm

e na,propriul meu calculator genereaza muzica(random) e muzica vere - oscilatii perfect armonice,ce asta nu-i compozitie?
ca nu va place voua e alta poveste.

cat despre opera ce sa spun,muzica e faina,daca luam doar muzica,tre sa recunosc ca sunt extrem de plictisit sa ma uit la o opera,chiar daca e interpretata remarcabil.
nu pot sa suport grimasele sopranelor sau cum le curg efectiv balele la diversi cantareti.
asta in cazul fericit cand solistii chiar fac ceva pe scena,si nu stau pironiti ca stalpii de telegraf.
adevarul e ca tocmai in cantareti(vb de wagner) actiunea mai e ceva,ca-n inel majoritatea personajelor isi pun mainile-n cap,dau fuga de colo colo fara sa scoata o silaba,belesc ochii ca la felu 12,si gesticuleaza parc-ar fi apucati.
iar orice bunhilda respectabila,intinde gatu mai ceva ca un cocostarc,si-si stramba mecla mai rau ca un epileptic in plin atac.

deja actul 3 e teribil,8 valchirii - recital de schimonoseala.
crunt.majoritatea sopranelor se lamenteaza de te doare capul,astea chiar n-au priceput ce-i aia o valchirie.iar doamna wotan,dupa ce ca-si impune punctul de vedere,de regula are o mimica de individa maltratata.

sau in actul 3 din parsifal,sta gurnemanz pe pajiste mai bine de juma de ora de te prinde somnul pe scaun.mai latra kundry din cand in cand dar mare frectie nu se intampla.

insa cel mai ridicol e actul 2 sin tristan,unde sa vezi acolo schimonoseli,doi iubiti singuri prin padure n-au altceva mai bun de facut decat sa se lamenteze,sa urle la luna,si sa-si balanseze membrele anterioare ca la gimnastica de-nviorare total desincronizata.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Vin Iun 30, 2006 12:27 pm

Colegule, iata una din rarissimele ocazii cand suntem de acord :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Vin Iun 30, 2006 1:43 pm

colegu scrie:e na,propriul meu calculator genereaza muzica(random) e muzica vere - oscilatii perfect armonice,ce asta nu-i compozitie?
ca nu va place voua e alta poveste.
Ai dreptate. Dacă Schonberg şi Webern au fost trecuţi la categoria "muzică", atunci calculatorul tău de ce-ar fi mai fraier ?...
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

de la alkan la debussy

Mesajde eliz » Mie Iul 26, 2006 10:25 pm

cine are ocazia sa asculte Alkan - Esquisses No. 11 Le Soupirs sa o faca. Este Debussy curat (este o a treia Clair de lune alaturi de cea a lui Debussy si Satie) , compusa cu vreo 20 de ani inainte de compozitiile lui debussy. avand in vedere ca acesta a facut numeroase studii referitoare la alkan in timp ce studia la conservatorul din paris (pt ca il admira f mult) nu cred ca piesa accea e doar o asemanare intamplatoare ci cred ca reprezinta o fundatie pe care debussy si-a asezat compozitia.


am dat de asta dupa ce mi-am dat eu seama de ceea ce am afirmat mai sus cautand in google:
http://www.jackgibbons.com/alkanmyths.htm
Debussy came across Alkan’s music as a student at the Paris Conservatoire in the 1870s and was extremely fond of Alkan's miniatures for piano. Like Chopin, Alkan composed almost exclusively for the piano. Amongst his 75 opus numbers is the mammoth "Twelve Studies In All The Minor Keys", Opus 39, a work that takes over 2 hours to perform complete and which contains within it a 3 movement Concerto and a four movement Symphony, both for solo piano. But in complete contrast to this work, Alkan also wrote a myriad of delightful miniatures depicting a wide variety of moods; these are the pieces Debussy was so smitten with. Listening to these pieces it's easy to hear what attracted Debussy to this music, particularly in such a piece as "Les Soupirs" from Alkan's set of 48 Esquisses, with its enticing harmonies, and its musical depiction of a single emotional mood (in this case ‘sighing’).
eliz
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 12:00 am

Mesajde Vladik » Vin Aug 04, 2006 5:15 pm

L-am ales pe Haendel doar pentru ca acum se intampla sa ascult celebra Water Music (nu stiu care ar fi traducerea ideala in romana, Muzica Apoasa?) care e una din compozitiile mele preferate.
asta fiind spus, nu am un compozitor preferat (sau mai bine spus, am prea multi)
every morn' and every night
some are born to sweet delight

every morn' and every day
some are born to endless pain
Avatar utilizator
Vladik
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Mie Mai 19, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Dum Aug 06, 2006 2:47 pm

apropo de muzica apei,pdq bach are o compozitie royal firewater music,si cu asta cred ca am spus tot :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Leonard Shelby » Mie Oct 18, 2006 1:04 pm

colegu scrie:eu am compus o piesa pentru clarinet de 5 secunde - piesa a ininterpretabila(daca-mi spune cineva cum faci ca sa iei 5 note simultan la un instrument de suflat in afara de orga dau o bere),ceea ce-o face de o virtuozitate nemaiintalnita.

se poate, dací£ se gí£sesc in tabelele de multifonice (deci numai anumite sunete) in care se precizeazí£ combinaí¾ia de taste ºi modul cum se suflí£. evident cí£ niciun interpret nu ºtie pe dinafarí£ toate multifonicele, dar dací£ compozitorul precizeazí£ acel cod din tabel, ar trebui sí£-i iasí£ sunetele.
Leonard Shelby
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Ian 22, 2006 7:46 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde ploiesteanu » Mie Oct 18, 2006 10:33 pm

Nu pot spune ce compozitor imi place cu precadere. Dintre cei propusi, Brahms si Beethoven, Mahler in simfonii, Wagner, Puccini,opera, balete Ceaikovski, Stravinski Khachaturian, uverturi Rossini ,Beethoven, Rapsodii, Concerte de pian... concerte de vioara...,violoncel, clarinet, viola chiar...,pentru cor si orchestra, triouri, cvartete, muzica film, orchestra si banda intoarsa, electronica , experimentala (pe nervii nostri?)...Propun ceva pe categorii. Cel care voteaza poate propune inclusiv categoria. Muzica este atat de vasta , poate din aceasta varietate rezida si frumusetea...Ati incercat sa faceti vreodata muzica?Sa va treaca o frantura de melodie prin cap si sa o vreti transpusa pe note? Ceaikovski se ruga de maica-sa de cand era mic sa faca ceva sa-i scoata muzica din cap , sa n-o mai auda...
ploiesteanu
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Oct 09, 2006 6:22 pm
Localitate: ploiesti

Mesajde ghionoiul » Mie Ian 03, 2007 9:58 am

Băi nene, oricată caterincă ar face unii de firma Strauss&fiii, is şi ăştia buni la ceva. Pe 1 ianuarie la pranz n-ai chef de Mahler, dar nici de Guţă, după ce toată noaptea ai petrecut in zgomot de manele. íŽţi trebuie ceva lejer şi drăguţ, iar muzica uşoară a lui Strauss e cea mai nimerită. Mie mi-a picat cat se poate de bine concertul de la Viena. M-am amuzat copios chiar şi de pantomima fără pretenţii pe care o făcea Mehta cu burtoşii din orchestră (care, dincolo de relaxarea afişată, cantau polci şi valsuri cu aceeaşi dedicaţie cu care cantă Bruckner).
In plus de asta, muzica Ştrauşilor - a lui Ion fiul cu precădere - nu duce niciodată lipsă de inspiraţie. Nu degeaba Wagner il numea pe J.S.-fiul "cea mai melodioasă căpăţană din cate au existat". Pană şi geniul Mozart are zeci de lucrări in care inspiraţia ii lipseşte cu desăvarşire, pe cand Strauss e mereu in vervă. Şi in Kaiserwalz, şi in polcile CFR de care n-am auzit in viaţa mea (apropo, colegule, ce părere ai de abundenţa de tobe, talgere şi pocnitori ? :D )
E adevărat că şi filarmoniştii vienezi au grijă ca Strauss al lor să nu cadă niciodată in derizoriu, aşa cum ar cădea orice compozitor, oricat de titanic, dacă ar fi cantat de vreo fanfară cu nume sforăitor, gen Philharmonie der Nazionen, care s-a scremut efectiv pe scena marii capitale culturale proclamate cu surle şi trambiţe să ejaculeze un dans ungar de Brahms. Pe bună dreptate romanul Klaus Johannis, primarele urbei, era intristat că renumitul taraf n-a intonat şi Rapsodia romană nr 1 de Enescu. Dar tot el ne-a prezentat şi motivul: reputata orchestră, intr-un acces de modestie, s-a simţit nepregătită să interpreteze o bucată atat de complexă şi de grea...
Deci pană acum capitala Sibiu - provincia Viena 0-1. Să vedem după pauză.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Ian 03, 2007 6:34 pm

Ghioniule, la multi ani si sanatate!

Subscriu fara rezerve!

Muzica familiei Strauss e ca o cupa de sampanie de-aia buna, de colectie, bauta relaxat, c-o prajitura-n fata, dupa o masa copioasa. Iti da un sentiment de "joie de vivre", de "dolce vita" burgheza si mittel-Europeana care, in contextul simbolic al aderarii, a picat excelent. :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde eliz » Mar Ian 16, 2007 1:01 pm

cand v-am auzit vorbind de celebrul concertul de anul nou de la Viena, mi-am amintit cum cu ani in urma de fiecare data cand schimbam posturile si dadeam peste acest program schimbam rapid cu scarba. fiecare sunet al orchestrei parca ma zgaria pe creier. din totdeauna mi-a placut muzica, dar niciodata nu mi-a placut muzica clasica.
cumva faza asta mi-a ramas intiparita in minte si mi-o aduc aminte adesea, neincetand sa ma mir cum m-am putut schimba in asa fel. in ultimii 5 ani rareori a trecut o zi fara sa ascult cel putin jumate de ora muzica clasica. cateodata as cataloga-o obsesie, un fel de drog pt ca daca in stau mai multe zile fara sa ascult muzica clasica incep sa ma simt ciudat.

Apropo: La Multi Ani
eliz
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 12:00 am

Mesajde colegu » Mar Ian 16, 2007 3:33 pm

eu pot spune că respectivul soi de concert incă imi provoacă scarbă şi acu :)
noroc că de regulă, pe data de 1 nu mă uit la teve.

chiar mă mir că maneaua clasicismului i-a atras şi pe wagner şi pe brahms deopotrivă.
dacă brahms nu mă miră, la wagner stau niţel pe ganduri.
imi trece, gigelul in timpul liber se ocupa şi cu antisemitismul şi cu tot soiul de idei - cum să ardă evrei in sinagogă sau chestii de genu..

noroc că nu d-aia ii iubim noi pe brahms şi wagner. in rest, tot respectul pentru ştraus şi fii.
la mulţi ani şi ţie coane eliz.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mar Ian 16, 2007 3:51 pm

Păi bre colegule, parcă la un momen'dat ziceai că manelele e bune, dacă nu de alta, atunci măcar fincă la o paranghelie nu poţi dansa beat şi cu cămaşa scoasă din pantaloni pe a 6-a de Bruckner.
Şi atunci nu văd de ce valţărele lui Ştraus n-ar fi bune, ca o chestie uşurică, imediat după beţia de rev. Sau poate ai vrea direct Rautavaaaaaaara şi a 7-a de Pettersson ?
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mar Ian 16, 2007 4:54 pm

Pai chiar asa, nea Colegule! Faci apologia manelelor da' nu suporti valsul... e ca si cum ai bea cu delicii un trascau imputit da'-n schimb ti-ar provoca greturi sampania :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Mar Ian 16, 2007 4:58 pm

A, şi am uitat: La mulţi ani, Eliz, şi mersi că ai resuscitat forumul :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mar Ian 16, 2007 6:00 pm

da ce treabă are maneaua cu valsu?
manelele imi plac(unele) iar valsurile nu(exceptand şosta, englund etc..)
şi ca să fiu cinstit nici nu mă dau in vant după şampaniile alea pline de sulfaţi fosfiţi şi mai ştiu eu ce
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Mar Ian 16, 2007 6:15 pm

[quote="colegu"]ş]

Parca de-alea vorbeam eu? Ma refeream la Veuve Clicquot recolta 1963. :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mar Ian 16, 2007 9:28 pm

coane dacă-i din anu ăla e cam expirat, pe bune, ia vezi la termenu de garanţie. nu scrie cumva "a se consuma inainte de data imprimată pe ambalaj"?
că dacă vinu ăla n-o avea conservanţi inseamnă că francezii ăia nu scriu ingredientele pă prospect, ceea ce, in ambele cazuri contravine normelor europene.
pă mine mă umplu de abureli şi nu mă lasă să fac ţuică la cazan că contravin normelor, şi francezii bagă chimicale-n vin de-i doare-n cot.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Ian 17, 2007 9:15 am

Colegule, răchia ta la cazan conţine mult mai multe chimicale decat ţi-ai putea imagina, chiar fără să deşerţi personal conţinutul unui pahar Erlenmayer plin cu radicali dubioşi, da' asta-i altă poveste.
Fapt e că nu ştiu ce sulfiţi şi emulgatori o fi turnat Strauss cand şi-a distilat valsurile in alambicul familiei, dar produsele cu pricina sunt la fel de proaspete ca-n ziua lansării. Bineinţeles, nu zic că-s la fel de consistente şi hrănitoare ca un cvartet de Brahms, la urma urmei sunt un simplu desert.
Prin contrast, maneaua romană, această vodcă distilată aiurea din tăraţe de proastă calitate, se impute repede. Sau ii impute ea rapid pe consumatori, cum vrei, e o relaţie biunivocă.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Ian 17, 2007 10:45 am

cum am ajuns la concluzia că prin muzică nu găsim şi nu pierdem niciun "absolut" rămane la latitudinea fiecăruia să decidă ce-l impute şi ce nu.
ş-apoi, răchia mea la cazan conţine chimicale, in ultimă instanţă conţine şi electroni şi cate şi mai cate. dar nu conţine _conservanţi_.
tocmai d-aia pare proaspătă muzica lui ştraus şi fii. pe cand maneaua e bună proaspătă, la chef, cel mai bine live, după care-i trece farmecu.
eu la cat sunt de ţăran n-am putut digera, şi nici n-am să pot vreodată, valsurile lui jozef/johan ştraus, nepoţii, cuscrii şi restul familiei(ăştia fac serioasă concurenţă familiei bach js, cpe, jcn, pdq etc..)
la fel cum nu pot suporta atmosfera aia de bal cu volănaşe, danteluţe şi ifose cat cuprinde.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Ian 17, 2007 11:08 am

Chestia asta cu "tot ce-i cu conservanţi e de caca" e o prostie de tip nou, pornită de la ţăranii (altfel oameni oneşti) cu 4 clase care-şi iau ouăle din propriul cuibar, ce-i drept, nu din hipermarket, dar care-şi pregătesc mancarea lor hiper-ecologică in condiţii igienice de secol XI. Şi culmea că prostia asta a prins şi la orăşenii cu facultate. Mă rog, nu mai insist. Eu unul prefer un vin de calitate, chiar stabilizat cu ceva sulfiţi inofensivi, unui vin din soiul "Molan rouge de Bouturugue" care-ţi dă dureri de cap.
Sigur că şi pe mine m-ar lua greaţa (asta in cazul in care nu m-aş tampi definitiv) dacă m-aş invarti toată ziua prin foaiere preţioase şi aş asculta numai Strauss J. Aşa cum mi s-ar face rău dacă aş manca numai prăjituri. Dar ce rău poate să facă o prăjitură bună, odată pe an ?
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Ian 17, 2007 11:36 am

[quote="ghionoiul"]Sigur că]

Care ar fi, in acest caz, echivalentul muzical al fasolei cu ciolan? :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Mie Ian 17, 2007 11:45 am

Greu de spus dacă-i o echivalenţă perfectă, dar aş zice nişte poeme de Richard Strauss :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Ian 17, 2007 12:14 pm

[quote="ghionoiul"]Greu de spus dacă]

Chiar asa de pline de "gaze" ti se par? :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori