compozitorul favorit?

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Compozitor favorit,preferat si ascultat cu precadere

Bach
11
20%
Handel
1
2%
Mozart
8
15%
Beethoven
5
9%
Brahms
4
7%
Wagner
6
11%
Stravinski,Sostakovici,Miaskovski,Kabalevski etc..
7
13%
Brukner,Mahler,Humperdink,Strauss etc..
6
11%
Enescu
3
5%
sunt indecis,sa crape colegu de ciuda!!
4
7%
 
Voturi totale : 55

Mesajde AlexN » Lun Iun 19, 2006 4:45 pm

Concertul din primul link a avut un efect foarte neasteptat asupra mea. Facand si altceva in timp ce-l ascultam (ca de, sunt la munca) mi-am dat seama abia spre final ca lipsea... orchestra!!! E ceva ce nu mi s-a mai intamplat, deoarece eu sunt interesat de orchestre in primul rand, instrumentele solo lasandu-ma rece!... Si cu toate astea, densitatea incredibila a partiturii lui Alkan mi-a creat atatea minute impresia ca exista pe undeva si o orchestra! Cand mi-am dat seama de asta, era sa scap mouse-ul din mana...

Cu toata virtuozitatea nemaintalnita a lui Hamelin si cu toata densitatea de note a partiturii, observatia Ghionoiului e insa foarte adevarata: unde e acea melodie cand stralucitoare, cand profunda, care te lasa incremenit de uimire sau te rascoleste, pe care numai unul ca Liszt stia s-o compuna?...

Alkan pare mai mult un virtuoz al pianului, asa cum Paganini era un virtuoz al viorii. Eu unul nici nu indraznesc sa pun toate concertele pentru vioara ale lui Paganini fie si numai langa singurul concert pentru vioara al lui Brahms... Caci toate la un loc n-ar avea nici o sansa in fata "burtosului barbos".

Problema cu Alkan e la fel ca cea cu Ciurlionis de care discuta Colegu mai demult. Daca era cu adevarat mare, lumea cea rea si nedreapta nu l-ar fi lasat in linistea uitarii...
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Lun Iun 19, 2006 5:09 pm

hai sa nu-l bagam pe ciurlionis aici,lituanianul era ocupat cu revigorarea culturii lituaniene(fix asa) si si-a bagat nasul si prin pictura.

arta nu prea tine seama de mare sau mic,valoros sau de 3 parale.cu asta se ocupa marketingul si politica caselor de discuri.

cat de curand o sa-i dau o sansa lui alkan,dar nu cred sa fie cine stie ce din 2 motive:
nu-i postromantic,si nici n-a prea compus simfonii.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde eliz » Lun Iun 19, 2006 11:51 pm

@ghionoiul
da. l-am descoperit tarziu pe hamelin ... ascultam hamelin si ma uitam la videoclipuri cu el (aveam vreo 5) si nu vedeam nimic special in el. preferam sa privesc un arrau, un horowitz sau un richter. nu i-am inteles unicitatea lui hamelin pana nu l-am vazut/auzit cantand melodii virtuoase: liszt - rasp ungara nr 2, studiile de godowsky, alkan, sorjabi. atunci am inteles ca pianistul asta are o tehnica ca a nicialtui pianist a secolului 21 (poate doar alkan il depasea pt ca liszt a spus unul elev de a lui ca alkan are cea mai perfecta tehnica care a vazut-o vreodata) ... are un stil f deosebit despre interpretare. uneori ti se pare ca se joaca cu pianul (ridica mana pana la nivelul umarului sau a capului si de acolo aduna pumnul si lasa doar degetul aratator cu tinteste o clapa fara ca macar sa se uite unde sa loveasca). sau cateodata cand are trecere cu cate o mana pe sub cealata. tehnica lui mi se pare extraordinara. este un film hamelin - supervirtuoso cautati-l ca merita. eu am doar jumate din el (din pacate)
daca nu ... va recomand http://www.youtube.com/watch?v=CBygW-3ffOY (parca nu era destul de virtuoasa piesa) unde mai trage si o cadenta la final f dificila (cadenta compusa de el). apropo hamelin a si compus. am vreo 3 melodii originale compuse de el si vreo 5 transcriptii. sunt destul de bune.
totusi eu nu am un pianist preferat ci de exemplu imi place: bach cantat de gould, beethoven de serkin, rachmaninov de richter, thaichovsky de van cliburn, horowitz cantand scriabin, mozovsky sau scarlatti, uchida cantand mozart, arau si melodii lente de liszt, cziffra cantand melodii rapide de liszt, askenazy cantand melodii lente de chopin, polinni cantand melodii rapide de chopin, hamelin cantand virtuosi si necunoscutii.


P.S imparatul austriei cand a spus ca o compozitie de a lui mozart are prea multe note se referea la o opera. vezi filmul Amadeus (mie mi lene sa caut acum la care se referea dar asa imi amintesc)
totusi alex nu a spus expresia referitoare la a doua melodie ... sunt curios :-)

@AlexN
pai da ... daca te uiti la primul meu post am spus ca alkan face ca pianul sa para o simfonie de instrumente si nu sunt singurul care afirma asta. are compozitii numite simfonii pt pian solo. nu e doar densitatea notelor ci faptul ca sunt pe linii armonice frumoase. asculta godowsky, sorjabi, xenaxis ... si alea au pian solo dens si complicat dar ... degeaba.
da Liszt a compus niste melodii rascolitoare (care imi produc furnicaturi atunci cand le ascult) dar de obicei ele sunt in muzica lenta: Les jeux d'eaux r la Villa d'Este, Harmonies poetiques et religieuses (No. 3)-Piu sostenuto quasi preludio-Tempo I-Andante semplice, Soirees de Vienne Valse Caprice no 6 Allegro con spirituoso, Standchen , etc
cu exceptii a mai introdus muzica foarte profunda si in muzica virtuoasa ,de exemplu: studiu transcendental 6 si 11 dar cam putin avand in vedere numarul impresionant al compozitiilor lui. este mai greu sa ai frumusete in muzica virtuoasa . de exemplu cum a "stricat" godowsky studiile lui chopin ... le-a complicat dar nu a reusit sa le pastreze frumusetea.
nu stiu daca poti intelege profunzimea muzicii lui alkan ascultand (la birou in timp ce mai faci cine stie ce) doar doua melodii din care prima este live si se aude desul de prost iar a doua cantata de un computer (pt ca din pacate variantele a doi pianisti pe care le-am mai ascultat eu sunt prea lente ... sper sa incerce si hamelin sa o cante vreodata).
eu am ascultat cam 95% din ce a compus liszt (uneori aceeasi melodie cantata de 15 pianisti) cam 90% din ce a compus chopin (ca nu gasesc nicicum cantecele ... opus 74) si cam 30% din ce a compus alkan dar ... il prefer pe alkan si nu doar pentru virtuositate. eu gasesc si profunzime in muzica lui. dar tu nu ai ascultat melodii ca: Alleluia Op. 25, Concerto da camera op 10 no 2- ii. Tempo I (Hamelin), Etude no. 07 Op 35 'L'incendie au village voisin' , Prelude in D major (no. 05) Psaume 150eme, Etude no. 03 Op 35 si multe altele de care din pacate nici eu nu gasesc, si nici cele 25 de preludii sau 48 de esquisses asa ca nu ar trebui sa spui ca este doar un virtuos.
cat despre afirmatia ta ca daca un artist ramane necunoscut este fiindca o merita si ca viata este dreapta intodeauna si fiecare primeste ceea ce merita eu am o gandire cam opusa (dar recunosc ca as vrea sa fiu asa optimist).
eu unu iti dau 4 motive pt care alkan nu este cunoscut:
1. oamenii sunt superficiali de obicei in ceea ce priveste cunoasterea (uneori nu intentionat ci pt ca nu au posibilitati sau pe cineva care sa le deschida ochii). ai ascultat tu oare pe langa liszt ,chopin si compozitiile pt pian a: Henselt, Paderewski , Corelli, Scharwenka, Sauer ,Parry, Stanford, Massenet, Hahn, Huss, Clementi, Schelling, Marx, Korngold, Lyapunov, Fuchs, Ligeti, Hummel, Kiel ,Kullak, Dreyschock, Quilter, Gabrilovich, Levitzki, Palmgren, Tausig, Rubinstein, Sorabji, Roslavets, Lourie, Bortkiewicz, Stojowski, Faerie, Barret ... lista ar mai putea continua. eu i-am cam ascultat, dar probabil restul 1000 de oameni care spun ca Mozart este cel mai mare compozitor din toate timpurile nu ia ascultat.
2. alkan din prea multa modestie nu isi prea canta muzica in public decat rareori (in scurta cariera publica dar stralucitoare pe care a avuto ... el s-a retras ca sa compuna cu adevarat pt ca viata publica il distragea. s-a retras pentru a cunoaste religia si muzica. este un mistic al pianului cam ceva de genul lui gould ... un om care se retrage 20 de ani in pustiu sa inteleaga ceva legat de acest instrument). in aparitiile din public prefera sa cante muzica prietenilor lui f buni chopin si liszt sau compozitii de bach. liszt este cam in coltul opus el isi canta cam exclusiv muzica compusa de el (omu si-a facut reclama si i-a cam mers treaba, este cel mai celebru compozitor de pian ... dar nu si cel mai bun, cel putin nu pentru unii care se scufunda in adancurile compozitiilor de pian).
3. muzica lui alkan este dificila. nu sunt mai mult de 20 de pianisti de la moartea lui care au avut curajul sa il cante in public.
4. cercul vicios: greu de gasit inregistrari cu el, pianisti incepatori care incearca sa il abordeze se trezesc fara spectatori pt ca omul daca vede doua afise: unul cu beethoven si unul cu alkan prefera sa mearga la beethoven.

P.S
-daca as nota cu nota 10 concertul lui alkan pt pian si imperialul lui beethoven , cu 9 rachmaninov nr 3 si tchaikovsky nr 1, concertul fantastic de albenitz, cu nota 8 grieg no1 ,schubert no 2, methner no 2, prokofiev ... concertele pt pian ale lui liszt si chopin ar fi undeva intre notele 3-5 :-) (mai ales chopin saracul a cam dato in bara cu compozitiile lungi ca sonatele lui lizst mai sunt cat de cat). oricum este incredibil cum acesti 3 compozitori (liszt, chopin, alkan) au compus in acelasi timp, au fost buni prieteni dar au reusit fiecare sa isi pastreze stiluri si linii melodice originale in compozitie. fiecare a compus muzica unica.
-pt cei interesati de arta le mai recomand un necunocut in pictura: Alma-Tadema http://en.wikipedia.org/wiki/Lawrence_Alma-Tadema.

@colegu
ma bucur ca ti-am trezit interesul. defapt asa si banuiam. perspectivele tale asupra muzicii clasice pareau cele mai largi din userii de aici. eu daca as alege intre a asculta la un momentdat o compozitie deja ascultata de compozitorul meu preferat sau un necunoscut as alege necunoscut pt ca imi place mereu sa descopar lucruri noi (sau aceeasi compozitie interpretata sau dirijata de diferite persoane). oricum daca te apuci sa downloadezi ceva de alkan sa imi spui si mie ce pt ca eu inca imi intregesc colectia. avand in vedere ca iti place muzica nordica poate ca o sa iti dai seama si de asemanarea intre nielsen si alkan pt ca eu nu prea am vazut-o , desi am citit prin unele locuri chestia asta "Some of his multi-movement compositions show "progressive tonality" which would have been familiar to the later Danish composer, Carl Nielsen (for example, Alkan's first chamber concerto begins in A minor and ends in E major)". nu prea inteleg ce inseamna tonalitate progresiva.
da ... din pacate nici unul din marii virtuosi ai instrumentelor solo nu prea au compus muzica simfonica (cel putin nu la nivel inalt) decat cu exceptia lui beethoven care a reusit niste lucrari de exceptie atat in simfonii cat si pt instrumente la care nu era virtuos (vioara).
probabil nu o sa iti placa alkan dar macar o sa mai sti ca a fost un virtuos romatic al pianului si o sa sti ca cunosti un compozitor in plus fata de cei arhicunoscuti. eu inca nu am vazut sa se pomeneasca pe threadul asta de muzica clasica de un compozitor pe care sa nu il fi ascultat, plus ca am ascultat cam tot ce au compus cam primii cei mai cunoscuti 30 de compozitori. faptul ca atunci cand port o discutie cu cineva gandindu-ma ca in afara de ce imi spune el eu mai cunosc si opera multor altora imi confera un sentiment placut de superioritate :n:

P.S transcriptia lui heifetz la barcarole op. 65 , de la solo pian => vioara cu acompaniament pian suna f bine ... pacat ca nu a avut insusi alkan fantezia necesara sa o compuna direct asa.
eliz
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mar Iun 20, 2006 8:16 am

Nene Eliz, jos palaria in fata pasiunii matale pentru Alkan, se vede ca esti in extaz cand scrii despre el:) si incerci sa-l emulezi... adica el note multe, mata cuvinte multe! :) Iti urez si eu bun-venit pe forum!

Da' prietene drag, fara suparare, te rog mult... nu mai zice, nene, de cutare sau cutare ca au compus "melodii".... ca asta aduce a Marius Moga, zau asa... :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mar Iun 20, 2006 8:35 am

nu l-am ascultat inca pe alkan...dar l-am ascultat pe kazuhito yamashita..
si tipul e chitarist,dar ce face el cu chitara e greu de spus.
imaginati-va a 9-a simfonie de dvorak cantata la chitara,sau seherezada lui korsakov.

insa mai e o chestie,pianul suna,sau are tendinta de a suna prea mecanic(vezi ligeti).
adica,apesi taste,la fel cum scrii la tastatura,si cel mai meserias virtuoz e doar o banala masina de scris.
chitara e mai expresiva din punctul asta de vedere,poti lua o nota in diferite moduri.si la pian poti ,cicanind corzile direct cu mana(chestie patentata de pe langa gard aka langgaard)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mar Iun 20, 2006 9:03 am

eliz scrie: concertele pt pian ale lui liszt si chopin ar fi undeva intre notele 3-5 :-)
Culmea, mie concertele lui Butan mi-au amintit fix de ale lui Chopin - la fel de dezlanate şi fără rost. Cat despre alăturarea acestora cu cele ale lui Liszt, ii fac loc langă "Brahms clonă Schubert" şi "Wagner cel ostil progresului" :D

De acord cu observaţia lui Alex - şi eu mi-am dat seama tarziu că nenea ăla cantă singur, fără orchestră. Din acest pedeveu - jos pălăria in faţa acestui Paganini al pianului, un adevărat Ronaldinho pentru care obiectul muncii nu are secrete.

Dar de aici şi pană la "misticul Metan care cantă la pian" e cale lungă :doh:

Mă bucur pentru tine, eliz, că ai o părere atat de bună despre tine insuţi, asta am auzit că face foarte bine la colesterol şi la hipertensiune. Dacă tu te consideri superior pentru că ai ca hobby muzica pentru pian a 3 duzini de obscuri, bravo ţie, e un hobby la fel de onorabil ca şi datul la lostriţă cu viermi de mătase, noaptea, din barcă cu motor in 2 timpi. Dar de la unul care are pretenţii de "vederi largi", aştept şi altceva decat 3 ecrane numai despre pian. Hai, ştiu că poţi ! :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mar Iun 20, 2006 9:05 am

colegu scrie:insa mai e o chestie,pianul suna,sau are tendinta de a suna prea mecanic(vezi ligeti).
adica,apesi taste,la fel cum scrii la tastatura,si cel mai meserias virtuoz e doar o banala masina de scris.


Pai daca-i asa, de ce nu auzim de marele pianist virtuoz Ciuhandru? Sau Colegu'? Ca pe taste apasam toti :)

Pianul suna mecanic cu un pianist de trei parale, dar cu un meserias, suna divin. Cateva ex: Rubinstein / Nocturnele lui Chopin, Pollini / Fantezia in do major de Schumann, Kempff / Mozart 24, Gulda / Mozart 20 sau Richter / Schumann,Rahmaninov 2. Si sa nu-l uitam pe, poate, cel mai mare dintre toti: Dinu Lipatti. Cine a ascultat ultimul sau recital, dat la Besancon cu putin timp inainte de a muri, sau inregistrarea valsurilor chopiniene, sau Grieg, sau Schumann, stie de ce...

Asa ca... nu trageti in pianist, face si el ce poate! :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mar Iun 20, 2006 9:54 am

acum ascult concertele de camera opus 10 de alkan cu hamelin...
n-am ajuns la partea aia super meseriasa de o virtuozitate nemaiauzita..
ba mai mult de atat e o muzica destul de banala.nu tu disonante,nu tu sarcasm,nu tu lamentari patetice..
ca sa nu mai spun ca seamana teribil a mozart,si asta nu-i a buna pentru un romantic.
deh,opus 10...da d'alde berlioz compunea recviemul pe la opus 5 ..asa ca...

edit: si-acum am vazut si marele concert pentru pian solo si inregistrare execrabila,opus treizeci si ceva de alkan cu marele meserias hamelin(interpretul e beton)
impresii:
calitatea sunetului e naspa rau,da muzica e si mai teribila.
pe la minutul 3 imi suna sonata in si minor a lui liszt data la repezeala,asa,ca sa nu se prinda multimea..
m-am prins de metoda de a compune a lui alkan..
a vazut ca pe la opus 10 seamana cu mozart,si trebuia sa schimbe ceva,lua slagare contemporane si transforma jumatatile in optimi,sferturile in saisprezecimi,largo in allegro barbaresca,rubato si schleppend in molto vivace e con tutii sfortza si eventual dolce e piano in scherzo nu mai e piano.

stilul inconfundabil al lui liszt se vede cu ochiul liber chit ca e rulat fast forward.
sincer sa fiu n-am crezut nici o clipa ca hamelin e acompaniat de o orchestra inexistenta,si n-am remarcat chestia asta stupefiat dupa 5 minute...
pe hamelin il stiam ca-i bun,acum din pacate am aflat ca alkan e prost,tare prost.
astept inca opusul care sa ma dea pe spate.o fi avand omul tehnica de dactilograf,ca nu facea lordul liszt remarci gratuite,da nu de fraier nu-si interpreta alkan lucrarile in public ;)

alkan e prea normal,daca era nitel cu capu altfel il priveam,dar pana acum am impresia ca in el avem exponentul perfect a ceea ce la facultatea de arte plastice se numeste - "labar".

baremi liszt stim ca a compus pt pian pt ca sa show off,dar baremi liszt a avut si lucrari mai "cerebrale"
maxim de bafta.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Mar Iun 20, 2006 11:46 am

eliz scrie:1. oamenii sunt superficiali de obicei in ceea ce priveste cunoasterea (uneori nu intentionat ci pt ca nu au posibilitati sau pe cineva care sa le deschida ochii). ai ascultat tu oare pe langa liszt ,chopin si compozitiile pt pian a: Henselt, Paderewski , Corelli, Scharwenka, Sauer ,Parry, Stanford, Massenet, Hahn, Huss, Clementi, Schelling, Marx, Korngold, Lyapunov, Fuchs, Ligeti, Hummel, Kiel ,Kullak, Dreyschock, Quilter, Gabrilovich, Levitzki, Palmgren, Tausig, Rubinstein, Sorabji, Roslavets, Lourie, Bortkiewicz, Stojowski, Faerie, Barret ... lista ar mai putea continua. eu i-am cam ascultat, dar probabil restul 1000 de oameni care spun ca Mozart este cel mai mare compozitor din toate timpurile nu ia ascultat.


Problema e foarte simpla (am mai spus-o, dar o repet): nu ma intereseaza virtozitatea in muzica. Nu ma intereseaza prea mult instrumentele solo. Nu ascult muzica de camera pentru ca mie nu-mi transmite nimic (cu foarte mici exceptii). Eu sunt omul cu orchestra. Prin urmare, nu numai ca n-am ascultat nimic din lista ta, dar nici macar n-am auzit de majoritatea numelor date de tine. Sincer sa fiu sunt mai interesat de ultimile descoperiri pe care le-am facut ascultand simfoniile importate de la Colegu (si despre care inca n-am prea apucat sa scriu...) Si btw, nici Mozart nu prea ascult :n:


eliz scrie:P.S
-daca as nota cu nota 10 concertul lui alkan pt pian si imperialul lui beethoven , cu 9 rachmaninov nr 3 si tchaikovsky nr 1, concertul fantastic de albenitz, cu nota 8 grieg no1 ,schubert no 2, methner no 2, prokofiev ... concertele pt pian ale lui liszt si chopin ar fi undeva intre notele 3-5 :-) (mai ales chopin saracul a cam dato in bara cu compozitiile lungi ca sonatele lui lizst mai sunt cat de cat). oricum este incredibil cum acesti 3 compozitori (liszt, chopin, alkan) au compus in acelasi timp, au fost buni prieteni dar au reusit fiecare sa isi pastreze stiluri si linii melodice originale in compozitie. fiecare a compus muzica unica.


Eu nu sunt deloc fan Chopin. Stiu ca am ascultat la un moment dat la radio vreo doua concerte pentru pian si orchestra. Unul dintre ele (nu mai tin minte numarul, desi e bine de stiut ca sa ma feresc data viitoare) mi s-a parut intruchiparea perfecta a conceptului de "muzica fara rost". Celalalt insa mi s-a parut mai interesant sub aspect orchestral (iarasi, nici aici n-am retinut numarul). In rest, creatiile pt pian solo ale lui Chopin ma plictisesc ingrozitor, nu pricep deloc de ce este atat de apreciat acest compozitor. Dar in fine, eu nu pricep nici de ce Verdi este apreciat, dar asta cred ca e problema mea.

Liszt pentru mine inseamna in primul rand simfonism. El ma intereseaza in primul rand dpdv al compozitorului, al celui care nu numai ca a fost prietenul si socrul lui Wagner, dar care i-a oferit acestuia teme muzicale, "ia-le, le vei face celebre!" Faptul ca el a bantuit toata Europa in calitate de virtuoz, ma intereseaza prea putin...

In rest, ma bucur mult ca ai o pasiune adevarata pentru un compozitor. Cel putin dpdv al densitatii partiturii, Alkan este intr-adevar un fenomen.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Mar Iun 20, 2006 12:27 pm

si uite ca s-ar putea sa aveti un punct comun..
in lista lui eliz vazui un selim palmgren(d-ala nordic) dar mai interesant,un carl tausig,a carui principala preocupare a fost sa transcrie pentru pian lucrari de wagner(adica opere)
ideale pentru zilele in care aveti chef sa cantati wagner sub dus si n-aveti acompaniament!!
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mar Iun 20, 2006 12:37 pm

Alex, problema principală a lui Metil-izobutan nu e aceea că nu e simfonist, ca să-l bagi şi tu in seamă (am reţinut că instrumentele solo n-au sex appeal pentru tine...). Marea lui problemă e că nu e cu adevărat un Compozitor, ci un simplu virtuoz, care inventează nişte melodii de maximă dificultate tehnică şi le aşterne pe hartie.
Deci comparandu-i producţiile cu alte producţii pentru pian solo, ca să vorbim aceeaşi limbă, dă eroare dpdv muzical. Pană şi cu Chopin, ca să nu mai vorbim de Bach, Beethoven, Liszt, Brahms, Prokofiev, Debussy, Enescu...
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mar Iun 20, 2006 12:42 pm

Ce-aveti, fratilor, cu sarmanul Chopin?... omul a compus si el ce-a putut, adica unele din cele mai sublime bucati din istoria muzicii... si voi il faceti de 3 parale... lasati, domnilor, data viitoare va compune mai bine :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Mar Iun 20, 2006 1:10 pm

Ciuhandrule, ce naiba mă, incă n-ai prins ideea ? Pe forumul ăsta e bine să te abţii de la afirmaţii cu grad atat de mare de absolutizare, altfel sigur iţi sare careva in cap :D I-ai făcut reclamă lui Wagner, iţi sare Ciuhandru in cap. L-ai ridicat in slăvi pe Brahms, Colegu iţi face viaţa amară. Eşti fan Verdi, Alex te va bodogăni şi in drum spre budă. Vii să predici Evanghelia după Alcan, subsemnatul dă tonu' la huiduieli... ~p

Phuai, ce-am mai ras... deh... ne mai distrăm şi noi, că suntem homo ludens, nu maşini de găurit in coordonate...
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mar Iun 20, 2006 1:30 pm

Ce ma amuza pe mine cel mai tare este ca lista mea de compozitori preferati este aidoma cu lista celor pusi la index de majoritatea colegilor de pe forum:Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Chopin, Brahms. :) Poate cu Rahmaninov sa ma mai reabilitez cat de cat :))
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Mar Iun 20, 2006 1:40 pm

Ai putea incepe cu Wagner... :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mar Iun 20, 2006 1:55 pm

Cu Wagner m-as reabilita in ochii vostri... dar as scadea in ai mei! ~p
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde eliz » Mar Iun 20, 2006 2:22 pm

mersi ciuhandru pe bun venit. oricum eram aici cam de vreo 3 ani numai ca nu am postat.

[quote="ghionoiul"]Dacă]

nu doar pt pian amice , dar nu indraznesc sa ma bag la discutii despre muzica simfonica, ca stiu prea putin despre ea. cred ca colegu m-ar depasii ca si cunostiinte in materie de muzica simfonica si imi place sa fiu sigur pe ceva atunci cand o afirm ... daca nu as fi la fel ca voi cand spuneti ca liszt e nr 1 fara sa fi ascultat restul de 3 duzini de compozitori pt pian.
ii cunosc pe marii compozitori ... am ascultat si eu simfonia 5 a lui mahler in variante de dirijare a 5 mari titani si cam toate compozitiile pomenite de voi pe aici cu exceptia unor compozitori nordici (care ii am pe calc dar nu am avut timp sa ii ascult ... inca). deocamdata nu am terminat cu muzica pt instrumente solo si muzica de camera . poate peste 1-2 ani o sa ma apuc sa studiez serios si muzica simfonica.

@colegu
da ... chitara este un instrument deosebit, la fel si vioara. anumite infexiuni si scartzieli fac ca fiecare interpretare sa fie unica. totusi la pian poti face ceva ce la alte instrumente cu corzi nu prea poti face ... poti canta 10 note in acelasi timp. si in al doilea rand chitara are multi mai putini virtuosi decat pianul. dar recunosc ca imi place sa ma delectez cu cate un steve vai cateodata. cauta "Eugene's Trick Bag" e o transcriptie dupa paganini pt chitara electrica.
care parte din concertul acela ,care minut seamana cu care sonata de liszt din care parte, din care minut ? :) ca vreau sa observ si eu asemanarea.
apropo ... vezi ca chestia aia cu virtuozitatea extrema este in concertul pt pian solo. cauta versiunea de studio la piesa la care am dar eu linkul spre videoclip
si in legatura cu copierea lui liszt de catre alkan ... vezi ca alkan compunea de la 12 ani :) , varsta la care lizst se cam juca cu putza in nisip. liszt s-a apucat serios de pian la o varsta tarzie ca urmare a participarii la un recital de paganini si-a pus in gand sa faca si el cu pianul ce face paganini cu vioara. omul a studiar intensiv (se spune cam 10 ore pe zi) si a reusit sa ii ajunga din urma copii precoce ca alkan sau chopin. in al doilea rand alkan a trait 25 de ani in izolare , perioada in care a compus cele mai frumoase compozitii.
mai ... asculta si mai citeste.

@ciuhandru
"omul a compus si el ce-a putut, adica unele din cele mai sublime bucati din istoria muzicii" ... total de acord ... si le compunea chiar si la 7 ani. ambele poloneze de la 7 ani sunt superbe. omul asta avea in cap la 7 ani muzica pt tot restul vietii. nu iti dai seama daca o compozitie de a lui a fost compusa la 7 ani sau la 38. a pastrat aceleasi linii melodice. ca precocitate este nr 1 pt mine ... mozart la 6 ani compunand niste melodii(nu ma pot abtine) destul de "tampite".
chopin este pentru multi ca si pt mine puntea care a facut sa traversez de la muzica normala la cea clasica. este foarte usor de "digerat". inainte sa il descopar pe chopin ascultat toate genurile de muzica in afara de cea clasica. am mai incercat sa ascult mozart, beethoven si straus pt a ma initia in muzica clasica ... dar degeaba. dupa maxim 5 minute ma plictiseam. nici gand de wagner, mahler sau mai stiu eu cine.

http://www.youtube.com/watch?v=it2LyfiaXyI
chopin , cantat de unul dintre castigatorii concursului international de pian
eliz
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Mar Iun 20, 2006 2:26 pm

Ciuhandru: Păi da, dar ia gandeşte-te: o scădere contra 3 urcări... Mmmm ?... ;)

eliz scrie: vezi ca alkan compunea de la 12 ani :) , varsta la care lizst se cam juca cu putza in nisip.
Aş]omul asta avea in cap la 7 ani muzica pt tot restul vietii. nu iti dai seama daca o compozitie de a lui a fost compusa la 7 ani sau la 38[/quote]Adică să-nţeleg că la 38 de ani era la fel de pueril la la 7 ani ? :D
Sunt rău, recunosc, Chopin e inegalabil ca "poet al pianului" - e un clişeu prăfuit, dar e valabil. Şi totuşi asta nu-nseamnă mare lucru. Şi Loganul are cel mai mare portbagaj din clasa ei, asta nu-l face mai tare ca Audi A6.

eliz scrie: mozart la 6 ani compunand niste melodii(nu ma pot abtine) destul de "tampite".
Un copil de 6 ani compune eventual melodii puerile. Melodii tampite compune unul care s-a sihăstrit 25 de ani ca să-l descopere pe dumnezeul pianului dar are in cap tot melodii de kindergarten.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mar Iun 20, 2006 2:48 pm

Eu cred ca, "compozitiile" lui Mozart de pe la 6 ani erau scrise de papa Leopold :).

Eu am facut drumul invers: de la Ceaikovski la Metallica :) Mai precis, din clasa a 7-a pana-n anul II de facultate n-am ascultat decat muzica clasica, iar in anul II am devenit.... rocker :)). In primul caz, declicul l-a constituit Concertul nr. 1 pentru pain si orchestra de Ceaikovski, iar in al doilea "Metallica '91". Prietenii stiu de ce... :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde eliz » Mar Iun 20, 2006 2:56 pm

[quote="ghionoiul"]Aş]
era vorba de cine de la cine s-a inspirat. fi mai atent nu doar sarii cu gura aia mare a ta.

[quote="ghionoiul"]Un copil de 6 ani compune eventual melodii puerile. Melodii tampite compune unul care s-a sihă]
esti penibil ... ce melodii de gradinita ? nu vezi ca nu sti ce vorbesti ? ramai la brahmsul tau ca poate la ala i-ai ascultat mai mult de 2 melodii. ~p
eliz
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mar Iun 20, 2006 3:00 pm

eliz scrie:esti penibil ... ce melodii de gradinita ? nu vezi ca nu sti ce vorbesti ? ramai la brahmsul tau ca poate la ala i-ai ascultat mai mult de 2 melodii. ~p


Elizule, gluma, gluma, dar numai pana la Brahms! Poate ca tocmai asta-i diferenta intre Alkan si Brahms: Alkan compunea melodii, pe cand Brahms compunea muzica.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Mar Iun 20, 2006 3:04 pm

eliz scrie:esti penibil ... ce melodii de gradinita ? nu vezi ca nu sti ce vorbesti ? ramai la brahmsul tau ca poate la ala i-ai ascultat mai mult de 2 melodii. ~p
S-a supăraa-aaat, s-a supăraaa-aaat ! :dap:
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mar Iun 20, 2006 4:54 pm

mai ... asculta si mai citeste.

muzica o ascult cu urechile nu cu ochii,ce sa citesc,cartea de telefon sau pagini aurii?

muzica lui alkan nu-mi spune nimic,ce sa-i faci,daca era compozitor nordic mai avea o scuza,da asa ce sa-i fac.basca nu ma omor io cu solouri pt pian.
si doi,cand vb de chitara ma refeream la chitara clasica(unde nu poti da cu pumnu sa sara 10 note,da poti sa scoti niste arpegiouri de niciun pianist nu ti le scoate)
si alta chestie,si pianul e tot instrument cu corzi,la fel cum orga e instrument de suflat ;) ambele instrumente sunt actionate "percutionistic"

apropo,ai fost tare ghionoiule cu kindergartenu :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Mie Iun 21, 2006 8:18 am

@pt. Eliz

Nene Eliz, te vad amator (si cunoscator) de muzica pentru pian. Da-mi, rogu-te, un sfat. Ce varianta imi recomanzi pentru Concertul in sol minor pt pian si orchestra de Schubert? Richter / Kleiber / Bayerische Staatsorchester sau Pollini / Karajan / Filarmonica Berlin? Sau daca stii o varianta mai buna. Multumesc anticipat.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde eliz » Joi Iun 22, 2006 2:58 pm

Ciuhandru scrie:Elizule, gluma, gluma, dar numai pana la Brahms! Poate ca tocmai asta-i diferenta intre Alkan si Brahms: Alkan compunea melodii, pe cand Brahms compunea muzica.


la fel si pt tine ciuhandrule. ramai cu aprecierile la compozitori la care le-ai ascultat mai mult de doua creatii.
cat despre bhrams ... nici macar titanii nu m-au facut sa il apreciez. am tot ascultat concertele pt pian cantate de niste mari pianisti dar degeaba. are si el niste intermetzi dragalase pe care le canta copii la admiterea la liceu de muzica (asta pe bune) ... care sunt cam la scala valorica cam la jumate din calitatea muzicii din aceesi categorie pe care o compunea chopin. mai are niste amarate de transcripii dupa paganinii care mai suna cat de cat dar sunt doar transcrieri ... nimic original. restul ... mediocru, nimic nou. nici macar modificarea unui tempo ~p. pt mine brahms nu este nici macar in top 30. si asta nu o spus ca sa ii fac in ciuda la unul sau la altul , cum fac altii de pe aici (vezi pasarea) si ca sa demonstez asta pot sa spun ca ador muzica vocala si simfonica compusa de bruckner si cea simfonica de wagner (prea putin vocala).

ps ... categoric richter. polini pt muzica dificila la fel ca hamelin. concertul ala trebuie simtit. polini e mai mult un virtuos , richter simte muzica.

@colegu
incearca sa gasesti ceva concert pt pian de ravel (nu mai stiu care) , cantat de michelangeli si dirijat de celibidache. uita-te la partea a doua. poate dupa asta o sa iti dai seama ca pianul nu este doar un istrument de dat cu pumnul.
eliz
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Joi Iun 22, 2006 4:46 pm

eliz scrie:ps ... categoric richter. polini pt muzica dificila la fel ca hamelin. concertul ala trebuie simtit. polini e mai mult un virtuos , richter simte muzica.
.


Elizule, multam fain de raspuns, m-ai scos dintr-o mare incurcatura... si anume: nu credeam ca poate exista cineva ca tine, da' acu' m-am lamurit: esti unic, mosule! ==D ==D ==D

Da' ai si tu dreptate pe undeva: asa cum simte Richter concertul ala, nici Schubert insusi nu l-a simtit.. ~p ~p ~p
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde mrwolf » Joi Iun 22, 2006 6:33 pm

eliz scrie:@colegu
incearca sa gasesti ceva concert pt pian de ravel (nu mai stiu care) , cantat de michelangeli si dirijat de celibidache. uita-te la partea a doua. poate dupa asta o sa iti dai seama ca pianul nu este doar un istrument de dat cu pumnul.


da, Michelangeli este intr-adevar sublim in adagio-ul concertului pentru 2 maini :) de Ravel (sol major)
dar de ce inregistrarile live cu Celibidache cam tarzii pt ABM si nu versiunea studio din 1957 pt EMI?
in plus 1957 este pentru mine un an de gratie in discografia lui: Carnaval , Beethoven PC#5, Chopin, Rachmaninov PC#4

Ciuhandru scrie:Da' ai si tu dreptate pe undeva: asa cum simte Richter concertul ala, nici Schubert insusi nu l-a simtit.. ~p ~p ~p



Se intampla si la case mai mari:

New York Times, movie critic A.O. Scott wrote:

"Thirteen Conversations,"...is a bit like
listening to a Schubert piano concerto:
you perceive, at the far boundary of
concsiousness, echoes and foreshadowings,
and you encounter, always by surprise and
always in retrospect, at exactly the right
moment passages of intense and ravishing
emotion.
mrwolf
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Dec 05, 2003 2:15 am

Mesajde colegu » Joi Iun 22, 2006 8:54 pm

eliz,la faza cu brahms sunt de acord cu tine :D
cat despre ravel,e okei,dar eu prefer varianta cu zimerman boulez + chicago :)
si nici martha argerich nu suna rau.

pe de alta parte un altc concert beton pt pian e si al 2-lea de dsch :),prima parte de meserie curata..soldatelul de tabla sau cum i-o spune :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde mrwolf » Joi Iun 22, 2006 9:46 pm

colegu scrie:dar eu prefer varianta cu zimerman boulez + chicago :)

cleveland, cu chicago au inregistrat bartok #1
mrwolf
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Dec 05, 2003 2:15 am

Mesajde ghionoiul » Joi Iun 22, 2006 10:33 pm

Băi deci vă rog frumos să nu vă luaţi de bietul băiat, că are dreptate ! Concertul in sol minor de Schubert cu Richter există şi se găseşte pe un album pe care mai apar coruri din opere de Brahms, poeme simfonice de Mozart (dintre care aş aminti "Moarte şi putrefacţie"), un Konzertstuck pntru pian şi orchestră de Paganini cu Maurice Andre la violoncel, precum şi celebra suită de dansuri flamenco "Din munţii Finlandei", de Pancio Vladigherov (sincer eu prefer aici varianta cu Charles Munch şi Botoşaniul, deşi toată lumea văd că e in freză după Berlin cu Paraschiv Oprea...)
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori