Barocul

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde Ciuhandru » Mar Feb 14, 2006 12:45 pm

colegu scrie:cultul í£sta wagnerianistic,idolatric ºi aºa mai departe e o bí£lí£rie.
eu mí£ uit pe net la riviuuri ºi din cate-mi dau seama í£ia care-l proslí£vesc sunt fani verdi!


Cultul lui Wagner intretinut de verdieni! Asta chiar ca-i o noutate absoluta!
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Mar Feb 14, 2006 7:36 pm

Bai Colegule, bati campii ceva de speriat!!! Pe cuvantul meu daca am inteles ceva din analogia facuta de tine cu fotbalul... :bash:

Ghionoiule, in totalitate de acord ;)
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mar Feb 14, 2006 7:51 pm

N-am vizat pe nimeni de pe forum cand am scris despre cultul wagnerian, mi-am exprimat doar doua rezerve fata de Wagner. Eu cred ca e loc sub soare pentru toti, brahmsieni, wagnerieni, verdieni sau klingonieni:)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mar Feb 14, 2006 7:51 pm

o luí£m bí£beºte atunci
la acest capitol Wagner a reusit o performanta neegalata

in ce mí£sori tu performaní¾a ca sí£ spui apoi cí£ wagner e neegalat?
pt cí£ dací£ tu-mi gí£seºti un criteriu obiectiv ií¾i fac statuie!
fotbalu e pe goluri,muzica pe ce-i? pe caí¾i adepí¾i reuseºti sí£ strangi?
ete vax,ií¾i arí£t cí£ ascultí£torii de manele ii surclaseazí£ cu mult pe cei pasionaí¾i de un adagio de malí£r.

Cultul lui Wagner intretinut de verdieni! Asta chiar ca-i o noutate absoluta!

n-o spun de la mine,dací£ citeºti peste 60% din riviuurile de pe amazon(dau un exemplu) ajungi la concluzia cí£ majoritatea-s obiºnuií¾i cu verdi ºi opera italianí£.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mar Feb 14, 2006 8:07 pm

[quote="AlexN"]Ghionoiule, in totalitate de acord ]Mersi, tată, mersi... da' cu ce, că am pierdut şiru' ? ~p
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Mie Feb 15, 2006 10:58 am

Mai Colegule, s-o iau si eu atunci sistematic. Nici mie, nici Ciuhandrului sau Ghionoiului nu ne-a trecut prin cap sa comparam numarul melomanilor sedusi de Wagner cu numarul manelistilor. Nu inteleg la ce te-ar duce o asemenea analiza. Ciuhandru a zis clar: "Am discutat cu fani entuziasti Beethoven, Mozart, Vivaldi, Verdi sau Bach, dar cultul personalitatii nu l-am intalnit decat la wagnerieni." Acum iti este clar despre ce vorbim aici? Ti se pare tie ca Ciuhandru a vorbit cu fani Guta, Vali Vijelie si Adrian Copilu Minune si a ajuns la concluzia ca nu exista cult al personalitatii decat la wagnerieni? ~p Din acest punct de vedere Wagner a reusit o performanta de neegalat. Daca performanta are conotatii pozitive sau negative, asta e alta discutie... Statuia mai bine construieste-ti-o tie :n: Eu n-am nevoie de cultul personalitatii. ~p
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Mie Feb 15, 2006 11:39 am

fie cí£ vrei fie cí£ nu,maneaua tot artí£ e,ºi la capitolul "cultul personalití£í¾ii" wagner e detronat ºi-aici..
in artí£ nu existí£ cel mai bun,cel mai tare etc...
existí£ doar "ce-mi place mie" ..dar tu tot vrei sí£-l vezi pe wagní£r pe prima pozií¾ie la ceva...

sincer sí£ fiu,ideea de "fan" imi displace,orice fan poartí£ pe ochi aceiaºi ochelari de cal,fie cí£-i vorba de un fan salam sau de un fan malí£r.
apropo de fanii mahler,ºtiu pe cineva care musai vrea sí£ aibí£ absolut toate simfoniile,in toate interpretí£rile posibile,paní£ acu a strans vreo sutí£ numa din prima simfonie..
ºi mí£ opresc aici...un fan guí¾í£ iºi trí£ieºte viaí¾a,altul strange capace pe care nu o sí£ le asculte niciodatí£...
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Mie Feb 15, 2006 11:43 am

Tare fanul ala Mahler al tau ~p Fiecare om cu piticii sai pe creier, ce sa-i faci...

Dar, repet, eu nu incerc sa compar cifrele manelistilor... Evident ca in RO sunt mai multi manelisti decat wagnerieni... Nu mai tot incerca sa compari mere cu pere.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mie Feb 15, 2006 11:57 am

Bre colega, fii bre solemn şi lasă-mă odată cu maneliştii. Or fi şi manelele o formă de artă, deşi mă cam indoi, dar in mod cert nu se incadrează in definiţia şi aşa generoasă de "muzică clasică", că noi de fapt pe un astfel de forum suntem, nu pe unul generic de Muzică, Kterincă şi Aberaţii. S-a vorbit de Wagner comparativ cu Verdi, Mozart, Bach etc., nu cu Guţă, nuş' ce-ţi veni să-l aduci in discuţie, lasă-l in durerea lu inima lui să-şi vede de treabă...

Ptiu, dac-ar şti Bach ce vorbim noi pe threadu' de Baroc, s-ar ridica din mormant şi ar face remake hip-hop după Arta Fugii...

P.S. Mă bucur sincer că de data asta nu l-ai mai amestecat şi pe Hans Hotter in discuţie !
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Feb 15, 2006 2:40 pm

ei bine,acum tocmai ce ascult un sidiu cu remarcabilul dirijor,compozitor de muzicí£ contemporaní£, esa pekka salonen,care í¾ine-n frau filarmonica din los angeles(acolo unde echipa de fotbal a statelor unite joací£ in deplasare :D)
bun,ºi ce-o fi pe sidiul í£sta,nu-i nici rautavaara,nici nilsí£n nici alt compozitor nordic,nici chiar compozií¾iile proprii ale lui salonen.
ºi nici hotí£r..
ei bine e mahler,ºí¶nberg,webern,stokovski ºi elgar...ºi ce treabí£ au í£Ã‚ºtia de intrí£ pe acelaºi sidiu? un romantic,2 cacofonici,un dirijor ºi un englez..
ei bine,toí¾i s-au chinuit sí£ rearanjeze hituri de bach!!
ºi ce-a ieºit este curatí£ meserie!
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Feb 15, 2006 2:55 pm

Stokovski - prelucrarea după arhi-ultra-hiper-celebra tocăniţă şi fugă pentru orgă ? Am ascultat-o, şi sincer nu mi se pare atat de extraordinară. Da, chiar cu Hoca Boca Salonen şi LAPD Philharmonic ! De restul nu mă pronunţ, că nu le ştiu.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Feb 15, 2006 3:26 pm

pí£i na ºi tu,stokovski í£la e nií¾el in plus,e lucrarea unui amator...
nu-i reuºeºte metamorfoza,e clar cí£ el a vrut doar o portare pentru orchestrí£

oricum sí£ fie clar cí£ saundu tot baroc rí£mane,dar e mai cizelat ºi mai actual!
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Feb 15, 2006 3:34 pm

E mai actual prin prisma faptului că pe vremea lui Bach era de neconceput soundul unei astfel de orchestre... Oricum, soundul original al orgii e cel mai potrivit, pentru asta a gandit Bach lucrarea.

Că veni vorba de sound baroc actualizat, mai inspirate decat astfel de transcripţii mi se par "epigonismele" gen Antiche arie e danze de Respighi, Suita a 2-a pentru orchestră de Enescu şi chiar Holbergul lui Grieg.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Feb 15, 2006 11:22 pm

[quote="ghionoiul"]Că]

Corect! Transcriptiile sunt niste frectii... pai daca Bach a compus pentru orga, stia el ce face... vine gigel modernel si tranteste o transcriptie pentru percutie si cobza... un mare spanac sonor :)

Colegule, sunt de acord ca la un meloman gasesti zece mii de manelisti, da' toti manelistii la un loc nu fac cat un stranut al lui Sostakovici.

Ia-ntreaba-l pe fanul Mahler daca-l intereseaza inregistrarea premierei simfoniei intai, Budapesta 1889, dirijor Gustav insusi. Pentru un meserias ca el, fac o reducere substantiala :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Joi Feb 16, 2006 10:08 pm

hai sí£ fim serioºi,nu suntem cu absolu nimic mai presus de unu care ascultí£ manele,nu suntem mai breji decat unu care se imbrací£ in mov,ºi nici de unu care mí£nancí£ salam cu miere!
í¾ine de gusturile fiecí£ruia ºi nu scrie pe noi "dí£Ã‚ºtepí¾i" dací£ ascultí£m ºosta ºi nici "reduºi" dací£ rezoní£m cu guí¾í£.
tenta asta de superioritate apare la mai toate genurile,numa la maneliºti tu,ei nu se cred "cei mai tari" pt cí£ ascultí£ manele,ci pentru cí£ "au bani,gagici ºi duºmani" ..aa ºi maºini luxoase!
astea-s basme pentru preºcolari,pentru mine subiectul e pe primul plan,n-o sí£-l fac pe gigel sí£ rezoneze cu un oarecare compozitor,pt cí£ nici mie nu-mi plac toí¾i.

un mare spanac sonor

ceea ce tu vezi spanac sonor eu ví£d o capodoperí£...nu-i nici o contradicí¾ie la mijloc.
cu alte cuvinte,in muzicí£ nu existí£ nici un sistem de referiní¾í£ absolut!
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Vin Feb 17, 2006 9:52 am

colegu scrie: nu scrie pe noi "dí£Ã‚ºtepí¾i" dací£ ascultí£m ºosta ºi nici "reduºi" dací£ rezoní£m cu guí¾í£.
Corect, relaţia cauzală e mai degrabă inversă: ascult şosta pentru că sunt dăştept, respectiv guţă pentru că sunt redus :D
Dincolo de glumă, muzica pe care o asculţi e o măsură a gradului de educaţie şi cultură, nu a gradului de inteligenţă, asta e evident.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Feb 17, 2006 10:26 am

[quote="ghionoiul"]Dincolo de glumă]

Nici asta nu e relevant. Cunosc oameni cu o cultura foarte redusa care sunt mari consumatori de muzica clasica.

Insa eu sustin, in ciuda relativismului si anarhismului cultural care bantuie prin lume, ca muzica lui DSCH este net superioara manelelor si ca Beethoven este din alta specie decat Britney Spears. In rest, sa fie sanatosi si manelistii si "clasicistii".
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Vin Feb 17, 2006 10:48 am

Ciuhandru scrie: Cunosc oameni cu o cultura foarte redusa care sunt mari consumatori de muzica clasica.
Pare cam greu de crezut, dar in fine, să zicem că există şi excepţii. In general consumatorii de "clasică" sunt oameni cu un grad de cultură sensibil peste medie.
Acuma să mă ierte colegu, dar eu n-am de gand să mă simt jenat pentru că mă ştiu superior ca nivel de cultură majorităţii concetăţenilor mei (şi vorbesc de cultură in general, nu doar de muzică ). Nu mă dau rotund, dar asta e. Sunt realist şi ştiu că asta nu-mi crează vreun mare avantaj social, material sau de IQ, dar nu văd de ce m-aş uniformiza cultural cu toate neamurile proaste care colcăie prin patria noastră.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Feb 17, 2006 11:19 am

Ghionoiule, subscriu cu ambele maini.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Vin Feb 17, 2006 11:29 am

eu mí£ uit la tevere cultural dací£ vreau culturí£,ºi cand ví£d comentariile alea sclifosite ºi pline de aere imbacsite un preludiu la un mare fas de verdi(don traviata del destino bocanegra).tot textul in sine scremut peste mí£surí£,pentru o operí£ care nu e decat un alt carnaval al animalelor..
da sí£ trecem peste asta,nu-i asta o mí£surí£ a culturii..ºi in fond ºi cu culturí£ Ã‚Âºi fí£rí£ dací£ í¾i-e foame tot flí£mand rí£mai..
de fapt,atata timp cat dsch e cel mai tare n-are nici un rost sí£ mí£ oftic!!

servus!
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Vin Feb 17, 2006 11:45 am

Cultura e mult mai mult decat o băşină trasă de verdi, e mult mai mult decat muzică. Poţi fi cult şi fără să-ţi placă muzica clasică, la urma urmei Beatles, Chubby Checker, Led Zeppelin, Queen, Roxette şamd sunt foarte onorabili. Eu am mari indoieli că "culţii" cu palate şi duşmani au aşteptat secole intregi pană cand cultura universală a produs ceva şi pentru gusturile lor mult prea elevate -hip hop şi manele.
Cand o să am un mare amator de manele ca partener valabil de discuţii pe teme de istorie, civilizaţie, literatură, geografie, pictură, ştiinţe naturale, politică, atunci o să accept că Leo de la Strehaia e la fel de valabil ca Bach, şi că antiteza Enescu - Vijelie nu e decat o simplă chestie de gust.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Vin Feb 17, 2006 8:39 pm

oki,eu sunt un amator de manele,nu mare,doar la chefuri,prefer temele clasice - barosan,nambí£r oan,jupan ºi stí£pan,becali etc..
istoria nu mí£ pasioneazí£, civilizaí¾ia mí£ lasí£ foarte rece,pt cí£ trí£im intr-o epocí£ a bí£dí£rí£niei totale.
literatura iarí£Ã‚ºi e o chestie extrem de subiectiví£,geografia mí£ lasí£ iar rece,deºi pot sí£ explic curentul golfului,vanturile de vest ºi alizeele pe baza forí¾ei coriolis.
pictura e iarí£Ã‚ºi subiectiví£,nu-mi place rafael da-mi place kandinski.
iar politica e o curví£,ºi nu-mi place sí£ discut despre chestii greí¾oase.
hai sí£ discutí£m despre serii furier ºi transformate laplas,hai sí£ discutí£m despre principiul lui huighens ºi modelul lui bohr relativist aplicat la atomii hidrogenoizi.

unde nu mai pui cí£ nu dau o para chioarí£ pe queen,ºí¶nberg e melodie curatí£ pe langí£ mercuri í£la.am crampe stomacale ºi senzaí¾ii de vomí£ numai cand ii aud vocea respectivului(melodiile pur instrumentale imi plac)
aceleaºi senzaí¾ii disconfortante le am ºi de la piesele haus.dací£ stau 30 de minute ascultand chestiile de mai sus mí£ fac galben la faí¾í£.
numa cand mí£ gandesc mi se face rí£u...

eu nu pot numi artí£ un baros care striveºte un deºt,deºi sunt ºi torí¾ionari artiºti sau artiºti torí¾ionari.
da sí£ fie clar,nu sunt manelist,da ascult manele(nu orice) nu sunt rocí£r da ascult rock(nu orice) nu sunt cult da ascult muzicí£ "cultí£"..
ºi cred cí£ se poate vorbi cu mine,chiar ºi atunci cand uit sí£-mi dau jos ochelarii de cal.
aºa cí£ argumentele tale nu-s valabile ghionoiule :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Sâm Feb 18, 2006 12:29 am

Una la mană că "argumentele" mele, cum te-ai grăbit să le cataloghezi, sunt de fapt nişte valori cu care operez eu. Deci sunt cat se poate de valabile.
Doi la mană că nu era vorba de tine, deci nuş' de ce dai cu mana pe deasupra căciulii :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Sâm Feb 18, 2006 11:28 am

asta nu inseamní£ cí£ toatí£ lumea trebuie sí£ opereze cu ele..
e un set de valori strict subiectiv.ºi din start tu socoí¾i cí£ nici un manelist nu poate fi conform cu setul tí£u.
cum sí£ nu fie vorba de mine.eu mí£ consider ºi un ascultí£tor de manele,ºi vreau sí£ cred totuºi cí£ sunt un partener de discuí¾ie "valabil"...
in conseciní¾í£,ar trebui sí£ accepí¾i cí£ leo din strehaia e la fel de "valabil" precum bach..
:D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Sâm Feb 18, 2006 11:33 pm

colegu scrie:pictura e iarí£Ã‚ºi subiectiví£,nu-mi place rafael da-mi place kandinski.


Foarte bine. Da-ne un motiv pentru care nu-ti place "La donna velata" si unul pentru care-ti place "Compozitie X".

colegu scrie:vreau sa cred ca sunt un partener de discutie "valabil"


Vrei mata, da' vrei degeaba, atat timp cat singurele "argumente" de care dispui sunt bascalia si "asa vreau eu".
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Dum Feb 19, 2006 1:16 am

Apoi nea colegu, setul meu de valori sigur că e subiectiv, dar tocmai de-aia e şi valabil ! Valabil pentru mine, ce-i drept, dar e valabil, nu te poţi pune contra ! Aşa că Leo de la Strehaia e cacamaca, iar Bach nu, sorry, n-am ce-ţi face, trebuie să accepţi că aşa văd eu lucrurile, chiar mă mir că după ce faci atata tam-tam cu "ce-mi place mie" mă obligi să inghit cu sila o egalitate intre Arta Fugii şi "Eşti frumoasă ca o stele".
Şi repet, nu era vorba de tine, care asculţi manele pe la chefuri, ci de cei pentru care "cultura manelelor" ţine complet loc de muzică, literatură, arte plastice, arhitectură, cod de bune maniere, gramatică şi şcoală de şoferi. Aşa că nu te mai apăra, că nu te-am atacat. Incă... :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Dum Feb 19, 2006 10:56 am

Vrei mata, da' vrei degeaba, atat timp cat singurele "argumente" de care dispui sunt bascalia si "asa vreau eu".

"aºa vreau eu" e singurul argument valabil pe care-l pot aduce intr-o discuí¾ie referitoare la artí£.
sau poate vrei sí£-mi spui cí£ arta e obiectiví£?

eu nu pot sí£ explic de ce nu-mi place untul,nu pot sí£ explic de ce nu-mi place culoarea roz,sau filmu gladiatoru...
nu pot sí£ explic de ce-mi place mí£mí£liga cu usturoi,hamletu lu ºostakovici sau sí£ sparg lemne...
aºa sunt eu,astea-s gusturile mele,nu incerc sí£ scormonesc dupí£ raí¾iune in ele.

poate mí£ luminaí¾i ºi pe mine,ºi deschid ºi eu ochii...
ce anume face diferení¾a dintre valoare ºi mizerie culturalí£...
ºi dací£-mi aduceí¾i ºi argumente obiective m-aí¾' dat gata definitiv.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde colegu » Dum Feb 19, 2006 6:34 pm

bine,stalin era mare amator de mozart,ºi a ºi murit pe muzica unui concert pt pian...
hitler era mare amator de wagner,mí£ rog pe wagner il conteºti..

sincer sí£ fiu,prefer un í¾oparlan ascultí£tor de mizerii decat unul din cei de sus..
ce incerci tu sí£ dovedeºti este absurd.
dací£ se aplicí£ la gusturile muzicale,tre sí£ se aplice peste tot,maine poimaine o sí£ spui cí£ dací£ halesc roºii inseamní£ cí£ imi place arta culinarí£ degradantí£,care face apologia necuratului..

eu il admir pe bach ºi mí£ comport mizerabil.am prieteni maneliºti care sunt extrem de respectuoºi.
"tot ce are omul mai urat"
ºi ce mí£ rog are omul mai urat?
prostia? te naºti cu ea,nu suntem toí¾i genii ºi inteligení¾i din naºtere
uraí¾enia fizicí£? haida de,n-avem toí¾i bani de operaí¾ii estetice.

ºi apoi,frumuseí¾ea,respectiv uraí¾enia sunt in ochiul privitorului.ºi doi,toí¾i suntem buboºi ºi plini de pí£cate.

ºi de unde paní£ unde sunt manelele cultivatoare de "bube"?
de ce n-ar fi cultivatoare de "mizerii" ºi muzica lu bach.ce are ea in plus sau in minus,de iese din aceastí£ categorie..
cí£ spui tu aºa..mi se pare just, atotºtiutorule.maine ai sí£ susí¾ii cí£ ai creeat lumea in 7 zile ...vino cu argumente obiective,nu cu subiectivisme pe care le consideri axiome!!
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Dum Feb 19, 2006 7:23 pm

Aşa nu ajungem nicăieri. Unul cade in capcana de a da lecţii, altul scoate din burtă cazuri ultra-particulare pe care le contraargument. Incetaţi-descărcaţi şi pe loc repaus.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Dum Feb 19, 2006 8:50 pm

stai nií¾el,cí£ nu vin cu cazuri particulare ci cu contraexemple!
e o diferení¾í£.legile obiective sunt valabile ºi pentru cazurile particulare...
mí£ rog,pentru epsilon suficient de mic :))
eu asta vreau sí£ Ã‚Âºi spun,in judecarea artei NU EXISTíƒ OBIECTIVITATE!!NU EXISTíƒ ADEVíƒR ªI NU EXISTíƒ "MIZERIE".punct
mí£ scuzaí¾i cí£ am ridicat majuscula :P
iar exemplele mele au arí£tat foarte clar cí£ teoria lui ciuhandru picí£.
ca in matematicí£,ca sí£ demonstrezi cí£ nu toate funcí¾iile sunt olomorfe vii cu un exemplu de funcí¾ie neolomorfí£.

dací£ vrem sí£ ne bí£tem pentru legi obiective,hai sí£ discutí£m despre ºtiiní¾ele exacte ;)
Orice ai spune, asta este adevarul.

cu alte cuvinte nu dai 3 lei pe ce spun eu,cí£ tot ca tine rí£mane..
eºti ca un student care n-a inví£í¾at ºi greºeºte flagrant dar tot pe a lui o í¾ine..

adicí£ deja nu mai conteazí£ ce spun eu,cí£ tot fals spun,pesemne cí£,axiomatic,tot ce iese din gura mea e naºparliu,ºi in conseciní¾í£ nici incercí£rile mele de a dovedi contrariul nu sunt luate in seamí£ - avand in vedere premizele de la care am plecat..
in cuvinte simple,nu eu sunt í£la care poartí£ ochelarii de cal...ºi cand te gandeºti cí£ nu eu eram í£la care fí£cea apel la raí¾iune...
pí£i ce facem ciuhandrule,vii ºi-mi arí£í¾i cí£tre raí¾iune ca s-o calci tu insuí¾i in picioare!!
sau vorbeºti de raí¾iunea unui iraí¾ional care numai raí¾iune nu se poate numi..
mí£ scuzaí¾i dací£ v-am aburit,sper sí£ nu-mi fi pierdut coerení¾a(nu garantez zou,deºi sunt slabe ºanse,citií¾i la rece ºi ví£ prindeí¾i voi)

maxim baftalo! de la fane europeanu cu vioara strí£lucití£!
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori