Barocul

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde AlexN » Lun Oct 23, 2006 5:37 pm

Inchizitia era doar "Fundatia de sprijinire a cercetarilor stiintifice" din vremurile acelea, evident ca nu era toata Biserica. Ea era doar instrumentul sistemului, nu sistemul insusi. Problemele religie-stiinta provin din cu totul altceva. Si e evident ca toti marii ganditori ai omenirii (aici intrand si oamenii de stiinta) au fost profund religiosi, dar intr-un cu totul alt fel decat te invata popa la biserica. Dar propun sa ne oprim aici, ca nu discutam totusi despre baroc (si la care eu nu ma pricep deloc).
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Lun Oct 23, 2006 6:38 pm

AlexN scrie:Inchizitia era doar "Fundatia de sprijinire a cercetarilor stiintifice" din vremurile acelea, evident ca nu era toata Biserica. Ea era doar instrumentul sistemului, nu sistemul insusi.


Ca sa va dau o idee despre complexitatea problemei, va intreb: despre ce Inchizitie vorbim? Termenul generic "Inchizitie" acopera o mare varietate de institutii, care difera de la tara la tara si de la perioada la perioada si care au avut scopuri, metode si evolutii istorice variate. Cand spuneti "Inchizitie", la care din ele va referiti?


AlexN scrie:e evident ca toti marii ganditori ai omenirii (aici intrand si oamenii de stiinta) au fost profund religiosi, dar intr-un cu totul alt fel decat te invata popa la biserica.


Si anume ce te invata popa la biserica in legatura cu stiinta? Ne poti face un rezumat al ultimei tale discutii stiintifice cu un preot?

AlexN scrie:Dar propun sa ne oprim aici


De acord. Din partea mea subiectul este incheiat.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Lun Oct 23, 2006 7:59 pm

apropo de chardin ăla menţionat de ciuhandru, imi aduce aminte de simfonia a 8-a de rubbra(un romantic pierdut in secolul douăzeci).

nici eu nu sunt de acord că filozofia este o ştiinţă.
ce contează că filozofii antici pe langă o teoremă a lui pitagora, pe langă o geometrie euclidiană mai băgau şi-o maximă două.

e vorba de două lucruri diferite, şi cu toate că ainştain a cantat la vioară noi nu-l cunoaştem drept interpret, muzician etc..
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

muzica baroca?!?!?!

Mesajde Max Him » Lun Oct 23, 2006 9:15 pm

Je suis d'acord avec toi AlexN!...De fapt discutam despre muzica din epoca baroc, nu?
Anyway, tin sa precizez ca apreciez vastitatea discutiilor voastre si va respect opiniile& cunostintele. :dir:
Avatar utilizator
Max Him
Junior Member
 
Mesaje: 794
Membru din: Joi Sep 23, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mar Oct 24, 2006 7:51 am

Ciuhandru scrie:Daca-i vorba pe-asa, cat din stiinta de azi va mai fi valabila si privita ca atare peste 1000 de ani?
Am mari indoieli că peste 1000 de ani vom mai putea vorbi de ştiinţă in general, ba chiar de civilizaţie in sensul in care o percepem noi azi ;) Doar Bach va fi etern :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Anterior

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron