Muzica pentru orga

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Muzica de orga

Mesajde Dalvao » Mar Aug 02, 2005 11:40 am

Am fost placut surprins sa descopar comunitatea iubitorilor de "clasica", dar simt nevoia sa deschid acest subiect, poate mai largim un pic universul brucknermahlermozartchopin.

Asculta careva pe aici si orga?
Dalvao
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Aug 02, 2005 11:23 am
Localitate: Hannover

Exista

Mesajde Bregner » Mar Oct 11, 2005 8:55 pm

Da, exista.

Sunt un mare amator al muzicii de orga, in special BACH, evident.
Acum 13 ani m-am apucat de ascultat muzica clasica, si am inceput chiar cu muzica de orga, fiind atat de pasionat, incat urmaream cu partitura in fata, si stiam pe de rost numarul de catalog la preludii si fugi, corale.

Mai nou, desi nu am facut muzica de mic, pasiunea asta m-a impins sa invat acum, si sa dau la Conservator (chiar anul asta) si acum lucrez la un proiect de orga acasa, sa pot exersa la domiciliu.

Dar despre asta mai vorbim :)
Bregner
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Oct 11, 2005 8:17 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde maxu » Mie Noi 02, 2005 1:04 pm

Pe la inceputurile aventurii mele in muzica (pre)clasica am dat cu nasul si de orga. Nu pot sa spun ca m-a incantat in mod deosebit, dar ascult. Prefer piesele de tip "concert": triosonatele, "concertele" lui Bach (acele cover-versions dupa Torelli, Vivaldi, etc), concertele pentru orga si orchestra de Handel, cele ale lui Haydn. Mai ascult cu placere si lucrari din perioade mai indepartate cum ar fi cele ale lui Cabezon, sau piese (adaptate sau originale) in care orga face parte din continuo.
Nimic insa din ce s-a scris dupa secolul XVIII.
Pe 16.11 e la Sala Radio BWV 1052 cantat la orga si orchestra. Sunt curios cum suna.
Avatar utilizator
maxu
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 10, 2005 11:00 pm

muzicã pentru orgã

Mesajde colegu » Dum Iul 23, 2006 7:10 pm

ºi-l sar direct pe bach pt cí£ deja e aiurea sí£ mai recomand muzica lui pt acest instrument,e tare ºi cu asta basta,eu mí£ ocup cu promovarea necunoscuí¾ilor pí£ nedrept :)

otto olsson - variaí¾iuni pe "ave maris stella"
jean sibelius - finlandia pt orgí£
francis poulenc - concertul pt orgí£ Ã‚Âºi percuí¾ie
oskar lindberg - sonata pt orgí£
camil saint saens - marº religios opus 107
ºi cam atat
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Dum Iul 23, 2006 8:15 pm

colegu scrie:eu mí£ ocup cu promovarea necunoscuí¾ilor pí£ nedrept :)


Frumos si admirabil gestul tau, da' de cand sunt Sibelius, Poulenc si Saint-Saens necunoscuti? :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Lun Iul 24, 2006 10:23 am

Dragi tovarasi si pretini, tin sa va anunt ca exista deja un thread pe aceasta tema. Prin urmare, am unit creatia Colegului cu subiectul deschis mai demult de Dalvao (exact pe aceeasi tema). Va rog ca pe viitor sa pastram ordinea si disciplina si sa verificati cand va trece un subiect prin cap, daca el exista deja sau nu. :n:
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Lun Iul 24, 2006 10:31 am

Camarade Alex, daca tot esti matale moderator "scrofulos la datorie" ( :) ), incearca sa faci ceva ca sa ne putem edita mesajele oricat de mult timp ar trece de la scriere, pt ca in momentul de fata dupa 2 ore gata, nu se mai poate. Cat priveste ordinea si disciplina, eu nu sunt neamt si nici macar filogerman, asa ca imi rezerv dreptul sa fiu latin dezordonat si indisciplinat :zambet:
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Lun Iul 24, 2006 10:49 am

Tovarase Ciuhandru, din pacate doleanta dvs. nu se poate rezolva. Sistemul a fost in asa fel construit, incat mesajele nu se mai pot edita dupa 3 ore. Motivul este foarte simplu: daca te apuci sa modifici un mesaj la 3 zile dupa ce a fost scris, nimeni n-o sa mai citeasca ce ai modificat tu. Din aceasta cauza este si regula care spune ca n-ai voie sa postezi consecutiv in mai putin de 3 ore, deoarece poti folosi editarea, mesajul tau fiind oricum ultimul. Se presupune ca discutia este suficient de proaspata pentru a putea fi urmarita de catre toti ceilalti. Daca au trecut cele 3 ore, ce ai scris ramane pe vecie. :n: Poti insa completa sau corecta cu un post consecutiv.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Lun Iul 24, 2006 1:42 pm

cu alte cuvinte,atentie mare la ce postezi ca nu mai esti propretar pe input dupa termenu de garantie de 3 ore :)

"Sibelius, Poulenc si Saint-Saens necunoscuti"
pai cam sunt,ma refer la muzia pt orga pe care au compus-o
in cazul lui sibelius nici nu e vorba de compozitia lui :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde nichita_adela » Mar Ian 09, 2007 6:39 pm

ma poate ajuta si pe mine cineva??????va rog mult.am si eu o orga dar nu stiu sa cant la ea decat melodiile pe care le are in memorie.nu stiu absolut nimic,trebuie sa invat de la 0 sa cant la ea dar nu am materiale necesare.nu cunosc notele muzicale si mai ales literele care apar pe partituri.va rog mult de tot.am tot cautat pe internet materiale dar nu am obtinut nici un rezultat.
nichita_adela
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 09, 2007 6:24 pm
Localitate: PLOIESTI

Mesajde colegu » Mie Ian 10, 2007 10:32 am

mă indoiesc că ai pus să ţi se construiască o orgă dacă nu ştii să canţi la ea.
şi doi, o orgă n-are niciun fel de memorie ;)

eu cred că tu te referi la clavaviaturile alea şitoase gen korg & şit.
ia lecţii de pian, e aceeaşi drăcovenie.
la orga aia adevărată canţi şi cu picioarele.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde magda » Vin Iul 27, 2007 2:06 pm

Am ascultat ...si suna dumnezeieste, Arta Fugii (evident Bach), cantata la orga. Cine a avut ocazia sa asculte asa ceva, greu mai poate uita...
magda
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iul 27, 2007 12:24 pm
Localitate: BUCURESTI

Mesajde Bregner » Sâm Aug 11, 2007 5:58 am

nichita_adela scrie:ma poate ajuta si pe mine cineva??????va rog mult.am si eu o orga dar nu stiu sa cant la ea decat melodiile pe care le are in memorie.nu stiu absolut nimic,trebuie sa invat de la 0 sa cant la ea dar nu am materiale necesare.nu cunosc notele muzicale si mai ales literele care apar pe partituri.va rog mult de tot.am tot cautat pe internet materiale dar nu am obtinut nici un rezultat.


Nu stiu daca mai este de actualitate mesajul tau, dar daca te intereseaza orga ca muzica si instrument, cauta-ma la b_r_e_g_n_e_r@yahoo.com (sau ID de messenger b_r_e_g_n_e_r). Te pot ajuta cu informatii, sfaturi, orice din domeniu (sunt student la Conservator si pasionat de subiectul asta).
Bregner
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Oct 11, 2005 8:17 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde maxu » Lun Mar 02, 2009 5:05 pm

Mai, dar forumul asta a fost parasit?
Avatar utilizator
maxu
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 10, 2005 11:00 pm

Mesajde Invincible » Lun Mar 02, 2009 5:22 pm

inca mai este. asta fie din cauza supermozilor marlani, fie din cauza ca nu se mai pot posta poze.
eu sunt supravietuitorul din partea userilor iar kant emir- din partea moderatorilor.

dar daca postezi, vor veni si altii. :D
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm


Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron