bruno walter

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

bruno walter

Mesajde contessa » Dum Sep 17, 2006 10:24 am

Sun nou venita in acest forum. Nici nu stiam ca exista un forum pe muzica clasica. Am dat peste voi din intamplare. Si m-am bucurat mult ca sunteti. Am nevoie urgenta de informatii ref la conceptia interpretativa a lui Bruno Walter, atat ca pianist dar mai ales ca dirijor. Poate imi indica cineva un site de unde le-as putea obtine.

Multumesc mult
contessa
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Sep 16, 2006 11:02 pm
Localitate: cluj

Mesajde Ciuhandru » Dum Sep 17, 2006 11:55 am

Bine ai venit! Iti asteptam opiniile, nu te sfii sa le expui... chit ca noi vom replica acid :)

Despre Walter vezi aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Bruno_Walter

In josul paginii ai niste link-uri la site-uri despre BW. Sper sa gasesti ce te intereseaza.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Dum Sep 17, 2006 5:00 pm

mda,salut toate cele bune,de obicei userii de tipul asta vin,posteaza 1-2 posturi apoi pleaca.ia sa vedem,faci parte din categoria asta(de obicei nu ma insel)?
nu de alta,dar ca si-n alte topicuri,mai vine cate-un gigel si se baga-n vorba cu o intrebare la care degeaba raspunzi,pt ca respectivul si-a luat de multicel jucarelele si-a taiat-o.

deci,n-am sa raspund ontopic la acest subiect.
zi mersi ca postul ciuhandrului te-a prevenit in privinta sarcasmului,stiu cunosc,sunt ,precum arata si avatarul, dus cu vaca :D
maxim baftalo!!
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde contessa » Dum Sep 17, 2006 5:04 pm

pt. colegu: Multumesc pentru avertisment. In masura in care o sa am timp, voi citi cu placere posturile voastre. Si sic! Imi place si modul vostru de abordare a subiectelor.

pt. ciuhandru: Multumesc. Am accesat link-urile din josul paginii.Toate informatiile sunt in limba germana. Din pacate aici m-am blocat. Dar mai caut.
contessa
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Sep 16, 2006 11:02 pm
Localitate: cluj

Mesajde colegu » Dum Sep 17, 2006 11:21 pm

in koloºvar se vorbeºte ºi nemí¾eascí£,baºca-l poí¾i intreba ºi pe alex care-i germanofil.
pí£rerea mea:
bruno walter a fost elevu lui mahler
conform wikipedia walter s-a rezumat la moí¾art,mahler,dvorka,bruckner ºi cam atat
3,bruno walter a trí£it paní£-n 1962,deci inregistrí£rile(puí¾ine) cu el sunt mono analogic analogic digital.
ca dirijor n-o fi el nici í£l mai í£l,nici í£l mai d'í£stí£lalt

pí£rerea mea,avand in vedere cí£ sunt matinal totuºi.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Bruno Walter-timisoara

Mesajde pi2000 » Lun Sep 18, 2006 11:20 am

La inceputul carierei,<1899-1900?>a dirijat,pentru scurt timp si la Timisoara.Nu stiu daca isi schimba-se deja numele<Bruno Walter Schlesinger>.Episodul Timisoara nu este de obicei mentionat in biografii,si nu stiu ce amintire ne-a pastrat
pi2000
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Sep 22, 2005 11:00 pm

Mesajde contessa » Lun Sep 18, 2006 11:53 am

da. Va multumesc. Aceste lucruri le stiam. Insa eu nu am nevoie de ref biografice sau repertoriu. Ceea ce ma intereseaza sunt informatii legate de conceptia interpretativa a lui BW. Stil de frazare, dinamica, exceptii agogice, etc. Evident cu exeplificari din lucrarile pe care le-a dirijat. Am intrat si pe site-urile mentionate de voi. Dar stiti bine ca acolo nu sunt analize aprofundate. BW a scris un eseu despre ]Missa] lui Beethoven. Poate are cineva cunostinta de el. Mai caut si eu.
contessa
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Sep 16, 2006 11:02 pm
Localitate: cluj

Mesajde AlexN » Lun Sep 18, 2006 11:57 am

Bine ai venit, Contessa, dar ce cauti tu ma indoiesc ca vei gasi aici. De exemplu eu unul habar n-am ce e aia exceptie agogica. In general ma indoiesc ca vei gasi pe internet atat de usor studii atat de complexe. Banuiesc ca lucrezi in domeniu, asa ca sunt convins ca biblioteca Conservatorului vostru din Cluj contine mai multe informatii de acest fel. Sau daca acolo nu gasesti studiile de care ai nevoie, in mod sigur trebuie sa fie oameni care sa iti poata da un indiciu.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Lun Sep 18, 2006 11:59 am

AlexN scrie:De exemplu eu unul habar n-am ce e aia exceptie agogica.
...şi incă Alex e moderator ! Darămite noi ăştilalţi ce să mai zicem !...
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Sep 18, 2006 12:22 pm

Haideti, domnilor, sa nu fim modesti cand nu e cazul, ca mai stim si noi cate ceva! Pai, e foarte simplu: o exceptie se zice "a-gogica" atunci cand nu e "gogica" :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Lun Sep 18, 2006 12:23 pm

Ceea ce ma intereseaza sunt informatii legate de conceptia interpretativa a lui BW

am priceput asta din primul post,da vezi si posturile de mai sus.
noi astia de aici ne ocupam cu ascultatul.

pentru tot poporul,un dirijor are 2 mari sarcini - cat de tare/incet lasa sa cante o anumita sectiune,instrument solo etc..
si 2,timpii(sau in limbajul tau "exceptia agogica",care daca nu ma insel inseamna acelasi lucru cu ce-am zis eu).

eu dau un exemplu,simfonia a 5-a de sibelius,domnul lorin maazel,ca orice evreias care se respecta la pupitrul filarmonicii din viena baga in fata corzile,adica se aud TARE,si in general prefera timpii rapizi.e o interpretare interesanta.
pe de alta parte,domnul karajan,ca orice *metronom* care se respecta(fac bascalie in ceea ce priveste metronomul,stiu si eu ce-i poate pielea maestrului) prefera timpi mai domoli,un soi de dialog intre corzi si alamuri,cu timpani necastrati.
astea-s doua versiuni total opuse,la karajan pe alocuri nici nu auzi corzile,in timp ce la maazel numai corzile se aud.
insa ceea ce conteaza este parerea compozitorului ,si sibelius a spus,"karajan ma intelege"
eu nu dau doi bani pe asta,eu il prefer pe maazel.
sau pe paavo berglund,pe care la inceput nu prea-l suportam in interpretari de sibelius.

da,n-are nicio legatura cu bw,si ce?
muzica e muzica. e mult mai usor(si e si indicat) sa asculti ca sa vezi unde sa-l bagi pe bw in oala dirijorilor.cuvintele nu fac decat sa castreze muzica.

si cel mai important,nu l-am auzit niciodata pe bruno walter.

edti: o exceptie agogica, inseamna ca nu e o exceptie gogica,deci nefiind o exceptie gogica inseamna ca e gogica este?
un tip care nu e analfabet,inseamna ca nu e a nalfabet,deci se poate spune ca e un soi de nalfabet.ce v-am spus eu ca cuvintele(cacofonie intentionata) strica muzica?
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde contessa » Lun Sep 18, 2006 12:24 pm

A-) Da dragilor. Conservatorul din Cluj (apropo, cam de 8 ani se numeste Academia de muzica Gh. Dima) are o biblioteca impresionanta. Totusi putine informatii despre "necunoscutul" meu Bruno Walter. Merita sa incerc si pe forumul vostru. Am gasit posturi interesante si opinii si mai si. Am sa mai citesc deseara. Dupa ce imi termin referatul cu pricina

Imi place exemplul tau colegule! E clar si pe intelesul tuturor. Si are si opinie personala. Ce ghinion pe mine ca n-ai ascultat nimic dirijat de BW. Oricum, sfatul tau e pertinent. Muzica trebuie ascultata. dar nu sunt de acord cu partea :"cuvintele nu fac decat sa castreze muzica." Presupun ca nu te-ai gandit foarte mult inainte sa o scrii,

AlexN ai dreptate. Or fi oameni care sa-mi dea indicii aici la Cluj. Dar eu N-AM TIMP SA-I CAUT! Maine trebuie sa predau referatul.
contessa
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Sep 16, 2006 11:02 pm
Localitate: cluj

Mesajde AlexN » Lun Sep 18, 2006 12:37 pm

Btw, vezi ca tot pe "batranul" http://www.karadar.it, daca ai muuuulta rabdare, poti descarca simfoniile lui Mahler cu B. Walter la pupitru.

Stiu ca ce spun eu suna a analfabetism muzical, dar la Mahler prefer clar inregistrarile noi, deoarece alamurile se aud mult mai bine. Degeaba dirijeaza Walter, daca sunetul este atat de slab (ca asa erau conditiile tehnice)...
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Lun Sep 18, 2006 12:39 pm

interesanta ocupatie,un referat despre un mare/mic dirijor - asta se cere la academia de muzica gheorghe dima.
presupun ca la facultatea de litere se cere o compozitie camerala pe tema karel capek.
si bineinteles,la facultatea de istorie o poezie despre anul 1848.

si daca nici la biblioteca si nici pe marele internet nu gasesti nimic ce sa mai si spui.
am gasit eu informatii despre obscuri / obscure precum áshildur haraldsdóttir, carl hí¸gset sau erol erdiní§...cum naiba sa nu gasesti despre bruno walter.

eu zic sa pui mana pe niste viniluri cu bruno walter si sa asculti acolea.dupa aia scrie referatul..daca mai crezi ca merita scris asa ceva
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Lun Sep 18, 2006 12:39 pm

colegu scrie:pentru tot poporul,un dirijor are 2 mari sarcini - cat de tare/incet lasa sa cante o anumita sectiune,instrument solo etc..
si 2,timpii


Si nici nu trebuie sa se agite prea mult cu sarcinile astea. Daca Sibelius a specificat in partitura "corzile forte, alamurile pianissimo, allegro con brio", aia e... cine face "corzile piano, alamurile fortissimo, andante" se cheama ca masacreaza simfonia.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Lun Sep 18, 2006 12:48 pm

Eu remarc cum o apariţie cu un nume atat de delicat a incins pe forumul nostru hormonii discuţiilor muzicale intre membrii mai vechi... ~p
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde contessa » Lun Sep 18, 2006 12:49 pm

Agogica (din greaca veche) = conducere, miscare. Este un complex de modificari subtile in tempo-urile unei lucrari muzicale, in timpul executiei ei. Ele pot fi facute de catre interpret sau dirijor (dupa caz) si sunt de natura exclusiv interpretativa.

Ciuhandru draga. Daca ar fi sa ne luam dupa opinia ta, si lucrurile ar fi atat de simple in interpretarea unei partituri de orchestra, chiar si tu ai putea dirija una. Nu te tenteaza?
Si nu lua ca litera de lege "sarcinile dirijorului" expuse de colegu. Nu sunt doar atatea.
contessa
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Sep 16, 2006 11:02 pm
Localitate: cluj

Mesajde colegu » Lun Sep 18, 2006 1:00 pm

haha,tind sa-ti dau dreptate ghionoiule.

oftopic>eu stiam ca agogica vine din germana,dar poate ca si nemtii s-au luat dupa greaca veche.
cert e ca eu prefer termenul "tempo" care-i mai pe intelesul meu.

Daca Sibelius a specificat in partitura "corzile forte, alamurile pianissimo, allegro con brio", aia e... cine face "corzile piano, alamurile fortissimo, andante" se cheama ca masacreaza simfonia.

nu stia sibelius ce doreste,noroc ca a venit d'alde karajan sa-i masacreze simfonia ca sa-si dea seama si sibelius cum iese mai bine ;)

imi place cum dirijeaza maazel,dar parca nu e sibelius.
imi place cum interpreteaza heifetz concertul pt vioara,dar din nou,parca nu e sibelius, vorba ghionoiului.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde contessa » Lun Sep 18, 2006 1:04 pm

Interesanta ideea cu "o compozitie camerala pe tema Karel Capek". Multumesc colegu. Esti o adevarata sursa de inspiratie pentru mine. Pot sa o folosesc intr-un spectacol de-al meu?
Ok. Alex. Si da. Aveai dreptate. Inregistrarile cu BW sunt de slaba calitate (sonora)
contessa
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Sep 16, 2006 11:02 pm
Localitate: cluj

Mesajde AlexN » Lun Sep 18, 2006 1:17 pm

Contessa (in cazul in care n-ai citit regulamentul): nu ai voie sa postezi consecutiv la mai putin de 3 ore. Daca vrei sa mai adaugi ceva, te rog sa folosesti butonul de edit. Multumesc.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Lun Sep 18, 2006 1:38 pm

AlexN scrie:Contessa (in cazul in care n-ai citit regulamentul):

Adicătelea contesă-contesă, da' să pui mana să citeşti regulamentu' de front, că aici nu suntem la curtea lu matale. Eeeeeeei, comedie ca asta !...
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Sep 18, 2006 1:43 pm

Ma uit acum la cei care sunt online si suna ca un trio din "Nunta lui Figaro": Ciuhandru, Contesa, Ghionoiul ~p

Contesa, sa stii ca eu chiar dirijez...poate o sa te invit odata la un spectacol de-al meu, ca pari "my kind of girl" :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Lun Sep 18, 2006 1:52 pm

Esti o adevarata sursa de inspiratie pentru mine.

hai ma, asa rau ai ajuns?

eu in general sunt o sursa de muzica contemporana(sper eu) si nu numai.
da chiar,pe aceasta cale va reamintesc ca serverul merge
http://colegu.no-ip.org/muzica/
user colegu,parola o stiti prea bine, incepe cu p si se termina cu ettersson :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde contessa » Lun Sep 18, 2006 8:44 pm

colegu draga. Glumeam cu inspiratia, dar ma bucur ca ti-a placut.
ciuhandru. Nu cred ca sunt your kind of girl, dar mor de curiozitate sa te vad dirijand
ghionoiule. E drept ca am cam sarit peste regulament. dar o sa incerc sa ma conformez. Ca asa e frumos ...in curtea voastra.
Apropo! pt. trio-ul din Nunta ( ma rog, hai sa-l facem cvartet, sa nu se ofenseze colegu), am gasit eseul despre Missa lui Beethoven scris de catre multdiscutatul BW. Acum traduc. Ma gandeam ca ar fi frumos sa va spun. Si chiar asa! Nu mai fiti asa "acizi". Putina politete, domnilor!
contessa
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Sep 16, 2006 11:02 pm
Localitate: cluj

Mesajde colegu » Lun Sep 18, 2006 9:48 pm

dar vă rog frumos,că tot am dat-o pe arătura offtopicului(unde mă simt in largul meu bai ză uei),ce treabă am eu cu nunta lui figaro?de moţart e nu?şi-apoi se supără eliz că pe el nu-l bagă nime' in seamă.apropo,eu imi rezerv dreptul să fiu acid,eliz işi rezervă dreptul să fie alkan,şi cu ajutorul lui mendeleev o punem de-o neutralizare şi-o să iasă,conform chimiei de clasa 6-a apă cu sare.
pe de altă parte nu suntem pe secţiunea de chimie,ci la muzică clasică,deci să revenim :D

e vorba de missa solemnis de beethoven? aia cu opus 123?din cate mai ţin eu minte o lucrare extrem de plicticoasă.

cat despre politeţuri,pe forum suntem toţi colegi,nu prinţi şi contese,SIC!
p.s. nu te ataca că aşa suntem pe orice topic,şi vorba ghionoiului,nu-i exclus excesul de testosteron prin posturi =))

baftalo maxim
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mar Sep 19, 2006 8:27 am

contessa scrie: ghionoiule. E drept ca am cam sarit peste regulament. dar o sa incerc sa ma conformez.
Conteso, andrisantul indirect al precedentului meu mesaj era conu Alecu, căruia ii place să se mai infoaie din cand in cand punand la punct novicii care nu ştiu regulamentul ca pe "Tatăl nostru" ;)
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mar Sep 19, 2006 9:09 am

contessa scrie:Nu mai fiti asa "acizi". Putina politete, domnilor!


Iarta, contesa, pe umilii vostri servitori pentru necuviintele pe care, din nebagare de seama, din nestiinta sau pur si simplu ca niste plebei ce se afla, (neavand ei norocul de a veni pe lume in societatea aleasa din care sunteti binecuvantata a face parte) le-au rostit in prezenta prea-gingasiei voastre.

~a ~a ~a

Revenind la dirijat, apelez la tine pentru un sfat, ca pari competenta in domeniu: cum ai face tu partea a 2-a din Beethoven 7? "Allegretto", ca-n partitura, sau "Andante", sau chiar "Adagio", mai ca-ntr-un mars funebru?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mar Sep 19, 2006 9:11 am

[quote="ghionoiul"]Conteso, andrisantul indirect al precedentului meu mesaj era conu Alecu, că]

in orice caz,daca repeta "Hail Wagner!" de 3 ori se iarta rapid :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde colegu » Mar Sep 19, 2006 9:16 am

test ăşăşăşăjşăkşjăşí¶ií¶i ™Ã‚²π™Ã‚®íŸ∫íŸÃ‚®∫µn
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Mar Sep 19, 2006 1:06 pm

[quote="colegu"]
e vorba de missa solemnis de beethoven? aia cu opus 123?din cate mai ţ]

Te inseala fie memoria, fie gusturile :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Următorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori