Intelegerea muzicii clasice

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde ghionoiul » Joi Mai 19, 2005 11:03 am

Nu stiu, dar putem incerca, sa vedem ce se intampla. Incepi tu ? :)
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde sol » Lun Iun 06, 2005 1:39 pm

Abia acum m-am prins de invitatie si pica bine, fiindca am avut un flash-ffd: fiul tau scriind pe forum <i-am pus manele-rock, a trecut prin tavan, ma-ntreb cat ii trebuie sa se-nvete.>
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde AlexN » Lun Iun 06, 2005 1:52 pm

De curiozitate, despre ce vorbiti aici?!
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde sol » Lun Iun 06, 2005 1:55 pm

Despre obisnuinta-mama invataturii. Intelegem treptat, fiind expusi repetat la un anume fenomen oarecare.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Lun Iun 06, 2005 2:50 pm

solaris scrie:Abia acum m-am prins de invitatie si pica bine, fiindca am avut un flash-ffd: fiul tau scriind pe forum <i-am pus manele-rock, a trecut prin tavan, ma-ntreb cat ii trebuie sa se-nvete.>


Bwahahahhaaaaa, ce imagine apocaliptica ! ~p
Chiar ma intreb cum se va desfasura intr-o buna zi inevitabilul contact cu alte genuri de muzici si ce impact va avea. N-as vrea sa-l limitez, daca copilul va considera intr-o zi ca rockul bate pe Mozart la poponeatza goala. Singura limitare va fi numarul de decibeli :)
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

tema cu variatiuni

Mesajde sol » Mar Iun 07, 2005 7:44 am

- De cati muzicieni e nevoie sa schimbe un bec?
- Pianisti, 100: un executant si 99 critici, cu cat mai bine ar fi facut-o Horrowitz.

Your turn.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde colegu » Mar Iun 07, 2005 12:07 pm

de cati compozitori e nevoie sa schimbe un bec?

-dupa brahms de nici unul,ce-i ala bec?el s-ar descurca excelent la opait.
-dupa wagner de nici unul,ce-i ala bec?nu pot sa cred ca mai exista lume care mai foloseste becul?becul e obsolete.
-dupa hugo wolf de nici unul,ce-i ala bec?stelele alea mari si luminoase care se plimba pe cerul albastru din capul meu?sa fie peretii tapitati sa nu ma doara capul,n-am nevoie de bec..
-dupa mussorgski,de nici unul..la ce bun un bec?pot sa beau si pe intuneric.
-dupa iancu dumitrescu,de nici unul,nu e nevoie sa schimb becuri,si asa la urmaoarea partitura ,alaturi de becuri sparte si ziare rupte o sa mai auziti si tractoare arand pe campie.
-dupa karlheinz stokhausen,nici unul,daca nu e cu elicopter nu ma bag.
-paul hindemith,da viola n-ai?
-dupa ceaikovski: il schimb eu,da numa daca trebuie sa ma aplec.
-scriabin:il schimba ceaikovski pentru mine.
-sostakovici:fara ochelari sau cu ochelari?
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde colegu » Mar Iun 07, 2005 12:13 pm

aa,si l-am uitat pe bruckner,care se duce la wagner sa-l intrebe daca-l lasa :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mar Iun 07, 2005 12:58 pm

BWAHAHAHAHAHAAAAAAAAAAAA !!!
Loooooooooooooool, cea mai tare chestie pe care a putut-o screme mintea colegului ! ~p
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde sol » Dum Iun 26, 2005 2:56 pm

De un singur percutionist, daca el s-ar decide (in timp util) pe care (bec) sa-l aleaga dintr-o suta.

Propun o noua tema: novicii si intelegera muzicii.

-Ah, Maestre, de cand ma obsedeaza piesa asta care-ncepe cu un tril lent, Fur Elize ziceati ca se numeste?
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde colegu » Dum Iun 26, 2005 8:50 pm

ce inseamna novice?

fara sa dau un raspuns la aceasta intrebare,un novice chiar nu are nevoie sa inteleaga ce asculta,nici eu n-am inteles si pot spune ca inca nu inteleg..tot ce pot spune e ca-mi place.
da eu mai mult ma refer la incepatori.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

intelegerea muzicii

Mesajde sol » Mar Iun 28, 2005 11:19 pm

Vrei sa zici ca <trilul lent > din Fur Elize e sub nivelul, ori peste nivelul, unei glume bune?

Mai incercam o data?

Un muzicant (stim, ca-i cu ladita pe umar) umbla in zigzag cam pe mijlocul drumului, incruntat, lalaind ceva si mormaind, nu stim ce dar auzim ceva care incepe cu <Cum p..>, se ia de oameni sa-i intrebe, ei dau din cap ca nu, nu stiu... cand da o masina peste el si-l lasa lat. Vine repede salvarea - ninoninonino - tipul sare drept in picioare: Ah, B-ul de la Somewhere over the rainbow! de trei luni incerc sa mi-l amintesc!
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde AlexN » Mie Iun 29, 2005 9:35 am

Trebuie sa rad?! :nesigur:
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mie Iun 29, 2005 11:06 am

Asa ar fi politicos... ;)
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Felicitari!

Mesajde AlexN » Mie Iun 29, 2005 5:47 pm

De ras tot n-o sa rad, ca nu m-am prins... De, inginer, ce sa-i faci...

Dar vreau in schimb sa ii felicit pe toti participantii la acest forum!!! De curiozitate, am dat un search cu Google sa vad daca mai exista si alte astfel de forumuri romanesti despre muzica clasica. Atat cat am avut eu rabdarea sa rasfoiesc (fara a avea insa pretentia de a fi parcurs tot), nu numai ca n-am prea gasit, dar din oferta saraca acest forum este cel mai elevat si dezvoltat dintre toate!!! Pe vreo doua erau niste discutii... sa te iei cu mainile de cap. Exact imaginea indicata de Colegu, oameni care asculta colectii de cd-uri 3 la 10.000!... Inspaimantator! :o
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde sol » Mie Iun 29, 2005 5:48 pm

Buna si politetea... desi intelegerea spontana nu are nimic de a face cu ea. Presupun ca nu ma pot apropia de anumiti geniali compozitori pentru ca ii simt patologic lipsitzi de orice urma de simtz al umorului, pe care il cred subspecie a bunului simtz, asadar esential, nu optional.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Joi Iun 30, 2005 8:01 am

Solaris, da nu te pune nimeni sa te imprietenesti cu ei, sa iesi la baute sambata seara sau in weekend la un gratarel mic in Padurea Baneasa. E vorba sa-ti placa muzica si/sau sa pricepi ce au de spus. Asa, ar trebui sa dau cu jigodia de Wagner de toti peretii sau sa mi se strepezeasca dintii cand pronunt numele ursuzului Brahms. Iar pe de alta parte, de unde stii ca niste obscuri oarecare din sec. 18 cu nume lungi, gen Albrechtsberger sau Ditters von Dittersdorf, si cu o muzica la fel de lunga (si plicticoasa), n-aveau tone de simt al umorului ?!
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde sol » Joi Iun 30, 2005 9:30 am

We agree. Involuntar. Stim pen'ca se aude cu toate urechile. Perfect bordom over eternity. Si se ia. Si nu e off-topic.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Joi Iun 30, 2005 9:38 am

:bash: :bash:
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Vin Iul 01, 2005 9:33 am

N-am gasit un thread potrivit pentru cele de mai jos, postez aici, sa nu mai deschid o mie de threaduri.
Ieri in masina am dat drumul la Romania Muzical si tocmai era concertul pentru vioara de Beethoven, pe la partea a 2-a, colt cu a 3-a. Primul lucru care m-a izbit au fost niste note false, cam cu juma de semiton, asa... Atat de zgarietor la ureche, incat am simtit nevoia sa intonez eu insumi corect notele respective, spre linistirea mea ! Stilul de interpretare violonistica era clar unul vechi, iesit astazi din uz. Schneiderhan nu era clar, ca stiu interpretarea, Heifetz in tinerete nici atat... cin' sa fie ? Un pic mai incolo, dupa alt pogon de note false, am remarcat in sfarsit si calitatea slaba a inregistrarii, specifica anilor 30-40 (nu remarcasem pana atunci, impiedicat de zgomotele din trafic si de calitatea oricum nu prea stralucita a casetofonului). Thibaud ? M-a trecut un fior rece: Enescu ? Am ascultat mai atent, sa vad daca nu cumva notele false erau de fapt distorsiuni ale intregii coloane sonore. Nici vorba, orchestra suna corect ! Hmmm, nu poate fi marele Enescu ! In sfarsit, dupa alte multe note false, triluri si apogiaturi luate intr-un stil care astazi ar parea hilar, dupa niste legato-uri cu totul "originale" si mai ales dupa o cadenza de tot rahatul in partea a 3-a (l-am scos si pe Kreisler de pe lista suspectilor cu aceasta ocazie), se termina si concertul iar publicul (da, era o inregistrare live) izbucneste in ovatii. Crainicul anunta implacabil: George Enescu si nu stiu ce orchestra din Illinois :hang:
Pai asta o fi fost marele Enescu, adulat pe tot mapamondul ca un mare violonist ? In plus imi amintesc niste inregistrari extraordinare cu Partitele lui Bach...
Oricum, mi-a scazut stima pentru Enescu ca violonist. Imi ramane ceea ce si-a dorit el cel mai mult in timpul vietii, dar de care nu prea a avut parte: admiratia pentru compozitorul Enescu.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde sol » Sâm Iul 02, 2005 1:05 pm

Te-nteleg perfect, mi s-a atras atentia sa nu ma orientez dupa intrepretarile lui pianistice (desi...). Totusi nu pentru asta il iubim.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Vin Aug 05, 2005 10:34 am

Pentru a mai repera din onoarea violonistului Enescu, pe care am cam terfelit-o in precedentul meu post, trebuie sa spun ca aseara l-am ascultat intr-o inregistrare in care interpreta superb poemul la fel de superb al lui Ernest Chausson. Este evident ca muzica asta interiorizata a post-romanticilor francezi (Chausson, Faure etc.) era mult mai aproape de spiritul maestrului decat extrovertitul (mai ales in lucrarile simfonice) Beethoven.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde bruno » Vin Aug 05, 2005 12:58 pm

Asta-i cel mai tare mesaj pe care l-am intalnit pana acum pe forum. Partea cu Bruckner care-l intreaba pe Wagner ce sa faca e de-a dreptul geniala.
Excelent Colegule, si la mai multe.
Sincere felicitari.
colegu scrie:de cati compozitori e nevoie sa schimbe un bec?

-dupa brahms de nici unul,ce-i ala bec?el s-ar descurca excelent la opait.
-dupa wagner de nici unul,ce-i ala bec?nu pot sa cred ca mai exista lume care mai foloseste becul?becul e obsolete.
-dupa hugo wolf de nici unul,ce-i ala bec?stelele alea mari si luminoase care se plimba pe cerul albastru din capul meu?sa fie peretii tapitati sa nu ma doara capul,n-am nevoie de bec..
-dupa mussorgski,de nici unul..la ce bun un bec?pot sa beau si pe intuneric.
-dupa iancu dumitrescu,de nici unul,nu e nevoie sa schimb becuri,si asa la urmaoarea partitura ,alaturi de becuri sparte si ziare rupte o sa mai auziti si tractoare arand pe campie.
-dupa karlheinz stokhausen,nici unul,daca nu e cu elicopter nu ma bag.
-paul hindemith,da viola n-ai?
-dupa ceaikovski: il schimb eu,da numa daca trebuie sa ma aplec.
-scriabin:il schimba ceaikovski pentru mine.
-sostakovici:fara ochelari sau cu ochelari?
Music is not related to anything. It is a spontaneous process of creation. The performer creates. What has the composer done? Shown you the way: "Look, if you go over those stages, those conflicts, you might come to this point."
Avatar utilizator
bruno
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mar Feb 15, 2005 12:00 am

Mesajde sol » Dum Aug 07, 2005 8:16 am

We agree. Continuam?
Mostra de start: mic dictionar pentru intelegerea muzicii
accidente : note false
auditie: tortura la care te supui, sa satisfaci sadismul unora care deja stiau
bara de masura: una pe care se proptesc destui, intre ei si muzicieni
batutul masurii: ce-si iau studentii unii de la altii, la cap ori in barba
big band : cand carciuma plateste inca doi cobzari
cadenta: cand toti se-asteapta sa-ncetezi… si tu nici gand
crescendo: ntz, ntz, iar ai cantat prea tare !
cvartet : unul care uraste vioara, un fost, unul care canta bine, altul prost
dirijor: unul in stare sa-i urmareasca pe toti simultan
glissando: tehnica adoptata de cordari pentru pasajele dificile
interval: cat ia sa gasesti ce cauti, i.major – mult, i.minor – cateva masuri
lamentoso: scoateti batistele
motet izoritmic: cand jumatate de cor canta dupa alta editie
partitura: mix de sunete scrise de compozitorul inteles aiurea de dirijorul ignorat de orchesta ingnorata de public
recitativ: boala lui Monteverdi
risoluto: orchestra cante incapatanat in tempo ignorand dirijorului
senza sordino: ntz, ntz, iar ai uitat sa pui surdina!
soprana de coloratura: una care se distreaza colosal cautandu-si notele
subito piano: shansa unui instrumentist anonim sa devina brusc solist
transpositie: de la prea jos pentru bas la prea sus pentru soprana
tutti: gramada ordonata
vibrato: tehnica de mascare a notei false
virtuoso: un muzician cu valori, singurul pe care-l cunosc
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde donna mobile » Lun Aug 22, 2005 1:17 am

solaris scrie:We agree. Continuam?


Diferenta intre viola si vioara? Nici una. Doar capul violonistului e mai mare.
donna mobile
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Aug 21, 2005 11:35 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde bruno » Lun Aug 22, 2005 10:29 am

Dupa multa straduinta inteleg ca ultimele mesaje incearca sa fie ironice. Din pacate sunt doar patetice.
Music is not related to anything. It is a spontaneous process of creation. The performer creates. What has the composer done? Shown you the way: "Look, if you go over those stages, those conflicts, you might come to this point."
Avatar utilizator
bruno
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mar Feb 15, 2005 12:00 am

Mesajde sol » Lun Aug 22, 2005 1:55 pm

Ironice in nici un caz - poate stangace, e destul realism acolo iar pe net aveau si haz - mea maxima pulpa pentru traducere.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Serializarea muzicii

Mesajde Bregner » Mar Oct 11, 2005 8:26 pm

<<<<Problema ar fi alta, dupa parerea mea. Muzica clasica a suferit in sec 20 o metamorfoza foarte daunatoare. Ea a devenit din ce in ce mai criptica, s-a departat tot mai mult de omul obisnuit. Compozitorii moderni nici nu mai inteleg ce vor sa transmita, deoarece au renuntat complet la melodie. Dar daca renunti la melodie, mai ramane ceva din muzica? Poate fi ritmul si timbrul suficient pentru a transmite ceva? Dupa intelegerea mea, nu!... Muzica clasica apartine trecutului, in special secolului 19. Ea nu va mai fi niciodata ceea ce a fost.>>>>>

_________________
Nu numai melodia, ca element component al muzicii, a fost afectata de pierderea naturaletii, a firescului - la scurt timp au urmat si celelalte elemente - armonia, fireste, si ritmul. Chiar de serializarea propriu zisa n-au scapat nici ritmul si toate celelalte, prin hiperintelectualizare. Asa ca muzica s-a degradat treptat in toate aspectele sale (cu siguranta si celelalte ramuri clasice ale artei - literatura si artele plastice) - pana la a nu mai fi muzica. Asa ca ii dau dreptate celui ca a postat ca e greu de facut un discernamant al valorii in ceea ce priveste muzica secolului XX, e prea aproape si necesita din pacate mai mult studiu teoretic.
Bregner
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Oct 11, 2005 8:17 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde AlexN » Mie Oct 12, 2005 9:07 am

Da, e bine spus ca necesita mai mult studiu teoretic. Evident, omul obisnuit n-o sa stea niciodata sa faca studii pentru a putea asculta muzica. Sunt intr-adevar foarte curios cum vor fi privite peste un secol toate aceste "capodopere" ale secolului XX. Din pacate, nu voi apuca aceste vremuri...
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mie Oct 12, 2005 10:47 am

Stati, bai, asa ! Dati exemple, nu mai vorbiti in dodii ca Iliescu. A zis bregner de serializare, bun, sa auzim un exemplu. Pentru fiecare exemplu de lucrare "serialista" care dovedeste mersul pe aratura al muzicii (si se pot gasi, fara indoiala, destule exemple), dau si eu cate un contraexemplu de muzica de secol XX care nu e cu nimic mai serialista si mai absconsa ca un poem de Liszt, bine ?
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori