Intelegerea muzicii clasice

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 15, 2006 2:50 pm

pai Ghionoiule, din punctul meu de vedere Imperiul chezaro-craiesc (alias Kakania) a fost un factor de progres, ordine si civilizatie in Europa, asa ca nu pot fi sarcastic la adresa lui... dimpotriva, ii deplang disparitia :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Vin Sep 15, 2006 3:03 pm

ce factor de progres,de unde si pana unde?progres pentru ei si neamu lor,numai ideea de imperiu imi da fiori,sa-si faca imperiu da pe tarlaua lor,sa-si pasca vitele tot acolea.
pai cum sa nu ajungi la progres cand dai la altii in cap :)

vrei criterii ciuhandrule?poftim criterii
eu si alex consideram ca tot ce e baroc este naspa,si tot ce este postbaroc are sanse sa fie bun.
e bun criteriul asta?dupa asta judec eu lucrurile,unde ma insel?
ierarhie?mozart e primul,e bine asa?
si este primul,pt ca in comparatie cu pettersson a murit primul,s-a nascut primul,a compus primul etc ..

serios vorbind,criteriile mele de apreciere a valorii difera de ale tale,de ale lui alex,de ale ghionoiului,de ale lui hans lick :D samd.
nu exista niciun adevar pe care sa-l accepte toti,pt ca daca ar fi ar compune toti in aceeasi maniera.

desigur ca imi place sa ma cred cu un cap peste manelisti si cu 30 peste rapperi,dar mai mult,imi e indiferent.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 15, 2006 3:10 pm

colegu scrie:ce factor de progres,de unde si pana unde?progres pentru ei si neamu lor,numai ideea de imperiu imi da fiori,sa-si faca imperiu da pe tarlaua lor,sa-si pasca vitele tot acolea.
pai cum sa nu ajungi la progres cand dai la altii in cap :).


Dragul meu, ai o idee mult prea simplista despre istorie... ah, scuza-ma, am uitat ca tu nu faci efort, iar a te informa presupune unul considerabil :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Vin Sep 15, 2006 3:22 pm

Ciuhandru scrie:din punctul meu de vedere Imperiul chezaro-craiesc (alias Kakania) a fost un factor de progres, ordine si civilizatie in Europa, asa ca nu pot fi sarcastic la adresa lui... dimpotriva, ii deplang disparitia :)


Finally, ceva cu care sunt intru totul de acord! :grup:

Pai da, cum n-avem discriminari si ierarhii? Problema e ca fiecare are ierarhia lui si discrimineaza dupa cum il duce sufletul, cum bine a spus Colegu.

Iar Ghionoiul are dreptate (de fapt i-am dat dreptate si in primul post pe care l-am scris referitor la discutiile ce se poarta aici, numai ca nu cred ca era clar ca o ziceam la misto): vorbim ca sa ne aflam in treaba. Dupa ce saptamani intregi forumul a stat nemiscat, hop ca iarasi am gasit un pretext sa ne ciondanim pentru niste lucruri care de fapt au importanta doar pentru noi. Bine ca nu sunt multi vizitatori aici, ca s-ar prapadi de ras.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 15, 2006 3:32 pm

AlexN scrie:Finally, ceva cu care sunt intru totul de acord! :grup: .


Ei, ma bucur... avem si ceva in comun :)

AlexN scrie:ne ciondanim pentru niste lucruri care de fapt au importanta doar pentru noi.


Pai si ce-ai vrea? sa ma "ciondanesc" pentru lucruri care au importanta pentru "cei multi"? hai atunci sa vorbim de Simona Patruleasa sau de Porsche Carrera :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 15, 2006 3:43 pm

Bun, deci e clar că suntem cu toţii romani, pentru că un subiect de discuţie oarecare (Mozart, Imperiul chezaro-crăiesc, Porsche) e un pretext de ciondăneală, nu unul de a schimba idei...

Dorinţa mea ar fi să putem evolua de la stadiul de "barocul sucks, restul may be good" la stadiul in care să putem discuta cu argumente, fie ele şi subiective. Nici mie nu-mi place Puccini, şi nici o avalanşă de idei frumos prezentate nu m-ar putea face să-mi schimb părerea, dar măcar sunt in stare să dau nişte argumente care, chiar dacă ţin de percepţia mea personală, pot fi discutate şi interpretate.

Pe cand la "Mozart e un gigel de doi bani care imi provoacă greaţă" nu prea mai e nimic de comentat, şi ca atare nu mai văd rostul de a-ţi pierde vremea pe forum. Ai spus-o odată, log out, delete account şi basta.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 15, 2006 3:52 pm

Ghionoiule, de acord... eu astept in continuare de la preopinentii mei argumentele dupa care Mozart este de 2 lei sau Monteverdi este de neascultat si sunt gata sa le discut si chiar, de ce nu, sa le accept. Dar nu primesc decat replici de genul "virtuozitate tembela", "lalaiala gretoasa" sau "cine-i nascut < 1850 e naspa". Apoi chiar ca ma bate gandul sa delete account...
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 15, 2006 4:15 pm

Ciuhandrule, nu te supăra, dar nici atitudinea cu "imi iau jucăriile şi plec" nu e cu mult mai brează...
Eu sunt convins că suntem cu toţii majori, vaccinaţi şi suficient de inteligenţi ca să putem mai mult decat o simplă "ciondăneală"
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Sep 15, 2006 6:28 pm

ioteteee , aparu ghionoiu, acu in sfarsit discutia are sare si piper. deja me-am loat belet in randu unu, central :D

scuzati interventia
multumesc
continuati
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 15, 2006 6:55 pm

[quote="ghionoiul"]Ciuhandrule, nu te supă]

Nu ma supar, coane Ghionoiule, se poate? Am zis si eu asa, o vorba... raman pe baricade, cu fata la dusman, vorba Capitanului :) (acu' sa n-o luati p-asta ad litteram, ca nu e cazul). Si eu cred ca ne-am facut toti numarul si ar fi cazul sa trecem la lucruri mai serioase.

De exemplu, cum vedeti voi viitorul muzicii zise "clasice"? Credeti ca are sanse de supravietuire si revigorare, sau se va stinge treptat, din lipsa de sustinatori?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Vin Sep 15, 2006 7:00 pm

ultimu post e meserie curata,cate posturi ai mai carcotas elistis? 17,(virgula)965
fratele meu,17 posturi pricep cum le-ai facut,da 0,965 sa fiu tampit daca mai inteleg.

edit: colegule, ce nu-nteleji ie bine sa eviti. umorul tau este atat de fin precum acordurile unei harpe gadilate de dejetelele inelate ale lui adi minune. intentia mea a fost de-a saluta un vechi amic, ghionoiul. asa ca vezi-ti de mozartu tau. ok?

aaaa, sa nu mori...naiv, semnez: eyewitness


asa deci,sa revin la subiect.
bine frate sa incerc sa explic de ce nu-mi place mozart,dificila chestie,argumentul e clasic vad ca nu tine,adica daca am vreo aversiune(mult spus,doar nu-mi place) fata de vreun curent nu se pune.
eu nu pot sa-mi explic nici de ce imi place friptura cu cartofi prajiti,si nici profunda greata pe care o am fata de bucataria frantuzeasca.
bineinteles,ce stie taranul ce-i sofranul,corect,nu stiu.

din fericire persoana lui mozart imi este indiferenta,sau mai precis,cat a mai ramas din el,unu la mana nu l-am cunoscut,si doi la mana am trait epoci diferite.
muzica lui nu-mi place in schimb,cu mici exceptii,dar mult prea mici.

de ce nu-mi place?nu-mi spune absolut nimic,vibratiile respective imi irita timpanii(mai ales in opera),nu ma face sa reflectez,nu-mi produce absolut nicio stare,asta in cele mai bune cazuri,pentru ca de cele mai multe ori(si ma refer la slagarele cunoscute) pur si simplu imi displace,nu-mi place inlantuirea de note,e ca si cand as asculta recitari din cartea de telefon,cel putin senzatia asta o am.
pur si simplu mi-e greu sa descriu senzatia de neplacere,am spus si repet,nu ma intereseaza tehnica.eu sunt un ascultator banal,nescolit in acest sens.
si la fel de greu imi vine sa explic de ce imi place muzica lui nystedt sau nordheim..

si poate ca cel mai important lucru,nu-mi place mozart pentru ca nu i-am prins ideea,si partea proasta(eu nu-s de parerea asta) e ca efectiv nu simt niciun fel de chemare ca sa o prind, sau ma declar invins si cred ca personalitatea mea si firea mea nu pot prinde aceste idei.

referitor la istorie - da ,am o parerea foarte simplista despre istorie.eu pun pret pe om ca individ,nu ma intereseaza alergatura asta nebuna catre o asa spusa prosperitate daca prin asta trebuie sa impunem un anume adevar,fara a tine cont de adevarul altora.
la fel cu muzica,din droaia asta de compozitori hai sa ne rezumam la cei care ne plac.
eu unul imi rezerv dreptul de a face misto de toti ceilalti :)
oameni suntem.

scuzati incoerenta,obosit de munca fizica.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Sep 18, 2006 11:15 am

eye, salutări şi lu matale, şi sincerele mele aprecieri pentru efortul de a ne vizita şi a pune ordine in ograda noastră, mutand paiele din şura cu Mozart in şura cu Inţelegerea muzicii, in care ai mai bătut o barnă pe care scrie adjectivul genitivat "clasice" ==D

Referitor la argumentaţia colegului - păcat de timpul pierdut pentru a umple 2 ecrane in care ideile sunt cam astea: nu-mi place Mozart pentru că nu-mi place, vibraţia imi zgarie timpanii (puteai măcar să dai ecuaţia sinusoidei) şi nu i-am prins ideea.

Intre noi fie vorba, mi se pare cam ciudat cum cineva care "i-a prins ideea" lui Rautavaara şi Nysted are probleme cu Mozart. Mai normal mi s-ar fi părut să spui "i-am prins ideea şi mi se pare pueril", cum aş zice eu despre "Melc, melc, codobelc" bunăoară... Sau poate că asta ai şi vrut să zici, dar erai sleit de la tăiatul lemnelor :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Sep 18, 2006 12:27 pm

[quote="ghionoiul"]Intre noi fie vorba, mi se pare cam ciudat cum cineva care "i-a prins ideea" lui Rautavaara ş]

Onorabilul nostru Coleg i-a adus, fara sa vrea, un elogiu lui Mozart, zicand despre el ca e mai inaccesibil decat muzica contemporana :) Lucru cu care sunt total de acord.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Lun Sep 18, 2006 12:43 pm

De fapt dacă stau să mă gandesc, pană şi la Melcul cel codobelc poţi descoperi valenţe de atemporalitate ingenuă, cu un demers semantico-sonor ce transcede frontiera arhetipurilor muzicale :destept: Aşa că de ce ar fi Mozart, sau oricare altul, mai fraier ?
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Lun Sep 18, 2006 12:47 pm

nu sustin ca i-am prins ideea nici lui rautavaar nici lui nysted,spun doar ca-mi place sa ascult lucrari de respectivii
cat despre mozart cel pueril,sa ma scuzi,dar nu cred ca vorbim aici de lucrarile cu ka ve mai mic de 47 juma,si nici de pervertimentele compuse la kil.

edit colegule, ce nu-nteleji ie bine sa eviti. umorul tau este atat de fin precum acordurile unei harpe gadilate de dejetelele inelate ale lui adi minune. intentia mea a fost de-a saluta un vechi amic, ghionoiul. asa ca vezi-ti de mozartu tau. ok?

aaaa, sa nu mori...naiv, semnez: eyewitness
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde eliz » Joi Sep 21, 2006 8:07 pm

parerea mea:
colegu scrie:argumente obiective in judecarea artei,m-ai rupt.

argumentele obiective sunt argumentele subiective ale majoritatii subiectilor la un momendat :)
obiectiv nu exista decat in matematica. poate si acolo te trezesti pe clasa a 10 (mare mi-a fost mirarea) ca 0-1 nu este egal imposibil ci este -1.
nu cred ca nu poti gasi argumente subiective (care sa fie apreciate de marea majoritate a lumii incat sa treaca la capitolul obiective) de ce trioul wagner-mozart-bach sunt pe primele in gusturile cititorilor acestui forum. uite iti dau eu un exemplu:
bach: dintre toti compozitorii are cel mai grozav ritm. este lucrul care ma fascineaza la el: tempoul.
wagner: cele mai magnifice parti pt suflatori in uverturile sale
mozart: usor de "inghitit" . preferatul celor care asculta pt prima data muzica clasica (puteti face un test daca vreti).
p.s culmea la mozart imi place muzica de gradinita. compozitiile in care incearca sa faca pe virtuosul sau pe complexul ma atrag cu rare exceptii.

colegu scrie: si apoi,domnul brahms a fost cat se poate de involutiv,e o fosila in plin romantism,mare revolutie a starnit el nu gluma.

ceea ce este pt tine involutie pt poate fii evolutie. poate brahms a fost revolutionar tocmai pt ca a innotat impotriva curentului. pt mine de exemplu impresionismul in muzica deja reprezinta involutie si nu pot decat sa apreciez o "fosila" ca Bortkiewicz care in plina era moderna compunea romantic.
eliz
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Joi Sep 21, 2006 9:51 pm

eliz scrie:mozart: usor de "inghitit" . preferatul celor care asculta pt prima data muzica clasica (puteti face un test daca vreti).


Adicatelea, vrei sa spui ca-l taie pe Vivaldi? Ia fa tu un test: pune-i sa asculte prima oara Don Giovanni sau Concertul nr. 24 pt pian sau Gran Partita sau Requiem si dac-o sa le placa ma spanzur si chem presa sa asiste, vorba unui clasic in viata. Dar ia pune-le acelorasi Anotimpurile si-o sa-i dai pe spate. Acu', nu c-as avea ceva cu Vivaldi, care-i beton de beton, da' orisicatusi, barocu' nu-i ca clasicismu', vorba altui clasic in viata :)

eliz scrie:p.s culmea la mozart imi place muzica de gradinita. compozitiile in care incearca sa faca pe virtuosul sau pe complexul ma atrag cu rare exceptii.


Hai ca acilea m-ai spart, conasule. Ia zi, nene, care-or fi compozitiile in care face pe virtuosul, ca, din cate stiu eu, mancau era, fustele-i placeau si glume deocheate facea cu duiumul. Virtuos o fi fost Alkan care isi strica ochii si mintea cu Talmudul si cu Tora, pana i-au cazut in cap si l-au lasat fara suflare, da' Wolfferl era mai de-al nostru, adica "sanatate si virtute, s-avem ce bea si ce... manca". D-aia-mi place.

Iar complex era de la mama lui, n-avea nevoie sa faca pe.

eliz scrie:ceea ce este pt tine involutie pt poate fii evolutie. poate brahms a fost revolutionar tocmai pt ca a innotat impotriva curentului. pt mine de exemplu impresionismul in muzica deja reprezinta involutie si nu pot decat sa apreciez o "fosila" ca Bortkiewicz care in plina era moderna compunea romantic.


Ia zi, bre nea Eliz, ca vad ca dup-o lunga tacere esti in verva:

1. Ce-nseamna impresionism in muzica? Cumva Debussy, care ura acest termen? sau Ravel cumva? Pai daca gigeii astia doi au "involuat" muzica, apoi ce mai zici de Neue Wiener Schule? Adica ce vrei sa zici, ca "Marea" sau "Suite bergamasque" sau "Concertul pentru mana stanga" or fi vreo muzica degenerata?

2. Pana la Bortkiewicz asta al tau (cu care n-am nimic, ba chiar l-as asculta de mi s-ar oferi ocazia) mai sunt si altii: Richard Strauss si Rahmaninov. Pai astia doi au compus cea mai tare muzica din prima jumatate a secolului ce tocmai trecu.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 22, 2006 8:25 am

eliz scrie:p.s culmea la mozart imi place muzica de gradinita. compozitiile in care incearca sa faca pe virtuosul sau pe complexul ma atrag cu rare exceptii.
Trecand peste confuzia virtuos-virtuoz, din fraza de mai sus rezultă că Eliz apreciază aproape toate compoziţiile să le zicem "complexe" ale lui WAM, gen, ştiu şi eu, cvartetele sau cvintetele KV400+, simfoniile 39-40-41, concertele pentru pian de la 15-16 in sus, concertul de clarinet, recviemul... (enumerarea nu e exhaustivă). Dacă la astea "complexe" le adăugăm pe alea "de grădiniţă" (cam toate celelalte) care de asemenea ii plac lui eliz, vezi de asemenea mai sus, se trage concluzia logiCĂ CĂ eliz e un admirator al lui Mozart chiar mai infocat decat mine, care recunosc sincer că mă mai ia somnul la partea cu kindergartenul :adormit:
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Vin Sep 22, 2006 10:11 am

corect,brahms a fost un revoluţionar,publicul era obişnuit deja cu clasicismul,el nu mai trebuia să-i invigă teama de nou.
acuma,muzica contemporană e o varză,fiecare compune ce vrea,sunt sute de curente.contemporan e şi adi minune,şi john williams,şi rautavaara,dar şi salonen sau magnus lindberg..
adică pe scurt,dacă bag cate 20 de secunde din fiecare şi-i dau unui om normal să asculte o să se crucească.
mie lucrul ăsta imi place - diversitatea.
dar brahms era mai mult un nostalgic decat un revoluţionar,au fost mulţi nostalgici,dar el a fost ăl mai ăl! şi asta-i o treabă
cel puţin aşa-mi spune sita istoriei.

argumentele obiective sunt argumentele subiective ale majoritatii subiectilor la un momendat

aici eşte pe arătură,acu ţ ani,toţi gigeii se băteau cu pumnu-n piept că pămantul e plat ca-n palmă,şi la marginile lui se deschid hăurile abisului,iar dacă pui o scară de pe varfu everestului,s-ar putea să pătrunzi in sistemul de canalizare al raiului,şi astfel să scapi de controlul amănunţit al badigarzilor sfantului Petru care păzesc cu străşnicie porţile edenului.

marele adevăr obiectiv de acum ţ ani ;)
din punctul meu de vedere,obiectiv este ceea ce _ESTE_.deşi e evaziv este obiectiv ;)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Vin Sep 22, 2006 10:14 am

Hehe, Colegule, asta e deja problema de filozofie, a defini adevarul absolut... iar noua (ma refer la noi doi) parca nu prea ne placea filozofia.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 22, 2006 10:32 am

Alex, colegu e pasionat de fizică, iar graniţa dintre fizică şi filozofie e destul de vagă :) In cazul circuitelor care modulează frecvenţe din spectrul auditiv, da, intr-adevăr, distanţa e mai mare...
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Vin Sep 22, 2006 1:07 pm

Absolut de acord cu tine.

Exemplul Colegului cu Pamantul plat ca placinta este foarte bun. Atata doar ca discutia asta despre absolutul in stiinta / arta este un pic gresita. In stiinta e o problema de "ce stim azi, ce n-am descoperit inca azi", iar in arta (eu personal) tind sa cred ca e o problema de preferintele celor multi la un moment dat. Cu alte cuvinte, cei multi il preferau la 1830 pe Meyerbeer in detrimentul lui Wagner, iar la 1900 pe Wagner in detrimentul lui Meyerbeer. Precizare: "cei multi" se refera la acea parte din publicul de muzica "clasica".

Dar parca am mai discutat asta, nu? :U
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 22, 2006 1:20 pm

AlexN scrie:cei multi il preferau la 1830 pe Meyerbeer in detrimentul lui Wagner


Pai nu prea aveau de ales... Meyerber in 1830 avea 39 de ani si compusese mult, iar Wagner avea 17 si compusese mai nimic :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Vin Sep 22, 2006 1:48 pm

Corect, rectific: stilul Meyerbeer.... stilul (neaparut inca) al lui Wagner. In fine, un pic fortata comparatia. Vreti s-o facem mai bine cu Berlioz, care era contemporan cu Meyerica asta?
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 22, 2006 1:55 pm

AlexN scrie:Corect, rectific: stilul Meyerbeer.... stilul (neaparut inca) al lui Wagner. In fine, un pic fortata comparatia. Vreti s-o facem mai bine cu Berlioz, care era contemporan cu Meyerica asta?


Alex, nu ne mai tine in tensiune... da-ne odata cele 3 exemple de personalitati glorioase care au schimbat destinul omenirii :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 22, 2006 2:01 pm

Cazul particular al anului 1830 e cam nefericit, pentru că oferta de muzică de calitate era foaaaaarte slabă. Beethoven şi Schubert tocmai se mutaseră la cele sfinte, Liszt şi Wagner erau prea tineri, Schumann aşijderea. Steagul era ţinut sus de răzleţele reuşite ale lui Chopin, de tanărul şi furtunosul Mendelssohn (toată stima), de orelistul Berlioz şi de "virtuosul" Paganini. Cam puţin. Bine, n-am mai pus la socoteală armata franco-italiană de operişti, unde era şi Meyerbeer inrolat ca mercenar german, şi din care singurul nume care merită menţionat este cel al lui Rossini.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Vin Sep 22, 2006 2:03 pm

Dar mai intai lamureste-ma tu cu ceva: care sunt domeniile care pot schimba destinul omenirii? Conducerea (politica, militara, etc), stiintele, artele? Te intreb dintr-un motiv foarte simplu: ca daca dau eu un nume, tu o sa zici (poate) ca domeniul de activitate nu e valid... asa ca, pentru a scuti o discutie lunga si in contradictoriu, te rog pe tine sa specifici.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 22, 2006 2:07 pm

AlexN scrie:Dar mai intai lamureste-ma tu cu ceva: care sunt domeniile care pot schimba destinul omenirii? Conducerea (politica, militara, etc), stiintele, artele? Te intreb dintr-un motiv foarte simplu: ca daca dau eu un nume, tu o sa zici (poate) ca domeniul de activitate nu e valid... asa ca, pentru a scuti o discutie lunga si in contradictoriu, te rog pe tine sa specifici.


Artele ies din discutie, ele pot schimba destine individuale, dar destinul omenirii, nu. Raman, cred eu, 3 domenii: religie, politica, stiinta.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Vin Sep 22, 2006 2:19 pm

Bun. Dar mai intai inca o precizare: nu cred ca exista vreun personaj glorios pentru toata lumea. Ce consider eu glorios tu poti considera un vierme.

-Religie (desi nu ma prea pricep), inclusiv personaje precum Martin Luther intra la revolutionari gloriosi (dar nu glorios pentru biserica catolica, de exemplu...);
-Politica - doar cateva nume pe care eu le apreciez in mod deosebit: Alexandru cel Mare, Iulius Cezar, Napoleon;
-Stiinta. Aici nici nu stiu cu ce sa incep, cu unul Arhimede, apoi cu altul Galileo Galilei, Newton, Maxwell, Max Planck, Otto Hahn, Einstein... toti au schimbat fundamentele lumii in care au trait pana atunci. Unii au avut de-a face si cu Inchizitia, altii au avut de infruntat propria constiinta dupa fabricarea armelor nucleare...
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Vin Sep 22, 2006 2:24 pm

păi măi destinul omenirii l-a schimbat şi hitlăr stalin şi cu georgeică buş?
binele şi răul sunt relative după mine.
după capul lor au făcut bine.
da chiar,ce-i ăla "destinul omenirii",nu de alta eu sunt obişnuit cu filozofia de tarla,mă fac de ras dacă aprofundez domeniul :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori