Viitorul muzicii "clasice"

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Viitorul muzicii "clasice"

Mesajde AlexN » Lun Sep 18, 2006 10:38 am

Ciuhandru aduce in discutie o problematica interesanta si importanta:

"Cum vedeti voi viitorul muzicii zise "clasice"? Credeti ca are sanse de supravietuire si revigorare, sau se va stinge treptat, din lipsa de sustinatori?"
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Lun Sep 18, 2006 10:57 am

Te referi la muzica clasică ? Sau cumva la "Muzica clasică" - subforumul de pe fanclub ?... :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde bruno » Lun Sep 18, 2006 11:24 am

Sa fii un ascultator serios de muzica "clasica" in ziua de azi e extrem de solicitant. Se compune multa muzica(buna), exista nenumarate interpretari etc. Ca sa fii la curent cu tot ce se intampla presupune resurse nelimitate de timp, bani precum si un sustinut efort intelectual. Din pacate cei ce se incumeta la acest efort vor fii tot mai putini. Cu alte cuvinte "breasla" devine tot mai exclusivista.
Music is not related to anything. It is a spontaneous process of creation. The performer creates. What has the composer done? Shown you the way: "Look, if you go over those stages, those conflicts, you might come to this point."
Avatar utilizator
bruno
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mar Feb 15, 2005 12:00 am

Mesajde colegu » Lun Sep 18, 2006 1:03 pm

eu ca sa fiu cinstit nu prea dau doi bani pe viitorul muzicii clasice.
am strans suficienta muzica ca sa ma simt bine 70 de ani de-aici incolo.
poate ca la varsta respectiva dupa ce ma plictisesc o sa ma reintorc la sidiurile best of crap(carora nu le prevad o viata scurta)

in rest,dupa mine potopul :D
acum ma exaspereaza fisher diskau cu amfortasul lui anemic,unde-i ma george london?
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde bruno » Lun Sep 18, 2006 1:14 pm

sidiurile best of crap(carora nu le prevad o viata scurta)

La fel ca si tine le prevad o perioada "infloritoare". Or sa stea la baza "educatiei" melomanului modern. La noi o sa domine ani buni de-aci incolo.
Music is not related to anything. It is a spontaneous process of creation. The performer creates. What has the composer done? Shown you the way: "Look, if you go over those stages, those conflicts, you might come to this point."
Avatar utilizator
bruno
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mar Feb 15, 2005 12:00 am

Mesajde AlexN » Mar Sep 19, 2006 4:31 pm

bruno scrie:Sa fii un ascultator serios de muzica "clasica" in ziua de azi e extrem de solicitant. Se compune multa muzica(buna), exista nenumarate interpretari etc. Ca sa fii la curent cu tot ce se intampla presupune resurse nelimitate de timp, bani precum si un sustinut efort intelectual. Din pacate cei ce se incumeta la acest efort vor fii tot mai putini. Cu alte cuvinte "breasla" devine tot mai exclusivista.


Imi este greu sa-mi dau seama cata muzica buna se compune totusi astazi. Stiti cu totii parerea mea despre muzica moderna (cu exceptii totusi - Colegu a reusit sa ne demonstreze ca se poate compune si azi muzica, fara sa fie neaparat zgomot alb, roz sau albastru). Tot greu imi este sa-mi dau seama cat este de cantata in concerte aceasta muzica. Dar, aici Bruno are mare dreptate, afacerea cu pricina devine tot mai exclusivista. Este de fapt valabil si in pictura, sculptura moderna, in general cam in toate artele (poate mai putin in cea cinematografica, desi si acolo poti gasi filme din care sa nu intelegi nimic - chiar daca sunt deosebit de putine comparativ cu potopul sosit de la Hollywood).

Pana la urma arta a fost cam tot timpul exclusivista, atata doar ca, mi se pare mie, in vechime oamenii din patura medie ii acordau totusi mai multa atentie ca astazi. In muzica motivul e si simplu de intuit: pe vremuri nu existau decat muzica populara si cea culta. Astazi mai exista si muzica usoara, cu atat de multe subgenuri. Prin urmare, oferta este foarte variata si mai nimeni nu are chef sau timp sa stea sa descifreze ce i se nazare unui compozitor sau unui pictor modern.

Asa cum am mai zis, CD-urile "best of crap" mi se par un inceput bun pentru orice. Mai bine un astfel de CD decat unul cu manele, nu? :n: (in cazul particular al Rominiei ma refer).
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mar Sep 19, 2006 4:41 pm

AlexN scrie:Imi este greu sa-mi dau seama cata muzica buna se compune totusi astazi. Stiti cu totii parerea mea despre muzica moderna (cu exceptii totusi - Colegu a reusit sa ne demonstreze ca se poate compune si azi muzica, fara sa fie neaparat zgomot alb, roz sau albastru). Tot greu imi este sa-mi dau seama cat este de cantata in concerte aceasta muzica. Dar, aici Bruno are mare dreptate, afacerea cu pricina devine tot mai exclusivista. Este de fapt valabil si in pictura, sculptura moderna, in general cam in toate artele (poate mai putin in cea cinematografica, desi si acolo poti gasi filme din care sa nu intelegi nimic - chiar daca sunt deosebit de putine comparativ cu potopul sosit de la Hollywood).

Pana la urma arta a fost cam tot timpul exclusivista, atata doar ca, mi se pare mie, in vechime oamenii din patura medie ii acordau totusi mai multa atentie ca astazi. In muzica motivul e si simplu de intuit: pe vremuri nu existau decat muzica populara si cea culta. Astazi mai exista si muzica usoara, cu atat de multe subgenuri. Prin urmare, oferta este foarte variata si mai nimeni nu are chef sau timp sa stea sa descifreze ce i se nazare unui compozitor sau unui pictor modern.

Asa cum am mai zis, CD-urile "best of crap" mi se par un inceput bun pentru orice. Mai bine un astfel de CD decat unul cu manele, nu? :n: (in cazul particular al Rominiei ma refer).



Complet de acord cu toate paragrafele de mai sus.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Mar Sep 19, 2006 4:47 pm

AlexN scrie: Tot greu imi este sa-mi dau seama cat este de cantata in concerte aceasta muzica.
Mă ştii doar că nu sunt avocatul muzicii contemporane, dar aşa, de curiozitate, tot trăieşti (temporar) in Nemţia, incearcă să vezi cam cate concerte/manifestări de muzică modernă/nouă/contemporană există doar la Munchen, apoi să comparăm cu cate au loc la Bucureşti... Nemţii au fost tot timpul in avangarda progresului muzical (dacă nu in poziţia intai, in orice caz intre primele), deci cred că te afli intr-un loc suficient de favorabil ca să-ţi poţi da seama cam care e mişcarea in domeniu. Asta, bineinţeles, dacă ţii cu adevărat să afli, şi intrebarea ta nu era doar o diversiune menită să ne ia nouă faţa :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mar Sep 19, 2006 5:05 pm

cum spunea bine ghionoiul,nemţii au fost,nu mai sunt,are dreptate alex,mai degrabă găseşti traviata la münchen decat vreo chestie contemporană.
mai nou,acum este la modă mahler,şi foarte mulţi impătimiţi de mahler mi-au spus că efectiv ei s-au săturat de cat de popular a devenit.

Mai bine un astfel de CD decat unul cu manele, nu?

nu!! prefer un ţigan care ascultă manele decat unul care ascultă vivaldi ca apoi să spună că mai degrabă invaţă să spargă maşini decat să asculte bălării.

maneaua e o formă barbară de exprimare,şi se adresează cu precădere "barbarilor".
pe mine mă intrigă cum de genuri precum rockul sau mai ştiu eu ce haus se vor culte,la fel mă intrigă cum diverşi papiţoi de la teve declamă haotic cum că ei ascultă "muzică bună" luand in acelaşi timp un aer superior faţă de restul genurilor.

apoi mă mai amuză şi gigeii care aduc argumentul muzicii clasice ca să-şi demonstreze şi să-şi susţină astfel cultura(vezi măscărici precum pruteanu - pentru el muzica clasică inseamnă pavaroti interpretand traviata)

intr-un astfel de climat,profund inhibitor muzicii clasice,numai sidiurile best of crap pot răzbate,pe de altă parte spunea bine alex,lumea de la ele-şi poate lărgi orizontul,eu cu best of crap am inceput,şi sunt mandru de asta :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Mar Sep 19, 2006 5:13 pm

[quote="colegu"]
eu cu best of crap am inceput,ş]

pai si-atunci de ce dai cu paru-n ele?:)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mar Sep 19, 2006 6:13 pm

pentru că chiar sunt de rahat :D
p.s. ştiu,e un răspuns evaziv,dar fiecare inţelege ce vrea, ori că sidiurile sunt de rahat ori că persoana mea e :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde bruno » Mie Sep 20, 2006 8:00 am

Imi este greu sa-mi dau seama cata muzica buna se compune totusi astazi.

Dupa mine e treaba cea mai grea si importanta careia trebuie sa-i faca fata un ascultator serios. E nevoie de cunostinte, experienta, criterii si mai ales o minte deschisa. Nu ne putem ocupa tot timpul cu decedatii ilustrii din alte epoci.
Mai e o chestiune care se trece cu vederea. Cantitatea, nr. compozitorilor si al compozitiilor e coplesitor pentru puterile unui om. Cand deschid cate un site ce se ocupa cu muzica clasica si vad numele atator compozitori de care n-am auzit imi vad nestiinta si imi dau seama ca sunt de fapt un ignorant, sau in cel mai bun caz un ageamiu.
nemţii au fost,nu mai sunt

Asa e, au fost mari in muzica si metafizica, dar in prezent Germania e o Belgie uriasa.
nu!! prefer un ţigan care ascultă manele decat unul care ascultă vivaldi ca apoi să spună că mai degrabă invaţă să spargă maşini decat să asculte bălării.

apoi mă mai amuză şi gigeii care aduc argumentul muzicii clasice ca să-şi demonstreze şi să-şi susţină astfel cultura(vezi măscărici precum pruteanu - pentru el muzica clasică inseamnă pavaroti interpretand traviata)

Mai bine vad un tigan care simte isi traieste maneaua lui, decat un fandosit care isi etaleaza gusturile lui in materie de "muzica buna" doar pentru a impresiona audienta. Pentru mine unul la fel cum trebuie sa mananc, sa beau apa, sa ma odihnesc etc., la fel trebuie sa ascult muzica. Se integreaza natural in existenta mea.
eu cu best of crap am inceput,şi sunt mandru de asta

pentru că chiar sunt de rahat

Rationamentul tau imi aduce aminte de spusa lui Wittgenstein(un mare si profund meloman) ca in gandire trebuie sa arunci scara pe care ai urcat.
Music is not related to anything. It is a spontaneous process of creation. The performer creates. What has the composer done? Shown you the way: "Look, if you go over those stages, those conflicts, you might come to this point."
Avatar utilizator
bruno
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mar Feb 15, 2005 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Sep 20, 2006 8:31 am

tare wittgenstein,ce pot să spun.

sunt mulţi compozitori,e adevărat,dar acum beneficiem de unelte moderne şi ne putem informa.nu e nevoie să-i ascultăm pe toţi compozitorii ca să ne facem o părere.
eu consider că am ascultat suficient baroc,clasică,romantică etc..şi de aceea crtieriul meu in selecţie este anul naşterii :)
in fond noi suntem amatori,şi cu toate astea,eu chiar cred sincer că am ascultat mai multă muzică decat un critic de meserie.
nu cred că hotăratoare e cantitatea şi nici calitatea(care-i subiectivă),ci diversitatea.
degeaba nu cunosc 30 de prebaroci dacă toţi compun la fel cu un alt gigel din aceaşi epocă căruia-i cunosc tot outputul.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde bruno » Mie Sep 20, 2006 9:30 am

Cand vorbeam de nr. mare de compozitori, compozitii ma gandeam cu precadere la cei moderni(anul nasterii>1850 cum iti place tie sa spui). In ce-i priveste pe cei mai de demult ma incred in sita istoriei. In primul rand traind vremuri precum cele de azi muzica lor imi spune prea putine. Ii las pe exegeti sa-si faca de lucru cu "geniile" necunoscute ale preclasicului, clasicului, barocului etc.
Teama mea era legata mai ales de faptul de a trece cu vederea lucrari, compozitori importanti.Ex. Daca tu nu faceai tam-tam cu Pettersson, pentru mine unul, el ramanea un ilustru necunoscut.
nu cred că hotăratoare e cantitatea şi nici calitatea(care-i subiectivă,ci diversitatea

Cantitatea in nici un caz, calitatea eu o vad ca esentiala iar diversitatea tine de ceea mumesc eu o minte deschisa.
Music is not related to anything. It is a spontaneous process of creation. The performer creates. What has the composer done? Shown you the way: "Look, if you go over those stages, those conflicts, you might come to this point."
Avatar utilizator
bruno
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mar Feb 15, 2005 12:00 am

Mesajde AlexN » Mie Sep 20, 2006 9:57 am

Situatia cu numarul mare de compozitori si de compozitii nu mi se pare atat de "grava" precum cea cu numarul prea mare de scriitori si lucrari literare. Uitati-va numai la ultimii 50 de ani si o sa va luati cu mainile de cap. Sau intrati intr-o librarie si aruncati o privire pe multele rafturi care nu contin literatura clasica (Dostoievski, Balzac, Goethe and stuff). Intrebati-va cati autori cunoasteti de acolo macar cu numele, asta ca sa nu intreb cati ati citit dintre ei. Dupa asta, ganditi-va ca o librarie din Bucuresti este doar o librarie din Bucuresti si care contine in general traducerile in romaneste. Daca te plimbi prin toata lumea, e usor de intuit cati autori exista pe lumea asta... Cand ai putea sa-i treci in revista pe toti? Cred ca nici macar filologii moderni nu mai reusesc performanta.

Cu toate astea, muzica are un mare avantaj: o lucrare muzicala dureaza, hai sa zicem in medie, o ora. O carte ia mult mai mult de citit... in conditiile actuale, cand n-ai timp de "filozofie", poate sa-ti ia si o luna sa citesti o carte. Prin urmare, ce e mai usor de urmarit, progresul muzicii sau al literaturii?

Problema face parte dintr-una mult mai mare si mai grava: prea multa informatie! Omul modern are la dispozitie prea multa informatie si chestia asta il poate deprima (mai ales deprima spiritele avide de cunoastere si care descopera cu groaza ca de fapt n-au timp sa acumuleze atat). Prin urmare, fericiti cei ce asculta doar manele si citesc doar Libertatea, pentru ca astfel nu sunt tulburati de nici un sentiment monstruos al neputintei umane.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mie Sep 20, 2006 10:09 am

Sita va actiona si in cazul compozitorilor contemporani. Din puzderia de azi, cati vor fi ascultati si peste 200 de ani? Beethoven a avut cel putin 20 de contemporani considerati, la vremea respectiva, foarte onorabili dar care azi sunt doar niste nume in cartile de istorie.

Ar fi absurd ca vreunul dintre noi sa-si propuna a cunoaste intreaga muzica si toti compozitorii. In fond, fiecare alege ceea ce i se potriveste. Voi nu va pierdeti vremea cu muzica pre-1850 si aveti ratiuni intemeiate (dpdv-ul vostru). Eu imi ocup vremea masiv cu muzica 1600-1900, partial cu muzica 1900-1950 si foarte rar cu muzica post-1950 si am si eu motive intemeiate dpdv-ul meu. Ceea ce nu pot sa inteleg este de ce unii pare ca nu se pot bucura complet de ceea ce le place pana nu ridiculizeaza ceea ce nu le place.

EDIT: Tocmai pentru ca e prea multa informatie, eu unul ma limitez la clasici: au trecut testul timpului, lucrarile lor au un continut emotional-afectiv-intelectual-spiritual suficient ca sa nu ma plictisesc niciodata si... mi-ar lua intreaga viata ca sa-i epuizez. Cand voi termina de ascultat si inteles integrala cvartetelor si sonatelor beethoveniene, daca voi mai avea timp si chef, voi trece poate si la cvartete post-1950.

Lucru valabil si pentru literatura. Prefer sa citesc Cervantes, Dostoievski, Proust sau Dante din exact aceleasi motive. Cu toate acestea, urmaresc si autori mai noi si chiar va recomand si voua cativa: David Lodge, Amin Maalouf, Arturo Perez-Reverte si Juan Marse.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mie Sep 20, 2006 3:49 pm

ciuhandrule,cu alte cuvinte tu laşi istoria să-ţi dicteze gusturile,sita ei e şi sita ta nu?
Problema face parte dintr-una mult mai mare si mai grava: prea multa informatie! Omul modern are la dispozitie prea multa informatie si chestia asta il poate deprima (mai ales deprima spiritele avide de cunoastere si care descopera cu groaza ca de fapt n-au timp sa acumuleze atat).

pe mine nu mă interesează să acumulez artă,eu vreau să mă simt bine.eu vreau doar informaţie ştiinţifică,de asta sunt avid,problema nu e că informaţia abundă,ci dimpotrivă..
informaţia abundă doar superficial,este o informaţie expeditivă un soi de demo,plus că mai există şi informaţie eronată,falsă reclamă etc..

mai ales in mediile tehnice inginereşti,eu sunt conştient că ponderea ascultătoare de manele este superioară segmentului ascultător de clasici,la fel cum numărul utilizatorilor de microşit windows este covarşitor in comparaţie cu numărul utilizatorilor de linux/bsd/orice altceva.

fiecare are propriile metode de a sorta informaţia,de a o filtra şamd..
dacă in artă nu există nici greşit şi nici corect,acest lucru mă bucură,dar in tehnică/ştiinţă etc.noţiunile sunt clare,şi de aici pot apărea probleme de esenţă.

de unde abundenţa asta de spirite creatoare in secolul acesta/
pentru că trăim intr-o epocă tare marcată de tensiuni.
musulmanii sunt acuzaţi pentru religia lor aducătoare de război cand tocmai biserica catolică a incuviinţat şi-a promovat inchiziţia.
tocmai biserica catolică a rămas indiferentă la ascensiunea lui hitler dar deh,de acest fapt vinovaţi musulmanii sunt.
mă rog.cu asta am divagat şi acum mi-e lene să mai spun unde voiam să ajung cu asta

baftă maxim.
p.s.bruno,mă bucur că l-ai descoperit pe pettersson datorită mie,de fapt nu mie trebuie să-mi mulţumeşti,ci compozitorului.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Mie Sep 20, 2006 3:53 pm

Ciuhandru, aici gresesti. Fiecare alege ce i se potriveste, dar ca sa alegi trebuie sa cunosti. Daca nu as fi vrut sa cunosc mai departe, nu l-as fi descoperit nici pe Miaskovski, nici pe Petterson, Alfven sau ceva din Rautavaara. Iata deci ca cunoasterea mi-a adus un spectru mai larg. Daca as cunoaste si mai mult as gasi cu siguranta si alte minunatii.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mie Sep 20, 2006 3:57 pm

[quote="colegu"]musulmanii sunt acuzaţ]

Ai divagat in completa necunostinta de cauza si cu Inchizitia si cu ascensiunea lui Hitler si cu musulmanii. Nu voi obosi sa repet ca istoria e mult mai complexa decat cliseele propagandistice.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Ciuhandru » Mie Sep 20, 2006 4:13 pm

AlexN scrie:Ciuhandru, aici gresesti. Fiecare alege ce i se potriveste, dar ca sa alegi trebuie sa cunosti. Daca nu as fi vrut sa cunosc mai departe, nu l-as fi descoperit nici pe Miaskovski, nici pe Petterson, Alfven sau ceva din Rautavaara. Iata deci ca cunoasterea mi-a adus un spectru mai larg. Daca as cunoaste si mai mult as gasi cu siguranta si alte minunatii.


Tu personal ai spus ca nu esti obligat sa cunosti si sa-ti placa toata muzica. Eu de ce as fi?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Mie Sep 20, 2006 4:17 pm

Ciuhandru scrie:Tu personal ai spus ca nu esti obligat sa cunosti si sa-ti placa toata muzica. Eu de ce as fi?


Bine, am fost incomplet. Completez: Nu sunt de acord sa cunosc toata muzica, mai ales daca am stabilit ca o anumita perioada sau un anume compozitor nu ma intereseaza. Desigur, aceasta metoda presupune eroare, dar e singura care lasa timp pentru a cunoaste si cataloga mai mult.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mie Sep 20, 2006 4:19 pm

[quote="AlexN"]Bine, am fost incomplet. Completez: Nu sunt de acord sa cunosc toata muzica, mai ales daca am stabilit ca o anumita perioada sau un anume compozitor nu ma intereseaza. [quote]

Este exact teoria mea.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mie Sep 20, 2006 4:20 pm

ete fix pix,şi pentru că unii vor musai să dea cu penelul pe scoarţele istoriei măreţe trebuie la fel de musai să crape oameni(şi vite de-ar fi,şi tot grav e)
eu unul asta n-am s-o pricep indiferent cat de simplistă e gandirea mea.
nu dau 5000 de ani de evoluţie pe viaţa unui muritor de rand.

am şi eu ochi şi văd,şi cu siguranţă nu miros cu urechile.
dacă l-a apucat sinceritatea pe măritul papă să-şi facă sepucul pentru slujba cu normă-ntreagă din hitlăriugănd,şi apoi să arunce piatra inspre tarfa de musulmanism.

dar cum de,e mult mai uşor să mimezi credinţa, ce contează că principiul fundamental iţi dictează să-i ierţi aproapelui greşeala.
o bună parte din europă a fost creştinată nu prin apa botezului ci cu tăişul lamei.asta-i istoria,cel puţin aşa o văd eu,şi miserupe că am divagat de la subiect,pt că vorbim de viitor eu vorbesc despre trecut,trecut pe care-l ştie atat de bine istoria.
p.s. am fost sarcastic? :P
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Mie Sep 20, 2006 4:22 pm

colegu scrie:p.s. am fost sarcastic? :P


Precizare inutila, la tine sarcasmul e a doua natura :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Mie Sep 20, 2006 4:31 pm

Bun, deci pană la urmă care e viitorul muzicii clasice, că n-am priceput de atata islamism şi hitlerjugend ?...

Părerea mea e că a mai apărut incă un subiect, să fie acolo la număr, la fel de inteligent precum brahms vs. miturile răsuflate...
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Sep 20, 2006 4:34 pm

[quote="ghionoiul"]Bun, deci pană]

Ghionoiule tata, daca nu-ti place pe la noi, nu mai veni :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Mie Sep 20, 2006 4:42 pm

cam greu, ciuhandrule... m-am născut aicea ! :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Sep 20, 2006 4:50 pm

[quote="ghionoiul"]cam greu, ciuhandrule... m-am nă]

Pai tocmai, vremea batranetului a cam trecut :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mie Sep 20, 2006 4:52 pm

măi deci vă fac eu o sinteză,aşa pe scurt.

faza 1
viitorul muzicii clasice il reprezintă sidiurile best of crap.
faza 2
ascultătorul de best of crap a)o să vrea să aprofundeze
b) o să arunce la gunoi sidiul comutand pe alt gen

la ăst test grilă,varianta a) e benefică şi va asigura viaţa muzicii clasice.asta dacă nu cumva istoria va milita prin toate praghiile ca să mă contrazică,caz in care din prima pensie o să vă scot la o bere şi-o să-mi recunosc lipsa de talent de babă omidă,prezicător in stele sau vizionar!!
vă mulţumesc

p.s.ştiu,dar acest topic nu se poate compara cu brahms vs şubert - ăsta(topicu meu adică) este un monument de geniu,primul loc la capitolul topicuri candidate la dilit(risaicăl bin adicătelea)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Sep 20, 2006 4:54 pm

Ciuhandru scrie:Pai tocmai, vremea batranetului a cam trecut :)
Aha, care va să zică ajunseşi la vorba colegului ! Lasă-i in bălării pe Bach, Mozart şi Brahms, pune mana şi place-i pe Nysted, Norgard, Langard, Blomgard, Leifsson, Pettersson, Raauuttaavaaraa şi maine-n toată ţara !
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Următorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron