Viitorul muzicii "clasice"

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde Ciuhandru » Lun Noi 06, 2006 10:52 am

AlexN scrie:Aici te contrazic. Din moment ce arta este perceputa subiectiv, inseamna ca personalitatea unui om are o influenta covarsitoare asupra preferintelor sale muzicale.


Sunt de acord. Cred ca s-ar putea spune fara teama de a gresi "spune-mi ce muzica asculti ca sa-ti spun cine esti". Valabil de altfel si pentru preferintele din alte domenii: literatura, arte plastice, filosofie, stiinte.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Lun Noi 06, 2006 11:32 am

eu nu văd nicio legătură cu personalitatea, ci cu gusturile, şi cum nu incerc să-mi explic(de fapt incerc dar nu reuşesc) sarcina,masa, spinul etc.. aşa nu incerc să justific gusturile pe seama personalităţii sau a mai ştiu eu ce. o iau ca pe o chestiune intrinsecă fiecărui om şi cu asta basta.

mă indoiesc că cineva ar avea pretenţia să spună cine sunt numa după preferinţele muzicale, culinare, vestimentare etc.. bineinţeles că nu mă refer la o caracterizare superficială.

dar te las pe tine ciuhandrule să-mi spui cine sunt, gusturile muzicale mi le cam cunoşti, pe literatură nu prea pun mare preţ pt că in general mă plictiseşte, iar filozofia imi este total indiferentă.
la capitolul arte plastice in afară de kandinski, niţel franţ marc başca vreo 2 - 3 lucrări de van gog plus vreo 2 pietauri de michelangelo nu mă impresionează. mai ales că respectivele lucrări le cunosc din poze.
consider arta plastică prea puţin accesibilă publicului larg, şi din acest punct de vedere eu unul o cam descalific.
iarăşi cred că despre ştiinţă imi cunoşti părerea, cat de cat. ca să nu mai spun că acest domeniu nu se ghidează după "preferinţe".

aştept să-mi spui ce mancare prefer cum mă imbrac şi eventual ce mai crezi tu de cuviinţă.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Noi 06, 2006 11:32 am

Ciuhandru scrie:Cred ca s-ar putea spune fara teama de a gresi "spune-mi ce muzica asculti ca sa-ti spun cine esti".
Dacă răspunsul la "chestionar" ar fi Leifs, Petterson, Langgaard şi Holmbeo, atunci determinarea subiectului e simplă: eşti Colegu :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Noi 06, 2006 11:46 am

[quote="colegu"]dar te las pe tine ciuhandrule să]

Pai, sa vedem: cam superficial, adept al drumului de minima rezistenta, deloc dispus la eforturi intelectuale sustinute si de durata, un pic snob, un pic mai mult teribilist, aparent cerebral dar in fond intuitiv, cam confuz in gandire si exprimare, dezordonat, incapatanat foarte, despicator de fir in patru... si as risca sa spun ca esti nascut in zodia Taurului. :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Lun Noi 06, 2006 12:18 pm

Si la mine ce spune oracolul ciuhandrian? A-)
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Lun Noi 06, 2006 12:20 pm

Alexe, vezi că prima consultaţie a lui Ciuhandru a fost promoţională, dar tu eşti deja al doilea şi tre' să plăteşti !
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Noi 06, 2006 12:38 pm

[quote="ghionoiul"]Alexe, vezi că]

Treaca de la mine si conu' Alex :)...

...care imi face impresia unui tip introvertit, un idealist cam inadaptat / inadaptabil si pentru care muzica (sau arta in general) nu sunt simple divertismente ci chestiuni de importanta vitala... poate un pic prea mult fixat asupra standardelor inalte pe care si le-a stabilit, de unde si o anumita incrancenare si lipsa de umor :D

Ghionoiule, vrei si tu? :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Lun Noi 06, 2006 12:43 pm

Dacă e moca, de ce nu ? Ar fi inechitabil ca alţii să treacă prin furcile caudine şi eu să scap... :n:
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Noi 06, 2006 12:48 pm

[quote="ghionoiul"]Dacă]

Rational, rezonabil, relaxat, echilibrat :)

Gata! Pentru explicatii suplimentare sau eventuale tratamente chiar ca va taxez ~p
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Lun Noi 06, 2006 1:10 pm

Quite close, quite close, esti bun, Ciuhandrule :*
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Lun Noi 06, 2006 2:18 pm

Pai, sa vedem: cam superficial, adept al drumului de minima rezistenta, deloc dispus la eforturi intelectuale sustinute si de durata, un pic snob, un pic mai mult teribilist, aparent cerebral dar in fond intuitiv, cam confuz in gandire si exprimare, dezordonat, incapatanat foarte, despicator de fir in patru... si as risca sa spun ca esti nascut in zodia Taurului

in afară de zodie ai nimerit in plin, deşi sunt unele aspecte unde aş spune că e discutabil.
acuma eu bag mana-n foc că caracterizarea de mai sus n-are de-a face catuşi de puţin cu muzica pe care o ascult ci mai degrabă cu inputul meu de pe acest forum, unde fiecare-şi expune părerile intre o pauză, 2 cafele, 3 programe şi 5 rateuri cauzate de electrica sau de un provaider nervos.
şi bag de seamă că şi caracterizările ce au urmat au avut in principal acéaşi cauză - mesajele de pe forum.

in privinţa muzicii, in afară de brahms cam toate preferinţele lui alexn le am şi eu, şi presupun că dacă-l adaug şi pe brahms deja il putem include pe alexn in "mulţimea ghionoiul".

deci in concluzie nu muzica(filozofia,literatura etc..) e aia care ne arată "genul de om", şi tocmai strădaniile ciuhandrului in acest sens au demonstrat ceea ce am susţinut eu :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Lun Noi 06, 2006 2:43 pm

[quote="colegu"]in privinţ]

Impresia mea este ca Alex il apreciaza pe Wagner din cu totul alte motive si in cu totul altfel decat o faci tu.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Lun Noi 06, 2006 2:50 pm

Si impresia mea e aceeasi, dar nu comentez, mai ales ca spiritul meu psihologic nu e prea ascutit si pana il voi cunoaste live pe Colegu, ma abtin. :n:

PS: Nu mi-ai zis ce zodie sunt. ~a
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Lun Noi 06, 2006 3:00 pm

AlexN scrie:Nu mi-ai zis ce zodie sunt. ~a


Chiar crezi ca sunt oracol? :)

Am dat-o-n bara cu Colegu, asa ca ma abtin... dar as fi zis sagetator sau rac :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Anterior

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori