Viitorul muzicii "clasice"

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde Ciuhandru » Mie Sep 20, 2006 4:55 pm

Nu va luati de mine, fratilor, ca nu eu l-am facut topic independent... am aruncat o vorba in vant si Alex a luat-o in serios... ce el le ia-n serios pe toate ~p
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Ciuhandru » Mie Sep 20, 2006 4:56 pm

[quote="ghionoiul"]Aha, care va să]

N-ai nimerit-o, ca Bach, Mozart si Brahms sunt vesnic tineri :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Mie Sep 20, 2006 5:00 pm

Ciuhandru scrie:N-ai nimerit-o, ca Bach, Mozart si Brahms sunt vesnic tineri :)
Coroborand cu sinteza făcută de colegu, rezultă că viitorul muzicii clasice sunt CD-urile "Mozart forever", "Best of Bach" şi "Wiegenlied and many other Romantic hits".
Cine va vrea să aprofundeze spre modernism va avea oricand la dispoziţie Enescu - Rapsodiile şi Poema Romană (varianta scurtă, fără "Trăiască Regele", să-ncapă pe vinilul cu Iosif Conta)
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Sep 20, 2006 5:07 pm

de-asta-mi place mie de ghinoiul,stă pe margină şi zambeşte-n barbă,dar mai intră şi el in horă..
:D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

mda

Mesajde eliz » Joi Sep 21, 2006 9:28 pm

bruno scrie: Ii las pe exegeti sa-si faca de lucru cu "geniile" necunoscute ale preclasicului, clasicului, barocului etc.


mersi nene ca ii lasi pe aia care si-au luat lumea in cap sa ii asculte pe necunoscuti. fii sigur pe tine ca sita istoriei este are un randament "tare" ridicat.
nici nu stii bucurie simt cand i-am ascultat compozitiile lui Oginski pt prima data (acum vreo 2 saptamani).
tot ce stiu este ca pentru mine muzica clasica ramane un sac fara fund, in care poti gasii cand te astepti mai putin lucruri fascinante: un hassid la vioara, o landowska la clavecin.
faptul ca tu ai o asemnea conceptie despre muzica clasica si ma fac sa ma simt bine cand vad ca nu dai doi lei pe mine sau pe parerile mele (am vazut asta pe undeva) pt ca si eu am atata incredere in parerile si preferintele tale muzicale cat as avea incredere in cele a unui gandac de bucatarie care a auzit si el rasunand de pe mezzo din dormitorul "stapanului" vreo arie a unui compozitor care a fost suficient de bine nascut, plasat sau de lingusitor incat sa se nu incapa prin ochiurile sitei istoriei.
eliz
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Joi Sep 21, 2006 9:59 pm

Bre nea Elizache, fi mai calm, tata, ca face rau la ficat sa te enervezi. Nenea Bruno are acelasi drept la exprimare ca si tine, ba chiar mai mult, tinand cont ca posturile lui sunt rare si la obiect, pe cand ale matale, ce-i drept tot rare sunt, da' cam pe alaturea cu subiectu'. Ia fii atent, nene: Beethoven avu 20 de contemporani, pe putin. Din astia 20, cati spun altceva decat spune de el si intr-un limbaj diferit de al lui? Zero. Mie imi plac, de exemplu, Kuhlau si Hummel, da' daca din toata perioada aia n-ar ramane nimic in afara de Beethoven, zau ca n-as fi in pierdere.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde bruno » Vin Sep 22, 2006 8:18 am

nici nu stii bucurie simt cand i-am ascultat compozitiile lui Oginski pt prima data (acum vreo 2 saptamani).

N-am de unde sa stiu ca nu sunt medium. Iti doresc sa descoperi cate un Oginski, X-inski, Alkani, propani, butani etc. in fiecare saptamana sau chiar mai frecvent.
tot ce stiu este ca pentru mine muzica clasica ramane un sac fara fund,

Vezi sa nu te pierzi prin el.
faptul ca tu ai o asemnea conceptie despre muzica clasica si ma fac sa ma simt bine cand vad ca nu dai doi lei pe mine sau pe parerile mele (am vazut asta pe undeva) pt ca si eu am atata incredere in parerile si preferintele tale muzicale cat as avea incredere in cele a unui gandac de bucatarie care a auzit si el rasunand de pe mezzo din dormitorul "stapanului" vreo arie a unui compozitor care a fost suficient de bine nascut, plasat sau de lingusitor incat sa se nu incapa prin ochiurile sitei istoriei.

Daca mi-a aduc bine aminte am zis undeva ca nu-ti simt lipsa si acum inteleg si mai bine de ce.
In rest multa sanatate si ai grija ca face rau si la stomac sa te enervezi.
Music is not related to anything. It is a spontaneous process of creation. The performer creates. What has the composer done? Shown you the way: "Look, if you go over those stages, those conflicts, you might come to this point."
Avatar utilizator
bruno
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mar Feb 15, 2005 12:00 am

Mesajde AlexN » Vin Sep 22, 2006 9:14 am

Tovarasi, va rog sa terminati cu insultele reciproce si cu imparteala Eliz-restul lumii. Daca aveti ceva de comentat la spusele lui Eliz, puteti s-o faceti intr-un mod decent si fara atat de multe misto-uri. In fond, parerile lui nu sunt cu nimic mai putin ciudate sau mai putin valabile decat ale oricaruia dintre noi (in calitate de parliti de amatori).

Discutiile de aici sunt in general aprinse pentru ca fiecare are o anume pasiune si se simte jignit cand ceilalti incep sa-si bata joc de ea. Singura cale de a termina balacareala asta jalnica este sa nu se mai faca misto. Vreti sa faceti misto, faceti-o in particular, doar aveti toti instalat YM si sunt convins ca mai aveti si mail-uri. In plus, aia de sunteti din acelasi oras va puteti da telefoane anonime si obscene la miezul noptii.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 22, 2006 9:41 am

E clar, Alex face progrese remarcabile şi se califică la locul de muncă :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 22, 2006 9:44 am

Nene Alexule, iti recomand sa arunci o privire pe

http://www.good-music-guide.com/forum/

si sa vezi acolo, pe un forum ca si al nostru, discutii incinse si misto-uri fata de care noi suntem niste gentilomi. Basca faptul ca poti scrie oricate posturi consecutive doresti :)

Pot sa inteleg foarte bine faptul ca tu esti o persoana serioasa si lipsita de umor, dar nu e normal ca aceasta perspectiva s-o impui si altora. In fond, daca stau bine sa ma gandesc, mi se pare cam ciudat ca un wagnerian fanatic sa fie "moderator" pe un forum dedicat muzicii clasice in general.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde bruno » Vin Sep 22, 2006 9:48 am

Eu unul cred ca m-am exprimat destul de decent. Totusi, la o insulta cateva misto-uri sunt necesare, doar asa ca sa echilibram balanta.
Music is not related to anything. It is a spontaneous process of creation. The performer creates. What has the composer done? Shown you the way: "Look, if you go over those stages, those conflicts, you might come to this point."
Avatar utilizator
bruno
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mar Feb 15, 2005 12:00 am

Mesajde colegu » Vin Sep 22, 2006 9:51 am

bun revenit eliz.iţi dau dreptate,muzica clasică este un sac fără fund,nu avem timpul necesar ca să ascultăm tot outputul tuturor compozitorilor!!
de aceea trebuie să filtrăm, că-i sita noastră sau a istoriei ce contează?
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Vin Sep 22, 2006 10:07 am

@Bruno: Eu am inteles ce ai raspuns, mai ales ca Eliz a cam sarit calul cand ti s-a adresat. Dar problema e ca, din cate mi-amintesc eu, nu Eliz a inceput, atunci cand a venit pe forum, ci ceilalti, care au atacat alkanul-butanul cat de repede s-a putut. Eliz a ripostat si el cum a putut si asa a inceput "spirala violentelor". Desigur, se poate si mai rau...

@Ciuhandru: Desigur, daca cauti o sa gasesti tot felul de forumuri si de oameni. Chiar o sa ma uit pe linkul pe care mi l-ai dat. Dar daca altii isi bat joc, de ce am face-o si noi? Nu ma cunosti personal, pentru ca ai vedea ca nu sunt chiar atat de serios si lipsit de umor. Pe de alta parte, cand vine vorba de text scris, am si eu obsesia mea, cum ca acesta trebuie sa fie sobru, corect scris si sa transmita ceva. Sau daca contine ironii, acestea sa fie fine si inteligente, si nu misto de balci sau aluzii la gandaci de bucatarie. Sunt multe exemple de posturi de-ale tale sau ale Ghionoiului care efectiv m-au facut sa rad cu lacrimi, tocmai pentru ca erau inteligente si nu erau bascalie ieftina.

Esti de destul de multa vreme pe acest forum, asa ca raspunde-mi si mie: in calitate de wagnerian fanatic, ce parere am eu despre unul ca Brahms, dusmanul de moarte al lui Wagner?
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Vin Sep 22, 2006 10:19 am

AlexN scrie:Esti de destul de multa vreme pe acest forum, asa ca raspunde-mi si mie: in calitate de wagnerian fanatic, ce parere am eu despre unul ca Brahms, dusmanul de moarte al lui Wagner?


Una foarte buna, stiu. Am spus "fanatic" nu in sensul literal. Nu te vad intrand la Scala din Milano cu dinamita pe sub costum taman cand se canta Aida:)

PS Nu te cunosc personal, desi mi-ar face placere, sunt convins ca avem multe in comun, cu toate ca ne "intepam" pe forum.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Vin Sep 22, 2006 10:27 am

Ciuhandru scrie:Una foarte buna, stiu. Am spus "fanatic" nu in sensul literal. Nu te vad intrand la Scala din Milano cu dinamita pe sub costum taman cand se canta Aida:)


Uite, vezi, m-ai facut iarasi sa rad, numai ca trebuie sa ma abtin, sa nu zica colegii de birou ca nu ma tin de treaba ~p ~p ~p

Ciuhandru scrie:PS Nu te cunosc personal, desi mi-ar face placere, sunt convins ca avem multe in comun, cu toate ca ne "intepam" pe forum.


Asemenea :-:
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 22, 2006 10:39 am

Bun, acuma că v-aţi impăcat, e timpul să revenim la discuţia rămasă in suspensie. Aştept şi eu cu interes un răspuns la:

Ciuhandru scrie:Alex, da-mi, te rog, 2-3 exemple de oameni care s-au acoperit de glorie schimband destinul omenirii. Intrebarea e serioasa, chiar ma intereseaza.
E drept că intrebarea fusese lansată pe "bruno walter", dar acuma acolo se discută fotbal :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde bruno » Vin Sep 22, 2006 10:47 am

Eu unul ma dau batut. Nu gasesc nici un exemplu. Daca vreti d'astia care au luat scaltoace dupa cap si suturi in posterior pentru realizari geniale care "au schimbat destinul omenirii" cred ca mai gasim ceva.
Music is not related to anything. It is a spontaneous process of creation. The performer creates. What has the composer done? Shown you the way: "Look, if you go over those stages, those conflicts, you might come to this point."
Avatar utilizator
bruno
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mar Feb 15, 2005 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Vin Sep 22, 2006 12:07 pm

Acuma depinde şi de perspectiva din care priveşti. Noi azi am zice că alde Lenin sau Hitler merită milioane de şuturi pentru felul in care au schimbat destinul omenirii, dar propaganda din vremea lor ii invăţase pe oameni că aceşti eroi s-au acoperit de glorie prin ceea ce au făcut...

Să vedem ce perspectivă ne va oferi Alex in răspunsul lui :nesigur:
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde eliz » Sâm Sep 23, 2006 8:56 am

bruno scrie:Eu unul cred ca m-am exprimat destul de decent. Totusi, la o insulta cateva misto-uri sunt necesare, doar asa ca sa echilibram balanta.


decenta nu e suficienta, tre sa elimini prostia. nu am nimic cu tine ca ai spus ca nu imi simti lipsa (desi puteai sa taci) ci cu faptul ca ai spus ca imi place doar muzica virtuoasa. ma nene tu ai ascultat vreodata barcarole de alkan ? este o melodie lenta, genul de melodie care o cunosti dar nu stii de unde. la fel nu imi dau seama ce are durerea si linistea din hebrew melody a lui achron cu virtuozitatea.
cat ai ascultat tu din sarasate, sau din achron facundu-i doar niste simpli virtuosi (pt ca criticandu-mi mie preferintele il critici pe el). ori paganini ce d-zeu ti-a facut tie ghionoiule sa fie doar un simplu virtuos (cum spuneai undeva cand il comparai cu brahms) cand pt marii violonisti din secolul asta muzica la vioara se imparte in paganini si altii ? nu am auzit nici macar un violonist obisnuit sa spuna vreodata de paganini ca e doar un simplu virtuos.
crezi ca cunosti tu mai bine compozitia pt vioara decat gitlis, perlman, heifetz, etc pana si preferatul tau brahms il transcria. cu ce e de vina paganini, liszt sau alkan ca puteau canta la un tempo de 2 ori mai rapid fata de un interpret obisnuit. daca puteau interpreta asa de ce sa nu si compuna asa ? dintr-o data virtuositatea devine un handicap si nu un avantaj ? in plus fiecare din cei 3 compozitori are si compozitii lente, melodice, simple.

incearca sa si asculti ceva inainte sa critici. pe colegu l-am inteles. o pus mana pe concertele de camera a lui alkan le-a ascultat , a zis ca sunt de rahat ... asta este. din fericire pt mine eu nu m-am oprit la concertele de camera a lui alkan pt ca daca ar fi fost asa nu ar fii fost acum favoritul meu. nu l-am jignit pe colegu pt ca are tot dreptul sa spuna ca nu ii place ceva (chiar daca a folosit un limbaj mai colorat) dupa ce asculta. dar cand vine un bagaret ca tine sau ca ghionoiu care asculta 10 compozitori (cei celebri) plus cativa compozitori nordici mai noi (bagati de DC++ cu forta pe gat , ca doar e dominat de nordici programul asta), atunci chiar va iau si eu la doi lei. ca pe animal doar cu paru (mistoul) il faci sa te inteleaga. macar daca nu asculti ceva fii decent si nu te apuca sa ii murdaresti numele (ia exemplul lui alex).
eliz
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 12:00 am

Mesajde colegu » Sâm Sep 23, 2006 11:33 am

unu la mană,dc++ e un client,protocolul se numeşte dc(direct conect)
mă indoiesc că toţi nordicii ăia folosesc dc++,şi ei(nordicii) spre deosebire de noi,au un respect pentru muzica lor,şi o inregistrează şi o au disponibilă la tarabă.
am vorbit cu caţiva care au fost la bibliotecile orăşeneşti ca să caute ceva anume,şi culmea chiar au găsit.eu dacă merg la mine in oraş să intreb de anatol vieru sau marţian negrea o să se uite la mine stramb.
mai multă muzică romanească găsesc la francezi,asta ca fapt divers.
tre sa elimini prostia.

mamă mamă,dar de ce?crezi că toţi ne-am născut frumoşi şi deştepţi?
şi prostia asta este relativă.

eu unul prefer o virtuozitate cerebrală decat un lăbar care ştie să cante rapid şi nu spune nimic.
am mai spus,o piesă de o virtuozitate nemaiintalnită pot compune şi eu.ce-am realizat cu asta?cam nimic.
da,respect interpreţii bazaţi,dar nu-i musai să-mi placă ceea ce cantă ei
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Sâm Sep 23, 2006 10:39 pm

eliz scrie:pana si preferatul tau brahms il transcria.

Brahms şi alţi caţiva, din toată monumentala operă a lui paganel, au transcris un singur lucru: capriciul 24. Tema (inspirată, de altfel) a acestuia se pretează extrem de uşor la variaţiuni, dealtfel asta e şi ideea in care paganel a făcut capriciul 24. După părerea mea Rahmaninov&Co au vrut să demonstreze că din tema capriciului 24 se pot scoate şi lucruri serioase, nu doar demonstraţii de virtuozitate la trapez.

Faptul că cineva face variaţiuni pe temele tale nu inseamnă neapărat că eşti tu un mare cal breaz. Dacă ar fi aşa, ar insemna că Bach, Mozart, Beethoven, Haydn, Handel sunt cei mai breji cai ai istoriei muzicii (intamplător aşa şi e, dar nu din motivul pe care vreau să-l zic :D ), pentru că mulţi au variat pe temele lor, iar Ravel e un 0 barat, că n-am auzit pe nimeni să facă variaţiuni pe o temă de Ravel :D

A, şi pentru numele lui Dumnezeu, eliz, incearcă să te exprimi puţin mai coerent in limba maternă (presupun...), pentru că e deja un exerciţiu extenuant să-ţi citesc posturile. Mulţumesc.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Dum Sep 24, 2006 8:31 am

paganescu a mai vosta variaţionat şi de către ferenţ / franţ liszt, şi mă refer la concertul număru 2,dar bine,şi liszt urmărea acelaşi lucru - virtuozitate la trapez :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde bruno » Lun Sep 25, 2006 9:01 am

@eliz
Cu tristete constat ca recidivezi si continui cu jignirile si aici si pe alt thread, din pacate nu numai la adresa mea. Inteleg din spusele tale ca ne-ai aplica si o corectie fizica(parul, amintire mov), catorva dintre noi(animale, bagareti), astia care n-au auzit numai de vreo 10 compozitori celebri.
Totusi eu am alte ganduri si la un eventual "tete a tete" cred ca prima data ti-as intinde mana. Cum nu ma simt bine intr-o atmosfera dusmanoasa incerc eu primul pas si imi fac "mea culpa" pentru cele spuse de mine, daca crezi ca ele te-au jignit sau lezat.
P.S: cele de mai sus sunt scrise fara nici o umbra de ironie sau malitiozitate.

[quote]:şi ei(nordicii) spre deosebire de noi,au un respect pentru muzica lor,şi o inregistrează şi o au disponibilă la tarabă.
am vorbit cu caţiva care au fost la bibliotecile orăşeneşti ca să caute ceva anume,şi culmea chiar au găsit.eu dacă merg la mine in oraş să intreb de anatol vieru sau marţian negrea o să se uite la mine stramb.[quote]
Ai sa fii uimit, dar in Sibiu la sectia audiovizuala de la Astra au o colectie impresionanta de viniluri(din pacate rar frecventata) in care gasesti destul de multa muzica romaneasca contemporana. ex Pe Stefan Niculescu ,pe care l-am gasit chiar interesant, acolo l-am ascultat prima data.
Din pacate nu stiu cat vom astepta pana cand cineva se va ocupa de transferul acelor viniluri. Cred ca acele vremuri n-au fost asa de vitrege pentru cultura(cum sunt cele de-acum) asa cum vor unii sa ne faca sa credem.
Music is not related to anything. It is a spontaneous process of creation. The performer creates. What has the composer done? Shown you the way: "Look, if you go over those stages, those conflicts, you might come to this point."
Avatar utilizator
bruno
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mar Feb 15, 2005 12:00 am

Mesajde eliz » Lun Oct 30, 2006 3:33 pm

pai asta este ... unii sunt asa obraznici ca numai cu corectii mov cred ca i-ai potoli. eu inceput sa scriu pe acest forum cu foarte mare politete, dar pe aici se obisnuieste mistoul. de asemenea nici tu nu esti mai breaz. nu cred ca aveai nici un motiv sa imi spui ca nu imi duci lipsa. pur si simplu puteai sa te abtii.
cat despre nordici imi este f greu sa imi placa. daca as incepe sa ma dau si eu in vant dupa ei as incepe sa imi placa muzica comerciala, la moda si eu nu sunt nici vorba de genul de om. in plus sunt un romantic in toate artele.
eliz
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Oct 30, 2006 4:23 pm

eliz scrie:pai asta este ... unii sunt asa obraznici ca numai cu corectii mov cred ca i-ai potoli. eu inceput sa scriu pe acest forum cu foarte mare politete, dar pe aici se obisnuieste mistoul. de asemenea nici tu nu esti mai breaz. nu cred ca aveai nici un motiv sa imi spui ca nu imi duci lipsa. pur si simplu puteai sa te abtii.
cat despre nordici imi este f greu sa imi placa. daca as incepe sa ma dau si eu in vant dupa ei as incepe sa imi placa muzica comerciala, la moda si eu nu sunt nici vorba de genul de om. in plus sunt un romantic in toate artele.


Mai scuteste-ne, coane, de aerele tale de superioritate!
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mar Oct 31, 2006 10:54 am

cat despre nordici imi este f greu sa imi placa. daca as incepe sa ma dau si eu in vant dupa ei as incepe sa imi placa muzica comerciala, la moda si eu nu sunt nici vorba de genul de om. in plus sunt un romantic in toate artele

mie tocmai d-asta imi plac, că-s extrem de comerciali, şi-apoi puteau să nu fie aşa vandabili că nu-mi schimbam eu gusturile in funcţie de cum bate vantul. nu-i vorbă, că m-am cam plictisit şi eu de ei.
i-auzi bre, eşti un romantic in toate artele, să-ţi fie de bine, dacă-mi poţi spune de ce romantismul ăsta-i mai bun decat comercialismul meu ai o bere, sau un ou, sau două, cum vrei tu :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Joi Noi 02, 2006 3:10 pm

[quote="colegu"]mie tocmai d-asta imi plac, că]Stai că nu inţeleg, despre cine vorbeşti ? Despre Petterson şi ceata lui ? Chiar tu spuneai altădată că ăştia nu-s comerciali şi că de-aia nu se inghesuie marile case de discuri să-i editeze. Deci hotărăşte-te cum e, că deja m-ai ameţit.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Dum Noi 05, 2006 2:02 pm

era un post adresat elizului, şi in esenţă vreau să zic că nu pun preţ pe ideea de comercial/necomercial. dacă imi place, bine, dacă nu, la fel de bine.
nu cred că trebuie să fii un "gen de om" ca să-ţi placă un anume curent/ compozitor etc..
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Lun Noi 06, 2006 10:23 am

Aici te contrazic. Din moment ce arta este perceputa subiectiv, inseamna ca personalitatea unui om are o influenta covarsitoare asupra preferintelor sale muzicale. Sunt convins ca un psiholog ne-ar putea ajuta mai mult aici, cu mai multe detalii.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Lun Noi 06, 2006 10:28 am

...sau poate un psihiatru...
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori