De la Şostakovici la Şevcenko

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde colegu » Mar Oct 03, 2006 3:16 pm

neaaa, in niciun caz, dinamo caştigă grupa detaşat, ăia-s adversari pentru gloria bistriţa şi poli iaşi.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde memetshot » Mar Oct 03, 2006 3:20 pm

ca tot era vb de sheva. a dat gol in uichendu asta sau nu?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mar Oct 03, 2006 4:16 pm

L-am sunat să-l intreb, dar nu răspunde. I-am lăsat un mesaj pe robot, probabil s-o fi dus la concert la Wigmore Hall...
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Oct 03, 2006 5:03 pm

aha...canta vandaic muzici baruace?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde colegu » Mie Oct 04, 2006 10:37 pm

că tot suntem la şostakovici, am băgat de curand a 5-a simfonie cu mariss jansons şi filarmonica din viena.
lucrarea o cam ştiu pe de rost, dar e fain că interpretările diferă atat de mult incat nu prea poţi spune ce-i clasic şi ce-i ieşit din comun.

dirijorul vede lucrarea clasic, in materie de tempo, totuşi in materie de instrumentaţie e radical.
filarmonica din viena are nişte coarde(fără băşcălie) care tind să iasă in evidenţă.
mai toate lucrările pe care le-am ascultat cu orchestra asta au corardele forte.

ei bine maestrul jansons le ţine-n frau excelent, tocmai de asta largo-ul are un filing aparte, cu climaxul din prima parte (cand incep timpanii să uruie) are un sound unic.
ultima parte este iarăşi "inedită",inceputul dă senzaţia că e cu totul altă lucrare.

una peste alta o interpretare absolut remarcabilă, deşi poate că nu-i chiar ortodoxă.

andré previn, alt mare dirijor este un om al extremelor, părţile lente le lăbărţează exagerat, cele rapide le face presto.şi maniera asta este faină, in general şostakovici a şi vrut ca alegrourile să fie interpretate in forţă.

din păcate, m-au dezamăgit bernstein şi barşai.
tot de la şosta am ascultat de curand donşoara şi huliganu, cu mark gorenştain la pupitru.
există doar 2 inregistrări din această lucrare, care nu prea iese cu nimic in evidenţă,adică e şostakovici curat, dar pare mai mult muzică de film, nu e o muzică la fel de profundă ca simfoniile.
mă rog, sunt la prima ascultare a compoziţiei.

acu rulează marşul miliţiei sovietice cu ghenadi rojdi la pupitru(in mod normal, e ştiut că gigel se plimbă printre instrumentişti).
o lucrare banală, fără pic de sarcasm in ea, un marş stupid, o miliţie şi mai stupidă
durează un minut jumate..
poate că tocmai aici e ironia...

şi că tot sunt la modă lidurile pe versuri de poetescu,şostakovici a compus o serie de liduri cu versuri din revista "krokodil", ca să nu mai vorbesc de liedul intitulat - prefaţă la ediţia completă a operei mele şi o scurtă reflexie asupra ei .
păcat că nu pricep boabă rusă - că cand baritonu spune diiimiiiitriii şostakoooovici sau "secretari saiuza cămpăzitii" inţeleg.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mar Oct 17, 2006 10:52 am

Mă gandeam zilele astea la o comparaţie muzică - fotbal. Cam simplistă, nu zic ba, dar interesantă.
Stilul de a juca fotbal al nemţilor sau englezilor - disciplină tactică, joc in forţă, pase lungi, angajamente la cap - ar semăna oarecum cu tradiţia muzicii germane (riguroasă, coerentă ) sau ruse (pe spaţii largi). Mingicăria braziliană, virtuozitatea latină (aici intră şi talentul nativ de a se văicări la primul contact cu adversarul sau de a cerşi faulturi) ar corespunde vervei lui Rossini, virtuozităţii lui Paganini sau Alkan :D şi lamento-urilor de 2 bani de la Verdi sau Bellini.
Parcă prefer stilul de joc anglo-saxon. Problema e că in materie de fotbal anglo-saxonii is cam demult la pămant şi nici nu-i văd ridicandu-se prea degrabă. Deocamdată latinismul e la putere. Dar trebuie să fim corecţi şi să recunoaştem că şi mostrele de virtuozitate gen Denis Şerban in meciul cu Steaua au farmecul lor ;)
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Oct 17, 2006 12:47 pm

Deocamdată latinismul e la putere


nu ie cazu romaniei, jocu echipei nuastre nationale poate fi conparat duar cu muzica conpozitorilor clasici gabonezi, adica rudimentar, tribal si haotic ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde colegu » Mar Oct 17, 2006 1:02 pm

hmmm, după mine cel mai tacticizat joc la italieni il vezi - acolo chiar lipseşte spectacolul.englezii in schimb au un joc deschis iar nemţii NU mai au fotbal :))
sudamericanii 100 % spectacol , să vezi meci frate boca juniors river plate.
ce braselona - celsi.

jocul in forţă al lui bartók nu prea se regăseşte la unguri, ca să nu mai spun de agresivitatea lui stravinski şi-a lui proko in imnurile lor păgane.
mi-a plăcut şahtioru lui lucescu, dar in frunte se află marica nu vreun ucrainian.

dar ce să mai zicem de austria, cu cacofonismul ei innscut pentru fotbal.
eventual baletul sau lidul tampit la modă in franţa se asociază perfect cu apucăturile duioase ale lui zidan versus materaţi.

eu stau şi mă intreb, ce treabă are scutăr - maria cu steaua?
totodată ar fi fost fain să auzim după fiecare gol hitul ciobănaş cu 3rei sute de oi .
iar imnul rapidului să fie celebrul poem simfonic al lui honegher - locomotiva pacific 231.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde bruno » Mar Oct 17, 2006 1:57 pm

Asa e, italienii au cel mai organizat si tacticizat fotbal. N-as spune ca lipseste spectacolul ci ca e de alta factura. Atunci cand isi dau drumul(de obicei in momente grele avand orgoliul ranit si cand devin tinta tuturor ironiilor) atunci nici o echipa din lumea asta nu le poate sta in cale. Ex. CM2006, CM1982.
Pacat de unguri ca nu m-ai au fotbal. Am vazut niste meciuri cu marea lor echipa din anii ''50. Erau o adevarata incantare. Modelul cluburilor gen Steaua, Dinamo si cate le mai stiti de prin Est a fost inaugurat de ei cu Honved Budapesta daca nu ma insel.
Si nemtii se prostesc in ultima vreme desi pana la CM90 au practicat un fotbal valoros.
Eu unul nu ma prea dau in vant dupa socceru' sud-american. Prea multa virtuozitate dupa gustul meu si prea putina organizare.
In cei priveste pe rusi ghinionul lor a fost ca a disparut URSS ,Lobanovski era prea in varsta si nici nu a fost lasat in pace.
Music is not related to anything. It is a spontaneous process of creation. The performer creates. What has the composer done? Shown you the way: "Look, if you go over those stages, those conflicts, you might come to this point."
Avatar utilizator
bruno
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mar Feb 15, 2005 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Mar Oct 17, 2006 2:07 pm

Sunt de acord că fotbalul italian actual seamănă mai mult cu Respighi decat cu Verdi, dar n-a fost aşa dintotdeauna, ci numai de la Herrera incoace. De unguri nici nu mai are sens să vorbim, decat eventual după ce facem o incursiune prin muzica malteză... :D
De fapt eu am pus problema in termeni de tradiţie fotbalistică, tradiţie care azi nu prea se mai aplică. Fotbalul se schimbă precum clima globală.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mar Oct 17, 2006 4:21 pm

păi tocmai, tradiţia fotablistică s-a cam terminat in jermania, ca şi compozitorii.
austria după cacofonie n-a mai fost in stare de nimic, a plecat şonberg peste ocean ca să-i procopsească şi pă ăia cu marile descoperiri - cartoful , fotbalu' european şi cacofonia.
interesantă e evoluţia suediei, care a zdrobit deunăzi de curand reprezentativa lui de falla şi ioachim rodrigo.
aştept cu interes evoluţia compozitorilor din camerun, nigeria sau coasta de fildeş.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Noi 22, 2006 3:50 pm

Ascultam azi Şostache - Simfonia 15, cu furăciunile din Rossini şi Wagner. Automat mi-a revenit in memorie meciul de aseară - tot furăciune ! N-ar fi prima oară cand se fură intr-un meci de fotbal, dar e prima oară (din ce ştiu eu) cand o echipă romanească beneficiază copios de pe urma furăciunii arbitrilor ! Şi cand te gandeşti că ăştia ai lu' Jiji&Meme ziceau de Dinamo (Bucureşti) că degeaba-s ei pe locul 1 in campionat, unde le caştigă arbitrii meciurile, că valoarea adevărată se vede in Europa, unde arbitrii-s imparţiali ~p
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Noi 22, 2006 4:13 pm

acuma să fim cinstiţi, au avut baftă ăştia de arbitrii să se sature 10 ani d-acu incolo.
steaua a jucat bine primele 10 minute să zic aşa, după aia noroc cu arbitrii şi cu bulanul lui dică. a stat ca momaia şi n-a făcut nimic.
auzi la comentatori, cică centrarea perfectă a lui nicoliţă, haida de, ăla mai degrabă a luftat pe langă minge.

am avut cateva şanse şi noi, mai ales cu tero şi opriţa da asta e, a trebuit să scoatem rezultatul cu bulanu lu dică şi mărinimia arbitrilor.
primul gol anulat după mine a fost anulat destul de corect, adică s-a văzut clar figura de kamikaze şaolin a nu ştiu cărui dinamovist.
in schimb golul 3, perfect valabil.
oricum, mi-au plăcut arbitrii, şi in ultimele 15 minute n-am stat cu inima'n san ca la meciul rapid hamburgher.
puteau să inscire ruşii de cate ori voiau muşchii lor, arbitrii ştiau directivele :)
adică bre, ne ţăcaţi voi cu gazul - jucaţi fotbal in cupa siberiei atunci.

parcă era mai cinstit s-o fure steaua, ca să ne chinuim cu lionu, şi să-i lăsăm pe kievişti să ne arate cum bat ei realu la orice oră
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Noi 22, 2006 4:23 pm

[quote="colegu"]auzi la comentatori, cică]...ca să nu mai zicem că faza aia a plecat de la un fault la mijlocul terenului contra unui rus, nefluierat de nenea Dvorak...

Deh, cum ar veni, noi acum suntem UE, iar KyiB sunt CSI, iar UEfa ţine cu noi, Vestul :D Asta pană om juca iarăşi noi, cei din partea de Est a părţii de Vest, cu unii din partea de Vest a părţii de Vest, şi atunci reintră totul in normal.

Eu cred că de fapt vesticii se oftică că, de la Wagner incoace, sunt constant depăşiţi valoric de estici in Divizia Simfonică - Tuborg.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Noi 22, 2006 5:10 pm

şi unde mai pui şi scorul de la fece copenhaga, cred că li s-a pus pata şi pe nordici :)

acuma să nu fim duri cu nea dvorak, pentru că el doar a lăsat legea avantajului la faultul ăla, oricand putea să mai dea nicoliţă un autogol, deci eu zic că i-a avantajat pe ruşi la faza aia. că brusc s-a hotărat nicoliţă să cvasi-lufteze, şi dică ,de care s-a cam lovit mingea in primă fază să aibă bulan de bulan, e partea a doua.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Joi Feb 22, 2007 10:47 pm

Dupa ce Borcea, intr-un acces de idiotenie caracteristic, ne promise Jihad-ul, iata ca singurul lucru pe care "cainii" sunt in stare sa-l muste este propria coada. :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Joi Feb 22, 2007 10:52 pm

că canii lu borcea au făcut fix pix e adevărat, dar nici războnicii lui jiji nu stau mai bine.
cert e că ei tot 3 goluri tre să dea dacă vor să se califice.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Vin Feb 23, 2007 9:11 am

"Razboinicii" lui Jiji sunt de fapt niste biete oi... :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Sâm Feb 24, 2007 5:47 am

barbatii, tot spre fotbal isi indreapta gandurile pana la urma. :zambet: :zambet:
baieti, nu vreau sa par bossy, dar ia mutati-va pasiunea pe alte topicuri ca aici nu-i loc de plictiseala. :nimic:
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde colegu » Sâm Feb 24, 2007 9:45 am

adictelea tu vrei să zici că şostakovici e mai valabil decat şevşcenko?
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Sâm Feb 24, 2007 3:54 pm

ce zici tu acolo?
da abia acum m-am prins ca sevcenko asta, nu apartine multimii compozitorilor. :zambet: nu le am cu fotbalul;
hai, ca incepe sa ma plictisesc, concentrati speech-ul pe muzica, ca sa am si eu ce invata.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde irina8082 » Sâm Feb 24, 2007 7:17 pm

[quote="irina8082"]ce zici tu acolo?
da abia acum m-am prins ca sevcenko asta, nu apartine multimii compozitorilor. :zambet: nu le am cu fotbalul]

luati exemplu de la alexn, om serios :destept:
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde colegu » Sâm Feb 24, 2007 8:06 pm

păi după cat vezi şi tu forumu o prins să hiberneze.
mai tre să mă mai screm niţel cu un topic cu clone ca să se mai aprindă spiritele.
eventual niţcai mituri răsuflate sau de ce nu, un alkan ,butan, metan sau mai ştiu eu ce :D
dacă te plictiseşti dă o fugă pe colegu.no-ip.org/muzica/ şi descarcă d-acolea ce pofteşti
baftă
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Sâm Feb 24, 2007 9:45 pm

da da da , neaparat ceva alkan :hump:
da parca eu te delegasem c-o sarcina. iti amintesti? mai lasati-l pe jiji ca nu va face cinste. sunt topicuri mult mai interesante
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde colegu » Sâm Feb 24, 2007 10:13 pm

păi bine, da nu-i musai să mă conformez, şi ca fapt divers eu unu'l respect pe d'alde jiji.

c'or fi topicuri mai interesante, asta-i clar.
tocmai am făcut rost de antikristul lui langgaaard video(cu dausgaard şi tot tacamu)
strict audio, e o operă super marfă, dar sunt chiar curios cum se poate pune-n şcenă ceva in genu ăsta.

acuma poate fac rost de-o interpretare live video cu muzica sferelor, asta chiar ar fi o chestie.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Sâm Feb 24, 2007 11:43 pm

asa-i, nu-i musai, dar n-am mai fi lancezit in astfel de subiecte excluiviste
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde irina8082 » Dum Feb 25, 2007 5:01 am

imi pare rau ca postez de doua ori , dar trebuie sa va dau o stire tare si trebuie s-o detasez, pt a-i accentua importanta. poate pt voi nu e o noutate, poate stiati deja. am gasit un site , cautand orbeste cu google ceva enescu, http://www.rhapsody.com. dom'le, este extraordinar!!! interpretari maiestre (rar sunt multumita cum sunt interpretate anumite lucrari.) acum ascult un preludiu de enescu,(ce greu e sa fii departe de casa!).
iar sunetul este f bun

sunt f multe albume de buna calitate (nu best of craps)., va asigur. iar auditia este free. numai ca as dori mult sa le download-ez. dar nu i-am dat de capat. poate dati voi o tura si ma lamuriti si pe mine. colegule, pe tine contez [-o

au o groaza de albume de enescu, de abia am vazut, maiculita!!!


si inca ceva, poate dati pe acolo si de fantezia pt cor pian si orch de beethoven, ca eu n-am reusit, printre sutele de albume, sau requemul lui verdi
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde colegu » Dum Feb 25, 2007 9:52 am

i-auzi ce zice rapsodia.com
U.S. Only
We're sorry. We have detected that you are outside of the United States. This service is currently only available to residents within the United States.


şi doi, ca să asculţi ceva, mai intai tre să descarci pe "maşina" proprie. deci mai mult ca sigur ai descărcat in prealabil melodiile respective, dar nu ştii tu unde.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Dum Feb 25, 2007 4:26 pm

my god!!!!! imi pare atat de rau!!!
doamne, si e atat de tare site-ul!!! :plans: :plans: :plans:
am asccultat aseara rapsodiile romane in 3 interpretari, nu mai zic de marii compozitori; au sute de cd pt fiecare. si inregistrari gramophon, mari interpreti, si sunetul este infinit mai bun ca cel de pe karadar. etc. da ma opresc, ca poate incepi sa plangi.

si nu trebuie sa ti le transferi in propriul calc. pt a le asculta. cica tre sa te inregist, sa platesti o suma lunar , apoi poti sa descarci ce vrei si sa share with the friends.
\:/ . o sa vad ce pot face, mai ales ca n-o sa ma mai pot infrupta odata cu intoarcerea in tara.
si iti sunt si datoare.

daca vrei, da-mi adresa ta de mail sa incerc sa-ti trimit ceva muzica de acolo, poate merge.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde colegu » Dum Feb 25, 2007 5:52 pm

stai liniştită, am o carcă de muzică pe care nici n-am ascultat-o incă, ş-apoi, pe DC găsesc cam intotdeauna ce caut, partea a 2-a că acum nu prea mai caut nimic :)

apropo de şevčenko ăsta, e super meseriaş meciu arsenal - celsi, gău gău arsenal, jet celsi :)

aici fotbal, nu prostia de la noi.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron