De la Şostakovici la Şevcenko

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde colegu » Mie Oct 07, 2009 9:19 am

Ciuhandru scrie:S-a mai discutat aspectul asta, iar eu ma inscriu in contra acestei idei. Un instrumentist este si el om: are familie, casa si rate la banca. Evident ca salariul a la Roumaine este total insuficient pentru a-i asigura o existenta decenta. Conceptul de artist sarac, mort de foame si cu nadragii rupti, dar care compune sonate, scrie sonete sau canta la oboi genial si fara sa carteasca este unul din "miturile rasuflate ale romantismului".

in cazul ăsta, fără număr la artişti precum guţă sau tornadă :dap:
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Daimon » Mie Oct 07, 2009 9:36 am

Ciuhandru scrie:Un instrumentist este si el om: are familie, casa si rate la banca.

desi dexul ne spune : [quote][B]ARTí
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde ghionoiul » Mie Oct 07, 2009 9:42 am

Daïmon scrie:instrumentistul (din cadrul unei orchestre) e un fel de functionar, el isi interpreteaza partitura si atat

Păi da, dar executantul de artă nu văd de ce n-ar putea fi numit artist. A, că sunt artiști buni și artiști slabi, asta e altceva.
Acuma sigur că ar trebui să definim ce e aia „artăâ€Â
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde eliana » Mie Oct 07, 2009 9:51 am

[quote="ghionoiul"]Nu mai caut in DEX, pentru că deja avem incrustată cu litere de aur definiția dată de un clasic in viață: [I][B]„arta e ceva făcut să placă la un număr cat mai mare de oameniâ€Â
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde ghionoiul » Mie Oct 07, 2009 10:15 am

Nu. E bine să razi in continuare, inclusiv de definiția pe care mi-am permis s-o citez.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Oct 07, 2009 10:31 am

[quote="ghionoiul"]Păi da, dar executantul de artă nu văd de ce n-ar putea fi numit artist. A, că sunt artiști buni și artiști slabi, asta e altceva.
Acuma sigur că ar trebui să definim ce e aia „artăâ€Â
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Oct 07, 2009 10:41 am

colegu scrie: da de, ne place să ne dăm cocoşi superiori şi să scuipăm seminţe-n cap la plebe :dap:

Da ce-am făcut, nene colegu, de te-ai supărat pe mine ? Am citat definiția matale, pe care acuma văd că o dai la intors. Dom'le, să vrea omu să fie de acord cu tine și nu poate, pentru că nu știe cum ! Sunt curios dacă măcar tu mai ai momente cand ești de acord cu tine insuți.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Oct 07, 2009 11:19 am

ghionoiul scrie:Da ce-am făcut, nene colegu, de te-ai supărat pe mine ? Am citat definiția matale, pe care acuma văd că o dai la intors. Dom'le, să vrea omu să fie de acord cu tine și nu poate, pentru că nu știe cum ! Sunt curios dacă măcar tu mai ai momente cand ești de acord cu tine insuți.


da nu mă supărai bre, unde vezi dumneata c-o dau la intors? :D
io zisăi aşa, că dacă stăm să numărăm caţi fani a strans şosta şi caţi guţă, dmitri iese cu vreo 2 ordine de mărime - aş spune la prima vedere - mai tare decat manelistu, adică, conform definiţiei de mai sus e mai artist. :D
acu na, tu ai vrusă spui că de fapt guţă e mai popular şi deci, conform definiţiei e mai naşpa şosta, deci, definiţa e naşpa, că nu-i aşa, ştim toţi că şosta e mai de valoare decat guţă.
fals incă o dată, oricat de superiori ne-am crede, căci in accepţiunea valabilităţii respectivei definiţii a valorii ar reieşi clar că guţă la momentu actual ar fi mai dă valoare decat şosta, pencă strange mai mulţi fani.

aşadar, or acceptăm de bună definiţia şi apoi rezolvăm divergenţele prin numărarea fanilor
or venim c-o definiţie mai bună şi cu asta basta :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Mie Oct 07, 2009 11:39 am

colegu scrie:nu suntem cu nimic mai presus sau mai prejos decat fanii lui guţă in ceea ce priveşte preferinţa muzicală, aaa, că noi nu scuipăm seminţe şi nu facem grătare pe scara blocului e altă treabă, da aia nu ţine de gustul muzical ci de gradul de civilizaţie şi educaţie al fiecăruia in parte.
că se poate stabili o corelaţie intre gusturile muzicale şi gradul de educaţie e partea secundă


Ba nu-i secunda deloc, e fundamentala. Am mai spus-o: generalizarea tipului de om reprezentat de "Pumnii mei minte nu are" sau "Un fior prin coaie-mi vine" ar insemna o catastrofa social-civilizationala de proportii. Ori, din pacate, spre asta ne indreptam, cu largul concurs al unor inconstienti care in numele unor gresite conceptii despre libertate, valoare sau arta, se fac ca ploua.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Mie Oct 07, 2009 11:40 am

colegu scrie:că nu-i aşa, ştim toţi că şosta e mai de valoare decat guţă.

Mă rog, aproape toți...
Și nu văd pentru ce ne-am strofoca să venim cu o definiție mai bună a conceptului de valoare, atata vreme cat „arta e subiectivă și noțiunea de valoare in artă e un șit mai mare de-o grămadăâ€Â
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Oct 07, 2009 12:09 pm

Ciuhandru scrie:Ba nu-i secunda deloc, e fundamentala. Am mai spus-o: generalizarea tipului de om reprezentat de "Pumnii mei minte nu are" sau "Un fior prin coaie-mi vine" ar insemna o catastrofa social-civilizationala de proportii. Ori, din pacate, spre asta ne indreptam, cu largul concurs al unor inconstienti care in numele unor gresite conceptii despre libertate, valoare sau arta, se fac ca ploua.


de regulă, cam orice semianalfabet se indreaptă către domeniul spectral reprezentat de către guţă (&şit...) numai că nu toţi cei care ascultă guţă sunt semianalfabeţi.
concepţia de libertate are totuşi un grad de obiectivitate niţel mai mare decat ideea de valoare aplicabilă unor domenii ne-ştiinţifice cum e arta.
[quote="ghionoiul"]Mă rog, aproape toți...
Și nu văd pentru ce ne-am strofoca să venim cu o definiție mai bună a conceptului de valoare, atata vreme cat „arta e subiectivă și noțiunea de valoare in artă e un șit mai mare de-o grămadăâ€Â
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Mie Oct 07, 2009 12:11 pm

colegu scrie:nu toţi cei care ascultă guţă sunt semianalfabeţi.


Evident. Unii mai sunt si analfabeti sadea.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Humbert » Mie Oct 07, 2009 12:19 pm

Ciuhandru scrie:S-a mai discutat aspectul asta, iar eu ma inscriu in contra acestei idei. Un instrumentist este si el om: are familie, casa si rate la banca. Evident ca salariul a la Roumaine este total insuficient pentru a-i asigura o existenta decenta. Conceptul de artist sarac, mort de foame si cu nadragii rupti, dar care compune sonate, scrie sonete sau canta la oboi genial si fara sa carteasca este unul din "miturile rasuflate ale romantismului".


Adică cum, cand un pictor face un tablou se gandeşte numai la caţi bani va lua pe el ? A face artă nu e acelaşi lucru cu a face soft-uri de birotică. Crezi că Brahms, care caştiga binişor din ce producea, era prea preocupat de veniturile lui ? Se dădea cu caleaşca, făcea liniuţe cu Liszt pe Ringstrasse ? Ba nea Ionel chiar umbla cu nădragii rupţi şi puţin ii păsa. Desigur, un oarece comfort financiar e o condiţie obligatorie (dar nu suficientă) pentru a produce (nu numai artă), că altfel nu i-ar mai arde omului de simfonism, emergenţa formei din conţinut etc, dacă ar fi mistuit de grija zilei de maine. Şi există cazuri numeroase de artişti care ar fi murit de inaniţie daca nu ar fi avut traiul zilnic asigurat de nişte Leoni Negrescu. Primu' caz care-mi vine in minte e Vincent van Gogh, care umbla asemenea in zdrenţe şi n-a caştigat aproape nimic toată viaţa, trecand pe profit abia post-mortem. Eu inţeleg că are omu' rate la bancă ş-aşa dar dacă ar fi mai preocupat de artă decat de salariul ăla amărat de bugetar, intr-un final ar avea numai de caştigat, pentru că pană la urmă prestaţia artistică este recompensată, mai ales in domeniul muzicii.
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde eliana » Mie Oct 07, 2009 12:31 pm

colegu scrie:dacă nu poţi veni c-o definiţie mai bună se cheamă că eşti de acord cu ce spun eu :D


~p ba inseamna ca am eu nevoie de timp, sa formulez ceva elocvent si plauzibil :D
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Ciuhandru » Mie Oct 07, 2009 12:40 pm

Humbert scrie:Eu inţeleg că are omu' rate la bancă ş-aşa dar dacă ar fi mai preocupat de artă decat de salariul ăla amărat de bugetar, intr-un final ar avea numai de caştigat, pentru că pană la urmă prestaţia artistică este recompensată, mai ales in domeniul muzicii.


Oh, sigur ca da... Tare-as vrea sa te vad pe tine, cu doi copii care-au inceput scoala, cu rata la masina sau casa, basca intretinere, chirie sau alte angarale obligatorii, cu o sotie care castiga mai putin decat tine si c-un salariu de 9 milioane de lei --- cam cat de bine si entuziast crezi c-ai executa solo-ul de corn din deschiderea Marii Simfonii a lui Schubert?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Daimon » Mie Oct 07, 2009 12:46 pm

pai aici ai mai multe variante:

a) iti cauti nevasta care sa castige mai bine
b) te gandesti demai multe ori inainte sa apara copiii
c) iti accepti soarta si te descurci cum poti
d) scoti din start din ecuatie orice idee de sotie + copii si traiesti "en artiste" sa zic asa.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde ghionoiul » Mie Oct 07, 2009 12:59 pm

colegu scrie: concepţia de libertate are totuşi un grad de obiectivitate niţel mai mare decat ideea de valoare aplicabilă unor domenii ne-ştiinţifice cum e arta.

Opa, opa... stai așa ! Că era să-mi scape zicerea asta, care pare să aibă potențial. Dacă libertatea e un concept obiectiv, sau măcar mai obiectiv decat conceptul de valoare, te rog să-mi dai niște formule pe baza cărora pot calcula gradul de libertate (altul decat cel din cinematică).
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Oct 07, 2009 12:59 pm

@ Daimon

Pai cred ca situatia e cam asa:

20 % din ei aplica variantele (a) si/sau (b)

70 % aplica varianta (c)

10 % aplica varianta (d)


:)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mie Oct 07, 2009 1:02 pm

Ciuhandru scrie:Oh, sigur ca da... Tare-as vrea sa te vad pe tine, cu doi copii care-au inceput scoala, cu rata la masina sau casa, basca intretinere, chirie sau alte angarale obligatorii, cu o sotie care castiga mai putin decat tine si c-un salariu de 9 milioane de lei --- cam cat de bine si entuziast crezi c-ai executa solo-ul de corn din deschiderea Marii Simfonii a lui Schubert?


in cazu ăsta m-aş duce ca usain bolt de romania la muncă-n construcţii-n jermania :D

adică se cheamă c-aş renunţa la condiţia de artistu lu peşte şi mi-ar păsa in primu rand de stomac, rata la plasmă şi plozi. wtf.

ceea ce-a făcut van gogu e mostră de stupizenie cruntă - adică ăla a crăpat de foame pe timpu vieţii, şi post mortem s-au trezit nişte lacheţi să-i vandă tablourile pe jde milioane de euro. că vezi şpil, erau de mare şi neasemuită valoare. o da! adică bursc după ce-a intrat omu in pămant a devenit valoros? sau cum? adică tabloul ăla căpăta aşa o anume valoare imediat ce artistu dăduse ortu' ?
adică brusc aşa, un kil de aur la momentu ţ nu face nici cat o ceapă chioară, după care, imediat valorează un sac de bani. ş-apoi cică manc io rahat can zic că critica de artă e de fapt un mare fas. şamd .

a da, & şit...
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde colegu » Mie Oct 07, 2009 1:10 pm

ghionoiul scrie:Opa, opa... stai așa ! Că era să-mi scape zicerea asta, care pare să aibă potențial. Dacă libertatea e un concept obiectiv, sau măcar mai obiectiv decat conceptul de valoare, te rog să-mi dai niște formule pe baza cărora pot calcula gradul de libertate (altul decat cel din cinematică).


gradul de libertate poate fi definit ca raportul dintre acţiunile permise de lege raportat la ceea ce legea incriminează in mod explicit. sau, intr-o altă formulare, avand in vedere că ceea ce nu amendează legislaţia se poate considera permis, formula devine

G=(A-L)/L
unde prin A inţelegem totalitatea acţiunilor posibile iar prin L se inţeleg acţiunile care contravin legislaţiei :D

setisfaid? ~a
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Daimon » Mie Oct 07, 2009 1:16 pm

eu zic ca e o diferenta intre valoarea intrinseca a unei opere de arta* si valoarea de piata a aceleiasi opere

*da' n-as putea sa va dau formula prin care se poate stabili asta. cumva ar putea fi luata ca proba/ dovada perenitatea desi e un criteriu insuficient si care tine si de factori externi.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Humbert » Mie Oct 07, 2009 1:18 pm

Păi acum stai niţel, dacă te intinzi mai mult decat ţi-i plapuma, cred şi eu că ai insomnii si te trec năduşeli reci cand te gandeşti la ce prostii ai făcut. Dacă vrei maşină, casă, nevastă faină atunci du-te nene intr-o orchestră din afară, sau alege-ţi altă meserie. Cată inportanţă se dă culturii in .ro nu cred că e un secret, deci se poate spune că condiţia materială e cunoscută apriori. Pragul ăla de trai decent şi-l reglează fiecare şi e liber sa aleagă soluţia pentru a şi-l satisface. Cu alte cuvinte faci asta doar daca iţi place şi eşti mulţumit cu starea materiala ce ţi se oferă. van Gogh dacă ar fi aspirat la o stare materială mai bună şi-ar fi continuat cariera de preot. Aşa că frustrările şi pretenţiile astea nu se justifică, la fel cum malpraxis-ul nu e justificat de salariile mici ale medicilor.
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde Humbert » Mie Oct 07, 2009 1:19 pm

Ciuhandru scrie:Oh, sigur ca da... Tare-as vrea sa te vad pe tine, cu doi copii care-au inceput scoala, cu rata la masina sau casa, basca intretinere, chirie sau alte angarale obligatorii, cu o sotie care castiga mai putin decat tine si c-un salariu de 9 milioane de lei --- cam cat de bine si entuziast crezi c-ai executa solo-ul de corn din deschiderea Marii Simfonii a lui Schubert?


Păi acum stai niţel, dacă te intinzi mai mult decat ţi-i plapuma, cred şi eu că ai insomnii si te trec năduşeli reci cand te gandeşti la ce prostii ai făcut. Dacă vrei maşină, casă, nevastă faină atunci du-te nene intr-o orchestră din afară, sau alege-ţi altă meserie. Cată inportanţă se dă culturii in .ro nu cred că e un secret, deci se poate spune că condiţia materială e cunoscută apriori. Pragul ăla de trai decent şi-l reglează fiecare şi e liber sa aleagă soluţia pentru a şi-l satisface. Cu alte cuvinte faci asta doar daca iţi place şi eşti mulţumit cu starea materiala ce ţi se oferă. van Gogh dacă ar fi aspirat la o stare materială mai bună şi-ar fi continuat cariera de preot. Aşa că frustrările şi pretenţiile astea nu se justifică, la fel cum malpraxis-ul nu e justificat de salariile mici ale medicilor.
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mie Oct 07, 2009 1:23 pm

colegu scrie: G=(A-L)/L
unde prin A inţelegem totalitatea acţiunilor posibile iar prin L se inţeleg acţiunile care contravin legislaţiei
setisfaid?

Atata vreme cat A, așa cum l-ai definit tu, tinde in pas vioi către infinit (te las pe tine să scrii 8-ul ăla orizontal), rezultă că și G ii calcă voios pe urme. Ceea ce pentru orice om modern dotat cu bun simț frizează aberantul. Am vaga senzație că pană și noțiunea de valoare are o doză mai mare de obiectivitate decat ce ai scos tu din puțul gandirii.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Oct 07, 2009 1:30 pm

Humbert scrie:Dacă vrei maşină, casă, nevastă faină atunci du-te nene intr-o orchestră din afară


Pai chiar se duc. Sunt pline orchestrele din afara de instrumentisti romani de cea mai buna calitate. Un exemplu printre multe altele este Liviu Prunaru, concert-maestru la Royal Concertgebouw Orchestra.

Pe de alta parte, nu cred ca in lumea de azi se poate trai fara casa, indiferent de tara.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Humbert » Mie Oct 07, 2009 1:39 pm

Da, să se ducă. Eu chiar mi-aş dori să plece cu toţii, să nu mai rămană nicio orchestră in Romania. La fel şi cu medicii, să plece cu toţii in Franţa şi SUA, să nu mai fie nimeni care să ne consulte. Poate se mai schimbă ceva prin clasa politică aşa.

Şi eu zic că şi la 900 lei salariul poţi cumva să obţii o locuinţă. N-o fi dracu' atat de negru...
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mie Oct 07, 2009 1:50 pm

Humbert scrie:Da, să se ducă. Eu chiar mi-aş dori să plece cu toţii, să nu mai rămană nicio orchestră in Romania. [...] Poate se mai schimbă ceva prin clasa politică aşa.


Ah, optimismul nedezmintit al tineretii! Chiar si in aceasta utopica situatie nu s-ar schimba absolut nimic!

Daca n-ar mai fi nicio orchestra in tara, crezi ca in afara de cateva mii de oameni (si sunt foarte generos) si-ar da seama cineva?


Humbert scrie:Şi eu zic că şi la 900 lei salariul poţi cumva să obţii o locuinţă. N-o fi dracu' atat de negru...


Aici revenim la punctul (c) al lui Daimon: se descurca si ei cum pot, si casnic, si profesional. Daca merge si-o garsoniera, de ce n-ar merge si-o executie mediocra?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Daimon » Mie Oct 07, 2009 1:52 pm

900 de lei inseamna nici 200 de euro... nu iti poti plati nici chiria + intretinerea in vreunul din orasele mai mari din romania cu banii astia.

ce stiu eu e ca in bransa oamenii se mai scot cu diurnele si banii veniti din turneele in strainate. o sa ma interesez pentru ca am pe cine intreba, si revin cu detalii.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde colegu » Mie Oct 07, 2009 2:32 pm

ghionoiul scrie:Atata vreme cat A, așa cum l-ai definit tu, tinde in pas vioi către infinit (te las pe tine să scrii 8-ul ăla orizontal), rezultă că și G ii calcă voios pe urme. Ceea ce pentru orice om modern dotat cu bun simț frizează aberantul. Am vaga senzație că pană și noțiunea de valoare are o doză mai mare de obiectivitate decat ce ai scos tu din puțul gandirii.


ceea ce inseamnă că fiecare om are libertăţi infinite - aşa şi e. chiar in parnaie fiind posă intinzi mana in ţşpe mii de feluri :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Humbert » Mie Oct 07, 2009 2:58 pm

Ciuhandru scrie:Daca n-ar mai fi nicio orchestra in tara, crezi ca in afara de cateva mii de oameni (si sunt foarte generos) si-ar da seama cineva?


Hmm...aici ai şi matale dreptate :)

Ciuhandru scrie:Daca merge si-o garsoniera, de ce n-ar merge si-o executie mediocra?


Pentru că s-ar compromite artistic. Dacă iţi pierzi entuziasmul eşti un om pierdut.

Daïmon scrie:900 de lei inseamna nici 200 de euro... nu iti poti plati nici chiria + intretinerea in vreunul din orasele mai mari din romania cu banii astia.


Se poate, şi e trist, dar uite că pană la urmă se descurcă. Nu cred că e vreun instrumentist de la fila care să doarmă pe stradă. E drept ca pană nu demult aveau salarii mai mari şi acum nu prea mai ies bine cu vechile socoteli. Asta nu e deloc etic, să ii recompensezi apoi să le iei cadoul. imi inchipui ce buget de cacao trebuie să existe la cultură, din moment ce le stăteau in gat salariile la ~150 oameni.
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron