De la Şostakovici la Şevcenko

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde ghionoiul » Lun Oct 02, 2006 8:54 am

Cum cine ? Invitaţii oficiali de la lojă, in frunte cu marinelul şi sepepiştii săi - moşteniţi de la fostul preşedinte-nejucător Iliescu - care abia aşteaptă să aplaude intre părţile din Mica serenadă, ba chiar şi in pauza de o pătrime şi jumătate de la măsura 315.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Oct 02, 2006 9:00 am

[quote="ghionoiul"]Cum cine ? Invitaţ]

Ai sa razi, dar... pe vremea lui Mozart si chiar multa vreme si-n secolul 19 era o practica normala si acceptata sa se aplaude intre parti :) Acu' nu ca Basexu ar fi vreun Joseph al II-lea...
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Lun Oct 02, 2006 10:06 am

asta cu aplaudatul aşa e, mai ales la ragaielile verdiste cand se trezeşte vre-un copchil din somnul dă pă scaun in urma zbiărătului prelung al vreun soprane.

apropo de dinamo, există tot soiul de dulăi care efectiv cantă(mai mult sau mai puţin) o celebră proprietăreasă de un astfel de dulău(maria calas) a inregistrat un duet intre ea şi patruped, problema e că după primele măsuri nu mai ştii care-i cainele şi care-i duduia.ceea ce cantă ştie toată lumea - un sublim pasaj din traviata.
şi cand spun "cantă" sunt extrem de indulgent.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Oct 02, 2006 10:25 am

Chestia asta cu dulăi care cantă e poveste fumată demult. E cam ca şi locurile alea cu "energii cosmice" unde scoţi Dacia din viteză şi urcă singură la deal... De fapt e o treabă stabilită că potăile nu numai că nu le au cu muzica, dar chiar ii deranjează. Se pare că spectrul de frecvenţe şi combinaţiile de armonice care nouă ne gadilă plăcut urechea, lor le-o zgarie. Iar bietele animale işi urlă disperarea in modul cunoscut din inregistrarea cu Callas. Numai că unii care vor senzaţional din orice aud ce vor ei, şi li se pare că respectivii puricoşi vocalizează mai ceva ca Pavarotti inainte de concert in Central Park.
E ca şi cu ăia care văd peste tot arbitri cumpăraţi de Dinamo pe euroi, dolari, lei grei, ba mai nou şi pe forinţi :D
Faza mai naşpa e că Fanclubu' mere din ce in ce mai aiurea. Nu numai că bannerele alea de 2 bani nu te lasă să navighezi ca lumea, dar mai nou unele linkuri sunt pur şi simplu "oarbe" pentru Mozilla. Acest mesaj il scriu in mare silă, folosind Externet Implorer. Şi nici ăsta nu se simte prea bine, că nici de aici nu pot accesa unele chestii. Deh, nu toată lumea e pricepută in ale Linuxului, că-i făceam pe ăştia numa' din scripturi...
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Oct 02, 2006 10:34 am

[quote="ghionoiul"]Faza mai naş]

Pai si-n IE merge la fel de prost. Si-n loc sa se ocupe de asta, anumiti moderatori (Alex exclus) tot pe noi bietii utilizatori ne iau la refec! Pai e-n regula? Nu e-n regula...
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Lun Oct 02, 2006 10:44 am

Ciuhandru scrie:Pai si-n IE merge la fel de prost. Si-n loc sa se ocupe de asta, anumiti moderatori (Alex exclus) tot pe noi bietii utilizatori ne iau la refec! Pai e-n regula? Nu e-n regula...
Eu unul aş da bucuros 10 RON pe lună plus tevea ca să nu mai văd bannerele alea nesuferite. In special pe alea care păcăne, ţiuie, fasaie, zăngăne cand ţi-e lumea mai dragă, adică fix in timpul unui cvintet de Brahms, al unei simfonii de Şostakovici (mă rog, aici se mai acceptă, că e posibil ca percuţia lui Şosta să zăngăne mai tare :D ) sau al unei parodii de PDQ...
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Oct 02, 2006 10:48 am

[quote="ghionoiul"]Eu unul aş]

Economia de paiata, mosule :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Lun Oct 02, 2006 11:01 am

Păi tocmai de aia şi ziceam. De fapt eu chiar incerc să le sporesc veniturile ! Nu cer să se renunţe la bannere, doar să mi se inactiveze mie vizualizarea lor, pe bază de IP. Şi dau şi bani pentru asta ! Ei tot atata bani ar lua de la sponsori, iar aceştia nu ar pierde nimic din cauza mea, că oricum clicknet nu folosesc, fiind de cacao, iar coca cola nu beau, din motive similare.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Oct 02, 2006 11:10 am

[quote="ghionoiul"]Pă]

Eu nu le-as da banii mei astora nici dac-as sti ca altfel nu mai pot intra pe forum doi ani de zile :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Lun Oct 02, 2006 11:38 am

ce benere? eu folosesc konqueror un brausăr meseriaş, ce mozila, ce internet exploiter :))

ghionoiule , la faza cu arbitrii eu sunt de acord, nu pot concepe ca dinamo să joace bine, chit că o fac, ori arbitrul ,ori blat pe faţă, ce să mai, să caştige şi cupa uefa şi eu tot am să spun că au făcut blat, că sunt mană-n mană cu arbitrii etc .. :)
acum pe bune, nu m-aş mira dăcă ar caştiga cupa(uefa) dinamo şi asta nu din cauză de blat.dacă joacă bine, asta e, şi războinicul becali a recunoscut-o.
şi faza naşpa(pentru mine ca fan minerul motru) este că au meritat fiecare victorie,mai puţin aia cu steaua,cu rapid, cu argeş, cu pandurii, cu oţelu, cu cine-au mai jucat?

lol.

acuma pe bune, browserele voastre cantă cand accesează forumu fanclub?

nu de alta, eu nu văd nicio reclamă, n-aud niciun sunet,cre că tre să bag şi monitoru şi placa de sunet in priză.

ce să mai, e clar, a făcut turcu pact cu diavolu, prea rade cu gura pan la urechi, la următoru meci imi pariez maşina la pronosport, poate caştig un sac de bani.

de fapt asta şi urmăresc acţionarii dinamo, să prindă un joc cu o echipă slab cotată, ca să-şi ia bătaie s-o pună apoi de-un ban grămadă din pariuri.

cre că o s-o pun şi eu de-un forum pe servăru meu,dar la cate figuri face electrica,tu'le şunturile cu tot neamu lor cu tot, o să mă beşteliţi mai ceva ca pe fanclub.

p.s.au apărut şi la mine primele zgomote..de fapt stai, ascultam o simfonie de wagner :))
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Oct 02, 2006 11:53 am

[quote="colegu"]ce benere? eu folosesc konqueror un brausă]Sună tentant, dar avand in vedere că şi aşa sunt destule saituri de neam prost care nici nu vor să audă de mozilla... darămite de Entărpraiz ză fainăl frontiăr ăla al tău... :( (les morts de ta mere, Coca Cola !!!)

[quote="colegu"]de fapt asta ş]Ce pariuri, mă, că toate casele de pariuri au scos meciurile lui Dinamo de pe listă :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Lun Oct 02, 2006 12:19 pm

majoritatea saiturilor de neam prost se uită după User-Agent, şi-n funcţie de asta dau reject, pentru că nu văd de ce un brausăr 100% compatibil cu orice cod html să nu vadă anumite saituri. da bine, ce developăr foloseşte activics?
şi cu asta basta, iar user-agentul il poţi modifica după cum vre muşchiu, il pot seta şi explorer 4.0 pe windows 95 fărst adişăn :)

păi logic, că au scos-o pe dinamo, că acu e pauză 2 săptămani in campionat :)

edit:uitasem, publicul de la met e de 3 lei, deci, wagner nu e verdi, nu se aplaudează după uvertură, aria magdalenei, duetul lui vasile sau mai ştiu eu ce. pesemne că s-au supărat pe kempe că n-a băgat timpani in surdisimo :))
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Oct 02, 2006 1:55 pm

Intre timp am găsit metoda optimă de a mă pune la adăpost de atacul reclamelor ucigaşe:
http://www.wintweaks.ro/oprirea-reclamelor-din-hosts.html
Merge foarte bine şi cu IE, şi cu Vulpea de Foc. Şi am recaştigat controlul asupra tuturor linkurilor existente in pagină \:/
Colegule, aplaudatu' după cate o arie mai e cum mai e, dar ce zici de aplaudatul in mijlocul unui dialog de uzură intre personaje ? Eu am văzut-o şi pe-asta la opera din Bucureşti, in Aida. :bash:
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Oct 02, 2006 2:07 pm

[quote="ghionoiul"]Colegule, aplaudatu' după]

~p ~p ~p

Probabil au apreciat in mod deosebit dictia in italiana.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Lun Oct 02, 2006 2:07 pm

ăla e acompaniament, că dacă verdi n-a scris partitura decat pentru un oboist,şi la obosit la momentul respectiv, nu prea poţi suporta ţipetele personajelor din dialog.işi mai menajează şi ascultătorii urechile :))

ştie careva cand e festivalu enescu de anu acesta?
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Oct 02, 2006 2:11 pm

Păi abia a fost anul trecut. Dacă se păstrează perioada de 3 ani, ar trebui să mai căpătăm in 2008, chiar inainte de alegeri :D
Pasajul din aida era cand Amonasro, tatăl Aidei, o trăgea de ureche pe fi-sa că s-a dat cu duşmanu: "Tu sei una schiava". Acest din urmă cuvant era mai mult declamat decat cantat de către solist, cu o inflexiune ieftină de teatru antic, ceea ce pare să-l fi emoţionat la culme pe unul dintre spectatori, care a inceput să urle ca bezmeticianul "Bravoooo !"
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Oct 02, 2006 2:11 pm

[quote="colegu"]ş]


????????????
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Lun Oct 02, 2006 3:05 pm

ptiuu, păi aia-i problema, că a fost şi anu trecut, şi din 007 intrăm in ue, şi-o să ne inlocuiască aia festivalul enescu cu festivalul moţart, aa ba nu, betoven, că ăsta a compus imnul uniunii europene.

hahaha, bezmeticul ăla probabil că se plictisise şi voia acasă(nu-l condamn) sau probabil că tocmai atunci s-a trezit din somn.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Oct 02, 2006 4:29 pm

[quote="colegu"] aa ba nu, betoven, că]Iartă-l, n-a vrut, săracul...
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Oct 02, 2006 4:36 pm

Eu unul astept cu nerabdare sa vad si la noi macar pe jumatate atatea festivaluri de muzica clasica pe cat sunt de exemplu in Franta in timpul verii, pentru toate gusturile, de la baroc la contemporaneitate, sau dedicate special pianului, viorii etc. Dar cred ca mai e mult pana departe...
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Lun Oct 02, 2006 4:42 pm

pt că a compus simfonia a 9-a il iert, dar pentru imnul uniunii europene nu! :D

eu cred că şi-n bangladeş,printre două crize de foamete, 3 atentate şi 4 răpiri se pune de-un festival dedicat muzicii clasice, numa noi suntm in pom.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Oct 02, 2006 4:45 pm

Apropo... ce părere aveţi de entuziasmul cu care a fost intampinat măscăriciul ăla de Edvin Marton ? Oameni foarte respectabili (cel puţin la prima vedere) se declarau la TV hiper-incantaţi de ocazia de a vedea la lucru un "mare violonist" şi Stradivariusul lui minunat.
O fi ăla Stradivarius, nu zic nu, dar la stilul in care am văzut că-l foloseşte poa' să fie şi Violină cal. II pentru şcolile populare de artă produsă la Intreprinderea de Prelucrare a Lemnului din Reghin, că nu-ţi dai seama.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Oct 02, 2006 4:48 pm

[quote="ghionoiul"]Apropo... ce pă]

Cine mai e si Marton asta?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Lun Oct 02, 2006 4:56 pm

Cuuuummm, nu ştiiiiiii ?!!!! :wow: Mahahahaharele violonist oficial al patinatorului Evgheni Pluşenko, de mai multe ori campion mondial, olimpic, european, unional... (de parcă ăla n-ar putea patina dacă nu-i ţine ăsta isonul la scripcă - oare marele Maxim Vengherov o avea nevoie de vreun patinor de-ăsta de mana a 17-a ca să-i iasă ca lumea concertul de Haciaturian ?)
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Oct 02, 2006 4:59 pm

[quote="ghionoiul"]Cuuuummm, nu ş]

Aaaaaa... bozgoru' ala pletos? :)

ia uite, ba, a venit in Romania si eu n-am stiut... ptiu, sa ma zgarii pe ochi si mai mule nu...
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Lun Oct 02, 2006 5:04 pm

In general mă cam zgarie la ureche vorba "bozgor", dar ăsta nici bozgor nu merită a fi numit. Măcar bozgorii care se respectă mai bagă un "nem tudom", nu vorbesc engleza (din mandrie) şi nu le e jenă cu unguroaica din dotare ca s-o ascundă sub denumirea "Monte Carlo Orchestra" :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Oct 02, 2006 5:08 pm

[quote="ghionoiul"]In general mă]

Pai e normal sa te zgarie cu "zg"-ul ala sonor :)

lasand gluma la o parte, n-am nimic cu ungurii in general... doar cu unii dintre ei, precum nea Marko-Lenin sau Frunda-Romanioo :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Lun Oct 02, 2006 6:06 pm

şi cand te gandeşti caţi bazaţi aveau nevoie de vioara aia, dar a strica orzu pe gaşte e deja puţin spus.da chiar, de ce nu-a dat-o mie, ca să cant melc melc codobelc şi să-l acompaniez pe vecinu mehmet in timp de sparge merţanu ca să de randament maxim.

am văzut şi eu secvenţe cu gigel la beunu teve da eram atent la cum se scobea un badigard in nas,adică presupun că asta făcea(era cu spatele), e drept, putea să se scobească şi-n gură, i-o fi rămas vreun castravete intre măsele după ce mancase o şaorma.

mai lipsea pruteanu care să mai beştelească niţel manelele şi să susţină sus şi tare "adevărata" arta.

da eu zic să fim cinstiţi, cine-i dădea păcăliciului ăsta un "stradivarius orijinal",
poate că e posesorul unui stradiwaruis meid in china, in genul adibaşilor adibas şi a şepcuţelor originale mike.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mar Oct 03, 2006 8:16 am

hmmm... cand eşti atat de hiper-mediatizat, nu prea cred că te rişti să vii cu cioara vopsită, imediat se prinde unu şi te dă de gol. Posibil să fie şi Stradivarius original, nu musai Stravidarius made in China :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Mar Oct 03, 2006 2:48 pm

Pentru cei care s-au plictisit de interminabilul acord de tonică majoră al victoriilor lui Dinamo au venit veşti bune: Dinamo a picat pe portativ cu Bayer Leverkusen, Bruges, Beşiktaş şi Tottenham, deci sunt toate şansele să vedem ceva bemoli ;)
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron