De la Şostakovici la Şevcenko

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde irina8082 » Dum Feb 25, 2007 6:30 pm

da mai lasa-ma cu fotbalul, m-ati innebunit!!!
vreau sa iti trimit ceva pe mail sa verific daca merge.

ziceai ca ai o multime de muzica: de aia mi-ai 'trimis' o 'multime' de rusi ?

si ce e aia DC, ca sa ascult si eu ce vreau?
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde colegu » Dum Feb 25, 2007 7:12 pm

DC=direct connect un protocol p2p.
adresa mea de meil e colegu ăt gmx punct de.
1.dar nu-mi trimite muzică pe mail :)
2.nu ţi-am trimis nimic, tot ce e, e pe server, dacă ai vreo preferinţă anume dă-mi un mesaj.
poate că o să fac şi o listă cu ce am, da mi-e prea lene momentan
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Dum Feb 25, 2007 7:40 pm

afara ninge linistit iar eu ascult bucium romanesc 'semnal de primavara' , ursareasa, paparudele, de pe acelasi site. vreau acasa. :((
mai devreme gasisem un album cu fanfara ciocarlia, inregistrat la radio pascani. si ceva emir kusturita cu muzica moldoveneasca. incredibil pt un site america, nu?!!!!

si-am mai gasit si 'iubi-te-voi doamne', angela gheorghiu
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Feb 26, 2007 9:40 am

Cele mai tari meciuri saptamana asta: Barcelona-Liverpool si Chelsea-Arsenal. Ultimul cel putin a avut de toate: fotbal, K1 Diaby-Terry, bataie generala... E clar ca "fotbalul" romanesc e orice, numai fotbal nu.

Si apropos de Sostakovici, recomand Simfonia Leningradului (varianta reorchestrata de Roman Abramovici) cu Orchestra Filarmonica din Anfield Road, dirijor Frank Lampard.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Lun Feb 26, 2007 9:51 am

Da, uite ca si Irina este enervata de discutiile fotbalistice pe site de muzica :n: Dar Irina draga, nu avem ce sa le facem, si-au deschis thread special pentru asta, pot sa discute cat vor ei pe el despre asta... :cool2:
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Lun Feb 26, 2007 4:19 pm

apropo de terry, că am tot urmărit ştirile azi(de dimineaţă vreo 3 posturi) şi n-am aflat in ce stare se mai află englezul.
in orice caz, urată accidentare.
că zicea ciuhandru de lampard dirijor, dar ce zici de walcot interpret copil minune la 17 ani, nu chiar copil, da cam jumătate din henry.
e clară treaba, taica venger ştie meserie, că nici murinio nu-i mai prejos o fi, dar portughezu are la aere in el - ştiau gigeii de ce nu acoperă stadionu cand a-nceput să picure.

acuma aşteptăm cu nerăbdare returul liverpool - barí§a de şostakovici, adică simfonia stalingradului cu dirijor special deco, recent pus la punct de către nevastă după escapadele de prin diverse baruri.

apropo irina, nu se poate să nu fii auzit de bechăm - vezi că-i pe la voi acum, şi in caz că nu ştiai, gigelu-i fotbalist.

nu prea are treabă cu şevcenko şi nici cu şosta, da tocmai am pus mana pe simfoniile lui avet terterian, meserie curată(am fler, după nume ştiu ce le poate pielea)
recomand cu deosebire căldură percuţia din a 4-a şi corul din a 6-a.
amatorii de senzaţii tari să ridice două degeţele ca să le uploadez pe server.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Lun Feb 26, 2007 5:28 pm

[quote="colegu"]apropo de terry, că]
Terry e refacut, si-a revenit inca de-aseara la spital si l-au externat rapid.
La ce sut in plina figura a luat, a avut o bafta chioara. Putea sa se aleaga cu gatul rupt sau mai rau. Oricum, eu zic ca amandoi au fost de vina.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Lun Feb 26, 2007 7:02 pm

da, unu cu picioru niţel cam sus, celălalt cu capul prea jos.
a fost o chestie total involuntară, dar nefericită. bine că şi-a revenit.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Mar Feb 27, 2007 2:34 am

imi puteti spune la ce varsta a compus enescu poema romana?

ps: de hipermediatizatul si hipercharismaticul (sanchi), beckham am auzit si eu. ciripeau doua pasari p-o creanga. chiar nu-s picata din luna! :P
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mar Feb 27, 2007 9:09 am

irina8082 scrie:imi puteti spune la ce varsta a compus enescu poema romana?P

Cam la aceeasi varsta la care Beckham s-a legitimat ca jucator profesionist la Manchester United: 16 in cazul lui Enescu, 17 in al lui Beckham. :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Mie Feb 28, 2007 11:18 am

Eu mă dădui puţin la fund, de ruşine, după aventura cu Benfica, dar acum mi-a mai revenit culoarea in obraji, după ce i-am bătut pe Jiul :D
M-ar interesa simfoniile lu' Tertipian ăla, n-am mai incercat ceva nou cam de multişor. Mai rău decat să nu-mi placă şi să le dau Dilit nu se poate intampla.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Feb 28, 2007 5:09 pm

gata ghionoiule, se rezolvă intr-o clipă(la 2 secunde după ce postez, simfoniile lui terţian sunt disponibile)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Joi Mar 01, 2007 12:38 pm

Cred că e o problemă cu mp3-urile cu simfoniile lui Terţian. Fişierul cu simfonia a 4-a e inregistrat decalat, adică in loc să inregistreze simfonia, flăcăii de la sunet au inregistrat vreo juma' de oră de acordaj al orchestrei, inainte de concertul propriu-zis.
Pe urmă am ascultat o miniatură de compozitorul Algo Calmin, inainte de a trece la simfonia a 6-a. Din păcate şi aici sunetiştii erau beţi, pentru că au inregistrat cu totul altceva - nişte gonguri de la teatru, preţ de vreo 6-7 minute, pe urmă ceva zgomot de fond neidentificat. Mai incolo au venit unii de la un cor şi au inceput să cante o notă, probabil la, pentru că orchestra a tot incercat să se acordeze, dar nu prea a reuşit. După asta nu mai ştiu ce s-a intamplat, deoarece a intervenit brusc o secvenţă de tipul Stop - Remove from list - Delete - Empty Recycle Bin. Aşa că dacă aţi prins careva finalul, daţi-mi şi mie pe mail o recenzie.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Joi Mar 01, 2007 2:22 pm

Of, de ce le-ai sters..... am uitat sa-ti spun ca aveam nevoie de niste surse de zgomot ca sa-mi testez amplificatoarele mele!...
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Vin Mar 02, 2007 12:19 pm

păi finalul la simfonia a 6-a e o miniatură de Rudo Tell, iar sunetiştii categoric că era mari fani musorgski, sau fani votkă, tot aia.

dacă tot suntem la ruşi, o vă propun să ascultaţi nişte concerte pentru cor de gică sviridov, n-au nicio treabă cu modernismu cu atat mai puţin cu terţian :)

şi n-ar strica vreo 2 cicluri de poeme care efectiv il bagă-n ceaţă pe autorul şvanengezangului şi vintărraidului.

apropo de meciul de aseară, ce fotbal frumos de maidan am văzut, şi cică ăia au venit din cupele europene unde mai au pretenţia că vor s-ajungă.

p.s. ghionoiule, mai verifică odată recycle binu, să nu se fi inecat cu vreun bit mai măricel, sau cu sfarşitul simfoniei a 6-a.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Aug 31, 2009 4:12 pm

Vorba papagalului din cunoscutul banc: „imi introduc picioarele, faza asta tre' s-o comentezâ€Â
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Lun Aug 31, 2009 7:39 pm

care banc coane, zi-l incoa să ştim şi noi de ce să radem.

cat despre desfăşurarea concertelor tur-retur, nu pot să mă pronunţ in prea mare cunoştinţă de cauză, nefiind un fan al recitalurilor şevşcenciene autohtone, unde arta datului cu şutu-n minge s-a transformat de multişor intr-o miuţă improvizată pe genunchi după o partitură "după ureche". dar, ceea ce pot să remarc este că publicul cu abonament la cuţu philharmonic orchestra nu este făcut nici măcar pentru viziunile belcantiste de prost gust ale te-mir-cărui flaşnetar verdist, ca să nu mai vorbim de metamorfozeoanele respighiene. şi n-am avut doar un singur prilej să remarc asta (recte dubla cu avantaţii lu smetana de prin valea dealului)
aşadar, publicul abonat la borcea filarmonic nu doreşte decat manele, comportamentul denotand din plin acest fapt, drept pentru care, mari invăţăminte nu ştiu cate se pot trage de aici, in fond şi la urma urmei, dacă luăm toţi şefii de orchestră la bani mărunţi - bucşaru, borcea, turcu, becali, şamd, este mai mult decat evident că partituri semnate richard strauss, benjamin britten sau joaquin rodrigo le sunt cat se poate de străine, ei fiind invăţaţi cu şlagăre celebre din repertoriu "cicalaca-cichicea", semnat guţă, salam, tornadă dimpreună cu parizer şi vijelie.
ş-apoi, fie filarmonica din münchen cat o fi ea de filarmonică, dacă-i pui un şef d-orchestră şcolit cu "adi the wonder", poa să-ţi vină dirijor şi rafa benitez că mai mult de-o grămadă nu se face.
şi pe plaiurile lui guţă am descoperit cu varf şi indesat aceste treburi. adică, nu-i prima oară cand pe lista de start, dirijorul a avut neplăcuta surpriză să observe că linia 1 a viorilor i-a fost dictată de preşedintele executiv, patron sau mai ştiu eu ce.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mar Oct 06, 2009 10:15 am

Așa cum s-a anunțat și pe un alt thread, deschis special cu această ocazie și căruia ii prevăd o viață la fel de lungă cat următorului antrenor al lui Dinamo, a avut loc o nouă și spectaculoasă schimbare de antrenor. De data asta nu la Steaua sau la CFR Cluj, ci la FC „George Enescuâ€Â
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Humbert » Mar Oct 06, 2009 11:09 am

Daca se poate sa dati si exemple de astfel de publicatii, precum cea din care v-ati informat despre evenimentul cu pricina, gen Gazeta Simfoniilor sau Pro Clasica, eventual insotite de un link.

Pe de alta parte tin sa precizez ca maseurul are oarece veleitati de antrenor. Am asistat mai demult , pe vremea cand detineam abonament la peluza, la o executie interesanta a unui meci avand ca tematica "Cantecul Gazonului".
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde eliana » Mar Oct 06, 2009 11:14 am

ghionoiul scrie:Așa cum s-a anunțat și pe un alt thread, deschis special cu această ocazie și căruia ii prevăd o viață la fel de lungă cat următorului antrenor al lui Dinamo




sper ca urmatorul antrenor sa aiba viata lunga. cat despre timpul in care va ocupa functia amintita, ma amuz teribil ( tocmai avand in vedere ritmul constant si rapid cu care se schimba oamenii pe postul asta).

pe de alta parte, tredul este cu stiri din domeniu. de ce nu ar avea viata lunga?
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde ghionoiul » Mar Oct 06, 2009 11:41 am

Humbert, am citit raportul observatorului federal Dumitru Avakian in Cotidianul - ediția tipărită, deci n-am link, caută și tu de mană.
Veleități au mulți. Uite belcantistul Bonetti a reușit cateva concerte bune cu orchestra mea favorită, știe să așeze alămurile in teren - nu degeaba Dinamo are cea mai bună apărare din stagiunea internă - in schimb soundul pe termen lung al orchestrei cam șchioapătă, iar concertmaiștrii nu-și fac deloc treaba - adică să inscrie. S-a ajuns in situația ridicolă ca golgheterul orchestrei să fie trombonistul Tamaș, pe care-l mai vezi in fosa de 16 metri adversă pe la secțiunile fixe.
Pe termen lung insă confirmă doar dirijorii și orchestrele de valoare.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mar Oct 06, 2009 11:45 am

eliana bag de samă că nu prea te prinsăşi despre cum vin lucrurile din postul ghionoiului.
io-i urez maseorului o viaţă cat mai scurtă la fc enescu filarmonic, da tare mi-e că conducerea clublului o să adopte o poziţie foarte la modă din fotbalu romanesc, recte, aducerea pe podium a antrenorilor din cizmă. ceea ce, in cazul fc enescu ar fi dezastruos. de fapt, cred cu tărie că atata timp cat pe scenă va apărea un tenor cu libiamo, orchestra poa să joace şi ţurca pe tuşă.


ş-apoi, cat de bun ar fi belcantistu lu peşte in alde dirijatului, cand orchestra o asamblează directorul ocupat cu oile cred că rezulatul e pe măsură :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde eliana » Mar Oct 06, 2009 11:57 am

colegule, am citit de doua ori, dar ori nu am eu logica azi, ori nu are fraza de mai sus.


prima posibilitate e foarte posibila.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde ghionoiul » Mar Oct 06, 2009 11:59 am

Colegule, managementul lui FC Enescu era chiar Mandeal, ajutat de secundul Licareț. Factorul de decizie care trebuie să intervină este acționariatul, reprezentat in acest caz de Ministrul sporturilor, coerentul domn Paleologu (nea Pleașcă, cum mai este cunoscut in cercurile microbiștilor). Nu știm ce decizie va lua, dar mi se pare puțin deplasat să respingem a priori o variantă italiană. Deși cele mai bune orchestre italiene (Santa Cecilia, RAI Milano, Maggio Musicale...) cu greu pot aspira la statutul de orchestre de Champions League, să nu uităm totuși că, dela Toscanini incoace, din Il Calcio au venit antrenori valoroși precum Giulini, Muti, Abbado, Chailly, Sinopoli sau Daniele Gatti (ultimii doi antrenand inclusiv in fieful fotbalului german, la Bayreuther SV). Acuma e drept că in general la noi belcantiștii care au venit sunt cam second hand (Bergodi sau Bonetti nu sunt nici pe departe Lippi sau Capello), insă cred că FC Enescu are dreptul să spere la tot ce-i mai bun, deoarece distanța care o separă de UCL e mult mai mică decat in cazul lui Dinamo sau Steaua.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Mar Oct 06, 2009 12:39 pm

urmărind modelul filarmonicilor cuţu cuţu şi behehe, unde inlocuirea dirijorilor principali s-a făcut pe principiu "din lac in puţ", trag nădejde că nea pleaşcă n-are să facă rabat de la această cutumă. bunăoară nici belcantiştii nu s-au sfiit să aducă in milano furtwí¤ngleri, asta ca să nu mai pomenim de cei listaţi de către tine mai sus. eu nu resping variantele italiene, numai că tare mă tem să nu vină la pupitru un antrenor cu libiamo sau valurile dunării - atat şi nimic mai mult - in cap.
cine ştie, poate-l vedem pe marius moga antrenor principal la fc enescu :D
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Humbert » Mar Oct 06, 2009 12:52 pm

Pe langa calitatile de tehnician, directorul FC Enescu ar trebui sa aiba si abilitati adminsitrative si de bun selectioner. Spre exemplu Charles Dutoit poate nu o fi un antrenor prea stralucit, dar are meritul de a fi transformat FC Montreal intr-o echipa de prim rang. Atitudinea jucatorilor nu ma surprinde, e tipic romaneasca, adica pretentii mari dar performante mediocre. Solutia in aceasta privinta ar fi debarasarea de jucatori plafonati sau blazati, prin efectuarea unor transferuri si inlocuirea acestora cu un lot mai tanar, asa cum am putut observa unele achizitii ale clubului ONR Bucuresti in sectiunea de alamuri. Asta pentru ca un gen de antrenament mai dur, orientat pe performanta poate e mai greu de acceptat de jucatorii mai vechi, obisnuiti cu alt ritm de lucru.

Mi-e teama ca deoarece formatia bucuresteana nu are parte de un patron gen Gigi Becali care sa poata sustine financiar echipa, ba chiar semnaland frecvent insuficienta fondurilor, niciun antrenor cizmar nu ar fi dispus sa o preia. Personal, ignorand acest factor, i-as prefera, in ordine, pe David Zinman, Ion Marin, Lawrence Foster, Maxim Vengerov (la care se pare ca jucatorii raspund f bine).
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mar Oct 06, 2009 1:03 pm

Măi băieți, voi nu știți pe ce lume trăiți... Păi e criză nene și in fotbal, de unde să aibă finanțatorii bani să aducă antrenori străini la Ateneu cand ei nici salariile bugetarilor nu le pot plăti ?! Părerea mea e că se va apela la „mantaua de vreme reaâ€Â
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Humbert » Mar Oct 06, 2009 4:37 pm

Ba da nene, dar acum ce, n-am şi eu voie să visez cu ochii deschişi? :n:
Dar ca să fim realişti, in cazul cel mai fericit aşa cum ai spus şi tu, Andreescu va fi cel care va prelua filarmonica. Iar crizele de personalitate nu or să le aducă niciun beneficiu, in schimb prevăd cateva dezavantaje: scăderea numărului de abonaţi (stagiunea trecută sala era dată pe abonamente in proporţie de 90%), declinul artistic al ansamblului şi de aici prezenţa tot mai rară a unor interpreţi de prim rang. Am citit mai demult cum că i-ar putea chema fără probleme pe gazonul Ateneului pe Abbado, Maazel sau Haitink, dacă nu ar exista impedimente materiale. De aici rezultă că brand-ul FGE va avea de suferit, ceea ce va duce la mai puţine turnee, meciuri in deplasare, sau de ce nu, eventuale inregistrări, adică jucătorii nu vor mai avea parte de remuneraţiile aferente acestor ocazii. Asta lăsand la o parte faptul ca argumentul pecuniar este incompatibil cu condiţia de artist.

Na că scriu şi eu cu diacritice. Hăhăhă... :U
Avatar utilizator
Humbert
Junior Member
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 25, 2009 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mar Oct 06, 2009 4:46 pm

Humbert scrie: Asta lăsand la o parte faptul ca argumentul pecuniar este incompatibil cu condiţia de artist.

...dar foarte compatibil cu cea de fotbalist !
Și bine ai venit in randurile (dia)criticii muzicale. Dealtfel e destul de greu să glosezi despre titani precum Șevcenko sau Șostakovici fără virgulița de sub S :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Oct 07, 2009 9:07 am

Humbert scrie:argumentul pecuniar este incompatibil cu condiţia de artist.


S-a mai discutat aspectul asta, iar eu ma inscriu in contra acestei idei. Un instrumentist este si el om: are familie, casa si rate la banca. Evident ca salariul a la Roumaine este total insuficient pentru a-i asigura o existenta decenta. Conceptul de artist sarac, mort de foame si cu nadragii rupti, dar care compune sonate, scrie sonete sau canta la oboi genial si fara sa carteasca este unul din "miturile rasuflate ale romantismului".
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron