Beethoven - Clasic sau romantic?

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde colegu » Mie Mar 21, 2007 3:09 pm

Şi de fapt care-i cel mai mare păcat al lui Hanslick ? Că nu-l avea la inimă pe Wagner ? Nu cred că te-ar deranja prea tare. Că era fan Brahms ? Asta mai degrabă. Sau că nu ii plăcea Pettersson&co ?

haida de, n-are nicio treabă că lui gigel nu-i plăceau wagner, peterson & co, gaşca de pe langă gard sau panoplia de compozitori nordici romantici/neromantici nedreptăţiţi stramb şamd.
să fie sănătos.
dar incercările lui de-a demonstra că bruckner e naşpa, wagner e naşpa şamd, inseamnă fix vax. şi nu, n-am citit nimic de el şi nici n-am de gand, după cum n-am de gand să citesc nimic de ceauşescu elena marele savant de renume mondial cu publicaţii căcălău, şi cum iarăşi n-am de gand să citesc teza de doctorat a celebrului mischie, ban de oltenia, sau teza de bac a lui mareeean oprişan, plăieş de moldova.

să fie clar, accept critica unuia care zice de ce e fain cutare sau cutare, dar mi se pare tamp să-l iau in serios pe unul care decretează din varii motive că cutare sau cutare e vax şi care omite voit să se delimiteze la propria persoană.

că nu-mi place mie, ok! dar ca să zic că-i naşpa pe motiv că armonicele sunt nu ştiu cum, că dominanta e aşa şi pe dincolo, şi că fuga asta nu-i cinstită şi tehnica contrapunctică lasă de dorit, că prea puţine sau prea multe note uatevă. asta-i stupid.

ştiu că n-am dreptate, dar cu siguranţă mai ştiu că nici de inşelat nu mă-nşel.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Mie Mar 21, 2007 3:16 pm

Hotărat lucru, colegu şi cu irina s-au luat de manuţă şi dau impreună cu stangu-n dreptu'
Băi fraţilor, vă rog io mult, ziceţi-mi şi mie un critic, unul singur, care mai e incă in viaţă şi "infierează in mod public" un anume compozitor ! La incercările mele repetate de a afla un astfel de personaj, m-am lovit de răspunsuri gen Hanslick, Beckmesser, sau "ăia pe care i-a pus Beethoven la punct ". Pentru numele lui Dumnezeu, oameni buni, haideţi să revenim in prezent ! Ce-ar fi acuma ca eu să declar sus şi tare că nu dau doi bani pe ceata astronomilor care mănancă paine de pomană, de vreme ce idiotul de Ptolomeus a pus Pămantul in centrul Universului ?
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde irina8082 » Mie Mar 21, 2007 3:20 pm

colegu scrie:

c? nu-mi place mie, ok! dar ca s? zic c?-i na?pa pe motiv c? armonicele sunt nu ?tiu cum, c? dominanta e a?a ?i pe dincolo, ?i c? fuga asta nu-i cinstit? ?i tehnica contrapunctic? las? de dorit, c? prea pu?ine sau prea multe note uatev?. asta-i stupid



ba ai dreptate!
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Mar 21, 2007 3:31 pm

irina8082 scrie:cati s-au gandit , ca beeth, compunand o simf, de ex, ca muzica lor tre sa contina mesaj de maxima universalitate, revolutionarism sau sa aduca speranta?

N-ai idee cat de multi, fata draga...


irina8082 scrie:muzica gen mozart, prea facila si fandosita, care simt eu ca n-are substrat

Corectie: al carei substrat scapa simturilor tale. :D

Uite, Ghionoiule, la fix: o perla care poate sta cu demnitate alaturi de cele Colegiale:

irina8082 scrie:de ce sa imi bat capul citind carti despre palestrina, de ex, daca nu-l ascult, si pe deasupra nici nu-mi place?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mie Mar 21, 2007 3:34 pm

de vreme ce idiotul de Ptolomeus a pus Pămantul in centrul Universului ?

stai niţel, da ce-i greşit in asta?
ziceţi-mi şi mie un critic, unul singur, care mai e incă in viaţă

am scris şi mai demult da mă repet, n-am să-ţi spun că nu mă interesează critica.
nu dau 3 parale pe ea, şi nu mă obligă nimeni să dau. avand in vedere că muzica e o chestiune subiectivă nu văd de ce m-ar interesa să aflu părerile avizate sau nu ale unor terţi.

şi ce-ai cu hans lick ?ţi se pare că personajul e okei?
la fel cum toată lumea a auzit de moţart o mare parte au auzit şi de celebrul gigel mare şmecher peste critica de artă.
şi dacă eu zic că ca şi critic gigel era cam prostuţ nu cred să fi dat cu băţu-n baltă mai rău decat a dat gigel la vremea cand decreta că wagner & şit e de 3 lei, nici măcar d-ăia noi.

edit: că tot am uitat, uite un critic actual pe care eu il apreciez - david hurviţ - nu ştiu cat de critic e, dar tot il văd că-şi dă cu presupusul pe amazon.com
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Mie Mar 21, 2007 3:40 pm

Ciuhandru scrie:N-ai idee cat de multi, fata draga...



Corectie: al carei substrat scapa simturilor tale. :D

Uite, Ghionoiule, la fix: o perla care poate sta cu demnitate alaturi de cele Colegiale:


bineinteles ca au fost mai multi. da cred ca aia au si castigat notorietate maxima.
si poti spune cu ce am gresit in ultimul paragraf? daca nu-mi place , nu e logic ca ma opresc a-l mai asculta?

si intre si eu ca colegu: ce-i gresit in ce a zis ptolemaios?
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Mar 21, 2007 3:43 pm

irina8082 scrie:si poti spune cu ce am gresit in ultimul paragraf?

Cand spui "nu-l ascult si pe deasupra nici nu-mi place" cauzalitatea si ordinea logica sunt rasturnate si rezulta ca nu-ti place inainte de a-l asculta. Am impresia c-ai uitat nu numai greaca veche, ci si retorica. :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Mie Mar 21, 2007 3:51 pm

Ciuhandru scrie:Cand spui "nu-l ascult si pe deasupra nici nu-mi place" cauzalitatea si ordinea logica sunt rasturnate si rezulta ca nu-ti place inainte de a-l asculta. Am impresia c-ai uitat nu numai greaca veche, ci si retorica. :D


ei, na, ma rog. da e dimineata si sunt inca somnoroasa.:)
si poate vroiai sa spui logica, in loc de retorica. cea din urma nu are de-a face cu corectitudinea concluziilor.:P
tin sa-ti amintesc ca sofistii erau cei mai talntati la oratorie.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Mar 21, 2007 3:55 pm

irina8082 scrie:ei, na, ma rog. da e dimineata si sunt inca somnoroasa.:)

Ei, atunci e scuzabil si de inteles de ce multe ziceri de-ale tale sunt de acelasi calibru: cam pe la ora asta le-ai scris. :)

Am vrut sa spun exact ce-am spus, pentru ca tocmai retorica se ocupa de ordonarea corecta a discursului astfel incat acesta sa aiba cap, mijloc si coada si sa nu-nceapa cu sfarsitul.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Mie Mar 21, 2007 3:57 pm

Ciuhandru scrie:Ei, atunci e scuzabil si de inteles de ce multe ziceri de-ale tale sunt de acelasi calibru: cam pe la ora asta le-ai scris. :)


lasa, ca si tu ai mai batut campii, si tu scriai la amiaza.:D ca exemplul cu oratoria.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Mie Mar 21, 2007 3:59 pm

[quote="colegu"]stai niţ]Nu mare lucru. Doar că Soarele şi stelele s-ar invarti in jurul Pămantului. In rest e OK.

[quote="colegu"] am scris ş]Pentru cineva care nu dă 3 parale pe ce zice critica, eşti cam obsedat de personajul Hanslick :D

[quote="colegu"] ş]"O mare parte" inseamnă aproximativ ceva mai puţin decat toţi abonaţii de la Ateneu :D

[quote="colegu"]ş]Aşa este. Şi tu şi Hanslick daţi cu băţu-n baltă egal de tare.

Pe bune, impresia pe care mi-o fac toţi cei care-şi etalează "superioritatea" faţă de părerile specialiştilor dintr-un domeniu pe care nu-l stăpanesc deloc este aceea de adolescenţi-cocoşi. Dacă nu te interesează ce zice critica muzicală (plastică, literară) sau dacă n-ai capacitatea să pricepi despre ce vorbeşte, e una. Dar să-ţi dai aere şi să-i pui pe aceia la zid - şi mai ales avand ca unic exemplu un ins mort demult, depăşit de evenimente incă din timpul vieţii lui - mi se pare de Cascadorii rasului. Este exact atitudinea pe care colegu o impută singurului reprezentant al speciei pe care a fost in stare să-l numească.

Exact din această frică de ridicol m-am abţinut de a intra in disputele voastre filozofice. E un domeniu pe care nu-l stăpanesc absolut deloc şi mi s-ar părea caraghios să-i iau la mişto pe filozofi doar pentru că nu pricep eu care-i treaba.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde irina8082 » Mie Mar 21, 2007 4:04 pm

chit ca o sa mai iau cateva capace, ce-i gresit in ce-a zis ptolemaios?

si , fratilor, incetati a mai scrie filosofie cu z in loc de s, ca ma zgarie pe retina.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Mar 21, 2007 4:06 pm

irina8082 scrie:chit ca o sa mai iau cateva capace, ce-i gresit in ce-a zis ptolemaios?

In afara de faptul ca Universul n-are centru si ca Pamantul se-nvarte-n jurul Soarelui si nu invers, nimic.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Mie Mar 21, 2007 4:11 pm

Ciuhandru scrie:In afara de faptul ca Universul n-are centru si ca Pamantul se-nvarte-n jurul Soarelui si nu invers, nimic.


tare nu se prind contemporanii nostrii de subtilitatea si ironia antica.
ca o lamurire: eu leg geocentrismul de antropocentrism.:P
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Mie Mar 21, 2007 4:11 pm

irina8082 scrie:si , fratilor, incetati a mai scrie filosofie cu z in loc de s, ca ma zgarie pe retina.
Preţ]www.dexonline.ro[/url]) şi vezi că sunt acceptate ambele forme. Eu nu m-am luat de ID-ul tău, deşi corect ar fi 8086, nu 8082. Eventual 8088, dacă vorbim de coprocesorul matematic :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Mar 21, 2007 4:12 pm

irina8082 scrie:tare nu se prind contemporanii nostrii de subtilitatea si ironia antica.
ca o lamurire: eu leg geocentrismul de antropocentrism.:P

Nu vrei tu sa ne explici subtilitatea si ironia astronomiei antice? Aaa, stai: uitasem ca nu prea le ai cu calculele si deci n-ai putea...
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Mie Mar 21, 2007 4:15 pm

Irina, eu cred ca acorzi iubitilor tai antici mai multa subtilitate stiintifica decat aveau :n:

Eu n-am nimic cu cei care credeau sincer ca Pamantul e in centrul Universului. Asta era nivelul de cunoastere la vremea respectiva. In fond, peste 200 de ani urmasii nostri or sa rada de noi, ca "uite ce inapoiati erau aia ca nu stapaneau teoria stringurilor pe care noi azi o invatam la scoala generala"...

Am insa cu aia care ardeau pe rug oamenii de stiinta, pentru ca indrazneau sa vada si sa cerceteze dincolo de instructiunile bisericii.
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Mie Mar 21, 2007 4:18 pm

Acum, e drept ca astronomia ptolemeica era intr-un fel subtila: ca sa dea seama de miscarea aparenta a corpurilor vizibile pe bolta cereasca a trebuit sa introduca o multime de artificii matematice. Insa au si artificiile intelectuale limitele lor si cand se izbesc de realitate, apoi se fac tandari. Si nu numai in astronomie, ci mai ales in... dar mai bine tac. :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Mie Mar 21, 2007 4:23 pm

ghionoiul scrie:Pre?iozitate de 2 bani. Vechi, vorba colegului.
Arunc? ?i tu o privire in DEX (http://www.dexonline.ro) ?i vezi c? sunt acceptate ambele forme. Eu nu m-am luat de ID-ul t?u, de?i corect ar fi 8086, nu 8082. Eventual 8088, dac? vorbim de coprocesorul matematic :D


ce tot spui tu colo? ce coprocesor? de unde stii tu ca ar fi fost mai corect nu stiu ce numar?
uite ca sunt lacase academice in tara asta , in care nu se accepta deloc varianta ta. chiar nu-mi pasa ce spune dex-ul.si nici lor. alte dictionare, si carti de lingvistica spun altceva. si daca nu ma insel,limba romana e singura care accepta si varianta asta. dar numai pe alocuri.

alexule, treaba cu biserica e altceva. iar acum catolicii nu stiu cum sa-si mai ceara scuze. asa si trebuie.

da ciuhandrule, exact. n-as putea sa explic. da nu ce crezi tu!

revenim la muzica, va rog?
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Mar 21, 2007 4:27 pm

irina8082 scrie:si daca nu ma insel,limba romana e singura care accepta si varianta asta.

Te inseli. In poloneza, ceha si rusa se scrie tot cu "z". Poti verifica.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Mie Mar 21, 2007 4:29 pm

Mai, eu am tot respectul pentru cei care au incercat de-a lungul timpului sa dovedesca ipoteze stiintifice, chiar si gresite! In fond, asa cum bine zici si tu, nu era deloc simplu sa modelezi miscarea planetelor plecand de la ipoteza pamantului in centrul sistemului solar! Si cu toata imparteala aia cu planete interne, externe, etc.... Horror! Dar era un efort intelectual demn de tot respectul. Si matematica folosita acolo sunt convins ca ar pune inca in dificultate orice matematician contemporan.

Dar Irina are dreptate, hai inapoi la muzica! [-o
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde irina8082 » Mie Mar 21, 2007 4:31 pm

Ciuhandru scrie:Te inseli. In poloneza si rusa se scrie tot cu "z". Poti verifica.


ma rog, slavii oricum nu prea le-au avut cu filosofia. si nici noi. :D
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Mar 21, 2007 4:31 pm

AlexN scrie:Mai, eu am tot respectul pentru cei care au incercat de-a lungul timpului sa dovedesca ipoteze stiintifice, chiar si gresite! In fond, asa cum bine zici si tu, nu era deloc simplu sa modelezi miscarea planetelor plecand de la ipoteza pamantului in centrul sistemului solar! Si cu toata imparteala aia cu planete interne, externe, etc.... Horror! Dar era un efort intelectual demn de tot respectul. Si matematica folosita acolo sunt convins ca ar pune inca in dificultate orice matematician contemporan.

Evident. Am toata stima pentru Ptolemeu si a sa astronomie, ca etapa in dezvoltarea stiintei. Doar ca astazi nu-l mai putem considera o autoritate in materie.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mie Mar 21, 2007 4:37 pm

Cand spui "nu-l ascult si pe deasupra nici nu-mi place" cauzalitatea si ordinea logica sunt rasturnate si rezulta ca nu-ti place inainte de a-l asculta. Am impresia c-ai uitat nu numai greaca veche, ci si retorica.


nu sunt de acord intru-totul, nu e nevoie să ascult britni spiărs ca să decretez că nu-mi place. desigur, după ce ascult am certitudine.

referitor la mişcarea pămantului in jurul soarelui, haida de, nu despre asta e vorba, deşi la fel de corect şi soarele se mişcă in jurul pămantului - e vorba de un sistem LEGAT!! e o subtitlitate la fel cum este energia potenţială.

şi doi, ghionoiule, spuneai că ptolecumlonumi zicea că pămantul este centrul universului. afirmaţia asta pe mine nu mă deranjează catuşi de puţin.

la fel cand imi iau un sistem de referinţă, de cele mai multe ori pămantul , ca şi sistem inerţial oferă o aproximaţie SUFICIENT de bună ca să nu-mi bat capul.
şi apoi, cum definesc eu centrul unui univers in continuă expansiune, şi asupra căror margini nu am niciun fel de certitudine?
Aşa este. Şi tu şi Hanslick daţi cu băţu-n baltă egal de tare.

Pe bune, impresia pe care mi-o fac toţi cei care-şi etalează "superioritatea" faţă de părerile specialiştilor dintr-un domeniu pe care nu-l stăpanesc deloc este aceea de adolescenţi-cocoşi. Dacă nu te interesează ce zice critica muzicală (plastică, literară sau dacă n-ai capacitatea să pricepi despre ce vorbeşte, e una.


nu ştiu teorie muzicală, nici nu mă interesează, cand imi place o lucrare nu caut să justific de ce imi place. şi nici nu cred că există o justificare de natură obiectivă - cum ar fi legea circulaţiei campului electric.
nu-mi etalez superioritatea faţă de critici, dar eu cred că ştiu mai bine ce-mi place şi ce nu.
Dar să-ţi dai aere şi să-i pui pe aceia la zid - şi mai ales avand ca unic exemplu un ins mort demult, depăşit de evenimente incă din timpul vieţii lui - mi se pare de Cascadorii rasului.

un exemplu pentru că atat cunosc(impropriu spus), şi nici nu vreau să mai cunosc specimene de aceeaşi teapă. ca să *justific* că X e tare nu trebuie să susţin că Y e de rahat.
Este exact atitudinea pe care colegu o impută singurului reprezentant al speciei pe care a fost in stare să-l numească.

am mai dat un nume, dar nu sunt sigur că e critic get beget.
şi nici nu-mi pasă, dar ca fapt divers ii apreciez părerea, pentru că e destul de ponderat şi nu face publicitate negativă - ceea ce e mare lucru.

Exact din această frică de ridicol m-am abţinut de a intra in disputele voastre filozofice.

eu mă feresc de "teoria stringurilor" pentru că habar n-am cu ce se mănancă, mă feresc să intru in polemici despre fizica materialelor avansate, fizica solidului, teoria campului cuantic şamd, pentru că iarăşi cunoştinţele mele in domeniu sunt aproape vax.
in schimb, cand imi dau cu părerea despre filozofie nu simt că calc in picioare tăria unui adevăr care ca fapt divers nici nu există.

ca să concluzionez că prea se lungeşte postul - in disciplinele umaniste oricine are o părere validă - atat cat il duce mintea că-n fond, şi dacă eşti prost nu porţi vina acestui fapt.
in disciplinele reale doar o parte au o părere validă, deşi fiecare e liber să zică ce vrea. aici există greşit după cum există şi corect şi după cum există şi nu se ştie.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Mie Mar 21, 2007 6:18 pm

colegu scrie:nu sunt de acord intru-totul, nu e nevoie s? ascult britni spi?rs ca s? decretez c? nu-mi place. desigur, dup? ce ascult am certitudine.

referitor la mi?carea p?mantului in jurul soarelui, haida de, nu despre asta e vorba, de?i la fel de corect ?i soarele se mi?c? in jurul p?mantului - e vorba de un sistem LEGAT!! e o subtitlitate la fel cum este energia poten?ial?.

?i doi, ghionoiule, spuneai c? ptolecumlonumi zicea c? p?mantul este centrul universului. afirma?ia asta pe mine nu m? deranjeaz? catu?i de pu?in.

la fel cand imi iau un sistem de referin??, de cele mai multe ori p?mantul , ca ?i sistem iner?ial ofer? o aproxima?ie SUFICIENT de bun? ca s? nu-mi bat capul.
?i apoi, cum definesc eu centrul unui univers in continu? expansiune, ?i asupra c?ror margini nu am niciun fel de certitudine?


nu ?tiu teorie muzical?, nici nu m? intereseaz?, cand imi place o lucrare nu caut s? justific de ce imi place. ?i nici nu cred c? exist? o justificare de natur? obiectiv? - cum ar fi legea circula?iei campului electric.
nu-mi etalez superioritatea fa?? de critici, dar eu cred c? ?tiu mai bine ce-mi place ?i ce nu.

un exemplu pentru c? atat cunosc(impropriu spus), ?i nici nu vreau s? mai cunosc specimene de aceea?i teap?. ca s? *justific* c? X e tare nu trebuie s? sus?in c? Y e de rahat.

am mai dat un nume, dar nu sunt sigur c? e critic get beget.
?i nici nu-mi pas?, dar ca fapt divers ii apreciez p?rerea, pentru c? e destul de ponderat ?i nu face publicitate negativ? - ceea ce e mare lucru.


eu m? feresc de "teoria stringurilor" pentru c? habar n-am cu ce se m?nanc?, m? feresc s? intru in polemici despre fizica materialelor avansate, fizica solidului, teoria campului cuantic ?amd, pentru c? iar??i cuno?tin?ele mele in domeniu sunt aproape vax.
in schimb, cand imi dau cu p?rerea despre filozofie nu simt c? calc in picioare t?ria unui adev?r care ca fapt divers nici nu exist?.

ca s? concluzionez c? prea se lunge?te postul - in disciplinele umaniste oricine are o p?rere valid? - atat cat il duce mintea c?-n fond, ?i dac? e?ti prost nu por?i vina acestui fapt.
in disciplinele reale doar o parte au o p?rere valid?, de?i fiecare e liber s? zic? ce vrea. aici exist? gre?it dup? cum exist? ?i corect ?i dup? cum exist? ?i nu se ?tie.


trecand peste antagonismele din ce in ce mai mari din expunerile tale, si referindu-ne la astrologul grec: manca-l-ar mama pe el de filosof in potenta, cum a inteles el la ce ma refeream! ghinionul tau sa dai de cifre, cine stie ce cariera filosofica ai fi facut! exact. atata tim cat nu stim ce si cum cu universul asta, noi suntem centrul.

si inca ceva, colegule. in stiintele umaniste domneste subiestivismul, bineinteles. dar unul sustinut argumentativ. nu poti sal critici pe noica, daca n-ai citit nimic. corect? sau nu poti deveni mare critic in literatura rusa daca nu ai citit nici macar un vrs sau paragraf.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde irina8082 » Mie Mar 21, 2007 6:19 pm

colegu scrie:nu sunt de acord intru-totul, nu e nevoie s? ascult britni spi?rs ca s? decretez c? nu-mi place. desigur, dup? ce ascult am certitudine.

referitor la mi?carea p?mantului in jurul soarelui, haida de, nu despre asta e vorba, de?i la fel de corect ?i soarele se mi?c? in jurul p?mantului - e vorba de un sistem LEGAT!! e o subtitlitate la fel cum este energia poten?ial?.

?i doi, ghionoiule, spuneai c? ptolecumlonumi zicea c? p?mantul este centrul universului. afirma?ia asta pe mine nu m? deranjeaz? catu?i de pu?in.

la fel cand imi iau un sistem de referin??, de cele mai multe ori p?mantul , ca ?i sistem iner?ial ofer? o aproxima?ie SUFICIENT de bun? ca s? nu-mi bat capul.
?i apoi, cum definesc eu centrul unui univers in continu? expansiune, ?i asupra c?ror margini nu am niciun fel de certitudine?


nu ?tiu teorie muzical?, nici nu m? intereseaz?, cand imi place o lucrare nu caut s? justific de ce imi place. ?i nici nu cred c? exist? o justificare de natur? obiectiv? - cum ar fi legea circula?iei campului electric.
nu-mi etalez superioritatea fa?? de critici, dar eu cred c? ?tiu mai bine ce-mi place ?i ce nu.

un exemplu pentru c? atat cunosc(impropriu spus), ?i nici nu vreau s? mai cunosc specimene de aceea?i teap?. ca s? *justific* c? X e tare nu trebuie s? sus?in c? Y e de rahat.

am mai dat un nume, dar nu sunt sigur c? e critic get beget.
?i nici nu-mi pas?, dar ca fapt divers ii apreciez p?rerea, pentru c? e destul de ponderat ?i nu face publicitate negativ? - ceea ce e mare lucru.


eu m? feresc de "teoria stringurilor" pentru c? habar n-am cu ce se m?nanc?, m? feresc s? intru in polemici despre fizica materialelor avansate, fizica solidului, teoria campului cuantic ?amd, pentru c? iar??i cuno?tin?ele mele in domeniu sunt aproape vax.
in schimb, cand imi dau cu p?rerea despre filozofie nu simt c? calc in picioare t?ria unui adev?r care ca fapt divers nici nu exist?.

ca s? concluzionez c? prea se lunge?te postul - in disciplinele umaniste oricine are o p?rere valid? - atat cat il duce mintea c?-n fond, ?i dac? e?ti prost nu por?i vina acestui fapt.
in disciplinele reale doar o parte au o p?rere valid?, de?i fiecare e liber s? zic? ce vrea. aici exist? gre?it dup? cum exist? ?i corect ?i dup? cum exist? ?i nu se ?tie.


trecand peste antagonismele din ce in ce mai mari din expunerile tale, si referindu-ne la astrologul grec: manca-l-ar mama pe el de filosof in potenta, cum a inteles el la ce ma refeream! ghinionul tau sa dai de cifre, cine stie ce cariera filosofica ai fi facut! exact. atata tim cat nu stim ce si cum cu universul asta, noi suntem centrul.

si inca ceva, colegule. in stiintele umaniste domneste subiestivismul, bineinteles. dar unul sustinut argumentativ. nu poti sa-l critici pe noica, daca n-ai citit nimic. corect? sau nu poti deveni mare critic in literatura rusa daca nu ai citit nici macar un vers sau paragraf.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde irina8082 » Mie Mar 21, 2007 6:19 pm

colegu scrie:nu sunt de acord intru-totul, nu e nevoie s? ascult britni spi?rs ca s? decretez c? nu-mi place. desigur, dup? ce ascult am certitudine.

referitor la mi?carea p?mantului in jurul soarelui, haida de, nu despre asta e vorba, de?i la fel de corect ?i soarele se mi?c? in jurul p?mantului - e vorba de un sistem LEGAT!! e o subtitlitate la fel cum este energia poten?ial?.

?i doi, ghionoiule, spuneai c? ptolecumlonumi zicea c? p?mantul este centrul universului. afirma?ia asta pe mine nu m? deranjeaz? catu?i de pu?in.

la fel cand imi iau un sistem de referin??, de cele mai multe ori p?mantul , ca ?i sistem iner?ial ofer? o aproxima?ie SUFICIENT de bun? ca s? nu-mi bat capul.
?i apoi, cum definesc eu centrul unui univers in continu? expansiune, ?i asupra c?ror margini nu am niciun fel de certitudine?


nu ?tiu teorie muzical?, nici nu m? intereseaz?, cand imi place o lucrare nu caut s? justific de ce imi place. ?i nici nu cred c? exist? o justificare de natur? obiectiv? - cum ar fi legea circula?iei campului electric.
nu-mi etalez superioritatea fa?? de critici, dar eu cred c? ?tiu mai bine ce-mi place ?i ce nu.

un exemplu pentru c? atat cunosc(impropriu spus), ?i nici nu vreau s? mai cunosc specimene de aceea?i teap?. ca s? *justific* c? X e tare nu trebuie s? sus?in c? Y e de rahat.

am mai dat un nume, dar nu sunt sigur c? e critic get beget.
?i nici nu-mi pas?, dar ca fapt divers ii apreciez p?rerea, pentru c? e destul de ponderat ?i nu face publicitate negativ? - ceea ce e mare lucru.


eu m? feresc de "teoria stringurilor" pentru c? habar n-am cu ce se m?nanc?, m? feresc s? intru in polemici despre fizica materialelor avansate, fizica solidului, teoria campului cuantic ?amd, pentru c? iar??i cuno?tin?ele mele in domeniu sunt aproape vax.
in schimb, cand imi dau cu p?rerea despre filozofie nu simt c? calc in picioare t?ria unui adev?r care ca fapt divers nici nu exist?.

ca s? concluzionez c? prea se lunge?te postul - in disciplinele umaniste oricine are o p?rere valid? - atat cat il duce mintea c?-n fond, ?i dac? e?ti prost nu por?i vina acestui fapt.
in disciplinele reale doar o parte au o p?rere valid?, de?i fiecare e liber s? zic? ce vrea. aici exist? gre?it dup? cum exist? ?i corect ?i dup? cum exist? ?i nu se ?tie.


trecand peste antagonismele din ce in ce mai mari din expunerile tale, si referindu-ne la astrologul grec: manca-l-ar mama pe el de filosof in potenta, cum a inteles el la ce ma refeream! ghinionul tau sa dai de cifre, cine stie ce cariera filosofica ai fi facut! exact. atata tim cat nu stim ce si cum cu universul asta, noi suntem centrul.

si inca ceva, colegule. in stiintele umaniste domneste subiestivismul, bineinteles. dar unul sustinut argumentativ. nu poti sa-l critici pe noica, daca n-ai citit nimic. corect? sau nu poti deveni mare critic in literatura rusa daca nu ai citit nici macar un vers sau paragraf.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde irina8082 » Mie Mar 21, 2007 6:19 pm

colegu scrie:nu sunt de acord intru-totul, nu e nevoie s? ascult britni spi?rs ca s? decretez c? nu-mi place. desigur, dup? ce ascult am certitudine.

referitor la mi?carea p?mantului in jurul soarelui, haida de, nu despre asta e vorba, de?i la fel de corect ?i soarele se mi?c? in jurul p?mantului - e vorba de un sistem LEGAT!! e o subtitlitate la fel cum este energia poten?ial?.

?i doi, ghionoiule, spuneai c? ptolecumlonumi zicea c? p?mantul este centrul universului. afirma?ia asta pe mine nu m? deranjeaz? catu?i de pu?in.

la fel cand imi iau un sistem de referin??, de cele mai multe ori p?mantul , ca ?i sistem iner?ial ofer? o aproxima?ie SUFICIENT de bun? ca s? nu-mi bat capul.
?i apoi, cum definesc eu centrul unui univers in continu? expansiune, ?i asupra c?ror margini nu am niciun fel de certitudine?


nu ?tiu teorie muzical?, nici nu m? intereseaz?, cand imi place o lucrare nu caut s? justific de ce imi place. ?i nici nu cred c? exist? o justificare de natur? obiectiv? - cum ar fi legea circula?iei campului electric.
nu-mi etalez superioritatea fa?? de critici, dar eu cred c? ?tiu mai bine ce-mi place ?i ce nu.

un exemplu pentru c? atat cunosc(impropriu spus), ?i nici nu vreau s? mai cunosc specimene de aceea?i teap?. ca s? *justific* c? X e tare nu trebuie s? sus?in c? Y e de rahat.

am mai dat un nume, dar nu sunt sigur c? e critic get beget.
?i nici nu-mi pas?, dar ca fapt divers ii apreciez p?rerea, pentru c? e destul de ponderat ?i nu face publicitate negativ? - ceea ce e mare lucru.


eu m? feresc de "teoria stringurilor" pentru c? habar n-am cu ce se m?nanc?, m? feresc s? intru in polemici despre fizica materialelor avansate, fizica solidului, teoria campului cuantic ?amd, pentru c? iar??i cuno?tin?ele mele in domeniu sunt aproape vax.
in schimb, cand imi dau cu p?rerea despre filozofie nu simt c? calc in picioare t?ria unui adev?r care ca fapt divers nici nu exist?.

ca s? concluzionez c? prea se lunge?te postul - in disciplinele umaniste oricine are o p?rere valid? - atat cat il duce mintea c?-n fond, ?i dac? e?ti prost nu por?i vina acestui fapt.
in disciplinele reale doar o parte au o p?rere valid?, de?i fiecare e liber s? zic? ce vrea. aici exist? gre?it dup? cum exist? ?i corect ?i dup? cum exist? ?i nu se ?tie.


trecand peste antagonismele din ce in ce mai mari din expunerile tale, si referindu-ne la astrologul grec: manca-l-ar mama pe el de filosof in potenta, cum a inteles el la ce ma refeream! ghinionul tau sa dai de cifre, cine stie ce cariera filosofica ai fi facut! exact. atata tim cat nu stim ce si cum cu universul asta, noi suntem centrul.

si inca ceva, colegule. in stiintele umaniste domneste subiestivismul, bineinteles. dar unul sustinut argumentativ. nu poti sa-l critici pe noica, daca n-ai citit nimic. corect? sau nu poti deveni mare critic in literatura rusa daca nu ai citit nici macar un vers sau paragraf.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde irina8082 » Mie Mar 21, 2007 6:29 pm

colegu scrie:nu sunt de acord intru-totul, nu e nevoie s? ascult britni spi?rs ca s? decretez c? nu-mi place. desigur, dup? ce ascult am certitudine.

referitor la mi?carea p?mantului in jurul soarelui, haida de, nu despre asta e vorba, de?i la fel de corect ?i soarele se mi?c? in jurul p?mantului - e vorba de un sistem LEGAT!! e o subtitlitate la fel cum este energia poten?ial?.

?i doi, ghionoiule, spuneai c? ptolecumlonumi zicea c? p?mantul este centrul universului. afirma?ia asta pe mine nu m? deranjeaz? catu?i de pu?in.

la fel cand imi iau un sistem de referin??, de cele mai multe ori p?mantul , ca ?i sistem iner?ial ofer? o aproxima?ie SUFICIENT de bun? ca s? nu-mi bat capul.
?i apoi, cum definesc eu centrul unui univers in continu? expansiune, ?i asupra c?ror margini nu am niciun fel de certitudine?


nu ?tiu teorie muzical?, nici nu m? intereseaz?, cand imi place o lucrare nu caut s? justific de ce imi place. ?i nici nu cred c? exist? o justificare de natur? obiectiv? - cum ar fi legea circula?iei campului electric.
nu-mi etalez superioritatea fa?? de critici, dar eu cred c? ?tiu mai bine ce-mi place ?i ce nu.

un exemplu pentru c? atat cunosc(impropriu spus), ?i nici nu vreau s? mai cunosc specimene de aceea?i teap?. ca s? *justific* c? X e tare nu trebuie s? sus?in c? Y e de rahat.

am mai dat un nume, dar nu sunt sigur c? e critic get beget.
?i nici nu-mi pas?, dar ca fapt divers ii apreciez p?rerea, pentru c? e destul de ponderat ?i nu face publicitate negativ? - ceea ce e mare lucru.


eu m? feresc de "teoria stringurilor" pentru c? habar n-am cu ce se m?nanc?, m? feresc s? intru in polemici despre fizica materialelor avansate, fizica solidului, teoria campului cuantic ?amd, pentru c? iar??i cuno?tin?ele mele in domeniu sunt aproape vax.
in schimb, cand imi dau cu p?rerea despre filozofie nu simt c? calc in picioare t?ria unui adev?r care ca fapt divers nici nu exist?.

ca s? concluzionez c? prea se lunge?te postul - in disciplinele umaniste oricine are o p?rere valid? - atat cat il duce mintea c?-n fond, ?i dac? e?ti prost nu por?i vina acestui fapt.
in disciplinele reale doar o parte au o p?rere valid?, de?i fiecare e liber s? zic? ce vrea. aici exist? gre?it dup? cum exist? ?i corect ?i dup? cum exist? ?i nu se ?tie.


trecand peste antagonismele din ce in ce mai mari din expunerile tale, si referindu-ne la astrologul grec: manca-l-ar mama pe el de filosof in potenta, cum a inteles el la ce ma refeream! ghinionul tau sa dai de cifre, cine stie ce cariera filosofica ai fi facut! exact. atata tim cat nu stim ce si cum cu universul asta, noi suntem centrul.

si inca ceva, colegule. in stiintele umaniste domneste subiestivismul, bineinteles. dar unul sustinut argumentativ. nu poti sa-l critici pe noica, daca n-ai citit nimic. corect? sau nu poti deveni mare critic in literatura rusa daca nu ai citit nici macar un vers sau paragraf.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Mar 21, 2007 8:37 pm

irina8082 scrie:atata tim cat nu stim ce si cum cu universul asta, noi suntem centrul.

Poate ca filosofia n-o fi stiind mare lucru despre Univers, insa stiinta a facut progrese mari in acest sens, asa ca antropocentrismul geocentric al cumatrului Ptolemeu s-a fumat de mult.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori