Beethoven - Clasic sau romantic?

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde irina8082 » Mie Mar 21, 2007 8:43 pm

ciuhandrule, nu te supara , dar tot n-ai inteles.
nu vrei tu sa te tii de cuvant si sa ceri ban de-o saptamana de la alex? ca iar discuti filosofie.:D
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Mar 21, 2007 8:44 pm

irina8082 scrie:ciuhandrule, nu te supara , dar tot n-ai inteles.
nu vrei tu sa te tii de cuvant si sa ceri ban de-o saptamana de la alex? ca iar discuti filosofie.:D

Vezi tu ceva scris de mine despre filosofie? :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mie Mar 21, 2007 8:47 pm

nu poti sal critici pe noica, daca n-ai citit nimic. corect? sau nu poti deveni mare critic in literatura rusa daca nu ai citit nici macar un vrs sau paragraf.

cu asta sunt de acord, dar poţi critica şi dacă ai inţeles şi dacă nu.
pentru că, o scriere, bucată muzicală etc.. nu tranzmite tot timpul, şi nici nu poate, acelaşi lucru pe care l-a gandit iniţial autorul.
mulţi inţeleg dintr-o poezie multe alte chestii, eu inţeleg doar efectiv ce s-a scris. pentru mine aia contează - restul sunt lucruri mai mult sau mai puţin speculative.

şi din moment ce eu mi-am şters mesajul, nu văd de unde ai citat ce-ai citat.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Mie Mar 21, 2007 9:05 pm

Ciuhandru scrie:Vezi tu ceva scris de mine despre filosofie? :D


da,da. mai ce va mai stergeti postarile! asa ca nu mai ranji , ciuhandrule. imi pare rau ca nu te-am citat. asta e. n-a fost alex pe faza. :D
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde colegu » Mie Mar 21, 2007 9:48 pm

păi de, noi le mai şi autoştergem, tu pare-se ai scris de vreo 6 ori acelaşi mesaj c-o dat forumu rateuri.
iar eu p-al meu l-am şters pt că voiam să-l modific, dar cand am văzut că nu mai e de actualitate de, asta e.

baftă
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Mie Mar 21, 2007 10:29 pm

Asa cum bine zice Colegul, din cand in cand noi ne mai si autocenzuram, fiindca nu avem vanitatea de a crede ca tot ce gandim chiar merita sa fie facut public. :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Mie Mar 21, 2007 11:37 pm

Ciuhandru scrie:Asa cum bine zice Colegul, din cand in cand noi ne mai si autocenzuram, fiindca nu avem vanitatea de a crede ca tot ce gandim chiar merita sa fie facut public. :D


ihiiiiii!!! mai ales tu. :)
deci nu era legat de ban-ul lui alex?
si nu mai fa afirmatii arbitrare, ca n-ai de unde sti ce corecturi fac si eu.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Joi Mar 22, 2007 8:48 am

Intr-adevăr, barem colegu şi ciuhandru au bunul simţ să-şi şteargă aberaţiile după ce-şi dau seama ce enormităţi scriu :D
Uite, bunăoară chestia lu colegu, cu Pămantul-sistem inerţial (o fi inerţial cand urmărim zborul păsării pe deasupra crangului, dar nu la nivel astronomic, unde Pămantul are o mişcare de rotaţie in jurul Soarelui, deci supusă unei acceleraţii centripete). Şi-a dat omul seama şi a şters-o. Ghinionul lui că Irina apucase să o citeze.
In vreme ce Irina se ţine vartos de aberaţiile pe care le scoate - vezi faza cu "z"-ul din filozofie. Cand ţi-am spus că DEX-ul acceptă "filozofie", m-ai luat cu nu ştiu ce foruri academice pe care nu le-ai numit (eu măcar ţi-am dat un link...). Pe urmă ţi-ai vărsat năduful pe limba romană că e singura care scrie cu Z. Cand Ciuhandru ţi-a spus că şi cehii, şi polonezii, şi ruşii, ai adus "contraargumentul" că ăia-s oricum varză la filoZofie.
Ca-n bancul cu ăla care ia palme in public, pe peronul gării, iar cand nevastă-sa il apostrofează că ce bărbat e el, care se lasă pălmuit in plină gară, ăla răspunde dispreţuitor "da' ce, parcă asta-i gară ?!"
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Joi Mar 22, 2007 9:33 am

[quote="ghionoiul"]In vreme ce Irina se ţ]
La drept vorbind, singurul for competent in materie de ortografie este Academia Romana. Ori, aceasta a stabilit de mult ca ortografia romaneasca este fonetica. Prin urmare, se scrie asa cum se pronunta: filozofie. Cu atat mai mult cu cat termenul a intrat in romana prin filiera franceza, unde pronuntia este clara: cu z. Forma filosofie (pe care eu o folosesc din motive sentimental-estetice), desi acceptata in uz, nu poate fi in nici un caz impusa ca norma, in afara unor cercuri in care pedantismul este un semn de recunoastere.

Zisei!

[quote="ghionoiul"]Ca-n bancul cu ă]

~p

Mie Irina imi aduce aminte si de alt banc:

Intrebare la Radio Erevan: E adevarat ca tov. Ceausescu a fost ilegalist?
Raspuns: Da, dar semi-ilegalist.
Intrebare suplimentara: Cum adica?
Raspuns suplimentar: Adica el se-ascundea, dar nu-l cauta nimeni.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Joi Mar 22, 2007 11:40 am

unde Pămantul are o mişcare de rotaţie in jurul Soarelui, deci supusă unei acceleraţii centripete). Şi-a dat omul seama şi a şters-o.

eu imi aduc bine aminte ce-am zis, dar postul l-am şters din alte considerente.
irina care l-a citat pe colegu scrie:
ca ?i sistem iner?ial ofer? o aproxima?ie SUFICIENT de bun? ca s? nu-mi bat capul.

din păcate nici soarele nu e un SR inerţial cinstit, dar in funcţie de ce vreau să fac, şi de ce eroare accept il pot considera fără probleme inerţial şi pe ăsta, la fel ca pămantul.
este ca şi cand aş vrea să măsor inerţia unui corp de-o tonă, dar care are pe el o buburuză de cateva grame, şi stau şi-mi bat capul că măsurătoarea nu-i exactă că aşa şi pe dincolo.
ca să nu mai pun că pot socoti bine mersi pămantul ca SR neinerţial, şi in consecinţă voi fi nevoit să iau in calcul şi forţele centrifuge de inerţie, forţele coriolis şamd.
exact cum spuneam mai devreme, aproximaţia iniţială e SUFICIENT de bună.

dar asta n-are nicio treabă cu centrul universului, mişcare relativă are pămantul şi faţă de lună, şi vice versa, şi dacă pămantul se mişcă-n jurul soarelui, şi ce mişcare o fi avand centrul de masă al sistemului solar in raport cu nu'ş ce stea situată la ţ miliarde de ani lumină care-ntre-timp s-ar putea să fi dat ortul de mult.
răman la părerea mea că ptolemei ăla nu a greşit cu nimic prin afirmaţia sa,
intrucat nu-şi propunea să trimită nici nave pe orbita lui pluto şi nici sonde spaţiale-n hău.

in schimb, d-alde hans lick a parlit-o rău de tot cu afirmaţii gen wagner sux
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Joi Mar 22, 2007 11:47 am

Colegule, tu parca nu erai inginer, ci ceva matematician-fizician. Nu de alta, dar vorbesti ca un inginer :-:
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Joi Mar 22, 2007 12:03 pm

[quote="colegu"]ră]
Atunci explica-ne, rogu-te, cum se face ca teoria lui dadea erori grave, din cauza carora a si fost inlocuita?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Joi Mar 22, 2007 12:21 pm

Ei, cred ca Colegu incearca sa ne spuna o poveste despre sismtele de referinta. Stie si singur ca in zilele noastre Pamantul se invarteste in jurul Soarelui :n:
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Joi Mar 22, 2007 12:55 pm

cum se face ca teoria lui dadea erori grave

dar eu nu cunosc teoria lui ptolemeu ăsta.
eu m-am pronunţat doar referitor la afirmaţia cum că el vede pămantul in centrul universului, şi am interpretat-o mai mult "filozofic".

şi anume(presupun), din moment ce tipul nu şi-a propus să trimită nimic in spaţiu, nici să cerceteze ochiometric imaginile venite de la stele distorsionate de atmosfera terestră şamd, a spus foarte cinstit că pămantul e centrul universului. pentru a descrie mişcarea, fenomenele etc.. de pe pămant e suficient să se creadă că pămantul e un suficient de bun SRI.
ce-i trebuia lui atunci să explice eroziunea de pe malu drept/stang al raurilor din emisfera sudică/nordică/ care curg inspre /sud/nord şamd?

Colegule, tu parca nu erai inginer, ci ceva matematician-fizician. Nu de alta, dar vorbesti ca un inginer

in general, orice implică măsurători se supune erorilor de măsură, asta in fericitele cazuri cand erorile nu sunt intrinseci(vezi principiul de incertitudine care se aplică operatorilor care nu comută, din cuantică) şi deci, teoria se verifică cu o aproximaţie dată de măsurătoarea practică.
eu spun atat, nu ai cum să verifici că pămantul NU este in centrul universului, numa cand ne uităm la stele noi vedem trecutul. prezentul, de la marginile actuale ale universului ne va parveni nouă cu o intaziere de cateva milioane de ani sau in orice caz, cam multicel.

Stie si singur ca in zilele noastre Pamantul se invarteste in jurul Soarelui

şi la fel de bine şi soarele in jurul pămantului se invarte, dar asta nu ne spune dacă unul sau altul se află in centrul universului. ce treabă are asta cu centrul universului?
centrul geometric? centrul de masă? sau centrul de inteligenţă?
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Joi Mar 22, 2007 3:08 pm

[quote="colegu"]dar eu nu cunosc teoria lui ptolemeu ?sta.
eu m-am pronun?at doar referitor la afirma?ia cum c? el vede p?mantul in centrul universului, ?i am interpretat-o mai mult "filozofic".

la asta ma refeream si eu. asta ca sa nu mai spun ca stiam cum 'functioneaza' sistemul solar, ca de altfel relativitatea punctelor cardinale la scara cosmica :n:, de prin clasele primare.
dar evident ca trebuia, ghionoiul, sa-si faca numarul, asta in loc de cafea.
jignirile dumitale ma lasa rece. so, go on. :D
iar de faptul ca academia romana e de acord si nu cu ce stabilesc alte centre culturale, e fapt cunoscut. ca de astfel raca buc-iasi. si celor din iasi li se rupe de ce decreteaza bucurestiul, un ex ar fi , scrierea cu i in loc de a.
iar francezii spun z pt ca este regula de PRONUNTIE, radicalul cuvantului ramanand acelasi. dar noi am inceput si sa scriem. nu este gresit a pronunta, ci doar a-l trece pe hartie. este unul din motivele pt care este obligatoriu a invata greaca veche la facultate. poate o sa crezi ca-s batuti in cap, dar daca faci greseala de a folosi z, si nu s, esti picat la orice examen.
iar in privinta glumelor voastre, nu-mi bat capul sa le inteleg. nu vad legatura. p.s: si ma mai acuzati pe mine ca nu am destul calm de a accepta parerile celorlalti. Poate am contrazis, dar n-am jignit.
ghionoiule, nu stiu in ce consta mai degraba lipsa bunului simt: in a scrie ce crezi chiar daca este gresit, sau a corecta in mod grosolan? halal corijare!
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Joi Mar 22, 2007 3:12 pm

[quote="colegu"]in schimb, d-alde hans lick a parlit-o ră]La fel de rău ca şi tine cu afirmaţii gen brahms = clonă schubert ;)
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Joi Mar 22, 2007 4:18 pm

[quote="irina8082celor din iasi li se rupe de ce decreteaza bucurestiul[/QUOTE"]
Mai bine zis: li si rupi. :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Ciuhandru » Joi Mar 22, 2007 4:19 pm

irina8082 scrie:celor din iasi li se rupe de ce decreteaza bucurestiul

Mai bine zis: li si rupi. :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Joi Mar 22, 2007 4:21 pm

Ciuhandru scrie:Mai bine zis: li si rupi. :D


nu ca m-ar interesa in general, dar te mai intreb o data: cati ani ai?
asta-i de kids's corner. :D
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde colegu » Joi Mar 22, 2007 4:46 pm

La fel de rău ca şi tine cu afirmaţii gen brahms = clonă schubert

ai perfectă dreptate
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Joi Mar 22, 2007 4:51 pm

irina8082 scrie:cati ani ai?


Sunt tanar, este drept, dar pentr-un suflet mare
Valoarea nu asteapta ca anii s-o masoare.


PS Daca-mi spui de cine-s versurile astea, te las in pace pana luni. :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Joi Mar 22, 2007 5:19 pm

irina8082 scrie:ghionoiule, nu stiu in ce consta mai degraba lipsa bunului simt: in a scrie ce crezi chiar daca este gresit, sau a corecta in mod grosolan? halal corijare!
Apoi s-avem iertare, distinsă domniţă, iş şi io mai din topor cateodată şi nu mă pot abţine, cu osebire cand văz fandoseli subţiri a la Coana Chiriţa :D Rogu-vă a-mi ierta necuviinţa.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Joi Mar 22, 2007 5:25 pm

interesantă turnură, de la clasic sau romantic am ajuns incet incet la "ştii şi caştigi",
trecand prin centrul universului şi teorema lu ptolemeu şi-a lu menelaus..aa asta n-a fost, staţi liniştiţi c-o să vină ~p
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Joi Mar 22, 2007 5:42 pm

Ciuhandru scrie:Sunt tanar, este drept, dar pentr-un suflet mare
Valoarea nu asteapta ca anii s-o masoare.


PS Daca-mi spui de cine-s versurile astea, te las in pace pana luni. :D


si daca nu?

oricum, apartin unei persoane care se refera la 'sufletul mare', nu la maturitate. :P

ghionoiule, esti incorigibil. pe un asemenea forum, mai degraba isi au rostul 'fandoselile'(habar n-ai ce vorbesti. asta-i tupeu de bucuresti pe care anii si studiile nu prea au cum sa-l elimine, din pacate), decat atitudinea din topor. parca zicea ciuhandru ceva de 'salonas'. :n:

p.s. : nu stiu de ce citadini si-a batut joc caragiale mai tare.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Joi Mar 22, 2007 5:43 pm

irina8082 scrie:si daca nu?

Daca nu, nu.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Joi Mar 22, 2007 6:13 pm

Ciuhandru scrie:Daca nu, nu.


ca asa e lumea asta, rea! :D

da sunt curioasa, cine-i artistu?
si dupa aia ne intoarcem la muzica, da?
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Joi Mar 22, 2007 6:20 pm

irina8082 scrie:da sunt curioasa, cine-i artistu?

Versurile sunt din Cidul lui Pierre Corneille.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Joi Mar 22, 2007 6:30 pm

Ciuhandru scrie:Versurile sunt din Cidul lui Pierre Corneille.


daca o fi dramaturgie, chiar n-am e unde sti. nu ma atrage deloc.
aveau parintii mei pe acasa ceva teatru apartinand autorului francez, da nici nu mi-a dat inima ghes
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Joi Mar 22, 2007 6:31 pm

irina8082 scrie:daca o fi dramaturgie, chiar n-am e unde sti. nu ma atrage deloc.
aveau parintii mei pe acasa ceva teatru apartinand autorului francez, da nici nu mi-a dat inima ghes

Nu-i bai. Fiecare cu ce-i place.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Vin Mar 23, 2007 3:28 am

domnilor, tot rasfoind arhiva forumului, am dat de cateva cuvinte la adresa partii a doua din simf 7 de bonn-ez. pai, eu aveam un cd in care aparea clar marcia funebre, exact ca la eroica. asta ca sa nu mai spun ca imi place mult mai mult decat cea dintr-a 3a.
si nu este vorba de nici un alegretto; s-ar putea sa fie alta ironie (gluma) a neamtului. mai era una cu un menuetto pe la o sonata sau quartet (uff, am o memorie teribil de scurta).:)
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron