Beethoven - Clasic sau romantic?

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde ghionoiul » Vin Mar 23, 2007 8:57 am

irina8082 scrie:p.s. : nu stiu de ce citadini si-a batut joc caragiale mai tare.
De ieşeni, cumva ?... Ah, scuze, l-am confundat cu Alecsandri :D
Sper totuşi că, după ce te-ai făcut de baftă cu filozofia, să nu impingi discuţia pe un făgaş demn de zgubiliticii de clasa a 3-a :)

Despre Allegretto-ul dintr-a 7 - Beethoven l-a notat ca atare in partitură şi aşa apare peste tot, nu ştiu ce CD ai tu. E drept că unii dirijori il execută ca pe un marş funebru, intr-un tempo lent - de exemplu George Georgescu - insă majoritatea respectă indicaţia de tempo. Cred că intr-adevăr se poate vorbi de o notă ironică prin combinaţia unui tempo relativ sprinţar cu o melodică oarecum funerară.
"A 7-a - mereu surprinzătoare" mai iese in evidenţă şi prin introducerea de la partea intai. Pe modelul introducerii lente marca Haydn (pe care Beethoven o mai folosise relativ convenţional prin simfoniile 1, 2, 4), există şi aici una, numai că amploarea ei şi dezvoltarea neobişnuită te fac la un moment dat să uiţi că ai de-a face cu o simplă introducere, pană cand trecerea neaşteptată la tema I te readuce la realitate. Spre ruşinea mea, mi-au trebuit foarte multe audiţii ca să mă prind că Beethoven făcea mişto de mine :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Mar 23, 2007 9:16 am

irina8082 scrie:pai, eu aveam un cd in care aparea clar marcia funebre, exact ca la eroica.

Chiar ma intreb ce "destept" si-a permis sa-l completeze pe Beethoven. Ne poti spune cine era?


[quote="irina8082"]si nu este vorba de nici un alegretto]
Deci, domnilor, sa fie clar: daca Beethoven scrie in partitura Allegretto, sa stiti ca nici vorba de asa ceva, e o gluma!

Irina draga, tu chiar nu-ti dai seama ce enormitati debitezi?

(Apropos: daca greaca veche este un criteriu pentru scrierea si pronuntia romanei contemporane, apoi hai s-o aplicam consecvent, nu numai la filosofie. Asadar, corect se scrie si se pronunta, de exemplu: viologhie, ilectron si himie, nicidecum biologie, electron si chimie.)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Vin Mar 23, 2007 1:34 pm

[quote="Ciuhandru"]Chiar ma intreb ce "destept" si-a permis sa-l completeze pe Beethoven. Ne poti spune cine era?



Deci, domnilor, sa fie clar: daca Beethoven scrie in partitura Allegretto, sa stiti ca nici vorba de asa ceva, e o gluma!

Irina draga, tu chiar nu-ti dai seama ce enormitati debitezi?


nu stiu ce enormitati debitez, dar am ascultat mai multe interpretari, si toate erau intr-un tempo lent. de mars funebru. si daca nu ma insel, pe doua cd-uri era aceeasi notatie. plus ca am mai citit cate ceva, din care rezulta acelasi lucru. exact cum spunea alex. sentimentul pierderii unui prieten drag sau cortegiu funerar.de aia am si ramas uimita citindu-va postarile, si am verificat din nou partile simfoniei, pt a fi sigura. motiv pt care nu inteleg cum de poate aparea allegretto, sau mai bine zis, cum pot aparea atatea interpretari de acelasi gen.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Mar 23, 2007 1:40 pm

irina8082 scrie:nu inteleg cum de poate aparea allegretto

Foarte simplu: pentru ca Beethoven a scris asa in partitura.

irina8082 scrie:am si ramas uimita citindu-va postarile

Fenomenul asta se repeta cu o frecventa ingrijoratoare. :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Vin Mar 23, 2007 1:51 pm

Ciuhandru scrie:Foarte simplu: pentru ca Beethoven a scris asa in partitura.


Fenomenul asta se repeta cu o frecventa ingrijoratoare. :D


adica? (e inca dimineata). :hmm:
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Mar 23, 2007 1:55 pm

irina8082 scrie:adica?

Adica mirarile tale sunt foarte dese. Dar asta nu-i rau, tinand cont ca mirarea e inceputul intelepciunii.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Vin Mar 23, 2007 2:17 pm

Ciuhandru scrie:Adica mirarile tale sunt foarte dese. Dar asta nu-i rau, tinand cont ca mirarea e inceputul intelepciunii.


unde m-am mirat eu din ce in ce mai des? poate vrei sa spui ca tu. si ce e cu 'frecventa ingrijoratoare' care de fapt e semn de intelepciune? hai ca incep sa ma enervez. asta ca sa stiu daca sa mai stau prin zona sau nu.
ca sa nu mai vorbim de celalalt; imi spune mie ca m-am facut de bafta cu filosofia, in ciuda faptului ca am facut curs special de terminologie, si , practic , facultate de profil. ca sa nu mai adaug alte greseli de traducere grave (titluri si replici din dialoguri care luate de la origini dau cu totul altceva). dar daca academia romana si-a pus stampila, atunci e musai sa fie corect asa. ghinionul meu ca nu m-am nascut in mijlocul unei societati atat de inaltate cultural, ca cea bucuresteana.
foarte frumos. felicitari!
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde AlexN » Vin Mar 23, 2007 2:30 pm

Ce ma distreaza sensibilitatile astea ale non-bucurestenilor fata de atitudinea bucurestenilor! ~p De parca aici pe forum sunt numai bucuresteni aroganti, care se dau mari si tari cu provenienta lor ~p Dar lasa, pana una alta, tot la noi la Bucuresti veniti sa cautati de munca.... ==D

Acum on-topic referitor la Beethoven: nu stiu ce CD-uri ai tu, dar este cunoscut faptul ca partea a doua din S7 este ALLEGRETTO. Desigur insa, ceea ce transmite bucata muzicala este alta poveste. Daca e muzica funerara, nu e neaparat sa scrie asta la descrierea muzicala. Putea sa scrie si Adagio. Putea sa scrie si Langsam (sau daca e in germana, ca la Bruckner si Mahler, deja lumea nu mai pricepe indicatia). Dar cert e ca Beethoven a lasat scris ca tempo-ul miscarii este Allegretto.

Asa cum am mai zis deja, si eu prefer sa vad in continutul muzical ceva funerar. Tempo-ul de allegretto nu ma incomodeaza catusi de putin.

Si btw, trebuie sa recunosc ca acest allegretto imi place poate cel mai mult din tot ce-a compus Beethoven. Ma tulbura cu totul....
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Vin Mar 23, 2007 2:39 pm

irina8082 scrie:asta ca sa stiu daca sa mai stau prin zona sau nu.
Te rog să] ca sa nu mai vorbim de celalalt; imi spune mie ca m-am facut de bafta cu filosofia, in ciuda faptului ca am facut curs special de terminologie[/QUOTE]Vai, donşoara terminolog, vă rog să mă iertaţi, n-am ştiut :D Oricum, să ştii că nu m-am referit la dilema "filoSofie-filoZofie" cand am zis că te-ai făcut de baftă, ci in general la filozofie. Sau filosofie, cum preferi.
irina8082 scrie:si , practic , facultate de profil.
Aha. Ş] ca sa nu mai adaug alte greseli de traducere grave (titluri si replici din dialoguri care luate de la origini dau cu totul altceva)[/QUOTE]Te-aş ruga 1-2 exemple. Nu de alta, dar presimt că iar o să mă distrez de numa-numa :aplauze2:
irina8082 scrie: ghinionul meu ca nu m-am nascut in mijlocul unei societati atat de inaltate cultural, ca cea bucuresteana.
foarte frumos. felicitari!
Oricat ai incerca, n-o să marşăm la polemica ieftină "Bucureşti vs. restu' ţării". "Filozofi vs. ingineri" era mai interesant. Ca să nu mai zic de Brahms vs. Schubert :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde irina8082 » Vin Mar 23, 2007 2:52 pm

in privinta perlelor mele referitoare la filosofie: de unde nu e , nici dumnezeu nu cere, ghionoiule. dupa ce afirmi ca habar n-ai filosofie, te lansezi in remarci ieftine cu privire la competentele mele. daca n-ai punct de referinta, cum de esti asa de sigur?
nu, nu-mi raspunde, stiu deja.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde colegu » Vin Mar 23, 2007 3:37 pm

Irina draga, tu chiar nu-ti dai seama ce enormitati debitezi?

ştia ce ştia betoven cand a compus "alegretoul" de l-a denumit cum l-a numit, cert e că eu prefer interpretările mai lente. í  la boulez care-i de părere că muzica dictează tempo-ul.

dar eu nu sunt consecvent in ceea ce priveşte interpretările.
eu cred că metronomul strică muzica, părerea mea.

mda, m-am exprimat cam caş, recunosc.
să revenim la bruckner şi celibidache - tempi sunt foarte clari - zer şnel != şlepend, langzam. şi totuşi mulţi spun că celi era meşter la bruckner - sunt de acord!

să nu mai vorbesc de parsifalu cu boulez - zici că au trecut ăia printr-o pasă proastă cu banii şi n-au avut bandă suficientă cand te gandeşti că majoritatea "realease"-urilor vin pe 4 cd-uri , nu 3.
şi nu mică mi-a fost mirarea cand am văzut că in interpretarea lui boulez - mult mai dinamică, nimic nu pare că iese de la locul lui.
scos din context, e clar că "nur aine wafe taugt" din final zici că-i 100 de m sprint.

adică, vreau să spun, nu e aceeaşi senzaţie ca la inelul lui bí¶hm unde, zici că gata, se grăbeşte gigel s-ajungă acasă :) deşi per total, şi aia e o inregistrare remarcabilă - din multe p de vedere.

hai ca incep sa ma enervez.

mă mir că de la atata lucru, cu toată formarea ta de filozof cinstit, eşti cam iute la manie.

eu unul suţin iniţiativa ghionoiului - aia cu bucureşti vaslui provincie,
filozofi vaslui ingineri respectiv brams versus şubert. dar nu cu toată că-i prea de tot.
finalu - atata - aia-i crema ~p
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Vin Mar 23, 2007 3:43 pm

Acum, bineinteles ca persoanele de fata se exclud, dar o facultate de profil nu e automat o garantie de competenta. Eu am avut colegi de facultate care in anul 3 nu erau in stare sa calculeze volumul unei sfere de raza data. Si totusi, la capatul a 5 ani de "studii" si-au luat diploma de inginer.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Vin Mar 23, 2007 4:13 pm

stai liniştit ciuhandrule, dacă d-alde bodu nu e-n-stare să deducă tva-ul...
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Vin Mar 23, 2007 5:25 pm

irina8082 scrie:nu, nu-mi raspunde, stiu deja.
Crezi că mai are cineva vreo indoială asupra faptului că tu le ştii pe toate, inclusiv pe cele care nu s-au spus ? :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Buddha » Lun Mar 26, 2007 8:56 am

Draga Irina,

Am citit ultima ta postare si incerc sa-ti raspund eu la cateva chestiuni.

Beethoven ?
Un romantic.
Muzica lui?
Exact cum a spus Alex(parca): face trecerea de la Clasicism la Romantism.

..."Baroc", "Preclasicism", "Clasicism", "Romantism", "neoclasicism", "postromantism"..etc... acestea sunt compartimentari scolastice facute de economisti in ale muzicii, pentru a crea o ordine, o ierarhie. Este o "punere la sertare"...daca vrei. Nu au insa nimic a face cu vreun "adevar artistic".
Lumea a asteptat mii de ani ca sa se ajunga la mijloacele muzicale prin care compozitorii s-au exprimat. Ele puteau sa apara mai devreme sau mai tarziu.
Dar au aparut "atunci" si "acolo"...Odata cu instrumentatia si alegerea sistemului tonal ideal, imediat au iesit la iveala "din pamint, din iarba verde" compozitorii:...Bach, Mozart, Beethoven, Chopin, Brahms, Wagner...etc...in alta epoca i-ar fi chemat X-ulescu, Popescu, Johnson, etc...
Muzica scrisa de ei a existat intotdeauna in "Creierul Universului". A stat doar la pinda si a asteptat sa apara momentul propice. Daca nu exista nu ar fi putut fi scrisa. Deci, cate genii ca ei nu au ramas neexprimati in atitea milenii...fara macar sa banuiasca ce puteri aveau.
(Te rog sa citesti, daca ai ocazia, jurnalul lui Delacroix, in care pictorul reproduce discutiile sale cu Chopin)

Apoi, fiecare opera e asociata fie cu o epoca anume, fie cu o Revolutie, fie cu
un "curent", fie cu o tragedie, fie cu o muza, etc...este frumos asa si mai pe intelesul tuturor. Cand oamenii au o reprezentare, inteleg mai usor o opera muzicala.
(Oamenii, de ex., se apropie greu de pictura lui Van Gogh.Dupa ce-i cunosc viata(din lecturi) lucrurile incep sa se schimbe. Asa s-a intamplat si in cazul meu.)
La fel si cu muzica. Dar muzica reprezinta ceva prin ea insasi, dincolo de epoca in care a fost creata. Dar, cum am mai spus, e frumos sa te gandesti ca a fost scrisa in cutare impejurare, ca a urmat cutare curent, ca a fost influentata de x sau y, inspirata de printesa x, etc...

Cand ne gandim la o opera sau la o simpla melodie,facem imediat asociatii in minte, ne evoca amintiri de neuitat (dureroase sau fericite), fiindca ele ne apartin noua si numai noua. Plasarea in spatiu si timp tine de natura umana.
Muzica nu e constienta de asta si nu e constienta de sine. Ca si timpul, a carui existenta nu exista decat in noi, fiindca viata ne este masurata...
Nu-ti cumperi sau fabrici cantar decat daca vrei sa cantaresti ceva.
Daca nu cantaresti nimic cu el, devine un simplu obiect nefolositor.

Ai amintit de Mozart si de Goethe.
Dupa ce a vizionat "Rapirea din Serai", Goethe a scris lui Schiller ca este fenomenala si ca asa ceva nu se va mai putea scrie niciodata.
Dupa ce a vizionat "Nunta lui Figaro", a scris lui Schiller ceva asemanator.
Dupa "Don Juan", la fel.
Dupa audierea "Flautul fermecat" a scris lui Schiller ca si-a propus sa scrie un libret care continua Flautul.Apoi l-a abandonat datorita disparitiei lui Mozart care "nu putea fi inlocuit de nimeni"...

La rindul sau, Wagner a numit opera Flautul Fermecat:"Un pas prea gigantic pentru Arta" iar despre ultimele simfonii ale lui Mozart a spus:
"Trilogia finala il ridica pe Mozart deasupra tuturor artelor, maestrilor si secolelor"

Wagner nu a creat opera. El a creat celebra "Teatrologie". Contrar lui Mozart in opera caruia poezia trebuia sa fie "sora ascultatoare a muzicii", la Wagner era invers:textul avea prioritate. El a inceput ca scriitor, ca dramaturg.

Pentru mine, Mozart si Wagner sunt cei mai mari compozitori de opera.
Dar sunt foarte diferiti, evident.

Hermann Hesse a scris si el in "Lupul de Stepa" ca "dupa Mozart nu mai e nimic de ascultat in muzica". In fantezia sa, totusi, Mozart il atentiona sa asculte atent si pe altii, si i-a dat ca exemplu pe Brahms si Wagner.

Ceea ce ai spus tu, Irina, ca toate operele seamana intre ele la Mozart...Muzica lui este o capcana. Este secretul geniului lui Mozart.Sunt oameni care, dimpotriva, afirma ca de fiecare data cand asculta aceeasi lucrare au senzatia ca o asculta pentru prima oara, asa de proaspata li se pare, de fiecare data este alta. Cu atit mai putin li s-ar parea ca toate seamana.
Deci contrariul a ceea ce simti tu.
Buddha
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Mar 25, 2007 9:13 pm
Localitate: Oriunde in alta parte

Mesajde colegu » Lun Mar 26, 2007 9:38 am

Mozart il atentiona sa asculte atent si pe altii, si i-a dat ca exemplu pe Brahms si Wagner

curat nostradamus al muzicii, mare pişicher moţart ăsta.

Nu au insa nimic a face cu vreun "adevar artistic".

şi de curiozitate, poate ne impărţăşeşti şi nouă cam care-i acel adevăr.

numai bine.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde AlexN » Lun Mar 26, 2007 9:42 am

Nu era Nostradamus, Colegule, ci era o "halucinatie" pe care o avea Steppenwolf la un moment dat. Mozart apare ca facand parte din randul Nemuritorilor, pe cand Brahms si Wagner apar intr-o ipostaza foarte ciudata, cica suferind de pacatele epocii lor: supra-orchestratia. Ei apar inghesuiti de o multime de oameni, oarecum in penitenta. In fine, recunosc ca nu mi-e prea clar ce vrea Hesse sa zica acolo.... mai ales ca intre cei 3, eu ii aleg oricand pe Brahms si Wagner!
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde colegu » Lun Mar 26, 2007 9:50 am

a da, şi cine ştie ce dudă a lansat lupu de stepă cu chestia aia? aştept cu nerăbdare căţelu de preerie să-l recomande pe ní¸rholm şi pe langă gard.

oricum celebrul hesse a mai creeat şi mitul vagabondului nespălat cu priză la gagici.
pesemne că nu prea avea el toate ţiglele pe casă.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Lun Mar 26, 2007 9:50 am

Colegule, nu-ţi mai da autogoluri, că-i iei painea de la gură lu' Bănel !
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Mar 26, 2007 9:56 am

Domnilor, putina moderatie in afirmatii n-ar strica: putem fi de acord cu ideile lui Hesse fara a le proclama litera de lege, sau le putem contesta fara a-l lua peste picior.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Lun Mar 26, 2007 10:20 am

şi de ce mă rog ar trebui să mă feresc in a-l lua peste picior pe măritul hesse?
d-apăi nici pe tomas mann nu-l iert cand faultează grav prea cinstita ştiinţă numită fizică.
desigur faultí¶rul e un amărat de tebecist, nu-i un lup de stepă, caine de preerie sau carcalac de bucătărie.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Lun Mar 26, 2007 10:23 am

[quote="colegu"]ş]
Pentru ca tu insuti debitezi numeroase enormitati, dar fara a le da o forma literara. :D

[quote="colegu"]d-apă]
Problema ta e ca nu faci distinctia elementara intre opiniile unui personaj literar si opiniile autorului sau. Hans Castorp nu e Mann, si nici Harry Haller nu e Hesse.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Lun Mar 26, 2007 6:59 pm

Pentru ca tu insuti debitezi numeroase enormitati, dar fara a le da o forma literara.

ahaa, deci dacă spui o enormitate şi o imbraci frumos se scuză?
şi-n acelaşi spirit ar trebui să fie naşpa dacă spui un adevăr da-l prezinţi din topor...
Problema ta e ca nu faci distinctia elementara intre opiniile unui personaj literar si opiniile autorului sau. Hans Castorp nu e Mann, si nici Harry Haller nu e Hesse.

foarte intersant, cand e ceva fain, mann e autoru, cand dă cu pix-un sfeclă hans castorp e de vină, sau clima de munte şi aerul uscat nu?

de parcă săracul setembrini ar putea să aibă el opinia lui, independentă de ce-o vrut mann, ca să vezi chestie.
şi nu de alta, dar povestitoru care se cam confundă cu mann condamnă spoiala de care dă dovadă madam ştor. de ce n-ar taxa cu acelaşi sarcasm ieftin şi escapadele metafizice şi pseudoştiinţifice ale lui d-alde castorp & şit.
ca să nu mai pun că italianu şi evreiaşul dau cu bata-n baltă cu orice prilej.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Lun Mar 26, 2007 7:14 pm

[quote="colegu"]de parcă]
Foarte bun exemplu. Avand in vedere ca Settembrini si Naphta emit pareri absolut contradictorii, spune-mi, rogu-te, care din ei e Mann?

[quote="colegu"]ş]
Literatura n-are de-a face cu adevarul asa cum il intelegi tu, din unghi strict stiintific. "Muntele vrajit" nu e un tratat de fizica, dar daca tu vrei sa-l citesti ca pe asa ceva, n-ai decat, insa mania ta de a judeca totul prin prisma stiintei e aberanta si pagubitoare (nu pentru Mann sau Hesse, ci pentru tine).
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Lun Mar 26, 2007 8:23 pm

dar nu privesc muntele vrăjit dintr-un unghi ştiinţific, numai că nu văd cu ochi buni divagaţiile de la subiect..
in fond toate trimiterile la timp şi spaţiu atat de prezente in roman trebuie să ia in calcul şi sensul fizic real, nu numai o speculaţie şi "vorbă" filozofică şi subiectivă.
care din ei e Mann

după părerea mea, niciunul, intrucat mi se pare că-şi cam bate joc de amandoi.
adică.

ca să fiu cinstit "acţiunea" propriu-zisă e cam vax - caţiva parliţi in varf de munte la recuperare.
tocmai dialogurile personajelor, părerile şi acţiunile lor ar trebui să "facă" cartea.
dar de multe ori discuţiile sunt atat de aberante incat cititul(şi inţelesul) decurg destul de greu.
acuma recunosc, am ţinut cont de recomandarea lui mann care spunea că cartea nu e una pe care s-o citeşti in 7 ore, nici 7 zile, nici 7 săptămani, nici 7 luni şi , speră el, nici 7 ani.
ca să fiu cinstit cred că ăsta e al 2-lea an de cand am inceput romanu şi d-abia am trecut la volumu 3 :D,intre timp am mai citit o carcă de alte cărţi.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Lun Mar 26, 2007 9:29 pm

[quote="colegu"]după]
Bun, asadar Settembrini nu e Mann si nici Naphta nu e. Atunci ce te face sa crezi ca tocmai Castorp ar fi?

[quote="colegu"]dar de multe ori discuţ]
Castorp abereaza, spui tu. Dar eu te intreb: chiar te asteptai ca un "parlit" de inginer naval abia iesit de pe bancile scolii in anul 1907 sa fie doxa de fizica?

[quote="colegu"]numai că]

[quote="colegu"]tocmai dialogurile personajelor, pă]
Ceea ce tu numesti divagatii sunt exact parerile si dialogurile personajelor. Afirmatiile de mai sus sunt contradictorii.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Lun Mar 26, 2007 9:47 pm

păi da, tocmai asta-i chestia, nu prea văd ce-a vrut să scoată-n-evidenţă mann ăsta.
Dar eu te intreb: chiar te asteptai ca un "parlit" de inginer naval abia iesit de pe bancile scolii in anul 1907 sa fie doxa de fizica?

nu, dar mă aşteptam la mai mult din partea lui setembrini şi nafta.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Lun Mar 26, 2007 10:00 pm

[quote="colegu"]nu, dar mă]
Pai unul era literat, altul iezuit. Ce pretentii in materie de fizica moderna ai fi avut?

Mie Naphta mi se pare chiar reusit ca personaj si mai de bun-simt decat Settembrini cu lozincile lui.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mar Mar 27, 2007 10:07 am

Mie Naphta mi se pare chiar reusit ca personaj si mai de bun-simt decat Settembrini cu lozincile lui.

şi eu sunt de aceeaşi părere, dar totuşi, nu pricep ce vrea să transmită mann prin cartea asta, pt că de multe ori dialogul e chiar ridicol.iar pretenţiile mele nu sunt relative la fizică, ci tocmai la logica discursurilor lor, care, de atata incrancenare, cam lipseşte deseori.

pur şi simplu nu se spune nimic, dar timpul trece, cu altă măsură ce-i drept.
singurul lucru care mi-a plăcut e faza cu termometrul, deşi nu-i musai să stai la munte ca să faci acelaşi lucru, şi ăia de la şes au şi ei "termometrul" lor..

insă ca fapt divers, deşi incă n-am avut curajul să mă apuc şi de volumul 3, intrevăd că hans castorp ăsta e un soi de carne de tun. dacă n-o să-l kilărească in final ....
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Mar Mar 27, 2007 10:29 am

[quote="colegu"]nu pricep ce vrea să]
Colegule, tare esti inconsecvent...

Pe de-o parte, esti adeptul "muzicii pentru creier", a carei frumusete si subtilitate nu se dezvaluie de prima data, ci ai nevoie de 2-3-20-30 de auditii atente si concentrate ca sa le descoperi.

Pe de alta, daca nu intelegi o carte de la prima lectura - si inca superficiala, dupa cum singur recunosti - inseamna ca autorul abereaza.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator