Ciondaneli si convorbiri cu muzica: stiinta, religie si desigur... muzica

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde colegu » Sâm Mar 10, 2007 5:16 pm

ciuhandru scrie: ii admir pe filosofii care cauta adevarul, dar ma feresc de cei care l-au gasit.

irina scrie:si nu te feri, ca nu l-a gasit nimeni.


cu alte cuvinte, ş]adevărul[/b], ş-apoi, ce inseamnă acest adevăr.
că după mine e doar un cuvant care sună un pic mai frumos şi dă o senzaţie de nobleţe şi măreţie.

deci, dacă acceptăm că nimeni n-a găsit adevărul(şi prin asta inţelegeţi ce vreţi, puteţi să inlocuiţi adevăr cu o pară, un fierbeton şamd) ce sens mai are să-l cauţi dacă ştii că atunci cand il vei fi găsit lumea se va feri de tine ca de mere acre?

aşa că. lămuriţi-mă şi pe mine cum vedeţi voi lucrurile.

eu spun că acelaşi adevăr il caută şi oamenii de ştiinţă, dar in acest caz, periodic, ni se tot dau nişte mici "adevăruri" care să ofere o oarecare siguranţă, şi să nu existe sentimentul de căutare in van.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Sâm Mar 10, 2007 5:36 pm

baieti, io va mai zic o chestie, da nu va suparati. chiar acum ascult partitele der bach, cu gould la pian. stiti de ce imi aduc aminte? de muzica aia stupida (nu exagerez) de pe jocurile nintendo, cu mario, daca va mai aduceti aminte, care se dadea la pauze.:D. asta e.

si mai devreme am ascultat prima parte (ca numai pa asta o am, a concertului pt pian de hachaturian, parca o recomandase ciuhandru la un moment dat. draguta si interesanta. si asta dupa o prima auditie. mai lucrez.

si aseara am ascultat pt prima oara de chopin, preludiul in d minor, in interpretarea lui ashkenazy. ah. romanticii astia..!
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde irina8082 » Sâm Mar 10, 2007 5:59 pm

colegu scrie:cu alte cuvinte, ?i eu ii admir pe ?ia care caut? cai verzi pe pere?i, dar m? feresc de ?ia care sus?in c? au g?sit a?a ceva.
sincer, dac? ar fi s? cred afirma?iile voastre ?i s? le iau de bune, nu mai v?d niciun scop nobil in filozofie.

trebuie s? ?tii in vreun fel c? e?ti pe drumul ce bun in incercarea de-a g?si adev?rul, ?-apoi, ce inseamn? acest adev?r.
c? dup? mine e doar un cuvant care sun? un pic mai frumos ?i d? o senza?ie de noble?e ?i m?re?ie.

deci, dac? accept?m c? nimeni n-a g?sit adev?rul(?i prin asta in?elege?i ce vre?i, pute?i s? inlocui?i adev?r cu o par?, un fierbeton ?amd) ce sens mai are s?-l cau?i dac? ?tii c? atunci cand il vei fi g?sit lumea se va feri de tine ca de mere acre?

a?a c?. l?muri?i-m? ?i pe mine cum vede?i voi lucrurile.

eu spun c? acela?i adev?r il caut? ?i oamenii de ?tiin??, dar in acest caz, periodic, ni se tot dau ni?te mici "adev?ruri" care s? ofere o oarecare siguran??, ?i s? nu existe sentimentul de c?utare in van.



colegule, nu prea intelegi, cred eu, din cauza ca iti lipseste un minimum de lectura de specialitate. nu e greu de inteles, dar pt asta tre sa ai o anumita deschidere catre spiritul de acest gen. ma rog, oricum, daca esti chiar atat de interesat , cumpara o carte de propedeutica filosofica. nu grea, sa nu te sperii. iti recomand cartea cu acest nume de mihai baciu. numai nu pune la socoteala activitatea politica a individului, ca o sa-ti treaca cheful.:)

sa incerc sa explic un pic. asa cum a spus si ciuhandru, asta se refera la filosofie. normal ca-i sanatos ca un inginer de auomobile sa fie sigur ca un model nou n-are defecte, ca astfel nu-si mai vinde produsul.
e normal ca un strateg economic sa para f sigur pe el cand se afla la masa negocierilor, ca tre sa castige increderea investitorilor. clar, nu?
dar, in filosofie, scopul suprem este , nu gasirea de raspunsuri, cum a zis-o jasper, parca, ci intrebarile. de ce?
deoarece fil are tupeul sa puna sub semnul intrebarii, al investigatiei, intregul univers. si este f clar, ca spre deosebire de alte domenii, nu a gasit nici un raspuns la cele mai spinoase intrebari. daca excludem teologia, ca n-am chef sa faca alex crize, nu stiu de ce n-au fost in stare. si aici e loc pt fiecare sa-si dea cu presupusul.
normal ca pare dubios cand apare unu care sustine ca argumentele si firul sau logic nu pot fi rasturnate. sau ca demersul lui cognitiv e lipsit de tare.
terenul este extrem de alunecos, de subiectiv, si de aia se contrazic filosofii astia ca inconstientii (recunosc ca e adevarat). mai ales daca un sistem ajunge la culmea sterilizarii 9deconstructivismul).
si sunt 2 variante: ori sistemul individului este atat de imbecil, ca nu-l baga nimeni in seama, ori este f bine ticluit (hegel), in cat ajunge sa incinga spiritele, si in cazut filosofului mentionat , sa genereze intrega paleta politica, de la extrema stanga la cea dreapta. vezi, deci, unde duce preamulta siguranta de sine, intr-o atmosfera atat de rarefiata si sensibila ca cea a filosofiei.

ciuhandrule, iti astept contributia.

iar in privinta scopului nobul, reciteste textul deliei guzman,. ca o marturisie proprie, pe mine, filosofia m-a vindecat de ateism. si cu a tira de dostoievski, e adevarat.:)
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde colegu » Sâm Mar 10, 2007 6:37 pm

colegule, nu prea intelegi, cred eu, din cauza ca iti lipseste un minimum de lectura de specialitate.

nu-mi prea place să citesc maculatură. de fapt nu-mi place să citesc beletristică, dacă nu văd formule mi-e greaţă, pricep puţin că-s cam prost.

nu e greu de inteles, dar pt asta tre sa ai o anumita deschidere catre spiritul de acest gen.

eu sunt deschis către orice, dacă devine plictisitor şi neinteresant s-a terminat.
ma rog, oricum, daca esti chiar atat de interesat , cumpara o carte de propedeutica filosofica. nu grea, sa nu te sperii.

hmm. pană acum n-am găsit cartea aia (beletristici) pe care să n-o pot inţelege.
pe de altă parte nici repede nu citesc.
iti recomand cartea cu acest nume de mihai baciu. numai nu pune la socoteala activitatea politica a individului, ca o sa-ti treaca cheful.

deja mi-a trecut.

sa incerc sa explic un pic. asa cum a spus si ciuhandru, asta se refera la filosofie. normal ca-i sanatos ca un inginer de auomobile sa fie sigur ca un model nou n-are defecte, ca astfel nu-si mai vinde produsul.

le amesteci de n-am văzut, ce treabă are ingineru cu directorul de vanzări?
inginerul aplică. şi există şi defecte, de-aia există garanţie. in teoriile pe care inginerul le aplică ori nu există defecte, ori sunt neglijabile.
e normal ca un strateg economic sa para f sigur pe el cand se afla la masa negocierilor, ca tre sa castige increderea investitorilor. clar, nu?

haha, mă faci să rad, un economist bazat(nu puleţii de la noi) e sigur pentru că-i doxă de matematici aplicate nu pentru că tre să caştige increderea nu ştiu cui.
dar, in filosofie, scopul suprem este , nu gasirea de raspunsuri, cum a zis-o jasper, parca, ci intrebarile. de ce?

asta-i fix vax, degeaba pui intrebări dacă habar n-ai răspunsul, sau mai mult, dai răspunsuri greşite, cum deseori se intamplă.
deoarece fil are tupeul sa puna sub semnul intrebarii, al investigatiei, intregul univers.

atunci cand pui sub semnul intrebării ceva, inseamnă că nu eşti de acord cu anumite lucruri care se cunosc despre acel ceva(in accepţiunea in care le-ai inţeles).
desigur, fiecare poate să intrebe orice.
si este f clar, ca spre deosebire de alte domenii, nu a gasit nici un raspuns la cele mai spinoase intrebari.

de ce au corpurile inerţie? de ce au sarcină? de ce au microparticulele spin, culoare, stranietate şamd?
pur şi simplu au. intrebări se pot pune multe, dar e degeaba dacă nu dai şi răspunsuri.


normal ca pare dubios cand apare unu care sustine ca argumentele si firul sau logic nu pot fi rasturnate.

e dubios la filozofi, in alte domenii mă indoiesc.

terenul este extrem de alunecos, de subiectiv, si de aia se contrazic filosofii astia ca inconstientii (recunosc ca e adevarat). mai ales daca un sistem ajunge la culmea sterilizarii 9deconstructivismul).

stai niţel, ziceai că filozofii pun intrebări, şi-i lasă pe proşti să dea răspunsurile.
cum se pot contrazice doi filozofi?
imi imaginez un dialog de genul:
- ce e lumea?
- greşit, dar ce e universul?
- eheee, dacă timpul s-ar scurge neliniar?
- ce-i ăla timp? ce-i aia neliniaritate? ce-i aia scurgere?
- ce-ar fi fost dacă lumea s-ar fi făcut in 3,5 zile?
- cand e meciul de maine de la ora 14?
- caţi ani ai meştere?
si sunt 2 variante: ori sistemul individului este atat de imbecil, ca nu-l baga nimeni in seama, ori este f bine ticluit (hegel), in cat ajunge sa incinga spiritele, si in cazut filosofului mentionat , sa genereze intrega paleta politica, de la extrema stanga la cea dreapta. vezi, deci, unde duce preamulta siguranta de sine, intr-o atmosfera atat de rarefiata si sensibila ca cea a filosofiei.

ai omis varianta a 3-a, filozofia = teoria chibritului .
adică, sună extrem de cunoscut, nimeni nu ştie ce e, dar pe cat de interesant şi intrigant sună pe atat de nefolositoare e.
am zis.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Sâm Mar 10, 2007 7:29 pm

hahahahhahahah! mai , omule, nu stiu ce o sa ma fac cu tine!
daca tot esti asa ahtiat dupa dovezi, cifre, calcule, si certtudini, lasa-te de filosofie, sau de intentia de a o intelege. nu ma mai chinui cu intrebari de genul asta. nu ca n-ai putea intelege, dar nu are rost daca esti o pers care nu se bazeaza decat pe certitudinea adusa de simturi.

da, hai sa-ti pun si eu o intrebare. crezi in bine, in frumos? astea nu au 'textura', 'tesut', ci sunt valori. nu este nimic palpabil, dar exista.

repet: RECITESTE citatul dat de mine. ai zis ca-i interesant, ca te-a intrigat. DE CE?

nu te supara, da vii si tu cu politica celui care nu crede in raspunsuri, sau macar intr-o apropiere, si ca atare, nu pune nici intrebari. rezulta ignoranta.
la urma urmei, daca tot ti se pare filosofia maculatura, desi nu stiu cam ce-ai incercat sa citesti pana acum, ce anume te intereseaza? ce fel de raspunsuri ai vrea sa primesti in legatura cu ceva care este mai subtire ca aerul.
a, da. uite si aerul. nu-l simtim , da e vital. exact acelasi lucru e si filosofia pt mine & co. e un mod de viata,. si nu in sensul ca as vrea sa devin profesor, ci in sens moromete-ian. tre sa te intrebi cine esti, catre ce poti sa aspiri, ce poti sa speri, unde este locul tau in lume. intrebarile kantiene.

mai mult, este datoria noastra, este conditia umana. cum spunea blaga, animalele traiesc intru imediat si pt securitate. noi tre sa depsim cadrul genetic, organic. avem spirit. (da ma abtin, ca pt unii asta e tot teologie).
deci, nu-ti garanteaza nimeni la fil ca o sa gasesti raspunsurile pe care le cauta ei de mii de ani. dar poti sa te apropii de ele.
si cel mai frumos, aa spus-o socrate: gnoti seauton, cunoaste-te pe tine insuti. sau , ibraileanu: toata truda ta tre sa fie a te cunoaste, pt a nu cara toata viata cu tine un necunoscut.
de asta multi spun ca fil este superioara oricarei alte discipline. cerceteaza omul. o sa zici ca si medicina, si psihologia, dar nu este suficient.
si sa mai dau un citat, cu care sunt de acord,: medicina se adanceste in mizeriile trupului, iar psihologia in cele ale psihicului, si n-or sa aiba niciodata acces la lumina spiritului. noica.
nu zic ca nu-s nobile, dar este periculos sa crezi ca este suficient omului.

ciuhandrule, unde esti?

si inca o chestie: nobletea filosofiei rezida in intrebarile si interesul acordat mortii. (melethe tanatou- fil este pregatirea pt moarte- david armeanul)
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde colegu » Sâm Mar 10, 2007 8:23 pm

esti o pers care nu se bazeaza decat pe certitudinea adusa de simturi.

hai să fim serioşi, nu pot simţi un cuarc top nici dacă mă rogi frumos, şi totuşi am certitudinea că există, la fel, pe cuvantul meu dacă putem detecta orice tip de potenţial(scalar sau vector) dar avem CERTITUDINEA că există şi fără să simţim.
şi unde mai pui că ochiul uman are un randament de vreo 2-3 %, halal simţ mai e şi ăsta. ca să nu mai spun de scara de frecvenţe pe care le percepe ochiul, ce frumos era să detectăm noi şi radiaţiile x şi gama, aveam atunci altă concepţie despre frumos iţi garantez.

in tot postul tău, cu mulţimea aia de citate n-ai pus nicio intrebare(in afară de cele kantiene), ci numai afirmaţii pe care ar trebui să le iau de bune.

tre sa te intrebi cine esti,catre ce poti sa aspiri, ce poti sa speri, unde este locul tau in lume

ştiu cine sunt, pot aspira către orice, şi pot spera orice, iar locul meu in lume se modifică permanent şi in consecinţă nu mă pot agăţa de acest reper pentru că nu-mi foloseşte la nimic.

nobletea filosofiei rezida in intrebarile si interesul acordat mortii

brrr, deja mă ia cu fiori pe şira spinării

crezi in bine, in frumos? astea nu au 'textura', 'tesut', ci sunt valori. nu este nimic palpabil, dar exista.

cred, dar cred că sunt nişte lucruri subiective.
eu cred in mărimi fizice. cred in ceea ce există independent de noi.

nu te supara, da vii si tu cu politica celui care nu crede in raspunsuri, sau macar intr-o apropiere, si ca atare, nu pune nici intrebari. rezulta ignoranta.
la urma urmei, daca tot ti se pare filosofia maculatura, desi nu stiu cam ce-ai incercat sa citesti pana acum

nu mă supăr, dar astea nu sunt răspunsuri in care să cred.
am citit ceva de platon şi mi s-a părut cam prost.
ce anume te intereseaza? ce fel de raspunsuri ai vrea sa primesti in legatura cu ceva care este mai subtire ca aerul.
a, da. uite si aerul. nu-l simtim , da e vital.


mă interesează prea multe lucruri ca să le enumăr acilea. după părerea mea aerul nu e catuşi de puţin subţire.

medicina se adanceste in mizeriile trupului, iar psihologia in cele ale psihicului, si n-or sa aiba niciodata acces la lumina spiritului.

un imbecil.
adică trupul şi psihicul sunt o mizerie? iar spiritul este o undă electromagnetică a cărei cuantă e un amărat de bozon, ie-te dom'ne chestia care ne scăpa nouă.

să mă scuzi, dar dacă prăjesc bine de tot un om, o să iasă la "spirit" din el de-o să te cruceşti. n-ai vrea să ştii cate radiaţii emit corpurile incandescente.
şi-apoi, unde mai iei in calcul şi stelele, ar trebui ca-n ele să fie spirit căcălău.
precum spuneam, un imbecil.

da e vital. exact acelasi lucru e si filosofia pt mine & co. e un mod de viata

sunt de acord cu tine, dacă-ţi face plăcere e foarte bine. filozofia e ca o muzică care-ţi place, dar nimic mai mult, şi dacă crezi că e mai mult de-atat te-mbeţi cu apă chioară.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Sâm Mar 10, 2007 8:59 pm

~p ~p ~p ~p ~p
stiu ca nu ma priveste, dar presupun ca ai un succes nebun la femei, ai un simt al umorului fantastic.:D

valeuuuuuuuuuuu!

pai daca stii deja cine esti, felicitari nene, esti mai tare ca socrate, care a zis ca stie ca nu stie nimic. si pe deasupra, si tare modest. ferice de tine, eu n-am un asemenea noroc. din contra, cu cat cercetez mai mult cu cat am impresia ca-s mai limitata.
acu, divaghez putin, dar asa gandesc toti politehnistii, sa stiu sa nu ma uit dupa nici unu.:)?

deci, ma repet, lasati-ma cu calculele matematice, progresele tehnologice, cuarci topici sau diferite raze. cand vorbim de fil, tre sa uiti de toate astea. ce are a face inventarea calculatorului cu valorile?
a, ca am uitat sa specific mai sus: toate astea nu ajung nici la degetul cel mic atunci cand discutam cea mai dureroasa tema filosofica: libertatea.
ce are scula cu prefectura? nu poti pretinde ca automobilul suscita mai mult interes si importanta decat una din valorile care guverneaza societatea, si sunt teme fundamentale in filosofie, ca:binele, frumosul, adevarul , libertatea, eroarea, etc. deoarece masinaria are o istorie mult mai scurta, pe cand preocuparile de tip filosofic sunt vechi de cand omul.
nu zic ca inventarea motorului cu aburi, n-a revolutionat ceva, sau ca anumite inventii n-au adus modificari sociale (a se intelege implicit valorile), dar , unele noutati tehnologice apar, sufera uzura fizica si morala, , pe cand, notiunea de libertate o sa insoteasca omul intotdeauna, si in functie de context , sufera anumite modificari. dar RAMANE, este perena.
si omului, ii ramane sarcina sa inteleaga, sa constientizeze, unde este locul lui in istorie, in mijlocul tehnologiei, unde se indreapta, cine este.

acu, te rog frumos, stai mai mult si cugeta la chestiunile astea, nu mai arunca intrebari nechibzuite asa, repede. su nt sigura ca o sa te lamuresti, daca te comporti ca un OM mare. :):)


si in ceea ce priveste moartea, acu sa ma scuze alex dar nu ma pot abtine, un sfant a zis ca daca vrem sa devenim din ce in ce mai buni, sa ne simtim pregatiti tre sa na gandim in fiecare zi la ea. la urma urmei e cat se poate de naturala.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde irina8082 » Sâm Mar 10, 2007 9:25 pm

si in legatura cu intrebarile kantiene, ziceai ca nu-s suficiente si ca eu n-am pus niciuna. pai intrebarile astea sunt TOTUL. orice pe langa este fara rost.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde colegu » Sâm Mar 10, 2007 9:46 pm

pai daca stii deja cine esti, felicitari nene, esti mai tare ca socrate, care a zis ca stie ca nu stie nimic. si pe deasupra, si tare modest. ferice de tine, eu n-am un asemenea noroc. din contra, cu cat cercetez mai mult cu cat am impresia ca-s mai limitata.
acu, divaghez putin, dar asa gandesc toti politehnistii, sa stiu sa nu ma uit dupa nici unu.?

opa, deci ai zis că nu ştii cine eşti, şi puţin mai devreme ai zis că nu te interesează nici lumea incojurătoare pentru că cunoaşterea ei nu te inalţă ca om.
deci concluzionez: habar n-ai cine eşti şi pe ce lume trăieşti. asta inseamnă filozofia? să fii cu capu-n nori şi să cauţi "adevărul" ..
hmmm.

eu nu incerc să scot in evidenţă evoluţia tehnologică. eu vreau să pun punctul pe _teorie_. mai precis limbajul matematic şi ştiinţele naturii.
recunosc, sunt mai tare ca socrate, şi ce-i cu asta?
adică nu există o posibilitate ca să fiu?

nu poţi spune ce e omul dacă habar n-ai din ce e alcătuit.
iar eu cred că pentru a stăpani calculul integral şi diferenţial, mai intai de toate trebuie să ştii să scrii şi să citeşti.

a, ca am uitat sa specific mai sus: toate astea nu ajung nici la degetul cel mic atunci cand discutam cea mai dureroasa tema filosofica: libertatea.

iarăşi teoria chibritului, vezi că libertatea e explicată suficient de succint in dex.
şi-apoi tu parcă te ocupai cu intrebările, lasă-i pe proştii de fizicieni să se ocupe cu răspunsurile.

cum poţi vorbi tu de libertate cand nu cunoşti legile obiective care ne constrang.
practic oricine poate cugeta liber după cum il taie capu. sau crezi tu că nu-i aşa?
si omului, ii ramane sarcina sa inteleaga, sa constientizeze, unde este locul lui in istorie, in mijlocul tehnologiei, unde se indreapta, cine este

asta crezi tu, şi iarăşi iţi atrag atenţia că n-ai pus nicio intrebare, ci pur şi simplu ai decretat după cum iţi dictează muşchiu.

şi din moment ce spui că sunt intrebări care nu prea au răspuns, la ce bun să il mai cauţi? eterna căutare a ce?
mdea, adevărul, ce-i domne adevărul ăsta?
acu, te rog frumos, stai mai mult si cugeta la chestiunile astea, nu mai arunca intrebari nechibzuite asa, repede. su nt sigura ca o sa te lamuresti, daca te comporti ca un OM mare.

opaa, deci am să mă lămuresc, bunăoară, marele socrate n-a reuşit el să priceapă.
ca să vezi.
si sunt teme fundamentale in filosofie, ca:binele, frumosul, adevarul , libertatea, eroarea

binele şi frumosul sunt realtive
adevărul este atat relativ cat şi obiectiv
libertatea-i relativă iar eroarea atat relativă cat şi obiectivă.

ce tot te legi atat de termeni, spune ce vrei cu ei.
vorbeşti de adevăr de parcă ar fi doar unul.

pe cand preocuparile de tip filosofic sunt vechi de cand omul.

să-ţi spun o chestie, conservarea impulsului era la modă chiar atunci cand omul nici nu făcuse bine ochi.
iar in primă fază, omul avea preocupări mult mai barbare - cum ar fi mancatul, somnul şamd. urmand logica ta, ar insemna că dacă mănanc sunt mai cinstit decat atunci cand aberez..ăăă filozofez.

tu degeaba incerci să mă combaţi, pentru că opiniile noastre cantăresc la fel, am tot dreptul să cred că filozofia e frecţie la picior de lemn. şi n-ai niciun mod prin care să-mi arăţi că greşesc.
tranteşte-mi un adevăr d-ăla d-al tău şi-atunci mai discutăm. nu-mi spune de marile teme ale filozofiei - sunt la fel de savante ca discuţiile despre farduri şi cai putere. că-ţi pot găsi şi eu o carcă de teme mult mai complexe decat ce mi-ai zis tu.( interacţiunile fototnilor cu fononii, na, digeră asta)
sau pană una alta mai intai caută-l, ştiind că n-ai să-l găseşti in vecii vecilor.
nu mai arunca intrebari nechibzuite asa, repede.

pot s-arunc cate intrebări poftesc pentru că sunt liber şi nu mă ţine nimeni.
in cea mai naşpa situaţie e risipă de energie, dar apoi imi aduc aminte că şi asta se conservă.

maxim de baftă.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Sâm Mar 10, 2007 10:49 pm

irina8082 scrie:ciuhandrule, iti astept contributia.

Irina draga, eu am zis ca nu mai intru in discutii filosofice si ma tin de cuvant. Tu crezi un lucru sau mai multe, Colegul altele. Lumea e suficient de larga ca sa va cuprinda pe amandoi. :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Sâm Mar 10, 2007 10:54 pm

pai intrebarile astea sunt TOTUL

mamă ce răspuns categoric(categoric greşit)
ca să fie totul, trebuie să fie şi varză, miez de fier, 3/4 ,π şi mult alte chestii.
totul inseamnă fix totul, nu doar 3 intrebări parlite pe care şi le-a pus kant, şi caţi alţii inainte lui şi caţi alţii după el.

ia zi ciuhandrule, ce meci cinstit a făcut steaua cu faru. faţă de ce se joacă in UCL.eheeee.
noroc că am ţinut cu faru la meciu ăsta :))
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Sâm Mar 10, 2007 11:08 pm

[quote="colegu"]ia zi ciuhandrule, ce meci cinstit a fă]
A facut Steaua un meci cum nici la dusmani nu le doresc:)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Sâm Mar 10, 2007 11:18 pm

colegu scrie:opa, deci ai zis c? nu ?tii cine e?ti, ?i pu?in mai devreme ai zis c? nu te intereseaz? nici lumea incojur?toare pentru c? cunoa?terea ei nu te inal?? ca om.
deci concluzionez: habar n-ai cine e?ti ?i pe ce lume tr?ie?ti. asta inseamn? filozofia? s? fii cu capu-n nori ?i s? cau?i "adev?rul" ..
hmmm.

eu nu incerc s? scot in eviden?? evolu?ia tehnologic?. eu vreau s? pun punctul pe _teorie_. mai precis limbajul matematic ?i ?tiin?ele naturii.
recunosc, sunt mai tare ca socrate, ?i ce-i cu asta?
adic? nu exist? o posibilitate ca s? fiu?

nu po?i spune ce e omul dac? habar n-ai din ce e alc?tuit.
iar eu cred c? pentru a st?pani calculul integral ?i diferen?ial, mai intai de toate trebuie s? ?tii s? scrii ?i s? cite?ti.


iar??i teoria chibritului, vezi c? libertatea e explicat? suficient de succint in dex.
?i-apoi tu parc? te ocupai cu intreb?rile, las?-i pe pro?tii de fizicieni s? se ocupe cu r?spunsurile.

cum po?i vorbi tu de libertate cand nu cuno?ti legile obiective care ne constrang.
practic oricine poate cugeta liber dup? cum il taie capu. sau crezi tu c? nu-i a?a?

asta crezi tu, ?i iar??i i?i atrag aten?ia c? n-ai pus nicio intrebare, ci pur ?i simplu ai decretat dup? cum i?i dicteaz? mu?chiu.

?i din moment ce spui c? sunt intreb?ri care nu prea au r?spuns, la ce bun s? il mai cau?i? eterna c?utare a ce?
mdea, adev?rul, ce-i domne adev?rul ?sta?

opaa, deci am s? m? l?muresc, bun?oar?, marele socrate n-a reu?it el s? priceap?.
ca s? vezi.

binele ?i frumosul sunt realtive
adev?rul este atat relativ cat ?i obiectiv
libertatea-i relativ? iar eroarea atat relativ? cat ?i obiectiv?.

ce tot te legi atat de termeni, spune ce vrei cu ei.
vorbe?ti de adev?r de parc? ar fi doar unul.


s?-?i spun o chestie, conservarea impulsului era la mod? chiar atunci cand omul nici nu f?cuse bine ochi.
iar in prim? faz?, omul avea preocup?ri mult mai barbare - cum ar fi mancatul, somnul ?amd. urmand logica ta, ar insemna c? dac? m?nanc sunt mai cinstit decat atunci cand aberez..??? filozofez.

tu degeaba incerci s? m? comba?i, pentru c? opiniile noastre cant?resc la fel, am tot dreptul s? cred c? filozofia e frec?ie la picior de lemn. ?i n-ai niciun mod prin care s?-mi ar??i c? gre?esc.
trante?te-mi un adev?r d-?la d-al t?u ?i-atunci mai discut?m. nu-mi spune de marile teme ale filozofiei - sunt la fel de savante ca discu?iile despre farduri ?i cai putere. c?-?i pot g?si ?i eu o carc? de teme mult mai complexe decat ce mi-ai zis tu.( interac?iunile fototnilor cu fononii, na, diger? asta)
sau pan? una alta mai intai caut?-l, ?tiind c? n-ai s?-l g?se?ti in vecii vecilor.

pot s-arunc cate intreb?ri poftesc pentru c? sunt liber ?i nu m? ?ine nimeni.
in cea mai na?pa situa?ie e risip? de energie, dar apoi imi aduc aminte c? ?i asta se conserv?.

maxim de baft?.


nu tin minte sa fi spus ca nu ma intereseaza mediul inconjurator, si mai ales, ca nu te ajuta sa te formezi ca om. dimpotriva.
eu vorbeam de tehnologie, bunaoara , calculatorul, furnalele, avionul.
daca te duci in natura ai mai multe sanse sa gasesti multe raspunsuri. fara sa fi botanist sau geolog. sau cerul plin de stele.
si mai mult decat atat, din mediul inconjuratoe face parte si omul, cea mai mare sursa de cunoastere. nu mai are rost sa spun ca de la acest 'postulat' au plecat si existentialistii. cunoasterea sinelui prin interactiunea cu celalat.
prin proiectia noastra asupra "l'autrui", ajungem la recunoasterea-cunoasterea propriei indentitati. exist in masura in care celalalt imi constientizeaza prezenta, si ma valorific in functie de caracteristicile 'aruncate ' de celalat , ca recunoastere a persoanei mele.

nu mai zic, ca insusi propria pers este suficienta. te las pe tine sa intuiesti de ce.(tema pt acasa:))

s-o crezi tu ca termenul de libertate este suficient explicat in dex. si la urma urmei, este o definitie apartinand secolului nostru. cum ai zis si tu, este relativ. tocmai de aia nu-i mai gaseste nimeni odata sensul fara echivoc. si curentele filosofice, culturale in general, s-au cristalizat de-a lungul istoriei. fiecare este o expresie a spiritului acelor vremi.
fiecare epoca, guvern, regim a avut propria definitie a acestiui concept. si in ziua de azi este aceeasi situatie. una este libertatea pt femeile islamice, si alta pt cele americane.
de aia am zis ca este imperios sa stii in ce lume te afli, daca societatea in care traieti are la baza principii sanatoase, etc. este f util sa intelegi cu ce se mananca o ideologie anume.
sa-ti dau un ex istoric: totalitarismul, infloreste acolo unde oamenii sunt manati ca oile, unde, sub presiunea propagande, ajung la valoarea unui numar. nazismul. este ffff important , repet, sa stii cine te conduce, ce anume hraneste, energizeaza o mentalitate si societatea. de ce s-a ajuns la lagare? oamenii au fost orbiti de discursuri sforaitoare. nu-i asa ca daca aveau mai multe cunostinte, nu de filosofie, ci de istorie, si s-ar fi oprit in mijlocul valului ar fi vut sanse de luminare? ce inteles are libertatea la nietzsche, si ce sens are la socrate?

nu degeaba ti-a zis ciuhandru ca trecutul conditioneaza prezentul. SUNTEM CEEA CE AM FOST. zice un mare roman. sau toti sunt prosti?

nu vreau sa te jignesc, dar n-ar fi rau sa pui mana sa studiesi ceva politologie, istorie, filosofie, teologie (indiferent de natura ei, recomand confucianismul, sau tao, nici ala nu-i rau)
nu poti da cu pererea asupra a ceva ce este atat de vast si organic intretasut ca filosofia, daca nu citesti nimic, si zici, intr-o doara ca noica si platon au fost prosti.

daca tu chiar crezi ca esti mult mai destept decat socrate, si ca esti departe de el, si ca mai si stii totul, atunci, ce tot intrebi?
intrebarea apare cand ai dubii, deci cand nu stii. corect?
nu zic ca matem nu-i importanta, dar 2+2 mare lucru nu-mi zice, si nici nu ma lamureste cu cine este mai bine sa votez.

"contractul social"- revolutia franceza
"anticristul", "asa grait-a zattusthra"+o interpretare diabolica-nazism
"fenomenologia spiritului"+interpretare defectuoasa=fascism.
manifestul partidului comunism=socialismul, etc
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde irina8082 » Sâm Mar 10, 2007 11:25 pm

Ciuhandru scrie:Irina draga, eu am zis ca nu mai intru in discutii filosofice si ma tin de cuvant. Tu crezi un lucru sau mai multe, Colegul altele. Lumea e suficient de larga ca sa va cuprinda pe amandoi. :)


merci, am sesizat 'trimiterea':D
ma rog, eu mai mult vad istorie aici.
iar incepeti cu fotbalul! este alt topic pt asta.
mai bine puneti-ma la curent cu situatia politica din tara ca am auzit ca-i jale. daca vin tot 'rosii' la putere, eu nici nu mai vin acasa. chiar, ati iesit in strada sa strigati pt macovei?
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde colegu » Sâm Mar 10, 2007 11:45 pm

intr-o doara ca noica si platon au fost prosti.

spun că-s proşti bazat pe ce au scris, şi in parte, cum au scris.
dar 2+2 mare lucru nu-mi zice

asta-i aritmetică de clasa a 2-a.
şi bineinţeles că nu te invaţă cu cine să votezi, te invaţă ceva mult mai important.
dar fiecare decide pentru sine ce e important şi ce nu, eu consider că teoria chibritului e degeaba.
nu degeaba ti-a zis ciuhandru ca trecutul conditioneaza prezentul. SUNTEM CEEA CE AM FOST.

cu siguranţă. altfel apăreau discontinuităţi(in sens matematic) grosolane.
cum ai zis si tu, este relativ.

păi vezi, ce sens mai are atunci să mă complic in explicaţii sforăitoare. am fost concis şi la obiect - libertatea e relativă.
de aia am zis ca este imperios sa stii in ce lume te afli

şi eu spun că e bine să ştii legile care guvernează lumea, de legile obiective se ocupă ştiinţele naturii, de cele subiective politologia,filozofia etc..
pe mine nu mă interesează subiectivul. omul e o fiinţă coruptibilă, supusă păcatului.
legea obiectivă e sfantă!!
daca nu citesti nimic

nu citesc maculatură, sau cel puţin, nu obişnuiesc.asta nu inseamnă că nu citesc.

nu mai zic, ca insusi propria pers este suficienta. te las pe tine sa intuiesti de ce.

bre, asta-i la mintea cocoşului, te asigur că nu-s retard.
totalitarismul, infloreste acolo unde oamenii sunt manati ca oile

ei ca să vezi, mai apar şi prin biblie astfel de pasaje cu păstori şi turme. şi n-au nicio legătură atat cu totalitarismul cat şi cu becali.

tu nu observi un lucru şi anume: orice discuţie filozofică e din capul locului interminabilă, nu există greşit şi cu atat mai mult nu există adevărat.
totul e relativ şi nu poate fi aplicat pentru toţi.

eu nu văd rostul la aşa ceva, degeaba se pun intrebări deştepte şi se discută teme interesante dacă nu se oferă răspunsuri.
mie imi plac lucrurile simple, lipsite de echivoc.
intrebarea apare cand ai dubii, deci cand nu stii. corect?

parţial corect.

nu vreau sa te jignesc, dar n-ar fi rau sa pui mana sa studiesi ceva politologie, istorie, filosofie, teologie

nici eu nu vreau să te jignesc, dar n-ar fi rău să studiezi ceva mate, chimie, fizică etc..
ţi-ar da şi altă privire asupra lucrurilor.
şi-n orice caz, cum aş putea studia ceva ce nu e sigur, ceva ce prin natura lui e subiectiv şi plin pană peste cap de echivoc.
ce-a făcut propriu zis filozofia, ce-a realizat ea pană acum?
pentru că realizările ştiinţei se văd cu ochiul liber chiar şi de către orbi.
o să-mi spui că a inălţat spirite? nu zău.

putem discuta pe teme d-astea cat oi vrea, şi o să-mi dai dreptate că eu n-am cum să greşesc prin ceea ce spun.

şi nu-i nevoie să mă fi documentat ca să am o părere pertinentă - eu am părerea mea, nu dau doi bani pe ce-a zis platon socrate şi alţii, pentru că ei au vorbit in numele lor şi-atat.
in schimb, orice fermion se supune statisticii fermi-dirac şi principiului lui pauli. pe cand omul nu-i musai să se supună inepţiilor lui platon şi părerilor lui gigel.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Dum Mar 11, 2007 12:11 am

eu nu am presupus ca esti retard, ci, daca ai inteles la ce m-am referit, atunci ai gasit definitia filosofiei.
cand vorbeam de oi, nu ma gndeam la cele biblice. atunci inlocuiesc cu vite.

sincer, ma dau batuta. am obosit.:)
deci, care-i scoru?
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde colegu » Dum Mar 11, 2007 10:43 am

1-1 o fost - un meci patetic făcut de steaua, ar putea juca bine mersi in liga 5 engleză.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde colegu » Dum Mar 11, 2007 1:45 pm

http://en.wikipedia.org/wiki/Schopenhau ... _Postulate

citiţi acilea ca să descoperiţi cat de cretin era mosiu şopenhauer.
noroc că n-a trăit revoluţia cuantică, cre că făcea infarct că nu putea pricepe-o iotă :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde colegu » Dum Mar 11, 2007 1:45 pm

http://en.wikipedia.org/wiki/Schopenhau ... _Postulate

citiţi acilea ca să descoperiţi cat de cretin era mosiu şopenhauer.
noroc că n-a trăit revoluţia cuantică, cre că făcea infarct că nu putea pricepe-o iotă :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde colegu » Dum Mar 11, 2007 2:10 pm

http://en.wikipedia.org/wiki/Schopenhau ... _Postulate

citiţi acilea ca să descoperiţi cat de cretin era mosiu şopenhauer.
noroc că n-a trăit revoluţia cuantică, cre că făcea infarct că nu putea pricepe-o iotă :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Dum Mar 11, 2007 4:20 pm

lasa, nu mai ocoli raspunsul: ti-ai facut datoria de cetatean iesind in strada si impiedicand fosilele criptocomuniste si de tara uzurpatoare a-si recastiga cetatile de scaun? :eat:
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde colegu » Dum Mar 11, 2007 4:35 pm

deci irina dragă, dacă-mi spun pe forum părerile mele despre politică, ceea ce-am spus la adresa criticilor de artă imbecili la matematici o să pară mesaj de dragoste :)

pe scurt, n-am ieşit in stradă pentru că monumentele de tupeu din politică nu dau 3 cepe pe ce crede poporul.
politicienii noştrii sunt campioni la miserupism.
zilnic văd la tv recital de tupeu. păi m-am săturat dom'le.

şi să mă scuzi, pe vremea comunismului n-aveai de ales, şi erai impăcat cu ideea, dar acu eşti pus să alegi intre mai multe maladii, că niciunii nu-s de soi.
fiecare partid e inţesat cu foşti şi actuali securişti şi miliţieni.
şi n-are fi asta mare şmen, dar văd că nu se satură . au cate şi mai cate vile şi bani căcălău prin conturi elveţiene şi tot nesătui sunt.

hai c-o lungesc prea mult şi-mi dau seama că nu merită
baftă
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Dum Mar 11, 2007 6:59 pm

eu nu ziceam sa iesi in strada si sa ceri retrocedarea lido-ului inapoi , paunestilor.(am trait s-o vad si p-asta).
ma gandeam la macovei, la base (care la urma urmei cica n-are nici un dosar pe la securitate, nici-un tren, nici-un miner,etc); eu zic ce tre sa aparam bruma de incredere castigata cu ministreasa pe la consiliul ue.
deci, n-ai nici o treaba?
ce n-as da sa fiu acum acasa, eheiiii!
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde colegu » Dum Mar 11, 2007 8:15 pm

n-am prea inţeles nimic din postul tău.

şi-apoi, unde să ieşi in stradă in bucureşti? că acolo-i tot o groapă, cat am circulat pe şoseaua giurgiului cre c-am injurat edilii de 5 ori pe secundă.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Dum Mar 11, 2007 8:28 pm

daca n-ai inteles, inseamna ca nu prea esti conectat la media. eu una ma folosesc de net; daca n-ai bani de ziare , banuiesc ca poti face si tu acelasi lucru.:)
cica a iesit societatea civila in strada dupa ce s-au pus cateva capete de acuzare pe spinarea presedintelui si a monicai macovei, pt, chipurile, politica si maniera antidemocratic, arbitrara si de tip militienesc cu care au condus sau influentat finalizarea multor dosare de pe la pna.
nu facura astia sedinta prin parlament, si stabilira de comun acord :D suspendarea pt o vreme din functie a marinerului? sau a ministrului justitiei?
chiar esti in aer?
si cica s-au fi adunat romanasi prin centrul bucurestiului pt a-si apara creditul acordat de consiliul european.
da poate ca eu citesc arhiva.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde colegu » Dum Mar 11, 2007 8:49 pm

nu prea-mi bat capul cu troaca asta de porci care se numeşte politică, dar eu ştiam că d-alde intelectualitatea au pus-o de-un miting in sprijinul tupeistei macovei - pare-mi-se in frunte cu liiceanu şi cu patapievici sau ceva de genu.
că chipurile tipa a făcut reformă & şit, şi că intelectualii il sprijină pe băse.
uatevăr.
decat mocirla asta de la noi orice altceva e mai interesant.
deja mi s-a făcut greaţă de circul cu bileţelele - uite bileţelu, nu-i bileţelu, de tupeista udrea şi de monumentul de tupeu dana muscă.

şi iarăşi trebuie să spun că nu pricep postul tău - fii mai clară.
daca n-ai bani de ziare

nu-i chestia că n-am bani de ziare, dar de ce să-i arunc pe fereastră cumpărandu-le?
nu mă interesează politica - e un rahat, şi-l las să pută-n plata lui, nu-i nevoie să mai scormonesc şi eu in el - ii las pe analişti s-o facă, ca să se impregneze şi ei cu miros de tradafiri.
ce naiba, am fost suficient de explicit.

banuiesc ca poti face si tu acelasi lucru.

şi eu bănuiesc la fel, da numa că nu vreau :)

numai bine!
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Dum Mar 11, 2007 9:00 pm

Irina, aplicand eu logica - deformatie profesionala, ce sa-i faci - la cazul Macovei, am ajuns la urmatorul rationament:

Daca o schimba din functie, fie lucrurile vor merge bine in continuare - si atunci n-are nici un rost sa ies in strada - fie lucrurile vor merge rau in continuare - si atunci n-am nici cea mai mica intentie sa sustin un regim politic a carui buna functionare depinde de persoanele care se intampla sa fie la putere la un moment dat.

Clasa politica romaneasca, de la stanga la dreapta, de sus in jos si in diagonala, este profund corupta si nu mai e nimic de sperat de la niste oameni care si-au dat intreaga masura a incompetentei, prostiei si relei-vointe.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Dum Mar 11, 2007 10:00 pm

Ciuhandru scrie:Irina, aplicand eu logica - deformatie profesionala, ce sa-i faci - la cazul Macovei, am ajuns la urmatorul rationament:

Daca o schimba din functie, fie lucrurile vor merge bine in continuare - si atunci n-are nici un rost sa ies in strada - fie lucrurile vor merge rau in continuare - si atunci n-am nici cea mai mica intentie sa sustin un regim politic a carui buna functionare depinde de persoanele care se intampla sa fie la putere la un moment dat.

Clasa politica romaneasca, de la stanga la dreapta, de sus in jos si in diagonala, este profund corupta si nu mai e nimic de sperat de la niste oameni care si-au dat intreaga masura a incompetentei, prostiei si relei-vointe.


nu te supara, da atunci de ce-ai mai iesit in strada (daca am inteles bine), daca ai urmat acelasi rationament, in timpul mineriadelor sau febrei-entuziasmului numit constantinescu? nu pt ca ar trebui sa avem f dezvoltat spiritul civic? ca numai la noi in tara se poarta aceasta aceasta comoditate, asteptand pe altii sa rezolve problemele. mi se pare mult mai respectabil sa iesi in strada, sau sa participi in vreun fel la viata sociala, chiar daca esti sigur de inutilitatea ei, deoarece in acest fel ai costiinta impacata, ti-ai adus contributia , picatura in ocean, la schimbarea a ceea ce crezi tu ca merge intr-o directie gresita.
fara capete sparte nu exista revolutie, zicea tov. lenin. si fara rev nu exista schimbare. sau patapievici iesise in strada ca sa pescuisca popularitate si aplauze?
vezi, colegule, de aia ti-am zis ca ai nevoie e filosofie.
:P
da poate ca sunt eu prea tanara si idealista.:D
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde irina8082 » Dum Mar 11, 2007 10:02 pm

Ciuhandru scrie:Irina, aplicand eu logica - deformatie profesionala, ce sa-i faci - la cazul Macovei, am ajuns la urmatorul rationament:

Daca o schimba din functie, fie lucrurile vor merge bine in continuare - si atunci n-are nici un rost sa ies in strada - fie lucrurile vor merge rau in continuare - si atunci n-am nici cea mai mica intentie sa sustin un regim politic a carui buna functionare depinde de persoanele care se intampla sa fie la putere la un moment dat.

Clasa politica romaneasca, de la stanga la dreapta, de sus in jos si in diagonala, este profund corupta si nu mai e nimic de sperat de la niste oameni care si-au dat intreaga masura a incompetentei, prostiei si relei-vointe.


nu te supara, da atunci de ce-ai mai iesit in strada (daca am inteles bine), daca ai urmat acelasi rationament, in timpul mineriadelor sau febrei-entuziasmului numit constantinescu? nu pt ca ar trebui sa avem f dezvoltat spiritul civic? ca numai la noi in tara se poarta aceasta aceasta comoditate, asteptand pe altii sa rezolve problemele. mi se pare mult mai respectabil sa iesi in strada, sau sa participi in vreun fel la viata sociala, chiar daca esti sigur de inutilitatea intreprinderii, deoarece in acest fel ai costiinta impacata, ti-ai adus contributia , picatura in ocean, la schimbarea a ceea ce crezi tu ca merge intr-o directie gresita.
fara capete sparte nu exista revolutie, zicea tov. lenin. si fara rev nu exista schimbare. sau patapievici iesise in strada ca sa pescuisca popularitate si aplauze?
vezi, colegule, de aia ti-am zis ca ai nevoie e filosofie.
:P
da poate ca sunt eu prea tanara si idealista.:D
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde colegu » Dum Mar 11, 2007 10:47 pm

contribuţia ne-o aducem prin vot, e singura dată cand suntem luaţi in serios
partea proastă e că n-avem ce vota.

bunăoară, cand cu constituţia lui iorgovan, au măsluit votul popular fără nicio jenă, deci şi atunci ce sens mai are să "contribui" ?
colegule, de aia ti-am zis ca ai nevoie e filosofie.

cat se poate de corect, dar am nevoie de filozofia mea, nu a lui gigel, ionel, platon sau mai ştiu eu cine.
că se poate să existe o probabilitate ca să rezonez cu un x sau y, partea a 2-a.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron