Ciondaneli si convorbiri cu muzica: stiinta, religie si desigur... muzica

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde Ciuhandru » Dum Mar 11, 2007 10:57 pm

irina8082 scrie:nu te supara, da atunci de ce-ai mai iesit in strada (daca am inteles bine), daca ai urmat acelasi rationament, in timpul mineriadelor sau febrei-entuziasmului numit constantinescu?

Pe atunci eram prea tanar si idealist :D

irina8082 scrie:fara capete sparte nu exista revolutie, zicea tov. lenin. si fara rev nu exista schimbare.

Daca ti-ai propus sa-mi trezesti constiinta civica prin citate din Lenin, iti pierzi timpul. :)

irina8082 scrie: sau patapievici iesise in strada ca sa pescuisca popularitate si aplauze?

De ce iese Patapievici in strada il priveste direct si personal. Eu iti spun de ce nu ies eu.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde irina8082 » Dum Mar 11, 2007 11:56 pm

a, deci pana la urma, recunosti ca doarme (constiinta).:)
si ai facut f bine ca ai iesit in strada (dupa umila mea parere), problema a fost ca nu s-a simtit toata lumea. si alta problema (luand in considerare lucratorii IMGB, repet pt colegu: vezi ce mare neajuns e sa nu stii ideologie si sa fii manat ca o oaie?) doh!
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde irina8082 » Lun Mar 12, 2007 12:12 am

esti mult mai usor de manipulat daca esti ignioant. logic.

citatul ala era prelucrat de mine:). rusu vorbea de oua si omleta.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Lun Mar 12, 2007 8:16 am

Foarte interesantă alunecarea spre politică, chiar mă intrebam cand se va intampla :D
Dar decat să ne pierdem vremea făcand tapaj de "conştiinţa civică" ce nu se poate manifesta altfel decat agitandu-ne să susţinem 1-2 persoane, la fel de dubioase ca şi celelalte, sau decat să facem pe superiorul fudul care e "scarbit de cloaca politicii romaneşti" (in timp ce respectivul, vezi Doamne, ar fi mai imaculat ca Fecioara Maria), mai bine acceptăm ideea că in Romania, ca dealtfel in orice altă ţară a lumii, de la USA la Republica Vanuatu, clasa politică are exact aceeaşi calitate ca şi media materialului uman care a generat-o.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Lun Mar 12, 2007 8:23 am

Foarte interesantă alunecarea spre politică, chiar mă intrebam cand se va intampla :D
Dar decat să ne pierdem vremea făcand tapaj de "conştiinţa civică" ce nu se poate manifesta altfel decat făcand agitaţie pro-Băsescu, sub pretextul susţinerii lui madam Macovei - această Jeanne d'Arc a Justiţiei romane -, sau decat să facem pe superiorul fudul care e "scarbit de cloaca politicii romaneşti" (in timp ce respectivul, vezi Doamne, ar fi mai imaculat ca Fecioara Maria), mai bine acceptăm ideea că in Romania, ca dealtfel in orice altă ţară a lumii, de la USA la Republica Vanuatu, clasa politică are exact aceeaşi calitate ca şi media materialului uman care a generat-o.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Mar 12, 2007 9:24 am

irina8082 scrie:repet pt colegu: vezi ce mare neajuns e sa nu stii ideologie si sa fii manat ca o oaie?) doh!

Repet si eu, tot pentru Colegul: fereasca-te (si fereasca-ne) Dumnezeu sa fii vreodata subjugat de vreo ideologie! Irina draga, tu faci confuzii grave intre filosofie si ideologie, sau intre principii si ideologie...

[quote="Ghionoiul"]in Romania, ca dealtfel in orice altă]
De acord, dar sa nu uitam, apropos de cele de mai sus, ca calitatea (sic!) materialului uman mediu romanesc este rezultatul direct al aplicarii pe spinarea romanilor unei anumite ideologii.

Pe de alta parte, cineva (nu-mi aduc aminte cine) zicea ca "a crede in democratie inseamna a crede in intelepciunea colectiva a ignorantei individuale". :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde AlexN » Lun Mar 12, 2007 10:23 am

Howdy! Avand in vedere ca am renuntat sa mai citesc polemica filozofica iar despre politica mai bine imi tin gura, sa discutam despre ceva mai interesant... :n: Am vazut remarca Irinei despre muzica "digitala" vs. pick-up.

Intr-o situatie ideala, muzica inregistrata pe disc de pick-up ar trebui sa aiba calitate mai buna, deoarece nu sufera de eroarea de cuantizare care este inerenta oricarei conversii analog-digital. Eroarea de cuantizare apare in urma reprezentarii unui semnal analogic pe un numar finit de biti.

Intr-o situatie reala insa, orice inregistrare pe disc de pick-up va fi supusa unei uzuri mecanice si va mai avea si un zgomot de fond mare (alaturi de alte perturbatii, cum ar fi paraituri, etc). Zgomotul de cuantizare de care am vorbit mai devreme (si care apare in cazul sistemelor digitale) este insa absolut neglijabil, atunci cand esantioanele de sunet sunt reprezentate pe 16 biti. Nu cred ca exista vreo ureche omeneasca care sa perceapa acest zgomot, iar daca exista, aia sunt oameni supra-dotati.

Prin urmare, e complet absurd ca in ziua de azi sa preferi un disc de pick-up in locul unui CD! Plus ca mai e si problema gabaritului, pe care singura ai remarcat-o...

Daca vrei neaparat sa beneficiezi de inregistrari vechi, de valoare, dar care le-ai gasit doar pe pick-up, atunci iti sugerez sa imprumuti un pick-up de calitate f buna si cu iesire audio pe care s-o poti conecta la calculator. Inregistrezi apoi pe harddisk discul respectiv (avand grija sa nu dai volumul de la pick-up prea tare, ca altfel saturezi esantioanele :D) cu un program simplu pe care sigur il cunosti si il ai - Nero - si apoi elimini zgomotul de fond (folosind tot Nero). In final, poti imparti fisierul rezultat in mai multe parti, care sa corespunda miscarilor lucrarii, si il scrii pe un CD audio. Simplu si eficient! Acum vrei avea lucrarea pe un mediu modern de stocare si se va auzi in orice caz mult mai bine decat pe pick-up!

Intr-adevar, formatele MP3 si WMA presupun o compresie cu pierderi a semnalului audio. Pierderile astea sunt insa in asa fel gandite, incat urechea umana obisnuita nu le sesizeaza! Daca insa te chinuie ganduri negre din acest motiv, atunci cand convertesti un CD in MP3 (sau WMA) poti alege un bitrate mai mare (adica sunetul este codificat la o calitate mai mare, dar ceea ce presupune si mai multa memorie de stocare - iata compromisul tehnico-stiintific-ingineresc (sa stii ca si asta e o filozofie!) :n: ).

Ca te-am auzit despre casti si alte traductoare electro-acustice, iti pot da si aici un sfat general. In cazul in care vrei sa atasezi alte boxe la statia (amplificatorul) pe care il ai deja, ar fi bine ca puterea boxelor sa fie cam cu 25% mai mare decat puterea maxima pe care o poate debita statia. Motivul este foarte simplu (si incerc sa explic simplu): orice boxa are o zona de liniaritate si una de neliniaritate. In zona de liniaritate (si care se regaseste la puteri mici), sunetul este redat fidel. Daca maresti puterea, vei intra in zona de neliniaritate si vei avea parte de minunate distorsiuni, care iti vor incanta urechiusele gingase. Prin urmare, cea mai simpla metoda de a evita aceasta neplacere este sa eviti zona neliniara, prin folosirea unor boxe cu o putere suficient de mare, astfel incat sa nu ai niciodata nevoie sa le folosesti la puterea maxima!

In concluzie, foloseste CD-uri si MP3-uri cu incredere!
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Lun Mar 12, 2007 10:45 am

Ciuhandru scrie:De acord, dar sa nu uitam, apropos de cele de mai sus, ca calitatea (sic!) materialului uman mediu romanesc este rezultatul direct al aplicarii pe spinarea romanilor unei anumite ideologii.
In principiu de acord, comunismul a deteriorat serios calitatea umană a materialului romanesc. Nu e singurul factor, dar e cel mai important. Iar această deteriorare a inceput să se vadă cel mai clar abia după căderea tehnică a comunismului.
Partea plină a paharului e că orice societate poate evolua, in termeni de "conştiinţă civică", fără a depinde in totalitate de stimulii care vin din zona politicului. Cu alte cuvinte noi putem evolua independent de faptul că politicienii işi dau cu stangul in dreptul. Iar pe măsură ce evoluăm, calitatea politicienilor se va imbunătăţi.
íŽmi susţin optimismul cu un exemplu: aderarea Romaniei la UE e un rezultat al unei voinţe politice - deci iată că politica poate produce şi rezultate pozitive. Iar această voinţă politică a reflectat - in acest caz - dorinţa societăţii. Deci iată că evoluţia societăţii (prin evoluţia fiecăruia dintre noi) işi poate pune amprenta pe evoluţia politicului. Asta inseamnă o societate civilizată.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Mar 12, 2007 10:53 am

[quote="ghionoiul"]noi putem evolua independent de faptul că]
Pai tocmai asta spun si eu. Sunt prea preocupat de evolutia mea ca sa mai am timp de iesit in strada de dragul unor oameni pentru care n-am nici cel mai mic respect. :D

[quote="ghionoiul"]íŽmi susţ]
In principiu, de acord. Ramane insa intrebarea: daca "societatea" in ansamblu ar fi stiut exact ce inseamna UE in termeni nu numai de avantaje, ci si de dezavantaje, ar mai avut dorinta de a adera?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Ciuhandru » Lun Mar 12, 2007 11:00 am

Da, Ghionoiule, ai dreptate, in principiu. In ce priveste evolutia societatti civile, sunt si eu optimist ca si tine. Insa in ce priveste clasa politica, am mari rezerve. Speranta mea este ca si Romania va ajunge la starea de normalitate in care, indiferent de cat de cretini sau de rau-voitori sunt politicienii, societatea sa functioneze in parametrii nominali.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Lun Mar 12, 2007 11:03 am

Poate că nu. Ştii atitudinea romanului faţă de plăcinte şi război ;) chiar dacă plăcinta merită cu varf şi indesat sacrificiile războiului.
Important e că am ajuns să facem acest pas la care acum 15 ani nici nu indrăzneam să visăm. Deci nu suntem chiar iremediabili :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Mar 12, 2007 12:35 pm

Ghionoiule, de acord. Asta e si speranta mea: ca Romania va atinge cat mai repede starea de normalitate in care societatea sa functioneze indiferent de cine se intampla sa fie la putere.

Irina, ouale sparte de "rusul" Lenin-Ulianov le-am vazut, dar omleta, niciodata.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Lun Mar 12, 2007 2:17 pm

Ciuhandru, in RO deja se intamplă tot mai multe lucruri independent de mersul politicii, aşa cum şi trebuie dealtfel. Asta nu mă face să ignor politica, dar mă face să fiu mai puţin incrancenat ca alţii vizavi de disputele Băsescu - Tăriceanu, Băsescu - Parlament, putere - opoziţie, PNL-PD, dispute care nu-i pot polariza decat pe cei naivi.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde irina8082 » Lun Mar 12, 2007 2:24 pm

ghionoiul scrie:Foarte interesant? alunecarea spre politic?, chiar m? intrebam cand se va intampla :D
Dar decat s? ne pierdem vremea f?cand tapaj de "con?tiin?a civic?" ce nu se poate manifesta altfel decat f?cand agita?ie pro-B?sescu, sub pretextul sus?inerii lui madam Macovei - aceast? Jeanne d'Arc a Justi?iei romane -, sau decat s? facem pe superiorul fudul care e "scarbit de cloaca politicii romane?ti" (in timp ce respectivul, vezi Doamne, ar fi mai imaculat ca Fecioara Maria), mai bine accept?m ideea c? in Romania, ca dealtfel in orice alt? ?ar? a lumii, de la USA la Republica Vanuatu, clasa politic? are exact aceea?i calitate ca ?i media materialului uman care a generat-o.


ai dreptate. "parazitii se aduna nu mai acolo unde este mizerie fizica si morala". in general orice clasa politica este expresia poporului care l-a ales. si poate ca ne meritam carmacii, dar nu este o regula. ma mai gandesc.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde irina8082 » Lun Mar 12, 2007 2:43 pm

ghionoiul scrie:Foarte interesant? alunecarea spre politic?, chiar m? intrebam cand se va intampla :D
Dar decat s? ne pierdem vremea f?cand tapaj de "con?tiin?a civic?" ce nu se poate manifesta altfel decat f?cand agita?ie pro-B?sescu, sub pretextul sus?inerii lui madam Macovei - aceast? Jeanne d'Arc a Justi?iei romane -, sau decat s? facem pe superiorul fudul care e "scarbit de cloaca politicii romane?ti" (in timp ce respectivul, vezi Doamne, ar fi mai imaculat ca Fecioara Maria), mai bine accept?m ideea c? in Romania, ca dealtfel in orice alt? ?ar? a lumii, de la USA la Republica Vanuatu, clasa politic? are exact aceea?i calitate ca ?i media materialului uman care a generat-o.



de acord si cu asta: "parazitii se incuiba numai colo unde este mizerie fizica si morala". este logic ca o clasa politica este expresia unui popor. si poate ca ne meritam alesii sau 'alesii'.
. la o adica nazismul. nu filosofia nietzscheniana a fost factorul definitoriu al raspandirii si popularitatii conceptului de ubermensch. cercetari pe multe planuri pot confirma ca is are originea odata cu cea a momentului in care neamtul a capatat constiinta sa ca identitate istorica si sociala ( si psihologica sau psihotica - asta ca o apropiere de "substratul intunecat rus".) si ce proces face mann in doctor faustus!
ciuhandru zice ca o ideologi, o politica ar putea fi drept scuza, da nu prea cred io ca romanii sunt asa de straini de ideea de a pandi si invidia. de ce sa nu-i fie virata o suma de bani stand dupa draperie?
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

...............

Mesajde irina8082 » Lun Mar 12, 2007 2:49 pm

ghionoiul scrie:Foarte interesant? alunecarea spre politic?, chiar m? intrebam cand se va intampla :D
Dar decat s? ne pierdem vremea f?cand tapaj de "con?tiin?a civic?" ce nu se poate manifesta altfel decat f?cand agita?ie pro-B?sescu, sub pretextul sus?inerii lui madam Macovei - aceast? Jeanne d'Arc a Justi?iei romane -, sau decat s? facem pe superiorul fudul care e "scarbit de cloaca politicii romane?ti" (in timp ce respectivul, vezi Doamne, ar fi mai imaculat ca Fecioara Maria), mai bine accept?m ideea c? in Romania, ca dealtfel in orice alt? ?ar? a lumii, de la USA la Republica Vanuatu, clasa politic? are exact aceea?i calitate ca ?i media materialului uman care a generat-o.



de acord si cu asta: "parazitii se incuiba numai colo unde este mizerie fizica si morala". este logic ca o clasa politica este expresia unui popor. si poate ca ne meritam alesii sau 'alesii'.
. la o adica nazismul. nu filosofia nietzscheniana a fost factorul definitoriu al raspandirii si popularitatii conceptului de ubermensch. cercetari pe multe planuri pot confirma ca is are originea odata cu cea a momentului in care neamtul a capatat constiinta sa ca identitate istorica si sociala ( si psihologica sau psihotica - asta ca o apropiere de "substratul intunecat rus".) si ce proces face mann in doctor faustus!
ciuhandru zice ca o ideologi, o politica ar putea fi drept scuza, da nu prea cred io ca romanii sunt asa de straini de ideea de a pandi si invidia. de ce sa nu-i fie virata o suma de bani stand dupa draperie?
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

...............

Mesajde irina8082 » Lun Mar 12, 2007 2:51 pm

ghionoiul scrie:Foarte interesant? alunecarea spre politic?, chiar m? intrebam cand se va intampla :D
Dar decat s? ne pierdem vremea f?cand tapaj de "con?tiin?a civic?" ce nu se poate manifesta altfel decat f?cand agita?ie pro-B?sescu, sub pretextul sus?inerii lui madam Macovei - aceast? Jeanne d'Arc a Justi?iei romane -, sau decat s? facem pe superiorul fudul care e "scarbit de cloaca politicii romane?ti" (in timp ce respectivul, vezi Doamne, ar fi mai imaculat ca Fecioara Maria), mai bine accept?m ideea c? in Romania, ca dealtfel in orice alt? ?ar? a lumii, de la USA la Republica Vanuatu, clasa politic? are exact aceea?i calitate ca ?i media materialului uman care a generat-o.



de acord si cu asta: "parazitii se incuiba numai colo unde este mizerie fizica si morala". este logic ca o clasa politica este expresia unui popor. si poate ca ne meritam alesii sau 'alesii'.
. la o adica nazismul. nu filosofia nietzscheniana a fost factorul definitoriu al raspandirii si popularitatii conceptului de ubermensch. cercetari pe multe planuri pot confirma ca is are originea odata cu cea a momentului in care neamtul a capatat constiinta sa ca identitate istorica si sociala ( si psihologica sau psihotica - asta ca o apropiere de "substratul intunecat rus".) si ce proces face mann in doctor faustus!
ciuhandru zice ca o ideologi, o politica ar putea fi drept scuza, da nu prea cred io ca romanii sunt asa de straini de ideea de a pandi si invidia. de ce sa nu-i fie virata o suma de bani stand dupa draperie? si la urma urmei, nu siu cati romani, daca ii iei peste noapte de jos, n-or sa se preteze la aceleasi matrapalzacuri. "curat murdar, coane fanica!"
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

...............

Mesajde irina8082 » Lun Mar 12, 2007 2:52 pm

ghionoiul scrie:Foarte interesant? alunecarea spre politic?, chiar m? intrebam cand se va intampla :D
Dar decat s? ne pierdem vremea f?cand tapaj de "con?tiin?a civic?" ce nu se poate manifesta altfel decat f?cand agita?ie pro-B?sescu, sub pretextul sus?inerii lui madam Macovei - aceast? Jeanne d'Arc a Justi?iei romane -, sau decat s? facem pe superiorul fudul care e "scarbit de cloaca politicii romane?ti" (in timp ce respectivul, vezi Doamne, ar fi mai imaculat ca Fecioara Maria), mai bine accept?m ideea c? in Romania, ca dealtfel in orice alt? ?ar? a lumii, de la USA la Republica Vanuatu, clasa politic? are exact aceea?i calitate ca ?i media materialului uman care a generat-o.



de acord si cu asta: "parazitii se incuiba numai colo unde este mizerie fizica si morala". este logic ca o clasa politica este expresia unui popor. si poate ca ne meritam alesii sau 'alesii'.
. la o adica nazismul. nu filosofia nietzscheniana a fost factorul definitoriu al raspandirii si popularitatii conceptului de ubermensch. cercetari pe multe planuri pot confirma ca is are originea odata cu cea a momentului in care neamtul a capatat constiinta sa ca identitate istorica si sociala ( si psihologica sau psihotica - asta ca o apropiere de "substratul intunecat rus".) si ce proces face mann in doctor faustus!
ciuhandru zice ca o ideologi, o politica ar putea fi drept scuza, da nu prea cred io ca romanii sunt asa de straini de ideea de a pandi si invidia. de ce sa nu-i fie virata o suma de bani stand dupa draperie? si la urma urmei, nu siu cati romani, daca ii iei peste noapte de jos, n-or sa se preteze la aceleasi matrapalzacuri. "curat murdar, coane fanica!"

:n:
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde irina8082 » Lun Mar 12, 2007 3:13 pm

ghionoiul scrie:Foarte interesant? alunecarea spre politic?, chiar m? intrebam cand se va intampla :D
Dar decat s? ne pierdem vremea f?cand tapaj de "con?tiin?a civic?" ce nu se poate manifesta altfel decat f?cand agita?ie pro-B?sescu, sub pretextul sus?inerii lui madam Macovei - aceast? Jeanne d'Arc a Justi?iei romane -, sau decat s? facem pe superiorul fudul care e "scarbit de cloaca politicii romane?ti" (in timp ce respectivul, vezi Doamne, ar fi mai imaculat ca Fecioara Maria), mai bine accept?m ideea c? in Romania, ca dealtfel in orice alt? ?ar? a lumii, de la USA la Republica Vanuatu, clasa politic? are exact aceea?i calitate ca ?i media materialului uman care a generat-o.


ai dreptate. "parazitii se aduna nu mai acolo unde este mizerie fizica si morala". in general orice clasa politica este expresia poporului care l-a ales. si poate ca ne meritam carmacii, dar nu este o regula. ma mai gandesc.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde irina8082 » Lun Mar 12, 2007 3:54 pm

ghionoiul scrie:Foarte interesant? alunecarea spre politic?, chiar m? intrebam cand se va intampla :D
Dar decat s? ne pierdem vremea f?cand tapaj de "con?tiin?a civic?" ce nu se poate manifesta altfel decat f?cand agita?ie pro-B?sescu, sub pretextul sus?inerii lui madam Macovei - aceast? Jeanne d'Arc a Justi?iei romane -, sau decat s? facem pe superiorul fudul care e "scarbit de cloaca politicii romane?ti" (in timp ce respectivul, vezi Doamne, ar fi mai imaculat ca Fecioara Maria), mai bine accept?m ideea c? in Romania, ca dealtfel in orice alt? ?ar? a lumii, de la USA la Republica Vanuatu, clasa politic? are exact aceea?i calitate ca ?i media materialului uman care a generat-o.


tre sa-ti dau dreptate. "parazitii se incuiba numai acolo unde exista mizerie fizica si morala". e logic ca o clasa politica este expresia (alegerii) unui popor. poate ca ne meritam carmacii. sincera sa fiu n-as avea retineri sa cred ca un roman din popor (dintre aia care condamna nemultumit), adus, teoretic peste noapte intr-un fotoliu ministerial, n-ar da dovda de aceeasi repacitate si fanariotism.
ciuhandru zicea ceva de ideologie. io cre ca tine de filonul neaos-roman (nu zic ca nu exista si exceptii) inclinatia catre invidie si viclenie, (va rog nu aruncati cu rosii prea tare!).
nu-i asa ca-i mai usor (oriental) sa ti se vireze 'atentii' si bani, in timp ce tu stai dupa draperie?
asa si cu nazismul la nemti. degeaba dau aia vina pe nietzsche si hitler. si ce proces face mann in doctor faustus!

deci, ciuhandrule, cum facem cu definitia:n: ideologiei? n-am zis ca-i filosofie curata, ci filosofie grefata pe un context istoric, social la un moment dat; tunci cand frustrari din popor plus ceva psihoza isi arunca semintele.
ca , la urma urmei, nu inteleg de as fi facut filosofie curata la toate cursurile de ideologii politice din facultate. daca gresesc, astept lamuriri. n-as vrea sa am asemenea carenta:D
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Lun Mar 12, 2007 4:33 pm

irina8086 scrie:sincera sa fiu n-as avea retineri sa cred ca un roman din popor (dintre aia care condamna nemultumit), adus, teoretic peste noapte intr-un fotoliu ministerial, n-ar da dovda de aceeasi repacitate si fanariotism.
Sunt perfect de acord. De multe ori m-am intrebat, foarte sincer cu mine insumi, cum aş reacţiona eu dacă aş avea putere de decizie cată au ăştia şi aş fi pus in faţa unei tentaţii cu multe zerouri... Vocea dinlăuntrul meu s-a grăbit să răspundă ferm "nu aş ceda !" Dar oare socoteala din targ s-ar potrivi cu cea de acasă ? Noroc că nu o să nu ajung niciodată in situaţia de a afla :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Lun Mar 12, 2007 4:34 pm

irina8086 scrie:sincera sa fiu n-as avea retineri sa cred ca un roman din popor (dintre aia care condamna nemultumit), adus, teoretic peste noapte intr-un fotoliu ministerial, n-ar da dovda de aceeasi repacitate si fanariotism.
Sunt perfect de acord. De multe ori m-am intrebat, foarte sincer cu mine insumi, cum aş reacţiona eu dacă aş avea putere de decizie cată au ăştia şi aş fi pus in faţa unei tentaţii cu multe zerouri... Vocea dinlăuntrul meu s-a grăbit să răspundă ferm "nu aş ceda !" Dar oare socoteala din targ s-ar potrivi cu cea de acasă ? Noroc că nu o să nu ajung niciodată in situaţia de a afla :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde irina8082 » Lun Mar 12, 2007 5:48 pm

ghionoiul scrie:Foarte interesant? alunecarea spre politic?, chiar m? intrebam cand se va intampla :D
Dar decat s? ne pierdem vremea f?cand tapaj de "con?tiin?a civic?" ce nu se poate manifesta altfel decat f?cand agita?ie pro-B?sescu, sub pretextul sus?inerii lui madam Macovei - aceast? Jeanne d'Arc a Justi?iei romane -, sau decat s? facem pe superiorul fudul care e "scarbit de cloaca politicii romane?ti" (in timp ce respectivul, vezi Doamne, ar fi mai imaculat ca Fecioara Maria), mai bine accept?m ideea c? in Romania, ca dealtfel in orice alt? ?ar? a lumii, de la USA la Republica Vanuatu, clasa politic? are exact aceea?i calitate ca ?i media materialului uman care a generat-o.


tre sa-ti dau dreptate. "parazitii se incuiba numai acolo unde exista mizerie fizica si morala". e logic ca o clasa politica este expresia (alegerii) unui popor. poate ca ne meritam carmacii. sincera sa fiu n-as avea retineri sa cred ca un roman din popor (dintre aia care condamna nemultumit), adus, teoretic peste noapte intr-un fotoliu ministerial, n-ar da dovda de aceeasi repacitate si fanariotism.
ciuhandru zicea ceva de ideologie. io cre ca tine de filonul neaos-roman (nu zic ca nu exista si exceptii) inclinatia catre invidie si viclenie, (va rog nu aruncati cu rosii prea tare!).
nu-i asa ca-i mai usor (oriental) sa ti se vireze 'atentii' si bani, in timp ce tu stai dupa draperie?
asa si cu nazismul la nemti. degeaba dau aia vina pe nietzsche si hitler. si ce proces face mann in doctor faustus!

deci, ciuhandrule, cum facem cu definitia:n: ideologiei? n-am zis ca-i filosofie curata, ci filosofie grefata pe un context istoric, social la un moment dat; tunci cand frustrari din popor plus ceva psihoza isi arunca semintele.
ca , la urma urmei, nu inteleg de as fi facut filosofie curata la toate cursurile de ideologii politice din facultate. daca gresesc, astept lamuriri. n-as vrea sa am asemenea carenta:D
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde irina8082 » Lun Mar 12, 2007 6:21 pm

ghionoiul scrie:Foarte interesant? alunecarea spre politic?, chiar m? intrebam cand se va intampla :D
Dar decat s? ne pierdem vremea f?cand tapaj de "con?tiin?a civic?" ce nu se poate manifesta altfel decat f?cand agita?ie pro-B?sescu, sub pretextul sus?inerii lui madam Macovei - aceast? Jeanne d'Arc a Justi?iei romane -, sau decat s? facem pe superiorul fudul care e "scarbit de cloaca politicii romane?ti" (in timp ce respectivul, vezi Doamne, ar fi mai imaculat ca Fecioara Maria), mai bine accept?m ideea c? in Romania, ca dealtfel in orice alt? ?ar? a lumii, de la USA la Republica Vanuatu, clasa politic? are exact aceea?i calitate ca ?i media materialului uman care a generat-o.



tre sa-ti dau dreptate. "parazitii se incuiba numai acolo unde exista mizerie fizica si morala". e logic ca o clasa politica este expresia (alegerii) unui popor. poate ca ne meritam carmacii. sincera sa fiu n-as avea retineri sa cred ca un roman din popor (dintre aia care condamna nemultumit), adus, teoretic peste noapte intr-un fotoliu ministerial, n-ar da dovda de aceeasi repacitate si fanariotism.
ciuhandru zicea ceva de ideologie. io cre ca tine de filonul neaos-roman (nu zic ca nu exista si exceptii) inclinatia catre invidie si viclenie, (va rog nu aruncati cu rosii prea tare!).
nu-i asa ca-i mai usor (oriental) sa ti se vireze 'atentii' si bani, in timp ce tu stai dupa draperie?
asa si cu nazismul la nemti. degeaba dau aia vina pe nietzsche si hitler. si ce proces face mann in doctor faustus!

deci, ciuhandrule, cum facem cu definitia:n: ideologiei? n-am zis ca-i filosofie curata, ci filosofie grefata pe un context istoric, social la un moment dat; tunci cand frustrari din popor plus ceva psihoza isi arunca semintele.
ca , la urma urmei, nu inteleg de as fi facut filosofie curata la toate cursurile de ideologii politice din facultate. daca gresesc, astept lamuriri. n-as vrea sa am asemenea carenta:D
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde irina8082 » Lun Mar 12, 2007 6:24 pm

ghionoiul scrie:Foarte interesant? alunecarea spre politic?, chiar m? intrebam cand se va intampla :D
Dar decat s? ne pierdem vremea f?cand tapaj de "con?tiin?a civic?" ce nu se poate manifesta altfel decat f?cand agita?ie pro-B?sescu, sub pretextul sus?inerii lui madam Macovei - aceast? Jeanne d'Arc a Justi?iei romane -, sau decat s? facem pe superiorul fudul care e "scarbit de cloaca politicii romane?ti" (in timp ce respectivul, vezi Doamne, ar fi mai imaculat ca Fecioara Maria), mai bine accept?m ideea c? in Romania, ca dealtfel in orice alt? ?ar? a lumii, de la USA la Republica Vanuatu, clasa politic? are exact aceea?i calitate ca ?i media materialului uman care a generat-o.


tre sa-ti dau dreptate. "parazitii se incuiba numai acolo unde exista mizerie fizica si morala". e logic ca o clasa politica este expresia (alegerii) unui popor. poate ca ne meritam carmacii. sincera sa fiu n-as avea retineri sa cred ca un roman din popor (dintre aia care condamna nemultumit), adus, teoretic peste noapte intr-un fotoliu ministerial, n-ar da dovda de aceeasi repacitate si fanariotism.
ciuhandru zicea ceva de ideologie. io cre ca tine de filonul neaos-roman (nu zic ca nu exista si exceptii) inclinatia catre invidie si viclenie, (va rog nu aruncati cu rosii prea tare!).
nu-i asa ca-i mai usor (oriental) sa ti se vireze 'atentii' si bani, in timp ce tu stai dupa draperie?
asa si cu nazismul la nemti. degeaba dau aia vina pe nietzsche si hitler. si ce proces face mann in doctor faustus!

deci, ciuhandrule, cum facem cu definitia:n: ideologiei? n-am zis ca-i filosofie curata, ci filosofie grefata pe un context istoric, social la un moment dat; tunci cand frustrari din popor plus ceva psihoza isi arunca semintele.
ca , la urma urmei, nu inteleg de as fi facut filosofie curata la toate cursurile de ideologii politice din facultate. daca gresesc, astept lamuriri. n-as vrea sa am asemenea carenta:D
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde colegu » Lun Mar 12, 2007 6:29 pm

diferenţa dintre jeana dearc şi fecioara maria e că prima-i personaj public a doua nu.
bineinţeles n-o luaţi ad literam.

toţi suntem oameni şi toţi suntem supuşi greşelii.
dar una e să greşeşti in numele tău şi pentru tine, şi alta e s-o faci in numele poporului.
şi n-ar fi asta cine ştie ce, dacă ţi-ai cere scuze, dar din contră, indiferent de ceea ce fac politicienii, cu mai mult tupeu ies in faţă şi zic că ei n-au făcut decat bine pentru popor.
exemple sunt carcă - dar parcă nimic nu se compară cu muscă şi parlita aia de blondă - elena cocoş.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde irina8082 » Mar Mar 13, 2007 3:58 am

ghionoiul scrie:In principiu de acord, comunismul a deteriorat serios calitatea uman? a materialului romanesc. Nu e singurul factor, dar e cel mai important. Iar aceast? deteriorare a inceput s? se vad? cel mai clar abia dup? c?derea tehnic? a comunismului.
Partea plin? a paharului e c? orice societate poate evolua, in termeni de "con?tiin?? civic?", f?r? a depinde in totalitate de stimulii care vin din zona politicului. Cu alte cuvinte noi putem evolua independent de faptul c? politicienii i?i dau cu stangul in dreptul. Iar pe m?sur? ce evolu?m, calitatea politicienilor se va imbun?t??i.
íŽmi sus?in optimismul cu un exemplu: aderarea Romaniei la UE e un rezultat al unei voin?e politice - deci iat? c? politica poate produce ?i rezultate pozitive. Iar aceast? voin?? politic? a reflectat - in acest caz - dorin?a societ??ii. Deci iat? c? evolu?ia societ??ii (prin evolu?ia fiec?ruia dintre noi) i?i poate pune amprenta pe evolu?ia politicului. Asta inseamn? o societate civilizat?.


ghionoiule, inca o chestie. spui ca aderarea la ue este urmarea vointei populare pe care , prin parghii, traducere legislativa si administrativa a fost
infaptuita de catre organismul politic. deci, vointa populara precede in acest caz intreprinderea guvernamentala. daca am inteles bine, conceptul de 'europenizare', s-a cristalizat la nivel societal inainte de a fi 'constientizat de institutiile de conducere.
pai nu-i invers?
de cand tanti floarea sau muncitoarea de la filatura stie ce-i aia unificare europeana, cu ce se mananca? de cand au prins a visa la o asemenea orchestratie administrativa la nivel continental.?ideea respectiva s-a concretizat, prin anii 60-70 parca, in vest si a devenit fapt odata cu tratatul de la maastrich.
nu-i mai corect sa ne gandim la inversarea procesului, mai ales ca am auzit de foarte multe ori, de la vladica pana la opinca, exprimare a indoielilor, neincrederii si lipsei de informatii cu privire la acest fenomen?
sa marturisim mai bine ca inca nici noi nu stim ce o sa implice toata aceasta harababura (de ex: 'organizarea' si poate anularea transhumantei, dupa standarde vestice ,mi-e groaza numai cand ma gandesc). nu mai spun ca americanii, sau mai bine zis vestici din america m-au avertizat, probabil din colegialitate, ca o sa fie jale pt ceva timp, unul din ei fiind italian. ca or sa creasca preturile la nivel vestic in timp ce salariile or sa stagneze. dar probabil ca sunteti si voi la curent. dar ganditi-va la nivelul economic al italiei sau poloniei la integrare. tare mi-e ca o sa mai trecem odata prin alti 17 ani de tranzitie, pana or sa se mai calmeze apele.
deci, cine stie ce sfori se trag si ce intelegeri exista la nivel politic europen. ce comisioane mai incaseaza ai nostrii pt a ne integra si a ajunge la nivel civilizational de apus. doar au fost nenumarate scandaluri cu licitatii castigate 'pe drept' asupra unor companii si regii autonome de catre firme si concerne europene. deci, nu toata lumea e curata si 'deontologica' p-afara. ca resurse, inca mai avem.
cel mai tare am fost indignata acum cateva luni cand am auzit rezultatele evaluarii vitei de vie romaneasca de catre smecheri ,'specialisti' in horticultura europeni. 90% este hibrid, 'cancerigena', chipurile. deci o sa mai vina un burebista sa le arda, ca prea suntem betivi!
chit ca o sa sariti de pe scaune, eu il apreciez pe ceausescu pt independenta , neatarnarea tarii noastre mai bine de 25 de ani. cred ca fost singura perioada din istoria romaniei in care n-a trebuit sa dam bir si socoteala la nimeni. si nu s-a speriat nici e moscova , a dansat cot la cot si cu nixon si ii reducea imediat la tacere pe unguri amenintand cu bomba atomica, atunci cand aminteau astia de retrocedare. sarac, da mandru. ASTA E PAREREA MEA.

revenind de unde am plecat, spuneam ca romanii nu stiu precis cu ce se mananca aceasta aderare, si de aia au purces in 2003 la referendum. care referendum, a fost organizat de politic, fara a aduce la cunostinta populatiei tot ce o sa implice treba asta.
deci, de la politic la social, ghionoiule.
Avatar utilizator
irina8082
Junior Member
 
Mesaje: 356
Membru din: Joi Feb 08, 2007 12:00 am

Mesajde Buddha » Sâm Mar 31, 2007 6:18 pm

[quote="colegu"]http://en.wikipedia.org/wiki/Schopenhauer's_criticism_of_the_proofs_of_the_Parallel_Postulate

citiţ]

Mai Colegule, dar esti culmea. Te-ai luat de Brahms, acum vad ca te iei si de Schopi, eu cred ca te excita varfurile prea tare... ~p

Mai bine fa-l cretin pe Liiceanu, mi se pare Prostia la pas.Rar poti vedea un om care a citit atit de mult, care iubeste atit de mult filosofia si care in acelasi timp este atit de limitat si imbecil... :cow:
O curiozitate a naturii...acest Liiceanu Gabriel. La asa sensibilitate , merita si el un pic mai multa inteligenta... ~p
Buddha
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Mar 25, 2007 9:13 pm
Localitate: Oriunde in alta parte

Anterior

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron