Ciondaneli si convorbiri cu muzica: stiinta, religie si desigur... muzica

cea mai culta dintre ele, asa numita muzica clasica

Moderator: ghionoiul

Mesajde ghionoiul » Mie Oct 25, 2006 12:22 pm

Pentru că aşa a demonstrat Kepler :D
Colegule, exprimarea cu forţa centrifugă o fi agramată dpdv ştiinţific, dar părerea mea e că iar te legi de forme fără fond. Ai să respingi geografia in ansamblul ei pentrcu că un oarecare a zis "forţă centrifugă" in loc de "forţă centrifugă de inerţie" ? Sau şi mai corect "inerţia care se manifestă conform principiului 1 sau 2 al mecanicii - scuze, nu mai reţin exact numerotarea - (de ce nu a demonstrat nimeni principiile astea, apropo ? le luăm de bune pur şi simplu fără să ne explice cineva DE CE ? :D ) atunci cand asupra unui corp se exercită o forţă de tip centripet". Poate că autorul propoziţiei ştia foarte bine diferenţa, dar, dacă vrei să vorbeşti cu publicul larg, la Teleenciclopedia, e bine să foloseşti termeni pe inţelesul poporului - forţa centrifugă, greutate de X kg - chiar dacă e incorect ştiinţific. Ai găsit tu pretext să iei geografia in tărbacă pe chestia asta...
Şi iar revin la o idee pe care am spus-o mai demult - suntem neamu' lu' Văicăreală. "Lumea moare de foame şi cutare patron de club vrea nocturnă la stadion !". Spre surprinderea mea, colegu s-a declarat adeptul acestui tip de gandire, aşa că nu mă mai mir că are o problemă cu geografia din cauza forţei cetrifuge :D

Edit
colegu scrie:darwinist catolic convins
Personal cu vă]de ştiinţă[/b] care contestă valabilitatea evoluţionismului darwinist...
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Oct 25, 2006 12:36 pm

AlexN scrie: intrebarea ta este foarte corecta. Dar si cam greu de raspuns la ea...


Atunci alta mai simpla: de ce un corp isi pastreaza starea de repaus sau miscare rectilinie uniforma atat timp cat asupra lui nu actioneaza nici o forta exterioara?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Mie Oct 25, 2006 1:19 pm

Ciuhandrule, nu cred că-ţi va răspunde nici Alex, nici Colegu la aşa o provocare ordinară :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde AlexN » Mie Oct 25, 2006 3:59 pm

Ti-as raspunde pentru ca asa a postulat Newton intr-unul din principiile sale. Dar o sa ma intrebi de ce e asa, de unde vine postulatul asta. Din pacate, eu nu stiu. Este posibil sa existe o explicatie, dar eu unul nici n-o cunosc si nici nu ma duce capul s-o deduc. O sa intreb si eu un fizician teoretician si o sa va impartasesc raspunsul (cand si daca primesc unul ;w )
Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mie Oct 25, 2006 4:15 pm

Alex, nu te mai deranja. Principiile astea ale fizicii sunt ca şi axiomele din matematică. La urma urmei e vorba de ceva de bun simţ empiric. Nici nu trebuie demonstrate.
Chestia e că Colegu, revoltat nevoie mare că climatologia nu-i in stare să-i explice cu ipoteză, concluzie şi demonstraţie de ce clima din Madeira evoluează altfel decat cea din Baleare, n-are in schimb nici o problemă cu fizica sa iubită, bazată pe nişte principii la fel de puţin demonstrabile logic ca şi fenomenele pomenite.
Şi la urma urmei, dacă mi se permite o răutate - aceea de a fi puţin avocatul diavolului - de ce aş aprecia nişte savanţi pentru care cercetarea se rezumă la a merge pe firul logic al unor relaţii matematice care rezultă una din alta, precum Tezeu pe firul Ariadnei, şi nu aş aprecia mai mult savanţi care lucrează cu fenomene ce scapă logicii matematice primare şi nu se supun unor formule (poate doar celor din domeniul oricum destul de ceţos al probabilisticii) ? Din acest pdv, cercetarea climatologică, vulcanologică, seismologică, ecologică, ca să nu mai zic de tot ce intră in domeniul incă misterios al biologiei, zic eu că merită şi mai mult respect.
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Oct 25, 2006 4:40 pm

[quote="ghionoiul"]de ce aş]

==D ==D ==D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Mie Oct 25, 2006 4:47 pm

Mersi, dar nu doresc aplauze, pentru simplul fapt că eu insumi nu sunt de acord cu pasajul respectiv :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Oct 25, 2006 4:59 pm

[quote="ghionoiul"]Mersi, dar nu doresc aplauze, pentru simplul fapt că]

Atunci nu le lua in serios mai mult decat e necesar :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mie Oct 25, 2006 5:59 pm

de ce se atrag două corpuri după legea cutare?
cum bine a spus ghionoiul n-aş putea spune de ce, şi eram sigur că o să faci ceva să ajungi la principii, dar aş putea să accept că acele corpuri se atrag?
pe cale experimentală ajung la o formulă care este destul de intuitivă..
de ce pătratul distanţei? de ce nu cubul, de ce nu 3/4?
din păcate la forţa gravitaţională n-aş putea spune de ce,trecand peste ceea ce arată constatarea experimentală, insă la forţa electrică aş putea demonstra acest lucru - adică invers proporţionalitatea cu pătratul distanţei.

in fond, pe baza acestor principii, putem explica fenomene niţel mai complexe.
este la fel de greu să spunem de ce au corpurile masă, sarcină, de ce microparticulele au spin, stranietate, de ce E = mc²,de ce rotorul intensităţii campului magnetic este proporţional cu densitatea de curent + variaţia intensităţii campului electric in timp(başca nişte constante pe ici pă colo) şamd..
in fond oferirea unor modele plauzibile este extrem de grea, chiar dacă nu se poate demonstra, e ca un soi de lege divină ce aşteaptă să fie descoperită.

principiile nu-mi explică nimic, ele spun doar cum stau lucrurile, şi de regulă, principiile pică numai in urma experienţei.am avut vreo carcă de modele atomice, şi fiecare şi-a arătat neajunsurile, e o artă să vezi ce model explică cel mai bine realitatea, acest model ajutandu-te să-ţi explici fenomenele mai complexe.

avantajul matematicii este că este total abstractă, odată regulile acceptate totul decurge pe un fir logic extrem de bine stabilit, schimbatul regulilor doar schimbă jocul nu şi firul logic.

ştiinţa nu se face nici la telenciclopedia nici la discavări şi nici pe wikipedia.
este absurd ca un om de ştiinţă să-şi modifice limbajul ca să priceapă publicul.
ainsţain n-a fost inţeles şi nici nu e inţeles nici acum in medii academice.
tocmai de asta il apreciez pe ainştain, că a avut o minte brici, şi a văzut lucrurile fără a se baza pe experienţă.
nu spun că modelul lui e sotto :)), se prea poa să fie perfectibil.

din fericire natura nu se comportă precum o funcţie de genul random().
şi cele mai complexe evenimente au o cauză.asta numai dacă luăm de bune principiile fizicii, pentru că orice ştiinţă naturală trebuie să le ia de bune!
şi geografia este o ştiinţă a naturii, geografii nu trebuie să uite acest lucru, mai ales gigelul cu forţa lui centrifugă :))

corect ghionoiule, ai văzut foarte bine, eu am o problemă cu forma fără fond, nimic mai adevărat, şi totodată sunt adeptul pieptănatului cand lumea moare de foame, eu nu sunt lumea, şi nu mă pieptăn pe foamea ei.

lăsand băşcălia,
de ce aş aprecia nişte savanţi pentru care cercetarea se rezumă la a merge pe firul logic al unor relaţii matematice care rezultă una din alta...

nu te pune nimeni, poţi aprecia ce vrei, la fel cum şi eu pot face acelaşi lucru.
tocmai de aia nu ne plac compoziţiile "logice" gen xenakis sau cacofonisme gen şí¶nberg..

vorba lu maldăr şi scali. adevărul e dincolo de noi :)
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Mie Oct 25, 2006 6:33 pm

[quote="colegu"]de ce se atrag două]

Asta vroiam sa aud de la tine. Prin urmare, esti de acord ca fizica nu explica "de ce" se petrec anumite lucruri, ci "cum" se petrec ele?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mie Oct 25, 2006 7:23 pm

corect, insă n-aş putea postulă că alizeul bate de la sud la nord pe data de 13 că aşa vrea el, că in rusia e climă continentală excesivă doar toamna tot că aşa vrea ea, sau cand e presiunea atmfosferică mică stă să plouă că aşa merg lucrurile.
la modul cel mai serios, driftul continentelor şi căutarea cauzelor de ce apare mi se pare o treabă cat se poate de serioasă şi grea pe deasupra. a veni cu un model plauzibil e destul de greu.
insă de la asta pană la pura constatare că temperatura medie in varful bălţii e de 23°C in decursul unui an, că densitatea populaţiei in acelaşi loc e de 3,4 persoane/km², că 95 % sunt kirghizi şi restul pană la 100 % sunt copii fino-ugrico-semiţi e cale luuuuungă.

bine că nu discutăm de ştiinţa numită sociologie sau drept, că se lua ghionoiul cu mainile de cap şi-l pufnea rasul de pica de pe scaun dacă stătea să mă asculte :D
nu-i vorbă, că dacă mai continuam discuţia pe topicul lui şubi şi brams poate că-i şi apuca acu sughiţul in timp ce-l acompaniau pe Sfantul Petru la un cvintet cu clavecin in sala de mese a Raiului.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Mie Oct 25, 2006 7:33 pm

[quote="colegu"]insă]

Inca o data iti spun: daca asta crezi tu ca inseamna geografie si cu asta se ocupa geografii la ora actuala, te inseli. Nu confunda manualele de scoala cu stiinta pe care sunt presupuse a o reprezenta. Daca ma iau dupa manualele de fizica, atunci o pot defini fara probleme ca stiinta care se ocupa de miscarea saniilor pe derdelus, de ciocnirea bilelor de biliard sau de lantisoarele care aluneca pe marginea mesei. Iar matematica ar fi stiinta despre cum te convinge un profesor cat de destept e el si cat de prost esti tu, elevul :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Mie Oct 25, 2006 8:26 pm

hehe, şi cu ce-am zis eu mai sus a umplut un gigel o teză de doctorat, şi ghici ce, acu e doctor, probabil la fel de doctor cum e şi mischie, cel răsanchetat la DNA, ex PNA.

chiar sunt curios, care-s actualele ramuri in care se face cercetare in geografie, şi in care se aruncă banii cu duiumul cum se aruncă in laboratoarele de la CERN sau mai ştiu eu unde.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ghionoiul » Joi Oct 26, 2006 8:08 am

Geografie vs. fizică.
Geografie: Simfonia Alpilor, Impresii braziliene, Vltava (de fapt tot ciclul "Patria lui"), Marea, Harold in expediţie in Italia, Hebridele şi in mod sigur etc.
Fizică: piesele pentru vioară cu sunete subarmonice compuse de japoneza aia am uitat cum o cheamă.
:D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Joi Oct 26, 2006 8:19 am

[quote="ghionoiul"]Geografie vs. fizică]

Nea Ghionoiule, nu's cum se face, da-n ultima vreme ne-ntelegem de minune :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Joi Oct 26, 2006 8:36 am

Ok, enjoy the moment, că nu se ştie cat durează ~p
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Joi Oct 26, 2006 9:03 am

[quote="ghionoiul"]Ok, enjoy the moment, că]

Ei, nu, ca e din ce in ce mai bine :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Joi Oct 26, 2006 10:34 am

hai că valtava inţeleg de ce vine la capitolul geografie, dar ce treabă ar cimitirul vişehrad sau şarka, gigica războinică care-şi vinde soţu , dacă mai ţiu eu bine minte.

ca să nu mai spun că toate compoziţiile astea cu teme cvasi geografice, au la bază banalul oscilator armonic,bineinţeles domeniul geografiei.

repet intrebarea ciuhandrule: care-s actualele ramuri in care se face cercetare in geografie?

dar să fim cinstiţi, dacă tot e să menţionăm compoziţii cu nume cu rezonanţă geografică, de ce să nu menţionăm şi muzica sferelor,sfarşitul timpului,vantul stelar,umbre, einştein pe plajă :D sau mai ştiu eu ce?
nu-i vorbă, că din prima categorie a enumerat ghionoiul o grăma de bun simţ, e drept că eu m-am cam scremut să găsesc exponenţii celei de-a doua categorii, dar deh, muzica contemporană e la inceput.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Joi Oct 26, 2006 10:46 am

colegu scrie:repet intrebarea ciuhandrule: care-s actualele ramuri in care se face cercetare in geografie?


http://www.geog.ox.ac.uk/

http://www.geog.cam.ac.uk/research/

http://geoweb.princeton.edu/

http://eapsweb.mit.edu/

http://www.gps.caltech.edu/research/research.html

Mai vrei? :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ghionoiul » Joi Oct 26, 2006 11:35 am

[quote="colegu"] dar deh, muzica contemporană]Ba dimpotrivă, muzica contemporană are lungi tradiţii ! Era la modă incă pe vremea lui Bach :D
Picus canus
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde colegu » Joi Oct 26, 2006 3:00 pm

aşa da, şi incă inainte cu cateva milenii dacă nu mă-nşel, ceea ce n-ar fi exclus.

Mai vrei?

nu mulţumesc, sunt fericit să ştiu că geografii sunt şi ei ocupaţi cu ceva.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde ploiesteanu » Joi Oct 26, 2006 7:18 pm

Stiti si alta lucrare pentru viola in afara de Harold in Italy?
ploiesteanu
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Oct 09, 2006 6:22 pm
Localitate: ploiesti

Mesajde Ciuhandru » Vin Oct 27, 2006 8:18 am

ploiesteanu scrie:Stiti si alta lucrare pentru viola in afara de Harold in Italy?


Concertul pentru viola si orchestra de Bartok.

Sonate pentru viola solo si viola si pian de Hindemith.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Ciuhandru » Vin Oct 27, 2006 11:37 am

AlexN scrie:avem nevoie de oameni de stiinta si avem nevoie de cat mai multi!


Avem nevoie de cat mai multi oameni de stiinta care sa aiba si constiinta. Pe stiinta fara constiinta nu dau doi bani si prefer oricand un ignorant cu caracter unui savant ticalos.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Vin Oct 27, 2006 1:23 pm

adică vezi dom'le o descoperire ştiinţifică se poa să fie imorală.dacă la modă erau ignoranţii şi conservatorii, la ora actuală nu eram coboraţi din copaci, şi la capitolul muzică aveam cel mult zăngănitul fierului abia descoperit.

de ce să considerăm savantul automat şi ticălos? ca să nu mai pun că e mai probabil ca ignorantul, in ignoranţa lui să posede mai degrabă această "calitate" - ticăloşenia.

şi consider că am trecut peste gluma "ignorant cu caracter" :D
da chiar, ai vorbit serios?
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Vin Oct 27, 2006 1:42 pm

[quote="colegu"]ş]

Cat se poate de serios. Vrei sa-ti repet ce am spus? O fac: prefer oricand un ignorant, un necioplit, un necultivat, un "barbar" lipsit de stiinta, rafinament si simt estetic, dar moral, unui hiper-intelectual fara moralitate. Vrei exemple? Pot sa-ti dau nenumarate, dar cred ca le gasesti si singur.

Si inca un lucru: "stiinta" sau "nestiinta" nu au nimic de-a face cu caracterul si moralitatea cuiva. Gasesti oameni de caracter si oameni de nimic si la coarnele plugului si la CERN (ca tot iti place tie acolo).
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Vin Oct 27, 2006 4:14 pm

moralitatea e o chestiune subiectivă, dacă-mi poţi demonstra că nu-i aşa iţi voi da dreptate. pană una alta eu cred că conştientizarea moralului o face mult mai bine un om de ştiinţă decat badea ghoe de la coada plugului care n-are niciun fel de stres că-i dă cu securea-n cap la viţel, sau o căpiază-n bătaie pe nevastă c-aşa-i dictează alcolemia.

ceea ce spui tu e o utopie, ca să nu zic enormitate, hai să-i facem pioşi şi morali şi blanzi pe brute şi ticăloşi,netrebnici şi imorali pe oamenii de spirit.
există uscături in fiecare pădure, dar nici astea nu-s distribuite după bunul lor plac.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Vin Oct 27, 2006 4:17 pm

[quote="colegu"]ceea ce spui tu e o utopie, ca să]

Daca asta ai inteles tu din ce am spus eu inseamna ca ai mari probleme cu logica :D.

Concret, ca poate asa inteelgi mai bine: o prefer oricand pe Elisabeta Rizea lui Razvan Theodorescu.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde colegu » Vin Oct 27, 2006 6:45 pm

marele om de ştiinţă răzvan teodorescu, marele savant de renume exemplar.. hahaha
Daca asta ai inteles tu din ce am spus eu inseamna ca ai mari probleme cu logica

in aceeaşi ordine de idei asta aş putea spune şi eu, n-o fac deşi tocmai am făcut-o.
e o probabilitate mult mai mare să găseşti un imoral printre nea ghí¶ decat un "caracter", sau un netrebnic printre oamenii de spirit..
a nu se confunda oamenii de spirit cu spoiţii superficial - pe care-i vedem deseori chiar la teve jucand(prost) rolul omului de cultură & şit care le ştie pe toate.

in exemplul dat de tine şi eu o prefer pe gagica(deşi in afară de 3 reclame din caţavencu mare branză nu ştiu despre ea, şi mai mult ca sigur mai mult imi scapă decat nu-mi scapă ) in detrimentul lui vasilache, şi eventual prefer o turmă de mană de lucru buni la sapă şi cu minte inceată deca o şleahtă de gigei suficient de dotaţi pentru a face bani dar insuficient pentru a face artă/ştiinţă/uatevă.

edit:pp că nu trebuie să mai specific că expresia om sărac la minte dar perfect moral e total deplasată chiar dacă moralitatea ar fi ceva absolut, şi asta pentru că orice om este supus păcatului.
http://colegu.no-ip.org/muzica/ - de la rautavaara la nørgård....
un computator fără windoze e ca o prăjitură cu ciocolată fără muştar
Avatar utilizator
colegu
Junior Member
 
Mesaje: 1021
Membru din: Lun Mai 09, 2005 11:00 pm
Localitate: dhaka

Mesajde Ciuhandru » Vin Oct 27, 2006 7:07 pm

[quote="colegu"]e o probabilitate mult mai mare să]

Te intreb: cine-i mai imoral, analfabetul si incultul nea Gheo care-i betiv si fustangiu, sau rafinatii si doxatii oameni de stiinta care au creat armele chimice si biologice?

Goebbels se incadra perfect in categoria "om de spirit": cult, inteligent, meloman pasionat.

Ticalosii se gasesc in proportie egala in toate straturile societatii, pentru ca inainte de a fi oameni de stiinta, fierari-betonisti sau fotbalisti, suntem cu totii oameni si asa cum spui, omul este o fiinta cazuta si pacatoasa. Eu unul ma indoiesc foarte tare ca "stiinta" sau "spiritul" pot transforma un pacatos intr-un sfant.

[quote="colegu"]
edit:pp că]

Expresia "om sărac la minte dar perfect moral" este intr-adevar lipsita de sens, dar nu-mi aduc aminte s-o fi folosit vreodata.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filarmonica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori